egstgeests college krijgt onvoldoende vóór veroordeling ogarts laat Cambodjaanse blinden weer zien kraken ze het hiernaast ook niet even?' 'Waarom Regio Parkbos Huys te Warmont beschermd monument ISDAG 20 OKTOBER 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv -chef judy nihof. 071-5351-1. I, omobilist rijdt door na aanrijding w< indi Een onbekend gebleven automobilist is gistermor- l1 lorgereden na een aanrijding met een 31-jarige bromfiet- d< Warmond. Op de Oranje Nassaulaan raakte de auto de 11 ondse bromfietser, die op de fietsrook reed. De man ten val en raakte geblesseerd aan zijn knie. De politie is to knaar de automobilist en eventuele getuigen van de aan- btel. 071-4090199. e )a, uw slaat automobilist Wj :hoten Een 60-jarige automobilist uit Voorschoten heeft 'o n aangifte gedaan van mishandeling door een 32-jarige asj uit zijn woonplaats. Zij iou hem op de Kon. Marinelaan er r duidelijke aanleiding een klap hebben gegeven. De man dat de vrouw, die hem staande hield, hem de weg wilde b .Toen hij zijn autoraampje opendraaide kreeg hij een ral zijn neus. De politie heeft de vrouw inmiddels aange ven haar een dagvaarding uitgereikt. ■c tie controleert 'blauwe zones' hoten De politie heeft gisteren 28 bekeuringen uitge- g' en wegens foutparkeren in het centrum van Voorscho- d( enten controleerden het naleven van de parkeervoor- tn in de zogeheten blauwe zones in de Voorstraat, straat, het Treubplein en de Erasmusstraat. In die zones d jebruik van een parkeerschijf verplicht. De politie contro- ïn in totaal 70 voertuigen. warmond Het rijk heeft het parkbos Huys te War- mont aan de Burgemeester Ketelaarstraat aangewe zen als beschermd monument. Het landgoed is sinds 1960 in handen van de Stichting Zuid-Hol lands Landschap. Deze stichting is blij met de aan wijzing, al betekent dit volgens een woordvoerder niet dat het geld nu binnenstroomt. „Als je geld gaat uitgeven, helpt zo'n aanwijzing wel om hier voor een bijdrage te krijgen. Je hoeft immers geen discussie meer te gaan voeren in hoeverre het ter rein cultuur-historische waarde heeft. Dat ligt nu vast." Het Warmondse parkbos is met name bijzon der vanwege zijn oude bomen, paddestoelen en vleermuizen. Het kasteel Huys te Warmont, dat in handen is van een gelijknamige stichting, was al eerder benoemd tot rijksmonument. Een restaura tieplan voor dit pand, waarvan onder meer het pleisterwerk afbrokkelt, Is in voorbereiding. ^jjjen verwijten B en W dat beleid komt niet uit de verf komt VprwarHp mtin «al voet el J neentebestuur van Oegstgeest krijgt van de mees- ijen een dikke 'onvoldoende'. In hun algemene uwingen bij de gemeentebegroting voor 2000 de collegepartijen WD en Progressief Oegstgeest in oppositiepartij D66 dat het collegebeleid op treinen in het geheel niet uit de verf komt. mens voor volgend jaar. In de zogeheten 'aanbiedingsnota' bij de begroting 2000 worden te veel onderwerpen naar de toe komst geschoven, vindt de par tij. 'De aanpak moet aanzienlijk verbeteren.' Daarnaast is er veel onduidelijkheid over de kosten van een aantal grote projecten. Voor wat betreft het afgelopen jaar is er kritiek op het gebrek- sterna straatsma >p gebied van welzijn, ibeleid, sociale zaken rwijs is er kritiek. Er is open jaar veel te weinig en voor komend jaar Ni t het ook aan plannen, ine Ie drie partijen. in het algemeen onte- over de beleidsvoorne- kige overleg dat de gemeente over grote plannen voert met haar burgers. Behalve het CDA is elke partij het erover eens dat het wel zijnsbeleid van CDA-wethouder G. Kempen ver onder de maat is. 'Uitermate treurig' dat er niets is terechtgekomen van het plan van Kempen om een nieu we subsidiemethodiek in te voeren, zegt PrO. Die misluk king leidt ertoe dat alle wel- zijnsinstellingen volgend jaar hetzelfde subsidiebedrag krij gen als ze dit jaar kregen, onge acht hun plannen en wensen. De gemeente blijft daardoor 'volledig in gebreke', conclu deert PrO, nadat welzijnsinstel- lingen hun subsidieaanvragen op verzoek van de gemeente wel hebben aangepast aan de geplande nieuwe subsidieme thodiek. De WD is 'het gehannes met subsidies langzamerhand beu'. De bepaling van de hoogte van de welzijnssubsidies is volgens de liberalen 'nattevingerwerk'. De WD vindt dat Kempen on zorgvuldig met de welzij nsin- stellingen omgaat. Ook op het jongerenbeleid heeft de partij veel kritiek: 'Het heeft wat van een grabbelton. Je neemt er een dingetje uit: een zeecontainer of een tienerproject. Als dat dingetje tegenvalt leg je het ge woon weer weg'. D66, met één raadszetel de enige oppositie partij in de gemeenteraad, stelt dat er in Oegstgeest helemaal geen welzijnsbeleid is. Het CDA is de enige partij die geen kritiek heeft op het wel zijnsbeleid van Kempen, die onlangs als verdediging aan voerde dat de afdeling welzijn 'capaciteitsproblemen' heeft. De christendemocraten ver trouwen er op dat hun eigen wethouder 'afdoende maatre gelen' treft om die problemen te verhelpen. Wel steunt het CDA de kritiek van de overige partijen dat de begroting geen enkel inzicht verschaft in de kosten van grote projecten, zo als de herinrichting van het Lange Voort, de ontwikkeling van het Rijnfront-gebied en de herhuisvesting van een aantal scholen. 'Deze kosten moeten toch redelijkerwijs te begroten zijn', aldus het CDA. Leefbaar Oegstgeest spits de algemene beschouwingen toe op het thema 'communicatie met de burgers'. Die kan vol gens de partij een stuk beter. De algemene beschouwingen en de begroting 2000 staan voor 28 oktober op de agenda van de .gemeenteraad. Die uitgebreide vergadering begint om 15 uur. de oogarts gaan is er Cambodja of in een andere landen in het ïbied van de Mekong- ogartserr zijn-er op een tellen, terwijl het aantal in de miljoenen loopt, tnder dat de mensen in aan als de Nederlandse Hedwig Kemme met Uega's hun 'oogkamp' in de Cambodjaanse e Kratie (spreek uit: „Toen ik er in 1995 het de eerste keer in tr dat er oogzorg was. den er wel duizend 1 in de rij te dringen. Dat goed. Op een gegeven zijn we maar num- uit gaan delen." Kern- werkt bij het Rijnland uis (zowel bij de Al- 'L vestiging als in Leider- r(j lehoort tot de grote n >gartsen die zich - ge- *langeloos - inzetten Nederlandse stichting Eye Doctors (MED). |1 november vertrekt weer voor enkele we- 34ej r Cambodja. Het wordt 1S de keer. De laatste keer, was het in dit Rode Kh- ied behoorlijk gevaar- tenlanders liepen kans gorden ontvoerd door de Rode Khmer. „Je veel gewapende sol- ,n Is we met de jeep weg- hadden we dan ook radiocontact met het Artsen zonder Gren- 7 en 1998 was het zo dat werd besloten om e( gkamp te organiseren, 'lode Khmer is ontwa- m het weer. Het team In het ziekenhuis in Kratie is het heel met iemand bezig is. Rechts oogarts waarvan Kemme deel uitmaakt gaat in november en december weer honderden oogoperaties uitvoeren, waarna een groot aantal mensen weer gewoon kan zien. Veruit de grootste groep patiënten is namelijk blind geworden door staar, wat met een relatief eenvoudige in- gewoon dat een grote groep patiënten meekijkt als een arts of een verpleegkundige Hedwig Kemme. foto's hedwig kemme taco van der eb greep kan worden verholpen, gelen - het uitdelen van vitami- en ver- Ook mensen met oogleden die ne A - kunnen de artsen ervoor pleegkun- naar binnen groeien zijn snel zorgen dat er niet nog meer digen tot geholpen. Pech hebben de slachtoffers bijkomen. oogspecia- mensen die door een gebrek Tijdens een oogkamp draait listen, aan vitamine A blind zijn ge- - het niet alleen om het bieden „Uiteindelijk moeten de lokale banknummer van de Stichting worden. Voor hen kunnen de van zorg. Een misschien nog mensen het van ons overne- Mekong Eye Doctors, die het oogartsen niks meer doen. Al- wel belangrijker onderdeel is men", aldus Kemme, die hier- moet hebben van giften, is leen door preventieve maatre- het opleiden van lokale artsen over hoopvol is gestemd. „Van- 52525. uit het ministerie is de wil er om de gezondheidszorg op te bouwen. En de generatie men sen die een opleiding volgt met hulp van het buitenland neemt toe. Het probleem in Cambodja is een gebrek aan geld. En aan mankracht. In de Pol Pot-tijd zijn dik twee miljoen mensen vermoord: vooral hoger- en middenkader. Dat betekent dat er niemand is om les te geven, niemand om een ziekenhuis te besturen. Er is heel veel hulp nodig om een kader te kwe ken." 'Hondsmoe' keert Kemme na zo'n oogkamp weer terug naar huis. „Da's een kwestie van een paar dagen vrij nemen en bij slapen", klinkt het monter. Ze beschouwt de tijd in Cambodja als een uitdaging. „Hier opereer je met de mooiste apparatuur. Daar moet je je met simpele middelen kun- HHg nen redden." Ze 's erg begaan f met de Cam- bodjaanse be- Kj volking. „Het ijl zijn heel vrien delijke mensen, die heel veel hebben meege maakt.. Iedereen heeft zijn eigen Killing Fields- verhaal." Tijd om uitgebreid stil te staan bij de traumatische ervaringen heeft niemand. „Het enige waar ze mee bezig zijn is overleven." Het Post- voorschoten/den haag suzanne barbier 'Dat er iets mis is met me neer', daarover waren de offi cier van justitie Van der Plas en de raadsman van de ver dachte, Balkenende, het giste ren voor de Haagse rechtbank roerend eens. En eigenlijk baarde de toestand van de man hen ook zorgen: de Voor schotenaar die terechtstond was namelijk zonder aanwijs bare aanleiding door het lint gegaan. In korte tijd heeft hij in zijn woonplaats verschil lende mensen met een mes bedreigd en diefstallen ge pleegd. Die gewelddadige houding vond de officier van justitie zo ernstig dat ze vijf tien maanden cel tegen de Voorschotenaar eiste, waar van vijf maanden voorwaarde lijk. Het gevaar voor herhaling is zo groot, dat de Voorschote naar al in het huis van bewa ring zit. Volgens de officier zorgde de 42-jarige man in juni en ju li van dit jaar voor 'extreme overlast' in de buurt. Hij be dreigde ondermeer zijn flatbe woners met een mes, verniel de een ruit in het centrale por tiek en trapte enkele bloem bakken kapot. Bij een super markt was de man weggelo pen zonder het gehele bedrag te betalen. Toen de kruidenier hem op straat aanhield om zijn geld alsnog te krijgen, had de man een mes tevoorschijn gehaald en geschreeuwd: „Ik heb geen geld. Als je dichterbij komt, steek ik je dood." De officier bepleitte een on voorwaardelijke straf om te voorkomen dat de situatie 'volledig escaleert'. Van der Plas:,,Er zijn aanwijzingen dat er echt iets mis is met de ver dachte. Maar welk probleem hij heeft, of er alcohol in het spel is of iets mis is met zijn geestestoestand, blijft ondui delijk. Volgens de RIAGG maakt hij een warrige indruk, maar meer weten we niet Hij weigert zelf elke medewcr king. In deze toestand kan het alleen van kwaad tot erger gaan." De verdachte liet gisteren bij de rechtbank verstek gaan en wilde ook niet met zijn ei gen advocaat spreken. Zijn raadsman probeerde de be schuldigingen toch af te zwak ken. De mensen die aangifte hadden gedaan van bedrei ging, hadden zich naar zijn mening niet echt bedreigd ge voeld. „Ik wil de overtredin gen niet in een sfeer van be dreiging plaatsen. De aange vers kenden de verdachte. Er was geen sprake van angst. Het is meer dat iedereen in zijn maag zit met wat er nou met de verdachte aan de hand is. Zeifs zijn eigen familie zit tot op heden met grote vraag tekens." De advocaat stelde daarnaast dat de Voorschote naar technisch gezien niets had weggenomen uit de win kei, omdat de winkelier hem de spullen zelf had overhan- digd. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. d gale' honden opgespoord woude Zoeterwoude heeft 25 'illegale' hondenbezitters poord en beboet. De verwachting is dat dat aantal nog 3t tot maximaal dertig. In juli riep de gemeente honden- ;rs op hun viervoeter aan te melden. Dat kon toen nog •r boete. Op deze advertentie kwamen 57 aanmeldingen n. In september begon het onderzoek naar de betaling fndenbelasting. Deze week beëindigt de gemeente het m-huisonderzoek. Kling levert geen tips op De beloning van 1500 gulden die de Warmondse I neester I. van der Wel uitloofde voor de tip die zou leiden l Ie persoon die brand stichtte bij het gemeentehuis, heeft ipgeleverd. De gemeente en de politie tasten nog altijd in lister over de identiteit van de persoon die de afgelopen f ermalen brand stichtte in de voortuin van het gemeente- ij een van deze brandjes raakte een monumentale boom VO adigd, die mogelijk als gevolg van deze schade moet wor- ei 'kapt. la lumentale kastanjeboom verplaatst iqten Een monumentale Voorschotense kastanjeboom morgen verplaatst van het plein achter de Gevers Dey- hool aan de Koningin Julianalaan naar het plein voor de O, rmeerde kerk aan de Schoolstraat tussen Albert Heijn en ei meentehuis. Dat gebeurde vanwege het opknappen van e molstraat. De verhuizing van de boom was zo ingrijpend gemeente een gedeelte van de Koningin Julianalaan tus- Wijngaardenlaaen en de Raadshuislaan de hele ochtend Hanenkammen! 't Was even schrikken in en om de Hoofdstraat bij de A4 in Leiderdorp. Krakers met opvallende haardossen namen vorige maand bezit van nummer 61, een van de huizen die leegstaan vanwege de verbreding van de snelweg. Bij nader inzien valt het honderd procent mee. „Waarom kra ken ze het hiernaast ook niet, verdorie! Het jonge Leidse volkje - de meesten bewoonden tot voor kort een kraak pand aan de Oude Vest - heeft de afge lopen maand flink toegeslagen in Lei derdorp. Ook in de Resedastraat en de B.G. Cortslaan zijn twee zogeheten A4- woningen gekraakt, terwijl een andere kraakpoging in de Resedastraat mis lukte. En even verder onder de snel weg door is de oude Rabobank bezet. „Erg hè", roept buurtbewoonster Greet Zweistra uit. Nee, ze heeft het niet over de krakers van nummer 61, twee huizen verderop, maar over het leegstaande huis naast haar. De wo ningbouwvereniging heeft de ramen daarvan dichtgeplakt met zwart folie. „Géén gezicht." Dan heeft ze liever dat dat ook wordt gekraakt. „Je merkt he lemaal niet dat ze er zitten. We hebben netjes een briefje van ze gehad, dat ze het gingen opknappen. Ze zijn echt hard bezig geweest hoor." Er hangen kleurige gordijnen voor de ramen en op de vensterbank staan plantjes. De tuin - afgelopen zomer vanwege z'n woeste staat nog een doorn in het oog van de buurt - is om gespit en uit het zolderraam komen timmergeluiden. „Dat folie voor de ra men hiernaast is belachelijk", zegt ook kraker Bertine, die net als de andere nieuwe bewoners haar achternaam niet in de krant wil. „Zo gaat het straatbeeld verloren en trek je minder leuke mensen aan. Junkies en zo." Zij en haar drie medekrakers hebben na de succesvolle kraak direct contact ge zocht met woningbouwvereniging AWL. Want ze willen het zo lang mo gelijk uitzingen hier in Leiderdorp. De buurt had het allang zien aanko men. Huizen die plat moeten, mensen die vertrekken, leegstand, verpaupe ring. De AWL, die de meeste woningen in het wijkje bezit, had echter dé op lossing gevonden: een contract met de Leidse verhuurder van studentenhui zen SLS. De A4-woningen krijgen tij delijke bewoners in de vorm van bui tenlandse studenten. Die deal wordt echter pas morgen van kracht. Pas dan kunnen meer kraakacties worden voorkomen, zegt AWL-directeur T. Verdoes. „Op het moment dat de wo ning wordt opgezegd nemen we met een contact op met de SLS, zodat het huis aansluitend kan worden ver: huurd." Van de krakers die er nu zitten lijkt de buurt niet wakker te liggen. Schuin achter Bertine, in de Resedastraat, woont kraker Rob met een vriend en een hond. Hij wil in elk geval overwin teren in Leiderdorp. Zijn buurvouw (die niet met haar naam in de krant wil): „Tot nu toe geen last, nee. Maar ik vind wel dat als het vaker voorkomt daar actie tegen moet worden onder nomen." Bertine en Rob lijken niet te hoeven vrezen voor een ontruiming. Ze zaten er al voor de ondertekening van het contract tussen de AWL en de SLS, en bovendien: „We hebben geen behoef te aan stennis in de wijk", aldus Ver does. Voor de krakers van een fiatwo ning aan de B. G. Cortslaan ligt dat an ders, want die kwamen pas na de on dertekening. Verdoes, voorzichtig: „Die woning zou kunnen worden ont ruimd." De krakers van de oude Rabobank aan de Hoofdstraat hangt het onzeker ste lot boven het hoofd. De Leider- dorpse organisatie voor kinderopvang SKL is van plan daar in te trekken. „Die anderen in die huizen zitten juri disch beter ja", beseffen ook krakers Farida en Marianne. Met onvervalst krakersoptimisme heeft Farida toch gewoon haar kamermuren paars ge verfd en willen zij en haar huisgenoten een bioscoop in de bank beginnen. „We moeten alleen nog uitzoeken hoe dat legaal kan." Eigenaar I. Meerburg was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19