Utrechter wierf onderduikadressen via advertenties Geloof Samenleving Bisschop en hulpverleners Sierra Leone zijn weer vrij Kinderen van één Vader WOENSDAG 20 OKTOBER 1999 -NSI VANDAAG Voor hindoes begint vandaag het tiendaags 20 'Wijay Dasjmi Dussera' festival. De opvoe- QKT ring van het verhaal in de Ramayana over prins Rama, de zevende incarnatie van de God Visjnoe, staat tijdens dit feest centraal. Net als de Mahabharata is de Ramayana één van de grote epische geschiften van de hindoes. Hun ontstaansgeschie denis ligt tussen de jaren 400 en 600 voor Christus. De katholieke heiligenagenda herdenkt op 20 oktober de Portugese heilige Irene; een blijkbaar mooie jonge vrouw die niets van aanbidders wilde weten. Ook niet van de zoon van een graaf, die zeer verliefd op haar was. Dat kwam haar duur te staan, want uitgerekend de verliefde jonge graven zoon, huurde een soldaat in om Irene om het leven te brengen. Rond het jaar 653 lukte het haar te vermoorden. Paus op het web new delhi In november bezoekt de paus India. De voorberei dingen op dat bezoek zijn al tijden aan de gang. Moderne com municatiemogelijkheden worden daarbij niet gemeden. Zo is er inmiddels een internet-site aan het pausbezoek gewijd. Hier is aartsbisschop Alan De Lastic aan het werk op deze site. De Las- tic beziet een foto van de paus zoals die te zien is op www.je- sus2000india.org. foto epa Oostenrijkse bisschop looft Haider wenen De aartsconservatieve Oostenrijkse bisschop Kurt Krenn heeft zich lovend uitgelaten over de extreem-rechtse lei der Jörg Haider, wiens partij FPÖ bij de recente verkiezingen de tweede van het land werd. ,,Ik sta achter mensen die ik waar deer, en ik waardeer Jörg Haider", zei Krenn in het weekblad Profil. „Als Haider iets goeds bewerkstelligen kan, moet men hem dat ook laten doen", aldus de omstreden bisschop van St. Pölten. „Ik wil niet zoals veel anderen tegen Haider optreden, daar is geen sprake van." Krenn verwierp ook de internationale kritiek op de ruk naar rechts in de Oostenrijkse politiek. „Het kan niet zo zijn dat wij ons door alle.mogelijke niet-Oostenrij- kers laten leiden. Kardinaal Christoph Schönborn, aartsbisschop van Wenen, zei vorige week tijdens een bezoek aan Israël juist dat hij de buiten landse bezorgdheid over de verkiezingsuitslag in Oostenrijk deelt. „Vele van mijn landgenoten zijn zich terdege bewust van Oostenrijks problematische verleden en zullen alles in het werk stellen om het niet weer te laten gebeuren", verzekerde hij. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KER KEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Rotterdam- Stad (evangelisatiepredi kant voor het werk onder moslims in het Rijnmond gebied), M. de Vries te Hoogvliet-Spijkenisse. Bedankt: voor Voorburg, R.J. Vreugdenhil te Lange- Beroepen: te Eindhoven, J. Bouma te Kampen. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKEN Beroepen: te Enschede- Oost, A.C. van der Wekken te Winschoten. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Bedankt: voor Rotterdam- Zuid, W.J. Kareis te Har- dinxveld-Giessendam. den haag anp De Utrechtse verzetsman Willem Pieter van Dijl had een unieke methode om aan onderduik adressen te komen. Hij vroeg in advertenties in lokale bladen om pensionkamers. Tijdens be zichtiging van de aangeboden kamers probeerde hij de politieke oriëntatie van de verhuurders te peilen. Als die goed leek, onthulde hij zijn ware bedoelingen. Op die manier hielp hij vele joodse onderdui kers aan veilige adressen. Voor dat werk kreeg hij maandag postuum een Yad Vashem-onderschei- ding. Van Dijl werd in 1943 gearresteerd en kwam uiteindelijk in het concentratiekamp Da chau terecht. Twee jaar later bevrijdden de Ame- Onderzoek naar oorlogsverleden van RK-Kerk vaticaanstad rikanen hem. Hij overleed in 1998. Een postume onderscheiding was er ook voor het Groningse schoolhoofd Egbert Star, die aan Sari Magnus en haar moeder, zus en zwager on derdak bood. Star werd volgens Sari door christe lijke naastenliefde gedreven. Dat geldt ook voor Willem Kwerreveld en zijn vrouw Josina Kwerre- veld-van Kooten uit Wassenaar, bij wie de drieja rige Jacob Schilo tot het einde van de oorlog on dergedoken was. Josina nam de onderscheiding voor haarzelf en haar overleden man in ont vangst. Jan Bastiaans (postuum), zijn vrouw Cornelie (postuum) en dochter Truus Warsen-Bastiaans uit Haarlem werden geëerd voor de opvang van Bob Jacobs, een joodse jongen uit Duitsland, en zijn ouders. Hoewel Jan in de loop van de oorlog ernstig ziek en hulpbehoevend werd en in 1944 overleed, konden de onderduikers tot het einde van de oorlog blijven. Adrianus Wijntje, zijn vrouw Hendrika Wijntje van Ginhoven, broer Jan en schoonzus Johanna Cornelia Segboer hadden aan de Dordtselaan in Rotterdam een centrum voor illegale activiteiten waaraan vele onderduikers hun leven te danken hebben. Zij kregen de onderscheiding allen pos tuum. De inmiddels overleden Jan de Klerk en zijn weduwe Anna Lambooy-Swagerman vingen in 1942 de pasgeboren Bram Poons op, die met een navelbreuk in het Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag lag. Zijn ouders waren al weggevoerd en zijn nooit meer teruggekomen. Na moest Bram tot zijn verdriet naar aang? familie van moederskant. Anna staakte me tijd haar bezoeken aan Bram, od nieuwe moeder die niet op prijs stelde. ren geleden wist zij Bram via een oude haar kerk op te sporen en kon zijn he herstellen. Yad Vashem, het instituut in Israël dachtenis van de shoah, eert mensen d de Tweede Wereldoorlog joodse mi hebben gered of getracht te redden. Sin j richting in 1953 heeft het centrum w ongeveer 11.000 mannen en vrouwen ge der wie bijna 4500 Nederlanders. nde rtr/afp/dpa Een team van joodse en rooms- katholieke onderzoekers gaat zich buigen over de rol die de Rooms-Katholieke Kerk tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft gespeeld. De vraag of de RK- Kerk genoeg tegen de moord op zes miljoen joden heeft gedaan, staat daarbij centraal. De onderzoekers van het Va- ticaan en de Internationale joodse commissie voor interre ligieuze dialoog (IJCIC) zullen de elf delen met archiefmateri aal die het Vaticaan reeds heeft gepubliceerd, onder de loep ne men. Verder krijgen ze wellicht indirect en gedeeltelijk inzage in de tot nu toe gesloten oor logsarchieven van het Vaticaan. Van joodse zijde is meerma len kritiek geuit op de vermeen de passieve opstelling van paus Pius XII tijdens de Tweede We reldoorlog. De Britse historicus John Corn well noemt Pius XII in zijn onlangs in het Neder lands verschenen boek Hitiers paus een bewonderaar van de Duitsers met antisemitische sentimenten. Het Vaticaan houdt vol dat de oorlogspaus door stille diplo matie en hulp achter de scher men vele joden het leven heeft gered. Officiële kerkelijke uit spraken tegen het nazisme en de jodenvervolging zouden vol gens de RK-Kerk het lot van jo den en rooms-katholieken al leen maar hebben geschaad. Een bisschop, enkele geestelij ken en een groep hulpverleners die maandag in Sierra Leone werden ontvoerd, zijn weer vrij. Ze waren gevangen genomen tijdens een vuurgevecht tussen de rebellen van het Revolutio nair Verenigd Front (RUF) en de aanhangers van de voorma lige militaire leider Johnny Paul Koroma. De zestien slachtoffers van de ontvoering werden gis teren naar de hoofdstad Free town overgebracht. COC Fries i peilt opvatti I1 pastores o homoseksu.l leeuwarden anp "Een dominee is een hulpje van God. Hij staat in de kerk en vertelt allerlei dingen over God en Jezus. Eigenlijk is een dominee heel belangrijk voor de kerk. Hij brengt de zegen uit, hij bidt en hij preekt. Een dominee krijgt de kracht van God en daarom weet hij al die dingen. Als je ziek bent, komt de dominee langs om te praten. En dan neemt hij soms iets mee, bijvoorbeeld een schaal met fruit. Hij vertelt een verhaal uit de Bijbel en doet iets aardigs voor de mensen. Een dominee doopt ook baby's, hij trouwt mensen en hij doet begrafenissen. Dat heb ik allemaal al eens meegemaakt, bijvoorbeeld toen mijn oma dood ging. De begrafenis van mijn oma was heel triest, maar ik vond het ook heel belangrijk voor haar dat ze naar God ging. Want ze blijft nog leven, maar dan in de hemel. Ik was nog klein toen het gebeurde. En ik was bijna jarig en dan kwam mijn oma altijd en bakte ze een taart of zo. Ik vond het altijd heel leuk als mijn oma kwam en ineens kon ze niet meer komen, want ze was dood. Ik schrok me een tierelier toen het gebeur de. We zouden schaatsen gaan kopen, maar dat ging niet door, want mijn oma lag op sterven. En toen is mijn papa toch een paar dagen daarna schaatsen gaan ko pen. Dat vond ik heel lief van hem. Maar hij was wel een beetje stil en verdrietig. Voor mij is het een troost dat oma in de hemel is. Soms denk ik aan haar en dan ga ik bijna huilen, maar als ik bedenk dat ze in de hemel is, ben ik weer blij. De hemel is heel mooi, met wa ter, bomen, dieren en allemaal gelukkige mensen, en God. Je hebt nooit tekort aan eten en nooit tekort aan geld, want dat heb je niet nodig. Het is altijd feest en iedereen houdt van elkaar. Ik heb de hemel ook een keer getekend voor m'n opa. Een soort hemel, want je weet natuurlijk nooit precies hoe het eruit ziet. Hij was er heel blij mee. Die tekening heb ik drie jaar geleden gemaakt, maar hij hangt nog steeds in de keuken van opa." Het COC Friesland pastores in het bisdon gen een vragenlijst ges hun opvattingen ove seksualiteit te peilen ling van de vereningin gratie van homoseksu weten of ze de omso vattingen van bisscho| Groningen delen. Het COC probeert vragenlijst verder ai men in hoeverre de gen van Eijk afwijker beleid van zijn voorgs Ier. De pastores wore vraagd hun mening over de kerkelijke van homohuwelijken. In een open brief aa rochianen in het bisdi toe ook de provincie behoort, uit het COC zijn zorgen over het ge beleid voor hora teit. Eijks uitleg van katholieke kerkleer ge gens de organisatie voldoende eerbied et voor de waardigheid moseksuelen. De 'lit tolerante houding' Ier loopt daardoor gew Het COC Friesland eert zich van de afde ningen die na twee g met Eijk heeft gesuggi de nieuwe bisschop zijn opvattingen bij Volgens het COC heeft Eijk in het tweed zijn ideeën over de inversietherapie sta houden. De bisschop mening dat priesters moseksuelen die met aardheid worstelen, m viseren zo'n therapie gaan om een heterosfl vensstijl aan te leren. Friese afdeling. De open brief roept vigen op om in hun| te zorgen voor eeni open ldimaat voor hoi elen en hen te helpei te accepteren en hui |ej~t heid zonder onnodigf te beleven. Het COC heeft de pastores brief in hun kerken uLj~0 zen en in de parochiel publiceren. 1 ozii WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Rustig weertype met wolkenvel den, vooral 's middags wat zon en vrijwel overal droog. Maxima oplopend naar 3 tot 8 graden. Noorwegen: Langs de kust wolkenvelden. In het binnenland behalve wolken ook zon. Overal droog. Maxima uiteenlopend van 3 in het bin nenland tot 11 graden langs de kust. Zweden: Perioden met zon. In de nacht en ochtend kans op mist of laaghan gende bewolking. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 5 graden in het noorden tot 8 graden in het zuiden. Denemarken: Perioden met zon, maar ook en kele wolkenvelden. Het blijft droog. Middagtemperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, met vooral in de ochtend kans op bewolking. In het oosten van Schotland soms wat regen. Stevige oosten tot zuidoostenwind. Donderdag vanuit het zuiden meer bewol king en af en toe regen. Middag- temperatuur tussen de 10 en 14 graden. België en Luxemburg: Geleidelijk meer bewolking en kans op wat regen. Vanaf don derdag wel minder wind. Maxima rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geleidelijk toenemende bewol king en af en toe regen. Middag- temperatuur oplopend naar 15 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen- of onweersbuien. Maxima tussen 17 en 22 graden. Langs de westkust veel wind. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Spanje: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. In de vroe ge ochtend kans op mist. Maxi ma uiteenlopend van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot 24 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral op de zuidelijke stranden. Meest droog. Middagtemperatuur om streeks 26 graden. Marokko: Westkust: vanuit zee wolkenvel den en enkele buien. Donderdag meest droog en meer zon. Mid dagtemperatuur tussen 23 en 27 graden. Tunesië: Perioden met zon, met in het noorden soms een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- en onweersbuien. Lo kaal veel neerslag. Tussendoor zonnige perioden. Maxima tus sen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Zeer wisselvallig met zware re gen- en onweersbuien. Soms veel wind. Maxima ongeveer 24 graden. Italië: Woensdag perioden met zon en een enkele bui. Donderdag neemt de buiigheid sterk toe. Maxima uiteenlopend van 15 DONDERDAG 21 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.15 Zon onder 18.33 Maan op 17.36 Maan onder03.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.40 14.05 01,13 13.38 Laag 09.30-* 21.56 09.11 21.37 Weerrapporten 20 oktober 08 uur: Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) onbewolkt licht bew. licht bew. 26 19 0.0 18 14 50.0 9 7 1.0 13 Amsterdam onbewolkt 08 temp neersl Malta 10 2 0.0 Oslo 10 2 00 Parijs 10 7 10 2 0.0 bewolkt as onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk - mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal onbewolkt ono 4 25 21 30 22 12 -00 6 -1 0.0 Split li Stockholm z Warschau z Wenen li Bangkok h Buenos Aires 0 Casablanca li Johannesburg h Los Angeles 0 New Orleans z New York z Tel Aviv 0 6 1 0.0 Tokyo 9 9 11.0 Toronto 1 -1 0.0 Tunis 0.0 9 2 10 15 11 0.7 25 17 4.0 23 16 0 0 16 0.0 1 -1 0.3 5 2 0.5 wl 7 "3 01 30 0.0 30 22 00 23 18 0.0 30 16 0 0 27 14 0.0 24 20 1.0 12 6 00 28 18 0.0 17 12 10.0 10 1 0.0 27 20 0.0 13 5 0.0 kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -512 directie B.M. Essenberg, W M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L. F. Klein Schiphorst (adjunct) W I- redactie F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5( Familieberichten: 023- 5317i 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531592 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30:f' Ölf 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEIitpee Maandag t/m vrijdag vr~ 0 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging" het automatisch afschrijven van ha abonnements-geld, ontvangen I betahng. -u VERZENDING PER P05 Voor abonnementen die per post(b "H worden verzonden geldt een toesli I di< aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen! hebben of blind zijn (of een andi Rn leeshandicap hebben), is een [esp van het regionale nieuws uit hd aaj Dagblad op geluidscassette bei- informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu internet: v leidschdaqblad.nl u E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl ent Auteursrechten voorbed j$ e graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en stevige re gen- en onweersbuien. Middag temperatuur rond 22 graden. Malta: Zowel zon als een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Zowel zon als een enkele bui. Maxima 20 tot 25 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar in het westen en noorden van Turkije ook een enkele bui. Maxima 20 tot 25 graden. Duitsland: Zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. In het zuiden en westen ge leidelijk meer wolken en vooral donderdag kans op wat regen. Middagtemperatuur tussen 9 en 12 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral donder dag van tijd tot tijd regen. Woensdag in het noorden kans op mist. Middagtemperatuur tus sen 11 graden in het noorden en 15 graden in het zuiden. Oostenrijk: Afwisselend zon en wolken. Vooral in het zuiden kans op een bui. Maxima omstreeks 11 gra den. Hongarije: Vrijwel droog en af en toe zon. In de ochtend plaatselijk mist. Mid dagtemperatuur rond 10 graden. K N H U I ie dc •;^es z z Z I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond? feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 love nd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16