Aantal voorstanders vrije wietteelt verontrust CDA 'Waarheid over Hercules moet nu boven tafel komen' Binnenland Jongensdromen Plons! 'Gehandicapte opnemen in artikel 1 grondwet' Overvallers vluchten in politieauto grens over Cohen vindt gesprek met Kollumers hoognodig anten verwonden portier ernstig Boze klanten hebben een 22-jarige portier van een Uiovens cafe in de nacht van vrijdag op zaterdag in het uit- nscentrum aan het Stratumseind zodanig met een fles toe- keld dat de man met ernstig hersenletsel is opgenomen in jj ziekenhuis. De politie neemt de zaak zeer hoog op. Inmid- "zijn drie verdachten aangehouden. Het gaat om Eindho fjongens in de leeftijd van 17 en 18 jaar. oord op cricketveld «dam* Een 35-jarige Rotterdammer is gistermiddag rond Duur doodgeschoten in de Rotterdamse Tarwewijk. Het itoffer stond op een plein op de hoek van de Gaasbeek- iten de Hoogvlietstraat de stand van een cricketwedstrijd houden. Plotseling liep een man op hem af die de Rotter- jmer van dichtbij neerschoot. De cricketspelers en enkele allen toeschouwers, onder wie ook veel kinderen, waren van de koelbloedige moord. De 33-jarige schutter gaf wijwei onmiddellijk na de schietpartij aan bij een politie- jop straat. Volgens de politie moet het motief voor de ird worden gezocht in de relationele sfeer. tomobilist rijdt op agenten in ijiyK. Twee motoragenten zijn gisteravond tot tweemaal toe aapt aan een aanslag door een automobilist. De automobi- egeerde op de A13, bij de afslag Nootdorp, een stopteken, genten zetten de achtervolging in en wisten de automobi le aPijnacker tot stoppen te dwingen. Daarbij plaatste één 1' de agenten zijn motorfiets achter de auto. Toen hij op de afliep, reed de bestuurder hard achteruit en vernielde hij r alitiemotor. Vervolgens reed hij vooruit met volle vaart in t andere agent, die nog op zijn motor zat. De politieman ig er net op tijd vanaf, waarna ook zijn motor in de prak 051 gereden. De auto ging er snel vandoor, maar werd onder- Ti gericht beschoten door een andere agent. De passagier in ito werd geraakt. De bestuurder verloor de macht over het ,de auto belandde in een vaart. Beide inzittenden konden et water komen. De gewonde passagier kon worden aange ven en is naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder is ge it en nog niet achterhaald. ljacht brandt uit en zinkt elder* Op ongeveer 20 kilometer uit de kust bij Den Helder teravond op de Noordzee een zeiljacht volledig uitgebrand rc zonken. De enige opvarende werd een uur na de vondst iet uitgebrande jacht in de golven gevonden en kon wor- it, >ered. Direct na de melding bij de Kustwacht rukten diver- d( jdingsvaartuigen en een helicopter van de marine uit voor u, oek- en reddingsactie. De Helderse reddingsboot Dorus ve rs bereikte als eerste het uitgebrande jacht Treasure 1, dat fc laarop zonk. Daarop werden ook de reddingsboten van se nen Texel en een helicopter van de Koninklijke Lucht- ia? it gealarmeerd. De in veilgeheid gebrachte opvarende is Itjj een ziekenhuis vervoerd. 'lalitie haalt illegalen uit vrachtwagen egein De politie heeft gisteravond op een industrieterrein mwegein een Bulgaarse vrachtwagen aangetroffen met 22 le passagiers. Voorbijgangers hadden stemmen uit de wa- aa ehoord en de politie gealarmeerd. Die haalde de negentien len en drie vrouwen één voor één uit de wagen en bracht Bo nen met de twee Bulgaarse chauffeurs per touringcar naar Dofdbureau van politie in Utrecht. De politie schat hun d tussen de 15 en de 25 jaar en vermoedt dat ze van Oost- fig lese afkomst zijn. Ze beschikten geen van allen over iden- papieren. P-er Van Rijckevorsel overleden Het voormalig Tweede-Kamerlid voor de KVP mr. )n [1. van Rijckevorsel is afgelopen woensdag in zijn woon- Den Haag overleden. Zijn familie heeft dat vandaag be- k; jemaakt. Hij werd 86 jaar. Karei van Rijckevorsel zat van ge ot 1967 in de Kamer. Hij kwam daar terecht nadat hij drie el ng de post van plaatsvervangend landsadvocaat had be- ie In 1972 volgde zijn benoeming tot Staatsraad in buiten- Idi ie dienst, twee jaar later werd hij lid van de Raad van Sta- i Rijckevorsel, die in'de jaren '30 in Leiden rechten stu- was bijna 25 jaar advocaat en procureur in Den Haag. lipsteen ontwerpt paspoort |AG_i Ontwerper Jaap Drupsteen zal het nieuwe paspoort ;even dat in 2001 in gebruik wordt genomen. Het ministe- te n binnenlandse zaken heeft hem uit vier kandidaten geko- Irupsteen geniet bekendheid door de ontwerpen die hij )e Nederlandsche Bank heeft gemaakt. Hij tekende onder de huidige biljetten van 10,25,100 en 1000 gulden. De irper heeft te kennen gegeven dat de pastelkleurige histo- afbeeldingen, die achterin het huidige paspoort zijn op- nen, zullen verdwijnen. Hij geeft de voorkeur aan abstrac- mgeving. Het huidige paspoort wordt vervangen, omdat et fraudebestendig is gebleken. Mil ambtenaren beveiligd ag^ De overheid beveiligt het e-mailverkeer tussen de 1 maren van alle departementen. De elektronische post rfdoor toepassing van tekstcoderingen afgeschermd van ak n en kan verder worden beveiligd met een elektronische an tekening. Het ministerie van binnenlandse zaken verwacht e® 'operatie drie tot tien miljoen kost. De departementen 33 in gezamenlijk het rapport Communiceren in vertrouwen r(l1 teld, waarin de operatie uiteen is gezet. De elektronische jjj iten krijgen een code mee waardoor de zinnen voor bui- landers veranderen in onleesbare letterreeksen. pelprostituees niet geregistreerd ipam» Het plan om prostituees op de tippelzone aan de nsvveg in Amsterdam te registreren is voorlopig van de .Burgemeester Patijn wilde op die manier de minderjari- e| it de prostitutie halen. Begin dit jaar signaleerde de politie ta' meisjes op de tippelzone. De politie kan alleen optreden 13 nand gemeenschap met een minderjarige heeft. De min- ac nge zelf is niet strafbaar. Een registratiesysteem zou de 3le makkelijker maken, want om een prostituee aan te W: en moet er een redelijk vermoeden zijn dat zij of hij min- ve "ig is. Bij een registratiesysteem kan iedere prostituee ge- ru Qleerd worden. Maar volgens de rechter is deze aanpak in tiet de Wet op de identificatieplicht. ij iderden kalveren verbrand Idsche raping In Hollandsche Rading zijn zaterdagmid- ni! Dor een brand in een kalvermesterij 244 kalveren omgeko- Meer dan de helft ging dood in de vlammen en de rook, f liep verwondingen op en is op advies van een dierenarts atse afgemaakt. Slechts zes dieren werden gered. De iiti ontstond in een hooiopslagloods en sloeg over naar de stal Brandweerlieden die de nog zeer jonge dieren aan dden waren, moesten de stal halsoverkop verlaten. De jis erij zelf bleef gespaard. Bij de brand kwam een kleine n'i elheid asbest vrij. Bewoners van een nabijgelegen cara- ial fk moesten hun ramen en deuren gesloten houden, j aezoeker verliest half oor jti e; iQQRT_. Een 36-jarige amokmaker is zaterdag in een cafe- ;e' n Amersfoort een half oor kwijtgeraakt. De man was ruzie ?rlet maken met zijn ex-vrouw. Toen een klant wilde ingrij- el verd die onmiddellijk in een wurggreep genomen. Om 3i e bevrijden, zette de klant zijn tanden in het oor van zijn n: ïr De beet was zo hard dat de helft van het oor afscheurde grond viel. De amokmaker deelde nog enkele klappen &ng vervolgens op eigen gelegenheid naar een zieken- to halve or volgde per ambulance. Na een succesvolle ,m" van de oorhelften is de ruziezoeker in de cel gezet. ANP Algemeen Nederlands Persbur Slinkende meerderheid nog tegen legalisering De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt het percenta ge Nederlanders dat vrije wietteelt wil toestaan, 'onver antwoord hoog'. Uit een NIPO-enquête blijkt dat 44 pro cent van de Nederlanders voor legalisatie is. Dat aantal verbaast CDA-woordvoerder Wim van de Camp, gezien de 'omstredenheid' van legalisatie. De ondervraagden zijn echter in meerderheid, 48 procent, tegen het toe staan van vrije wietteelt. den haag gpd De woordvoerders van de PvdA en D66 zien in de uitslag een bevestiging van de eigen opvat ting. Deze coalitiepartijen zijn voor legalisatie. De ondervraag den die voor de vrije teelt zijn, willen in meerderheid dat dit meteen wettelijk wordt gere- geld. Van de Camp verklaart het volgens hem hoge aantal voor stemmers uit de sympathie die 'het volk' heeft voor de Tilburg- se burgemeester Johan Steke lenburg. Deze voert de groep van twintig burgemeesters aan die pleit voor een experiment met gedoogde aanlevering van wiet. ,,Het klinkt zo voor de hand liggend wat Stekelenburg zegt: 'Legaliseer wiet'. Maar er is meer aan de hand. Aan de achterdeur van de coffeeshop komen ook andere soorten bin nen: rode Libanon, Pakistaanse hasj. Dat kun je bijna niet voor komen. De vraag is of men de moed heeft een coffeeshop te verplichten alleen Nederlandse wiet te verkopen", zegt Van de Camp. ,,Je zult bovendien moe ten zorgen dat de wiettelers niet naar het buitenland exporteren en dat is onmogelijk. Straks vind je de gelegaliseerde neder wiet ook terug in de buitenwij ken van Parijs, Bonn en Ber lijn." Van de ondervraagden die zeggen CDA te stemmen is 42 procent voor gelegaliseerde wietteelt, 50 procent is tegen. Ook dat hoge aantal voorstem mers bij zijn achterban frap peert Van de Camp maar het verandert zijn standpunt niet. „Ik zeg altijd: bij twijfel niet in halen." PvdA-woordvoerder Thanasis Apostolou denkt echter door de gecontroleerde wietteelt en aanvoer naar de coffeeshops de criminaliteit terug te kunnen dringen. „Ik ben voor een ver gunningensysteem wat een be perking met zich meebrengt. Je moet de kweker koppelen aan de coffeeshop en de politie daarop laten controleren. Als een kweker meer produceert dan zijn coffeeshophouder af neemt en het teveel aan ande ren verkoopt, verliest de teler zijn vergunning en krijgt hij straf. De coffeeshophouder mag alleen van zijn eigen leve rancier wiet betrekken, anders verliest ook hij zijn vergun ning." Bij de PvdA-stemmers onder de ondervraagden is 43 procent voor de vrije teelt en 50 procent tegen. Apostolou vindt niet dat hij een andere koers vaart dan zijn achterban. „Ik ben immers niet voor vrijheid-blijheid. Ik ben voor een gesloten systeem met een strenger controle. Ei genlijk is niemand voor drugs gebruik. Maar je moet je reali seren dat er toch wordt ge bruikt. Dan kun je het beter proberen goed te regelen. Zo dat je ook kunt controleren of bij de wietteelt geen verboden bestrijdingsmiddelen zijn ge bruikt." Dat voordeel ziet ook D66- Tweede-Kamerlid Olga Schelte- ma. „Er komt nu nog een boel rotzooi op de markt. Je moet wel zorgen dat je dan alleen Nederlandse wiet aan Neder landse coffeeshops verkoopt. Het is niet de bedoeling dat we de leverancier worden van heel Europa. Dat moet je goed in de gaten houden." Bij de D66-stemmers is 54 procent voor vrije teelt en 34 procent tegen. Bij de WD- stemmers is 50 procent voor vrije teelt en 46 procent tegen. Van de WD-Tweede-kamer- fractie was niemand bereikbaar voor een reactie op de enquête uitslag. WD-fractievoorzitter Dijkstal zei onlangs voor legali satie van de handel in softdrugs te zijn als dat in internationaal verband te realiseren is. utrecht gpd schiphol Wie heeft er niet ooit piloot willen worden? Voor degenen bij wie die jongensdroom nooit uitkwam, biedt de computer al weer een jaar of tien uitkomst met programma's waarbij het computer scherm de cockpit is en de 'piloot' met toetsenbord, joystick of andere ingenieuze hulpjes in een vliegtuig van eigen keuze de wereld rond kan vliegen en kan starten en landen op beroemde luchthavens. Het Avio- dome was dit weekeinde trefpunt voor duizenden liefhebbers van de zogeheten flight-simulators, waarbij ze zich konden vergapen aan het moois dat tegenwoordig in de handel is om de jongensdroom toch nog een beetje te laten uitkomen. foto anp toussaint kluiters king." Volgens de raad moeten ou ders die een gehandicapt kind geboren willen laten worden, een vrije keuze kunnen maken. „Hun kind dient dus een gelijke rechtsbescherming te genieten als iedere andere burger. Zon der erkenning door de Grond wet bestaat er in feite geen ge lijkheid", aldus de raad. „Aan passing van de Grondwet is een belangrijke stap op weg naar een volwaardig burgei schap voor mensen met een functie beperking." De Gehandicaptenraad vindt dat ouders die een kind met een handicap verwachten, be ter begeleidt moeten worden bij hun keuze het al dan niet ter wereld te laten komen. „In plaats van voortschrijdende emancipatie worden we nu te rug geworpen in een situatie van verdediging van het eigen bestaan." Bescherming via de Grondwet voorkomt dit, aldus de raad. De Gehandicaptenraad wil dat de gehandicapte wordt opge nomen in artikel 1 van de Grondwet dat discriminatie op basis van geloof, ras of overtui ging strafbaar stelt. Volgens de raad zijn de voornemens van het kabinet om de mogelijkhe den voor abortus en euthanasie te verruimen 'levensbedrei gend' voor gehandicapten. Aanstaande ouders van een ge handicapt kind zouden boven dien beperkt worden in hun keuzevrijheid het kind ter we reld te laten komen. Volgens de raad wordt de in tolerantie ten aanzien van men sen met een handicap door de kabinetsvoorstellen vergroot. „De verruiming van de moge lijkheden om het leven van een gehandicapte te voorkomen of af te breken, wordt door velen opgevat als een uitspraak over de waarde van het leven van mensen met een functiebeper- HOOGEZANDMet een enorme plons werd zaterdag de kustvaarder United Glory te water gelaten in het Winschoter Diep bij de scheepsbouwer Ferus Smit in Hoogezand. Het verkeer dat op dat moment op de provinciale weg Groningen-Winschoten reed, moest even stoppen om droge banden te houden. foto anp dfnnis beek koningsbosch anp Politieagenten in Koningsbosch moesten zaterdagmiddag lijd zaam toezien hoe twee mannen er met hun politieauto vandoor gingen. Eén van de mannen was vlak daarvoor in de boeien geslagen, maar wist er samen met een handlanger toch van door te gaan, de grens met Duitsland over. De politieauto werd tien minuten later in het Duitse grensplaatsje Saeffelen leeg bij een wegrestaurant te ruggevonden. Er volgde een ware klopjacht door de Lim burgse en Duitse politie. Daar bij werden een speurhond en een helikopter ingezet. De twee autodieven bleven echter spoorloos. De Nederlandse po litie gaf de zoektocht rond zes uur op. De gebeurtenissen begonnen met een poging van drie man nen orri een bromfiets te stelen, zaterdagmiddag in het L.im- burgse grensplaatsje Konings- bosch. Een van de drie bleef in een auto zitten, terwijl zijn twee companen de bromfiets zou den stelen. Omstanders dach ten dat er een winkel werd overvallen en hielden de chauf feur van de auto vast. tot de ge alarmeerde politie hem kon in rekenen. De twee andere verdachten vluchtten te voet. Een van hen werd korte tijd later aangehou den, in de boeien geslagen en in de surveillanceauto gezet. Hierna verlieten de agenten de auto om verder te zoeken naar de tweede verdachte. Deze maakte zich tijdens hun afwe zigheid meester van de wagen, waarop het tweetal wegreed. Wim Kossink wil weten hoe zijn zoon is gestorven gelselaar bert janssen Wim Kossink uit het Achter- hoekse Gelselaar keek zaterdag met verbijstering naar Nova. Gemeld werd dat verklaringen van getuigen van de Hercules vliegramp zouden zijn wegge moffeld en dat er mogelijk slachtoffers door bluswater zouden zijn verdronken. De va der van de trompettist Maurits, een van de omgekomen musici van het Fanfarekorops van de Koninklijke Landmacht, weet niet meer wat hij moet geloven. Ze zijn de confrontatie nooit uit de weg gegaan, Wim Kossink en zijn gezin in het Gelderse Gel selaar. De Achterhoekers reis den samen naar Italië, waar hun zoon Maurits met het fan farekorps zijn laatste concert gaf. Ze kregen een rondleiding door een Hercules C130 en zochten de plek op waar hun 21-jarige zoon bij de noodlotti ge landing op vliegveld Wel schap bij Eindhoven op 15 juli 1996 moet hebben gezeten. Er was even tevoren nog een foto- tje in de Belgische kolos ge maakt, met hun zoon stralend en wel in de veiligheidsriemen. „Het is shockerend om een rondleiding door zo'n vliegtuig te volgen en de vluchtwegen te zien, maar het moet. Je móet als ouder weten, hoe je kind aan zijn eind is gekomen", stelt Wim Kossink. Als bestuurslid van de stichting van nabestaanden van de Her cules-ramp wist Wim Kossink dat Nova zaterdag met nieuwe onthullingen zou komen. Maar dat ze zo shockerend zouden zijn, had de Achterhoeker niet gedacht. Het heeft hem verbijs terd, zoals hij dik twee jaar gele den verrast werd door onthul lingen over de falende vlucht- leiding door het KRO-program- ma Reporter. „Gelukkig is de r-TI I lechnische universiteit eindhoven XU/e Ooit gehoord van Biomedische technologie? Van prothesen ontwikkelen tot medicijnen ontwerpen: je komt het tegen in deze studie. pers er wéér ingesprongen", constateert Kossink. Hij hoopt dat de politiek nu wel besluit tot een gedegen en on afhankelijk onderzoek. De vori ge keer lukte dat niet. „We heb ben hier een van de beste de mocratieën ter wereld. Daarin mag het toch niet zo zijn dat de waarheid verzwegen wordt", zegt Kossink. Hij is realist. De trieste eindconclusie van een eventueel parlementair onder zoek wordt er niet anders van, zo beseft hij: 34 slachtoffers en zeven zwaar verminkte passa giers. „Maar ouders en nabe staanden hebben het recht ein delijk de waarheid te leren ken nen." Wim en zijn gezin weten niet hoe Maurits precies is gestor ven. „Twee dagen na de ramp werd tegen ons gezegd: 'uw zoon heeft niet geleden, hij zat pal naast de brandstoftank'. Maar dat blijkt helemaal gelo gen, het bleek gewoon niet waar te zijn". Kossink hoorde kort na de crash al vage geruch ten over verdrinkingen. Er zou den negentien passagiers le vend uit het wrak zijn gekomen. Hun zoon zou met de eerste tien slachtoffers naar buiten zijn gedragen. Wellicht is ook hij met veel of te veel bluswater bespoten. „Maar in de officiële rapporten is er sprake van dat maar negen passagiers levend uit het vliegtuig zouden zijn ge komen, terwijl ooggetuigen het steeds over negentien blijven hebben." op Marianne Vaatstra hoog wa ren opgelaaid in de discussie, Zo pleitte de vader van Let ver moorde meisje voor een radica le wijziging van de asielpolitiek, omdat de (inmiddels vrijgeplei te) verdachte van de moord af komstig was uit het azc. „Ik be grijp de emoties, maar wil ze niet goedpraten," zei Cohen. Opmerkingen in de trant van 'alle asielzoekers zijn bedrie gers', moeten maar eens goed besproken worden, aldus de staatssecretaris. Het gemeente bestuur heeft onlangs een pau ze ingelast om de gemoederen tot bedaren te brengen. hilversum anp Staatssecretaris Cohen van jus titie vindt dat een aantal zaken uit de kwestie Kollum 'hoogno dig' besproken moet worden met bewoners van het Friese dorp. Hij doelde op racistische uitspraken die verschillende in woners de afgelopen weken hebben geuit over asielzoekers. Cohen noemde de heftige commotie die in het dorp is ontstaan over de komst van een nieuw asielzoekerscentrum in het Middagjournaal op Radio 1 'een incident'. Hij zei te begrij pen dat emoties na de moord

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3