Koophuis nog buiten bereik lage inkomens Rapport Coolsingelrellen laat nog veel vragen open In 't Veld: Beroepsonderwijs moet uit dode hoek Binnenland Goedkoop treinkaartje voetbalfans Euro 2000 Onderzoek naar schieten op Coolsingel omputerspelletje en video in 'hoge norm'-politiecellen Spoorwegen krijgen fietspoot n Nederlands Persbur Stel hoeft niet samen te wonen fMHAAG De verplichting voor getrouwde stellen om samen te ^nen komt te vervallen. Vrijdag praat het kabinet over dat oorstel van minister Korthals van justitie, die daarmee het fa- jiüerecht wil moderniseren. In dat kader werd eerder al het ge- egistreerd partnerschap geïntroduceerd, waardoor met name omoseksuelen hun relatie kunnen laten registreren bij de bur- erlijke stand. Naar verwachting verandert er in de praktijk niet eel door de wetswijziging die Korthals nu wil doorvoeren. Serechtstolken gaan staken whaag Tolken die de overheid voor juridische doeleinden izet, dreigen vanaf volgende week dinsdag hun werkzaamhe- en neer te leggen. Ze zijn boos op minister van Justitie Kort- ials omdat hij het verhogen van de tarieven voor gerechtstol en opnieuw heeft opgeschort. Volgens de tolken is vorig jaar Uj ecember met het ministerie van justitie een tariefsverhoging ^gesproken. Het oude tarief varieert van 68 tot 119 gulden bru- I Het nieuwe tarief moet 116,17 gulden bruto worden. lti tegen jaar voor doden fietser rERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft een 35-jarige I msterdammer veroordeeld tot negen jaar cel wegens het oodschieten van de 30-jarige Mare Breunis na een verkeersru it) ie. De officier van justitie had tien jaar geëist. Breunis fietste op 11 juni over de Mirakelbrug toen hij door twee mannen met een [omfiets werd ingehaald en van dichtbij in zijn buik werd ge- jioten. De schutter zei gisteren spijt te hebben. Hij was die rond wezen stappen met zijn broer en zat bij hem achterop de lti rammer. Ze sneden Breunis op de Haarlemmerdijk en de 1 hutter gaf hem een klap op zijn schouder. Toen Breunis de rommer inhaalde bij een verkeerslicht,'ontstond een handge- n. Even later kwamen ze elkaar weer tegen op de brug, rbij weer ruzie ontstond. Daarbij viel het fatale schot. ^Overgangsregeling lijfrentes' haag De organisatie van belastingadviseurs NBVA wil dat in het nieuwe belastingstelsel toch een overgangsregeling omt voor mensen met langlopende fiscaal voordelige spaarre- elingen, zoals lijfrentes. Vermeend wil de aftrek voor de belas- ng van de premies daarvoor beperken tot mensen die kunnen antonen dat ze zonder zo'n polis straks een (te) laag pensioen ijgen. Ook de beperking van de mogelijkheden om spaarloon eÉ ibelast op te nemen zit de NBVA niet lekker. Ook dat zal ertoe 301 iden dat minder mensen een lijfrente sluiten voor de oude ie, vrezen de adviseurs. iternetnaam obstakel KLM hhem Een gezamenlijke reclamecampagne van KLM met Ali- 0 lia dreigt gevaar te lopen door het ontbreken van een goede b imeinnaam op internet. Een Oosterbeeks bedrijf heeft name- kal de domeinnaam klm-alitalia.com geclaimd. De KLM eist i in kort geding dat het bedrijf Trading House Morellino met e) imiddellijke ingang stopt met het gebniik van de domein- ie lam waarin KLM voorkomt, op straffe van een dwangsom van b .000 gulden per dag. Het geding dient 21 oktober. Het bedrijf ,ev 1 volgens KLM-advocaat Van Manen de domeinnaam alleen Pa lor een forse vergoeding van de hand doen. „Het is toch te gek Ist tje voor je eigen naam moet betalen", aldus Van Manen. rinkhorst nog niet naar Ysselsteyn elsteyn Een bezoek dat minister Brinkhorst van landbouw ndaag zou brengen aan het Noord-Limburgse Ysselsteyn, is irsi et doorgegaan. De minister heeft zijn bezoek aan het dorp uit- b steld in verband met een door de Nederlandse Vereniging n Varkenshouders (NW) aangekondigde grote actie tijdens 1) t bezoek. Volgens de plaatselijke politie kon zij de veiligheid a i Brinkhorst daarbij niet garanderen. De minister zou zich in VCH ;elsteyn laten informeren over de gevolgen van de inkrimping re( ide varkensstapel en andere maatregelen inzake mestover- ïotten voor dit dorp. Ysselsteyn is een agrarische gemeen- ïap, waar veel veehouders wonen. Die beschouwen de maat- ;elen die Brinkhorst wil nemen, als een regelrechte ramp. STEVENHAGEN rotterdam anp Kabinetsplan heeft nauwelijks effect Het initiatiefwetsvoorstel van de PvdA om een eigen huis bereikbaar te maken voor mensen met een laag inko men, werkt niet. Ook met de zogeheten koopsubsidie blijft een eigen huis een stuk duurder dan huren. Boven dien zijn er nauwelijks huizen te koop voor rond de twee ton, de grens die in het wetsvoorstel wordt gehanteerd. den haag gpd Dat zijn de harde conclusies van het Centraal Planbureau, dat de plannen op verzoek van de politiek doorrekende. In plaats van een toename van 20 procent, zoals voorspeld door de opstellers, zal het huizenbe- zit in de doelgroep de komende 10 jaar niet meer dan met 6 procent toenemen. Behalve de PvdA schaarden D66, de WD en zelfs het CDA zich achter het voorstel. Het kabinet heeft het plan ook officieel overgeno men. Volgens het plan kunnen mensen met een inkomen tot maximaal net onder de 4.000 gulden bruto per maand vijftien jaar lang 295 gulden per maand zogeheten koopsubsidie krij gen. Voorwaarde is wel dat ze niet meer dan 183.000 gulden hypotheek nemen. Het CPB concludeert dat ook met die subsidie een koophuis voor mi nima en de mensen met een in komen net daar boven te duur blijft. Het effect op de wat ho gere inkomens blijft echter ook beperkt. Een belangrijke oor zaak is dat vooral ouderen in de doelgroep zitten en voor hen, ook al hebben ze het geld er voor, het kopen van een wo ning niet erg aantrekkelijk is. Een ander probleem is het geringe aanbod van betaalbare koopwoningen. Mensen met een laag inkomen blijven aan gewezen op de goedkope wo ningen en die zijn schaars. Vol gens het CPB zouden de huizen moeten komen uit de sociale huursector, maar de woning bouwverenigingen voelen er over het algemeen niets voor om die te verkopen. Alleen door maatregelen die het aanbod van die goedkope huizen be vordert, is er volgens het CPB een kans dat de voorgestelde subsidieregeling meer effect sorteert. De strategie deugde niet. de on derlinge communicatie liet te wensen over en de Coolsingel is ongeschikt voor grootschalige risico-evenementen te organi seren. In het gisteren gepresen teerde rapport tonen onderzoe kers van de Leidse universiteit zich zeer kritisch over het over heidsoptreden. Maar er blijven ook veel vragen onbeantwoord. De politie had tevoren afge sproken dat er hard zou wor den opgetreden bij rellen. Maar toen puntje bij paaltje kwam gebeurde er niets. De politie deed eigenlijk wat ze altijd pro beert. constateert het Crisis On- derzoeks Team van de Leidse universiteit: een beetje toege ven om de vlam niet in de pan te laten staan. Die fijnmazige aanpak werkt niet bij zo'n groot evenement en zeker niet voor mensen die niet voor rede vatbaar zijn, con stateren de onderzoekers. Maar waar het mis ging in de com municatie tussen de top en de politie op straat, zegt het rap port niet. Wel wordt geconsta teerd dat in politiebriefings on voldoende aandacht is besteed aan wat van agenten werd ver wacht. Aan die laatsten lag het derhalve niet. Daar kwam bij dat het centrum ongeschikt blijft voor politieop treden bij grootschalige ongere geldheden. gaat het rapport verder. De Coolsingel is 'een beladen locatie', met een tradi tie van ongeregeldheden bij voetbalevenementen. Opval lend is dat die bevinding niet terugkwam in de toelichting die onderzoeker Rosenthal gisteren gaf. Hij zei geen principiële be zwaren te zien tegen de viering van dergelijke evenementen op de Coolsingel. Zelfs niet bij de Europese kampioenschappen volgend jaar. ..Als Nederland kampioen wordt, is er geen re den de huldiging niet op de Coolsingel te houden", aldus Rosenthal. Maar dan moeten er wel 'blauwe ringen rond de stad' komen. Een enorme poli- tie-inzet zoals bij de jongste, vlekkeloos verlopen maar vol maakt sfeerloze koninginne dagviering. Het rapport is op meer punten onduidelijk. Zo is het schietin cident, volgens velen het begin van de escalatie, buiten het on derzoek gelaten. Verder zeggen de onderzoekers te zijn gestuit op een goed georganiseerd hooliganleger. Zij reppen van 'officieren' die hun 'soldaten de frontlinie' insturen. Tegelijker tijd waarschuwen ze dat de or ganisatiegraad van de hooli gans niet moet worden over dreven. Om de verwarring te vergroten voegde Rosenthal daar aan toe dat hooligans zich expres niet al te zeer organise ren 'omdat ze weten dat ze daardoor kwetsbaar worden'. Ook ontbreken schattingen over aantallen relschoppers en meelopers. Het blijft steken in kwalificaties als een aantal, een groep of grote groepen. Hoofd- commissaaris Ottevanger her haalde dat de groep relschop pers en meelopers hooguit vijf honderd mensen telde. Ook nu bleef hij het antwoord schuldig op de vraag waarom ruim ze venhonderd politiemensen daar dan urenlang nauwelijks greep op kregen. amsterdam gpd Op de Belgische en Nederlandse ministeries van verkeer wordt gedacht aan tariefskortingen voor bezoekers van het Europees kampioenschap voetbal die volgend jaar met het openbaar ver voer komen. De ministeries willen er zo voor zorgen dat zo veel mogelijk supporters met het openbaar vervoer naar de wedstrij den komen. Ook Frankrijk kende een dergelijke regeling tijdens het vorig jaar gehouden wereldkampioenschap voetbal. Directeur Courtois van Euro 2000 ontbreekt het nog aan vol doende besef dat het toernooi een kans op imagoverbetering biedt, zei hij gisteren tijdens een persconferentie. „Tijdens het toernooi kijken wereldwijd een miljard mensen naar Nederland en België. De hele wereld van captains of industry komt hier heen. Ook de beslissers uit alle landen, met wie op dat soort da gen heel goed zaken gedaan kan worden. België en Nederland moeten hun kans grijpen en als perfecte gastheren deze men sen ontvangen. Dat zal de beide landen geen windeieren leg gen. Het zou jammer zijn als ze over acht maanden constateren dat ze een kans hebben gemist." rotterdam anp Het Openbaar Ministerie van Rotterdam is een gerechtelijk vooronderzoek begonnen naar de agent die tijdens de Coolsingelrellen op hooli gans zou hebben geschoten. Justitie bekijkt of de politieman poging tot doodslag of zware mishan deling kan worden verweten. Politiemensen trokken even na de huldiging op 25 april hun pistool, omdat ze zich bedreigd voelden. Twee agenten, een man en een vrouw, losten schoten. Vier burgers raakten gewond door politiekogels. De vrouwelijke agent zou slechts in de lucht hebben geschoten. Het onderzoek van de rijksrecherche naar het incident is inmiddels afgerond en het OM ziet in de resultaten aanleiding voor een verder onder zoek naar de mannelijke agent. De komende maanden wordt uitgebreider bekeken hoe de man tot zijn daad kwam. Zo worden zijn per soonlijke omstandigheden en zijn gemoedstoe stand ten tijde van het incident onder de loep ge nomen. Hoofdofficier De Wit benadrukte gisteren dat een dergelijk onderzoek zeer zorgvuldig moet ge beuren. Hij wilde dan ook niet zeggen wanneer het zal worden afgerond. Wel zal dit voor het ein de van het jaar zijn, zo verwacht hij. ar terdam anp Amsterdamse politie krijgt vijftien cel- waarin arrestanten zelf de verwarming er of lager kunnen zetten, een compu- pelletje kunnen spelen en op verzoek r een video kunnen kijken. Deze zoge- ;n 'hoge norm-cellen', die ook met hout luiselijke kleuren een wat warmere aan- ling krijgen, komen in twee nog te bou wen cellencomplexen in de Bijlmermeer en Amsterdam-West. Volgens een woordvoer der zijn ze bestemd voor mensen die wat langer in de cel moeten blijven. Arrestanten kunnen daar echter geen rechten aan ont lenen. Als er meer dan vijftien kandidaten zijn zullen ze toch naar een gewone cel gaan. De bedoeling is dat op termijn de politie cellen bij alle 32 politiebureau's verspreid over de stad zullen verdwijnen. In plaats daarvoor komen drie centrale cellenhuizen. Behalve in de Bijlmermeer en Amsterdam- West, komt er ook een in het hoofdbureau op de Lijnbaansgracht vlak bij het Leidse- plein. De 84 cellen die zich daar nu bevin den, worden uitgebroken om van twee cel len een te maken. In totaal krijgt de stad zo'n 180 moderne cellen, aldus een woord voerder. De operatie kost 44 miljoen. v Kok: Nederland leeft op vulkaan den haag anp Nederland leeft op 'een soort vulkaan', zegt premier Kok in het nieuwste wetenschappelijke jaarboek van de PvdA. De hoge huizenprijzen en aandelenkoer sen weerspiegelen niet meer de reële waarden, stelt de premier. Het CDA wil uitleg over deze uitlatingen en wil weten hoe Kok het gevaar denkt te bezwe ren. De uitlatingen zijn vooral opmerkelijk omdat Kok en het kabinet tot nu toe waarschu wingen van vooral De Neder- landsche Bank over de 'zeep bel' op de woningmarkt heeft weggewoven. Overigens menen veel deskundigen dat de hui zenprijzen nog niet alarmerend hoog zijn. Koks uitlatingen staan in contrast met de gerust stellende toon van zijn betoog tijdens de debatten naar aanlei ding van de begroting, vindt CDA-Kamerlid Balkenende. utrecht Zoeken naar je fiets: voor1 veel treinreizigers is het een dagelijks terugkerend ritueel. Maar er is goed nieuws. Minister Netelenbos van verkeer vindt dat de Nederlandse Spoorwegen de dienstverlening aan de fietser op de stations flink moeten verbeteren door een speciale 'fietspoot' op te richten. De fietsersbond ENFB reageerde gisteren enthousiast. De op te richten dochteronderneming van NS, Fiets BV, krijgt twee onderdelen. Eén voor het beheer van de fietsaccommodaties en één voor de commerciële zaken, waaronder het verhuur van rijwielen. Nu is bij NS elke stalling voor zijn eigen financiën verantwoordelijk. Straks moet Fiets BV als geheel kostendekkend zijn. Helemaal gelukkig is de fietsersbond evenwel nog niet. Liever had de ENFB gezien, dat de exploitatie van stallingen op de markt zou zijn aanbesteed, zoals dat ook met het busvervoer is gebeurd. Maar voorlopig zijn ze tevreden op het ENFB-hoofdkantoor in Woerden, vlak bij het station. foto anp marcel antonisse Nieuw van Telfort: Meeneem-minuten. Gratis belminuten die u automatisch meeneemt naar de volgende maand. den haag anp >rtPak&Bel profiteren me 1 altijd van de volgende Wie nu een Telfort abonnement van Kijk op www.telforl f 60.- neemt, krijgt een gratis beltegoed informatie en verkooppi van 150 minuten per maand. Houdt u aan het eind van de maand telmin Telfort Dat praat 'n stuk makkelijker Het beroepsondenXijs moet de komende jaren een stevige im puls krijgen. Volkomen ten onrechte wordt deze vorm van onderwijs over het hoofd ge zien bij het rondstrooien van de extra miljarden die minis ter Hermans en staassecretaris Adelmund de komende jaren te besteden hebben. „Maar weinig mensen beseffen hoe belangrijk het beroepsonder wijs voor de integratie van al lochtonen is", stelt voormalige topambtenaar en oud-staats secretaris In 't Veld. Het voortgezet onderwijs en de basisscholen krijgen de komen de vijf jaar 2,5 miljard gulden extra. Het middelbaar beroeps onderwijs (mbo) daarentegen krijgt niets extra en In 't Veld vindt dat „heel raar. Juist leer lingen uit kwetsbare groepen waar iedereen zich steeds zo druk over maakt, hebben veel aan beroepsonderwijs. Het contact met een werkgever op jonge leeftijd zorgt voor sociale binding die zo noodzakelijk is voor integratie. Volgens In 't Veld bevindt het mbo zich niet alleen in de dode hoek van het beleid, ook leer lingen en ouders zouden er meer op moeten letten. „Zij kiezen vaak voor de havo, ter wijl daar de uitval hoog is. Die trend is zorgwekkend als je be denkt dat er behoorlijk veel der de-generatiewerkloosheid is. Met een goede opleiding kan je dat soort problemen oplossen. Als je het ambtenaren vraagt, dan ze zeggen dat het mbo van zelf meer geld krijgt als het aan tal leerlingen stijgt. Maar dat is niet wat ik bedoel. Het gaat er om dat het beroepsonderwijs er nauwelijks bij betrokken moet worden wanneer er een plan te gen schooluitval wordt ge maakt. Ook zijn er geen plan nen om de deelname aan het leerlingwezen te vergroten. Het mbo moet dus veel hoger op de agenda komen." In 't Veld is voorzitter van het Colo, een organisatie van 22 landelijke organen die per be drijfstak zijn georganiseerd. De beroepsorganen stellen onder meer de opleidingseisen vast en regelen de stageplaatsen voor leerlingen. Het Colo gaat ook over de legitimatie van exa mens. Vandaag organiseert het Colo in het oude gebouw van de Tweede Kamer het Natio naal Examen Beroepsonder wijs. Bekende Nederlanders, politici en andere prominenten - waaronder de Europees kam pioen stukadoren - worden dan onder leiding van Philip Freriks aan de tand gevoeld over hun kennis van het beroepsonder wijs. Volgens In 't Veld beseffen maar weinig Nederlanders dat het mbo tweederde van de Ne derlandse beroepsbevolking opleidt. „Dan gaat het om zichtbare beroepen als timmer mannen en bakkers, maar ook om onzichtbare zoals applica- tiebeheeders en procesopera tors." De onbekendheid met het be roepsonderwijs - 408.000 leer lingen en cursisten - is mis schien wel de belangrijkste oor zaak voor de geringe belang stelling van politiek en beleid, denkt In 't Veld. „Toen ik zelf drie jaar geleden begon bij het Colo wist ik er ook niks van. Ik was zo'n typische academicus die zich om het mbo nooit be kommerd had, maar dat is dus een hele verkeerde houding."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3