Amsterdam marathon schrijft historie TDC Rijnsburg dnt regiotopper 'tege Uljee is niet jenoeg voor titel Sport Docos kan titel vergeten na nederlaag tegen Treffers IPVOORT CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Verrassing compleet met vier lopers onder de twee uur en zeven minuten tj tegenstelling tot menig voor- uid jaar werden dit seizoen erdere autosporttitels pas ens de Finaleraces beslist, arbij ging de hoogste eer in Pearle Alfa 156 Challenge Marcel van Vliet, uitko- 3 nd voor het VersaTel Rialto Team uit Alphen aan Rijn. Als gevolg van eerder week genomen besluiten het CAR (College Auto- irt Rechtspraak), werd de Al- »nse Gaby Uljee uiteindelijk ede in het kampioenschap. RA )ie CAR-zaken waren het ge- i van de acties tijdens de Al- ace in het weekend van de rlboro Masters. Tijdens die werd zowel aan de kop als de plaatsen drie en vier ge- den door twee leden van teams. Van Vliet lag daar- 'l in gevecht met Uljee's team- ioot Frank Kerseboom, ter- Uljee het op haar beurt aan de stok had met Be- Gesman, die de kleuren het Rialto Team (met Van tin de gelederen) verdedigt, gevecht met meerdere be- jen, waarin Kerseboom on een gele vlag had ingehaald, ivoor werd hij aanvankelijk aft met 10 seconden. Een waar het CAR zich niet t kon verenigen en die werd gezet in diskwalificatie. Dit ïkende een flinke tegenslag het Illy Team. Die werd groter toen ook bekend dat de commissie geen lance met de Alphense ken- rier en haar straf, 30 seconden ir: de tijd en terugzetting in het jsement, niet omzette in een lere straf. )aarmee was het voor Mar ian Vliet - red) eigenlijk een kie. Ik heb werkelijk alles jan om nog zoveel mogelijk ten te scoren, maar het ht niet baten", aldus Uljee. ron de race en reed de snel- ronde. Marcel van Vliet had iten uitvallen om de titel in handen van de Alphense aten vallen. Dat gebeurde bijna, toen de latere kampi- in de openingsronde door derde lid uit het team van van de baan werd geke- Ondanks een scheef wiel igde Van Vliet als zevende at bleek genoeg voor de ti- Ferry Duivenvoorde uit dwijkerhout eindigde als de. Daarmee zag hij de ?fl ressie, die door lang testen bereikt, ook bekroond en goede klassering. Hij kon dan ook zijn geluk niet op. Een stuk minder te spreken was Bert Ploeg. Eerder dit jaar hielp hij de Leidse tuner van Carly Motors in de verdediging van een zaak bij hetzelfde CAR. Ploeg voerde daar namens de tuner alleen maar het woord. Ploeg benadrukt nog eens dat hij tijdens dat betoog het sys teem en de procedure aan de kaak wilde stellen en zich abso luut niet richtte op personen. ,,Ik heb inmiddels meerdere ke ren met de mensen gesproken en getracht uit te leggen dat er geen rancune van hen naar mij of andersom moest bestaan. Dat was er volgens hen ook niet. Maar de afgelopen twee races werd mijn motor verze geld en na de race voor contro le meegenomen. Er bleek niets aan te mankeren. De kosten voor het in elkaar zetten en pre paren kwamen voor mijn reke ning. Dit weekeinde ging het in de ene training beter dan in de andere. Na afloop van die ses sies bood ik, conform de regels, mijn auto ter keuring aan. Daar wilde men bepaalde zaken con troleren die tot een gedeeltelij ke demontage van het blok zouden leiden. Ik heb daarte gen geprotesteerd, omdat ik het niet juist vond dat nog voor de race te doen. De race verliep slecht. De tweede race heb ik in het geheel niet gereden. Toch wilden ze mijn motor weer con troleren. Raar, want stel dat er iets zou zijn, dan moesten ze mij diskwalificeren voor een ra ce die ik niet gereden heb", al dus Ploeg. In de Renault Megane race verliep het voor de coureur uit Noordwijk een stuk beter. Hier in werd hij vierde, achter de la tere kampioen John de Vos, diens teamgenoot Pim van Riet en dagwinnaar Phil Bastiaans. Det DTCC kampioenschap werd gewonnen door Cor Euser met een BMW van het Leidse Carly Motors Team. Nico Ver does won met zijn Porsche 911 RS de Klasse B in de Kumho Ferrari Porsche Challenge. Daarmee eindigde hij tweede in het kampioenschap achter de Zweed Tony Ring. Succes was er ook voor Sandra van der Sloot. Zij legde na een hectisch slot van de eerste race beslag op de derde plaats in het Priva teers kampioenschap. Tim Co- roneL uitkomend voor het Dutch Carisma Team, eindigde in de races als achtste en en ze vende. In het kampioenschap eindigde hij als zesde. „We moeten dit jaar een pas op de plaats maken", had Jos Hermens van tevo ren nog gezegd. De mara thon is echter onvoorspel baar. Het cliché wordt vaak aangehaald als het mis gaat, als van alle mooie plannen niets te recht is gekomen. Gisteren was het andersom. „We hebben een hele grote, mooie stap vooruit gezet", glunderde organisator Hermens na afloop dan ook. AMSTERDAM PIM VAN ESSCHOTEN Geen grote namen, geen scena rio's voor wereldrecords, geen al te hoge verwachtingen. Am sterdam hield het dit jaar be scheiden, mikte slechts op ver betering van het parkoersre cord, dat Sammy Korir vorig jaar liep (2.08,13). Maar de race der onbekenden trof ideale om standigheden. ,,We wisten wel dat het hard kon gaan, zei Her mens. „Maar zo hard..." Liefst vier man eindigden in de twee uur en zes minuten, het is nooit eerder vertoond in een marathon. Bijna had win naar Fred Kiprop (2.06,47) het Keniaanse record van Josphat Kiprono (2.06,44, vorige maand in Berlijn) verbeterd. Tesfaye Jifar werd met 2.06,49 de snel ste debutant ooit en verbeterde tevens het legendarische Ethio pische record van Belayneh Dinsamo (2.06,50), dat hij in 1988 in Rotterdam liep en dat tien jaar lang als wereldrecord stond. William Kiplagat eve naarde die tijd gisteren, maar werd er slechts derde mee. Achter de finish ving een in tens trotse Haile Gebrselassie zijn landgenoten Jifar en Tesfya Tola (2.06,57) op. Het duo was tijdens de WK halve marathon al tot een derde en achtste plaats gekomen. Op deze dag in Amsterdam waren het onge kend snelle marathon-debutan ten. Jifar, die slechts één oog heeft als gevolg van een trap van een koe, was er confuus van. Tijdens de wedstrijd had hij nota bene nog twijfels gehad of hij wel zou finishen. Gebrselassie, in Nederland voor een bezoek aan sportarts Peter Vergouwen, keek met Fred Kiprop (met nummer 2), de uiteindelijke winnaar, wordt hier nog vergezeld van landgenoten in de kopgroep van de marathon van Amsterdam. meer dan gewone belangstel ling toe. Na Sydney, waar hij mikt op olympische titels op vijf en tien kilometer, legt hij zich toe op de marathon. „Mooi vlak parkoers", lachte hij. „Mis schien zal ik hier ooit eens lo pen." Zijn debuut staat echter gepland voor het voorjaar van 2001 en het weekeinde waarin de marathons van Londen, Boston en Rotterdam op de rol staan. „Dat wordt nog een pro bleem voor me", lachte Jos Hermens. Als racedirector in Rotterdam ziet hij zijn pupil immers graag in de Maasstad verschijnen. Als manager weet hij echter dat Londen en Bos ton veel hogere bedragen over zullen hebben voor Haile's de buut dan Rotterdam kan beta len. De internationale competitie in de marathons wordt er steeds meer een tussen steden. Wie heeft de beste tijden staan? Waar lopen de grootste namen? Zowel Rotterdam als Amster dam kan financieel niet op tafel leggen wat elders in de wereld wordt geboden. „Onze kracht", zei Hermens, „ligt dan ook in het scouten van talenten. Zo zijn we ook in Rotterdam be gonnen." Uit zijn eigen stal ('rotwoord', vindt Hermans) kwamen giste ren Jifar, Kiplagat en Tola. Maar de winnaar werd andermaal door de Italiaan Gabriela Rosa geleverd. Joseph Chebet debu teerde in 1996 winnend in de Arena. Daarna zegevierde Sam my Korir twee keer op rij bij het aloude Olympisch Stadion en gisteren was het 'zijn' Fred Kiprop. De plannen van Rosa werden echter niet goed uitgevoerd. Het was zijn bedoeling dat Kiprop het commando zou overnemen, zodra de hazen zouden wegvallen. Zo moest Christopher Cheboiboch vooraf getipt als dé man in vorm - profiteren. Maar het ge beurde precies andersom. Che boiboch smeet in de tweede ronde van 21 kilometer met zijn krachten en werd uiteindelijk slechts zevende (2.11,06). Ook Kiplagat bungelde dan weer meters achter de kopgroep om vervolgens weer naar de kop te stomen. Fred Kiprop, de meest erva ren man van het stel, liet het rustig over zich heenkomen. Ondanks problemen met de maag in de laatste vier kilome ter, wist hij de tempowisselin gen te pareren en schudde hij Jifar in de slotmeters van zich af. „Maar het was Cheboiboch die ervoor zorgde dat het zo snel ging. Hij heeft de race ge maakt", vond Rosa. Bij de vrouwen bouwde Lx>r- nah Kiplagat haar race vanuit het achterveld op. .Alsof ik niet aan een wedstrijd bezig was, zo rustig heb ik kunnen lopen." In het tweede deel kon ze hard doortrekken en passeerde ze haar landgenote Susam Chep kernei en de Russische Lyubov Morgounova. De tweevoudig winnares van Los Angeles zege vierde nu in Amsterdam. Met een tijd van 2.25,30 uur verpuJ verde ze haar persoonlijk re cord met liefst acht minuten. Volgend jaar wil Jos Hermens en zijn Global Sports een nieu we stap voorwaarts maken met de Amsterdam Marathon. Start en finish zijn dan ook weer in het gerestaureerde Olympisch Stadion. „Misschien hebben we dan wel een dubbel zo hoog budget." Mét grote namen dus, met grote ambities. „Maar ja, dan kun je wel weer rotweer treffen." nk| CF O 1EN JAN BEY -mt aantal jaren geleden gingen de ^"Jbonden van leiden en Gouda de Dambond Midden and. Er bleef toch een presti- 'km ijd bestaan tussen de sterkste uit de Leidse regio, RDC uit en^burg, en Damlust uit Gouda, topper stond dit weekeinde e agenda in de eerste klasse de landelijke KNDB-competi- )e Rijnsburgers mogen zich, e 14—6 winst, weer een poosje iterkste noemen. Voor het Damgenootschap wordt het 'oor een 'mental coach', want ;rd weer met 11-9 verloren en 1ai cidenaars komen nu angstig bij de rode streep. Samen (Hazerswoude) daarentegen van het zelfvertrouwen en in dezelfde afdeling hekken- T Heemstede met 12-8 dieper zorgen te duwen. RDC ÏI it twee matchwinnende spe- aan het eerste team afstaan en tor daardoor zelf met 14-6 van wiï ce+ NDG. C-Damlust 14-6 imburgse student Pieter Jan n bracht RDC op voorsprong korte metten te maken met istander Oudenes. 10 1-kampioen Teun v.d. Krol tde direct tegen door voor lust door net zo snel van Eric 34 woning te winnen. Rond de tijdcontrole, bij een 3-3 liepen de Rijnsburgers be- 'nd uit. Invaller Cees van der had zich goed voorbereid teelde snel. Zijn tegenstander, lust-preses P. Pippel, ver so te zeer veel tijd, wat hem uit- lijk fataal werd. De andere er, Casper Vroegop, moest de trijdleider bij de tijdcontrole vel even aantonen dat hij vijf- ften had gedaan. Daarna was indspel met een schijf meer J paar zetten beslist en leidde met 7-3. De spectaculairste kwam op naam van Richard 2- ihout en opponent GA. IJssel, n beide spelers voluit voor-de gingen, maar uiteindelijk in te moesten berusten. Ook Mi- Kloosterziel en Marc Bremer teerden. Door de winst van Scylla gaat opnieuw onderuit Arjen de Mooij kwam de stand op 12-6, waarna Cor van Dusseldorp ten slotte op speelse wijze een technisch eindspel won. Krommenie-LDG 11-9 Net als de vorige keer glipten LDG op het laatste moment de punten door de vingers. Evert Bronstring speelde met wit een mooie omsin gelingspartij en reeds na 26 zetten gaf zijn tegenstander de strijd op. Er ging bij Hans Tangelder in het middenspel ineens iets mis en zo was de stand weer gelijk. Hein van Winkel won, maar Hans Kreder verloor onverwacht. De remises van Kolfoort, Van de Kwartel en De Ouden zorgden voor een 8-8 stand. Arend van Beelen verloor, waarna Jan Slingerland een winst in drie zetten over het hoofd zag en met zijn remise een 11-9 ne derlaag neerzette. S. Stcrk-Hcenist. 12-8 Samen Sterk heeft duidelijk aan zelfvertrouwen gewonnen. Bram Doeves hield de sterke Mark Deur- loo op remise en Jo Fijen wist aan het kopbord met een kleine com binatie een schijf en vervolgens de partij te winnen. Maar er werd ook verschrikkelijk geknoeid: Micha van Tol zat tegen een zwakke op ponent en bakte er niets van en ook Ruud de Kooter combineerde een schijf weg. Omdat aan de lage re borden Raymond van Es en Cees de Gelder wonnen, behield Samen Sterk een veilige marge. Linda Snieders stond 30 zetten lang verloren, maar won alsnog. Source+NDG-RDC TL 14-6 De score verliep voor het tweede RDC-team erg dramatisch. Arie Schoneveld en Mariëlle Kromhout gingen beiden door een lichte combinatie onderuit en Gera Hol kon een onevenredige schijven- stelling niet houden. Invaller Ro nald Turenhout stond de hele par tij onder druk en bezweek uitein delijk. Hetzelfde overkwam Nico Mul, waarna de overige RDC'ers tegen een 10-0 achterstand aanke- De Rijnsburgse dammers van RDC wonnen het historisch beladen duel tegen Damlust uit Gouda en mogen zich weer ken. Met enige veerkracht bracht een tijdje de sterkste ploeg van de Dambond Midden Holland noemen. foto dick hogewoning Rinus Kromhout het eerste puntje binnen tegen de sterke Eric van valler, Cees de Leeuw, koos op het de 11-3. Arno Kooloos, Jan Schijff mise en gaven de eindstand met Dusseldorp (11-1). Een tweede in- juiste moment de aanval en scoor- en Piet van Egmond speelden re- 14-6 een draaglijker aanzien. RON HOOGENDAM Voor Scylla lijkt er halverwege de lande lijke tafeltenniscompetitie geen eer meer te behalen. De Leidse ploeg verloor aan Brahmslaan opnieuw fors. Ditmaal was FVT/Visser veel te sterk: 1-6. Ook Docos liep een flinke knauw op getuige de 9-1 nederlaag bij concurrent Treffers. Scylla was ook op de zesde speeldag kansloos. Waar het Leidse trio met acht punten stevig de laatste plaats bezet, lijkt Feijenoord zich samen met 't Zand (maximale winst op Salamanders) verze kerd van de kampioenspoule. Voor de degradatiepoule komen naast Scylla en Salamanders vooralsnog Westa en Anker stars in aanmerking. Het Groningse An kerstars kan die degradatiepoule echter nog ontwijken als het de komende weken tegen respectievelijk Lelystad United uit en Scylla thuis (op 30 oktober) voldoende punten pakt. Voor Scylla maakt het allemaal niet meer uit. De ploeg houdt al een tijdje ernstig rekening met degradatie. En dat was ook tegen de drievoudig landskampi oen uit Rotterdam te merken. Met groots gemak liet kopman Gerard Bakker zich wegspelen door international Nermin' Smajic en Michel de Boer. Nieuwkomer Jesse Bremmer speelde voor zijn doen wel verdienstelijk getuige de acceptabele verliespartijen. Tegen Wij- ers en De Boer kwam hij tweemaal tot de 16 punten. Martin van Rijn baarde weer opzien door op even sterke als geraffi neerde wijze Smajic te kloppen: 21-14 in de derde game. Hij redde daarmee an dermaal de Leidse eer. Docos kwam bij concurrent Treffers van een koude kermis thuis. De Arnhemmers, aantredend in de sterkste opstelling, zorgden met een 9-1 overwinning voor een daverende verrassing in de strijd om de titel. Door de ruime nederlaag kunnen de kampioensaspiraties van Docos in de koelkast. De Gelderlandse formatie staat halverwege de competite zeven punten voor en dat is voor de Leidse veteranen- ploeg te veel om goed te maken. Kopman René Hijne vond het een grote teleurstelling. „Ja, het is jammer, maar ze hebben ons echt overklast. Vooraf hoop ten we op 5-5 of een 6-4 verlies. Ik had voor deze wedstrijd nog een keer extra getraind en dan maak je zo iets mee. Eer lijk gezegd waren ze als team gewoon sterker", aldus de Amsterdammer over de nederlaag in het Gelderse land. Het belangrijke duel kende in de slot- partij trouwens nog een vervelend staart je. Daarin kreeg de fanatieke Fred van Oostenrijk - hij scoorde tegen Albert Geerling het enige punt - het aan het eind van de eerste game letterlijk en figuurlijk aan de stok met de fysiek sterke Brink - hoff, die het enthousiasme van Van Oos tenrijk maar weinig kon waarderen. „Fred roept in zijn fanatisme altijd 'sjoe' bij een belangrijk punt, maar Brinkhof! reageerde daar vreselijk negatief en arro gant op. Voor ons hoefde het toen niet meer", aldus Rene Hijne. Het Oegstgeestse Pecos, spelend in de zelfde poule als Docos, boekte tegen Flits een prima 5-5 score. Daarmee nemen de Voscuyl-bewoners een stevige plek in de middenmoot in. Marco van der Meijden speelde zich naar twee zeges, Robert Thijssen en René Waterreus wonnen één keer. Pecos 2 vecht tegen degradatie in groep 2 van de eerste divisie. De 5-5 die de tweede keus behaalde tegen nummer twee TTCV was echter van grote waarde voor het team van Friso Reitsma, die sa men met Remco van der Does de pro ductie verzorgde. De achterstand op het veilige Hotak bedraagt echter nog wel vijf punten. In de tweede divisie had Avanti geen schijn van kans tegen De Trefhoek: 0-10. Bij de Almeloërs ondervonden Van der Heiden, Peeters en Schilperoort te veel tegenstand van ex-eredivisiespeler Gert Kobus, Tommy Hijnen en last but not least de superveteraan Jaap van Hummel (58). Rijnsoever is in tegenstelling tot Avanti nog volop in de race voor een goede eindklassering in de tweede divisie groep 4. In Haarlem wonnen de Katwijkers met 6-4 van Spaarne. Een hoofdrol was er weggelegd voor Johan van Meurs, die drie zeges achter zijn naam zette. Marco Cecchi en Hidde de Smet konden dat maar een keer doen. In de derde divisie overklaste De Tref fers DITO met 10-0. Door dit resultaat gaan de Veners gedeeld aan kop met Hot- ak'68 2 uit Hoogerheide. Vrouwen De vrouwen van Docos kwamen in Fra neker tegen Bijlsma niet verder dan 5-5. waarmee beide ploegen in de strijd tegen degradatie niet veel opschoten. Pecos legde bij Luto in Tilburg het loodje: 7-3. Alleen Gelaine Burink kon zich getuige twee winstpotten meten aan de Brabantsen die twee punten meer hebben vergaard dan Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27