'Waarom grijpt Nederland niet in in Ambon?' Leiden Regio ZE vliegen weg! H30ZH3CIN0 Werken aan het woordenboek van de oertaal RINCK Timmeren voor meisjes 'onderzoek: - NSDAG 20 OKTOBER 1999 chef wim wegman. 071-5356414. plv -chef annet van aarsen. 071-5356436 Leids en Alphens stel getuige van onlusten °B trige onlusten tussen christenen en moslims op Oost-Ti- ebben de afgelopen maanden voortdurend het nieuws ge- Maar ook op andere delen van Indonesië is er sprake van J tussen beide bevolkingsgroepen - wat veel minder de cht heeft gekregen. Hieronder een ooggetuigeverslag van >e regiogenoten van rellen op Ambon, eind deze zomer. '.e< gen naar Ambon om een kwestie te regelen, maar w en terecht op een begra- 8f an achttien jongeman- nder wie een neefje. Allen verkoold. Volgens Ming- een ouder stel uit nen Alphen aan den Rijn, jongens het slachtoffer jen van brandstichting militante moslims. Niet al- tl lOost-Timor, maar ook dolukken is het onrustig, wil het paar - dat om vei- sredenen liever niet met It temaam in de krant wil - eld laten weten. >s kwamen ze na veel weer terug in Neder- s land, waarbij ze onderweg voor hun doortocht militairen heb ben moeten betalen. Maar ze slaagden er wel in een video band mee te smokkelen waarop de verkoolde lichamen zijn te zien en waarop 'christelijke Molukkers' een soort bazooka's maken om wraak te nemen op de moslims. 'Boy Tahalele'. Brian Tupan'. 'Augustinus Manuhuttu'. De vi deo toont kaartjes met namen bij de verkoolde lichamen. Een enkel portretje staat naast een nog enigszins als mens herken baar stoffelijk overschot. In een pan ligt een stapel botjes. Minggus krijgt het even te kwaad als de lijken in kleden worden gewikkeld. Hij en zijn partner waren in au gustus op weg naar hun ge boorteplaats Galala toen ze de eerste signalen kregen dat er iets mis was. Tijdens een tus senstop op Bali waarschuwde een Molukse jongen dat ze niet naar Ambon konden gaan. Van wege een grote brand in Poka, een dorpje nabij Galala. „Daar na kregen we een telefoontje van een nicht in Galala", zegt Minggus. „Die zei dat we niet hoefden te komen vanwege de brand en allerlei 'moeilijkhe den'. Ze vond het te gevaarlijk." Minggus en Jos besloten toch te gaan. „Ik had een belangrijke reden", zegt Minggus. „Ik moest grond die ik had geërfd officieel overdragen aan mijn zusters. Volgens de traditie mo gen vrouwen niet direct grond erven als er een zoon in leven is." Het stel vertrok naar een hotel in het dorpje Halong, met het idee om daar twee maan den te bivakkeren. „Na een paar dagen werden we midden in de nacht wakker gewaar schuwd dat we moesten vluch ten. De moslims zouden ons aanvallen. In de verte hoorden we ook Allah Akbar roepen - Al lah is groot", zegt Minggus. „Ik was slaapdronken en strompel de naar buiten om te vluchten naar een kerk. Maar er lag een diepe goot voor het hotel. Ik stapte verkeerd en viel achter over." Minggus bezeerde zijn rug en hoofd en kon bijna niet meer lopen. De politie bracht hen naar een politiepost, waar het paar met enige andere vluchte lingen overnachtte. „Er waren ook een paar moslims. Een van hen zei: laat ons bidden, ieder in zijn eigen geloof opdat God ons zal helpen en bewaren." Jos: dat was geweldig. Want wij waren de enige christenen." Met een legertruck is het paar vervolgens naar een marineba sis gebracht. Daar ontmoetten ze een nicht, die was gevlucht nadat haar huis in een moslim dorp in brand was gestoken. Ze werden opgehaald door de echtgenoot van de nicht, die hen naar Galala bracht. Daar maakte hij videobeelden waar op is te zien hoe familieleden wapens maken om zich tegen de moslims te verdedigen. „Die hebben moderne wapens. Onze jongens maken daarom nu hun eigen wapens." Op de video-opnamen is te zien hoe vrouwen zwavel van luci ferstokjes afsnijden, dat als mu nitie voor de bazooka's dient. Alles gebeurt in het donker, uit angst voor ontdekking door de politie. Een jongen slaat in het filmpje spijkers in tweeën. Die verdwijnen ook in de bazook a's, zodat een soort fragmenta- tiebom ontstaat. Na de rellen wilde het stel terug naar Nederland, maar het vlieg veld bleek 'om veiligheidsrede nen' te zijn gesloten. „Een Am- bonese zakenvrouw heeft er toen voor gezorgd dat een groep van tien mensen het ei land kon verlaten met een vliegtuig van de marine. Die moesten dan wel 400 gulden per persoon betalen. Wij heb ben betaald en volgens een ge tuige stonden we bovenaan de lijst. Maar toen het vliegtuig kwam, liep het allemaal toch weer anders", vertelt Jos. Ze zegt dat ze militairen heeft be taald voor een veilige door tocht. „Op weg naar het vlieg tuig moesten we stoppen van een jongen met een lang kap mes. Een soldaat vroeg of hij een sigaret wilde hebben. Daar mee suste hij de boel. Als we zonder militairen waren ge gaan, waren we ongetwijfeld vermoord." Het vliegtuig vertrok echter zonder hen. .Andere mensen bleken later meer geld te heb ben betaald dan wij." Uiteinde lijk, nadat een volgend vliegtuig niet kwam opdagen, vertrokken ze met een marinevliegtuig naar Surabaya, vanwaar uit ze naar huis doorvlogen. Eenmaal thuis vraagt Minggus zich af waarom de Nederlandse regering niet helpt. .Ambone zen hebben 350 jaar voor Ne derland gevochten. Waarom maakt men zich wel druk om Oost-Timor en niet om Ambon? Nederland moet de kwestie Ambon voor de veiligheidsraad brengen en vrijheid voor de Molukken realiseren." leiden/alphen aan den run* connie van uffelen DE NIEUWE ULTRALICHTE BRILLENGLAZEN VAN AIRWEAR* Het Huis introduceert de nieuwe norm in brillenglazen: Airwear van Essilor. Ultralicht, dus ultracomfortabel. Bovendien superdun, opvallend schok- en krasvast én extra UV-werend. U gelooft uw ogen niet... LEIDEN - BREESTRAAT 121 - TEL. (071512 50 3< leiden Ook nu de schooldeu ren voor eventjes dichtzitten, valt er nog genoeg te leren. Timmeren, schuren, zagen en boren natuurlijk. Gistermiddag was daar in de werkplaats van het Leidse Volkshuis een tech niekmiddag voor meisjes, ge organiseerd door de Leidse Welzijnsorganisatie. De meis jes maakten daar onder bege leiding kleine meubeltjes. Die mochten ze aan het eind van de middag uiteraard mee naar huis nemen. FOTO HENK BOUWMAN WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MEERBURG Jongeren vanaf 10 jaar kunnen meedoen aan het ar cheologisch project 'Voetsporen naar het verleden'. In tien bijeen komsten wordt een breed overzicht gegeven van de historie van Leiden en omgeving. Met behulp van een plattegrond wordt geke ken naar de opbouw van de stad en er staan ook bezoeken aan musea op het programma. Voor dit project, dat gegeven wordt in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, telefoon 5412515, is subsidie ontvangen van Kind Vrije Tijd van C&A. DE KOOI Het Studiecentrum voor Antroposofie verzorgt op zeven dinsdagavonden van 20 tot 22 uur een computercursus voor be ginners. Er wordt gewerkt aan de hand van een module boekje. De cursus begint op 23 oktober en kost 210 gulden, het module boek is 20 gulden. De cursus wordt gegeven in het gebouw van de Vrije Schoolgemeenschap Rudolf Steiner, Surinamestraat 1. Opgave en inlichtingen: telefoon 0172-519455. DE CAMP De belangstelling voor de cursussen 'Nederlands voor Anderstaligen' is zo groot, dat de Leidse Volksuniversiteit K O op 25 en 26 oktober twee nieuwe cursussen verzorgt. Er komt een cursus van 25 avondlessen van anderhalf uur en een intensieve ochtendcursus van 18 lessen van drie uur. Opgeven bij het bureau aan de Oude Vest 45, telefoon 5141141. HOGEWOERD Voor alle kinderen van 4 tot 12 jaar uit de buurt ver zorgt studentenvereniging SSR zaterdag van 13 tot 15 uur een kin- derbuurtdag. Er zijn leuke activiteiten zoals een clownsact, schminken, kinderfilms en een spetterende kinderdisco. Informa tie Maartje Verbeme, telefoon 5142798. STATIONSKWARTIER De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen (NVBS) verzorgt vanavond aan de hand van historische films een programma waarbij allerlei aspecten van de stroomtrein in beeld komen. Ook zijn er beelden te zien van dieseltreinen in de Achter hoek en het verdwenen postvervoer per spoor. Deze bijeeenkomst wordt gehouden in cafe/restaurant Eigenzorg, Stationsweg 29a en begint om 20.00 uur. Aan leden wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van drie gulden, niet leden betalen een gulden meer. Stichting VTV/Centrum Club 58, een club waar verstandelijk ge handicapten diverse vormen van vrijetijdsbesteding kunnen beoe fenen, zoekt vrijwilligers voor diverse activiteiten. Onder meer voor sporten, musiceren, knutselen, timmeren en dansen. Meer infor matie wordt gegeven door Astrid v.d. Berg of Guus v.d. Meer, tele foon 5230800. DOOR QNNO HAVERMAI Alexander Lubotsky op zoek naar 'zo volledig mogelijk beeld' het front der wetenschap, dat is het streven van de Uni- 1111 lelt Leiden. En met succes. Niet zelden brengen Leidse rzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht ook onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan >ev nzichtelijker samenleving. Irt Onderzoek houdt een sdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. El- lie eek vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar Vandaag Alexander Lubotsky. er dan Grieks en rijker ■atijn. Zo omschreef de ir William Jones twee eeu- jeleden het Sanskriet. Hij ïoveel overeenkomsten n de heilige taal der In- en de talen van het oude pa dat 'iedere filoloog die je werkt, beseft dat deze stammen uit dezelfde die wellicht niet meer at'. Die bron is het Indo- pees. Medewerkers van de Tding vergelijkende taalwe- happen van de Universi- eiden werken aan een ety- ögisch woordenboek van moedertaal. Alexander 'tsky is een van hen. willen de prototaal, de al, reconstrueren, zijn ®n, grammatica en woor- l0J «hat", aldus Lubotsky. p ir hebben de mensen ge- die die taal spraken en oor leven hebben zij ge- ssf We realiseren ons dat het helemaal zal lukken. Die :rd zesduizend jaar gele id gesproken en sindsdien is o alles gebeurd. Maar we feren een zo volledig mo- beeld te krijgen van taal, en cultuur." ijr. is een legpuzzel van vele tden stukjes. Het leuke is !vveet dat een groot aantal es ontbreekt, terwijl in de- I edoos nog miljarden Tes zitten die niet bij de el horen. Het komt zelden dat het klikt, dat twee es blijken te passen. Soms t het generaties voor ^inzicht doordringt en gebeuren dat allerlei amen moeten worden bij- e'd. Alsof je opeens ont- een stukje blauw niet tot de zee behoort, maar tot de lucht en dat je de hele puzzel moet omdraaien." Toen Britse rechters twee eeu wen geleden het Sanskriet gin gen bestuderen om zich op de hoogte te stellen van plaatselij - ke gebruiken in India, ontdek ten ze de overeenkomst met Europese talen. De opmerking van sir William Jones in 1786 geldt als geboortedatum van het Indo-Europees. „In die Tweehonderd jaar is heel wat bereikt. Jones sprak nog van zes takken, inmiddels onder scheiden we er twaalf." Naast Sanskriet, Grieks en Italisch (Latijn) zijn dat Anatolisch (Hettitisch), Albanees, Ar meens, Balto-Slavisch, Ger maans, Iraans, Keltisch en To- chaars. „Hettitisch en To- chaars zijn pas begin deze eeuw ontdekt. Waarschijnlijk waren er nog veel meer takken, die uitgestorven zijn. Wij pro beren de ontwikkeling vanuit de prototaal naar afzonderlijke takken terug te vinden." Het werk aan het etymologisch woordenboek van het Indo- Europees raakte vorig jaar in een versnelling dankzij een subsidie van de Nederlandse organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO). „Het plan is heel simpel en tegelij kertijd heel ingewikkeld: alle woorden verzamelen die ver want zijn en in minstens twee takken worden gevonden. Dan is de kans groot dat die woor den oorspronkelijk tot de oer taal behoorden, maar het is lang niet altijd een garantie. Als een woord bijvoorbeeld in de geografische uitersten van het Keltisch en het Sanskriet wordt Alexander Lubotsky. gevonden, is de kans groter dan wanneer het gaat om Kel tisch en Germaans of Sanskriet en Iraans. Ook hangt veel af van de betekenis van het woord. Je hebt een grotere kans bij lichaamsdelen, hemel lichamen of primaire werk woorden als zitten en snijden." Van veel talen bestaat al een etymologisch woordenboek en dat vergemakkelijkt het zoek werk naar verbanden. „Van het Grieks en het Sanskriet bestaan uitstekende woordenboeken, FOTO HIELCO KUIPERS maar de etymologie van ande re talen is nog niet volledig in kaart gebracht. Zo houden wij ons bezig met een etymolo gisch woordenboek van het oud-Fries, het eerste in zijn soort. Die taal komt net als Duits, Engels en Nederlands uit de noordwestelijke tak van het Germaans, waartoe ook het Scandinavisch behoort. In de oostelijke tak zat het Gotisch, dat inmiddels is uitgestorven. Daarnaast wordt gewerkt aan woordenboeken van het Alba nees en Armeens, terwijl het Iraans nodig moet worden aangepakt. Zodra we een taalf amilie in kaart hebben ge bracht, zetten we ons onder zoeksresultaat op internet in de hoop op reacties. We den ken dat er in de wereld grote behoefte is aan deze kennis. Het gaat toch om bronnen van de beschaving." „Het is niet toevallig dat Lei den in dit onderzoek een grote rol speelt want hier zit een concentratie aan specialisten in de Indo-Europese talen. Tot voor kort was dit de grootste afdeling ter wereld, maar het werk wordt door de bezuini gingen op de wetenschap steeds moeilijker. Jonge men sen trekken weg en het is de vraag of we alle plaatsen op nieuw mogen bezetten. Zo ben je als universiteit slachtoffer van je eigen succes. Zelf kwam Lubotsky in 1976 vanuit Moskou naar Leiden. De toen 20-jarige student taalweten schap maakte samen met zijn ouders gebruik van een vertre- kregeling voor Russische jo den. Vanaf 1980 is hij aan de faculteit letteren verbonden, waar hij van de befaamde hoogleraar Beekes 'het vak' leerde. „De zoektocht houdt niet op bij het Indo-Europees. Een knellende vraag waarmee we steeds vaker worden gecon fronteerd is of nog meer talen verwant zijn. Het voor de hand liggende antwoord is dat we dat niet weten, maar de vragen blijven. De komende eeuw kunnen we er niet omheen om te gaan kijken naar talen 'uit de buurt', zoals het Fins en Hon gaars, het Turks en Mongools, het Kaukasisch of het Japans en Koreaans. De beroemde professor Starostin uit Rusland is nu voor een jaar naar Leiden gekomen om, als een soort schot voor de boeg, daar on derzoek naar te doen. Je hoopt soms onlogische zaken in de puzzel op te lossen door iets verderop te kijken." t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 20 October LEIDEN - Omtrent den jaarlijkschen 'Algemeene Bazaar van Tesselschade', die thans te dezer stede in de kleine Nutszaal wordt gehouden, kunnen wij het volgende mededeelen. De zaal is voor deze gelegenheid door den heer A.C. Kriest, bloemist alhier, geheel kosteloos, keurig met groen en bloemen versierd. Van deze versiering trekt in het bijzonder de aandacht de groep sierplan ten, die zich bevindt op een estrade tegenover den ingang der zaal; te midden van die groep prijken de busten van onze Koninginnen. Niet minder smaakvol dan de versiering zijn de etalages, bevattende velerlei nuttige en fraaie artike len, die doen zien wat al goeds Tesselschade's werk sters kunnen leveren op het gebied van nuttige handwerken en kunstnijverheid. Den dames, die zich zoo bereidwillig met den verkoop der artikelen wilden belasten, komt een woord van dankbare waardeering en lof toe. Moge haar edel streven, om bevorderlijk te zijn aan een hoogst nuttige taak, bekroond worden met een flink debiet. H.M. de Koningin-Moeder gaf blijk van Haar be langstelling door het doen eener flinke bestelling. LEIDEN - In de Lodewijkskerk aan het Steenschuur in Leiden werd gisteren 'n feestelijke H. Mis opge dragen door de bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis. Dit ter gelegenheid van het 165-jarig bestaan van het kerkje. Op de foto de bisschop links in gebed tijdens de dienst. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD ANNO 1974 19 oktober LEIDERDORP - Gisteravond is het eerste Politieke Café in Leiderdorp in Wik's bar weer van start ge gaan. Organisatoren hadden toch weer een volle bak bij elkaar gekregen, 't Motto was de 'debutanten'- raadsleden hun zegje te laten doen. Men was echter vergeten dat deze raadsleden een enorm bezet pro gramma hadden en vaak 's avonds bezet zijn door commissievergaderingen. Aan de orde was verkeers veiligheid in Leiderdorp en een van de weinige raadsleden die vrij was, Jaap Bezemer van de PvdA nam de Engelendaal onder de loep. Hij noemde de aanleg en situering van de Engelendaal 'een plano logische blunder' van de eerste orde. De Engelen daal snijdt Leiderdorp precies in twee delen. Zowel psychologisch als letterlijk. Hij deed een paar oplos singen aan de hand. In snelheidscontroles zag deze PvdA-er niets. Hij wilde bochten in de Engelendaal; voorrang voor wegen die op de Engelendaal uitko men en afsluiting van twee van de vier banen van Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen 11a plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 136ij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling mui de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangl de foto binnen drie weken. deze brede weg. Dik Hoogland leidde bekwaam de discussies en Leiderdorp kan weer een goede reeks 'politieke cafeetjes' tegemoet zien. HAZERSWOUDE - Prakla Seismos G.m.b.H, uit Hannover (Westduitsland) gaat in Hazerswoude een seismisch onderzoek instellen ter verkrijging van een beter inzicht van de diepere ondergrond. Dit gebeurt in opdracht van de Nederlandse Aardolie Maat schappij. Door middel van vibrators zullen trillingen worden opgewekt. Na reflectie van de ondergrondse lagen via seismometers (microfoontjes) worden deze opgevangen en geregistreerd. Drie vibrator-voertui gen gaan rijden op een onderlinge afstand van enke le meters van trillingspunt naar trillingspunt. Deze punten zullen enkele tientallen meters uit elkaar lig gen. Omdat het verkeer een zeer nadelige invloed op de meetresultaten heeft, moeten de metingen in de nachtelijke uren worden uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17