w Onrust over opvangcentrum weggenomen \rcheologen brengen burcht in kaart VERBIJSTEREND' Regio Naschoolse opvang in Warmond mol Protest Wassenaar tegen plicht afval te wegen Tien maanden cel geëist na steekpartij in Voorschoten Medailles voor drie Warmondse redders Mexx de Bijenkorf (3^) - IINSDAG 19 OKTOBER 1999 chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof, 071-5356416 si Verdachte mishandeling aangehouden jji ptr.crcEESTDe politie heeft gisteren een 16-ja !(l naar gearresteerd die van mishandeling wordt verdacht. Hij zou vo op 28 juni een 38-jarige vrouw en haar 11 -jarige zoon hebben a, mishandeld. Het jongetje bevond zich met zijn jongere broertje ip 0p het speelveld aan de Irislaan toen de verdachte zich met hun y spel ging bemoeien. Hij draaide de arm van de 11-jarige op zijn la ug omdat die hem uitschold. Toen de moeder erbij kwam werd ós Qj in haar gezicht geslagen. I* it ejDoor rood: aanrijding met letsel ifrdorp Een 23-jarige bromfietsende Leiderdorpse is giste- ïn bij het kruispunt van de Vronkenlaan met de Engelendaal ijoor een 35-jarige plaatsgenote in een auto aangereden. De au- e[ omobiliste reed vanaf de Vronkenlaan door rood. De bromfiet- <ji er is met onbekend letsel naar het Rijnland Ziekenhuis ge nacht. ike ^Vogeltrek in Meijendel jassenaar Duinwaterbedrijf Zuid-Holland houdt woensdag ss ichtend 20 oktober een vogelexcursie in het duin- en kustge- ai lied van Wassenaar. Deze excursie, Vogeltrek in Meijendel', <k naakt in ongeveer tweeëneenhalf uur duidelijk wat voor vogels rin dit gebied leven. Aanmelden kan bij bezoekerscentrum su leijendel tussen 10 en 16 uur: 070-5117276. De wandeling be- jint om 8 uur bij boerderij Meijendel aan de Meijendelseweg 40 n Wassenaar. h( Seniorenbeurs in Leiderdorp )"e fiDERDORPEen speciale beurs voor de wat oudere Leiderdor- ier, met informatiestands, lezingen, optredens, sportactivitei- ln ;n en andere vormen van vermaak is zaterdag 30 oktober in et porthal De Does aan de Hoogmadeseweg. De Seniorenbeurs, lej eorganiseerd door Pluspunt, wordt gehouden in het kader van et Internationale Jaar van de Ouderen. Het evenement duurt an 10 tot 16 uur. Burgemeester M. Zonnevylle en wethouder P. olman (welzijn) openen de beurs. Zowel professionele als vrij willigersorganisaties informeren de bezoekers over (thuis)zorg, ducatie, recreatie, computers, de euro, en vele andere zaken. )e lijntaxi stopt bij sporthal De Does. Nadere informatie tussen en 12 uur bij Pluspunt, 5413536. Verkstraf voor bestelen werkgever ew haag/zoeter wou de Voor verduistering van mobiele tele- laIwns, walkmans en videorecorders van zijn werkgever in Zoe- •rwoude-Rijndijk is een 28-jarige Hagenaar gisteren door de er olitierechter in Den Haag veroordeeld tot een werkstraf van i3140 uur. Daarnaast moet de Hagenaar zijn voormalige werkge- r een bedrag van ongeveer 27.000 gulden terugbetalen voor stolen spullen. De straf is gelijk aan de eis van de officier van :ril istitie. De man, die als verkoper in de winkel werkte, woonde strafzaak niet zelf bij. In een brief liet hij weten niet aanwezig kunnen zijn omdat hij bij verrassing met een reis mee kon. e diefstallen hadden plaats gedurende een periode van zeven k'" leken in februari en maart van het afgelopen jaar. De waarde inde vermiste spullen is door de werkgever berekend op 1.000 gulden. De politierechter heeft de schadevergoeding ni :hter beperkt tot de artikelen, waarvan de verkoper de diefstal ;kend heeft. Wassenaar heeft nog geen besluit over uitbreiding genomen Twee Wassenaarse wethouders hebben de onrust weg genomen bij de bewoners van de Katwijkseweg, over de mogelijke uitbreiding van het opvangcentrum voor asiel zoekers in het voormalige hotel Wassenaar. „Er is een hoop duidelijk geworden. En duidelijkheid geeft rust", aldus buurtbewoners R. Bom gistermiddag, na afloop van een gesprek met de wethouders A. Vriesendorp en H. Hupkes. wassenaar nienke ledegang nen van het opvangcentrum aan de Katwijkseweg. Het be- Beide wethouders hadden een richt dat het opvangcentrum aantal buurtbewoners uitgeno- mogelijk 100 plaatsen extra digd, die kwaad waren over de krijgt zorgde eerder voor onrust 'plotselinge' uitbreidingsplan- en protest in de buurt. Er zitten al 160 vluchtelingen in het voormalige hotel. Voor de extra plaatsten zouden er noodge bouwen op het terrein moeten komen. Wethouders en buurtbewo ners spraken na afloop van een goed en openhartig gesprek. Daarin verschaften de wethou ders duidelijkheid over de gang van zaken omtrent de mogelijke uitbreiding. Wethouder Hupkes (sociale zaken) benadrukt dat er vooralsnog geen besluit is gevallen over een eventuele uit breiding: „Wij hebben informa tie verschaft over de te volgen procedure. En wij hebben aan gegeven dat er nog geen besluit ligt. Tot slot hebben wij toege zegd verder te praten zodra er wel een besluit gevallen is." Bom was blij met de uitnodi ging van de gemeente Wasse naar om te komen praten. „We konden openhartig over de kwestie spreken. Wij zijn erg ge schrokken van eerdere publica ties in de krant. We hadden het gevoel er als buurt helemaal buiten te staan. Wij hebben on ze ongerustheid over de plan nen laten blijken." De wethouders zeiden dat het wellicht verstandig was ge weest de buurtbewoners eerder over de plannen van het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA). Hupkes: „Enerzijds is het niet gebruikelijk omwo nenden te informeren zodra er een aanvraag voor een planolo gische ingreep ligt. Anderzijds gaan berichten over dit onder werp altijd met een hoop on rust gepaard. Die onrust had wellicht voorkomen kunnen worden door de burger eerder te informeren." Wethouder Vriesendorp (ruimtelijke ordening) bena drukte dat de aanvraag van de COA een 'planologische in greep' betreft. Bij de beoorde ling daarvan doet het aantal asielzoekers dat in de noodge bouwen gaat wonen volgens haar niet terzake: „De vragen wie er in het hotel komen, hoe veel mensen er komen en wan neer ze komen zijn nog hele maal niet aan de orde." Hotel Wassenaar was van 1994 tot 1997 in gebruik als asielzoekerscentrum (AZC). Nu fungeert het voormalige hotel al twee jaar als opvangcentrum voor asielzoekers (OC). Ola Magnum Orange Chocolate Royale roomijsjes met een dikke laag chocolade met sinaasappelsmaak. In de diepvries. Grote doos 20 stuks. Met Klantenkaart 50% korting warmond Een kleine groep kinderen maakte gisteren voor het eerst gebruik van de nieuwe ruimte in 't Meerpunt in Warmond, voor na schoolse opvang. Het bleef rustig, vanwege de herfstvakantie. Voorlopig is de nieuwe opvang alleen open op maandag, dinsdag en donder- foto dick hogewoning den haag/voorschoten persbureau cerberus Officier van justitie E. Visser eiste gisteren vijftien maaanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, tegen een 19-jarige Voorschotenaar die op 28 juli een man met een mes stak op de Voorschotense paar denmarkt. De Voorschotenaar had ge dronken en meende op te moe ten komen voor zijn vriend. Die vriend had erover geklaagd dat zijn vriendin werd lastiggeval len door haar ex-vriendje. Uit eindelijk raakte een vriend van dat ex-vriendje gewond. Hij werd op de kermis agressief aangetikt door de 19-jarige Voorschotenaar. Tijdens de schermutseling die daarop volgde, trok de 19-jarige een vlindermes en stak. Het mes ketste af op een rib. Het slacht offer was gisteren ook aanwe zig. Hij had een vordering van 2000 gulden smartengeld inge diend. Die vordering moest worden toegewezen, zo vond de aanklager ook. De 19-jarige verdachte is nooit eerder met justitie in aan raking geweest. Zijn raadsman, R. Kaarls, vond de geëiste straf daarom te hoog. Het lag vol gens hem nimmer in de bedoe ling van de cliënt om het slachtoffer te doden. Daarom was de kwalificatie poging tot doodslag zoals die door de het openbaar ministerie werd ge hanteerd, onjuist, volgens de raadsman. De rechtbank doet op 1 no vember uitspraak. warmond-judy nihof den haag/w assenaar persbureau cerberus De gemeente Wassenaar is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de verplich ting om voortaan alle afval te wegen dat bij de gemeentewerf aan de Johan de Witt- straat binnenkomt. Dat kost de gemeente drie ton, omdat er een nieuwe we voor nodig is. De verplichting is door het provinciebestuur, dat meer con trole wil op de afvalstromen in de provin cie. Het voorschrift is volgens Wassenaar ook overbodig omdat de gemeente al bijhoudt hoeveel gescheiden afval het terrein ver laat. De provincie wil echter ook controle op de binnenkomende hoeveelheden. Bij de Raad van State werd gisteren dui delijk dat het voorschrift van de provincie niet helder is geformuleerd. De gemeente Wassenaar veronderstelde namelijk dat we ging moet plaatsvinden na splitsing van al les wat binnenkomt in bijvoorbeeld hout, papier en tuinafval. Een woordvoerder van de provincie zei echter dat het totaalge wicht van alle binnenkomend afval vol doende is. Ook dan is immers een vergelij king mogelijk met de uitgaande hoeveelhe den gescheiden afval. Staatsraad E. Berg moet in deze spoed procedure de beslissing nemen. Hij toonde zich niet zo onder de indruk van de mede deling van de zijde van de gemeente dat er kennelijk wantrouwen heerst bij de provin cie over de manier van afval verwerken. „Dat lijkt me geen kwestie van wantrou wen. De provincie wil gewoon weten wat er met al het afval gebeurt enof er niets in de sloot verdwijnt", aldus Berg, die binnen een maand uitspraak doet. maal op de kant zag het er slecht uit voor Dekker. Van Bolhuis: „Hij was hele maal blauw, had geen pols. Ik ben toen begonnen met mond- op-mond beademing." De in middels toegesnelde politie man Peter de Boer zorgde voor de verdere reanimatie. „Een bi- zondere en bizarre dag, die 26ste maart", aldus burgemees ter Van der Wel. „Een aantal mensen dat elkaar niet of nau welijks kende is voor de rest van zijn leven met elkaar ver bonden." Het slachtoffer krabbelde na de gebeurtenis langzaam over eind. Dekker moest een week in het ziekenhuis blijven en her stelde verder in Huize Liduina. Burgemeester Van der Wel hoorde pas achteraf van het voorval en besloot in overleg met Dekker om voor diens red ders onderscheidingen aan te vragen bij de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. De burgemeester prees de drie mannen omdat ze zich niet afzijdig hielden. .Afzijdigheid is in de moderne tijd heel ge woon. Ik hoop dat deze drie mensen een voorbeeld zijn voor anderen die denken dat ze met kijken de wereld kunnen redden." Warmonder Jan Dekker (79) is vaak te vinden aan de water kant van de Leede. Hij heeft zijn eigen 'uitkijkpost' bij de brug, waar hij goed zicht heeft op de molen. Maar op 26 maart van dit jaar ging het mis en viel Dekker in het water. Hij werd onwel en sloeg over de brugleu ning. Drie mannen redden zijn leven. Gisteren kregen Hans van den Eijkel, Peter van Bolhuis en Peter de Boer voor hun dappere daad een medaille van de Maat schappij tot Redding van Dren kelingen uit handen van burge meester I. van der Wel. „Zonder jullie had ik het niet gered, was het gebeurd met me", dankte Dekker zijn redders tijdens de plechtigheid op het Warmond- se gemeentehuis. Van den Eijkel was de eerste die in het water sprong. Hij was bezig op zijn boot en werd op geschrikt door het gekrijs van een vrouw die Dekker in het water had zien vallen. Harm van Bolhuis stond net in zijn tuin, toen hij het geschreeuw hoorde. Hij rende naar de plek des onheils en dook het water in, want hij zag dat Van den Eij kel het slachtoffer niet in zijn eentje uit het water kreeg. Een- ANNE BARBIER in de ene hand de tekening de onzichtbare burcht en andere hand de twee me- ange proefboor, trekken de archeologen door het Iris- It in Oegstgeest. Niets laten mannen van SOB Research het toeval over: vandaag en ze boven water krijgen of duizend jaar oude burcht Oudenhof onder het park- Op vijftien plaatsen laten >en Ras en Anton van Meurs "(biri i proefboor in de grond zak- ?siag Max Milican onderzoekt de bodem en zijkant van iSET «jver minutieus met stetho- op en sondeerstok. Omdat vermeende burchtringen same afstand bestrijken van zo'n meter, moet de bodemst- es tuur namelijk op die plaats aanwijzingen opleveren, a een dag van testen heb- ;hou i de onderzoekers geen twij- anlL meer: ja, er liggen inderdaad en van een oude geringde eht, en de kern ligt op de 4g waar nu de skatebaan 't- Het bodemonderzoek t dat onomstotelijk vast, vol- s archeoloog Van Meurs. De Jeoloog toont de flink uitge- der an appelboor aan nieuws- toeschouwers. ,Aan de •ouw van de verschillende lemlagen kun je zien dat het r om wat wij 'watervulling' !,nen, gaat. Dat betekent dat °nder het park dus, welis- dichtgeslibde, grachten Archeologen speuren in opdracht van de gemeente naar restanten van de ringwaterburcht. „Zodat de ge meente precies weet wat ze moet beschermen". foto loek zuyderduin liggen. Daarom heen liggen ver schillende wallen; dat kun je zien aan de stukjes veen en kleigrond." Milican toont de nieuwsgierigen een roodachtige steen die hij in de vijver heeft gevonden: „Dat lijkt een Kloos termop, de baksteen die in de Middeleeuwen werd gebruikt." Spectaculair willen de arche ologen de ontdekking deson danks niet noemen: ze wisten eigenlijk al van zijn bestaan voordat ze de grond ingingen. Braat, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden, stelde in 1941 al vast dat er een burcht lag. Hij deed destijds verslag van zijn onderzoek in het Leidse Jaarboekje. Om on duidelijke redenen raakte die informatie daarna echter in de vergetelheid, totdat in 1961 de hele omgeving op de schop ging voor het Lange Voort-pro ject. Alleen, en daarin zit hem de crux: de kennis werd nooit wetenschappelijk gedocumen teerd. Den Oudenhof is bijvoor beeld nooit op een provinciale monumentenlijst gezet. De geschiedenis herhaalt zich in Oegstgeest. Met opnieuw een verbouwing van de Lange Voort voor de deur, wil, in dit geval de gemeente, precies weten wat er nou eigenlijk onder het park ligt. En niet onbelangrijk; hoe kunnen de restanten intact blij ven? De kans is tamelijk groot dat de weg die in de toekomst door het Irispark moet gaan lo pen, de onzichtbare burchtcon structie beschadigt. Het onder zoeksteam bekijkt ook of de ge plande noodbibfiotheek in het park de restanten kan aantas ten. Van Meurs: „Zoals het er nu uitziet zal dat op de ene plek wél en op de andere plek niet het geval zijn. Dat komt door dat de burcht een vrij ingewik keld profiel heeft. De diepte waarop de resten te vinden zijn, is hier dertig centimeter en daar weer één meter." De komende week brengen de archeologen hun bodemon derzoek zorgvuldig in kaart, „Zodat de gemeente weet waar ze over praat als ze de kwetsba re burcht wil gaan bescher men." Oegstgeest kan er trots op zijn dat ze een echte ringwa terburcht bezit, vinden de ex perts. Maar ze moet die schat wel in de grond laten zitten: „Over vijfhonderd jaar beschik ken onze collega's over betere technieken. Dat de gemeente maar wacht tot die tijd." Teddy sweater, v-hals, katoenmengmgjn ecru en marine. Maat 92 t/m 116 van 79,95 voor 49,- en 128 t/m 176 van 89,95 voor 59,- Worker broek, 100% katoen, in zand en denim. Maat 92 t/m 116 van 79,95 voor 49,- en 128 t/m 176 van 89,95 voor 59,- De Bijenkorf zet de toon.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15