Kwekers zici brood in wi- uit Alkema^ 10% Woubrugge hapt gretig toe Rijn Veenstreek (D Hulshoff Rechter velt oordeel over bomen langs Korteraarseweg Alphen peilt mening van 4000 inwoners Schip bij keerpoging overdwars vast in Rijn Woubrugse koersballers winnen eigen toernooi 'Caissières wapperden met papiertjes om de gaslucht te verdrijven' KORTING WLTO: overkap] van sloten toestaa? WOENSDAG 20 OKTOBER 1999 Ruim 4000 inwoners van Al phen aan den Rijn, Aarlander- veen en Zwammerdam kunnen de komende weken een vragen lijst van de gemeente in de brie venbus verwachten. Alphen houdt de vierde stadspeiling over wonen en leven in de ge meente. De jaarlijkse peiling is een belangrijk hulpmiddel om het gemeentelijke beleid en de dienstverlening aan burgers te verbeteren. De vragenlijst bestaat voor een deel uit vragen die elk jaar terugkomen. Op die manier kan het gemeentebestuur de ont wikkelingen volgen over bij voorbeeld de leefbaarheid van wijken en de inbreng die bewo ners daarin willen hebben. De ondervraagden kunnen op schrijven wat zij de meest nij pende problemen vinden in Al phen. Een ander terugkerend onderwerp is de onveiligheid en criminaliteit in en buiten de woonwijk. Verder zijn er dit jaar vragen over gezondheidszorg, vrijwilligerswerk en de commu nicatie van de gemeente met burgers. De vragenlijsten worden tot 3 november opgestuurd aan wil lekeurig gekozen inwoners van 16 jaar en ouder. Om het de deelnemers zo gemakkelijk mo gelijk te maken haalt de ge meente de lijsten enkele dagen later op. Burgemeester en wet houders doen een beroep op alle aangeschreven mensen om mee te doen, zodat de stadspei ling een goed beeld geeft van wat er leeft bij de bewoners. Het onderzoek is strikt ano niem. De eerste resultaten zijn in het voorjaar van 2000 be kend. saskia buitelaar Een 79 meter lang vrachtschip is bij een keerpoging gistermid dag vast komen te zitten in de Rijn tussen Hazerswoude-Rijn- dijk en het buurtschap Groenendijk. Schipper Van Eijk van de Omnia uit Brakel had zojuist zijn vracht gelost bij de Betoncen- trale Koudekerk en wilde terug richting Alphen aan den Rijn. Toen hij bij de daarvoor bestemde keerplek zijn schip wilde draaien bleek de Omnia net iets langer dan de breedte van de Rijn. Het schip kwam klem te zitten tussen beide oevers en bar ricadeerde de doorvaart voor ongeveer een half uur. Het spektakel trok veel bekijks van automobilisten, die daar door een file op de Rijndijk veroorzaakten. Omwonenden kwa men met een fototoestel naar buiten en ook voor de opvaren den van enkele gestrande plezierboten zat er weinig anders op dan afwachten. Een motorjacht bood hulp aan, maar pogingen om met een dikke kabel het vrachtschip vlot te trekken mislukten. Omstan ders keken wat lacherig toe hoe het ronkende motorjacht al zijn 100 PK's inzette, maar de Omnia geen centimeter kon verplaat sen. „Dit is net zo iets als een lelijke eend die een vrachtwagen probeert te slepen", schamperde een automobilist die zijn wa gen aan de kant had gezet om te komen kijken. Uiteindelijk kwam het schip los doordat omstanders de kabel aan cfe vangrail knoopten. Met de lier op het voordek trok de schipper zijn schip los, waarna hij zijn route achteruit varend vervolgde. Eugène (9) en Pascal (15) snacken bij Albert Reumerman in Woubrugge. Eigenaar nieuwe snackbar deelt 1300 kroketten uit Albert Reumerman wijst naar een put op ongeveer tien me ter van zijn snackbar op het Batehofplein in Woubrugge. „Tot daar stond de rij op de openingsdag. Het was donder dag een gekkenhuis." Dat de zaak zou gaan lopen, wist hij eigenlijk wel. Maar dat er zo veel mensen op zouden afko men. Hij is er nog een beetje beduusd van. Want je weet het maar nooit. „Misschien heeft iedereen inmiddels zelf een friteuse gekocht." Dat is dus niet het geval en als het wel zo was lieten de Woubruggenaren zich daar niet door weerhouden om voor het eerst sinds viereneenhalf jaar een patatje bij een snack bar in hun eigen dorp te ko men eten. Meestal met gratis kroket, een weekaanbieding ter gelegenheid van de opening. Zo'n 1300 heeft Reumerman er inmiddels weggegeven. „In het weekeinde was het ook nog hartstikke druk en ook deze week loopt het", zegt hij. Er is geen rij meer tot de put, maar wel voortdurend aan loop. Mevrouw Van Delft is 'precies elke dag' geweest sinds donderdag. Die eerste dag heeft ze wel een uur in de rij gestaan. „Maar dat was he lemaal niet erg hoor. Iedereen kent elkaar. Ik heb gezellig zit ten praten." Een groot gemis was het ontbreken van een snackbar in Woubrugge. „Waardeloos", zegt ze. Andere klanten zijn het met haar eens. Altijd maar Chinees als je een keer een snelle hap wilt eten is ook niet alles, vindt René van der Horst. Maar patat halen betekende tot nu toe: naar Alphen of zelf maken. „Dus dit is wel gemakkelijk." Reumerman heeft 'enorm veel' bloemen en planten ge had van mensen die hem wil den feliciteren. „Een vrouw kwam zelfs een speculaasstaaf brengen xals geste. Ze zei: ik vind het zo fijn dat je er bent." Reumerman geniet in Wou brugge bekendheid als beheer der van verenigingsgebouw De Wijk. Hij liep al sinds het ver dwijnen van de vorige snack bar rond met het plan om een cafetaria te beginnen. In mei kreeg hij een toezegging van de gemeente. Zijn zoon Noël gaat de zaak runnen, zodat Reumerman senior zijn tijd aan het beheer van De Wijk kan blijven besteden. Reumerman bakt zijn frieten nu nog in een kar, maar hoopt in februari een gebouwtje met zitgelegenheid te kunnen be- trekkken op dezelfde plek. „De bedoeling was een portocabine van zeven bij vier meter, maar nu het zo goed blijkt te lopen proberen we iets groters te krij gen." In zijn achterhoofd heeft hij zelfs nog grotere plannen. „Misschien kan ik in Hoogma- de en Rijnsaterwoude ook een snackbar beginnen." woubrugge Koersbalvereni- ging Woubrugge heeft haar ei gen koersbaltoemooi gewonnen. In de eigen sporthal Oudendijk verwezen zij de teams uit Naald wijk en Wassenaar naar de twee- ze gelegenheid traden burge de en derde plaats. Senioren uit meester Wim van Beek (rechts) heel Zuid-Holland streden voor de tiende keer om de wisselbo kaal van Jacobswoude. Voor de en gemeentesecretaris Ton Meester tijdens de finale op als scheidsrechters. Als aandenken aan de tiende aflevering kregen alle deelnemers een schoenentas met het logo van de organiseren de koersbalvereniging. FOTO TACO VAN DER EB ter aar tim brouwer de koning vervolg van voorpagina Van paniek om het vrijgekomen gas was bij de winkeliers aan het Vosholpein in Ter Aar geen sprake. Woordvoerder Fred van Leeuwen van supermarkt Cl 000 klaagde voornamelijk over de stank en de kou waar aan hij en zijn collega's tijdens de drie kwartier durende evacu atie waren blootgesteld. Naar buiten Op last van de brandweer had hij eerst de klanten uit de win kel aan het Vosholplein ge stuurd en vervolgens met zijn collega's de zaak verlaten. „Maar vooral voor de caissières voorin de zaak was het goed dat zij een luchtje konden schep pen", zegt Van Leeuwen rustig. „Zij probeerden door met pa- Eindelijk vrij ""MARWIJK* l>ARTNERS PENSIOENEN Bel Kees vd Kommer 071 516 24 62 persbureau cerberus Bewoners van de Korteraarse weg hebben gisteren opnieuw in kort geding op de Haagse rechtbank geëist dat overbuur man J. van Vliet de geplante bo men langs zijn schapenweide weghaalt. Op 30 augustus van dit jaar werd tijdens een kort geding afgesproken dat de be woners met Van Vliet zouden overleggen om een oplossing te bedenken. Na afloop van het kort geding maakten zij een afspraak om el kaar bij de boompjes te ont moeten, maar de bewoners ver trokken weer toen Van Vliet en zijn juridisch adviseur E. Kraak niet kwamen opdagen. „Helaas hadden mevrouw Kraak en ik onderweg een half uur opont houd omdat zij eerst twee af spraken moest verzetten om er bij te kunnen zijn", gaf Van Vliet als verklaring. Over het juridisch advies van mevrouw Kraak was kort ge dingrechter Robbers overigens niet positief. Hij toonde zich geërgerd dat hij tussentijds cor respondentie van mevrouw Kraak heeft ontvangen. „Ik kan mij indenken dat het recht uw vak niet is maar er zijn fat soensprincipes die een kind kan begrijpen", zei de rechter tegen mevrouw Kraak. „Als u dat niet inziet, moet u niet uw beroep maken van verlening van rechtshulp". Namens Van Vliet zei me vrouw Kraak dat de bomen no dig zijn om de schapen in de wei te beschermen tegen blaf fende honden. Omdat een ge plante haag van coniferen nog niet hoog genoeg is, deed zij het voorstel om de begroeiing over een jaar opnieuw te bekijken. Volgens mevrouw Kraak kost het minstens drie jaar voordat de coniferen dicht genoeg zijn om de schapenwei voldoende af te schermen van de Korte raarseweg. In de tussentijd kan Van Vliet ermee instemmen dat de geplante bomen jaarlijks op kosten van de overburen wor den getopt op een maximale hoogte van tweeënhalve meter. De overburen sloegen dit aanbod echter af. „Wij zouden kunnen leven met een hoogte van zeventig a tachtig centime ter", zei advocaat rnr. W. Don ker namens hen. „Maar om el ke discussie uit de weg te gaan, vinden wij dat Van Vliet de boompjes helemaal moet weg halen." De advocaat is niet on der de indruk van het verhaal dat de schapen van Van Vliet dode lammeren ter wereld brengen omdat zij door blaffen de honden in paniek raken. Oneigenlijk „Het zijn oneigenlijke argu menten van Van Vliet om zijn vreemde gedrag goed te pra ten", zei Donker. „Waarom heeft hij anders boompjes ge- 'Nu verdienen criminelen er veel geld P rbi Veel bloemenkwekers in Alkemade zien het zit over te gaan op de teelt van wiet als dat legaal wi verwachten een hogere omzet dan ze nu berei kaï vinden het een geschikte teelt voor de kleine Vee veis. Ook denken sommigen door hun kennis va JU ten de kwaliteit van de wietteelt te kunnen verhog j» alkemade janneke de jonge Veel kwekers kunnen zich vin den in de algemene beschou wingen van de plaatselijke WD. In hun reactie op de begroting van het gemeentebestuur merkten de liberalen begin de ze week op dat kwekers uit Al kemade als geen ander in staat zijn om goede wiet te telen. Louis van Klink uit Roelof- arendsveen verwoordt wat veel van zijn collega's zeggen. „Dat zou wel een aardige oplossing voor de agrarische sector zijn", aldus de kweker van chrysan- tenstekken. „Nu verdienen cri minelen er veel geld aan. Dat geld zouden wij wel willen heb ben. Zodra het legaal wordt, springen wij er massaal op." Piet Klein, eveneens chrysan- tenstekkweker, verwacht die massaliteit ook. „Als de wiet teelt wordt vrijgegeven heb je geen mens meer die iets anders doet." Plaatsgenoot Marcel de Jong heeft ook oren naar de nieuwe teelt. „Als het commercieel in teressant is en het is legaal, dan is het interessant om het in een kasje te proberen. Ik zou wel eerst gaan informeren hoe de afzetmogelijkheden zijn." De Jong denkt dat wiet uit Alkema de zich kan onderscheiden van andere nederwiet. „Wij hebben meer kennis dan Jan die op een zolderkamertje met een lampie erop dingen uitprobeert. Wij hebben verstand van planten." Chrysanten- en leliekweker Fred van der Zwet zou in elk ge val niet in één keer overstappen op de wietteelt. „Een goede on dernemer doet dat er in eerste instantie bij. Maar als je zelf verslaafd raakt aan het spul, kun je maar beter weer met de teelt stoppen." Veel kwekers vragen zich af of or de wietplantjes hen zulke gigantische in] mn gaan leveren. Als ieder rae: er op stort, keldert de middellijk, denken ze geen product zo goe< helpen het de goot in Van Klink. Bovendien dat de Nederlandse sluiten als de wiettee vrijgegeven. Anders wi óf weggeconcurreerd j"or^ buitenland, óf gaan dtwa.' landse drugs massaal i on<; Port- ten Slechts een enkelingn vanwege principiële b niets hebben van de van de softdrug. „Da toch niet", roept iu' Hoogenboom uit. „Wn hq gen die narigheid. Ooi ma den we een leeg kasj dan nog werken we er mee." Wethouder Dick (CDA) is nogal overval )2j het voorstel van de 1 weet niet of ik er nou moet zijn. Het kan eei tj, misch belang hebben, 1 ze daarvan moeten lev ho ook niet best. Ik ben gr en stander van vrije handr .eni spul." Volgende week, bij d >eb deling van de alge schouwingen, moet zijn antwoord klaar Ook PvdA-fractiev Frans Schoonderwoen baasd over het idee WD. „Ik vind dit een move van de WD. hebben we besloter shops te weren uit Alkr vind het een beetje di ze de teelt nu mogeli maken, maar de willen weren." De Pvr tegen de vestiging van feeshop in de gemeent piertjes te wapperen de stank te verdrijven, terwijl ik daar ver derop in de zaak niet zo veel van last van had. Buiten was de stank helemaal niet te harden. Ik heb sommige collega's uit Ter Aar maar even naar huis la ten gaan. Bang voor omzetverlies is Van Leeuwen niet. Klanten die door de evacuatie niet bij ons naar binnen konden, zijn onge twijfeld later nog gekomen. Wel heeft ons personeel drie kwar tier niets kunnen uitvoeren. Dinsdag is bij ons vuldag, dus op dat punt liggen we achter op schema. Iedereen wil ook op zo'n gedenkwaardige dag op tijd thuis zijn." Gezellige klant Ook Tom Lenting van de kaas- en nötenzaak op de hoek van het plein kreeg rond kwart over vier bezoek van de brandweer. „Maar ik hoefde als één van de weinigen mijn winkel niet uit", zegt Lenting opgelucht. „Ster ker nog, ik moest binnenblijven en ramen en deuren sluiten. Gelukkig hadden we net een ge zellige klant in de zaak die er ook niet uit mocht. Verder zat ik op de eerste rij. Het was hart stikke druk rond het gaslek. Ik heb nooit getwijfeld aan een goede afloop, daarvoor leek het optreden van politie en brand- weer mij te kordaat. Wel kan ik me voorstellen dat er bij zulke werkzaamheden wat misgaat, als ik zie hoe slordig de mensen soms te werk gaan." Voor is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van uw woongenot. En om op ei uw woonwe J1 ondersteunt wij op uw ai 11 vanaf ƒ2001 korting ofdi Woon Waai Zegels" Wi nog uw wol ideeën vorm te geven "Met uitzondering v; anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn Den Haag Leidschendam Rotterdam Hilversum plant precies voor de huizen van mijn cliënten en niet bij het schapenhok". Van Vliet pro beerde de rechter nog te over tuigen van de voordelen van de heg van wilgen en populieren met een foto van zijn ram, die één van de schapen dekt. Rech ter Robbers reageerde echter cynisch. „Moet ik nu op het einde van de zitting zien hoe de bomen er zijn voor de privacy van de ram", zei de rechter. „Ik hoef die foto's helemaal niet te zien". Uitspraak volgt tegen het ein de van volgende week. Het moet mogelijk blijven om sloten met kassen te overkap pen. Dat vindt de Veense afde ling van de WLTO, de Westelij ke Land- en Tuinbouworgani saties. Zij schrijven dit aan het Hoogheemraadschap van Rijn land in reactie op vragen die hoofdingeland Van der Weijden heeft gesteld. Een jaar geleden bouwde azaleakweker Maurice van der Meer uit Roelofarendsveen een kas over een sloot om zo het probleem van een te kleine ka vel en een te brede sloot te om zeilen. Het hoogheemraad schap stond hem dit toe, maar niet van harte. Doorslaggevend voor de toestemming was dat de kweker de benodigde mate rialen al had besteld omdat de collega's van waterschap De Oude Rijnstromen hem eerder fiat hadden gegeven. Na kritische vragen van Van der Weijden liet het hoogheem raadschap weten in de toe komst terughoudend met de verstrekking vergunningen. Bij overkapping van slote ze gemakkelijk word ten. Bovendien kan huishouding in de doordat er geen zot p komt en is het gemal illegaal te lozen. Ondanks deze nad het bestuur van de Vt TO ervoor de mogel d handhaven. Volgens kwekers in de waten der- en Lijkerpoldei tnasse over tot overkaj sloten, omdat het een lossing is. Kwekers kie voor de goedkopen een sloot dempen en een nieuwe graven, reden hoeft het hoog schap het overkapi verbieden, meent de het voor een enkele gelijk blijft voor deze V te kiezen, kan dit het perspectief voor het gebied verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18