Chili is goed voor kwart van alle zalmteelt Verzekeraars ontdekken ernstige ziekte Economie DINSDAG 19 OKTOBER 1999 )AG Nutreco-directeur: Consument moet chili-con-salmon uitproberen In zeer korte tijd is Chili de op één na grootste zalmpro ducent ter wereld geworden. Na Noorwegen produceert dit Zuid-Amerikaanse land 25 procent van alle gekweek te zalm. Daarmee wordt goed geld verdiend, want de consumptie van zalm neemt wereldwijd jaarlijks met vijftien tot twintig procent toe. Er wordt inmiddels meer gekweekte zalm gegeten dan wilde zalm, 900.000 tegen respectievelijk 800.000 ton. Directeur aquaculture H. den Bieman (40van Nutreco: „Een eerste vereiste is dat we de vis voor een goede prijs kunnen aanbieden, voor de consument en voor ons". foto gpd cees zorn BOXMEER ALEX SOGERS Dat uitgerekend Chili één van de grootste zalm-producenten is geworden is vreemd maar er gens toch ook weer voor de hand liggend, vindt directeur aquaculture H. den Bieman (40) van het Nutreco-concern. Vreemd omdat de vis van origi ne niet in de Chileense wateren voorkomt. Voor de hand lig gend omdat de wateren in het zuiden van het land ideale om standigheden herbergen voor de vis. De basis voor de intensieve zalmteelt werd volgens Den Bieman in de tweede helft van de negentiende eeuw gelegd. De Chileense regering had er genoeg van dat niemand van de van origine Spaanse bevolking in het koude zuiden wilde wo nen. Overheidsfunctionarissen zochten in Europa naar nieuwe migranten en vonden in Duits land avonturiers. Zij zagen kansen in het ge-' bied dat hetzelfde klimaat heeft als het thuisland. In Duitsland konden ze maar net rondko men van de akkerbouw en vee teelt. In Chili bedachten de Duitsers iets nieuws. Ze impor teerden forellen die werden uit gezet in talrijke meren ten noorden van de stad Puerto Montt, duizend kilometer ten zuiden van de hoofdstad Santi ago de Chili. Economisch was er nog steeds niet veel te doen. „Men leefde 'van de forelvangst, de vangst van schaal- en schelp dieren en in het voorjaar (no vember) trok een groot deel van de mannelijke bevolking naar Argentinië om wat te verdienen met het scheren van schapen", weet Den Bieman. „Zodra het economisch even tegenzat met het land, vielen de hardste klappen in het zuiden. Puerto Montt kreeg daardoor de bij naam Muerto (dode) Montt." De zalm bracht de grote om slag in de regio. Toen begin ja ren tachtig de kweek van zalm in Noorwegen in zwang kwam, bedacht de lokale bevolking dat zij in een potentieel zalmpara dijs leefde. „De zeer grillige kust met haar vele eilanden ten zui den van de stad geeft goede be scherming aan de vis", aldus Den Bieman. „En de koude Hu- mble-stroom houdt de tempe ratuur van het water constant tussen de twaalf en veertien graden, temperaturen waarin de zalm zich uitstekend thuis- voelt. De zoetwatermeren ten noorden van de stad voldoen aan een andere vereiste voor de zalm: vis brengt zijn eerste le vensjaren namelijk door in zoetwater." De startende zalm-activitei ten vielen een jaar of tien gele den Europese bedrijven op. Dat gold ooKvoor het Nederlandse Nutreco. Dit bedrijf had een sterke positie opgebouwd in de productie van zalmvoer in Noorwegen en was mondjes maat begonnen met onderzoek naar de kweek. In 1988 zette Nutreco haar eerste stappen in Chili. In eer ste instantie startte het bedrijf een joint-venture op het gebied van visvoer met Saralim. Eén van de belangrijkste ingrediën ten voor het voer, vismeel, is daar ruim voor handen. Enkele maanden later kocht Nutreco ook visteler Pescuera Maris Au- stralis. Den Bieman nam in 1992 de klus op zich om Nutreco op de Chileense kaart te zetten. Hij was de ideale man om daar te pionieren, want hij had én ver stand van visteelt én was enigs zins vertrouwd met de Zuid- Amerikaanse cultuur. Den Bie man had tijdens zijn studie in zich in vis. Het was de tijd de opkomst van de intensie varkenshouderij en men b greep dat dezelfde princip ook op vis van toepassing ku nen zijn. !H Een echte visser in de tra: tionele zin van het woord Den Bieman nooit gewei Dat de vissen niet meer boot gevangen worden, maj en w volgens Den Bieman niets t -t Zijn gevoel als visman is ern minder om. „Ik ben een liefhebber van vis, maar niet zitten hengelen. Vis vooral lekker om te eten. gaat nog steeds om een product uit de zee." Het kweken is volgens Bieman met zowat alle soon mogelijk. Toch zal het bed jjetai voorlopig geen andere viss ^gj gaan telen. Helemaal opnit pn beginnen met een soort is gens Den Bieman een helsl wei. „Ten eerste moet je del le cyclus rond krijgen; van tot bewerkte vis. Met de s heeft het al met al twintig j j g( geduurd voordat we wa rj(0] waar we nu zijn." Het tweede probleem is marketing. Hoe krijg je de sument zover dat hij gei van de soort gaat eten om kweken ervan rendabel te ken. „Een eerste vereiste is we de vis voor een goede kunnen aanbieden, voor consument en voor ons' Den Bieman. „Heilbot daarom wellicht mogelijl den. In Schotland hebben al twee kleine boerderijen heilbot. Verder doen we ft)0RT veel onderzoek naar ani soorten." Voorlopig ziet Den Biei nog genoeg groeimogelijl den voor zalm en forel. 1992 verkochten wij in de enigde Staten alleen maarl Inmiddels is tachtig prot van onze afzet daar in de v van filets. Die worden vei aan winkelketens. In de werking van de hele vis kant-en-klare producten "rkCO Midden-Amerika in de garna- vissen aan de tussenhari m lenteelt gewerkt. TL*:~ Inmiddels is Den Bieman op geklommen tot directeur van alle viskweekactiviteiten van Nutreco. Dat maakt hem leider van 's werelds grootste zalm producent. Zijn carrière wees nog veel groei. In Noorwe" aanvankelijk een andere rich- heeft de McDonald's als p ting uit. Als zoon van een tuin der trok hij op 18-jarige leeftijd naar de landbouwuniversiteit in Wageningen. Maar in plaats van zich bezig te houden met vee of landbouw verdiepte hij al een tijdje de zalmburger kocht. En wellicht is het aa om eens in plaats van con-carne chili-con-salmoi te proberen", lacht Den man. Socialistische woorden maar kapitalistische aanpak Jospin PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Denis Pennel herinnert zich Mitterrand nog. „Toen hij aan de macht kwam, wilde hij alle uitzendbureaus nationalise ren", zegt de woordvoerder van Manpower Frankrijk, één van die uitzendbureaus. „Dan is premier Jospin een stuk minder bedreigend." De socialistische regerings leider trok deze week alle re gisters open tegen het kapita lisme, maar Pennel grijnst mild als hij het slagveld over ziet. „Je moet in Frankrijk een onderscheid maken tussen woord en daad", zegt hij. „Wij denken dat de gevolgen van het nieuwe beleid beperkt zul len zijn." In een geruchtmakende rede tot socialistische parlementari ërs zegde premier Jospin de uitzendbureaus de wacht aan. Te veel bedrijven hebben te veel werknemers in tijdelijke dienst, waarschuwde de rege ringsleider. Zij zullen in de naaste toekomst extra belas tingaanslagen krijgen. Maar Jospin heeft een talent om gespierde woorden aan pragmatische daden te paren en Manpower ziet de 'strafhef- fing' met vertrouwen tege moet. „De belasting zal waar schijnlijk gelden voor die be drijven die meer dan twintig procent van hun werknemers in tijdelijk dienstverband heb ben", verwacht Pennel, „en daarvan zijn er niet veel." Jospin kwam twee jaar gele den aan de macht na een cam pagne vol anti-Europese en anti-kapitalistische retoriek. Maar eenmaal in het pluche, tekende hij het gewraakte Ver drag van Amsterdam en begon vervolgens staatsbedrijven te privatiseren in een tempo waarvan rechts niet had dur ven dromen. France Télécom, Air France, Aérospatiale, alle heilige koei en werden naar het slachthuis gedreven. Jospin verkocht in de eerste anderhalf jaar van zijn regime meer staatszilver dan zijn rechtse voorganger in twee jaar tijds. Jospin loste wel de belofte in om de werkweek tot 35 uur te Premier Jospin van Frankrijk kwam twee jaar geleden aan de macht na een campagne vol anti-Europese en anti-kapitalistische retoriek. Eenmaal in het pluche bleek hij zich juist te ontpoppen als een pragma tisch bestuurder, die de nuance niet schuwt. foto reuters philippe wojazer bekorten, een maatregel waar mee hij ogenschijnlijk de woe de van de werkgevers over zich afriep. Maar ook de werkgevers verbergen hun werkelijke sen timenten achter een verbaal rookgordijn. De kortere week is slecht voor de werkgelegenheid, zeg gen zij, omdat zij de loonkos ten opdrijft. Uren die boven de 35 per week uitgaan, moeten als overwerk worden betaald. Maar in werkelijkheid zijn veel werkgevers juist ingenomen met de kortere werkweek, om dat de 35-urige week slechts een gemiddelde is. Aannemers mogen voortaan hun bouwvakkers in de zomer vijftig uur laten werken op voorwaarde dat zij de werk week in de winter, als op drachten dun zijn gezaaid, tot twintig uur bekorten. Bedrij ven hebben derhalve dankzij de nieuwe wet een flexibiliteit gekregen die ze daarvoor niet hadden. De gevolgen van Jospins pragmatisme laten zich in cij fers uitdrukken. De Franse economie groeide in 1998 met 3,2 procent (het hoogste per centage in een decennium) en kan dit jaar nog eens 2,7 pro cent groeien. De werkloosheid blijft met 11,2 procent nog steeds hoog maar daalt ge zwind. Frankrijk schiep de af gelopen jaar 750.000 banen, tweederde van alle nieuwe ba nen in Europa. Verder slaagde Frankrijk er vorig jaar ook in zijn begro tingstekort onder drie procent te houden en mikt voor 2002 op één procent. Grootste poli tieke debat deze nazomer was hoe en of fiscale meevallers aangewend moesten worden voor extra uitgaven dan wel voor belastingverlaging. Minis ter D. Straus-Kahn van financi en koos voor onder meer een verlaging van het BTW-tarief (van 20 tot 4 procent) voor werk in de bouw. Doel was de voornaamste prikkel voor zwartwerken weg te nemen. Gemeten naar de omvang van zijn zwarte economie hoort het Frankrijk van Jospin niet langer thuis in het rijtje van Griekenland, Italië en Spanje. In deze drie landen va rieert de omvang van de zwar te economie volgens de Euro pese Unie van 10-21 procent (Spanje) tot 29-35 procent (Griekenland). Frankrijk scoort met 5-14 procent nog lager dan Nederland. Ook dat, zegt woordvoerder Pennel van Manpower, is een aanwijzing dat de Franse eco nomie behoorlijk flexibel is. ,,Als een werkgever niet het recht heeft om uitzendkrach ten aan te nemen, zoals in Griekenland, moet hij wel zijn toevlucht nemen tot tijdelijke zwartwerkers." In vergelijking met de zuide lijke landen is Frankrijk een andere planeet. Tweederde van de 400.000 banen die zijn economie vorig jaar creëerde waren tijdelijke banen, en het totale aantal daarvan beliep begin dit jaar al ruim 1,3 mil joen. Denis Pennel denkt niet dat premier Jospin die banen op het spel wil zetten als hij vol gend jaar met zijn wet tegen 'het excessief gebruik van tij delijke arbeidskrachten' komt. Die wet, zc denkt hij, zal wei nig meer zijn dan een loos ge baar naar Jospins communisti sche partners in de regering. DEN HAAG RAYMOND PEIL Een by-pass, aids of kanker is al erg ge noeg. Wanneer er ook nog een financieel drama aan vastzit, is de getroffene in twee opzichten slachtoffer. Een lager inkomen en hoge kosten voor behandeling en moge lijk langdurige zorg kunnen het leven voor goed veranderen. In onder meer Zwitser land, Zuid-Afrika en Groot-Brittannië zijn verzekeringen tegen dergelijke rampspoed al jaren ingeburgerd. Hoewel de Nederlander alles minstens drie keer heeft verzekerd, staat de verzeke ring van zware ziektes of een ongeval nog in de kinderschoenen. Dood, pijn en ellen de zwart op wit vastleggen, gaat de Neder landse consument kennelijk slecht af. Er zijn slechts vijf aanbieders van zogeheten 'critical illness'-polissen en twee nieuwe op komst. .Alles wijst op een succes voor deze cate gorie verzekeringen", vindt woordvoerder P. van Kleef van MoneyView Reseach. „Het gaat in principe om een overlijdensrisico- verzekering, met als enige verschil dat er een 'ernstige aandoening' wordt afgedekt. Ook uit consumentenonderzoek blijkt dat de consument beseft dat er een gat zit tus sen de ziektekostenverzekering en inko mensverlies wegens arbeidsongeschikt heid." Van Kleef signaleert dat enkele verzeke raars de 'critical illness'-polis vastknopen aan bijvoorbeeld de uitvaartverzekering, zoals Monuta. „Daar waar de bemoeienis van de meeste maatschappijen ophoudt op het moment van overlijden, begint deze juist bij de uitvaartverzekeraar. Monuta richt zich nu ook op het veiligstellen van de kwaliteit van het leven in de laatste levens fase." De ZorgZekerheidsHypotheek van deze onderneming bestaat uit een levensverze kering - om de hypotheekschuld (gedeelte lijk) af te lossen - en een uitkering bij ern stige ziekte, in de vorm van geld, zorg of een combinatie. Tevens volgt een uitkering bij overlijden, in geld of natura. Als één van de ouders overlijdt kan bijvoorbeeld ook gezinszorg door de verzekeraar worden ge regeld. Een combinatie met de verschillen de hypotheekvormen, ondergebracht bij Hypotrust, is mogelijk. OHRA, van oorsprong een zorgverzeke raar, is min of meer op hetzelfde werkter rein actief, zij het dat de levensverzekering 'iets verder buiten beeld blijft'. De verzeke raar biedt met zijn ZorgThuis Keuze Plan een polis die te zijner tijd extra thuiszorg betaalt. Behalve thuiszorg en dagopvang, verzorgings- of verpleegtehuis bemiddelt OHRA ook voor zorg (met voorrang). Via een lijfrenteverzekering kan de OHRA-klant 'zorgkapitaal' bij elkaar spa ren, dat later in de vorm van een periodieke uitkering beschikbaar komt. Is er geen be hoefte aan zorg, dan kan de uitkering een aanvulling op het pensioen vormen, of - na overlijden - desgewenst als aanvulling op het nabestaandenpensioen van partner of kinderen. Een derde variant is de overwaar de in de hypotheek als 'zorgkrediet' nemen, wat overigens per 2002 niet met belastingvoordeel kan. „De Carrière Stop Polis van Lugt Sob hem Co is", vervolgt Van Kleef, „een mi loord meer zuivere critical illnessverzekerinfn blijvende gevolgen van ziekte, onge en medische fouten zijn gedekt. De variant keert een verzekerd kapitaal u flte blijvende invaliditeit. De dekking be[ zich niet tot een aantal ziekten of mei H me genoemde aandoeningen. Het oogi is dat de verzekerde financieel onafhafai lijk is als het verzekerde gevaar zich voorgedaan." Uitbreiding van de basis 'et As met een levensverzekering of uitkerir een openbaring van een dodelijke ziekte is gelijk. Een vergelijking van de premies die aanbieders vragen is onmogelijk. Ze schillen onder meer ten aanzien van tijd, geslacht en de gewenste dekkinj [tof concurrentie, zo leert een inschattii niet zo verschrikkelijk heftig, zodat ds li oorp door ïfzijr 7Hi zekeraars geen prijzenslag hoeven a kilo t gaan. en IS Bovendien hebben ze het al moeili; °P hc noeg om deze polis tegen onaangei ivoeri zaken aan de man te brengen. Volgen 'd. D( rapport van MoneyView kan dit verant (90 za nu onder meer de grote Amerikaans/idat verzekeraar UNUM binnenkort mei 'ouw polissen onder het merk 'Fundum' Nederland komt. UNUM is bekend werelds grootste arbeidsongeschikt!) verzekeraar. ibc jfeen enb Dier ichtl rkma mg ■c iet aa a dag.1 rits ren ii lid en j1,120 rtv erl plan ans .aspi Een gezinsverzorgende en een wijkverpleegkundige tillen een verlamde patiënt vanuit het bed in een rolstoel. Een ongeluk kan door hoge delirigskosten de financiële situatie van een mens flink op zijn kop zetten. foto anp ton bc

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6