Personeel Van Mesdag wantrouwt directie Nederland voerde strijd tegen Indonesië met een fantast Binnenland Glimmend voor de dag Studentenhuisvesters werken samen Politie ontruimt kraakpanden Staat wil Goudstikker-erven elegant afweren' JINSDAG 19 OKTOBER 1999 Politie vindt wapens op scholen ^sterdam De politie heeft bij controle op vier middelbare scholen in Amsterdam-Noord diverse wapens in beslag geno men. De politie vond negen messen, een laserpen en een boks beugel. Ook werd een zaagblad van een cirkelzaag gevonden. Volgens de eigenaar diende dat als werpster om bomen te ra ken. De wapens worden vernietigd. De betrokkenen krijgen een proces-verbaal, moeten naar een Haltbureau of krijgen op school extra corvee. Rijdende hangplek in Kampen rampen Een tot rijdende 'hangplek' verbouwde SRV-wagen maakt vanavond zijn eerste rit door Kampen. De met graffiti be spoten wagen is voorzien van tafeltjes en stoelen en krijgt op korte termijn ook nog televisie, video en spelmateriaal aan boord. Naast een chauffeur zullen twee jongerenwerkers het voertuig bemannen. De mobiele hangplek dient als aanvulling op de drie vaste ontmoetingsplaatsen voor jongeren in Kam pen. Het initiatief moet de afstand tussen jongeren en het jon gerenwerk verkleinen en de overlast van hanggroepen doen af nemen. Voorlopig rijdt de wagen twee avonden per week langs verschillende hangplekken. Stichting dwingt hartoperaties af aoERMQNDDe Stichting Nederlandse Hartpatiënten zegt twee keer een ziekenhuis, na dreiging met een kort geding, ertoe te hebben bewogen een operatie uit te voeren waarbij een hartpa tiënt een hartritmeprikkelaar kreeg. Volgens voorzitter J. van Overveld van de stichting was dreiging nodig, omdat mensen steeds vaker horen dat er te weinig budget is om hen te helpen tegen een levensbedreigende hartritmestoornis. De stichting benadrukt dat de operatie soms juist goedkoper uitpakt dan een vaak langdurig verblijf in het ziekenhuis. Mensen met een hart ritmestoornis liggen soms tien weken in het ziekenhuis. „Kos ten per opname per week: een kleine 10.000 gulden. En een hartritme-operatie kost 58.000 gulden", zegt Van Overveld. „Pa tiënten krijgen vaak te horen dat er heel goed iets te doen is aan hun aandoening, namelijk door de plaatsing van een 'cardiale defribilator', maar de kosten daarvan zouden het budget te bo ven gaan. Ruzie over beveiligingskeurmerk utrecht De beveiligingsbranche in Nederland stopt de samen werking met de politie over het politiekeurmerk 'Veilig Wonen'. I Producenten van beveiligingsproducten, maar ook verzekeraars - zijn boos op de politie omdat die steeds meer 'op de loop' gaat met het keurmerk. J. van Laanen van het Nationaal Centrum voor Preventie zei dat vandaag in de Utrechtse Jaarbeurs waar - de beurs Security van start ging. Het politiekeurmerk 'Veilig Wonen' is vrij bekend doordat politie-teams buurten en wijken intrekt om te adviseren over inbraakpreventie. Politie-adviseurs :ouden echter steeds meer bepalen welke eisen aan een 'bevei- igingsproduct' worden gesteld. De beveiligingsbranche vindt J lat de politie niet op de stoel van ondernemers moet gaan zit- en. Nieuwe verlofregeling spreekt niet aan >en haag Het aantal mensen dat gebruik maakt van een nieu- ve regeling om verlof op te nemen blijft zeer ver achter bij de lerwachtingen. In de eerste helft van dit jaar zijn 142 aanvragen ngediend voor financiering van de onderbreking van de loop- iaan. Daarvan zijn er 99 toegekend, en meestal ging het om rouwen die verlof wilden om een stervend familielid te bege- eiden. Er werd een bedrag uitgekeerd van 102.000 gulden, ter- vijl voor het hele jaar gerekend was op 10,5 miljoen gulden. Dat aatste bedrag wordt lang niet gehaald, aldus staatssecretaris 'erstand (sociale zaken) in een stuk aan de Tweede Kamer. De vet financiering loopbaanonderbreking moet mensen in staat tellen verlof op te nemen, doordat hun werkplek tijdelijk wordt ïgenomen door iemand met een uitkering. Veel tips over verdwijning lkmaar De politie in Alkmaar heeft gisteren 23 nieuwe tips ekregen in de verdwijningszaak van Marion van Buuren en aar dochtertje Romy. Een woordvoerder van de Alkmaarse po- tie spreekt van een ongewoon groot aantal. Alle tips worden agetrokken. Het televisieprogramma van Peter R. de Vries was 4andagavond geheel gewijd aan de spoorloze verdwijning van loeder en kind sinds 8 juni 1997. Marion van Buuren was de riendin van een Alkmaarse crimineel, die in mei 1998 aan een ngeneeslijke ziekte overleed. Romy was hun beider dochtertje, g >e man, die de laatste was die moeder en kind in levende lijve eeft gezien, heeft altijd ontkend iets te maken te hebben gehad iet de verdwijning. Verrijkte voeding gezond voor ouderen pyAGENiNGENEten van zuivel en fruit dat verrijkt is met vitami- ftAes en mineralen is gezond voor ouderen. Ook beweging is van gelang voor een fitte oude dag. Dat blijkt uit twee onderzoeken, larop M. Chin A Paw en N. de Jong vandaag aan de Land- iuh ouwuniversiteit Wageningen promoveren. De groep ouderen ie deelnam aan een bewegingsprogramma bleek makkelijker lit de stoel te kunnen opstaan en meer spierkracht en balans te ebben. Deze groep had meer weerstand tegen ziekten en kreeg leer energie binnen uit hun voedsel. Het eten van verrijkte jJoedingsmiddelen bleek de kans op hart- of vaatziekten of psy- hogeriatrische aandoeningen fors te verminderen. De deelne- oe) ïers hadden vrijwel geen vitaminetekort meer, een veel voor- loo omend probleem bij ouderen. Motorrijder botst tegen slagboom IMansdorp Een 34-jarige motorrijder uit het Belgische eet yuustwezel is gistermiddag dodelijk verongelukt nadat hij in olie vaart tegen een slagboom aanreed op de Haringvlietbrug, 'at gebeurde nadat de bomen door een storing gesloten ble- e Jen. Medewerkers van Rijkswaterstaat begonnen de bomen met 1 ehand open te draaien. Enkele motorrijders, onder wie de -n1 elg, gingen toen alvast rijden, zonder dat daar toestemming 'o® oor was gegeven, zegt Rijkswaterstaat. Bovendien was er op ewezen dat de bomen aan de andere kant nog dicht waren. De elg maakte direct flinke snelheid en zag waarschijnlijk door de agstaande zon de 300 meter verderop gelegen bomen niet. De idere motorrijders stopten wel op tijd. ANP Algemeen Nederlands Persbur 'KenCes' gaat 30.000 woningen en kamers in Nederland beheren den haag gpd beekbergen Bets Konink uit Beekbergen heeft het er maar druk mee. Ze zorgt ervoor dat de kerstman hele maal het heertje is als hij de komende maanden weer zijn intrek neemt in etalages, restaurants, discotheken en grote bedrijven. Konink heeft een gespecialiseerd atelier en levert de kerstman in groten getale aan aller hande afnemers. foto anp martin hollering Betere kamers voor studenten, een uitgekiend woningaanbod in de studentensteden en geza menlijk overleg met de over heid. Dat is de inzet van vijf grote studentenhuisvesters uit Delft, Enschede, Nijmegen, Wa geningen en Utrecht. Zij gaan het landelijke Kenniscentrum Studentenhuisvesting (KenCes) vormen. De huisvesters behe ren in totaal 30.000 woningen en kamers in Nederland. De woningcorporaties hopen zo beter in te kunnen spelen op de toenemende vraag van stu denten naar betere en gespeci aliseerde huisvesting. „Nu moeten we allemaal steeds op nieuw het wiel uitvinden. We zijn afzonderlijk te klein om nieuwe projecten te starten. Het is veel beter om alle kennis en ervaring te bundelen", stelt voorzitter Benschop van Ken- Ces. De student is een kritische consument, weet Benschop uit ervaring. En ook de universitei ten en hogescholen stellen steeds scherpere eisen aan huisvesting voor hun studen ten. „Er is bijvoorbeeld steeds meer vraag naar woonruimte voor een korte periode, vooral voor buitenlandse studenten en hoogleraren. In Delft hebben we al ervaring opgedaan met het zogenoemde short stay housing', een soort hotel voor buitenlandse studenten. Het is de bedoeling dat we andere ste den helpen met het opzetten van dergelijke projecten". Volgens hem kunnen de ver schillende corporaties genoeg van elkaar leren. Zo wil Delft graag haar kennis over de 'stu- dentbestendige' keuken op an deren overdragen of uitleggen hoe je watergebruik in studen tenhuizen binnen de perken kunt houden. En heeft de En- schedese huisvester weer een handig administratiesysteem voor huurders ontwikkeld. KenCes wil er voor zorgen dat studenten makkelijker van de ene naar de andere stad kun nen verhuizen, zonder dat ze eindeloos moeten speuren naar woonruimte. „Onderwijsinstel lingen gaan steeds meer sa menwerken: studenten kunnen overal vakken volgen of bijvoor beeld een half jaar stage lopen. Het is niet meer dan logisch dat je daar als huisvester op in speelt". KenCes wil in de grote stu dentensteden kamerwinkels opstarten, bemiddelingsbu reaus voor huurders en ver huurders. In Delft draait dit project al enkele jaren met suc ces. De studentenhuisvesters willen bovendien gezamenlijk overleg voeren met de minister over bijvoorbeeld omroepbij dragen of de heffing onroeren- dezaakbelasting. Het is de bedoeling dat zich uiteindelijk meer huisvesters bij het kenniscentrum aansluiten. De Leidse studentenhuisvesting heeft al belangstelling getoond. Behandeling tbs-patiënten in het gedrang De ondernemingsraad van de Dr. S. van Mesdagkliniek in Groningen heeft gisteren unaniem het vertrouwen opgezegd in de directie. Volgens de ondernemingsraad maakt de directie zich schuldig aan intimidatie en heerst er angst onder veel werkne mers. De behandeling van de in de kliniek opgenomen gevaarlijke criminelen zou door de problemen in het gedrang komen, zo staat in een gisteren uitgebrachte verkla ring van de ondernemingsraad. groningen gpd In de Van Mesdagkliniek zitten criminelen opgesloten, die vol gens de rechter een gevaar vor men voor de samenleving en voor zich zelf. Over hen is bij hun veroordeling een terbe schikkingstelling (tbs) uitge sproken, zodat zij een gedwon gen psychiatrische behandeling kunnen ondergaan. Volgens de ondernemings raad wordt de samenwerking met de directie beheerst door een wederzijds wantrouwen. De problemen binnen Van Mesdag, die samen hangen met een reorganisatie, spelen al ge ruime tijd. De directie probeert die volgens de ondernemings raad op te lossen door allerlei 'machtsstrategieën' toe te pas sen. De angst en onvrede onder het personeel is zo groot dat 'er nauwelijks nog een gewenste behandeling kan plaatsvinden', zo is in de verklaring van de on dernemingsraad te lezen. „Veel energie gaat in conflicten zitten en niet in behandelen. Kritische mensen hebben het gevoel per soonlijk te worden afgerekend." Het is niet de eerste keer dat de problemen binnen de tbs- instelling naar buiten komen. De directie schrijft de proble men toe aan de forse groei van zowel het aantal tbs-patiënten als het aantal werknemers ge durende de afgelopen drie jaar. Justitieminister Korthals sloot zich daar onlangs bij aan, in zijn antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Martin Zijl stra. Twee jaar geleden al schreven de vakbonden al een brandbrief aan Korthals' voorganger Sorg- drager over de slechte werk sfeer en arbeidsomstandighe den, inclusief de waarschuwing dat de veiligheid van werkne mers in het geding was. In de cember vorig jaar zette de voor malig directeur O.P. de Haas met de vakbonden een afspraak op papier om de problemen op te lossen. Daarbij werd onder meer afgesproken dat de 'stijl van leidinggeven' onder de loep zou worden genomen en dat nadrukkelijk zou worden ge luisterd naar de meningen en wensen van het personeel. De Haas vertrok dit jaar om leiding te gaan geven aan de landelijke reorganisatie van alle tbs-instel lingen in Nederland. 'Vrije jongen' Westerling stond voor harde aanpak leiden gpd Ze bestaan nog steeds, bezadigde burgers, die bij het horen van de naam Westerling plotseling enthousi ast worden. 'Als we meer van dat soort mensen hadden gehad, dan was Indië nooit verloren gegaan', weten ze te vertellen. Zij, dat zijn veelal be jaarde oud-militairen of oud-lndië- gangers die geloven dat je met ge weld een volk blijvend kunt onder drukken. Jaap de Moor, militair historicus en docent aan de universiteit Leiden, heeft heel wat van deze mensen ont moet bij het schrijven van zijn proef schrift over het optreden van Ray mond Westerling tijdens en na de In donesische vrijheidsoorlog. Wester ling, van 1946 tot eind 1948 comman dant van de Speciale Troepen, geldt in zulke kringen nog steeds als een 'vent', een man van de daad die met een hard maar rechtvaardig optreden 'ons In dië' probeerde te behouden. „Wat dat betreft is het maar gelukkig dat er vrij spoedig een eind aan zijn loopbaan is gekomen en dat er niet veel meer Westerlings in Indië waren", stelt De Moor vast. Het is een van de weinige politieke uitspraken in zijn ruim 600 pagina's tellende boek. Hij wil maar zeggen dat een toekomstge richt Nederland het ook zonder Indië wist te redden. De Moor werpt zich dus niet op als verdediger van Wester ling, maar geeft een kritisch oordeel over deze man die als geen ander de gemoederen in Nederland heeft bezig gehouden. In zijn proefschrift velt hij ook geen oordeel over de rechtvaardigheid van de oorlog tegen Indonesië. Daarover is al voldoende geschreven. „Bij mijn on derzoek ben ik ervan uitgegaan dat die oorlog wordt gevoerd. Ik constateer dat bijna iedereen in Nederland vond dat als Indonesië niet wilde luisteren, er maar geweld moest worden ge bruikt. Dat veranderde later, juist door het harde optreden van de Speciale Troepen op bijvoorbeeld Celebes." Eenheden zoals de Speciale Troepen werden in alle koloniale oorlogen in gezet tegen guerrilla's. Zij moesten het hebben van snelheid, overrompeling, verrassing en vuurkracht. In Neder- lands-Indië werden zij ingezet op plaatsen waar de landmacht of het Ko ninklijk Nederlandsch - Indische Leger (KNIL) de orde niet langer kon hand haven. Westerling redeneerde dat je een 'ijzeren vuist' nodig had om een Aziaat in bedwang te houden. Dat prentte hij zijn eenheid ook in. Voeg daarbij dat hij nooit was getraind in militair leiderschap en een broertje dood had aan militaire discipline, en - zo zegt De Moor - excessen konden niet uitblijven. Westerling, zoon van Nederlands - Griekse ouders en in 1919 geboren in Historicus Jaap de Moor: „Westerling is als militair overschat". foto gpd joris den blaauwen Istanbul, werd als sergeant-majoor in structeur ingelijfd bij de Britse com mando's. Zijn eerste gevechtservarin gen kreeg hij pas na de oorlog in Indië toen hij - met een Britse eenheid - bij Medan (Sumatra) terroristen bestreed. Later trok hij naar Batavia en verwierf het aanvoerderschap van het Depot Speciale Troepen (DST). Hij vormde het DST om tot een hechte commando-eenheid. Maar hij was geen goed aanvoerder: „Als comman dant was hij ongetwijfeld charisma tisch, maar als leider schoot hij te kort", zegt De Moor. „Hij had zijn troepen op een hoger professioneel ni veau moeten brengen. Hij deed te wei nig aan de opbouw van de eenheid, de discipline en de opleiding van het ka der. Ik schilder hem af als een eigenge reid type, sterk overtuigd van zichzelf, iemand die koning wilde zijn in zijn ei gen rijk." Generaal Spoor, de Nederlandse leger commandant in Indonesië, maakte in november 1948 een einde aan de rol van Westerling. Hij aanvaardde dat een leger soms mensen als Westerling nodig heeft, maar 'zo kon het niet lan ger', zegt De Moor. „Spoor vond hem te weinig professioneel, te veel een 'vrije' jongen". Hij kon wel aanblijven, maar slechts als instructeur of als tweede man. Daaruit blijkt dat de speciale vriend schap met Spoor, waar Westerling zich op had verlaten, zich vooral in zijn fantasie had gevormd. Wel heeft Spoor Westerling lang de hand boven het hoofd gehouden, maar tegelijkertijd vastgesteld dat hij na de gebeurtenis sen op Celebes nooit een militaire ere medaille zou krijgen. Westerling doet, in 1950, nog een couppoging tegen de regering in Dja karta met een aanval op Bandoeng. Deze mislukt omdat de fantast, zoals De Moor hem noemt, de zaak slecht had voorbereid en zijn legertje van en kele honderden mensen onvoldoende had bewapend. Westerling had wat vrienden opgetrommeld en wist 125 oud -ST'ers te bewegen te deserteren. Toen het erop aankwam liet hij hen in de steek en dook onder. Hij werd door hoge Nederlandse officieren, die bang waren voor een showproces, geholpen uit Indonesië te ontsnappen. De legerleiding was bang dat het KNIL onverantwoorde daden zou begaan. Zij hadden het felst tegen de Indone siërs gevochten en nou konden de sol daten kiezen tussen terugkeer naar Ambon, Timor of aansluiting bij het Indonesische leger. De troepen ver keerden in een wanhopige situatie omdat Nederland hen niet wilden op nemen. Het was mogelijk dat zij mas saal de kant van Westerling zouden kiezen als hij aankondigde iets te zul len doen. Uiteindelijk kwam er weinig van terecht. De angst bij de autoriteiten werd aan gewakkerd door gerichte artikelen van enkele journalisten/medestanders van Westerling uit Engeland en Australië. Zij zorgden voor een overmaat aan pu bliciteit waarbij anderen meehielpen mythe op mythe te stapelen. „Wester ling is als militair overschat. Zijn bete kenis in Nederlands-Indië is minder groot geweest dan door de overmaat aan publiciteit wordt gesuggereerd", concludeert De Moor. „Hij was vooral een uitstekend commando-instructeur - hij had het wellicht moeten blijven." Amsterdam anplieten. Daarna volgden nog twee ontruimingen in andere delen van de stad. In een pand in de 2de Atjehstraat in Oost za ten enkele jongeren uit Italië, die hun onderkomen kwijt zijn. Als laatste werden twee oude paviljoens aangepakt van het ziekenhuis Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam-Oost. Toen de ME arriveerde verlie ten de krakers vrijwillig in een ludieke optocht de panden. De politie in Amsterdam heeft vanochtend op verscheidene plaatsen in de stad vier kraak panden ontruimd. Ze heeft cir ca zestig man van de Mobiele Eenheid ingezet. Er zijn geen arrestaties verricht. Als eerste werd een pand aan de Regu liersdwarsstraat in het centrum ontruimd. Hier zaten vier men sen die het pand vrijwillig ver- mi vees over door Duitsers geroofde kunstschatten e argumenten van de staat tegen terugga van de zogenoemde Goudstikker-schil- ijen aan de erven zijn uitsluitend for- el en bedoeld om de teruggave op ele- ond ite wijze tegen te houden. Dat zei de dsman van de erven, H. Schonis, giste- voor het gerechtshof in Den Haag. - 0 let hof moet op verzoek van.de erven rka lordelen of de 230 schilderijen van de in 0 op de vlucht verongelukte joodse isthandelaar Goudstikker door de staat Nederlandse musea aan de in Ameri- wonende nazaten moeten worden te- |J gegeven. ?r|3 'e doeken kwamen in de oorlog in Duit- e tonden. De winkel van Goudstikker, met waarde van zes miljoen gulden, werd Vblen een bedrag van 2,5 miljoen 'leegge- ,ts ;ht'. De Duitse maarschalk Göring ver- rf de kunstwerken voor twee miljoen 9,1 den, veel minder dan de werkelijke De zeventigjarige moeder van Goudstikker kon haar leven redden door akkoord te gaan met de transactie. Na de bevrijding kwamen de kunstwerken, waar onder grote zeventiende eeuwse meesters als Rubens, in de Nederlandse 'nationale kunstcollectie. De staat heeft het verzoek om teruggave van de erven vorig jaar afgewezen, omdat de weduwe Goudstikker na de oorlog van de claim heeft afgezien. Het was haar alle maal te veel geworden. Advocaat Van Holt- he: „Ze voorzag een jarenlange procedure waarvan de uitkomst allerminst zeker was." Het leek haar een heilloze weg, omdat ze niet alleen hard moest maken dat de trans actie met Göring onvrijwillig was. Ze moest ook, bij teruggave van elk doek, destijds ontvangen geld terugbetalen, terwijl ze niet eens wist wat ze waard waren want ze kon den niet eerst worden bezichtigd. 'Redelijk heid en billijkheid' ten opzichte van de er ven zouden daarom nu op zijn plaats zijn. Een sterk punt in het voordeel van de er ven is volgens advocaat Schonis het feit dat de staat, bij monde van toenmalig staatsse cretaris Nuis van cultuur, vorig jaar heeft gezegd dat de schilderijen in de oorlog on vrijwillig aan de Duitsers zijn overgedaan. De raadslieden van de staaj reageerden furieus op de aantijgingen over dubieuze praktijken van destijds. De tegenpartij zou zich bedienen van onjuistheden, halve waarheden, verkeerde interpretaties en uit hun verband gerukte passages. „De ge dachte dat de weduwe er helemaal alleen voorstond en constant werd belazerd, is uit de lucht gegrepen", aldus raadsman Van Rijn. Volgens hem had de vrouw uitsteken de adviseurs. De advocaten van de staat vroegen zich af of het hof wel het juiste college is om de zaak te beoordelen. Het hof fungeert in dit geval als rechtsopvolger van de Raad voor het Rechtsherstel, die direct na de oorlog werd ingesteld om 'oorlogskunst' bij recht hebbenden terug te bezorgen. De uitspraak is uiterlijk op 16 december. Ben soms Ben regelmatig Ben vaak Ben extra aantal belminuten per maand 30 100 180 260 f 15,- f 30,- f 45.- f 65,- f 0,50 f 0,30 f 0,25 f 0,25 gratis»c onbezorgd Met deze telefoon is geen enkel gesprek zwart of wit. Bij de Nokia 3210 kun je extra frontjes in diverse aansprekende kleu ren krijgen. Als je een Ben abonnement neemt met een Nokia 3210 plus een extra frontje, kan je f25,- in mindering krijgen op je telefoonrekening. Deze aktie loopt tot 29 februari 2000. Bovendien betalen alle Ben abonnees f 0,- abonnementskosten en tot 1 november geen aansluitkosten. iS verkrijgbaar bij: BCC Belcompany Combi foto De Block Filmpost Flandria Foka Foto Klein Incar Quality Centres Info Europa foto It's Kijkshop Kinorama Kral Foto Let's talk Mega Elshout Megapool Mikro Electro Office Centre Phones More Polectro Plaza Radio Modern Ritel Electronics Scheer Foppen Staffhorst Steenweg Duiker Speet Super Photo t for relecom Talens Foto Telecom Today Telemasters Telepact Telepoint The Phonehouse WWW.GSM.NL En bij 700 andere verkooppunten in de Randstad.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5