'Me schuldig voelen? Kom nou' Meningen Onnodige onrust door onzorgvuldige informatie Leidse gemeentebestuur gooit stad te grabbel (3) Klankbord Kritiek op akkoord Boi en apothekers ontered Verbijstering over OZB-verhoging Leiderdc DE WOENSDAG 20 0KT03ER 1999 970 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071-5 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van h met een volledige adrèssering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus ;t artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie: 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.Id@damiate.hdc.nl UITGELICHT Simori Kroes stuurde ons vori ge week een brief waarin hij bezwaar maakte tegen het be richt dat het slikken van het geneesmiddel Tamoxifen een met 52 verhoogde kans op baarmoederhalskanker geeft. „Het is weer zo'n rot bericht zonder andere uitleg en zon der goede context. Patiënten met borstkanker die Tamoxi fen slikken, zijn daar zeer ge voelig voor, paniek ligt op de loer. Niet iedereen weet zo'n percentage op de juiste ma nier in te schatten. De kans op baarmoederhalskanker is pro centueel gering en dan geldt voor gebruikers van Tamoxi fen slechts een marginale ver hoging van het risico", schrijft hij. Kroes vraagt zich af wat voor zin het heeft dit soort be richten te publiceren. Hij ver wijt ons onnodige onrust bij kankerpatiënten teweeg te brengen. Dat is uiteraard het laatste wat de krant wil. Medische in formatie als deze hoort in de krant thuis, maar het moet wel informatie zijn die je als lezer goed kunt beoordelen. Ik ben het met de heer Kroes eens dat dat bij dit bericht on mogelijk is, omdat een be langrijk feit orttbreekt. Eén op de tien vrouwen krijgt borstkanker. Eén op de tienduizend wouwen krijgt baarmoederhalskanker. Wie borstkanker op deze manier bestrijdt, is dus allerminst roe keloos bezig. Dat laat onverlet dat er aan dit medicijn risico's zijn verbonden. De lezer had echter, als de cijfers voor baarmoederhalskanker in het bericht vermeld waren ge weest, meteen kunnen vast stellen dat dit middel niet er ger is dan de kwaal. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE De twee nieuwe gezichten in het college van burgemeester •en wethouders beloven 'conti nuïteit en nieuw elan". Conti nuïteit van het beleid lijkt mij voor Leiden geen goede zaak. Het laatste college en de daar aan voorafgaande colleges heb ben Leiden niet veel goeds ge bracht. Neem het parkeren. Leiden voert al jaren een anti-auto- en anti-parkeergaragebeleid. Toen Haarlem al vier parkeergarages had, moest Leiden er nog aan beginnen. Met veel zuchten en zwoegen is in 1987 de Sanders- garage tot stand gekomen. Ove rigens niet gefinancierd door de gemeente, met de argumenta tie: parkeergarages trekken au to's aan. Grote onzin, natuur lijk. De stad inkomende via de mooi omzoomde Lammen- schansweg is de Sanderspar- keergarage - een wangedrocht en waarschijnlijk de slechtst toegankelijke parkeergarage van Nederland - het eerste wat we van de mooie oude binnen stad te zien krijgen. De Kaas marktgarage draait bescheiden, maar zonder de kortingsfacili teit van Albert Heijn zou deze garage een flop zijn. En dan is er nog de Digrosgarage, die met veel tegenwerking van de ge meente tot stand is gekomen. En de gemeente? Die fungeert als de krullenjongen die alleen mag aangeven waar nog plaats is om te parkeren. En zelfs dat kan ze nog niet. Ik heb op drie momenten ge teld bij de Kaasmarkt. De eerste keer gaf het systeem aan dat er 50 plaatsen vrij waren. In wer kelijkheid waren dat er 15. Een ander moment werd gemeld dat er 15 plaatsen waren. In werkelijkheid was er 1. De der de keer meldde het systeem 27 vrije plaatsen. In werkelijkheid waren er 4. Wat is namelijk het geval? Bij het aantal vrije plaat sen zijn de vergunninghouders plaatsen ook geteld, wat hele maal geen vrije plaatsen zijn. De parkeerruimte van de ge meente zit dus voornamelijk tussen de oren. Wanneer ziet de gemeente nu eindelijk eens in dat zij al zo'n twintig jaar, zeker waar het het parkeren betreft, alleen maar aan het kletsen is en totaal niets presteert. De gemeente wil toch geen auto's in de stad? Waarom zet men dan niet die Boom- marktgarage uit het hoofd en geeft men volledige medewer king aan de mensen die wel in staat zijn gebleken een goed Don't stop the music - Start thinking, stop copying". Onder dit motto organiseert de stichting Collectieve Promotie Geluidsdragers (CPG) samen met de muziekbranche en enkele Nederlandse artiesten een campagne tegen illegale muziekkopieën. Volgens de CPG lopen artiesten dit jaar tussen de 100 en 150 miljoen gulden mis door de opmars van cd- branders. Trekken we ons wat aan van die campagne? Of zijn cd's gewoon te duur? Carolien Appelman van de CPG: „Kopiëren en de handel in gekopieerde cd's kosten niet alleen de industrie, maar ook de artiesten veel geld. Er zullen in 1999 naar schatting 40 mil joen blanco cd's worden ver kocht. Ter vergelijking: vorig jaar werden in Nederland 33 miljoen 'echte' albums ver kocht. De omzet van de mu ziekindustrie daalde de afgelo pen twaalf maanden met zes procent, ondanks de algehele economische groei van drie procent. Artiesten lopen dus een hoop inkomsten mis. Dat kan leiden tot een verschraling van het aanbod, doordat geen geld meer vrijkomt om muziek van onbekende artiesten uit te brengen." Evert, student geschiedenis aan de Universiteit Leiden en eigenaar van een cd-branden „Ik kopieer veel voor mezelf, maar ook voor vrienden. Die le ge cd's kosten 3 gulden, een cd- brander heb je al voor 400 gul den. In Nederland kosten de meeste cd's tegenwoordig 43 gulden, dus na tien kopieën heb je de kosten er al uit. Of ik me schuldig voel? Kom nou. Als je je cd's via internet koopt en je laat ze overvliegen uit Ameri ka bespaar je nog 15 gulden. De prijzen zijn in Nederland ge woon belachelijk hoog. Daar kan ik toch niks aan doen?" Boris van den Berg, verkoper bij Free Record Shop in Leiden (prijs van de cd van Shania Twain: f 42,95): „Er worden hier veel cd-doosjes gestolen, met name van rap-cd's en hele populaire albums. Daaraan merken we wel dat er veel wordt gekopieerd. Ik kan me daar wel iets bij voorstellen, ja. Cd's zijn inderdaad erg duur." Arda Palm, bedrijfsleider van Super-cd in Leiden (Shania Twain: f32,50): „Wij importe ren onze cd's uit het buitenland en we nemen genoegen met minder winst. Daardoor liggen onze prijzen lager dan bij ande re zaken. Of ik iets merk van de opmars van cd-branders? Nee, eigenlijk niet." Jan Goenée, bedrijfsleider van Disque CD's in Alphen aan den Rijn, gespecialiseerd in progressieve rockmuziek (ver koopt Shania Twain niet): „Ik merk duidelijk dat er steeds meer gekopieerd wordt. Een cd-winkelier die dat ontkent, Ilse de Lange is een van de artiesten die meewerken aan de campagne tegen het illegaal kopiëren van muziek. foto cpg liegt. Maar de campagne vind ik larie. De platenindustrie maakt de eigen klant voor dief uit, maar als je kan kiezen tussen twee gulden voor een kopie en 44,95 voor een koop-cd is het toch niet ingewikkeld? Hoe kunnen ze dat iemand verwij ten? De overheid heft hoge BTW op cd's, terwijl de consu ment cd's BTW-vrij uit Amerika kan halen. Dét is een bedrei ging. De CPG had beter een lobby op kunnen zetten om daar iets aan te doen." K. van de Korput van het mi nisterie van financiën: „Op de verkoop van cd's heft de over heid het gangbare BTW-tarief van 17,5 procent. Ik weet dat er vanuit de muziekbranche grote wensen bestaan om voor cd's het verlaagde tarief van zes pro cent te hanteren, maar daar voor moet een product nu een maal op een speciale lijst van de Europese Commissie staan. Compact discs staan daar niet op. Om de hoge prijs van cd's in Nederland te verklaren door naar de overheid te wijzen, lijkt mij dus niet terecht." N. Lamperjee, docent prijsbe leid aan de Erasmus Universi teit Rotterdam: „Ik heb geen idee waarom cd's in Nederland duurder zijn dan elders. Ik ver baas me er al jaren over. De in dustrie zegt dat het door BTW- tarieven korrlt, maar dat is on zin. Dat tarief kan het grote ver schil met andere landen niet verklaren. Wat dan wel? Waar schijnlijk houdt de platenindu strie die prijs hoog. Zo'n cam pagne komt op mij dan ook vreemd over. Ze kunnen de prijs best verlagen, dat blijkt ook wel uit het feit dat winke liers nu onder de vaste prijzen gaan zitten. Binnenkort gaat Al- bert Heijn cd's verkopen, dan gaan we wat beleven. Reken maar dat die fors lagere prijzen gaan hanteren." Hans Breukhoven, oprichter en grootaandeelhouder van Free Record Shop bv: „Cd's zijn helemaal niet duur in Ne derland. Dat is een mythe die hier op de een of andere ma nier in stand wordt gehouden. Maar in Europa zit Nederland qua prijsniveau aan de onder kant van het midden. Ik ben nu in Noorwegen, daar kost een nieuwe cd 50 gulden. Als ik me beperk tot West-Europa is al leen Duitsland goedkoper dan Nederland. Wij hebben niet de illusie dat we met de campagne het stelen van muziek uitban nen, maar we willen jongeren ervan bewust maken dat het ge woon niet mag. Ik begrijp wel dat pubers de verleiding soms niet kunnen weerstaan, maar er moet een stemmetje in hun hoofd zitten dat zegt: 'Dit mag niet.' En ouders moeten dat ook weten." Daniëlle van Delft, werkzaam bij copyshop The Printer in Leiden: „Of hier veel cd-boek- jes worden gekopieerd? Reken maar. Sinds we kleurenkopieën maken doen we dat dagelijks. Dan gaat het van Borsato tot rap, dus alles wat populair is. Overigens kopiëren wij ook cd's; één exemplaar per klant kopiëren is namelijk toege staan. Kost bij ons een tientje. Dat loopt ook als een trein." Tim Kuik, chef van de stich ting Brein die illegale kopieer ders opspoort en laat vervol gen: „Thuispiraterij is een groeimarkt. Enkele jaren gele den bestreden wij voornamelijk de georganiseerde handel, maar inmiddels is de schade van het kopiëren in huiselijke kring groter, en wij richten ons daar dan ook voornamelijk op. We pakken nu zo'n 250 piraten per jaar. Ik ben blij met de cam pagne; de kopieerpraktijken zijn gewoon onrechtmatig. Ar gumenten als 'Cd's zijn zo duur' en 'Die artiesten verdie nen al genoeg' vind ik lulkoek, en ik hoop dat de campagne jongeren doet beseffen dat zij de artiesten het brood uit de mond stoten wanneer zij cd's kopiëren." Martin Buitenhuis, zanger van Van Dik Hout, studeerde in Leiden: „Het is een moeilijk probleem. Het is niet de bedoe ling dat wij niks aan onze pla ten overhouden. Je betaalt voor je aardappelen ook gewoon. Met cassettes en lp's was het precies hetzelfde, moet ik zeg gen. Maar toen had Buma/Stemra nog een buffer waar geld in zat. Evenredig aan het succes van een album werd het ingeschatte verlies gecom penseerd. Maar cd's zijn inder daad te duur. Die moeten tien gulden goedkoper. Of die cam pagne wat uithaalt, weet ik niet. Zou jij je er iets van aantrekken? Het kan zelfs omgekeerd zijn: dat mensen nu pas merken hoe makkelijk kopiëren is. De kwali teit van een kopie is trouwens geen honderd procent, hoor. Ik hoor het meteen. De mooiste nulletjes en eentjes staan op een echte cd." PETER GROENENDIJK EN JOB DE KRUIFF parkeersysteem van de grond te tillen, met milieuvriendelijke miniauto's naar elk punt in de stad? Ik heb het hier natuurlijk over ornie vrienden Peter La- brujère en Chris Verplancke. Leiden voert toch zo graag een 'grootstedenbeleid'. Welnu, in elke grote stad worden on dergrondse parkeergarages ge bouwd. Waarom niet aan de Haagweg en bij Molen de Valk? En bij de Lammenschansweg? Of moet de gemeente het zo nodig zelf hebben bedacht? George W.M. Gussenhoven, Leiden. In het Leidsch Dagblad van 9 oktober staat dat er onbegrip bij zorgverzekeraars en artsen bestaat over de overeenkomst die minister Borst heeft geslo ten met de apothekers. De art senorganisatie KNMG is ver- ontwaardigd.over het akkoord. Dat akkoord behelst ook af spraken dat apothekers in de Wet Geneeskundige Behande- lings Overeenkomst (WGBO) komen, wat hen de status geeft van medebehandelaar. Volgens de KNMG is dat een ernstige in breuk op de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt, omdat medische informatie straks ook voor de apotheker vrijkomt. Dit is een schijnargument, want de apotheker hoeft alleen maar op het recept te kijken om te weten wat de patiënt man keert. Een enkele keer kan dit tot verkeerde conclusies leiden, wanneer het middel voorge schreven wordt voor een indi catie (ziekte) waarvoor het niet is goedgekeurd door het Colle ge ter Beoordeling van Genees middelen. Maar juist onder zul ke omstandigheden is het van belang dat de apotheker precies weet waarom de arts is afgewe ken van het normale voor- schrijfgedrag. Dan kan hij di rect ingrijpen als er nieuwe bij- wekingen optreden. Door opname in de V heeft de apotheker dezelfi heimhoudingsplicht als di Het ligt in de verwachtir patiënten meer contact zoeken met de apothekf deze betrokken wordt 1 keuze en behandeling m neesmiddelen. En dat za de arts, die het toch al zc heeft, een taakverlichting kenen. Dus, alle lof voor de ovi komst. D.O.E. Geb Minister Borst. Met verbijstering heb ik kennis genomen van het voornemen van het Leiderdorps gemeente bestuur om de onroerend-zaak- belasting (OZB) in één keer met 32,5 procent te verhogen. Hét argument waar men zich achter verschuilt, is de verminderde uitkering van het rijk uit het ge meentefonds. Deze teruggang van inkom sten voor de gemeenten werd tijdig bokendgesteld. Hoe kan het andiers dat een ongeveer even grote gemeente in de Bol lenstreek al in 1995 passende fi nanciële maatregelen heeft ge troffen. Hierdoor werd voorko men dat deze teruggang van in komsten. gecompenseerd moest worden door een extreme las tenverhoging voor de burger. Het op> deze wijze anticiperen op tegenvallers getuigt van goed bestuur. In Leiderdorp is ervoor gekozen om 40 miljoen gulden tc; onttrekken aan de re serves om op deze wijze de las- tenverho ging voor de burger in de achter ons liggende jaren te beperken. Op deze manier is het (te) hoge ambitieniveau van Leiderdorp minder zichtbaar geweest. Deze struisvogelpoli tiek duidl op slecht bestuur, want regeren is immers voor uitzien. Het handhaven van het hui dige voorzieningenniveau is een holle kreet. Dit argument rechtvaardigt niet de bouw van een sporthal, waarvan we nu al kunnen stellen dat er jaarlijks geld bij moet. Ik heb bij de overheid geleerd dat het in tijd naar achteren schuiven van kostbare infrastructurele voor zieningen financiële ruimte cre- eert. Het moet toch mogelijk zijn om de financiële lat zoda nig te leggen dat er sprake is van een reële verhoging van de OZB. Ik ben geen financieel ex pert, maar ik weet wel dat ik mijn ambitieniveau moet aan- cinaenjK uitzicht Bel Paul Planjer 071 516 24 62 troon. Ik neem aan dat dit soort regels ook gelden bij de beste ding van overheidsgeld. Het lijkt erop dat Leiderdorp een gemeente is met groeistui pen en bestuurlijk niet in staat is zijn financiële gaten op een andere wijze dan over de rug gen van zijn inwoners te dich ten. Aan de ene kant voert de regering een beleid van lasten verlichting en aan de andere kant wordt dit geld weer inge pikt door de lokale overheden. Ik meen te mogen concluderen dat we hier dus zeker niet te maken hebben met een be trouwbare lokale overheid. Een mening die ook in de Tweede Kamer en bij de Vereniging Ei gen Huis leeft. Het ergste van dit alles is dat een begroting waarin zo'n las tenverzwaring wordt voorge steld, zonder veel gemor van de oppositie in de gemeenteraad en zonder enig waarneembaar protest van de bevolking wordt goedgekeurd. Dit is kenmer kend voor de macht van de po litiek en de passiviteit van de burgers. Slapen we allemaal of zijn we zo druk bezig met geld verdienen en hebben we toch genoeg geld om deze lastenver hoging te betalen? Over de toekomstige financi ële situatie van Leiderdorp ben ik pessimistisch. Er woi als zoethoudertje na 20 lastenverlichting beloof looft u in sprookjes? 1 want volgend jaar wori huizen opnieuw getaxee geen ongetwijfeld leidt I extra verhoging van de 0 Het wordt tijd om nu i zaken te stellen door he tieniveau naar benedei stellen, niet te stappen i we uitbreidingsplannen stabiele situatie te i waarin bestuurlijk ordf geschapen. Hierdoor w Leiderdorpse bevolking kenmale geconfronteerd groeistuipen en het bijb de gemeentelijke mist ment. Daarnaast dient de ge haar belofte na te kome vallers in de toekomsl bruiken voor lastenvei van de burgers. Op de: wordt Leiderdorp weer meente waar het prettij is, met een bestuur w; bevolking een betn overheid herkent, wordt hierdoor aan de kenheid van de burger 1 kale politiek een nieuwi gegeven! JA 1.323 LITER INHOUD EN ZELFS RUIMTE VOOR... ...2 AIRBAGS, ELEKTRISCH BEDIENBARE RAMEN - VOOR EN ACHTER STUURBEKRACHTIGING, TOERENTELLER, GETINT GLAS, CENTRALE PORTIERVERGRENDELING, VERSTELBARE ACHTERSTOELEN, ELEKTRISCH BEDIENBARE SPIEGELS, 4 HOOFDSTEUNEN EN Fifi. DE NIEUWE Ml By Giugiaro VOOR FL. 22.995,- Gelukkig is de nieuwe Daihatsu Move een compacte Multi Purpose Vehicle met flink wat binnenruimte, zodat er plaats is voor zijn wel zéér complete en luxe standaarduitrusting én alles wat u extra wilt meenemen. De nieuwe Move is niet alleen langer maar ook nog eens een stuk breder geworden. De bagageruimte heeft een inhoud van 316 liter en is uit te breiden tot maar liefst 1.323 liter! De nieuwe Move is bovendien een fraai model - niet voor niets designed by Giugiaro. De combi- natie van Daihatsu's Dapanse topl en het gevoel voor stijl van de Italiaanse werper Giorgetto Giugiaro bewijst d< geving en ruimte heel goed kunnen gaan. Naast de zeer uitg standaarduitrusting is de nieuwe Movei eens uitgerust met de revolutionaire 1.0 eco-motor. Kom nu langs voor een p de nieuwe Move en ontdek de ve 1/n I7r. n /4 I i Tr1 I wekkend luxe standaardu KtUZt- U/\l Mr\ I JU van deze aantrekkelijke ruimtf Internet: www.daihatsu.nl Prijs is incl. BTW, BPM en excl. kosten rijklaar maken, de verplichte verwijderingsbijdrage en registratiekoster en/of specificatiewijzigingen en druk- en/of zetfouten voorbehouden. SE&O. Afgebeelde accessoires kunnen optiom ALPHEN A/D RIJN, V.O.F. Auto Ekon, Koperweg 21, tel. 0172-431332. LEIDERDORP, Autobedrijf Herman Mi Weversbaan 10, tel. 071-5894200/5894201. LISSE, Autobedrijf J. Reijerkerk, Grevelingstraat 73-75, tel. 0252 - 41 VOORSCHOTEN, Auto Fred Schilthuizen, Dobbeweg 3, tel. 071-5615002.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22