Leidsch Dagblad Gus Dur nieuwe president Indonesië Vr. 22 oktober Schreiner neemt Air Holland over Componist en pianist Harry Bannink overleden LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS Ter Aar op zijn kop na breuk gasleiding FNV voor zwaarder belasten eigen woning f.3 J] 18 19 21 estraat JffinMiK Woubrugge Kraakgolf Jongeren eiden NwniiÉii kan weer in oude verdienen «eer in iiljl 'IMjU 'snacken' in deel van zakcentje in itsfeer eigen dorp Leiderdorp herfstvakantie OPGERICHT 1 MAART 1860 25 Feyenoord nog altijd in de race na wanprestatie NR. 42136 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Leidsch Ö-Dagblad •verzicht HET WOORD IS AAN IDAAG 28 PAGINA'S Harry Bannink oefent met Conny Stuart voor de musical 'De dader heeft het gedaan'. archieffoto anp Strafvervolging Herculesramp wordt doorgezet ARNHEM CPD Het Openbaar Ministerie in Arnhem zet de strafvervolging van de brandweercommandant en de verkeersleider van de vliegbasis Eindhoven door. De twee worden verantwoordelijk gehouden voor de catastrofale afloop van de ramp met het Hercules-vliegtuig in de zomer van 1996. Dat heeft minister Korthals van Justitie aan de Tweede Ka mer laten weten. Er komt ook een onderzoek naar bewerin gen dat passagiers als gevolg van te hard blussen door ver drinking om het leven zijn ge komen. Het onderzoek wordt verricht door de rechter-com- missaris in Arnhem. Op 70-jarige leeftijd is gisteren in zijn woonplaats Bosch en Duin componist, pia nist en arrangeur Harry Bannink overleden. Bannink vormde lange tijd met schrijfster Annie M. G. Schmidt een duo dat met veel succes Nederlandse musicals produceerde. Bannink werd op 10 juli 1929 in Ensche de geboren. Na de oorlog legde hij in Den Haag het staatsexamen piano af aan het Koninklijk Conservatorium. In zijn begin periode was hij orkestleider bij Henk El- sink, tot Wim Sonneveld hem in 1963 con tracteerde. Hij schreef voor hem de muziek bij legendarische nummers als Frater Ve- nantius en Nikkelen Nelis. Vervolgens kwam Bannink in contact met Annie M. G. Schmidt. De samenwer king bleek een gouden greep. Musicals als Heerlijk duurt het langst, Het is over, Met man en muis, En nu naar bed, Foxtrot, De Dader heeft het gedaan en Ping Ping waren het gevolg. Ook voor het medium televisie was Ban nink actief. Hij schreef de muziek bij series als Schaep met de vijf poten, Ja Zuster, Nee Zuster, De Stratemaker op Zee Show, De Film van Ome Willem en Farce Majeur. Bannink kreeg diverse onderscheidingen: de Gouden Notenkraker, de Televizierring en de Louis Davidsprijs. Pagina 23: Bescheidenheid sierde bevlo gen componist 'Ouders van Haagse spijbelaars verplicht aan de slag op school' De gemeente Den Haag pleit ervoor om ouders van stelsel matig spijbelende scholieren anders te straffen. Niet de ge ijkte geldboete, maar ver plicht werken op school moet de opvoeders tot inkeer bren gen. Momenteel kan de rechter een geldboete of, in het uiter ste geval, een celstraf opleg gen. Den Haag hoopt dat de nieuwe strafvorm ouders laat inzien hoe belangrijk onder wijs is. „De oorzaak voor het spijbelende gedrag van het kind kan liggen in de geringe betrokkenheid van ouders bij de school. Als ze zien wat er in zo'n klas gebeurt, veran dert dat wellicht", aldus een woordvoerder van de ge meente Den Haag. Over een experiment met de door Den Haag gewenste maatregel is overleg geweest tussen de gemeente en justi tie, meldt de zegsman. De persofficier van het openbaar ministerie in Den Haag kon gisteravond niet bevestigen of het experiment doorgaat. In maart kondigde het OM aan dat ze spijbelaars en hun verzorgers strenger gaat aan pakken. Er is nu een landelij ke richtlijn die voorziet in een scherpere handhaving van de Leerplichtwet. Per parket wordt een officier van justitie speciaal belast met leer plichtzaken. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bozorglng) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch ÊS Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. naar: Leidsch Dagblad, abonnee servlc!!0 Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl TER AAR TIM BROUWER DE KONING Een groot lek in een gasleiding in het hartje van Ter Aar heeft het dorp gistermiddag flink opgeschud. Omdat er sprake was van explosiegevaar, moesten winkels en huizen in de omgeving deuren en ramen sluiten. Klanten en personeel van supermarkt Cl000 werd aangeraden het gebouw te ver laten omdat de wind het vrijgekomen gas de winkel inblies. Politie en brandweer zetten omstreeks kwart over vier de omgeving van het Vos- holplein af na de breuk in de zogeheten ringleiding van het gascircuit. De schade was ontstaan bij graafwerkzaamheden door werknemers van aannemersbedrijf NBM. Direct nadat de leiding werd geraakt, kwam een explosief gasmengsel vrij. Des kundigen van het energiebedrijf Nuon heb ben het lek onder grote belangstelling weer gedicht. Een woordvoerder van Nuon, voorheen EWR, spreekt van 'een groot gat'. „Dat is ontstaan bij renovatiewerkzaamheden. Er kwam een grote hoeveelheid gas vrij en er ontstond explosiegevaar. Gelukkig waaide het flink, waardoor het gas zich snel ver spreidde. Ook was de bewuste leiding niet rechtstreeks aangesloten op de leidingen naar gebruikers. Mensen hebben dus niet zonder gas gezeten. Wel moeten wij de lei ding morgen nog verder repareren." Het energiebedrijf had ongeveer een kwartier nodig om het lek te dichten. De brandweer, die twee minuten na de mel ding aanwezig was met een tankauto en twee hulpwagens, ging de winkels en ap partementen af die het meeste last van het gas hadden. Van het aannemersbedrijf dat het lek ver oorzaakte, was vanmorgen niemand be reikbaar voor commentaar. Pagina 18: Caissières wapperden met pa piertjes om dè gaslucht te verdrijven AMSTERDAM ANP De FNV vindt dat het bezit van een eigen huis zwaarder moet worden belast. Woningbezitters zouden de hypotheekrente slechts tegen het tarief van de eerste belastingschijf (32,9 pro cent in het nieuwe belasting stelsel) mogen aftrekken. Bovendien moet het huur waardeforfait, het bedrag dat bij het inkomen moet worden opgeteldmet stappen omhoog, zo zegt de FNV in een vertrou welijke notitie. Een FNV-woordvoerder be nadrukt dat het om een notitie gaat die geen officiële status heeft. „Dit is de opinie van één onderzoeker, niet van de FNV. Ons standpunt is ongewij zigd: het huurwaardeforfait moet naar een reëler niveau en de aftrek van de hypotheekren te moet afgetopt worden." Moslimleider laat Megawati Soekamoputri achter zich Winston Churchill Ook na het zwaarste onweer klaart de lucht op. Overname Van Caem Klerks loopt alsnog stuk ;t afwachten bij 0 dermishandeling - grijP1 jeugdbescherming I i na escalatie van opvoe- problemen. In de ko- 4» Ie tijd moet het accent huiven naar een preven- ysteem van opvoedings- [steuning en kinderbe- ming. Desnoods moet er K roor maar een minister Kind en Gezin komen, al- Willems, docent recht de universiteit van Maas- l, vandaag op een studie- jjjj rlandse Spoorwegen en gbobank stoppen met de museumjaarkaart. De niljoen Raboklanten en reizigers met een korting- krijgen binnenkort in s daarvan een kaart die - ocent korting biedt. Voor ashouders van de Rabo- :ldt dat al vanaf 1 janu- I. De NS gaat door tot 1 2001. jlemol maakt eldwijde show nol heeft met één klap lfaam verworven. Het landse tv-productiebe- mag volgend jaar een iale tv-show organiseren legenheid van het 50-ja- staan van de VN-vluchte- irganisatie UNHCR. Het avondvullende miljoe- oductie met wereldster- SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De Schreiner Luchtvaart Groep neemt de chartermaatschappij Air Holland over. Air Holland blijft daarmee in Nederlandse "handen. De betrokkenen, waar onder ook de bonden, zijn ver heugd dat de aandelen niet naar een buitenlandse koper gaan. Easyjet had ook belang stelling, maar het ging de Britse prijsvechter daarbij vooral om de start- en landingsrechten op Schiphol. Easyjet zou de char teractiviteiten waarschijnlijk hebben stopgezet. Directievoorzitter J. Röben Een aanhanger van Magawati Sukarnoputri, afgeschermd doorordedi juni was gekomen. Haar aan hang trok voor de stemming vanochtend juichend door de straten van de hoofdstad Jakar ta. Maar een groot deel van de Golkar-stemmen ging naar Wa hid, leider van de veertig mil joen leden tellende moslimor ganisatie Nadhlatul Ulama. Na het bekend worden van de uit slag feliciteerde Megawati het nieuwe staatshoofd, een per soonlijke vriend. Gevreesd wordt dat de spanning in Jakar ta verder zal oplopen als de tienduizenden Megawati-aan- hagers in de stad hun woede koelen over de verkiezingsuit- slag. r en Rabo uit 5 seumjaarkaart stadsgehoorzaalI 20.15 our* koorten 45,- De nieuwe president van Indone sië, Addurraham Wahid, beter be kend als Gus Dur. foto epa De Indonesische moslim leider Abdurrahman Wa hid, beter bekend als Gus Dur, is vanmorgen tot vier de president van de Repu bliek Indonesië gekozen. De 59-jarige Wahid kreeg 373 van de 691 uitgebrach te stemmen in het Raadge vend Volkscongres. Hij liet daarmee Megawati Soe kamoputri, dochter van de eerste president van Indo nesië, achter zich/ Zij kreeg 313 stemmen. Er waren vijf onthoudingen. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De verkiezingen liepen uit op een nek-aan-nekrace, toen pre sident Habibie zich vannacht als kandidaat terugtrok. De re geringspartij Golkar besloot daarop geen nieuwe kandidaat naar voren te schuiven. Aan vankelijk werd aangenomen dat het besluit van Habibie een flinke opsteker zou zijn voor Megawati, wier partij PDP-I als grootste uit de verkiezingen in van Schreiner is zeer opgetogen over de aankoop. „Het past goed binnen ons scala van luchtvaartactiviteiten. Air Hol land heeft een goede marktpo sitie en reputatie. Het bedrijf heeft alle grote touroperators binnen de klantenkring." Het in Hoofddorp gevestigde Schrei ner is gespecialiseerd in de ver huur van vliegtuigen en vluchtsimulatoren, vliegtuigon- derhoud, luchtvaartopleidingen en helikopteroperaties. Het be drijf telt 600 werknemers in Ne derland en bereikt dit jaar een omzet van bijna een half mil jard gulden. Röben is niet van plan om grote ingrepen te doen: „De charteractiviteiten zullen onge veer met hetzelfde volume en met dezelfde vloot worden voortgezet." Het voortzetten van de charter vluchten was een belangrijke eis van Air Holland aan de nieuwe eigenaar. Mede om die reden is Easyjet afgevallen, want de Britse luchtvaartmaat schappij zou de charteractivi teiten vermoedelijk hebben stopgezet. Pagina 7: Air Holland blijft Ne derlands In Jakarta was de sfeer tijdens de verkiezing van de nieuwe president zeer gespannen. foto afp SASA krau Dur zei na zijn verkiezing dat hij samen met Megawati wil proberen de mensenmassa in de hoofdstad te kalmeren. Zo'n 40.000 man veiligheidstroepen zijn opgetrommeld om de orde te handhaven. Vanmorgen ont ploften twee bommen in het centrum, waarbij enkele Mega- wati-aanhangers gewond raak- ten.„Ik trek me terug, ik geloof dat veel zonen en dochters van Indonesië het werk beter kun nen doen dan ik", stelde oud president Habibie vannacht toen hij zijn besluit bekend maakte. „Ik ben blij dat de de mocratie in Indonesië begon nen is en ik hoop dat dit door zal gaan, wie er ook president wordt." Het hoogste staatsor gaan in Indonesië verwierp even na middernacht plaatselij ke tijd Habibies beleid na een ijzingwekkende stemming, die dagenlang was opgehouden. Pagina 5: Gus Dur is man van dialoog en verzoening De overname van het Leidse handelshuis Van Caem Klerks is te elfder ure stukgelopen als ge volg van de dalende koersen op het Damrak. De Nederlanden Compagnie (DNC) is er door de malaise op de effectenbeurzen vorige week niet in geslaagd de financiering van haar belang van veertig procent in het han delshuis op tafel te leggen. DNC wilde de overname van 82 mil joen betalen uit de uitgifte van nieuwe aandelen. Voor directeur Kees Klerks is het niet doorgaan van de over name een klap, maar wel één met een gouden randje. In het overnamecontract is bepaald dat DNC nu een boete moet be talen van tussen de vijf en ne gen miljoen gulden. „Je krijgt een klap voor je hersens, maar je vangt er wel vijf tot negen miljoen gulden voor. Zo mag je me nog wel een klap geven", reageert Klerks nuchter. Klerks was indertijd een groot voorstander van de overname. „We hadden gedacht dat we een grotere expansie konden bereiken wanneer we beursge noteerd zijn. Dat gaat nu niet door en dat is natuurlijk heel vervelend. Nee, we gaan voor lopig niet op zoek naar een an dere overnamepartner. We gaan gewoon doen waar we goed in zijn: handel drijven." Van Caem Klerks verwacht over dit jaar een winst van 8,5 miljoen, nog afgezien van het bedrag dat het bedrijf kan bij schrijven als gevolg van de af geblazen overname. Klerks: „Ik ben heel tevreden met de resul taten. En met het contract." uren Kunst mie. Hi en Samenleving v0( ik van de Dag en, Ura/Strips ex. 'gen 15,17,18,19,21 togramma's9 mies omhoog ^verzekeraars sten voor de zorgverze- rs stijgen volgend jaar m verwachting met acht nL Om dat te dekken, n de premies verhoogd. andelijk informatiecen- van de zorgverzekeraars, ISs noemt de berekening 9cht procent heel reëel, op de acht procent komt rns 2,5 procent waarmee U ibinet rekening houdt in TEf td met een noodzakelij- 514 laalslag. Het totaal komt 532 ruim tien procent. ■echte dochter ling Albert' Hjlen Francois Mitterand pu ook de Belgische ko- Albert een onecht kind n. Het verschil is dat ine Pingeot, de dochter e Franse president, zelf ijk op erkenning aan- le, terwijl 'Delphine' een fstaan leidde in Londen, een 18-jarige biograaf oningin Paola haar be id i en het rustige Belgische )il0 en met zijn onthulling rrT* kop zette. 15 itifand land

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1