Ophalen van grofvuil gaat geld kosten Toeristenbalans komt er toch Uitgebrande trawler vat weer vlam Jetere waterhuishouding Oranjebuurt van Lisse' Duin Bollenstreek Onherkenbaar Katwijk e Combinatie wil onderzoek tar effectiviteit van beleid Verenigd Noordwijk: deel Zalmsnip naar minima 1 loordwijk eert in op reserves Bollenplantvakantie Geldboete voor portier van café Klikspaan wegens mishandeling Combinatie in Noordwijk wil af van ondoorzichtigheid en irritaties Neem een proefabonnement, BEL 071 -5128030 WEKEN VOOR/39,95 Betaalbare woningen in Lisse Rond' gli Mensen die in Lisse een huis beneden de 300.000 gulden eken, kunnen binnenkort in de nieuwbouwwijk Lisse Rond recht. Daar worden volgens wethouder F. Prins van ruimtelij- ordening binnenkort 50 huizen van 'dik onder' de drie ton jbouwd. „Daarmee wordt aan de toenemende vraag aan wo- ingen in die prijscategorie voldaan", aldus de PvdA-wethou- er. „Vooral jongeren zijn in Lisse op zoek naar koophuizen in ie prijsklasse." /leisje breekt been bij botsing jRHOUTEen 3-jarig meisje uit Voorhout heeft gisteren haar •n gebroken toen ze op een voetgangersoversteekplaats bij splitsing Herenstraat/Beatrixstraat werd aangereden. De au- werd bestuurd door een 40-jarige Noordwijkerhouter. anrijding in Lisse ;e» Een 50-jarige vrouw uit Lisse werd gisteren in haar woon- laats op de fiets aangereden door een 38-jarige automobilist, ok uit Lisse. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Ge- fd Doustraat en de Ruishoornlaan. De man verleende geen jrrang aan de fietster, die op het fietspad reed. De vrouw is iet onder meer rugletsel naar het Diaconessenhuis in Leiden fbracht. leel rolstoel gestolen ifNHEiMEen Voorhouter van 47 deed gisteren aangifte van pfstal van zijn 'handbike'. Dat is een apparaat dat voor een Istoel kan worden geplaatst, waardoor de rolstoel door met de men te 'fietsen' kan worden voortbewogen. De handbike is Bandag rond half twaalf op de Koetsiersweg in Sassenheim stolen. chef roza van der veer. 071-5356451, plv- chef wim van wanrooy, 071-5356452 Raadsel in de Haringhaven covert wisse De hektrawler BX 780 'Gerda Maria' blijft de gemoederen in IJmuiden bezighouden. Twee maanden nadat het vissersvaartuig in brand vloog midden op de Noordzee, vatte het gistermiddag op raadselachtige wijze weer vlam in de Haringhaven. De Velsense brandweer had de brand in één van de be- manningsverblijven na een uur onder con trole. Werknemers van het visbedrijf Parlevliet en Van der Plas wisten niet wat ze zagen toen ze rond 16 uur rook zagen opstijgen uit een patrijspoort van de 'Gerda Maria'. Het zwartgeblakerde schip ligt al sinds 20 augustus in de Haringhaven te wachten tot verzekeringsexperts een beslissing hebben genomen over zijn toekomst. Niemand is de laatste weken nog aan boord geweest. Hoe kan een schip, dat bovendien al uitge brand is, dan toch weer vlam vatten? Maar onbekenden hebben toch kans hebben gezien aan dek te komen. Vermoe delijk gebeurde dat 's nachts. In een hut zijn injectienaalden gevonden, hetgeen duidt op drugsgebruikers. Hoe de mensen aan boord zijn gekomen is ook een raadsel. De 'Gerda Maria' lag juist ruim een meter van de kant om onge node gasten te beletten een kijkje te ne men. Brandweerlieden konden gisteren al leen met behulp van een ladderwagen aan boord springen. De brandweer rukte gisteren met vier wagens uit. Ook een voertuig voor gevaar lijke stoffen werd ingezet. De Gerda Maria maakte voor het invriezen van vis gebruik van het gevaarlijke middel freon. De brand weer heeft gecontroleerd of dit goedje niet uit de leidingen lekte. (e gaat bij het waterschap De le Rijnstromen aandringen een goede waterhuishou- lg en waterbeheersing in de injebuurt. Dat heeft wethou- F. Prins aan bezorgde be iers uit die buurt laten we- PvdA-wethouder wil in 'verhelderend gesprek' met waterschap de verantwoor- jkheden van zowel de ge uite als van het waterschap tet gebied van het water in vijk eens 'duidelijk op een zetten. „Dat voorkomt misverstanden en schept voor alle betrokkenen duidelijk heid." Van wethouder Prins moet de waterkwaliteit in de Oranje- buurt tijdens zijn 'vernieu- wingskuur', die de komende ja ren wordt gerealiseerd, verbete ren. „Dat is ons door de des kundigen toegezegd. En daar houd ik ze aan", beloofde hij de bewoners tijdens een commis sievergadering. Tijdens de metamorfose van de Oranjebuurt wordt het bouwverkeer zo veel mogelijk uit de omliggende en bewoon de straten geweerd. katwuk Nog even en dan herkent niemand de omgeving van het Prins Hendrikkanaal in Katwijk terug. De werkzaamheden voor het nieuwbouwproject 'Princehaven' zijn begonnen. De Zwaaikom is om geploegd tot een woestenij, waar straks appartementen en winkels op verrijzen. In totaal komen er bijna vierhonderd nieuwe woningen, een parkeergarage en een Albert Heijn rond het kanaal. FOTO WIM DIJKMAN noordwuk Verenigd Noordwijk (VN) wil dat de gemeente een deel van de Zalmsnip niet uitkeert. De 100 gulden is volgens het rijksbeleid bedoeld om de las ten te verlichten van alle huis houdens. J. Elvader, steun- fractielid van VN, hield giste ren een vurig pleidooi om 25 gulden minder uit te betalen en dat geld in het potje te stoppen voor het plaatselijke minimabeleid. De mening van VN staat lijnrecht tegenover die van het CDA. Die partij heeft ook een motie voorbereid, m dan met het doel de honderd gulden uit te keren aan iedereen, nog verhoogd met het overschot dat de gemeente naar ver wachting heeft, omdat meer geld wordt uitgekeerd door het rijk dan er in Noordwijk aan de Zalmsnip wordt be steed. Elvader rekende voor dat het inleveren van 25 gulden door draagkrachtig Noordwijk een flinke inkomensverbete ring kan betekenen voor 1100 gezinnen die moeten zien rond te komen van een mini mum inkomen. Lisse wil af van vaste ophaaldag De gemeente Lisse wil vanaf 1 januari 2000 niet meer één keer per maand gratis het grofvuil ophalen. Wie van zijn grofvuil af wil, kan dat na die datum op afroep en te gen betaling, voor 61 gulden per keer óf 30 gulden per kubieke meter, door de gemeente laten ophalen. lisse peter blok Combinatie PvdA/GL/D66 loordwijk wil een betere role op de effectiviteit van collegebeleid. De gemeen- id heeft volgens J.W. van van De Combinatie veel einig inzicht in wat er met oor de gemeente uitgetrok- gelden wordt gepresteerd, aarin is Noordwijk volgens overigens niet uniek. Véél eenteraden worstelen met laag op welke manier con- kan worden uitgeoefend doelmatigheid en doeltref- Ikeid van het gevoerde be- Enkele gemeenten richtten s okale rekenkamers op, zo Van Holst. Omdat Noordwijk in omvang en middelen beperkt is, denkt De Combinatie om te beginnen aan het houden van een pilot- onderzoek, geleid door leden van de gemeenteraad, met on dersteuning van een in te huren deskundige. Onderwerpen om zo'n onderzoek op los te laten zijn er volgens Van Holst ge noeg. Het Kerkstraat-project bijvoorbeeld, of de vernieuwing van de badplaats. Wethouder J. Smit zei er gis teren geen bezwaar tegen te hebben als een pilot-onderzoek zal worden uitgevoerd op een van zijn beleidsterreinen. De Combinatie komt op 28 oktober met een motie over het onder werp. marijke den hollander Het college vein B&W in Noordwijk was van plan de toeristenbalans af te schaffen, maar wethouder J. Smit van financiën kwam gis teren tijdens een commissievergadering op dat besluit terug. Met name de fractie van RPF/GPV drong er op aan dat het college zich houdt aan de toezegging dat de ba lans, waarmee inzicht wordt gegeven in de verhouding tussen kosten en baten van het toerisme, er zou komen. De Noordwijkse Ondernemers Vereni ging (NOV) had al eerder gedreigd zelf zo'n cijfertjesoverzicht in elkaar te zullen zetten, als het college daar niet toe bereid zou zijn. En het komt er, zo beloofde de wethouder alsnog. Maar pas nadat de politiek heeft aangegeven welke uitgangspunten bij de opstelling ervan moeten worden gehan teerd. Dat was voor B&W namelijk het gro te struikelblok. Volgens Smit is het erg las tig om aan te geven welke onkosten zijn toe te schrijven aan de aanwezigheid van toe risten in het dorp. Samen met De Combinatie PvdA/GL/D66 pleitte RPF/GPV-raadslid A. Houwaart nog voor verhoging van de toe ristenbelasting. Beide partijen deden dat vorig jaar ook al. Toen kon geen verhoging plaatsvinden omdat de folders voor het nieuwe toeristenseizoen al waren gedrukt. Dezelfde reden werd ook nu weer door de wethouder aangevoerd. Het weerhoudt de beide partijen er echter niet van om met een motie te komen, waarin wordt voorge steld de toeristenheffing voor campinggas- ten op 1,25 gulden te handhaven, 1,75 te vragen voor overnachtingen in hotels en pensions tot drie sterren, en twee gulden per overnachting in de categorie hotels van vier en vijf sterren in rekening te brengen. Nu betalen alle hoteltoeristen hetzelfde ta riefvan 1,75. Volgens M.J. Fles van De Combinatie is er, door het mislopen van de rijkssubsidie voor de badplaatsontwikkeling, alle reden om een grotere bijdrage van de toerist te vragen. „We weten allemaal dat het heel veel gaat kosten als we willen realiseren wat er allemaal in het Masterplan staat", zo probeerde ze haar medecommissieleden te overtuigen om de motie te ondersteunen. Of dat is gelukt zal op 28 oktober blijken als het politieke slotdebat plaatsvindt rond de gemeentebegroting 2000. Wie per se niet wil betalen, moet in de nieuwe situatie zijn grofvuil zelf naar het terrein van openbare werken gaan brengen en moet daarvoor óók op zater dag de mogelijkheid krijgen. Dat staat in een voorstel van burgemeester en wethouders dat gisteravond tijdens de com missievergadering openbare werken is gepresenteerd. „Afvaltoerisme en het aan bieden van bedrijfsafval wordt bij de nieuwe wijze van inza meling van het grofvuil tegen gegaan. Bovendien ontstaat er minder zwerfvuil, waardoor het straatbeeld beter wordt", stelt wethouder H. van Zijl van openbare werken. „In de nieu we situatie kan een betere af valscheiding plaatsvinden. Her gebruik van materialen wordt daarmee vergroot. Dat heeft duidelijk onze voorkeur boven afval storten of verbranden." De plaatselijke politiek kon zich gisteravond grotendeels vinden in de beoogde effecten van de nieuwe manier van het inzamelen van grofvuil. Alleen het prijskaartje was lange tijd onderwerp van gesprek. „Het financiële plaatje bevalt ons niet", verwoordde CDA'er J. van Zoest de algehele opinie onder de aanwezige politici. „Ruim 60 gulden is in mijn ogen aan de hoge kant. Het kan volgens mij nok voor de helft." Wethouder Van Zijl liet door schemeren dat 30 gulden per keer meer in de lijn der ver wachting ligt dan de voorgestel de 61 gulden. „In omliggende gemeenten wordt een dergelijk bedrag gevraagd." D66'er I. van Overdam vond dat hoe dan ook de Lissese bur ger de dupe van de nieuwe wij ze van de inzameling van grof vuil is. „We hebben het op dit moment gewoon over extra las ten voor de burger. En dat is voor mij onaanvaardbaar. Nu is deze voorziening nog gratis. We gaan de service verminderen en de prijzen verhogen. Dat valt niet met elkaar te rijmen. Als we het principe 'de vervuiler be taalt' willen hanteren, moeten volgens mij de tarieven voor de afvalheffing omlaag en daarbij aparte tarieven voor het grof vuil worden ingevoerd." A. van Zeist van Nieuw Lisse vond het 'een prima zaak' dat de gemeentewerf hoogstwaar schijnlijk op zaterdag open gaat om volstrekt kosteloos grofvuil in ontvangst te nemen. SGP'er P. Balkenende en D66-leider J. van Overdam spraken van een mogelijke 'tweedeling'. „Men sen die veroordeeld zijn tot hun huis of geen of een te kleine au to hebben, moeten de vuilnis wagen laten voorrijden. Daar mee moeten zij minimaal 30 gulden betalen, terwijl bijvoor beeld hun buurman niet voor zijn grofvuil hoeft te betalen. Dat is vrij paradoxaal", vond Van Overdam. idwuk tievoorzitter J.W. van Holst De Combinatie 1/GL/D66 is bezorgd over (erminderde reserves van de eente. Hoewel de econo- w nooit zo florissant is Ejleest, signaleert De Combi- Mp sinds 1998 een forse te- ang van de gemeentelijke vepositie. Van Holst had listeren over een percenta- m twintig procent in drie tijd. In guldens uitgedrukt miljoen. concludeerde dat de ge- nte voor 2000 een margi- overschot heeft, wat op tot tevredenheid stemt, nadere beoordeling van saldo en de ontwikkeling le reserves bracht het ad- 2 aan het licht. Van Holst: «n tijd van hoogconjunc- zijn de reserves niet aange- j zoals logischerwijs zou in worden verwacht, maar op ingeteerd. Dit gedrag het ergste vrezen voor de omst. Immers, na de vette izullen er ongetwijfeld ook magere jaren komen en conjunctuur dalen." igens Van Holst moet het ?e van B&W de begroting "lig aanpassen dat per eind het niveau van de reserves is op het peil van begin en eind 2001 op het ni- van 1998. Een motie van strekking wordt volgende donderdag in de gemeen- d in stemming gebracht. noordwijk Veel scholieren, zoals hier bij de gebroeders H. en C. Hoogeveen in Noordwijk, helpen momenteel mee met het rechtop zetten van de bollen in de plantenbakken. De bollen, narcissen en tul pen, worden daarna afgedekt met stro en zand. Vanaf december wor den ze binnen in bloei getrokken, waarna ze naar de veiling gaan. In de Bollenstreek wordt de herfstvakantie ook wel de bollenplantva kantie genoemd. FOTO HENK BOUWMAN den haac/noorpwuk persbureau cerberus Een portier van het Noordwijkse danscafé De Klikspaan is gisteren door de Haagse politierech ter wegens mishandeling veroordeeld tot een geldboete van 500 gulden en een week voorwaar delijke celstraf. Hoewel het slachtoffer zich ook niet bepaald netjes had gedragen (hij was een passant die vlak na sluitingstijd uit balorigheid zonder enige aanleiding een ruit van de Klik spaan had ingetrapt) zou de portier buitensporig veel geweld hebben toegepast. Hij sleepte de dronken man niet alleen naar binnen, maar zou hem ook een reeks van schop pen en slagen hebben toegediend. Ook een vriend van het slachtoffer die zich ermee be moeide, kreeg een dreun. Hij bloedde zo hevig uit zijn mond dat er een theedoek aan te pas moest komen om de wond te stelpen. Eigenaar, personeel en een klant van de Klik spaan werden gisteren opgeroepen als getuigen om te vertellen hoe het slachtoffer zelf als een dolle tekeer was gegaan toen hij werd aangespro ken over de schade van de ruit. Ook nadien, toen de politie hem kwam ophalen, ging de dronken man zo tekeer tegen de agenten dat die hem met vier man nauwelijks hun busje inkregen. De portier was woedend dat hij vervolgd was voor deze 'ongein'. „Ik heb hier toch niet om ge vraagd, zij zijn toch begonnen." Politierechter mr. J. van der Hoeven-Oud toonde wel enig be grip voor het standpunt van de portier, maar achtte toch bewezen dat de portier minstens één klap en één schop teveel had uitgedeeld die vol gens haar niet noodzakelijk waren. Maar omdat de slachtoffers zich 'ook niet vlekkeloos' hadden gedragen matigde de rechter de eis van aanklaag ster mr. Kattouw aanzienlijk. De officier van jus titie had vier weken cel, waarvan twee weken voorwaardelijk geëist. noordwuk* fractiegenoot J.W. van Holst. Hij begreep het ge voel van onbehagen van Fles wel en zei zelf ook het gevoel te hebben op bepaalde punten 'de vingers er niet achter te kunnen krijgen'. Hij sig naleerde bijvoorbeeld grote stilte rond een groot aantal zaken, zoals armoedebeleid, vluchtelin genproblematiek en huisvesting van scholen. De wethouder gaf toe dat irritaties er niet mogen zijn. Hij beloofde beterschap. Hij zegde toe de commissie voortaan tijdig bij te praten als er ont wikkelingen plaatsvinden die van belang zijn. Ook zei hij open te staan voor suggesties die tot verbetering kunnen leiden. Smit vond verder dat het over en weer in alle openheid aangegeven moet kunnen worden als dingen niet bevallen, zodat deze ook verbeterd kunnen worden. maruke den hollander De Combinatie PvdA/GL/D66 in Noordwijk wil dat wethouder J. Smit van onderwijs, jeugd- en sociale zaken voortaan voor meer duidelijkheid zorgt over zijn beleidsterreinen. Volgens M.J. Fles van deze fractie is bij Smit doorgaans ondoor zichtigheid troef. „Ik heb het gevoel dat we op een aantal onderwerpen, zoals JOIN, asielzoe kersbeleid, zwembad en de Jop's (Jongeren Ont- moetings Plaatsen), als commissie gewoon geen grip krijgen", klaagde ze gisteren. „Met als gevolg tegenstrijdige verhalen, onduidelijkheid, ellen lange verhalen, irritaties en nog steeds geen hel derheid." Ze kreeg steun van anderen, onder wie haar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21