Asieltop EU-leiders succesvol 49 v.° •99 li GOED KOOP Buitenland Op wacht Nederlandse Molukkers op bezoek bij Habibie Indonesische president smeekt om begrip en vergiffenis Besluiten in Tampere Slachtoffers Hongaarse revolutie willen eindelijk gerechtigheid liban leveren Bin Laden niet uit De Taliban, die het in het grootste deel van Afghanistan het zeggen hebben, zijn niet van plan de Osama bin Laden leveren aan de Verenigde Staten. Dat hebben ze laten we- fictie op een ultimatum dat de VN-Veiligheidsraad hen elde. Bin Laden wordt door de VS gezocht omdat hij zou zijn achter de aanslagen op de Amerikaanse am- in Tanzania en Kenya, die vorig jaar aan 224 mensen kostten. Als de Taliban Bin Laden niet voor 14 novem- litleveren, dan bevriezen de VN de buitenlandse tegoeden de Taliban. r jtest en feest in Chili In de Chileense hoofdstad Santiago zijn zaterdag en- Juizenden mensen op de been gekomen in verband met de jatie van oud-dictator Augusto Pinochet in Londen, pre- ,7 een jaar geleden. Het kwam tot hevige schermutselingen lk! en Pinochet-aanhangers en de Chileense ordetroepen. De w ie zette waterkanonnen en traangas in tegen betogers die teerden over de versperringen heen te komen die de orde- ien hadden opgeworpen bij de ambassades van Groot-Brit- ië en Spanje. Een honderdtal demonstranten werd gearres- I. In het centrum van Santiago liepen zo'n vijfduizend te- [anders van Pinochet mee in een mars, die veel weg had :en carnavalsoptocht. Een Spaanse onderzoeksrechter wil -dictator berechten voor volkerenmoord, terreur en marte- Tijdens zijn militaire bewind (1973-1990) zijn zeker 3.000 :nen vermoord of verdwenen. nrad staat loodrecht in Londen ■zei n in De skyline van Londen zal de komende vijf jaar niet dezelfde zijn. In de nacht van zaterdag op zondag is aan trt ver van de Thames het grootste reuzenrad ter wereld lood- overeind gezet. Het gevaarte van glas en staal meet ruim leter en weegt 1.500 ton. Een eerdere poging het zogehe- i [illenniumrad rechtop te zetten werd vorige maand afge- sti in wegens slechte kabels. Ondanks de enorme vertraging M En de organisatoren beloofd dat het rad op 31 december in m lik kan worden genomen. Voor die tijd moeten de aandrijf- ren 32 gondels nog worden bevestigd. Bij èen volle bezet - ST unnen tot duizend mensen mee de hoogte in. "H .J alarm moet aanvallers afschrikken la Een bh met ingebouwd alarm moet vrouwen bescher- Tegen overvallers en verkrachters. Als de draagster zich be voelt, registreert een elektronische sensor in de beugel i bh haar toenemende hartfrequentie. Daardoor wordt id piepend alarm in werking gesteld om de aanvaller af te ken. Een aantal lingeriefabrikanten is zeer geïnteresseerd uitvinding van de student industrieel ontwerpen Kursty Behalve voor op straat belaagde vrouwen is de alarm-bh, een batterij werkt, volgens Smith ook geschikt voor ou- leenstaande dames die bang zijn in huis een ongeluk te Als de hartslag van een vrouw sneller gaat door iets an il angst, dan is het alarm uit te schakelen door een druk knopje op de voorkant van de bh. ibardement ambassade bewust' in Het bombardement op de Chinese ambassade in Bel- tijdens de oorlog over Kosovo was geen vergissing, maar welbewuste keuze van de NAVO. Dat beweren drie NAVO- ren in de Britse krant The Observer van gisteren. De ver- Drganisatie was er volgens hen van overtuigd dat de am- de het Joegoslavische leger hielp. De NAVO had vastge- at vanuit het gebouw radiosignalen werden uitgezonden e Joegoslavische strijdkrachten. De Verenigde Staten en •Brittannië hebben het bericht tegengesproken. ol wint Catalaanse verkiezingen De nationalistische coalitie Convergencia i Union van Jordi Pujol heeft gisteren voor de zesde keer de ver- ;en in de Spaanse deelstaat Catalonië gewonnen. De bij- arige Pujol behaalde 56 zetels in het 135 zetels tellende lanse parlement. De socialistische PSC van Pasqual Mara- de tweede partij geworden met 52 zetels. Het is de zesde eenvolgende keer dat de zes miljoen Catalanen Pujol als hezen. De socialisten hadden gehoopt Pujol nu te kun- ippen. Vergeleken met vier jaar geleden, toen ze 34 zetels i, hebben de socialisten een flinke inhaalslag gemaakt. ivonden bij betoging in Minsk In de Wit-Russische hoofdstad Minsk zijn gisteren onge- 50 mensen gewond geraakt bij botsingen tussen betogers itie. Naar schatting 15.000 mensen demonstreerden in litenwijk van Minsk tegen het bewind van president sjenko. De politie greep in toen 3.000 demonstranten van trgeschreven looproute afweken. Er ontstond een veldslag ij de betogers de politie met stokken en staven te lijf gin- iet ver van het presidentieel paleis. De politie arresteerde rd demonstranten. De betogers ageerden tegen 'de dicta- lekasjenko en diens voornemens Wit-Rusland weer bij ld te voegen. Wit-Rusland werd bij het ineenstorten van ^jet-Unie in 1991 onafhankelijk. lindlers lijst geen ontdekking' Li De onlangs in Duitsland gevonden lijst met de na- concentratiekampgevangenen die in de Tweede We- u 'dog in de fabriek van de Duitse industrieel Oskar Schind- kten, is 'niet echt een ontdekking'. Dat heeft een Israëli- '.JJnderzoeker gisteren gezegd. Mordechai Paldiel zei dat het «jkniet om een originele versie van de lijst gaat, maar om tonkopie van de getypte lijst waarvan het Israëlische ge- istituut voor de slachtoffers van de jodenvervolging al een 3A» heeft. Paldiel zei echter dat hij de lijst eerst wil zien om eid daarover te kunnen krijgen. E nin i: Inaliteit in VS opnieuw gedaald SIStL; De criminaliteitcijfers zijn in 1998 voor het zeven- ereenvolgende jaar gedaald. Dat blijkt uit een jaarrap- n de FBI, dat gisteren werd gepubliceerd. Geweldsdelic- diefstallen zijn ten opzichte van 1997 met vijf procent ge- Het aantal roofovervallen daalde zelfs met tien procent. Wal moorden nam met zeven procent af ten opzichte van daarvoor. ker van Hitier blootgelegd Bouwvakkers hebben in Berlijn de ondergrondse bun- •Wgelegd waar Adolf Hitler de laatste dagen van zijn leven acht. Omdat op die plaats een nieuwe weg wordt aange- i'e noest de grond worden doorzocht op de aanwezigheid °n de bommen. Ondanks nieuwe oproepen om van de >gss rbunker' een gedenkteken te maken, ziet de gemeente [geen reden om het betonnen gevaarte intact te laten. M aats is al tien jaar bekend", zei directeur stadsontwikke- <toi» Strieder gisteren. ,,De blootlegging brengt geen nieuwe "f' finten met zich mee voor het terugdraaien van de beslis- 11994 om de bunker niet te bewaren." De topconferentie van Europese staats- en regeringslei ders over asiel- en justitiebeleid is een succes geworden. „We hebben meer bereikt dan we hadden verwacht", zei premier Kok zaterdag, verwijzend naar een hele reeks initiatieven die Europa de komende jaren voor de burger veiliger en rechtvaardiger moet maken. TAMPERE PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT In de slotconclusies is volgens de Finse premier Lipponen ge probeerd aan de ene kant de rechten van vreemdelingen te waarborgen en aan de andere kant de strijd tegen illegale im migratie en mensensmokkel op te voeren. Oók hebben de EU- 'Weer nieuwe moordpartijen Oost-Timor' DARWIN Rtr Pro-Indonesische milities en militairen in Oost-Timor heb ben afgelopen weekeinde ten minste vijftig mensen vermoord in het dorp Oecussi. Dit be weerde de leider van de Oost- Timorese afscheidingsbewe ging, Xanana Gusmao, vandaag in Darwin. Gusmao zei expliciet dat leden van het Indonesische leger bij het bloedbad betrok ken waren. De lijken zouden, evenals de huizen in het dorp, zijn verbrand. De drie militieleden die zater dag door soldaten van de inter nationale troepenmacht voor Oost-Timor werden doodge schoten, behoorden tot een mi litie die honderden Oost-Timo- rezen naar West-Timor wilde verdrijven. Dit heeft de Austra lische radio vandaag gemeld. Toen de vredestroepen na het incident met versterking terug keerden naar het gebied waar zij in een hinderlaag waren ge lokt, troffen zij daar een school plein aan waarop ongeveer 1.200 voorstanders van onaf hankelijkheid waren samenge dreven. Het lijkt erop dat de militie probeerde om de helft van de totale bevolking van Aida- basalala, zo'n 16 kilometer ten oosten van Balibo, naar West- Timor te deporteren. BAVARIA BIER krat 12 flesjes a 0,30 liter van.245 chefs de internationale mis daad de oorlog verklaard. De Europese Commissie komt binnen een jaar met een voorstel voor een Europees asielbeleid, met gemeenschap pelijke normen voor procedu res, minimumrechten voor asielzoekers en een Europese vluchtelingenstatus. Deze voor stellen moeten op de 'langere termijn' in wetgeving worden omgezet. Ook doet de Commis sie onderzoek naar mogelijkhe den een Europees fonds in het leven te roepen, waaruit landen kunnen putten die overrom peld worden door grote stro men vluchtelingen. De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 in de Tweede Kamer zijn redelijk positief gestemd over de resultaten die op asiel gebied zijn geboekt. Kamerlid Middel (FVdA) noemt de af spraken een bemoedigend be gin. De WD ziet 'aanknopings punten voor verbeteringen'. D66 is 'voorzichtig tevreden' over de geboekte resultaten. Vluchtelingenwerk Nederland sprak van een 'doorbraak'. Ook op het hypergevoelige terrein van de nationale wetge ving zijn eveneens stappen vooruit gezet. De rechtspraak wortelt diep in de nationale ge schiedenis en de lidstaten staan niet te springen om hun bur gers aan een 'Europese justitie' bloot te stellen. In Tampere werd niettemin afgesproken de strafwetgeving in de lidstaten meer gelijk te schakelen omdat internationale bendes momen teel nog te veel profiteren van de verschillen. Dat besluit is in Nederland positief gevallen. Maar de snelle uitwisseling van verdachten, veroordeelden en bewijsstuk ken tussen EU-landen mag vol gens sommigen niet ten koste gaan van de rechtsbescher ming. Weliswaar hebben de EU-leiders dit weekeinde afge sproken dat nationale rechters uitlevering kunnen tegenhou den, maar de Haagse strafplei ter mr. G. Spong vreest dat Ne derland de beroepsprocedure bij de Hoge Raad laat vervallen. ,,En dat zou een verslechte ring van de rechtsbescherming betekenen. Het is namelijk ge bleken dat het percentage ge vallen waarin de I loge Raad de beslissing van de rechter in de ze uitleveringszaken vernietigt, vrij hoog ligt." west sussex Een beveiligingsman waakt over zo'n 250.000 pompoenen. De oranje pompoenen zijn bedoeld voor Halloween, dat op 31 oktober gevierd wordt. Van de pompoenen worden dan vaak maskers gemaakt. foto epa robin mayes I Maximaal 10 kratten per klant. I MORA SNACKS frikandellen, hamburgers of rundvleeskroketten 3 dozen k 4 stuks naar keuze van_Z17/645" A&P SLASOORTEN frisee-, gemengde-, gemengde de luxe- of ijsbergsalade zakje 200 gram Aanbiedingen geldig van ELKE DAG GOED NIEUWS rotterdam/jakarta anp Een delegatie van zes Neder landse Molukkers, onder wie drie leden van de regering in ballingschap van de Republik Maluku Selatan (RMS), heeft gisteren in Jakarta een onder houd gehad met de Indonesi sche president Habibie en le gercommandant Wiranto. De delegatie was op uitnodi ging van de Indonesische rege ring in Jakarta. Het is de eerste keer dat de RMS een officieel gesprek heeft gehad met de In donesische regering, sinds op 25 april 1950 de RMS werd ge proclameerd. RMS-president dr. F. Tutuha- tunewa zei gisteravond dat de uitndoging ongeveer twee we ken geleden via een intermedi air van president Habibie is binnengekomen. Tutuhatune- wa noemt het een positieve ontwikkeling dat de RMS is ont boden in Jakarta. „Dit maakt indruk en getuigt zeker van goede wil. We moeten alleen nog afwachten wat het onder houd oplevert. Het laat in elk geval zien dat de RMS niet is weg te poetsen." Tutuhatunewa zegt dat de In donesische regering lijkt te be seffen dat de RMS het zenden van hulpgoederen naar Ambon niet in de weg hoeft te staan. „Habibie en Wiranto lijken in te zien dat hulpgoederen uit Ne derland geen RMS-stempel dra gen." aldus de RMS-president. jakarta theo haerkens correspondent Vanachter een zware houten katheder heeft president Habi bie van Indonesië gisteren zijn excuses gemaakt voor zijn fou ten van het afgelopen anderhalf jaar. Hij smeekte het Raadge vend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, hem de kans te geven zijn werk als president voort te zetten. Woensdag kiest het Volkscongres een nieuwe president. Habibie ligt zwaar onder vuur. De rede waarin hij afgelo pen donderdag verantwoorde lijkheid aflegde over zijn werk zaamheden sinds mei vorig jaar, heeft weinig enthousiasme gewekt. Van de elf fracties in het Volkscongres heeft er tot nog toe één de rede goedge keurd, vier wijzen hem af. Zelfs zijn eigen partij, Golkar, laat de president bungelen en weiger de tot nog toe aan te geven wel ke kant het op zou gaan. Van de beoordeling van deze speech door het 700-leden tellend Volkscongres zal afhangen of Habibie woensdag nog wel kandidaat is voor het president schap. Golkar is verdeeld en heeft in de afgelopen maanden steeds geweigerd hem voluit te steu nen. Zelfs gisteravond, drie da gen voor de presidentsverkie zingen, wist de hoogste man in Indonesië niet met zekerheid of hij kandidaat zal zijn of niet. Wel is zeker dat Habibie weinig populair is. Hij scoort altijd minder dan tien procent bij po- pulariteitsonderzoeken. TAMPERE PAUL KOOPMAN Enkele besluiten van de Eu ropese asiel- en justitietop in Tampere: -Het uitleveren van veroor deelde criminelen binnen de EU wordt gemakkelijker ge maakt. Wel mogen lidstaten een eigen rechter over de uitwijzing laten beslissen, als de nationale regelgeving dat vereist of als beroep wordt aangetekend. -Budget en takenpakket van Europol in Den Haag wor den uitgebreid. Europol mag onderzoeksteams uit meer dere lidstaten gaan 'onder steunen'. Ook krijgt Europol het recht gegevens over wit waspraktijken te verzamelen -Het bankgeheim wordt op geheven voor fraudeteams die witwaspraktijken willen onderzoeken. -Politie en magistratuur moeten nauwer samenwer ken. Hiervoor wordt een apart 'netwerk' opgezet ge naamd Eurojust, alsmede een Europese stuurgroep van politiechefs. Ook komt er een Europees college voor opleiding van agenten die zich met de internationale misdaad bezighouden. -Een hoge werkgroep voor asiel/migratie mag in meer landen gaan zoeken naar oorzaken van migratie. -De rechten van migranten die langer in een lidstaat ver blijven, mogen niet veel on derdoen voor de rechten van autochtone inwoners. -De lidstaten worden opge roepen mensensmokkel strenger te bestraffen. Teleurstelling over toespraak Musharraf londen AFP-Rtr Groot-Brittannië heeft teleurge steld gereageerd op de toe spraak van de nieuwe militaire leider van Pakistan, generaal Musharraf. Minister van bui tenlandse zaken Cook vindt het jammer dat Musharraf niet zei wanneer de democratie in Pa kistan zal zijn hersteld. De generaal hield zijn lang verwachte toespraak gisteren, vijf dagen na de geweldloze staatsgreep waarbij de regering van premier Sharif naai huis werd gestuurd. Behalve de Brit se minister reageerden ook de Pakistaanse ex-premier Benazir Bhutto, de Amerikaanse am bassadeur in Islamabad Wil liam Milam en de woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington teleurgesteld op de toespraak. De Pakistaanse ex-premier en oppositieleidster Benazir Bhui to wil wel samenwerken met de militaire coupplegers in haar land, zei zij na de toespraak van Musharraf. De voormalige pre mier wil wel dat er op korte ter mijn een datum voor verkiezin gen wordt vastgesteld. Musharraf beklemtoonde in zijn toespraak de wil van Pakis tan om te ontwapenen en de verspreiding van nucleaire wa pens te stoppen. Hij ging ook in op de kwestie Kashmir, de om streden grensprovincie die al twee keer tot een oorlog met In dia heeft geleid. De generaal kondigde aan dat hij de troepen die in het recente verleden naar Kashmir zijn gestuurd zal te rugtrekken, als gebaar van goe de wil. Hij riep India op een eind te maken aan wat hij noemde de 'onderdrukking van Kashmir'. Door de staatsgreep wordt Pakistan waarschijnlijk ge schorst als lid van het Gemene best. De Britse minister van buitenlandse zakent Cook zei dat daar bijna geen ontkomen aan is. Ruim veertig jaar na de in bloed gesmoorde Hongaarse revolutie staan deze week in Boeda pest vier vroegere grenswachten terecht op be schuldiging van 'misdaden tegen de menselijk heid'. Het viertal zou op 26 oktober 1956 in het West-Hongaarse grensplaatsje Mosonmagyaro- var op een menigte van enkele honderden bur gers hebben geschoten. Daarbij kwamen zeker vijftig mensen om het leven. MOSONMAGYAROVAR HANS GERTSEN correspondent Het is inmiddels bijna 43 jaar geleden, maar Ag nes Pandur herinnert zich de dramatische ge beurtenissen van de 26ste oktober 1956 nog alsof ze gisteren plaats vonden. „We stonden met een paar honderd mensen voor de kazerne van de grenswacht. Een eindje verderop stond een offi cier op straat. 'Wat willen jullie', vroeg hij. We wezen naar het dak van de kazerne en zeiden: Die rode ster willen we weghalen. Eerder op de dag hadden elders in het grens plaatsje de politie noch het gerechtshof dezelfde menigte een strobreed in de weg gelegd toen die het symbool van het gehate communistische re gime van hun panden verwijderde. Maar bij de kazerne van de grenswacht ging het mis. „Ik herinner me niet meer of die officier iets zei of niet. Hij stapte opzij en gaf iets dat op een te ken leek. Onmiddellijk daarop begonnen vanuit de kazerne machinegeweren te ratelen. Ik dacht eerst even dat het waarschuwingsschoten waren, maar ze schoten direct en gericht op de menigte. Binnen de kortste keren lagen er tientallen doden en gewonden om me heen in een enorme plas bloed", aldus Agnes Pandur. Zelf had de inmid dels 59-jarige vrouw geluk. Ze kwam er met 'slechts' twee verwondingen, aan been en voet, van af. Maar haar oudere broer Gyorgy werd in het hoofd getroffen en overleed ter plekke. Hoeveel slachtoffers 'het bloedbad van Moson- magyarovar' werkelijk heeft geëist, zal wel nooit meer duidelijk worden. „Wij geloven dat er die dag meer dan honderd mensen zijn vermoord en dat nog eens diverse anderen de volgende dagen aan hun verwondingen zijn bezweken, maar be wijzen hebben we niet", vertelt Istvan Takacs, de voorzitter van de 'Vereniging van 56-ers in Mo- sonmagyarovar'. „Slechts 50 slachtoffers staan met zekerheid vast. Dat komt, zo legt hij uit, omdat de communisten, nadat de revolutie op 4 november definitief door de Russen was neergeslagen, op grote schaal ge knoeid hebben met bewijzen. De administratie van alle ziekenhuizen in de omgeving omtrent die periode is verdwenen. „We zijn er zeker van dat heel wat mensen die in die periode officieel een 'normale' dood zijn gestorven in werkelijk heid ook tot de slachtoffers van Mosonmagyaro- var behoren." Toen de communisten weer stevig in het zadel zaten, waren de gebeurtenisen van de 26e okto ber 1956 jarenlang een volstrekt taboe. Ruim drieëndertig jaar moesten Istvan Takacs en Ag nes Pandur wachten voor ze de misdaad van Mo- sonmayarovar openlijk aan de kaak konden stel len. Maar toen het communisme in 1989 viel, grepen ze hun kans. Samen met 21 andere slachtoffers en getuigen van de gebeurtenissen van de 26e oktober, richtten ze een vereniging op met het doel de waarheid boven tafel en de schuldigen voor de rechter te krijgen. Tien jaar later, na een lange, moeizame juridi sche strijd, lijkt het eindelijk te gaan lukken. Mor gen wordt in de Hongaarse hoofdstad Boedapest het proces tegen vier voormalige leden van de grenswacht in Mosonmagyarovar hervat. Hoofd verdachte is de inmiddels 75-jarige Istvan Dudas. De vroegere kolonel zou als dienstdoend com mandant van de kazerne het bevel hebben gege ven om het vuur op de ongewapende menigte te openen. Naast Dudas staan drie van zijn toen malige ondergeschikten, Istvan Verseczky, Lajos Fodor en Sandor Bujdoso, terecht. Het viertal is medeplichtigheid aan misdaden tegen de mense lijkheid ten laste gelegd. Als ze schuldig worden bevonden, kunnen ze tot gevangenisstraffen van 15 jaar tot levenslang veroordeeld worden. Het belooft een slepend proces te worden, mede omdat er tientallen getuigen gehoord moeten worden. Advocaten van het viertal uitten zich de afgelopen weken optimistisch over de kansen van hun cliënten. „Ruim veertig jaar later is het moeilijk om duidelijke bewijzen te vinden en bo vendien spreken veel getuigen elkaar op tal van onderdelen tegen", aldus een van de advocaten. Zowel hoofdverdachte Istvan Dudas als zijn drie voormalige ondergeschikten zeggen onschuldig te zijn aan de massamoord van Mosonmayaro- var. Agnes Pandur en Istvan Takacs zijn daarentegen overtuigd van de schuld van het viertal en hopen dat ook de rechtbank tot die conclusie zal ko men. „Het gaat niet alleen om de eer van de tien tallen onschuldige slachtoffers die toen gevallen zijn", meent Takacs. Er zit ook een principiële kant aan de zaak. „Hongarije is nu sinds tien jaar een democratie. Bij een democratie hoort dat je verantwoording voor je daden moet afleggen. Het kan toch niet zo zijn dat er ergens tientallen doden zijn gevallen terwijl niemand daarvoor verantwoordelijk wordt gehouden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5