Leidsch Dagblad 'Geen drugs en drank bij Euro 2000' Onderzoek naar overname VNU-dagbladen Clinton en Congres stevenen af op ernstig conflict over begroting Bord langs A4 zorgt voor afleiding Verbazing over ophef koelen met bluswater LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS DINSDAG 19 OKTOBER 1999 g, ma9 m NF: klimaat is slecht aan toe Igen van klimaatver- w zijn overal op aarde delijk te zien. Toch wordt iog weinig gedaan om het -.iaat te beschermen. Het 1S( feld Natuur Fonds (WNF) daarom van rijke landen zij heel snel maatregelen nen om de uitstoot van eikasgassen aanzienlijk te Hinderen. Van broeikas sen wordt aangenomen dat het klimaat beïnvloeden. 25 oktober tot 5 novem- kunnen de Verenigde Na- spijkers met koppen m. Dan is in Bonn de vijfde klimaatconferentie. Het F wil dat de rijke landen crete afspraken maken de verplichtingen die zij elkaar zijn aangegaan op derde klimaatconferentie, '/i 11997 in Kyoto. ANDAAG 20 PAGINA'S OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42135 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 13 orenklok in het icademiegebouw an de universiteit ompleet van slag IS moeten meer loen voor fietsers wl ,e linister Netelenbos van ver eer wil dat de NS meer doen oor fietsers. De Spoorwegen a loeten wat haar betreft een n iade dochteronderneming m jrichten om fietsers een he re stalling te garanderen, igina 3 )rganisaties van tudenten samen J' jf organisaties voor studen- nhuisvesting uit Delft, En- hede, Nijmegen, Wagenin- rn en Utrecht gaan samen - 10 erken. Ze hopen zo betere imers te kunnen aanbieden, jpvendien willen ze gezamen- met de overheid overleg- va n. Ze gaan daarvoor het lan- lijke Kenniscentrum Stu- r® ntenhu is vesting (KenCes) rmen. De huisvesters behe- in totaal 30.000 woningen kamers in Nederland. ana5 )t! 0 [- rbeidsconflict 'j 'Van Mesdag' de Van Mesdagkliniek in oningen, waar gevaarlijke minelen een dwangverple- ig ondergaan, is een al jaren pend arbeidsconflict tot een barsting gekomen. De on- nemingsraad van de tbs- niek heeft zijn vertrouwen ;ezegd in de directie, pna 5 ikistan geschorst s lid Gemenebest nieuwe militaire macht- iber in Pakistan mag dan zoenende taal over het con- met buurland India heb- gesproken, het Gemene- is nog niet tevreden. JDeze anisatie van Britse oud-ko- ieën heeft Pakistan als lid chorst, totdat er harde toe gingen komen over een te keer naar de democratie, istan zal echter eerder cker liggen van sancties ir de VS, de EU en het IMF. ina9 haene: meer acht Brussel Belgische oud-premier De ne, nu adviseur van de Eu- ese Unie, heeft drastische irstellen gedaan om de gro- EU in de toekomst be- arbaar te houden. Bij een van 25 tot 30 landen is noodzakelijk om een veel ter deel van de bevoegdhe id i in Brussel te leggen. En "vetorecht moeten de hui- e lidstaten inleveren. 15 Medailles voor redders Warmondse drenkeling 16 Vrouw voelt zich thuis in stoere wereld van de duivenmelkers 17 Alkemade wil meer aandacht 18 Hazes poetst imago voor jongeren flink op 19 Blessure houdt Ajacied Tim de Cler aan de kant Leidse onderzoekers pleiten voor strenge handhaving van de regels bij EK voetbal De verkoop en gebruik van alcohol en drugs moet tij dens het Europees kampioenschap voetbal in 2000 aan banden worden gelegd. Het geweld rond het voetbal raakt steeds meer vermengd met jeugdcriminaliteit en drugshandel. ,,Het is verontrustend dat de drugsscene zich steeds meer uitstrekt tot het domein van grootscha lige ordeverstoringen," luidt één van de conclusies van het Crisis Onderzoek Team (COT) van de Leidse Univer siteit in het rapport 'Voetbal en Geweld'. Rotterdam GPPeen strenge handhaving van de regels tijdens Euro 2000 in Ne- Het COT, dat de 'kampioensrel- derland en België. Het gaat met len' op de Coolsingel in april name om risico-wedstrijden en onder de loep nam, pleit voor festiviteiten rond het toernooi. Vleesfabriek in Lisse ontruimd na 'stoomstoring' lisse peter blok Vleeswarenfabriek Persoon aan de Grachtweg in Lisse is van morgen een uur lang ontruimd geweest, omdat de bedrijfslei ding voor brand vreesde. Alle 130 medewerkers zochten om streeks 8."30 uur een veilig heenkomen aan de Haven, na dat in het productiegedeelte van het bedrijf een enorme rookontwikkeling was ontstaan. Die 'rook' bleek volgens di recteur H. Persoon, na onder zoek van de politie en de Lisse- se brandweer, niet meer dan stoom te zijn. „Er was een lei ding geknapt en dat heeft een gigantische stoomontwikkeling tot gevolg gehad", aldus de di recteur. Om ongeveer half tien mocht het personeel van politie en brandweer de vleeswarenfa briek weer in. Rond het mid daguur zijn de productiewerk zaamheden hervat. Directeur Persoon stelt vast dat het zekere voor het onzekere is genomen toen werd besloten iedereen naar buiten te dirigeren. „Voor hetzelfde geld staat de hele ma chinekamer in de fik. We heb ben daarom geen enkel risico genomen." Hoeveel schade de vleeswa renfabriek door de ontruiming heeft geleden, wil Persoon niet zeggen. „Dat is niet uw, maar ons probleem. Maar reken maar uit: 130 medewerkers die een halve dag niet produceren, kost voor een bedrijf als het on ze natuurlijk kapitalen. En niet alleen ons personeel in het pro ductiegedeelte heeft vandaag urenlang buitenspel gestaan. We hebben het tot het middag uur ook zonder stroom moeten stellen." „Bemoedigende resultaten bij de drooglegging tijdens Konin ginnedag 1999 in Rotterdam vragen om navolging bij riskan te voetbalevenementen." Drugsdeskundige J. de Vlie ger van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond bepleit in een reactie op het COT-onderzoek dat alle coffeeshops in de regio Rijnmond drie weken op slot gaan. En op speeldagen moeten in delen van de stad de verkoop en gebruik van alcohol worden verboden. Tijdens de rellen in april op de Coolsingel bleek dat de poli tie te maken had met dronken en gedrogeerde supporters. Die gedroegen zich als ware vecht machines en bleken haast im muun voor pijn, hoe hard de agenten hen ook sloegen. Het maakte het voor de ordehand havers zeer lastig de rust te her stellen. Een andere aanbeveling van het COT is om bij riskante, grootschalige evenementen het zogenoemde fijnmazige con cept -het inzetten van veel plat te petten tussen het publiek- los te laten. Op het moment dat een menigte zich gaat roeren, verliezen de agenten him greep op de situatie. „De politie dient in staat te zijn tot onmiddellijk, geconcentreerd optreden." Het beeld in het buitenland dat in Nederland alles kan en mag, dient zo snel mogelijk te worden weggenomen, menen de onderzoekers. De voornaamste conclusie is dat de verantwoordelijken -on der meer politie, justitie en lo kale overheid- op alles moeten zijn voorbereid. „Strakke pre- leiden Met een demonenhoofd op de voorgrond schikt gast-conservator Herbert Mat- tie een draagbare theeceremonieset in het Leidse museum Naturalis. De attributen ma ken deel uit van de tentoonstelling 'Museum Dejima' over het negentiende eeuwse na tuurlijke en culturele erfgoed van Japan. De expositie is genoemd naar het roemruchte Japanse eiland Dejima waar Nederlanders in de zeventiende eeuw hun handelsmissie hadden opgezet. Vanaf 1641 verzamelden de Hollanders een indrukwekkende collectie van planten, opgezette dieren en kunst- en gebruiksvoorwerpen uit het land van de rij zende zon. De expositie 'Museum Dejima' over 'een stukje Japan in Nederland' is vanaf vandaag te zien. foto anp raymond rutting haarlem cpd de gebieden Arhnem/Nijmegen, Enschede/Hen gelo en Terneuzen. Hier krijgt de nieuwe combi natie de gehele markt voor regionale dagbladen in handen. Ook als de concurrentie door landelij ke dagbladen wordt meegeteld, „is er in deze ge bieden sprake van zeer hoge marktaandelen van 70 procent of hoger". De NMa zegt de markt ook door middel van een consumentenonderzoek in kaart te zullen brengen. Beide partijen moeten nu een vergunning voor de overname aanvragen. Daarna heeft de NMa drie maanden om te kijken of de overname inderdaad tot een te grote eco nomische machtspositie leidt. Concurrentiewaakhond NMa wil de overname van de regionale VNU-dagbladen (de Gelderlan der, BN/De Stem, Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad) door uitgever Wegener Arcade aan een nader onderzoek onderwerpen. Volgens de NMa ontstaat in sommige regio's een monopolieposi tie zowel op de lezers- als op de advertentie markt. Wegener Arcade bezit nu meer dan tien regionale dagbladen en een groot aantal huis- aan-huis-bladen. De NMa noemt als voorbeeld van concentratie washington «john wanders correspondent De Amerikaanse president Clin ton en het door zijn Republi keinse tegenstanders gedomi neerde Congres stevenen af op een ernstig conflict over de be groting voor volgend jaar. Clin ton sprak gisteren zijn veto uit over een Republikeins wets voorstel, waarin 12,7 miljard dollar wordt vrijgemaakt voor hulp aan het buitenland. Hij heeft duidelijk gemaakt dat er de komende week meer veto's zullen volgen op onderdelen van de begroting. Zijn harde opstelling vloeit voort uit de weigering van het Congres om tegemoet te komen aan verlangens van de Demo cratische regering. In dit kei harde politieke pokerspel geldt het principe van 'oog om oog, tand om tand'. De president zal de komende dagen naar ver wachting een handvol begro tingswetten torpederen, waar onder mogelijk ook een post van 268 miljard dollar voor de fensie-uitgaven. Er liggen deze week dertien begrotingswetten ter tafel, waarvan Clinton er niet meer dan vijf heeft goedgekeurd. In het afgeschoten voorstel over buitenlandse hulp zat volgens de Democraten onvoldoende financiële ruimte voor de on dersteuning van buitenlandse activiteiten die de regering- Clinton belangrijk acht. Zo was er geen geld voor de implemen tatie van het - mede door Clin ton bereikte - vredesakkoord van Wye River voor het Mid den-Oosten. ventie ten spijt, zullen autoritei ten ook voor het EK 2000 moe ten anticiperen op een toernooi met ordeverstoringen, inciden ten en overlast." Net als de politie zelf al eer der vaststelde moet er beter worden omgesprongen met in formatie uit 'hooligan-kringen' én dient de communicatie-ap- paratuur van de politie in orde te zijn. Gepleit wordt voor 'in telligent aanhouden'. Pagina 3: Rapport laat veel vragen open HET WOORD IS AAN Miep Diekman Bovenal verafschuw ik lie gende mensen: het betekent dat ze bang voor je zijn. zonnig en schraal "712° 6713° 6713° 30% 30% 30% 20% 20% 20% VVD Alkemade: eigen wiet eerst alkemade janneke de jonge Kwekers uit Alkemade zijn als geen ander in staat om goede wiet te telen. Dat merkt de plaatselijke WD-fractie op in haar algemene beschouwingen. Vorige week liet het Leidse ge meentebestuur weten de twin tig Nederlandse gemeenten te steunen die vrije wietteelt be pleiten. De liberalen in Alkema de willen van burgemeester en wethouders weten wat de mo gelijkheden zijn voor plaatselij ke kwekers. Volgens fractievoorzitter T. van Velzen is het kweken van de softdrug een ideale teelt voor het veengebied. Veel tuinders in de streek kampen met de problemen van een te kleine kavel, omdat voor rendabele bloementeelt veel ruimte nodig is. „Wiet kun je op een kleiner oppervlak telen", aldus Van Velzen. Het probleem van de te kleine kavels is daarmee vol gens hem opgelost. Bovendien denkt de WD'er dat kwekers uit Alkemade de kwaliteit van de wietplantjes kunnen verbeteren. Hij ver moedt dat een aantal kwekers geïnteresseerd is in de wietteelt, „De kwekers hier willen een goede teelt en wiet is een ge woon product. Als je daarmee geld kunt verdienen, waarom zou je het dan niet doen?" Pagina 17: Politiek Alkemade wil meer geld voor jongeren Dronkaard rijdt echtpaar sloot in leiden ad van kaam Een automobilist uit Leiden heeft gistermiddag op de Euro- paweg voor de nodige conster natie gezorgd. Om de file te omzeilen, nam de man de bus baan. Bij het weer invoegen, ramde hij met zijn wagen de auto van een bejaard echtpaar uit Hoek van Holland. Door de klap schoot dat voertuig met de inzittenden de sloot in. Om standers grepen snel in en wis ten de man (76) en de vrouw (72) ongedeerd weer op het droge te krijgen. De Leidenaar was er na de aanrijding lopend vandoor ge gaan, maar hij kwam niet ver. Bij de Kanaalbrug werd hij aan gehouden. De man bleek dron ken te zijn. Na een bloedproef, is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. roelofarendsveenLangs de A4, ter hoogte van Roelofarendsveen, trekt dit reclamebord voor telefoonseks de aandacht. Sommige automobilisten schromen niet om op hun rem te gaan staan om de drie meter hoge en tien meter brede reclame-uiting beter te bekijken. Dat leidt soms tot gevaarlijke situaties. Bij de gemeente Alkemade is al geklaagd, maar een zegsman laat weten dat er weinig aan te doen is. De eigenaar van de grond heeft namelijk een bouwvergunning voor plaatsing van een bord. En de gemeente heeft geen zeggen schap over de afbeelding. Rijkswaterstaat is evenmin gelukkig met het bord, maar kan er niets tegen doen omdat het op gemeentegrond staat. Pas als blijkt dat de verkeersveiligheid daadwerkelijk in het geding is, kan Rijkswaterstaat de gemeente vragen maatregelen te nemen. foto anp marcel antonisse Rotterdam anp dens het koelen door teveel bluswater zijn verdronken of gestikt, zoals een getuige heeft verklaard. Een veel belangrijker aspect is volgens Boxma de in vloed van de chemische blus middelen, zoals Halon, op de slachtoffers. Deze middelen zijn niet gebruikt om te koelen, maar slachtoffers konden er wel mee in aanraking komen. De Inspectie Gezondheids zorg concludeert in het eind rapport inderdaad dat nader onderzoek zou moeten volgen naar zulke effecten. Een woord voerster weet niet of dat al is in gesteld. Hoofdinspecteur ge zondheidszorg H. Plokker ont kende gisteren dat informatie is achtergehouden. Dr. H. Boxma, medisch hoofd van het Brandwondencentrum Rotterdam, verbaast zich over de ophef die is ontstaan over mogelijk fataal gebruik van bluswater bij slachtoffers van de Herculesramp in 1996. Vol gens hem hadden betrokken medici geen twijfels over het bluswater, maar wel over mo gelijk lichamelijke schade van chemische blusmiddelen die zijn gebruikt. De chirurg Boxma was be trokken bij de opvang van vier van de aanvankelijk tien overle venden van de vliegramp in Eindhoven. Hij kan zich niet voorstellen dat slachtoffers tij- Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. m/v Naam: Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. tok: 071- S128 030 of la: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1