leiden Regio Camping richt zich op gehandicapten Poepen? Dat bepaal ik als koe zelf wel Veel belangstelling 55-plussers voor informatiemarkt De Waag Oud en glimmend 1 na RUIM BAAN IN ZUID-HOLLAND tNDAG 18 OKTOBER 1999 ief niet snel genoeg g|N» Bij het ontwaren van de politieauto zette een 37-jarige denaar het op een lopen. Hij had op die vroege zaterdagoch- ddan ook geen schoon geweten, want even daarvoor had hij ebroken in een winkel op het Vijf Meiplein. Op zijn vlucht de man evenwel niet snel genoeg, want de agenten wisten m te achterhalen en te overmeesteren. In zijn auto vonden ze aantal lakens, nog in de verpakking. rand in brievenbus UIL» Een voorbijganger ontdekte gisteren op de Oude Vest rj |een brievenbus in brand stond. Hij waarschuwde de brand- er die de zaak snel onder controle had. De inhoud van de 5 was evenwel zwaar beschadigd. et auto tegen paaltjes In een poging om uit handen van de politie te blijven, nde een 28-jarige Leidenaar tot tweemaal toe met zijn auto Te zogenaamde Leidenaartjes, de kniehoge markeringspaal- die in dit geval op de Langebrug stonden. De man reed te- het verkeer in, zag de agenten aankomen en zette de wagen j jzijn achteruit. Dat ging niet goed, met een slok op. Bij adem- n Jyse bleek de man een promillage van 1.84 te hebben, kt ojentoonstelling over Parkinson jENi Het LUMC heeft vandaag de primeur van de nieuwe, lende tentoonstelling over de ziekte van Parkinson. De ko- nde drie jaar reist de 'expotheek' langs ziekenhuizen, biblio- ken en verpleeghuizen in Nederland. Vanaf vanmiddag staat entoonstelling een week lang bij het Stiltecentrum op het lseplein in het LUMC. leiden ad van kaam Het jaar 1999 is uitgeroepen tot het jaar van de ouderen. Op de valreep hield de Stichting Dienstverlening Leiden daarom onder het motto 'Ouderen ver nieuwen' een informatiemarkt voor 55-plussers in De Waag. Tussen haakjes stond er op het uitnodigingsbord buiten dat ook jongeren van harte welkom waren. Waren ze dan toch bang dat de animo onder de senio ren die dag niet zo groot zou zijn? Maar dat viel dus reuze mee. Meteen na de opening door oud-burgemeester Vis, zelf in middels al super-senior, stroomde De Waag vol en ook de rest van de dag had de orga nisatie over belangstelling be slist niet te klagen. Hetgeen in derdaad het beeld bevestigde dat de huidige generatie oude ren op een actievere manier deelneemt aan de samenleving dan vroeger het geval was. Daarnaast wordt de Neder lander niet alleen alsmaar ou der, maar is het hem of haar er veel aan gelegen om met de tijd mee te gaan en fit te blijven. Behalve aandacht voor de zoge naamde mantelzorg (tafeltje- dek-je, telefooncircuits etc) wa ren er ter leringhe ende ver- maeck' ook stands waar de na druk vooral lag op de educatie ve, recreatieve of sportieve as pecten van het ouder worden. Zo stond er, midden in het eeuwenoude gebouw, een bat terij computers opgesteld waar de geïnteresseerde senior - eventueel onder leiding van een junior - kon surfen op het inter net, een markt met vrijwel on begrensde mogelijkheden, óók voor de oudere. Daarnaast was er het Senior Vakantieplan waar informatie beschikbaar was over hoe de oude dag op een toch vooral zonnige wijze door te brengen. En Tae-bo is dan wel nieuw in Nederland, maar heus niet weggegelegd voor de jeugd alleen. „Nee, zeker niet", benadrukte Maria, instructrice van het Zweiland Sportcentrum in Zuid-West, een wijk die voor een flink deel is vergrijsd. „Het is een combinatie van zelfver dediging en ritmische gymnas tiek en het wordt uitgevoerd op muziek. Het is pas overgewaaid uit Amerika. Je kunt er al je energie in kwijt, maar dat kan ook zeker op aangepaste wijze. Ik bedoel, je hoeft de trapbewe- ging niet tot op schouderhoog te uit te voeren. Dat kan ook tot op scheenhoogte." Behalve dat het goed is voor de conditie, dat het de spieren soepel houdt en dat het ge- Surfen op internet of zomaar wat spelen met de muis. Het kon allemaal op zaterdag in De Waag tijdens de informatiemarkt voor 55-plussers. Eventueel konden 'junioren' worden ingezet om te helpen met de compu ter. foto henk bouwman woon leuk is om te doen, dient dat Tae-bo volgens de sportin- structrice nog een ander, nog een hoger doel. „Als je het een annen voor Pfuw Werkhotel Leidse regio Stichting Leidse Studen- n uisvesting wil samen met ingbouwverenigingen nl fo uit Delft en de Wasse- sche Bouwstichting een heten Werkhotel begin- jgeschoolde jonge- die moeite hebben om een baan te komen, krij- daar een speciale oplei- met de garantie op een idsplaats. is de bedoeling dat de en eren tijdelijk wonen in eri IVerkhotel terwijl ze hun ding krijgen. Voorlopig 'l uitgegaan van een waar 30 tot 50 jongeren jk aan de slag kunnen, jji t Werkhotel kunnen ove- is ook werknemers van ijven onderdak vinden oor een bepaalde perio- voonruimte nodig heb- gemeente Den Haag, de ■r van Koophandel entlanden en het Midden- Heinbedrijf staat inmid- positief tegenover het In Leiden staan gesprek- lp met de verschillende be- r r en partijen op stapel. In lij eg met de gemeenten ,n t nog gezocht naar een plek voor het Werkho- leiden Wat oud is, hoeft niet dof en versie- geval voor de ruim driehonderd oldtimers die uit landen als België, Frankrijk en Duitsland, ten te zijn. Sterker nog, ouwetjes glimmen in dit weekeinde in de Groenoordhallen stonden Fris gewassen en motorisch tiptop in orde. De sommige gevallen nog dat het een aard heeft opgesteld tijdens de traditionele Super Oldti- show trok duizenden liefhebbers, en doen het nog reuze goed. Dat geldt in elk mer Show. Karretjes uit Nederland, maar ook foto henk bouwman Bewoners Hooge Burch aan de slag in Leiden leiden ruud sep Stadscamping Cronesteijn gaat zich veel meer richten op mensen met een verstandelijke of lichamelijke handicap. Een medewerker en drie bewoners van het christelijk centrum voor mensen met een verstandelijke handicap De Hooge Burch exploiteren vanaf de komende zomer de camping. helemaal aangepast aan gehan dicapte bezoekers. Het initiatief om de camping samen met geestelijk gehandi capten te gaan exploiteren, is afkomstig van Harry de Jong, een medewerker van De Hooge Burch die inmiddels al ander half jaar met zijn gezin in de boerderij aan de Vliet woont. „Ik loop al een paar jaar met het idee rond om zoiets te be ginnen. Van de directie van De Hooge Burch mocht ik een lo catie gaan zoeken, en die vond ik uiteindelijk hier in Leiden", vertelt De Jong, die het afgelo pen seizoen ondanks de aan wezigheid van de asielzoekers tent toch nog een goed seizoen heeft gedraaid met de stads camping. De camping is volgens de ex ploitant straks een combinatie De boerderij bij de camping in park Cronesteijn wordt begin volgend jaar verbouwd om ruimte te bieden aan drie ver standelijk gehandicapte mede werkers en vijftien tot twintig gasten. Voor de verbouwing heeft de Hooge Burch in de af gelopen maanden één miljoen gulden bij elkaar gesprokkeld van verschillende fondsen en sponsors. Bij de verbouwing wordt alles op de camping zo veel mogelijk toegankelijk gemaakt voor mensen met een lichamelijke of geestelijke handicap. Zo is het de bedoeling dat er naast de twee bestaande trekkershutten nog een derde hut verrijst die volledig rolstoeltoegankelijk is. Ook het gastenverblijf wordt van een kampeerboerderij en een zorgboerderij. „Ik begin een kampeerboerderij met een zorg- en een recreatiedoel. Ver der hebben we wat kleinvee rond lopen." De camping blijft overigens eigendom van de ge meente Leiden, die ook bij draagt aan de kosten van de verbouwing. Als het aan De Jong ligt, kan de camping aan het begin van het volgende seizoen, in april, gewoon de poorten openen. In juli of augustus moet vervol gens de verbouwing van de boerderij gereed komen. De gemeente Leiden zal er in alles aan doen om een snelle start van de verbouwing moge lijk te maken. „Hoe eerder het klaar is, hoe beter het is", laat R. Veldhuyzen van Zanten van de gemeentelijke afdeling volkshuisvesting weten. Aan staande donderdag worden de plannen vanaf 20.00 uur aan de buurt gepresenteerd op een in formatie-avond in de Vredes- kerk aan de Van Vollenhoven- kade. P eigenwijs is een koe? antwoord op die vraag V1 )d: bijzonder eigenwijs. Zo 'n( nwijs dat zelfs de eigenaar 8746 - veel koeien hebben namen meer maar num- rel s - het ook niet meer wist. r De Wit stond daar op het van voetbalclub De Sleu- met zijn handen in het En de Zoeterwoudenaar tin zijn lange loopbaan als »ut tiserend agrariër toch wel D een en ander meegmaakt zijn gehoornde vriendin- aa r deze koe had maling aan he verleden of aan reputaties, koe had maling aan ieder- tot aan de notaris toe. In- iurd door de Leiden Road ters Club om het tienjarig 'sl aan van de atletiekvereni- 111 op te luisteren zou de koe 'ev oofdrol spelen in een wat curieuze loterij. Op het vak waar zij zou poepen, viel de hoofdprijs, een breedbeeldtele visie. Ten bate van het Ronald McDonaldhuis hadden de Roa- drunners met tape 3600 vakken uitgezet en verkocht raison van vijf gulden het vak. Leuk idee, maar dan moet het verder wel meezitten. Exact 24 uur na binnenkomst van de twaalf lopers - die voor het zelf de goede doel tussen Parijs en Leiden een bedrag van 17.000 gulden verdienden - maakte nummer 8746 luid loeiend haar entree op sportpark De Vliet. Daarmee maar aangevend dat ze zojuist een knoert van een vlaai had gedeponeerd in haar box waarmee ze achter de trek ker naar Leiden was gekomen. Een vroegtijdige bevalling der halve. „Dat gaat uren duren eer ze weer moet poepen", consta teerde organisator Tjeerd - wgr - .---•mm Eenmaal in de middencirkel was nummer 8746 niet meer vooruit te branden. Daar kon haar trainer ook ver- ri De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische -middelpunt van de stad der weinig aan veranderen. Scheffer dan ook toen hij de penetrante lucht opsnoof. „Maar dat maakt niet uit", wreef hij zich vergenoegd in de hahden. „Dat is alleen maar goed voor de baromzet. Die is ook voor het goede doel." Anderhalf uur later piepte hij al anders. Terwijl de maan een kijkje kwam nemen boven het helverlichte sportpark zakte het kwik voor het eerst van dit jaar in rap tempo richting nulpunt Het werd met de minuut kou der en kouder. De koe, die in middels alle hoeken van het veld had gezien, stelde zich tac tisch op ter hoogte van de mid dencirkel en bewoog voor geen meter meer, om eens in voet baltermen te spreken. Met een lui oog staarde ze richting kan tine waaruit muziek opklonk en waarvan de damp bijkans af sloeg. Ze verlangde, dat was aan alles te merken, naar vers hooi. En naar haar warme stal. Weer een upr later - het was in middels over half tien - was de notaris het zat. Dat haar gala concert in de Pieterskerk de mist in was gegaan, goed, dat was nog tot daar aan toe. Maar daar stond ze, in haar avond jurk, temidden van een handje vol die-hards, te kleumen tot het een eigenwijze koe beliefde om te gaan poepen. Daar had Rini Karstens-Van Halsema niet voor doorgeleerd. Spoed beraad derhalve. Hier moest iets op gevonden worden. Het kon wel tot de ochtend duren, eer het beest opnieuw af moest. Er zijn grenzen. Ook voor het notariaat. foto loek zuyderduin In overleg met Scheffer besloot ze dat boer De Wit dan maar een handje zou helpen. Omdat niemand wist welk vak hij had gekocht - het lot was per com puter gekoppeld aan 'n vak - mocht de boer vanuit het mid den naar believen een schotel werpen. Op het vak waar die zou landen, viel de hoofdprijs.- De koe telde vanaf dat moment niet meer mee. Het was de boer die het lot verder in handen nam. Zo gezegd, zo gedaan. Ja, ho effe, zag je nummer 8746 denken toen de schotel op vak nummer zoveel terecht was ge komen. Dót was nou ook weer niet de bedoeling. Boos dat ze was gepasseerd, tilde de koe op datzelfde moment haar staart hoog op. De inhoud van min stens twee volle emmers urine kletterde klaterend tegen het gras. 'En let nou goed op', loei de ze vervolgens over De Vliet. 'Want hier komt echt de hoofd prijs.' Trots deponeerde ze - nog geen minuut na het wer pen van de teerling - een fraaie hoop keurig binnen de lijnen. „Zo'n scenario kan je niet zelf bedenken", sprak Tjeerd Schef fer naderhand, nog lachend om een koe die zelf wel uitmaakt wat er gebeurt en vooral wan neer dat zal geschieden. „Nog goed dat we hadden afgespro ken om de koe te diskwalifice ren. Doe je dat niet en poept het beest, zoals nu, nog geen minuut na het gooien van het bord, dan heb je een probleem. Dan heb je twee winnaars." En inderdaad, met maar één tv ligt dat wat moeilijk. De 'waanzinnige' avond kreeg nog een gepast besluit toen Scheffer na de veiling en het rad van avontuur voor de Roa- drunners de balans van het weekeinde kon opmaken. „De Uitdaging, zoals wij het noem den, is geslaagd. In korte tijd met een paar gerichte acties veel geld ophalen voor het goe de doel. In totaal zijn we uitge komen op 37.000 gulden. Daar van gaat 20.000 gulden plus een televisie naar het Ronald McDonaldhuis. Een sponsor schonk daarnaast nog een ste reo-installatie en de firma De Kier een kast boeken. Het an dere geld gaat in het Roadrun- ners-fonds. Dat besteden we, op aanvraag, de komende tijd aan kleinere doelen." Mogelijk dat er van dat geld een baal hooi en een bak water voor nummer 8746 vanafkan. Per slot van rekening stal zij - gewild of ongewild - zaterdag avond toch de show. ad van kaam Japanmarkt in Hortus Botanicus leiden woonhuis van Von Siebold). Ook het Rijksmuseum voor Vol kenkunde en Naturalis zijn in de Hortus aanwezig, om bezoe kers een indruk te geven van de Japan-tentoonstellingen vol gend jaar. Verder is op de markt zondag een uitgebreid aanbod aan 'Ja panse' activiteiten. De Leidse bonsai-kweker Köyasan is aan wezig met een aantal exempla ren van en onderhoudsmatcri- aal voor deze bijzondere plan ten. De Ikebana Vereniging geeft demonstraties Japans bloemschikken, Reiki-meester Willemien Mol vertelt het pu bliek over deze speciale massa ge-methode. Buiten zijn er de monstraties van de Raku- stooktechniek, een Japanse me thode van keramiek branden. Bezoekers krijgen als presentje zaden van de saffloer mee, een in Japan veel gekweekte plant. De Japanmarkt is zondag 24 oktober van 10.00 tot 16.30 uur. De entree bedraagt vijf gulden. De Hortus Botanicus neemt zondag een voorschot op het Japanjaar, dat volgend jaar in Leiden wordt gevierd. Volgend jaar herdenken Japan en Ne derland dat ze elkaar 400 jaar geleden voor het eerst hebben 'ontmoet'. Vooral in Leiden, dat veel Japanse verzamelingen herbergt, is de herdenking aan leiding voor tal van activiteiten. Tijdens de Japanmarkt in de Oranjerie van de Hortus kun nen bezoekers zondag een klein voorproefje nemen van de vele evenementen volgend jaar. De Leidse volksuniversiteit K&O geeft onder meer een overzicht van de cursussen en lezingen die in 2000 rond Japan op sta pel staan. De gemeente Leiden en het Von Sieboldhuis presenteren hun plannen voor de verbou wing van het voormalige kan tongerecht aan het Rapenburg (ooit het Japans Museum en 01 TJ JIP W1XÏÏ GTELLÏÏ TGOïj ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden ■W uw bedrijf of onderwijs instelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9