eiden Regio Bouwplannen voor 'gat' Garenmarkt BIM B AM of het geluid van de stilte olkshuis viert eeuwfeest Smallere straten lossen verkeersoverlast binnenstad niet op' Begeleid wonen criminele jongeren aan Dolhuissteeg Postma weet nog niet wanneer hij weer begint Am steekt agenten in het oog jen Eén agent zal voorlopig twee weken niet kunnen werken ook een collega moest zich onder dokstersbehandeling stel- i, nadat een 26-jarige Leidenaar het tweetal gisteren met zijn ngers in hun ogen stak. Pas toen een derde agent erbij kwam, igen zij kans om de wild geworden man op de Turfmarkt te lermeesteren. De moelijkheden begonnen toen de man een ir klappen op een politieauto gaf. Toen de agenten hem op i gedrag wilden aanspreken, ging hij er vandoor met de inten in zijn kielzog. Plotseling draaide hij zich om en stak i achtervolgers in de ogen. iolf van inbraken jen Op klaarlichte dag is gisteren ingebroken in zes wonin- n in Leiden. In alle gevallen werd het cilinderslot van de voor- ur geforceerd. De buit bestond uit geld, paspoorten, cheques een videorecorder. Het betrof woningen in de Anna Maria huurmanstraat, Truus van Lierpad, Hannie Schaftstraat, Etty Hillesumstraat, Levendaal en Caeciliastraat. cholieren debatteren in Leiden ■en» Het Stedelijk Gymnasium Leiden is een van de 32 scho- die meedoen aan het tweede Nederlands Kampioenschap ibatteren. De Universiteit Leiden organiseert de wedstrijd, sa- en met het Nederlands Debat Instituut, dat de komende we- ■n alle deelnemende vwo-scholen gaat trainen. Uiteindelijk :st elke schqol twee leerlingen, die het eerst in de voorronde jen een andere school moeten opnemen, waarna de zestien nnaars op 11 december in het Academiegebouw aan het Ra- inburg in de finale uitkomen. Sloop loods en sanering vervuilde grond staan komst vijf herenhuizen nog in de weg De gemeente heeft vergevorderde plannen om het gat aan de Garenmarkt tussen de nummers 34 en 46 te be bouwen. Hoenders, Dekkers en Zinsmeister Architecten bv uit Delft heeft al een ontwerp gemaakt voor vijf he renhuizen die te zijner tijd in de verkoop gaan. Probleem is nog de sloop van een loods grenzend aan het braaklig gende terrein en de sanering van de vervuilde grond. leiden eric-jan berendsennaar van de grond door een ruil met de vorige eigenaar I. Ver- In 1992 werd de gemeente eige- baan. Die mocht op het Bevrij dingsplein een videotheek bou wen in ruil voor de kavel aan de Garenmarkt. Verbaan gebruikt echter nog steeds een deel van de loods die aan het gat aan de Garenmarkt grenst. Die loods moet worden gesloopt alvorens er kan worden gebouwd. Over die sloopplannen voeren de ge meente en Verbaan momenteel overleg. Tussen het resterende deel van de loods en de achter kant van de nog te bouwen hui zen moet namelijk een schei dingsmuur verrijzen. Een andere moeilijkheid is de gedeeltelijke vervuiling van de grond. Op de bouwlocatie heeft jarenlang een garagebedrijf ge staan met alle milieuproblemen vandien. Vergunning voor sa nering van de bodem is al door de provincie verleend. De werk zaamheden bestaan uit gedeel- •denkboek gepresenteerd Leids Volkshuis viert vrij- zijn honderdjarig bestaan de presentatie van het ge- kboek, 'Met hart en ziel'. In boek zijn tal van verhalen en eurtenissen te vinden over Volkshuis, dat in 1899 door aantal sociaal voelende fessoren werd opgericht t als doel 'de verheffing en vikkeling' van de arbeiden- Jasse. Ten tijde van de op ting leefde een groot deel de Leidse bevolking nog er miserabele omstandig- 1. bezoekers waren aanvan- vooral geïnteresseerd in ussen die hun handvaar- vergrootten, zoals (bewerken voor de jongens koken, wassen en strijken voor de meisjes. Ook de natuur stond aanvankelijk centraal in het Volkshuis. In het boek wor den ook de tegenslagen ge noemd waarmee de instelling te maken heeft gehad, zoals de economische crisis en de bezet ting die bijna het einde bete kenden, zo groot was toen de fi nanciële nood. De eerste exemplaren van het gedenkboek worden vrijdag middag tijdens een feestelijke receptie aangeboden aan voor malig Volkshuis-cursiste en winnares van de Leidse Vrijwil- ligersprijs Gré Heijkoop en de 90-jarige Van de Graaf, zoon van de vroegere conciërge van het Volkshuis. De receptie vindt plaats vanaf 16.30 in het eigen gebouw aan de Apothekersdijk, hoewel de verbouwing daarvan nog niet is afgerond. skundige Van den Hout: i geen standaardmanier om de overlast van /erkeer in de binnenstad sterk terug te drin- Elke straat vraagt zo zijn eigen maatregelen, zegt verkeersdeskundige M. van den Hout de gemeente Leiden in een reactie op de sug- es van de wijkvereniging voor de Pieters- en lemiewijk en Levendaal-West. vereniging stelde onlangs in een artikel in art van de Stadskrant' dat alleen een verbod rachtwagens zwaarder dan 7,5 ton, dat op 1 Het weren van sluipverkeer, bijvoorbeeld door sommige straten wat smaller te maken, en het hernieuwd invoeren van een maximumsnelheid van 15 kilometer per uur, zouden daarbij welko me maatregelen zijn. „Het verbod op zware vrachtwagens beoogt ef ficiënter vrachtverkeer en staat op zich los van maatregelen om verkeersoverlast terug te drin gen", zegt Van den Hout. Nog afgezien daarvan, zijn de maatregelen die de wijkvereniging oppert niet eenvoudig uit te voeren. Het versmallen van straten, kan ongunstige bijeffecten hebben. „Wanneer er parkeerhaventjes zijn, kunnen te genliggers uitwijken als er niet genoeg ruimte is om elkaar te passeren. Er moet natuurlijk ruimte zijn om ergens in te draaien. Maar als die haven tjes er niet zijn en men kan elkaar niet passeren, dan heb je een probleem. Dan moet er een ach teruitrijden. En bij afwezigheid van een tegenlig ger zal de snelheid weer oplopen." Daar komt nog bij de smalle straten soms on prettige situaties kunnen opleveren voor fietsers. Zo kan het voorkomen dat een auto lange tijd slaat, merk je het niet, ar slaat hij niet dan merk je meteen. j 'in de buurt van een kerk, stadhuis of een ander ge- Am met een klok woont, kent y 'gelijk het gevoel. Niets aan hand zolang de klok slaat of carillon beiert. Want een 'oonte went snel. Pas als het uid onregelmatig komt of ts verstomt, dan valt het op: het geluid van de stilte is oorverdovend kan zijn. i bewoner van het Rapen- g had direct door dat er wat I »was met de klok. De klok i het Academiegebouw van f |Jniversiteit Leiden. Aanvan- sloeg die nog wel, maar jelmatig. Zeg maar op de e tijden. Dus in plaats van :t heel en het half, om tien voor. Of om dertien over. En op gegeven moment stopte het uurwerk er helemaal mee. Wat, zo vroeg zij zich af, is er aan de hand? „Bellen de mensen daarvoor?" zo vraagt de medewerkster van de universiteit zich verbaasd af. Om daar direct aan toé te voe gen dat het haar overigens ook was opgevallen. „Want als hij slaat, ben ik te laat", zegt ze, enigzins besmuikt lachend. „Te laat binnen voor mijn werk." Informatie bij poortwachter Van der Molen wijst uit dat het uurwerk inderdaad van slag is geraakt. „Vooral 's nachts was dat hinderlijk. Dan sloeg de klok op de vreemdste tijden. We hebben er een klokkenma ker bijgehaald. Die heeft de klok voorlopig even stilgezet." De stille toren van het Academiegebouw. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Slijtage is vermoedelijk de oor zaak van de malheur. Het gaat per slot van rekening om een zeer oude klok. De klokkenma ker verwacht enkele weken no dig te hebben om de radertjes te repareren. Net tegen de tijd dat de omwo nenden dus zijn gewend aan dat geluid van de stilte klinkt het in het holst van de nacht plotsklaps keihard BIM BAM over het Rapenburg. Enfin, dét merk je meteen. Sterre(n)wacht De Dikke Van Dale, het onvol prezen woordenboek van de Nederlandse Taal, laat er geen twijfel over bestaan. Het is: Sterrenwacht (y.(m.)) gebouw dat voor het doen van sterren kundige waarneming is inge richt en van de nodige werktui gen is voorzien. Syn. observato rium. Vroeger was dat geen punt, die spelling. Maar door al die wijzi gingen van de afgelopen jaren zie je soms door de bomen het bos niet meer. De manier bij voorbeeld waarop de Sterre- wacht Leiden zich vorige week als instituut afficheerde op de jaarlijkse Wetenschapsdag wekte daarom toch weer ver warring. Is het nu meteen n of is het zonder n? Volgens de gel dende norm - er staan heel veel sterren aan het firmament - is het meteen n. Zo schrijft, zie boven, ook Van Dale het voor. „Maar daar", zo zegt Vincent Icke, „trekken wij ons dus mooi helemaal niks van aan." Prof. dr. Icke is als sterrenkun dige (let op de n) verbonden aan de Sterrewacht Leiden en wordt in die hoedanigheid te pas en te onpas gevraagd naar zijn mening over UFO's. kome ten, millennia en andere (he- meljverschijnselen. Omdat hij daarnaast niet schroomt om telijke afgraving van de vervuil de grond en het spoelen van het grondwater. Zijn deze twee hindernissen genomen dan verschijnen er aan de Garenmarkt vijf huizen. Alle panden bestaan inclusief de begane grond uit vier verdie pingen. De huizen worden rond de vijf meter breed en cir ca twaalf meter diep. Daarach ter liggen terras, tuin en ber ging. De totale diepte is zo'n 24 meter. Tussen de nummers 34 en 36 komt een onderdoorgang naar de brandpoort aan de ach terkant van de huizen. De en tree van die onderdoorgang wordt met een stalen hek afge sloten. Welke aannemer de huizen gaat bouwen, is nog niet be kend. Er is nog geen aanbeste ding geweest. achter een fietser moet rijden, omdat hij door een groot aantal tegenliggers niet kan inhalen. De herinvoering van de maximumsnelheid van 15 kilometer per uur, zegt Van den Hout, is ook geen tovermiddel. „Wanneer die maatregel in voert, ben je afhankelijk van de bereidwilligheid van de automobilist zich aan de maximumsnel heid te houden. Je kunt natuurlijk niet op elke hoek politie neerzetten." Wat mogelijk kan helpen is een 'optische ver smalling'. „Een boompje aan de rand van de weg. Zodat de weggebruiker het gevoel heeft dat de weg daar smaller is." de stichting is uitgekomen op een plek middenin de binnen stad. Tegen het plan is voor de zo mer door één bewoner van de Lange Mare bezwaar gemaakt. Hij stelde vast dat zijn nieuwe buren via een raam en een plat dak gemakkelijk bij de achter kant van zijn woning konden komen. In overleg met De Mare is vervolgens besloten dat de kamer van waaruit op het platte dak kan worden geklommen al leen wordt gebruikt door één van de begeleiders. Overigens zijn met het afwij zen van de bezwaren nog niet alle hindernissen genomen. Om de vestiging van het cen trum voor begeleid wonen mo gelijk te maken, moet een vrij stelling van het bestemmings plan worden verleend. Daar te gen kunnen omwonenden op nieuw bezwaar maken. leiden ruud sep Stichting De Mare kan op korte termijn een centrum voor bege leid wonen voor criminele jon geren starten in het pand Dol huissteeg 7. Burgemeester en wethouders stellen voor de be zwaren die tegen de komst van het centrum waren ingebracht ongegrond te verklaren. Het centrum biedt onderdak aan vijf of zes jongens in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar. De toekomstige bewoners zijn jongens die de jeugdinrichting Teylingereind in Sassenheim zojuist hebben verlaten. Gedu rende drie tot zes maanden ver blijven zij in het centrum, waar zij intensief worden begeleid. Doel daarbij is te voorkomen dat zij opnieuw in crimineel ge drag vervallen. Voor De Mare is het belangrijk dat het begeleid wonen 'midden in de samenle ving' plaatsheeft. Vandaar dat Miljoenen voor Trekvaartplein 'oud nieuws' voor wethouder miljoen van gemaakt", aldus de wethouder. „Bij de vorige be groting is dit onderwerp verge ten. Nu willen ze deze zaak blijkbaar nog heel snel even re gelen." Na bijna twee jaar wachten moet de gemeente nu binnen een week een vragen lijst invullen en opsturen naar het ministerie. Laurier: „En dat is toch jammer, en bovendien niet eenvoudig omdat er veel mensen afwezig zijn in verband met de herfstvakantie." De bijdrage zal geen effect hebben op de planning van de reconstructie van het Trek vaartplein. Die wordt vooral be paald door de zich al jaren moeizaam vóórslepende onder handelingen met de bewoners van het kamp. De reconstructie van het Trekvaartplein wordt begroot op 20 miljoen gulden. Leiden kan binnenkort rekenen op enkele miljoenen guldens van het ministerie van VROM voor de reconstructie van het woonwagenkamp aan het Trek vaartplein. Staatssecretaris Remkes laat in een vorige week verzonden brief weten 60 mil joen beschikbaar te hebben voor het wegwerken van knel punten bij woonwagencentra. Het geld moet worden verdeeld over de zeventien grotere kam pen in Nederland. Volgens wethouder Laurier is de rijksbijdrage 'oud nieuws'. „Al voor de verkiezingen vroeg de Tweede Kamer in een motie om 100 miljoen gulden voor knelpunten bij woonwagencen tra. Daar is bij de formatie 60 over allerlei zaken buiten zijn vakgebied soms gepeperde uit spraken te doen, is hij voor de media een veelgevraagd en dankbaar aanspeelpunt. Ge heid en vast dat deze man van de exacte wetenschappen over de spelling ook wel een boekje open wil doen? Met daarbij de belofte dat hij in 1999 dan ver der niet meer wordt lastiggeval len. „Dat wil ik zeker. Daar hadden ze met hun poten af moeten blijven. Daar kan ik een diep gaand betoog over houden, maar dat is, toegespitst op de Sterrewacht Leiden niet de be doeling, zo mag ik aannemen. Voor wat onze naamgeving be treft: die dateert al uit het einde van de zestiende eeuw en is derhalve van een tijd waarin niemand zich druk maakte over spelling. Verstandige men sen begrepen dat en voor wie kon lezen, was het duidelijk. Een helder criterium, lijkt me. De spellingregels zijn pas veel later gekomen en daarmee de verwarring." Het is dus niet zo dat de Sterre wacht Leiden louter geobse deerd is door slechts één ster en daarom die 'n' weigert, zoals het hardnekkige gerucht gaat? Om die veronderstelling moet Icke grinniken. „Nee, nee, ab soluut niet. De Leidse Sterre wacht is het oudste nog wer- •kende en aan een universiteit verbonden observatorium ter wereld en daar zijn we vanzelf sprekend bijzonder trots op. Dat unieke zit ook opgesloten in de naam. Die veranderen we dus nooit. Spelling of geen spelling, wij houden snoeihard vast aan Sterrewacht Leiden. Punt uit." ad van kaam Op de vraag wanneer hij naar Leiden verhuist, kan hij zon der enige aarzeling antwoord geven: volgende week gaat het gebeuren. Maar op de vraag wanneer hij denkt dat hij weer aan de slag kan gaan als bur gemeester van Leiden, volgt een lange stilte. „Dat probeer ik ook steeds bij mijn cardio loog. Maar die zegt steeds dat ik me daar niet druk om moet maken en gewoon mijn revali- datieprogramma af moet ma ken", vertelt Jan Postma. Post ma werd tijdens zijn vakantie in juli getroffen door een hart infarct. Vijf weken geleden is hij in het LUMC gedotterd. „Het revalidatieprogramma is daarvoor onderbroken, maar inmiddels ben ik weer druk bezig met trainingen en tests", verklaart de burgemeester. Hij wil niet ingaan op de vraag of hij verwacht nog voor de jaar wisseling terug te keren op het Leidse stadhuis. Anderhalf jaar cel geëist na poging antiquair te beroven den haag/leiden persbureau cerberus" „Ga maar even zitten op die stoel dan bel ik de politie." Iets dergelijks zou de eigenaar van een antiekzaak aan het Kort Ra penburg in Leiden hebben ge zegd tegen de 38-jarige over valler die op 23 juli zijn winkel binnenkwam met een nylon kous over zijn hoofd. De over valler had net gedaan of hij een vuurwapen had door zijn hand op een bepaalde manier in zijn jas te houden, maar de anti quair had zich niet laten impo neren. De dader ging nog echt rustig zitten ook en wachtte tot de politie kwam. Gisteren had hij bij de recht bank in Den Haag terecht moe ten staan, maar hij koos ervoor om in zijn cel te blijven zitten. Zijn zaak werd bij verstek afge daan. De Leidenaar ging gebukt onder schulden en had de over val volgens zijn raadsvrouw mr. A. de Regt gepleegd 'bij wijze van een soort noodkreet'. Bij de politie had de dader zoiets ook gezegd, maar hij vertelde ook dat als de overval wel gelukt zou zijn geweest, hij de buit dan zou hebben gebruikt om zijn schulden te voldoen. Officier van justitie mr. E. Vis ser zei in zijn eis geen rekening te houden met de persoonlijke omstandigheden van de ver dachte nu de laatste er voor koos niet te verschijnen. De aanklager eiste anderhalf jaar cel. Leidenaar op straat beroofd van fiets leiden liep daar met enkele vrienden toen een ongeveer 25-jarige Een 17-jarige Leidenaar is giste- man hem met een mes bedreig- ren op de Warmonderweg van de en hem te verstaan gaf zijn zijn fiets beroofd. De jongen fiets af te staan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13