Advies: Europese Unie moet meer macht krijgen Golkarpartij zoekt geen tweede man Nederlandse Molukkers verwachten geen wonderen Buitenland Overleden 'vader van Tanzania' weer thuis Gemenebest schorst Pakistan na staatsgreep Tsjechische zigeuners met letter 'g' gemerkt JAC 19 OKTOBER 1999 Ï:rfet vindt 20 lijken in Oost-Timor De internationale troepenmacht Interfet heeft in het Oost- rese Liquisa zeker twintig lijken gevonden. Dit is het groot- «ntal lichamen dat de vredesmacht tot dusver heeft aange- m, aldus stafchef Kelly vanmorgen. Hij kon niet zeggen van jij ieer de stoffelijke resten dateren. Er is een onderzoeksteam de afgegrendelde locatie gestuurd. Interfet kreeg vorige ,A berichten dat de pro-Indonesische milities nog steeds ac- >.<s uren rondom Liquisa, veertig kilometer ten westen van Di- is een bolwerk van de militie Besi Merah Puthi (Rood en |zer). Die wordt onder meer verantwoordelijk gehouden 1 e de slachting van tientallen kerkgangers in april. jj levering zieke Naletilic vertraagd lij 8» De Kroaat Mladen 'Tuta' Naletilic wordt nog niet uitge- U daan het loegoslavië-tribunaal, omdat hij hartproblemen pat meldt de Kroatische minister van justitie Separovic. ilic wordt verdacht van wreedheden tegen Bosnische mos- 2.1 in 1993. Zagreb is wel bereid een internationaal team van 7 ite ontvangen voor onderzoek van Naletilic. Vorige week erdag moest Naletilic, die in 1997 door de Kroatische poli- M gearresteerd, hals over kop uit de gevangenis naar een zie- 6* uis worden overgebracht. Volgens Kroatische artsen moet M jarige kettingroker een hartoperatie ondergaan. aathondenplaag treft Belgrado i'j idoi Sinds de NAVO-bombardementen op Servië wordt 3j »fdstad Belgrado geteisterd door een ware straathonden- W Volgens de dierenbescherming zijn tienduizenden huis- 2 nin de steek gelaten, omdat ze tijdens het luchtalarm niet 3j nochten naar de schuilkelders. In de stad lopen 90.000 jj'ï iarloosde honden en katten rond, tegen normaal zo'n o,51, De gemeente wijt de toename ook aan de slechte econo om ie situatie, waardoor mensen de verzorging van hun bees- 2 et meer kunnen betalen. Iedere dag melden mensen ij ten over agressieve honden. Vannacht is de milieudienst m begonnen met een grote opruimactie. Gevangen dieren neen spuitje en worden gecremeerd. De dierenbescher- U betreurt dat, maar ziet geen andere oplossing. 'verwerpt beroep Terre'Blanche Q baï Het Hooggerechtshof in Pretoria heeft het hoger be- 3j an de Zuid-Afrikaanse neonazi-leider Eugene Terre'Blan- 2j nvorpen. De zes jaar cel die Terre'Blanche in 1996 kreeg 5' is poging tot moord én mishandeling wordt gehandhaafd. i der van de extremistische Afrikaner Weerstands Beweging veroordeeld omdat hij een zwarte werknemer van zijn be ll ngsbedrijf zodanig had mishandeld dat die ernstig her- 2, sel opliep. Een halfjaar later gaf hij een zwarte pompbe- eeen aframmeling. Het hof liet meewegen dat Terre'Blan- i juni amnestie kreeg voor twee andere vergrijpen. De 55- i Terre'Blanche kan nu nog naar het Hof van Beroep, c ingezworen als opvolger Starr ictqn Een rechtbank in Washington hee'ft gisteren Ro- 3, ay ingezworen als opvolger van de speciale onderzoeker th Starr. Ray moet het werk van Starr, die bekend werd 1 ijn jarenlange onderzoek naar de handel en wandel van 3 ent Clinton, afronden. Hij werkte vijf maanden als assis- ider Starr, wiens onderzoek in de Lewinsky-affaire leidde 2 i afzettingsprocedure tegen de president. Starr nam ont- J n zich te wijden aan zijn advocatenfirma. Opvallend ge- 2 [af de kwelgeest van Clinton gisteren op CNN toe dat hij 4, sident 'immens sympathiek' vindt. Starr zei dat hij de 2 ent nooit in verlegenheid heeft willen brengen. „Mijn eni- 5 üvatie was het vastellen van de waarheid en de feiten", al- irr, die de procedure zelf 'zeer triest' noemde, u J den wil gedenkdag voor genocide 1 De Britse regering wil een nationale gedenkdag invoe- 2 or de slachtoffers van de volkerenmoord door de nazi's. dag moeten ook alle andere genocideslachtoffers her- o worden. Minister van binnenlandse zaken Jack Straw 3 dat 27 januari een goede datum is, omdat op die dag in 0 et concentratiekamp Auschwitz-Birkenau werd bevrijd. 2 wil de herdenkingsdag pas invoeren als er uitgebreid over legd, onder meer met joodse organisaties. De regering =7 om suggesties voor de manier waarop de herdenking vorden ingevuld en hoe de toekomstige generaties zo op- I kunnen worden dat 'de lessen uit de geschiedenis nooit 103 vergeten'. 10? ;<jj iërs richten verdedigingskorps op !Q2 De Servische vertegenwoordigers in Kosovo hebben 103 ii besloten tot de oprichting van een korps dat de Servi- 108 uvoners van de Joegoslavische provincie moet bescher- )it heeft het onafhankelijke persbureau Beta bekendge- 117 De Servische Kosovaren achten dit noodzakelijk omdat joj geloven dat het Albanese Kosovo Bevrijdingsleger echt 109 >end is. De vergadering sprak zich ook uit voor het creë- 116 Servische kantons in Kosovo, om zo de veiligheid van tergebleven Serviërs te garanderen. Ook werd besloten 112 oprichting van een Nationale Servische Raad in Kosovo, ion 11! sen leveren Belgrado weer gas io= jo. Rusland heeft de gasleveranties aan Joegoslavië her- 107 teerste Russische gas bereikte Joegoslavië gistermiddag ïo? igaspijpleiding door Hongarije. Daardoor kunnen de e verwarmingssystemen vandaag werken. De Russen le- loj n eerste instantie vijf miljoen kubieke meter per dag. La- 102 et dat meer worden. Rusland meldde eerder al dat het de ities aan Joegoslavië wilde hervatten, maar dat voorstel 86 af op de weigering van de Hongaren. Zij wilden eerst geld ■jj Igrado zien voor de doorvoerrechten. Het is niet bekend 4c ussen dat bedrag nu hebben opgehoest. Wel heeft Mos- 4t egoslavië een lening van 150 miljoen dollar gegeven. nieuwe aardschokken op Taiwan "N Taiwan is afgelopen nacht opnieuw opgeschrikt door itige aardschokken, nog geen maand nadat ruim 2.300 j n omkwamen bij een zware aardbeving. Er zijn geen mel- 5,i van slachtoffers of schade. Zaterdagnacht en zondag- 1 i werden ook al twee kleine bevingen gemeten. De jj en van vannacht hadden een kracht van 5 tot 5,5 op de 3, van Richter. De aardbeving die Taiwan op 21 september smet een kracht van 7,6 de zwaarste aardbeving van de o| ip het eiland. Zo'n 51.000 gebouwen werden verwoest en 2 huizen raakten onbewoonbaar. )p zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 'aiuj ie Groenoordhallen te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs, md voor iedere werkzoekende, schoolverlater, .witcher, herintreder en loopbaanbouwer. uim baan in Zuid-Holland" brengt vraag en L- tod samen. De bezoeker krijgt een overzicht nan het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! JAKARTA Rtr De Europese Unie moet meer macht krijgen ten koste van de nationale regeringen en parlementen. Alleen op die manier blijft de Unie bestuurbaar als zij straks 25 tot dertig lidstaten telt. Het huidige vetorecht van ieder EU- land bij besluiten zou 'in de regel' moeten verdwijnen. brussel marc peeperkorn paul koopman correspondenten Deze aanbevelingen om de EU- instituten geschikt te maken voor de uitbreiding met twaalf nieuwe landen, werden gisteren gepresenteerd door een specia le adviesgroep onder leiding van de Belgische oud-premier Dehaene. Hij durft voorlopig niet te tornen aan het recht van iedere lidstaat om tenminste één Europees commissaris te leveren. Ook de mogelijkheid om in de EU de eigen taal te kunnen spreken, blijft na de uitbreiding overeind. „De tech niek staat daar borg voor", al dus Dehaene. De commissie-Dehaene on derzocht de Unie afgelopen maanden in opdracht van de nieuwe Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU. Het driemanschap conclu deert dat de Europese besluit vormingsmachine volstrekt overbelast is geraakt. Stroperig heid, langdurige debatten, langs elkaar heen werken en versnippering kenmerken het huidige functioneren van de EU. Vreemd is dat volgens Dehae ne niet: de machinerie stamt immers uit de jaren vijftig, toen de EU nog maar zes leden tel de. De aanstaande uitbreiding van de Unie met twaalf landen maakt de problemen alleen maar groter. Dehaene vindt daarom dat er meer macht naar Brussel moet. Bijkomend voor deel is dat besluitvorming een voudiger wordt en dus voor de burger beter te volgen. In de praktijk kan Dehaenes voorstel ertoe leiden dat bij voorbeeld belasting- en justitië le zaken straks niet meer de be voegdheid zijn van de nationale regeringen. Om de democrati sche controle te waarborgen, krijgt het Europees Parlement meer macht. Opvallend is het voorstel om lidstaten meer ruimte te geven om in kleiner verband op on derdelen verregaand samen te werken. Op die terreinen kan zo een kopgroep van landen ont staan, waar de rest zich na ver loop van tijd bij kan aansluiten. Dehaene waarschuwt er echter voor dat dit 'Europa van ver schillende snelheden' de EU niet uit elkaar mag trekken. De Golkarpartij van de Indone sische president Habibie zoekt niet naar een nieuwe kandidaat voor het vice-presidentschap, nu legerleider generaal Wiranto heeft meegedeeld niet genomi neerd te willen worden. Wiranto maakte gisteren be kend dat hij niet wilde ingaan op Habibies aanbod om zijn 'tweede man' te worden. Hij zei dat hij door de moeilijke situa tie in het land heeft besloten zich te concentreren op 'het herstel van de vrede'. Wiranto's weigering is een nieuwe tegenslag voor Habibies pogingen morgen een nieuwe ambtstermijn te krijgen' in het zevenhonderd leden tellende Raadgevend Volkscongres. Het is anderzijds bemoedigend dar es salaam De vorige week overleden Tanzaniaanse oud-president Nyerere is gisteren van Londen naar zijn vaderland gevlogen. Langs de route die de kist aflegde, betoonden dui zenden mensen hun eer aan de 'vader van Tanzania'. foto epa Alexander joe londen/islamabad door de verzamelde regerings leiders ook de schorsing wor den opgeheven of officieel wor den bekrachtigd. Het besluit van gisteren wordt meer gezien als een sym bolisch gebaar dan een werke lijke straf. Het gevaar voor het bijna failliete Pakistan schuilt veel meer in sancties van de VS, Europa en het Internationaal Monetair Fonds. Het succes van Musharraf is volgens diplo maten en analisten in Islama bad voor een groot deel afhan kelijk van hoe snel de nieuwe regering het vertrouwen van de internationale gemeenschap krijgt. De zondag toegezegde terug trekking van Pakistaanse troe pen aan de grens met India is gisteren volgens 'een leger- woordvoerder begonnen. De Indiase veiligheidsadviseur Br- jesh Mishra zei echter dat Pa kistan ook het 'grensoverschrij dende terrorisme' moet beëin digen. Hij doelde op de onder steuning door Islamabad van milities in het Indiase deel van Kashmir. Rtr-AFP-ANP-DPA Het Gemenebest, een samen werkingsverband van voormali ge Britse kolonieën, heeft giste ren in Londen besloten Pakis tan te schorsen wegens de staatsgreep van generaal Mus harraf afgelopen week. De mi nisters van buitenlandse zaken van de 54 lidstaten veroordeel den het omverwerpen van de democratische regering in Is lamabad unaniem. Het Gemenebest wil op korte termijn een delegatie naar Pa kistan sturen, die moet aan dringen op het opstellen van een tijdschema voor het herstel van de democratie. Daarnaast willen ze de garantie van Mus harraf dat de rechten van de af gezette premier Sharif en ande re politici niet worden geschon den. De delegatie moet in novem ber verslag uitbrengen tijdens een bijeenkomst in Zuid-Afrika van de regeringsleiders van de lidstaten. Daar moet volgens de regels van het Gemenebest Weduwe van Schindler eist papieren op hamburg dpa De weduwe van de Duitse industrieel Oskar Schindler, de man die in de Tweede Wereldoorlog het leven van meer dan duizend joden redde, eist de onlangs ge vonden koffer" met papieren van haar man op. In de kof fer zou onder meer de be roemde lijst zitten met na men van de 1.200 joodse dwangarbeiders die Schind ler voor een zekere dood be hoedde. Daarover maakte Steven Spielberg de film Sc- hindler's List. De koffer van Schindler was gevonden door een echtpaar uit Stuttgart, dat de documenten aan de Stuttg- arter Zeitung gaf. Die wil de nalatenschap na een uitvoe rige behandeling in de krant doorgeven aan de Israëlische Holocaust-gedenkplaats Yad Vashem. De weduwe van Sc hindler is het daarmee niet eens. praag* ap was slechts voor interne infor matie", zei hij. Respekt zei dat £SA vorige week is opgehouden met de codering, nadat op het internet anoniem informatie over de praktijk was gezet. Vol gens officiële cijfers hebben in de eerste helft van dit jaar 588 Tsjechische zigeuners in Lon den asiel aangevraagd, vergele ken met 512 in heel 1998. Het Tsjechische beleid tegen over zigeuners kwam vorige week al in opspraak, toen het noordelijke Usti nad Labem een twee meter hoge muur om een zigeunerwijk bouwde om deze af te schermen van de rest van het stadje. De plaatselijke autoriteiten trokken zich niets aan van kri tiek van onder anderen presi dent Havel. Onderminister van binnenlandse zaken Pavel Za- recky gaat nu met het gemeen tebestuur van het plaatsje pra ten over een mogelijke afbraak van de muur, zo meldt het persbureau QTK. Tsjechische zigeuners zijn van plan in enke le grote Tsjechische steden te demonstreren tegen de muur. Mensen met een getinte huids kleur die van Tsjechië naar Groot-Brittannië vliegen, wor den door de Tsjechische lucht vaartmaatschappij CSA op de passagierslijst als 'zigeuner' aangemerkt. Dat meldt het Tsjechische weekblad Respekt. Volgens het blad staat er ach ter de namen van vermoedelij ke zigeuners sinds een jaar een 'g' van gypsy, het Engelse woord voor zigeuner. In het blad wordt vice-president Rudolf Krai van £SA geciteerd. Hij zegt dat het 'merken' gebeurt op verzoek van zijn vertegenwoor diger in Londen, die dan weet 'of hij problemen kan verwach ten'. Groot-Brittannië heeft ge meld een toenemend aantal zi geuners uit Tsjechië binnen te krijgen, die bij aankomst asiel aanvragen. Londen heeft maat regelen aangekondigd om daar paal en perk aan te stellen. Kral ontkende dat £SA op verzoek van de Britse autoriteiten met de codering is begonnen. „Het voor andere presidentskandi daten om te weten dat de stijd- krachten niet achter Habibie of Golkar staan. Kandidate Megawati Soe- karnoputri beschouwt het in tussen als 'de wil van het volk' dat zij tot president wordt geko zen. In een van haar zeldzame interviews riep zij het Volkscon gres op haar niet haar 'rechten te ontnemen'. Megawati's PDI- P werd bij de parlementsverkie zingen in juni veruit de groot ste. De dochter van Indonesiës eerste president Soekarno treedt zelden in de openbaar heid. Critici stellen dat zij sinds haar overwinning in de parle mentsverkiezingen is 'onderge doken'. Zij houdt zich bewust stil om de crisis niet te vererge ren, zegt ze in het interview. Veertig doden bij aanval op Tsjetsjenen moskou-grozny dpa Door een Russisch bombarde ment op een kolonne voertui gen van de Tsjetsjeense rebel len zijn vandaag zeker veertig onafhankelijkheidsstrijders om gekomen. Dit hebben Russi sche militairen gemeld, aldus het Russische persbureau Inter fax. De Russische grondtroepen zetten ondertussen de militaire operatie in de Kaukasische re publiek voort. De troepen, die ongeveer eenderde van Tsje tsjenië in handen hebben, zijn gisteren doorgedrongen tot de voorsteden van de hoofdstad Grozny. De plaatsvervangend chef van de Russische generale staf, Manilov, ontkent dat er plan nen zijn voor een 'bestorming van Grozny'. Volgens hem wil len de Russische militairen 'met kerstmis' weer thuis zijn. Hét is nog onduidelijk wat er nu wel gaat gebeuren. Bij mili tair topoverleg van de Russen werd gisteren gesproken over een tweede fase in de strijd, maar niemand weet nog wat die inhoudt. Vijf jaar cel voor Belgische pedoseksueel dendermonde anp De rechtbank in Dendermonde heeft een 50-jarige Belg uit Temse veroordeeld tot vijf jaar cel. De man heeft zich op het Portugese eiland Madeira schuldig gemaakt aan aanran ding en verkrachting van min derjarigen. Bij de ontuchtzaak waren ook Nederlanders be trokken. De pedoseksuelen misbruikten begin jaren negen tig vele minderjarigen op Ma deira. De kinderpornozaak kwam in 1997 aan het ficht, nadat de Portugese televisie de hand wist te leggen op videobanden waarop te zien is dat oudere buitenlandse mannen jongens misbruiken. De politie in België had de banden al in 1992 in be slag genomen. De Belgische werkgroep Morkhoven, die on derzoek doet naar kinderporno, zwengelde de zaak aan. Inmid dels zijn verschillende Belgen en Nederlanders aangehouden. Een Amsterdammer is vorig jaar vanwege zijn betrokken heid tot twee jaar cel veroor deeld en een andere Nederlan der is op verzoek van de Portu gese justitie aangehouden. De Belg onderhield ook nau we banden met pedoseksuelen in Nederland, onder andere met een eerder dit jaar wegens het maken van kinderporno veroordeelde Amsterdammer en een Rotterdamse jongens bordeelhouder. jakarta theo haerkens «'ordhallen, Willem de Zwijgerlaan 2, Leiden correspondent „Het is een beginnetje. Ik krijg pas echt een goed gevoel als er resultaten zijn. Maar ik ben een realist. Ik weet dat één gesprek de situatie niet met een verandert." PvdA-Kamerlid en Molukker Usman Santi formuleert voorzichtig als hij vertelt over de ge sprekken die het zogenoemde 'Team Dialoog' in Jakarta voerde. Het team is een delegatie Nederlandse Ambonezen, onder wie drie RMS-ka- derleden, die de afgelopen dagen een ontmoeting heeft gehad met president Habibie en enkele andere Indonesi sche top-politici. Zij spraken over de situatie op het al maanden onrustige en gewelddadige Ambon, en boden praktische en morele hulp aan bij het zoeken van een oplossing. Gangmaker van het team is dominee J. Rutumalessy, de voorzitter van de stichting Help Ambon in Nood, een organisatie van moslims, protestanten en katholieken die de handen ineen hebben geslagen óm Ambon te helpen het etnisch-religieuze geweld te beteu gelen en de gespleten samenleving weer op te bouwen. Verder bestaat de delegatie uit drie stafleden van de RMS (Republik Maluku Selatan, de vrije re publiek van Zuid-Molukken), onder wie delegatieleider O. Matulessy, en twee politici: voormalig PvdA-kamerlid J. Lilipaly en Santi zelf. De groep bezocht Indonesië op uitno diging van moslimleider Abdurrah man Wahid, de presidentskandidaat die beter bekend is als Gus Dur. Behal ve met Wahid is gesproken met Amien Rais, de nieuwe voorzitter van het Raadgevend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan. Een ontmoeting met presidentskandidate Megawati Soe- karnoputri zat er niet in. Wel is er een gesprek geweest met president Habi bie en minister van defensie Wiranto. Santi beschrijft de ontmoeting, die vol gens hem plaatsvond in een goede sfeer, als 'indringend'. Het is bijzonder opmerkelijk dat er een gesprek was, omdat Habibie en Wiran to absoluut niets moeten hebben van afscheidingsbewegingen. Zij zijn zeer beducht voor het uiteenvallen van In donesië. Volgens Santi wisten de twee dat er drie RMS'ers in de groep zaten. „Dat is in elk geval aan de orde ge weest. Het zou raar zijn dat te verhul len." Santi vindt het niet zo gek dat het gesprek mogelijk was. Hij ziet dat als een resultaat van de democratiserings golf die sinds mei vorig jaar over Indo nesië spoelt. „Politici praten ook met mensen uit Aceh. Daar past zo'n ge sprek wel bij", vindt hij. Santi wil ech ter niet precies kwijt wat er over de RMS is gezegd. „Voordat we dat naar buiten brengen, willen we daar eerst met elkaar over praten." Hoewel er nog geen afspraken gemaakt zijn, ver wacht hij wel vervolggesprekken. Met Ambon zelfheeft de groep geen contact gehad, maar de bewoners van het eiland wisten wel van het bezoek. De reacties waren niet erg positief. De voorzitter v^n het provinciebestuur, Jopie Papilaya, wees tussenkomst van mensen buiten Ambon af. Ook Max Tamaela, de hoogste militaire gezags drager. gaf op tv een negatief oordeel. Veel Ambonezen zijn er van overtuigd dat het drama door buitenstaanders is veroorzaakt en dat de bewoners van Ambon het zelf moeten oplossen, dus zonder inmenging van buitenaf. Ta maela wil zeker geen bemoeienis van separatisten. De RMS heeft op de Mo- lukken nauwelijks aanhang. Santi vindt dat ze voor hun beurt pra ten. „Ze weten niet eens wat wij kwa men doen. Hoe kunnen ze dan oorde len?" Verder vraagt hij zich af of de Ambonese bevolking er net zo over denkt. „Wij zijn heus niet zo arrogant om te denken dat we het wel even zul len oplossen." F. Tutuhatunewa, president-in-ball- lingschap van de RMS, noemt het ge sprek 'een lichtpunt en een historische doorbraak', maar waarschuwt ook: „Laten wij absoluut niet juichen." De Moluks-Nederlandse leider wil het liefst een interventiemacht van de Ver enigde Naties, die de vrede op Ambon naar Oost-Timorees voorbeeld moet terugbrengen. „Portugal zou een be middelende rol kunnen spelen", zegt Tutuhatunewa. Portugal, dat formeel de soevereiniteit van Oost-Timor nooit heeft overgedragen aan Indonesië, hielp bij de totstandkoming van de vredesmacht op Oost-Timor.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9