Duinkonijnen delven het onderspit 'Noordwijk is Museum van Gemiste Kansen' Duin Bollenstreek Tekort va., De Schell daalt sne Neem een proefabonnement, 7 WEKEN VOOR 39,95 BEL 071-5128030 'Coffeeshop Happy Days blijft in Lisse' Een vrouw in de stoere wereld van duivenmelkers DINSDAG 19 OKTOBER 1999 chef roza van der veer. 071-5356451. plv - chef wim van wanrooy. 071-52 Fietser geeft geen voorrang aan auto noordwijkerhout Een 21-jarige Schot hield gisteravond aan een fietstocht in Noordwijkerhout een aantal onbekende ver wondingen over. Op de kruising Zeeweg/Schulpweg verleende hij geen voorrang aan een 21-jarige automobilist uit Noordwijk en botste tegen het voertuig. De Schot werd overgebracht naar het Spaarne Ziekenhuis in Haarlem. Teleurstellende resultaten landelijke tellingen 1.31 Ijaa ld do Vrouw raakt rijbewijs kwijt lisse Een 43-jarige automobiliste uit Lisse is gisteren op de Ruishoornlaan in haar woonplaats van de weg gehaald, omdat ze te veel drank op had. Haar rijbewijs is in beslag genomen. In plaats van een 'Parel aan de kust' dreigt Noordwijk een Museum van Gemiste Kansen te worden. Met die woorden uitte A. van Rijnberk van de Combinatie (PvdA/GroenLinks/D66) gisteren in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening zijn bezorgdheid over de ont wikkeling van de drie belangrijkste zorgenkindjes van de badplaats: Bronsgeest, de Kerkstraat en het toeristisch gebied. noordwijk job de kruiff De 'bestuurlijke impotentie' waar zijn fractieleider J. van Holst het tijdens de algemene beschouwingen over had, noemde Van Rijnberk 'nog voorzichtig geformuleerd'. Bronsgeest heeft zich rampza lig ontwikkeld", vindt hij. Vol gens Van Rijnberk is door de aandacht voor het alternatieve plan (Bronsgeest-Zuid en Of- fem-Zuid) nu al elf maanden vertraging opgelopen met het oorspronkelijke plan. In de Kerkstraat is volgens hem niets gebeurd. „Ik zou mijn beschouwing van vorig jaar kunnen herhalen." En bij de badplaatsontwikkeling heeft de afstemming met verkeers- en parkeerplannen ontbroken, klaagde Van Rijnberk. Ook het boulevardplan van de Noord- wijkse ondernemers kan hem niet bekoren. „Geen visie en geen ambitie", aldus Van Rijn berk. „Alleen veel sloop, en hier en daar krijgt een straatje een duur steentje." Het verweer van het college op alle kritiek komt 28 oktober, tijdens de begrotingsbehande ling. Maar de ontwikkeling van de Kerkstraat ligt zeker niet stil, liet wethouder R. Tummers (CDA) gisteren vast weten. Hij hoopt nog dit jaar de mogelijk heid van een ondergrondse parkeerkelder onderzocht te krijgen. Het bureau dat zich daarmee gaat bezighouden, komt alleen om in het werk. En het alternatieve plan voor Bronsgeest is, aldus Tummers, nog altijd een poging de bouw te versnellen. Diverse partijen vroegen de wethouder om aan sociale wo ningbouw en betaalbare huizen voor jongeren en ouderen te denken. In de nieuwe wijk, maar ook op de zogeheten 'in- breilocaties' binnen het dorp. Voor een van die plekken, het Haak-terrein, zei Tummers reeds in overleg te zijn met de Noordwijkse Woningstichting. Het feit dat huizen in Noord wijk aan Zee 'tweede woningen' geworden zijn, vorig jaar ook al aangekaart door RPF/GPV, was hem niet ontgaan. Maar uit on derzoek blijkt dat het niet om grote aantallen huizen gaat. De suggestie van WD'er M. van der Vlugt om de welstands commissie voortaan in het openbaar te laten vergaderen, neemt Tummers in beraad. Haar pleidooi om windmolens in de duinen richting Zand- voort nog eens in overweging te nemen, maakte weinig indruk op hem. In het buitengebied mogen molens tot 15 meter staan. Maar in dit voorstel ging het om molens van 80 meter. Een te ernstige verstoring van het landschap, meent Tum mers. De coffeeshop Happy Days in Lisse krijgt zeker een andere locatie. Binnen een maand verhuist de coffeeshop naar een plek die minder dicht bij een school en andere horecagelegenheden is. Dat althans is de stellige mening van de eigenaar van Happy Days. Als directeur van Mainstream BV vertegenwoordigt hij zowel Happy Days als het café onder de coffeeshop. De eigenaar zegt in goed overleg met de ge meente een alternatieve locatie te hebben gevon den. „En mocht er nog een kink in de kabel ko men, dan komt de rechter wel tussenbeide", is zijn belofte richting de burgemeester, C. van Zon-Langeraar. „Mevrouw van Zon en de rechter zijn nu eenmaal niet dezelfde personen." De coffeeshop in Lisse is de enige 'officiële' ge legenheid in de Duin- en Bollenstreek waar soft drugs te koop zijn. Het verkooppunt van drugs wordt inmiddels al vijfenhalf jaar gedoogd, om dat politie en justitie dit min of meer eisen. De straathandel kan namelijk pas worden aangepakt als er een verkooppunt is. Burgemeester Van Zon heeft een iets andere versie van het verhaal dan de directeur van Mainstream. „De eigenaar van de shop moet voor 1 november aangeven welke andere locatie hij op het oog heeft. Past die plek binnen het be leid dat wij daarvoor hebben opgesteld en bin nen het huidige bestemmingsplan, dan is de kans inderdaad groot dat Happy Days binnen de gemeentegrenzen verhuist. Maar er is nog niets gevonden dat voldoet aan al die eisen." 5 Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 19 October ALFEN - De werkzaamheden tot verbreeding van den Rijn in het dorp zijn afgeloopen, uitgenomen, dat nog een 30-tal stoepen gelegd moeten worden, waarop door belanghebbenden met smart wordt ge wacht. Nu de ruïne is opgeruimd en het oog aan de veran dering gewend raakt, valt het niet te ontkennen, dat de Rijn, van af de Alfensche brug gezien, weder een schoonen aanblik oplevert, terwijl tegelijkertijd de scheepvaart door de verwijding niet weinig is gelre Wanneer nu nog de kaden langs den Rijn, waarc s8. Wanneer nu nog de kaden langs den Rijn, waart 'i naar wij meenen, de belendende eigenaars de v beschikking hebben, zooveel mogelijk worden b poot en beplant, zal dit het bekoorlijke, schilde ïingt tige Rijngezicht stellig verhoogen-, en mogen de Dit schillende requesten, die opgezonden zijn tot v jtjat dering van de brug, bij autoriteiten een gunstig hoor vinden, dan zal dit niet alleen een verbeter (aj voor de scheepvaart, maar ongetwijfeld ook een" fraaiing kunnen worden genoemd. ANNO 1974 alt h Familie Passchier al een eeuw duivengek Duivenmelken is leuk, maar op zich niets bijzonders. Wél bijzonder is het als vrouwen zich met de duiven gaan bemoeien, want dat komt zelden voor. Joke van der Hoom-Passchier (42) uit Noordwijk had vroeger een 'pesthekel' aan duiven, maar nu kan ze niet zonder de diertjes. Haar man en twee zonen weten er inmiddels alles van. Joke waagt zich soms af of er niet een steekje bij haar los zit. „Ik heb voor jullie altijd klaargestaan, nu heb ik een hobby", krijgt de familie steevast als antwoord, als ze op zaterdag wat van de wouw des huizes nodig hebben. „Zaterdag is mijn dag en dan mager niet worden ge zeurd." Duiven dus. Ze vertroetelt ze nu, waar ze ze woeger de nek wilde omdraaien. Dat kwam vanwege haar vader. Joke: „Als we leuke dingen gingen doen, ging mijn va der nooit mee. Hij zat altijd met zijn dui ven. Daarom kreeg ik zo'n hekel aan duiven." Dat veranderde toen haarva der slecht ter been werd en niet meer in staat was om de duiven te verzorgen en in te korven voor de wed- van der strijden. De liefdesvlam gezeurd." sloeg nog niet echt over, maar de haat jegens de vogel verdween gestaag. Toen een duif van haar als eerste bij een wedstrijd in Noordwijk aankwam, was ze verkocht. „Ik wist helemaal niks van duiven, ik werd zo in het diepe gegooid. Ik deed ook alles fout. Ik heb ook niets van mijn vader kunnen leren. Ik was er nooit bij, omdat ik het niet leuk vond. Dat die duif won, gaf wel een lekker gevoel en mijn vader vond het helemaal prachtig. Haar vader is inmiddels gestorven. Met de erfenis, een hok vol duiven, wist ze zich aanvankelijk geen raad. „De waag was: moest ik ze de nek laten omdraai en, weggeven of houden?" Drie duiven bleven uiteindelijk 'in de familie', de rest gaf ze weg. Nu heeft ze er inmiddels vierentwintig. „En ik heb het weselijk naar mijn zin in die mannenwereld. Er wordt wel eens taal gebezigd waarvan ik denk: nou, moet dat allemaal. Aan de andere kant hebben ze me wel zoveel Hoorn-Passchier: „De zaterdag is er voor mij e mogelijk geholpen. Ze hebben me ook duiven geschonken." De geheimen van het wedstrijdvliegen met duiven, geven de mannen echter niet prijs. „Dat is een beetje 'ieder voor zich.' Ik heb zelf geen speciale aanpak. Eigenlijk doe ik maar wat. Ik doe ook dingen die tegen de regels zijn. Een dui venhok ruimen kan ik bijvoorbeeld niet. Weet je niet wat ruimen is? Eigenlijk kan ik dat beter niet vertellen. Het gaat erom dat je op gezette tijden de zwakke dui ven afvoert. Dan worden ze afgemaakt. Ik kan me daar niet toe zetten. Sommige mannen kunnen dat ook niet hoor, die hebben wel een grote mond, maar een klein hartje. Ik hecht me aan een duif. Ze krijgen bij mij meestal een naam. Dat is typisch wouwelijk. Ik heb nog een duif van mijn vader. Die heeft onlangs zijn laatste wedstrijd gevlogen. Hij werd zestiende, dat vond ik schitterend. Die mag in mijn hok oud worden. Ik waag me af of dat bij die mannen ook gebeurt, wouwen zitten wat dat betreft anders in elkaar dan kerels." Zonder het aanvankelijk zelf beseft te hebben, stamt Joke van der Hoorn-Pas schier - in het dagelijks leven pottenbak ster - uit een geslacht van duivenmel kers. De vereniging waarvan zij lid is, postduivenvereniging Steeds Sneller, is in 1899 opgericht. Haar opa werd, voor zover zij dat kan nakijken in de admini stratie, in 1920 lid. Bekers en diploma's die de familie in de loop der tijden heeft behaald, zijn in haar bezit. Ze is er ape trots op. Nu ze zelf helemaal bevangen is door de duivensport, heeft ze een beetje spijt dat ze haar vader zijn hobby misgunde. Joke: „Nu zeg ik: wat heb ik toch lopen zeuren." rob onderwater noordwü kerhout» MONIQUE WITTEMAN Ontmoetingscentrum LU/ rijkerh F' Schelft in Noordwijkei heeft steeds minder kort. Moest de gemeente de dieptepunt-jaren 1995 nste 1996 nog ruim een miljo fafii gulden in het complex po ('erd pen, voor het jaar 2000 g olph ze uit van een tekort vani kleine acht ton. De led eren van de commissie voorond zijn toonden zich avond zeer teweden met|num ontwikkeling. Het einde van deze pj tieve trend, die in 1997 een gewijzigde aanpak is, gezet, is volgens wethoui aarv H. Knapp nog niet in zii Hij gaat uit van een nadi dag saldo van 773.949 gulden eig het komend jaar. Met na Oen de horecavoorziening De Schelft gaat geld oplefclex ren: een ton meer dan vojunn heen. „Ook met het zalengedi yVei te, de sporthal en het zwi bad gaat het goed" Knapp. Desondanks zijn besparingen waarop gj naal kend wordt voor deze ken niet zo hoog. Voor zalengedeelte 'slechts' gulden, terwijl voor sporthal en het zwem! ene uitgegaan wordt van een ter resultaat van zo' gulden. „Daar is nog m winst uit te halen de kom de jaren. Voor de zalen bijvoorbeeld dat de avo bezetting goed is. Ovt kan er nog veel meer bruik van gemaakt wori Op dit moment loopt nog niet zo als ik me dat voorgesteld. Maar dat veranderen", aldus Knaf De wethouder gaat ook bezighouden met promotie van Noordwi hout als 'hart van de B< streek'. En daarin past De Schelft. lde 1 VD JIAA ■ririL. vVer nr LAAI aku isur n, ei ijft/ Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ii overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling at Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. katwuk/wassenaar marian krucsman Konijnen zijn niet weg te den ken uit het duingebied. Maar het gaat helemaal niet zo goed met de konijnen in de Neder landse duinen. Ook al planten ze zich voort met de spreek woordelijke snelheid van het licht - een wouwtjeskonijn kan ieder jaar tientallen nakomelin gen baren - ze worden bedreigd door vossen en de dodelijke ziekte myxomatose. Om beter te kunnen zien hoe het nu echt gaat met de diertjes, werden de afgelopen twee weken langs de hele Nederlandse kust konijnen geteld. „Operatie Langoor noemen wij het hier", zegt duinwachter Peter van Deursen. Hij maakt zich op voor de achtste en laat ste telavond in het duingebied Berkheide tussen Wassenaar en Katwijk. Iedere avond rijdt hij met de auto precies dezelfde route en telt de konijnen die hij ziet. Zo zoekt hij het gebied van duizend hectare steekproefsge wijs af. De gegevens schrijft hij op een lijst die door een lande lijke coördinator wordt opge haald. De uiteindelijke cijfers krijgt Van Deursen netjes op zijn bureau terugbezorgd. „In feite kennen we de uitkomst wel. Er zijn gewoon te weinig konijnen in de duinen. In een gebied van deze afmeting moet ik ongeveer 300 konijnen per avond tellen. Ik mag blij zijn als ik tot honderd kom." Konijnen zijn belangrijk voor de duinen, volgens de duin wachter. Ze houden de vegeta tie kort. „Je moet het zien als natuurlijke snoei. Thuis gebruik je de snoeischaar, hier zorgen de konijnen ervoor. Het zijn de enige dieren die de duinroos lusten. En die plant moet kort blijven. Maar de laatste jaren gaat het niet goed met het ko nijn. 1987 was bijvoorbeeld een rampjaar. Toen is 60 procent Eén van de weinige konijnen die zich de afgelopen dagen tijdens 'Operatie Langoor' wél lieten zien in de Katwijkse duinen. De resultaten van de tellingen waren bedroevend. foto dick hogewoninc van de populatie gestorven aan myxomatose, een virusziekte waardoor konijnen blind wor den. En er valt niets aan te doen." Er zijn wel plannen ge weest konijnen uit te zetten. Maar ook dat helpt niet echt, zegt Van Deursen snel: „Voor dat iedereen nu zijn huiskonij nen gaat loslaten in de duinen. Die nieuwe konijnen worden net zo snel door het virus aan gestoken als andere konijnen." De vos is weer een ander ver haal. Die lust namelijk wel een konijntje. „Op zich is daar niets op tegen. Vossen zijn oprui mers, ze eten de zieke beesten op. Maar er zijn veel vossen. En als de zieke beesten op zijn, be ginnen ze toch aan de gezon de". Het lijkt wel of het deze avond helemaal niet meezit. Er is nauwelijks een konijn te zien. Het zoeklicht op de auto snijdt door de pikdonkere duinen. Het is doodstil. De wind laat bladeren ritselen en in het maanlicht zijn alleen de con touren van de duinen zicht baar. Af en toe huppen er wat konijntjes over het duinpad. „Tjonge, vanavond zijn er hele maal niet veel", moppert Peter van Deursen. Een kwartier later verschijnt in het zoeklicht de boosdoener, een wandelaar. „Nou ja, wat loopt die hier nou te struinen". Peter draait z'n raampje naar beneden en spreekt de wandelaar aan: 'Joh, wat loop je hier dan te doen. O, een beetje te wandelen. We zijn aan het inventariseren en zo jaag je al m'n konijnen weg." „Geen wonder dat we er zo weinig zaten. Je kunt er vergif op innemen, als er een wande laar of fietser is langs geweest, zie je er niet één meer." Als de wandelaar is verdwenen, gaat het beter. De konijnen huppen door duindelletjes en kijken ge schrokken in het zoeklicht. In de verte lichten de ogen van een vos op, op zoek naar zijn avondmaal. „Kijk 'm naar ons koekeloeren, die laat zich echt niet wegjagen". Na een rit van ruim een uur maakt Van Deur sen de tegenvallende balans op. „Honderdvier konijnen en drie vossen. En één man." LEIDERDORP - "Wat is hier aan de hand? Lessen zijn er niet, dat komt vast in de krant". Dat zon gen de kinderen van de kleuter- en basisschool "De Schakel" gister middag luidkeels voor wethouder Tichler van onder wijs, schoolbe stuur, lerarenstaf en genodigden tijdens de officiële opening van hun splinternieuwe, schitterende ge bouw aan het Van Alphenplein. fo to archief leidsch dagblad Zaterdag 19 oktober LEIDEN - Omstreeks eind 1981 zal de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis (universitair me disch centrum) gereed kunnen zijn. Tussentijds zal het complex al gedeeltelijk in gebruik kunnen wor den genomen doordat de nieuwbouw in fasen wordt opgebouwd. De verschillende afdelingen van het zie kenhuis kunnen hierdoor geleidelijk van de oude naar de nieuwe behuizing worden overgebracht. In tegenstelling tot de bestaande bebouwing van aparte paviljoens, wordt de nieuwbouw een aaneen geschakeld complex waarin de organisatie van het ziekenhuis doelmatiger kan worden opgezet. Een nieuw element in die organisatie vormen de zgn. ge centraliseerde functionele afdelingen (magazijnen, laboratoria, operatiekamers etc.) onder leiding van speciale beheerders. "Want" zegt ir. J. van Zwet, di recteur van het projectbureau voor de nieuwbouw: "Je moet een hoogleraar niet opzadelen met aller hande personeelszaken en administratiezorgen streven er in de hele linie naar om vakbekwame le'V( mensen aan te trekken die in het beheer gespeends seerd zijn". De verpleging, die in zes zg. beddentorens worden ondergebracht zal eveneens centraal w toege beheerd en gecoördineerd. Op die manier een soort 'pool' van bedden waaruit elk naar behoefte zou kunnen putten. Dit heeft deel dat er onderling nog eens geschoven kan den en niet de situatie ontstaat dat het ene lisme te weinig en het andere te veel bedden was Voorlopig is het de bedoeling dat het gehele in Al plex in vier fasen wordt opgebouwd. De gehele de m nieuwbouw, die ruim 400 miljoen gulden gaat lorm ten, (prijspeil midden 1974), beslaat zo'n zes |0ejjj ven hectare. De maximale hoogte is 45 meter, jze g eenkomstig de voorschriften in verband met he vliegverkeer van Valkenburg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16