Handel namaakartikelen groeit explosief apanse warenhuizen vieren e 'Dag van het kleinkind' Helft uitvaartverzekeraars verdwenen door toezicht 'Kabel-computers' makkelijk te kraken Economie Japanse delegatie bezoekt Noord- en Zuid-Holland Fransen en Duitsers samen in bouw van kerncentrales 'DaimlerChrysler kan uit vliegtuigbouwfusie stappen' Oogsten van kralen is vakwerk AANDAG 18 OKTOBER 1999 958 .Respondent warenhuizen zijn er lelijk eer eens in geslaagd imenten geld uit te laten 25 h. De gisteren voor het 0 1 gevierde dag van het ikind is een succes, bewe- grote warenhuizen. Zij >en deze feestdag in het le geroepen in een poging kwakkelende verkoop een ulans te geven. Want hoe de Japanse economie voor- be tekenen van herstel 75i >ont, houdt de consument steeds de hand op de knip. t5i >an kent een reeks van na- 'ffale feestdagen. Zo is er va- ag. moederdag, een jon- en meisjesdag en een res- voor-de-ouderen-dag. itiegetrouw gaan deze fees teden gepaard met de uit ing van veel cadeaus. Aan derdag alleen al besteden nners volgens een schat- van de Japanse vereniging [Warenhuizen jaarlijks ruim liljard gulden. V nieuwste feest, de dag het kleinkind, is echter I nationaal erkende dag. ls een commercieel initia tief van de vereniging van wa renhuizen, de belangenorgani satie -van de branche. Omdat met name ouderen in Japan veel geld hebben gespaard, ho pen de warenhuizen dat zij hun spaarcenten wel uitgeven aan hun kleinkinderen wanneer daar een speciale gelegenheid toe is. Bij het warenhuis Isetan, de op vier na grootste keten van het land, spreekt woordvoerder Takeshi Jnoue van een succes. Op de speelgoedafdeling is het volgens hem drukker dan op een normale zondag. Het wa renhuis heeft alles uit de kast getrokken om er een speciale dag van te maken. Een goochelaar geeft voor stellingen. De poppendokter re pareert barbies en robots. De kinderen vechten om een plaats aan de knutsel- en tekentafels. In een apart hoekje gaan groot ouders samen met hun klein kinderen op de foto met een le vensgrote uitvoering van Kitty, een razend populair animatiefi guurtje in Japan. De moeite lijkt beloond te worden, want de rij voor de kassa is lang. Omdat het de eerste keer is, heeft het warenhuis heeft van tevoren geen verkoopverwach- tingen vastgesteld. Bekendheid krijgen was belangrijker. „Maar het ziet er nu naar uit dat de verkoop heel goed gaat", zegt Inoue optimistisch. „Ik ver wacht mooie resultaten." De woordvoerder beaamt dat voor Isetan het stimuleren van de verkoop de belangrijkste re den is om aan de feestdag mee te doen. „Onze verkoopcijfers zijn nog steeds niet goed", geeft hij toe. De maand oktober laat weliswaar een lichte verbete ring zien, maar dat wijt Inoue vooral aan de verkoop van win- terkleding nu het weer kouder wordt. Hij ziet daarin geen trend. Als het aan de vereniging van warenhuizen ligt, wordt de dag van het kleinkind voortaan elk jaar gevierd. De organisatie hoopt dat ook andere sectoren zoals de detailhandel zich bij het initiatief zullen aansluiten. „Uiteindelijk moet deze dag in geburgerd raken in de hele maatschappij", verklaart Inoue. „Wij willen er een sociale ge beurtenis van maken die door iedereen wordt gevierd." Dit jaar voor 30 miljoen gulden in beslag genomen De handel in namaakartikelen groeit explosief. Alleen al in Nederland wordt naar ver wachting dit jaar voor dertig miljoen gulden aan namaakkleding, namaakschoenen en andere nep-merkartikelen in beslag genomen. Tot dusver zijn in 1999 al een kleine half miljoen nep-producten van bekende merken opgespoord. De verwachte 'oogst' van 600.000 producten is een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. utrecht-amstelveen jos verlegh Directeur R. Brohm van de Stichting Namaakbestrijding (SNB) denkt dat de in Neder land aangetroffen namaak Eu ropees gezien slechts het topje van de ijsberg is. „De handel is veel groter dan we hadden ge dacht. Vooral China en Turkije zijn landen waar veel namaak- spullen worden gemaakt. Ne derland is een doorvoerland bij uitstek en dat geldt ook voor de namaakhandel." Sinds dit jaar de doorvoer van namaakartikelen strafbaar is gesteld, stijgt het aantal in be slag genomen goederen fors. Vooral in de Rotterdamse ha vens vinden controleurs van de Economische Controle Dienst en de douane regelmatig con tainers vol spullen die hoofdza kelijk vanuit China, via Neder land naar andere landen in Eu ropa worden doorgevoerd. Neem Furby, een in Amerika razend populair speelgoedje. De pratende pop van het merk Furby is hard op weg Neder land en omringende landen te veroveren. In China wordt de pop nagemaakt; veel goedkoper maar minder van kwaliteit. Met duizenden worden de nep-Fur- bys in Europa uitgezet. Vorig jaar waren de Teletubbies zeer populair. In Nederland zijn in 1998 zo'n 37.000 namaaktub- bies in beslag genomen. Als oorzaak van de stijging noemt Brohm de sterk verbe terde kopieertechnieken. Daar bij komt dat door het wegvallen van de grenzen in Europa het distribueren van namaakartike len een stuk eenvoudiger is ge worden. Ook het assortiment namaak artikelen breidt zich uit. Naast de bekende sportmerken en speelgoed werd onlangs een derderangs kwaliteit waspoeder ontdekt. De poeder was verpakt in dozen van een bekend merk. Zelfs onderdelen zoals veren van een Mercedes-vrachtwa- gen, maar ook automatten wor den nagemaakt. De clubartike len van Ajax, Feyenoord en PSV zijn al langer geliefd. Ze worden driftig 'gekopieerd' en verkocht. De namaakspullen vinden vooral hun weg in privé-cir- cuits, sportclubs, campings en kermissen. Volgens de SNB valt het op de bekende zwarte markten zoals Beverwijk en Vleuten wel mee. „We proberen de zaak zo schoon mogelijk te houden, maar in andere landen loopt het echt uit de hand." Brohm wil het Openbaar Mi nisterie graag overtuigen van de noodzaak van bestrijding. „Er zijn groothandelaren die kapot zijn gegaan door de concurren tie van de namaakartikelen," al dus de directeur. Bijna de helft van de natura-uitvaartverzeke- raars is in de afgelopen vier jaar verdwenen. Het gaat om 39 van de negentig verzekeraars, die niet meer bestaan of niet meer zelfstandig opereren. De verdwenen bedrijven voldeden niet aan de regels. De natura-verzekeraars staan sinds januari onder toezicht van de Verzekeringskamer. Daarmee zijn de uitvaartverzekeraars die de be grafenis regelen en geen geld uitkeren, gelijk ge steld met andere verzekeraars. Dat betekent dat de assuradeur aan een aan tal eisen moet voldoen. De administratie moet op orde zijn, het bestuur moet verstand hebben van besturen, de werknemers moeten verstand hebben van de uitvaart, maar belangrijker, de verzekeraar moet aan zijn financiële verplich tingen kunnen voldoen. Dat betekent dat er ge noeg geld in kas moet zijn om tegenvallers op te vangen. Als de verzekeraar aan alle vereisten voldoet, krijgt hij een vergunning van de Verze keringskamer. Voor een aantal verzekeraars was het een hele heisa om aan de eisen te beantwoorden. Ze zijn ooit opgericht als onderlinge maatschappij, waarbij een groep mensen de dure begrafenis kosten wilden delen door samen te sparen. Doordat steeds meer mensen uit dorp of streek zich aansloten, groeide de maatschappij uit haar bestuurlijke en financiële voegen. Een aantal maatschappijen heeft door de ei sen eieren voor haar geld gekozen en is opge gaan in een bestaand commercieel verzeke ringsbedrijf. Anderen zijn gefuseerd of gewoon gestopt waarbij de portefeuille verzekeringen ondergebracht is bij een concurrent. De Verzekeringskamer heeft daarnaast de af: gelopen jaren een paar keer ingegrepen. Eén keer nam de toezichthouder de macht ook over. Dat was bij verzekeraar Individualis. Daar werd een bestuurder aangesteld die schoon schip moest maken. Volgens de kamer was het een zooitje bij Individualis. De post kwam terug, de telefoon werd niet opgenomen en de directeur woonde telkens ergens anders in het buiten land. Bovendien kreeg de kamer vaak klachten van nabestaanden. Individualis bleek helemaal niet van zins de uitvaart van overleden klanten uit te voeren maar maakten alleen geld over naar de nabestaanden. Die moesten het vervolgens zelf maar uitzoeken. Bij andere verzekeraars moest de kamer een paar aanwijzingen geven. Die assuradeurs dien den maatregelen te nemen om de administratie of de financiën op orde te brengen. „Als wij vin den dat bij een verzekeraar niet genoeg kennis aanwezig is over het vak, of als al die kennis bij een klein groepje werknemers zit, dan geven wij opdracht daar wat aan te veranderen." In één geval heeft de Verzekeringskamer een vergun ning geweigerd. De naam van deze verzekeraar wil de kamer niet vrijgeven. Een Japanse handelsdelegatie uit de provincie Niigata brengt deze week een meerdaags be zoek aan de provincies Noord en Zuid-Holland. De bijna der tig mensen tellende groep, die onder leiding staat van gouver neur Ikuo Hirayama van de Ja panse provincie, is gisteren aangekomen op Schiphol. Vanmorgen is in alle vroegte een bezoek gebracht aan de Bloemenveiling van Aalsmeer. Vanmiddag heeft de delegatie vervolgens een kijkje genomen bij de vuilverbandingsinstallatie in Alkmaar. Morgen wordt in Amsterdam een bezoek ge bracht aan het WTC-gebouw, de RAI, de Kamer van Koop handel en aan het provincie huis in Haarlem. Een dag later staan de Botanische Tuin in Leiden, de KNVB in Zeist (het WK-voetbal is in 2002 in Japan) en het Van Gogh Museum in Amsterdam op het programma. Voor zijn er bedrijfsbezoeken en een matchmaking program ma. In 1997 hebben Noord-Hol land en Niigata (tevens de naam van de provinciehoofd stad) een zogeheten Letter of intent getekend waarin is afge sproken de economische be trekkingen tussen beide provin cies te bevorderen. De provin cies hebben veel overeenkom sten. Beide beschikken over een zee- en luchthaven, bollenteelt, olie- en gasindustrie, visverwer- kingsbedrijven en een bloeiend toerisme. Vorig jaar bracht een Noord-Hollandse handelsdele gatie onder leiding van de com missaris van de koningin J. van Kemenade een bezoek aan de provincie en stad Niigata. Framatome bevestigt gesprek met Siemens parus afp-dpa Het Franse bedrijf Framatome heeft afgelopen weekeinde beves tigd dat het gesprekken voert met het Duitse Siemens. Samen wil len ze een joint venture oprichten voor de bouw van kerncentra les. Opnieuw een Frans-Duitse samenwerking, want onlangs werd de Frans-Duitse fusie bekendgemaakt tussen de vliegtuigbouw- en ruimtevaartconcems Aerospatiale Matra en DASA. Het Franse dagblad Libération heeft zaterdag geciteerd uit enke le documenten die op een fusie wijzen. Volgens de krant worden donderdag plannen aan de ondernemingsraad van Framatome voorgelegd. Die voorzien in de vorming van een vennootschap, waarin de Fransen 64 procent van de aandelen gaan bezitten en Siemens de rest, aldus Libération. Libération schrijft dat het slagen van het fusieproject afhangt van onderhandelingen tussen het Franse Cogema en de belang rijkste aandeelhouder van Framatome, het Franse concern Alcatel. Cogema (Compagnie Générale des Matières Nucléaires) wil een belang van 34 procent van Alcatel overnemen. De twee zijn het echter nog niet eens over de prijs. hamburg dpa-afp terbedrijf DASA in de fusie heeft gestopt, zou er beducht voor zijn dat Parijs zich te veel met het nieuwe pan-Europese concern bemoeit. De Franse re gering is met een belang van vijftien procent een belangrijk aandeelhouder van EADS (Eu ropean Aeronautic, Defence and Space Company) en zou zo gevoelige beslissingen kunnen blokkeren. Het Duits-Amerikaanse con cern DaimlerChrysler heeft be dongen dat het na drie jaar uit de vliegtuigbouw- en ruimte vaartfusie EADS kan stappen. Daartoe bestaan mogelijkheden als goede bedrijfsvoering wordt gehinderd door interventies van de Franse regering, meldt het Duitse weekblad Der Spie gel. DaimlerChrysler, dat doch- Kinderen vertellen hun grootouders wat ze mooi vinden. Volgens de Japanse warenhuizen is de eerste 'Dag van het kleinkind' een groot succes. foto gpd Computers die via de kabel zijn aangesloten op internet moeten beter worden beveiligd tegen inbrekers, zogeheten 'hackers'. Volgens internet-deskundige F. van Jole is het heel simpel om een pc van iemand anders bin nen te dringen. Zo kunnen bui tenstaanders rondneuzen in persoonlijke gegevens die op de harde schijf staan. Vorige maand liep een 42-ja- rige Rotterdammer tegen de lamp omdat een hacker ont dekte dat hij grote hoeveelhe den kinderporno op zijn pc had verzameld. De betrokkene tipte de politie die vervolgens zijn in- ternet-verbinding aftapte. Van Jole: „Sommige mensen hebben hun computer vanaf het begin niet goed beveiligd. Die laten als het ware een touwtje uit de brievenbus han gen. Ook een manier is om ie mand een e-mail te sturen met daarbij een plaatje. Als je dat plaatje wilt zien, dan open je ongemerkt een programmaatje, waardoor je bij wijze van spre ken de deur open zet." Sommige 'hackers' hebben een dagtaak aan dit soort truc jes. Ze gebruiken inbraak-pro- gramma's die simpel van inter net zijn te halen, zoals Back Orifice of Netbus. Ooit ontwor pen door personen die wilden aantonen dat programma's van Microsoft niet deugen, maar die nu voor dit soort doelein den worden gebruikt. Sommigen hebben het com puter-inbreken zelfs geautoma tiseerd. „Ze kunnen razendsnel veel pc's langsgaan, en kijken of ze naar binnen kunnen", zegt Van Jole. De kabel is in tegen stelling tot internet via de tele foonlijn veel beter te gebruiken door onverlaten. „Als je op de kabel aan het internetten bent, maak je deel uit van een net werk. Net als bij een bedrijf." Volgens Van Jole zijn er diver se methodes om de pc te bevei ligen. De nieuwste anti-virus scanners installeren is er één van. Waar geen kruid tegen is gewassen, is het zogeheten Sniffer. „Daarmee kun je alle verkeer op de kabel afluisteren. Net zoiets als het aftappen van een telefoonlijn." Kabelbedrijven kennen de 'inbraak-gevoeligheid' van pc's die op de kabel zijn aangeslo ten. „We gaan zo snel mogelijk om de tafel zitten met bedrijven die internet via de tv-kabel aan bieden", aldus een woordvoer der van Eneco. In de branche wordt ervan uitgegaan dat wie steeds recente anti-virus-pro gramma's installeert, anti-in- braak-software gebruikt én z'n modem na gebruik uitzet, in braken voor 99,9 procent voor komt. (rant met digitale stem in Japan ikyq Bij de grootste krant van Japan, de Asahi Shimbun, de- lonstreerden Japanse schoolmeisjes vanochtend een nieuwe ntvvikkeling op digitaal gebied. Met behulp van speciaal ont wikkelde scanapparatuur kunnen gedrukte teksten worden om- :vormd tot een digitaal stemgeluid. Het cameraatje dat met de and over de krantenpagina kan worden geschoven is ontwik- >ld door het Japanse bedrijf Olympus. Op het papier worden linuscule inktpuntjes gedrukt die het scanapparaat omzet in 'luid. foto ap chiaki tsukumo Grote Duitse bankenfusie op komst' inden HypoVereinsbank en Dresdner Bank, de nummers "Veeen drie op ranglijst van Duitse banken, streven naar een isie Dat heeft de Britse zakenkrant Financial Times vandaag meld op basis van informatie van bankiers die op de hoogte jnvan de relaties tussen de twee instellingen. Het zal nog en- :1e maanden duren voor er een akkoord komt. Vermoedelijk 2- ordt het januari of februari. HypoVereinsbank zou niet over- c aast te werk willen gaan, omdat de bank nog bezig is met zijn gen fusieproces. De bank ontstond vorig jaar door samengaan in Bayerische Vereinsbank en Hypobank. ,VMH heeft oogje op Calvin Klein f rusj Het Franse LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton), pro- icent van luxe artikelen, is geïnteresseerd in de koop van.het nerikaanse modehuis Calvin Klein. LVMH heeft al merken als venchy, Kenzo en Celine in bezit. Calvin Klein liet onlangs T eten een partner te zoeken voor expansie. üsies in Japanse verzekeringsbranche KYO« Na alle concentraties in het Japanse bankwezen hebben ikdrie Japanse verzekeraars dit weekeinde besloten de krach- n te bundelen. Mitsui, Nippon en Koa voegen hiyi activiteiten ihet gebied van scheepvaart- en brandverzekeringen samen, larmee ontstaat de grootste verzekeraar in-Japan, levensver- keraars niet meegerekend. De bezittingen van de drie maat - happijen hebben in totaal een waarde van 115 miljard gulden. krachtenbundeling moet binnen twee jaar een feit zijn. Ja- inse media berichtten dat de verzekeraars ook uitbreidings- innen hebben. anengroei in Noorden via subsidies fN_i In Noord-Nederland zijn er de afgelopen zes jaar 10.500 eidsplaatsen bijgekomen via de investeringspremieregeling ftf). De 600 miljoen aan subsidies genereerden in die periode miljard aan investeringen van het bedrijfsleven. Dat blijkt uit fers van het samenwerldngsverband Noord-Nederland. De nende zes jaar steekt de overheid vijf miljard in de óntwikke- g van het noorden. Vorig jaar kregen de noordelijke bedrijven miljoen gulden steun, waardoor er 2.275 arbeidsplaatsen bij- amen. Voor dit jaar hebben de drie noordelijke provincies 70 Ijoen kunnen verdelen. elang KPN in Bulgaarse Telecom !a_ï Bulgarije gaat een meerderheidsbelang van zijn telecom- - inicatiebedrijf verkopen aan het Nederlandse KPN en de I iekse telefoonmaatschappij OTE. Behalve een belang van 51 )cent in het Bulgaarse bedrijf krijgen KPN en OTE ook de vol- ,va iige eigendomsrechten over een tweede landelijke GSM-li- 5.8 itie, plus een belang van 51 procent in het mobiele-telefoon- drijf Mobikom. KPN en OTE betalen ruim een miljard gulden £i or het meerderheidsbelang. De komende twee jaar zullen ze 5.; geens 400 miljoen investeren in de uitbreiding van het be- j'g ande telefoonnet en de ontwikkeling van een tweede GSM- 12 M linder bedrijvigheid VS door Floyd SHiNGTON De industriële productie in de Verenigde Staten is september afgenomen met 0,3 procent. Het was de eerste 7.7 mindering sinds vorig jaar november. De negatieve ontwik- 2-J ing is het gevolg van de orkaan Floyd. De groei van de pro- oj ctie in augustus is gecorrigeerd van 0,3 procent tot 0,4 pro- 5,3 it. I' BN Amro breidt uit in Tsjechië s'j sterdam ABN Amro Bank heeft de Tsjechische vermogens- 3.8 heerder Czech Atlantik overgenomen. Met deze transactie egt de bank ruim 110 miljoen gulden aan beheerd vermogen 2.0 - Tsjechië is voor vermogensbeheerders interessant, omdat 0.? ie handel binnen vijf jaar zal verdrievoudigen tot circa veertig 6;fi ljard. ABN Amro was al met twee kantoren en 130 mensen ?'o tegenwoordigd in Praag en Bmo. zijn teleurstelling nog geen opvolger kunnen vinden, terwijl hij het wel wat rustiger aan wil doen. „Niemand wil meer zo werken. Tegen woordig moet alles machinaal", aldus de Zeeuw. foto wfa wim van vossen sint Maartensdijk* Teler I. Lindhout uit het Zeeuwse Sint Maartensdijk teelt al 35 jaar gla diolenbollen voor-de zogenoemde 'kralen'. Dat zijn de kleine bolletjes, die aan de grote bol groeien en waarvan weer nieuwe bollen kunnen worden geteeld. Het afpellen van de kralen is een specialistisch werkje dat volgens Lindhout met de hand moet gebeuren om geen kraal te missen. Vervolgens gaan de klei ne bolletjes doorgaans naar een afnemer die ze wast en sorteert. Lindhout houdt die fase van de productie in eigen hand. Hij heeft tot

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7