Zware kritiek op plan 'Oudendijk' VERBIJSTEREND Werkstraf en rijverbod na ongeval met tractor Rijn Veenstreek plitiek Alkemade wil meer geld oor de jongeren k heb alleen motorpakken met een kleurtje' GERECHT Rechter bestraft duo voor openlijk geweld chef tim brouwer oe koning. 071-5356417. piv.-chef marieta kroft. 071-5356411 chtpartij in Ter Aar jr. Twee groepen jongeren zijn slaags geraakt bij een ho- ÓéTegenheid aan de Essenlaan. De politie hield zaterdag 1.30 uur drie mannen uit Ter Aar in de leeftijd van 25, 26 8 jaar aan. Bij de vechtpartij raakte een buitenstaander ge ld door rondslingerend glas. De ruzie ontstond door een rdenwisseling over een al dan niet gestolen jas. De uitbater twee relschoppers het pand uit. Toen die even later met groepje van zes terugkwamen, gooide één van hen iets door uit waardoor de bezoeker gewond raakte. Vervolgens ont- der een gevecht. jhens Gilde zoekt aanbieders maan den run» Het Alphense Gilde is op zoek naar vijftig iers die hun kennis en ervaring belangeloos beschikbaar n stellen. Bijvoorbeeld voor conversatie Engels of Frans, grafie, schaken, hulp bij het opzetten van een administratie, Verder zoekt Het Gilde iemand die in het bezit is van oude idplaten om bij te vertellen. Het Gilde is een vrijwilligersor- t satie van zeventig mensen die hun ervaring aanbieden aan ui eren, jongeren en ouderen, maar ook groepen en organisa- w :onder winstoogmerk. Informatie is elke dinsdagmiddag te en op het Gilde-kantoor, J.P.Coenlaan la in Alphen, tele- nummer 0172-491607. chsiavrienden helpen bij het snoeien s Nu het bloeiseizoen is afgelopen, moet de fuchsia win ti iar worden gemaakt. Leden van de regionale afdeling Rijn- ii van de Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden geven op di dag 30 oktober een snoeidemonstratie. Bezoekers kunnen :n eigen planten meenemen en deskundig laten snoeien. Tus- ia |0 en 12 uur staan de leden klaar in Hazerswoude-Dorp, i ent van Goghstraat 14 en in Wassenaar bij het volkstuin- Ie jlex De Driesprong aan de Katwijkseweg. Tussen 14 en 16 ro unnen bezoekers terecht in Ter Aar, Korteraarseweg 62B. htingen zijn verkrijgbaar bij de voorzitter van de afdeling di yVerbeek (0252-529519). V -vivaldag in De Thermen gi maan den run Waterratjes vanaf vijf jaar én met een A-di- i a kunnen morgen hun lol op in zwembad De Thermen. Er r i survivaldag met een drijvende hindemisbaan, een lucht- n, een klimmuur en een donkere glijbaangrot. Kinderen ijf t/m negen jaar kunnen onder begeleiding van een vol ui ene van 10-12.30 uur komen zwemmen en spelen. Kinde- n an tien jaar en ouder zijn van 13.30-16 uur welkom. Wie 4 leedoen moet van tevoren een armbandje kopen. JANNEKE DE JONGE ide moet meer geld be- aan jongeren, vinden ID en PvdA. In hun al beschouwingen, de re- ip de begroting van bur- ter en wethouders, be- zij de taalachterstand te :n en de problemen ingjongeren aan te pak- !t CDA en de PvdA ma- bovendien zorgen over irek aan initiatieven op 'alt het CDA tegen dat er onderdeel, ondanks df Jei ïingen van de eigen wet- Dick Nagtegaal, geen ^datieven zijn gepresen- 8 De PvdA-fractie acht "pal hiervoor verantwoor- „Verdorie wethouder, :ns een keer voor je por- schrijft de PvdA. Ie taalachterstand onder en weg te werken stelt voor vijf jaar lang jaar- .000 gulden beschikbaar en willen CDA en WD (project voor peuters, de ide peuterplusgroep, De drie partijen wil- jongerenwerker aan- Het CDA wil hieraan inde twee jaar een ton en de werkzaamhe- lama evalueren. De i-democraten willen leeën betalen uit het il van 80.000 gulden van iwfondsaandelen. WD willen snel een nieuwe lontmoetingsplek, nu Wethouder Jacobswoude zegt aanpassingen toe Jacobswoude komt tegemoet aan de bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan Oudendijk. Dat beloofde wethouder Haasbroek gisteravond tijdens de hoorzitting van de commissie ruimtelijke ordening, waarbij Wou- bruggenaren hem overlaadden met kritiek. Hij zegde toe hun bedenkingen te verwerken in het plan over de uit breiding van Woubrugge aan het einde van de Bateweg. WOUBRUGGE EWOUT VAN DER DUSSEN De bezwaren richtten zich vooral op de situatie rond de inpassing van de enige reeds bestaande woning in dat plan, Bateweg nummer 80. A. Bun nik verweet de gemeente namens eigenares N. van Zwieten dat aan zijn cliënt op geen enkele informele wijze informatie is verschaft over de ingrijpende veranderingen rond haar huis. In het stedenbouwkundig ontwerp zijn langs de Bateweg enkele eilanden ontworpen voor één of meer huizen, die al leen vanuit de nieuwe wijk via een brug, toegankelijk worden. Rond nummer 80 is ook op zo n eiland ontworpen. „Het gevolg daarvan is dat haar twintig meter diepe ach tertuin, bedoeld voor de priva cy, de voortuin wordt, met de keukendeur als toekomstige voordeur", zo schetste Bunnik de nieuwe situatie. Ook verweet de Alphense adviseur de ge meente Jacobswoude met me vrouw Van Zwieten als enige bewoonster in het plangebied geen enkel overleg te hebben gevoerd. Wel overlegde de gemeente op 1 oktober met de bewoon- de container op het terrein van voetbalvereniging DOSR in Roelofarendsveen is verwijderd. Ook vinden alle fracties dat Nagtegaal zich moet bemoeien met de herindeling van de sportvelden, zodat ze voor het eind van het jaar over een plan kunnen stemmen. Een ander punt van kritiek is de regionale milieudienst (RMD) waarbij Al kemade zich wellicht aansluit. „De regionale milieudienst is zo langzamerhand iets ondefi nieerbaars aan het worden", schrijft de WD. De partijen wil len duidelijkheid over wie het beleid maakt (de afzonderlijke gemeenten of uitvoerder Lei den) en wie de aanvangskosten moet betalen. Als daar op korte termijn geen duidelijkheid over komt, stelt de WD voor pas een jaar later te beslissen over deel name. In de PvdA-fractie heerst zo'n groot ongenoegen over de ma nier waarop hun vragen over de begroting de afgelopen weken zijn behandeld, dat de sociaal democraten meedelen volgend .jaar niet meer aan die vragen ronde mee te doen. Tijdens de behandeling van die vragen deelde burgemeester A. Meer burg herhaaldelijk mee dat de ambtenaren de vragen niet konden uitzoeken vanwege de hoge werkdruk. WD en PvdA pleiten dan ook voor extra per soneel. Op maandag 25 oktober rea geert het gemeentebestuur op de algemene beschouwingen. ROELOFARENDSVEEN Het Bloe- menHandelsCentrum (BHC) is niet meer. Gisteren werden als laatste getuigen de bloemen op de gevel omgewisseld voor bor den met de nieuwe naam: Detaf- leur. Morgen maakt het bedrijf een nieuwe start. Begin september maakten de Aalsmeerse groothandelaren A. van der Hoorn en J. Leliveld be kend de veiling over te nemen van Bloemenveiling Aalsmeer. Zij willen de kwaliteit van de veiling verbeteren door versere bloemen te leveren. Aanvanke lijk zouden zij slechts zeven tot tien personeelsleden overnemen, maar dat blijken er nu dertien. Zij worden voor maximaal een jaar op detacheringsbasis aangeno men of krijgen in de loop van het jaar een vaste aanstelling. Leliveld en Van der Hoorn hebben als directeur Berti Kor sten aangetrokken. Hij heeft geen ervaring in de sector, maar was eerder directeur van een Au stralisch chemisch bedrijf. In het managementteam van zes perso nen zitten twee bekenden. BHC- manager André Akerboom keert terug als hoofd veilen en Kees van Luiing krijgt de portefeuille algemene zaken. FOTO HENK BOUWMAN m voor het hekje staan eelkleurig motorpak: el, blauw, grijs, wit oen en zwart. „Ik heb er pakken. Een wit met een bruin met zwarte. >en allemaal een kleur- n één is er helemaal zei de motorrijder uit ,en len aan de rechter. 'mele' vorig jaar was zijn ,pö eflitst in Noordwijk, snelheid van 92 kilo- ïr uur waar slechts vijf- 1 w oegestaan. De man uit len vond het meteen al Hij kon zich niet herin- inat hij in de badplaats eest. Tien mei was de dag dat hij op tyas geweest bij zijn in Alphen aan den Rijn. de motor maar met de 'ormaal gesproken doe ®s ïoeilijk over een boete. 1 ze altijd keurig", zei de laar deze overtreding amogelijk gemaakt f> [zelfs naar Den Haag ge- etI nTe overtreding op fo- ajken. Hij zag een mo- ruit zag als de zijne, telfde kenteken. Maar 'eewieler zat een man wart pak. „En zo'n pak iet. Ik leen mijn motor •it uit. Uit principe trklaarde de Leimuide- ta deemoedig tegen de kantonrechter. „Deze overtre ding is voor mij een groot raad sel. De edelachtbare kon er ook geen soep van maken. ,,Als er nu een step was gefotografeerd. Maar dit is uw motor, met uw kenteken. Dat erkent u ook." De officier van justitie kwam met een oplossing, die geen op lossing bleek. „In dit geval zou u moeten aantonen dat er ie mand is, met precies dezelfde motor als u, die ook met uw kenteken rondrijdt", zei ze. „Als de rechter twijfelt, vraag ik de zaak aan te houden." Een on mogelijke opgave, voelde de motorrijder direct aan. En zijn alibi, kon hij - zo was hij bang - ook niet wettelijk bewijzen. „Ik woon alleen, mijn moeder woont alleen. Bovendien is 10 mei 1998 al lang geleden." Precies, moet de officier van justitie gedacht hebben. Ze had een zaak. „Het kenteken, het merk en het model: alles wijst er op dat het de motorfiets van meneer was, die vorig jaar op 10 mei te hard heeft gereden in Noordwijk. Noordwijk ligt niet aan de andere kant van het land. Het kan best zijn dat me neer én bij zijn moeder én in Noordwijk is geweest." Niet te gelijkertijd natuurlijk, maar achtereenvolgens. „Ik vraag om een veroordeling", aldus de of ficier van justitie. „De transac- tie die we eerder aanboden, be droeg 505 gulden. Ik moet er volgens de richtlijnen nu boven gaan zitten: 590 gulden." De rechter beoordeelde de ge wraakte foto als wettig en over tuigend bewijs. Toch streek hij de hand over zijn hart. „Ik houd het op het eerdere trans actiebedrag, of zelfs iets lager. Het wordt vijfhonderd gulden. Die vijf gulden mag u van me houden." Tante Behalve de motorrijder zag de kantonrechter gisteren een gro te schare snelheidsduivels aan zich voorbijtrekken. Velen had den een slecht verhaal, a la 'ik heb die boete maar op mijn naam laten zetten om een an der te ontlasten. Maar ik zat he lemaal niet in die auto. En later wist die ander zich niets van onze afspraak te herinneren', bijvoorbeeld. Maar een enke ling had zich goed voorbereid. Zoals de 58-jarige arts uit Lei den. Zijn vakantie had vorig jaar op 16 juni een triest begin. En dan hebben we het niet over het feit dat hij op de provinciale weg in Rijpwetering was ge snapt, terwijl hij met een snel heid van 105 kilometer per uur reed. De zuster van zijn moeder lag op sterven. Ze had haar neefje, met wie ze een goede band had, aan haar bed ge vraagd, vlak voordat hij zou af reizen naar zijn vakantieadres.. „U heeft nooit een transactie gehad?" vroeg de kantonrech ter. „Nee", antwoorde de arts. „Ik heb direct een brief naar justitie geschreven om mijn haast uit te leggen." De brief lag nu in het dossier, samen met ander bewijsmateriaal, waaron der een overlijdensadvertentie. De echtgenote van de arts zou maanden later nog de politie hebben gebeld, met de mede deling dat zij de auto had be stuurd. Misschien had ze me delijden met haar echtgenoot ster over verbreding van de om ringende sloten, omdat de ge meente van hogerhand is opge legd de wateroppervlakte in de wijk te vergroten. „Dat daar voor wel een wethouder en twee ambtenaren op de stoep stonden is voor mijn cliënte diep bedroevend", aldus Bun- nik tot besluit van zijn lange be toog. Aanpassen De lange stilte die volgde door brak Haasbroek met de opmer king dat het plan al eerder ter inzage had gelegen en dat Van Zwieten toen al had kunnen reageren. De kavel wordt vol gens Haasbroek niet aangetast door de verbreding van de slo ten. „Maar wie wil er van zijn kavel nu water maken", rea geerde Bunnik. „Een vierkante meter water is niet hetzelfde als een vierkande meter grond", zo beaamde ook WD-raadslid Kroes. De com missieleden vonden de bezwa ren helder en CDA'er Groven- stein stelde omomwonden „dat er steken zijn gevallen." P. van Hoesel (D66) stemde spontaan in met de toezegging van Haas broek om het plan aan de wen sen aan te passen. Ook zijn er bezwaren inge diend tegen de Bateweg als eni ge ontsluitingsweg van de uit breiding. Omdat de verkeers drukte op de Bateweg eerst door het bouwverkeer en later door het bestemmingsverkeer flink toeneemt, pleit de ouder commissie van de christelijke basisschool De Kinderkring voor een tweede ontsluitings weg vlak voor de wijk. Haasbroek acht die mogelijk heid pas over acht jaar uitvoer baar bij de bebouwing van het tweede deel van de wijk. Met de inrichting van de weg als der tig-kilometerzone hoopt de wethouder de veiligheid te ver groten. DEN HAAG/HAZERSWOUDE PERSBUREAU CERBERUS De politierechter in Den Haag heeft een man uit Gouderak veroordeeld tot tachtig uur werkstraf voor het veroorzaken van een ernstig ongeluk op de Hoogeveenseweg in Hazers- woude. Bovendien legde de rechter hem negen maanden - waarvan zes voorwaardelijk - rijverbod en betaling van 7923 gulden aan de slachtoffers op. „De straf is voor u een hard ge lag, maar dat is het ongeval voor de slachtoffers ook", zei politierechter mr. B. Punt. Tegen de man uit Gouderak had officier van justitie dezelfde werkstraf geëist, maar tevens een rijontzegging van negen maanden. Voor de schadever goeding konden de slachtoffers zich volgens de officier beter tot de kantonrechter wenden. Op de avond van het ongeval hielp de man uit Gouderak zijn vader op diens agrarische be drijf. Met de tractor reed hij twee aanhangwagens met hooi van het land. Tijdens het over steken van de Hoogeveenseweg ging er echter iets mis. Toen de 25 meter lange combinatie de weg overstak was deze volgens de bestuurder nog over een lengte van 620 meter vrij. Binnen een minuut boorde zich echter een personenwagen in één van de aanhangwagens. De vrouw van de bejaarde be stuurder was er ernstig aan toe. Met een bloedprop in de herse nen werd zij naar het zieken huis vervoerd, waar zij in enige tijd in coma lag. Bijna twee jaar later is zij nog niet geheel her steld van het ongeval. De vrouw kan niet meer fietsen, zwem men en zelfstandig boodschap pen te doen. Op de vraag van de politie rechter aan de bestuurder van de tractor of hem iets te verwij ten valt, antwoordde deze: „Ik vind het erg wat er gebeurd is, maar ik begrijp niet dat de be stuurder niets gezien heeft." Officier van justitie, mevrouw mr. M. Kattouw, verweet de tractorbestuurder dat de com binatie zeven meter langer was dan is toegestaan. De tractor had geen stadslichten en de re flectoren van de aanhangwa gens waren niet zichtbaar door overhangend hooi. „Als de lengte minder was geweest en de combinatie beter zichtbaar, dan had het ongeval niet hoe ven te gebeuren", zei de offi cier. Politierechter Punt was het met de officier eens: ,Als zoon uit een agrarische familie had u van de voorschriften op de hoogte moeten zijn. Ik kan dan ook niets met zijn opstelling van: Ik heb geen schuld." met wie hij al jaren ruzie heeft, breidde de vechtpartij zich nog verder uit tot de 23-jarige een mes trok. De inmiddels gealar meerde politie nam de twee vechtersbazen mee. Zij zaten vervolgens negen dagen in voorlopige hechtenis. De advocaten van het tweetal mevrouw pleitten voor vrij spraak van openlijk geweld. Volgens hen viel de handelwijze van hun cliënten onder de juri dische kwalificatie 'mishande ling', omdat beide mannen niet gezamenlijk te werk gingen. De politierechter achtte ech ter wel bewezen dat de twee met vereende krachten openlijk geweld pleegden op een plaats, die vanaf de openbare weg goed zichtbaar is. „Alcohol en drugs zijn geen excuus voor dit gedrag zei de hij. „Ik zie weer een slecht voorbeeld en daarop zitten wij niet te wachten, ook al gebeurt het elk weekend". DEN HAAG/HAZERSWOUDE-RUNDUK PERSBUREAU CERBERUS De Haagse politierechter heeft twee Koudekerkers voor open lijk geweld werkstraffen van 140 en 180 uur opgelegd. De rechter overwoog het tweetal te veroor delen tot celstraffen van drie en vier maanden, maar volgde uit eindelijk de eis vein de officier van justitie. De vrienden (22 en 23 jaar) waren samen op stap, maar hadden het die avond niet naar hun zin. Hun ongenoegen spoelden zij weg met veel bier. Daarna gingen zij naar het jon gerencentrum JJB aan de Rhy- nenburcherlaan. Daar gaf de jongste een trap tegen de voordeur. Toen een andere bezoeker vroeg waarom hij dat deed, kreeg hij klappen in het gezicht. Een tweede be zoeker kreeg een kopstoot. Toen de 22-jarige een man zag Alphenaar loopt letsel op bij caféruzie ALPHEN AAN DEN RUN Twee bezoekers van een horecagelegenheid aan het Thorbeckeplein in Alphen aan den Rijn zijn opgepakt na een vecht partij gisteravond. De 25- jarige man uit Stolwijk en 20-jarige man uit Al phen laegen aan de bar te horen dat ze genoeg hadden gedronken toen ze nog wat wilden bestel len. Ze werden verzocht weg te gaan. Ook andere bezoekers spraken de mannen aan op hun gedrag. Daarop ontstond een vechtpartij waarbij een 22-jarige in woner 'uit Alphen aan den Rijn letsel aan zijn gezicht op. gehad. De man wist van deze actie in elk geval niets af. En - zo gaf hij toe - deze verklaring klopte ook niet. „Ik reed zelf." De officier van justitie vond, dat de arts ondanks de treurige om standigheden een boete niet mocht ontlopen. „Hij reed 35 kilometer te hard, dat is een forse snelheidsovertreding. Bo vendien moet het een emotio neel moment zijn geweest en dan kan het gevaarlijk zijn om in een auto te stappen. Hij had beter de trein kunnen nemen." Het is allemaal menselijk, maar het blijft een strafbaar feit." Ze vroeg een boete van 560 gulden en - vanwege een eerdere over treding - een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. „Maar ik had geen andere op tie", verweerde de man zich. Als je 's ochtends gebeld wordt met het verzoek om naar Amersfoort te gaan en 's mid dags moet je met vakantie, red je het niet met de trein. Ik heb het toen nog uitgerekend. Het lukte niet." De rechter streek de hand over zijn hart. „Ik houd rekening met de omstandigheden. Ik leg een boete op van vijfhonderd gulden, maar aan het rijbewijs van meneer kom ik niet." ANNETVAN AARSEN P R 0 l 0 0 G Bodywarmer, tuniek of broek, met trendy details, technodoek in zwart of grijs. 36 t/m 42. Per artikel van 99,95 voor 69,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf (jD)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17