Onderzoek vertraagt overname Bouwfonds Kledingwinkelketen WE gaat in lingerie Economie >an schrapt komende t jaar 21.000 banen Autoreuzen samen op milieutoer Reebok erkent beroerde arbeidsomstandigheden 'Nieuwe aanbieders even arrogant als PTT' Ahold na verliezen weg uit China en Singapore Wegener is niet gelukkig Vendex KBB krijgt grootste elektro-keten )AC 19 OKTOBER 1999 nbod bedrijfsterreinen te laag ijacSommige provincies hebben onvoldoende bedrijfs- nen om te kunnen voldoen aan de verwachte vraag in Het gaat om Noord-Holland (exclusief het gebied rond erdam), Noord-Brabant en Flevoland en de regio Twente, oncludeert het Centraal Planbureau. Friesland en Drenthe wel genoeg locaties gepland. De overige provincies de komende jaren nog nieuwe plannen maken om ook ige economische tijden aan de vraag te kunnen vol- Het CPB verwacht dat de vraag naar bedrijfslocaties na zal afnemen, jen gedwongen ontslagen bij Océ Gedwongen ontslagen zijn voorlopig uitgesloten bij de Jünisatie van kopieermachinefabrikant Océ, waarbij twee- 51 erd banen verdwijnen in Venlo en enkele tientallen in Den Met de vakbonden is gisteravond een sociaal plan be- n, waarin staat dat boventalligen binnen of buiten het jfeen nieuwe baan krijgen aangeboden. In maart gaan di en bonden opnieuw rond de tafel zitten om te zien hoe J iciaal plan verloopt. De bonden zijn tevreden en gaan er it dat ontslagen niet meer nodig zijn. Bij Océ werken in land zo'n vierduizend mensen. Océ kampt met een da- winst en een stagnerende omzet. i >er opgeleiden welkom bij Randstad JJ Het uitzendconcern Randstad gaat meer nadruk leggen detachering van hoog opgeleide werknemers. Dat betreft zakelijk informatie- en communicatietechnici, ingenieurs, n en accountants met vier tot vijf jaar werkervaring. Hier- icht Randstad de nieuwe onderneming Yacht op waarin i rkmaatschappijen Polytechniek, Interim Kader en Auto- ering worden samengevoegd. Dat heeft geen gevolgen e iet aantal banen bij Randstad, aldus een woordvoerder lag. Yacht start 1 februari 2000, in eerste instantie in Ne- id, België, Engeland en Duitsland. In de tweede helft van ir komen ook Frankrijk en Spanje daarbij. itsma zet ICT aan tot snelheid )Ei Minister Jorritsma van economische zaken vindt dat ven in de informatie- en communicatiesector (ICT) meer id en lef moeten tonen.Als je te lang nadenkt zijn ande- tesnel af', aldus de minister gisteren tijdens de opening P it derde Twinning-center, het door de overheid ingestelde sfonds voor ICT-bedrijven, in Enschede. Nu bekleedt Ne- d met zijn ICT-sector de zevende plaats op de wereld- zo blijkt uit een onderzoek. jrt winkeltjes Casper bijna dood iRTAhold-dochter Schuitema stopt met de marketing ;per-buurtwinkels. Begin jaren tachtig telde Nederland 'n tweehonderd 'Caspertjes'. De meeste van deze dorps- tjes, vooral buiten de Randstad te vinden, zijn al bezwe- der het geweld van de steeds grotere supermarkten in plaatsen. Nu zijn er nog twintig Casper-winkels over. De lans zelfstandige winkeliers mogen ook na januari de Casper blijven voeren, maar ze kunnen niet langer profi el an acties, folders en dergelijke van groothandelsketen. co verkoopt dochter Ecuador Nï Het in de problemen geraakte Ceteco heeft dochter- eming Icesa Órve in Ecuador verkocht aan een groep in- ders in het Zuid-Amerikaanse land. Daarmee is de uit- m p bij het handelshuis begonnen. Ceteco trekt zich terug Pjrico, Midden-Amerika en het Caribisch gebied. Voor de jen in Argentinië, Venezuela, Peru en Equador werden eningen getroffen. Ook de zaken in Suriname (CMH), c erlandse Antillen (Martijn Trading) en het vastgoed 1011 de etalage. Bewindvoerders hebben in een eerste ver- zegd dat crediteuren, waaronder de provincie Zuid- kunnen rekenen op een 'substantiële uitdeling'. ien Dell hoger door beving Taiwan C De zware aardbeving afgelopen maand in Taiwan 'VjëtAmerikaanse computerconcern Dell in de portemon- op een na grootste pc-fabrikant ter wereld waarschuw- I iren na sluiting van Wall Street voor een lagere winst in de kwartaal. Volgens Dell wordt de lagere winst veroor- oor prijsstijgingen voor geheugenchips en led- en platte ob hermen. Die zijn het gevolg van schaarste op de chip- mi loordat Taiwanese chipfabrikanten tijdelijk de productie inj n staken door de aardbeving. De productie in Taiwan is rev els hervat. J ntevaartpoot EADS heet Astrium ne Het Europese concern EADS, dat vorige week is ge- ogi door DASA en Aerospatiale Matra krijgt een aparte fhfaarttak onder de naam Astrium. Marconi Electronic sinds januari in handen van British Aerospace, stapt iet Astrium-project. Het was al verbonden met Aerospa- :rii een joint venture onder de naam Matra Marconi Space EADS krijgt 75 procent van Astrium in handen, Marconi De ruimtevaart tak heeft een jaaromzet van bijna vijf gulden en 8.000 werknemers. Begin 2000 moet Astrium ïf zijn. J? tof in mest is iets gedaald •til df ii Het afgelopen jaar heeft de Nederlandse veestapel 76 a kilo mest geproduceerd, met daarin 586 miljoen kilo en 193 miljoen kilo fosfaat. Meer dan driekwart van die op het eigen bedrijf gebruikt, de rest is naar andere boe- gei voerd. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek ?ei d. De hoeveelheid stikstof in de mest neemt elk jaar wat ani 90 zat er nog 657 miljoen kilo stikstof in. Minister Brink- is/i ldat er in 2003 nog maar 170 kilo stikstof op een hecta- louwgrond wordt uitgereden. fiets wordt steeds populairder yii De luxefïets wint terrein. Nederlanders zijn meer bereid om flink te investeren in een nieuw rijwiel. In s nog maar drie procent van de verkochte fietsen duur- 1.250 gulden, een jaar later was dit opgelopen tot elf De zucht naar dure fietsen heeft de gemiddelde aan- s flink omhoog geduwd. In 1998 telde een fietser ge- 1881 gulden neer voor een nieuw rijwiel. Dit is 108 gul- :r dan een jaar eerder, zo blijkt uit de jongste uitgave Jiliteit in cijfers van de brancheorganisaties Bovag en lop de tien nieuwe fietsen in Europa wordt in Neder- kocht. In Europa gingen vorig jaar 14,6 miljoen fietsen toonbank. andere kostenbesparingen uit voeren. se autoproducent Nis- De plannen werden bekend- gisteren een ingrij- gemaakt door Carlos Ghosn, organisatie aangekon- die door Renault als tweede zal de komende drie man bij Nissan is aangesteld n tot het verdwijnen met de taak het concern uit het van de 148.000 ar- slop te halen. De Fransen na- 1, ofwel veertien men eerder dit jaar een contro- de werkgelegen- lerend belang van 36,8 procent in de Japanse branchegenoot luit drie fabrieken in voor elf miljard guden. door gaat de pro- Renault zal voor zijn aandeel citeit met dertig pro- in de kosten van de sanering van 2,4 miljoen tot een voorziening van 655 mil- auto's per jaar. Het joen gulden treffen ten laste at verder het aantal vein de winst over de tweede ciers beperken en helft van dit jaar. E-Plus in handen France Telecom düsseldorf ap De Duitse energieconcerns Ve- ba AG en RWE verkopen hun aandeel van 60,25 procent in het mobiele telefoonnetwerk E- Plus aan France Telecom. Het Franse bedrijf legt daarvoor 16,3 miljard gulden op tafel. De verkoop gaat alleen door als de Europese Unie toestemming geeft en als het Amerikaanse BellSouth afziet van haar optie op de betreffende aandelen E- Plus. BellSouth is voor 22,5 pro cent eigenaar van E-Plus, maar zou niet van plan zijn een gro ter belang te verwerven. Het Britse Vodafone heeft 17,25 procent en zoekt een koper. France Telecom financiert de aankoop met het afstoten van belangen in het Amerikaanse Sprint en Deutsche Telekom. France Telecom krijgt nu greep op de Duitse markt, nadat ge sprekken over samenwerking met Deutsche Telekom op niets waren uitgelopen. E-Plus is het derde grootste mobiele telefoonnet van Duits land. Met 3,2 miljoen klanten heeft E-Plus een marktaandeel van zestien procent en er wer ken 3.100 mensen. BOSTON ANP Tokyo General Motors, Suzuki en Isuzu hebben vandaag in een hotel in Tokyo bekendgemaakt via de vorming van een alliantie samen milieuvriendelij ke auto's te gaan produceren. Met deze auto's, die worden voorzien van de nieuwste hi-techsnufjes, wil men de positie op de wereldmarkt versterken. De topmensen van de drie bedrijven, van links naar Twaalf gemeenten laten bod van ABN Amro onderzoeken DELFT CPD-ANP Een groep van twaalf gemeenten blokkeert in ieder geval tot eind van deze maand het miljardenbod dat ABN Am- ro heeft uitgebracht op Bouwfonds Nederlandse Ge meenten (BNG). Accountants- en adviesbureau Pricewa- terhouseCoopers onderzoekt in die tussentijd of het bod hoog genoeg is. De twaalf hebben vijftien procent van de BNG-aandelen in handen. 2,7 miljard uit. Dat bod loopt op 14 januari af en de bank zet de overname door als het 85 procent van de BNG-stukken bezit. Volgens Oosten komt die deadline niet in gevaar. „Het onderzoek is voor de aandeel houdersvergadering op 3 no vember afgerond en de diverse gemeenteraden hebben genoeg tijd voor besluitvorming." De gemeenten hebben Price- waterhouseCoopers ingescha- Volgens de Delftse wethouder M. Oosten is er ook nog aantal gemeenten dat anoniem wil blijven. In totaal komt het per centage van voorlopige tegen stemmers op twintig k 25 pro cent, waarmee ze het bod van ABN Amro kunnen laten ont sporen. ABN Amro bracht afgelopen vrijdag officieel haar bod van keld, omdat ze zelf niet genoeg kennis hebben om het bod te beoordelen. De accountant zal zich buigen over het bod van ABN Amro en zich baseren op gegevens van BNG en Kempen Co. die de overname bege leidt. De BNG-directie vreesde dat dan de deadline zou wor den overschreden. De hypotheekverstrekker en projectontwikkelaar is nu nog in handen van 479 gemeenten, die elk een klein deel in handen hebben. De directie van het Bouwfonds heeft zich al vier kant achter het bod geschaard. BNG was vorig jaar met 1.200 werknemers goed voor een om zet van 3,8 miljard gulden. Naast Delft betalen ook Lei den, Alphen aan den Rijn, Apel doorn, Eindhoven en Vlissingen mee aan het onderzoek. Vol gens de Leidse wethouder B. Vos is het 'nadrukkelijk niet de bedoeling' dat Pricewaterhou- seCoopers naar andere kopers gaat zoeken. Het afgelopen weekeinde leek het er even op of de woningcorporaties een bod op het Bouwfonds zouden doen. Na ampel beraad hebben de corporaties echter besloten dat niet te doen. De gemeenten willen niet zeggen wat zij gaan doen, als uit het onderzoek blijkt dat het bod van ABN Amro te laag is. Die vraag is volgens hen pas aan de orde als het rapport op tafel ligt. De Waal: 'Beldona wordt internationale keten amstelveen eelco van der unpen Modeketen WE-Intemational, tot vorig jaar bekend van de Hij- en Zij-winkels en de mislukte overnamepoging van KBB (Bijen korf), gaat in lingerie. Gisteren maakte top man Ronald de Waal bekend dat het con cern de Zwitserse Beldona Groep heeft overgenomen. Volgens De Waal past de overname in de nieuwe strategie, waarin het accent wordt gelegd op één, goed her kenbaar, merk: WE. Beldona heeft in Zwitserland 75 winkels met 480 medewerkers. In 1998 had de groep een omzet van honderd miljoen gul den, een zesde van wat WE International dat jaar haalde. Beldona is in Zwitserland hét lingeriemerk, maar verkoopt ook inter nationaal bekende merken als La Perla, Marie Jo en Hamro. „Het is dus iets anders dan Hunkemöller", sneerde De Waal. De WE-eigenaar wil van Beldona een in ternationaal gerenommeerde lingerieketen maken. Daarbij blijven naam en concept onveranderd. De lingeriewinkels zullen al leen in een WE-winkel worden opgenomen als die groot genoeg is voor een zogeheten 'shop-in-shop-formule'. Voorlopig gebeurt dat niet, ook al zou het in theorie mogelijk zijn in de nieuwe vestigingen die WE dit najaar en volgend voorjaar opent in respec tievelijk Berlijn en Parijs. Deze 'WE-stores', hebben een oppervlakte van 1.200 vierkan te meter en zijn gevestigd op wat De Waal 'super-A-lokaties' noemt. De eerste 'buitenlandse' vestiging van Beldona wordt geopend in Antwerpen. De Belgische dames blijken relatief veel geld uit te geven aan lingerie. „Vraag me niet waarom, maar het is zo", zegt De Waal. Ne derlandse vrouwen zijn veel zuiniger en het is mede hierom dat Nederland nog even moet wachten op de eerste Beldona-win- kel. Veel hangt overigens af van het vinden van geschikte locaties en dat is volgens De Waal, zoals overal in Europa, een crime. Het WE-concem heeft zich ten doel ge steld in vijf jaar te groeien naar een omzet van twee miljard, ruim een verdrievoudi ging. Overnames zijn onontbeerlijk, maar De Waal zegt niet ten koste van alles te ko pen. „Er is op dit moment een overname- gekte. Mensen schatten hun bedrijf soms veel te hoog in." Volgens De Waal is de omschakeling van Hij. Zij en Hey, naar WE (Men, Women, kids) succesvol verlopen. „Na drie maan den bleek de naamsbekendheid al 53 pro cent te zijn", zegt De Waal. WE gooide er een peperdure reclamecampagne tegen aan. Vorig jaar behaalden de 260 WE-za- ken, waarvan er 145 in Nederland staan, een bedrijfsresultaat van vijftig miljoen gul den. In een branche die kampt met zeer matige verkoopcijfers, was dat geen slecht resultaat. De arbeidsomstandigheden van de Amerikaanse sportartikelen concern Reebok in twee fabrie ken in Indonesië zijn zonder meer beroerd. Dat blijkt uit een onderzoek dat Reebok zelf heeft laten uitvoeren. Een tekort aan ventilatoren bezorgt werkne mers hoofdpijn. Bovendien kla gen ze over huidproblemen door gebrekkige bescherming tegen schadelijke chemicaliën. In de fabrieken maken 10.000 werknemers sportschoenen. De Amerikaanse fabrikant is, samen met andere branchege noten waaronder Nike, de afge lopen jaren herhaaldelijk onder vuur genomen voor zijn slechte klimaat op de werkvloer. Positief nieuws, luidde giste ren de conclusie van de Inter nationale Arbeidsorganisatie ILO, is dat Reebok zelf de pro blemen erkent. De adviezen die de ILO voor arbeidsomstandig heden heeft opgesteld, worden alom beschouwd als de belang rijkste. Dat Reebok die nu ook als standaard serieus lijkt te ne men, juicht de organisatie in Geneve toe. „De tijd is voorbij dat de fa brikanten zich konden indek ken door te wijzen op de rela tief hoge betalingen in deze la gelonenlanden. Als deze inter nationaal opererende concerns zich internationaal willen profi leren, moeten ze ook interna tionale standaardnormen han teren. Die gedachte dringt nu bij hen door", verklaart een ILO-woordvoerder. rechts Kazuhira Seki (Isuzu), John Smith (General Motor) en Osamu Suzuki (Suzuki Motor Corporati on) schudden elkaar na de aankondiging de hand voor de nieuwe Chevrolet Triax, een gezamenlijk ontwerp van GM en Suzuki. FOTO REUTERS ERIKO SUGITA DEN HAAG FRED VAN ESSEN De liberalisering van de tele communicatiesector heeft be halve enkele prijsdalingen tot nu toe nog weinig resultaat op geleverd. Nieuwe bedrijven die met de PTT/KPN Telecom zijn komen concurreren, blijken vaak even arrogant, vooral de mobiele netwerken. Daarbij hebben ze weinig nieuws te bieden en leveren ze geen kwa liteit. Dat concludeert de stich ting Telecommunicatiegebrui- kers Nederland (sTN) uit on derzoek van een team van de TU Delft en de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. Voor een deel is het 'arrogan te' gedrag van telecom-nieuw- komers te wijten aan de klan ten. Want die stellen nauwelijks eisen aan de kwaliteit, aldus sTN-directeur J. van der Meu- len. En dat komt weer doordat de snel veranderende telecom municatie ze boven de pet gaat. De stapsgewijze vervanging van de monopolies van KPN Telecom - eerder PTT Telecom geheten - in de jaren negentig, heeft ervoor gezorgd dat inmid dels 1.500 telecombedrijven ac tief zijn in Nederland, goed voor honderdduizenden ar beidsplaatsen. Het leeuwendeel van de be drijven heeft weinig kaas gege ten van telecom-techniek en de mogelijkheden. De telecombe drijven richten zich er vooral op wat goedkoper te zijn dan KPN. De behoeften van klanten zijn voor hen een sluitpost. Volgens sTN-voorzitter H. Koetje onttrekt de sector zich aan de verplichte nummerpor- tabiliteit, het recht van abon nees om hun oude nummer 'mee te nemen' als zij naar een concurrent overstappen. Koe tje: „Dit zou eerst op 1 januari van dit jaar gerealiseerd zijn, maar het werkt nog niet in de praktijk. Ze willen puur hun ei gen winkeltje vol houden." zaandam anp Ahold heeft zijn belangen in de verliesgevende supermarktke tens in China en Singapore ver kocht. Het supermarktconcern beperkt zich in Azië tot Thai land en Maleisië. Deze landen zijn met 840 miljoen goed voor tachtig procent van de huidige omzet in dit werelddeel. In China gaan de Ahold-be- langen naar de lokale partner, in Singapore naar Dairy Farm International. Ahold-bestuur- der A. Noddle noemde gisteren drie redenen voor het afstoten van de belangen. De omzet in China en Singapore was met negentig en 160 miljoen te laag en er waren onvoldoende schaalvoordelen. Bovendien moesten er aanzienlijke inves teringen in China worden ge daan. Dat geld kan rendabeler worden gebruikt in Thailand en Maleisië. De activiteiten in Maleisië en Thailand hebben bewezen dat zij de bijdrage kunnen leveren waarnaar Ahold streeft, aldus Noddle, zelfs onder moeilijke economische omstandigheden. Ahold stelt duidelijke eisen aan al zijn onderdelen. Als deze niet worden gehaald in een zekere tijdspanne, dan aarzelt het con cern niet die onderdelen af te stoten. Iets dergelijks heeft zich eerder voorgedaan in Spanje. Ahold ging enkele jaren gele den in Azië met verve van start, dat als zeer aantrekkelijk werd beschouwd wegens zijn enor me klantenpotentieel. De crisis die het werelddeel teisterde, leidde er eerder dit jaar toe op de rem te trappen. Ahold heeft in Thailand veertig supermark ten onder de naam Tops en 45 in Maleisië. Het Nederlandse concern is ook actief in Indone sië. Daarbij gaat het echter om technische ondersteuning van de partner. Apeldoorn gpd zakelijk is om de concurrentie aan te gaan met de landelijke dagbladen gezien de ontwikke lingen die daarbij gaande zijn (magazines), maar ook met de nieuwe media. De overname van VNU Dag bladen is volgens de Wegener- top een onvermijdelijke stap, gezien de economische ontwik keling van dagbladen en de concentratietendens van de af gelopen jaren. VERVOLG VAN VOORPAGINA Wegener Arcade laat weten niet gelukkig te zijn met de vertra ging, maar het concern respec teert de beslissing. De uitgeverij zal zo spoedig mogelijk een aanvraag voor een vergunning indienen en vertrouwt op een positief besluit. Wegener Arca de benadrukt dat de verwerving van de VNU dagbladen nood- WE-topman Ronald de Waal maakte in zijn filiaal in Amstelveen de overname van de Zwitserse Beldona Groep bekend. FOTO FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA PETER BROM rotterdam gpd De aandeelhouders van Radio Modern hebben het bod van Dixons geaccepteerd en daar mee is de overname een feit. Vendex KBB, moederbedrijf van Dixons, meldde gisteren dat het de elektronicaketen wil overne men. Het voorbehoud geldt slechts de adviesaanvraag aan de ondernemingsraden en de goedkeuring van mededin gingsautoriteiten NMa. Door de overname wordt Vendex KBB een grote speler in elektronica- en huishoudelijke apparaten. Door de samenvoe- gmg met de Valkenberg-winkels uit de Dixons-groep krijgt Vendex KBB tachtig winkels die worden omgedoopt tot Modern Electronics. Radio Modern is van oudsher sterk in het westen van het land, met 'superwinkels' van 2.800 vierkante meter in Den Haag en sinds juni ook in Alme lo. De Valkenberg-winkels staan voornamelijk in Noord- Holland. „We hebben nu in één klap landelijke dekking", aldus algemeen-directeur J.P. Nie- mantsverdriet van Radio Mo dem. Radio Modern wil het aantal superwinkels van minimaal 1.500 vierkante meter, waarvan de eerste in 1995 is geopend, uitbreiden. Niemantsverdriet: „Ons grootschalige concept heeft inmddelds een grote vlucht genomen." Sinds 1997 verkoopt Radio Modem naast elektronica ook speeltoestellen, biljarttafels en fitnessappara- tuur. Volgens Niemandsverdriet zijn grote winkels nodig om de toenemende concurrentie te kunnen weerstaan. Radio Modern heeft omgere kend naar full time banen in Nederland driehonderd men sen in dienst en een jaaromzet van 250 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7