Grasshoppers op goede weg Onrustig MSV brengt zes» met moeite over de streep Vrouwen Foreholte te lief voor elkaar Goed weekeinde RVV Crescendo neemt sportie revanche op De Danaïdetf ;a0 Sport 5 Ie al Renate Beunder sluit seizoen goei MAANDAG 18 OKTOBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071. BVL geeft inititatief uit handen Het Katwijkse Grasshoppers bewees zichzelf een goede dienst door in eigen huis van streekgenoot BV Leider dorp te winnen. Een spannend slot zorgde voor het eni ge vuurwerk dat de voor de rest matige wedstrijd de toe schouwers bood. De Katwijksen wonnen nipt met 54-49. KATWUK PIETER VAN DER VLIET Zowel Grasshoppers als BV Lei derdorp had de afgelopen we ken nog niet veel laten zien. Twee reusachtige kloppartijen vielen de Leiderdorpsen rauw op hun dak, terwijl Grasshop pers met nipte verlieswedstrij- den net als de tegenstander op slechts twee punten stond, zij het met een wedstrijd minder gespeeld. Leiderdorp vloog uit de start blokken en nam een 2-9 voor sprong, maar dat geluk ver vaagde naarmate de eerste helft vorderde. Met een pressing over het hele veld zetten de Katwijksen de tegenstander on der druk. Leiderdorp leverde hierdoor keer op keer de bal in (36 maal over de hele partij) en zag het scorebord halverwege de eerste helft al 17-18 aange ven. Bindmiddel bij Grasshop pers is Heieen van Duijn (32). De routinier speelde als in haar beste jaren en hield de rust in het Katwijkse spel. „Het is leuk om in een ploeg te spelen waar in je de jonge speelsters onder je hoede kunt nemen en je hun spelontwikkeling ziet", zei Van Duijn. „Na m'n zwangerschap heb ik aan stoppen gedacht, maar het afgelopen seizoen ver liep voor ons met al die blessu res zo raar, dat ik daar geen goed gevoel aan overhield en zo geen afscheid wilde nemen." Het probleem van beide ploegen was dat in de aanval slechts sporadisch de lengte onder de borden werd gezocht. Initiatieven ontbraken en de schoten van buiten de bucket vielen niet. Bij Leiderdorp was er niemand die het voortouw nam. Vooral Renske van der Voort vocht tegen zichzelf. Mopperend op alles en ieder een verbleekte haar spel op de momenten dat Leiderdorp de punten en haar acties naar het bord kon gebruiken. „We hebben het initiatief uit handen gegeven", zei coach Jo ris Zandbergen na afloop. „Na een kwartier vielen we stil en gebeurde er niets meer. In de rust (29-24) heb ik gezegd dat die vijf punten verschil niets voorstelden. Maar direct na de hervatting werd de toon gezet doordat wij schoten misten en Grasshoppers niet." Een com pliment van de Leiderdorp- coach was er voor de pas 16-ja- rige Tinka Bröring. De jeugdige Katwijkse speelde onbevangen en zorgde voor snelheid in de aanvallen van Grasshoppers. Leiderdorp kwam diep in de tweede helft terug van een ach terstand die maximaal tien punten bedroeg. Maar de eind sprint werd te laat ingezet en de driepuntspoging bij 52-49 van de Leiderdorpse Kika Stijger werd gekeerd door de ring. „We mogen het niet laten afhangen van een eindsprint zoals van avond", verzuchtte Zandber gen. „We hebben het zelf laten liggen." Grasshoppers-coach Martin Hoekstra was ondanks de winst niet tevreden. „Wij hebben te slordig gespeeld. Vooral het af ronden van de aanvallen liep niet goed en op dit niveau mag dat niet. Maar we zijn op de goede weg. In de komende we ken ziet het er naar uit dat we compleet worden met speel sters die terugkeren van een blessure en dat betekent meer dreiging en creativiteit in het spel." Volgende maand ontmoeten BV Leiderdorp en Grasshoppers elkaar weer, maar dan in de tweede ronde van de strijd om de Nederlandse basketbalbeker. Topscorers-. Grasshoppers: Bröring 12. BV Leiderdorp: Bransz 9 (15 rebounds). O C Suza BASKETBAL JORIS ZANDBERGEN MSV bleef ongeslagen in de promotiedivisie. De Noordwijkse ploeg won in Eindhoven nipt van PSV/Almonte. In dezelfde klasse zegevierde Blitz in Den Haag over Jumpers. In de Vijf Meihal bleef eerstedivisionist BS Leiden met 76-45 mak kelijk overeind tegen Basketiers. De vrouwen van BV Lisse verloegen het taaie Jumpers met 67-59 en gaan aan kop in de eerste divisie B. MSV boekte een benauwde zege in Eindhoven waar PSV/Almonte met 65-61 werd geklopt. De Noordwijkers leken aanvankelijk de wedstrijd onder controle te hebben en namen een voor sprong van tien punten. Er ontstond wat onrust in het spel van MSV, mede doordat de arbiters kwistig met persoonlijke fouten strooiden. Ook na rust (34-41) ontvingen de bezoekers veel fou ten, waardoor de thuisploeg op gelijke hoogte kon komen. In de slotfase maakte PSV echter de overtredingen, waarvan MSV vanaf de strafworp- lijn gebruik maakte om de wedstrijd te beslissen. MSV-coach Burhan Alibegovic had spelverdeler Rick Driessen, die alleen in de thuiswedstrijden van MSV meedoet, node gemist. Scores MSV: Jan Koek 15, Van Leeuwen 12, Bart Koek 11, Van der Spruit 11. Blitz bleef in Den Haag Jumpers voor met 89-75. De ploegen waren lange tijd aan elkaar gewaagd. De Voorschotenaren raakten na rust (46-45) als gevolg van rommelig spel verder achterop. Coach Sid Bruinsma, ook als speler actief als vervanger van de geblesseerde Kees Aanhanen, zette zich zelf met nog negen minuten te gaan in. In die korte periode kwam hij tot negen punten. Blitz dwong vervolgens persoonlijke fouten af bij Jum pers en mocht daardoor veel vrije worpen ne men. Door in de slotfase twaalf van de vijftien strafworpen te benutten wonnen de bezoekers toch nog ruim. Scores Blitz: Piket 22, Vegter 16. BS Leiden was in eigen huis veel te sterk voor Basketiers: 76-45. De thuisploeg overdonderde de bezoekers uit Zevenaar in de beginfase en kwamen snel op een voorsprong van 20 punten. Leiden-coach Ivo Boom bracht vervolgens zijn bankspelers in het veld, die het moeilijk hadden tegen het fel pressende Basketiers. Bij rust (41- 33) had Leiden nog maar een voordelige marge van acht punten over. Met de basis-vijf weer bin nen de lijnen begon de thuisclub goed tweede helft. Vooral verdedigend waren denaars superieur. Erik-Paul van Weereo zwev kelde de beste speler van Basketiers uit de zelf soepel. Ook Jack Ginjaar, met vier driepunters, deed van zich spreken. In des amj was het verzet van Basketiers helemaal Scores BS Leiden: Ginjaar 17, Versteegen 16, 15, Bakker 11. De junioren van Blitz verstevigden hun ko tie in de eredivisie A door concurrent Can met 86-70 te verslaan. Zelfs zonder cente Aanhanen, maar met een uitblinkende Nicastia was de thuisploeg vooral voor 35) te sterk voor de Amsterdammers. devr niet, .nis rindi t|a2. net 2 .01,: Hajne lastige uitwedstrijd tegen Jumpers met wonnen. Hoewel Lisse nagenoeg de strijd tegen Jumpers controleerde, maj ploeg van coach Hans van Vegten het nog lastig. De thuisclub, die steunde op d ne van Karin Stiefelhagen (ex-Lisse), I Berghahn en Ellen Rammler, liet bovendi nig onbenut om de gasten uit hun spel Veel succes hadden de Haagsen met deze daties echter niet. De gasten konden Jumpers vlak na rust niet van. zich afschudden. In de slotfase niet altijd even vriendelijke wedstrijd krei pers de rekening gepresenteerd voor het praat tegen de arbiters. Een opzettelij vormde bij 53-53 het breekpunt in de wed q Scores BV' I.isse: Marleen Drnnph 17. Knnlhnf lfi l dstri Scores BV Lisse: Marleen Droogh 17, Koolhof 16,1 ga 15, Van der Heuvel 10. De meisjes junioren van BV Leiderdorp k ür w in Barendrecht net te kort. Hekkensluit 1 nenland haalde met 56-55 de eerste punt nen. Leiderdorp maakte in de tweede kleine achterstand goed (rust 34-30), m g niet voorkomen dat de thuisclub in de slo beslissende score maakte. Scores BV Leiderdorp: Simson 14, Van Boheemen De juniores van Grasshoppers wonnen wijk eenvoudig met 120-43 van Prisma Vooral na rust (50-19) liet het team var. ste Rick Driessen onder aanvoering van Bröring de Utrechtsen alle hoeken van zien. Scores Grasshoppers: Parlevliet 29, Kucharska nd tc ii de re de - de 2 Routinier Heieen van Duijn gaat namens Grasshoppers naar de ring. Marije de Groot (BV Leiderdorp) heeft het nakijken. foto dick hogewoning LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Met een worp van 59,54 heeft Renate Beunder zaterdag haar eigen Nederlands record kogel slingeren dicht benaderd. Half juli wierp de nationaal kampi oene van Leiden Atletiek 59,71, twee decimeter verder dan in 1998. Ondanks de betrekkelijk geringe vooruitgang behoudt Beunder haar hoop op de Olympische Spelen. Daarvoor heeft het NOCNSF een limiet vastgesteld van 65 meter. Beun der na de laatste wedstrijd van het seizoen: „Met die 59,54 ben ik hartstikke tevreden, want het is weer gelukt om naar een wedstrijd toe te leven. Die uit- muel schieter over de zesti ites had ik natuurlijk graag len a maar ik heb dit jaar ee ibel basis gelegd om echt gooien. Dit jaar ben ik v r stanter geweest met strijden over de 59 men training gaat het noj reser maar wat in het vat zit de niet." fdm« [eten :n B( HANDBAL ROEL DE ZEEUW De vrouwen van Foreholte hebben op de tweede speel ronde in de Eerste Divisie B een gevoelige nederlaag geïn casseerd. Het duel tegen het Valkenburgse Lason ging met 19-23 verloren, een terechte uitslag waarop niets viel aan te merken. De Limburgers waren vooral in de tweede helft een stuk agressiever, terwijl de Voorhoutsen bovendien in een veel te laag tempo speelden. Trainer Rinus Rondberg was na afloop niet mals met zijn kritiek. „We hadden te weinig greep op onze tegenstander", verzuchtte Rondberg. „Er werd onnoemlijk véél en dom bal verlies geleden. Break-outs op momenten dat iedereen gedekt staat en slechte overnames in de verdediging getuigen van een matig wedstrijdinzicht. Verder spelen we te lief en is er te weinig gezonde kritiek bin nen de groep. Ze durven elkaar nauwelijks op fouten te wij zen." Toch had een overwin ning er volgens hem wél inge zeten. Vooral voor de pauze speelde Foreholte een zeer ge concentreerde partij en werd de kleedkamer met een 11-10 ruststand opgezocht. Een voor sprong die met name was toe te schrijven aan het zwakke op treden van de keepster van La son, die enkele ballen ongeluk kig inschatte en de tweede helft ook niet meer zou terugkeren. De eerste vijf minuten na de thee waren uiteindelijk beslis send. In die periode bogen de Limburgers de kleine achter stand om in een 13-17 voor sprong. Wat volgde was een loopfoutenfestival- aan beide kanten en de overwinning van Lason kwam geen enkel mo ment meer in gevaar. De mannen van Saturnus wisten hun wedstrijd wel win nend af te sluiten. In Papen- drecht werd DES'72, de ploeg die in de voorbereiding nog te sterk was, 'met moeite versla gen (24-22). Na een zwakke eerste helft, waarin de Leide- naars goed verdedigden maar opbouwend zeer traag waren, volgde een stormachtige open- dingsfase in het tweede bedrijf. Na enkele minuten had de ploeg van Peter Barreveld een voorsprong genomen van vijf doelpunten. De heldenrol was dit keer weggelegd voor Hans Nieuwenhuys die optimaal profiteerde van de zware man dekking op Freek de Bakker en in de eindfase twee maal scoorde. Enige smetten op de wedstrijd waren de blessures van Nico Mooren (knie), Peter Innemee en Paul van Leeuwen (beiden enkel). Goede inval beurten van Giovanni Voskuil en André van Es droegen bij tot de zwaar bevochten zege. Vol gende week wacht een zwaar dere kluif. Dan komt Van de Voort/Quintus, medekoploper met eveneens twee overwin ningen, op bezoek in de Vijf- Meihal. Ook met nieuwe bondscoach I Nederland de beste van de wehj; dX\ Een nieuwe bondscoach, een vertrouwd resultaat. De ti korfbalploeg heeft in haar eerste interland onder leiding v. Keizer gewonnen van België: 19-11. Beide ploegen bleveifcNHi (rust) redelijk in eikaars buurt tot 13-11. In het slotkwartie «van selectie van Keizer echter onstuitbaar door naar 19-11. was Taco Poelstra, die maar liefst tien keer scoorde. De Nederlandse junioren hadden nog minder moeite i leeftijdsgenoten uit België. Zij wonnen na een 10-2 rusts! Istrijd 17-4. Mirjam de Kleijn en Bregtje van Drongelen, afkomrdek TOP uit Sassenheim, droegen elk een doelpunt bij (11-2 lij Maarten van Vliet van Sporting Trigon (Leiden) bleef d e, wedstrijd op de reservebank. Gemini/Kangeroes heeft de smaak te pakken VOLLEYBAL CHRIS HARTMAN De volleybalsters van Gemini/Kangeroes en RW hebben de smaak te pakken. Na de winstpartijen van een week eerder bleven ze tegen respectievelijk Zovoc en VC Nesselande 2 opnieuw aan de posi tieve kant van de score. Voor RW was het sowieso een goede dag. want het mannenteam noteerde ten koste van Waterlanders zijn eerste zege. De volley ballers van Leython daaarentegen kre gen de eerste nederlaag te slikken. Vre- vok 3 was daarvoor verantwoordelijk. Het uit de derde divisie gepromoveer de Zovoc speelde een onvoorspelbaar spelletje. Gemini/Kangeroes had drie sets lang moeite zijn ritme te vinden. Pas in de vierde reeks denderde het team uit Voorschoten over zijn tegen stander heen. Nico Halsema, de coach van Gemini: „Zovoc is in mijn ogen een van de degradatiekandidaten. Alles ging over de buitenkant, want een midden- aanval hadden ze niet. Aan het net werd veel gepield, hun spelverdeelster verras te ons regelmatig met doortikballen. In de vierde set was bij Zovoc de pijp leeg. Wij bleken conditioneel duidelijk sterker en konden toen de wedstrijd gemakke lijk beslissen." In het Gemini-team ont brak nog steeds Elsbeth van der Berg. De volgende setstanden verschenen op de borden: 15-12,11-15,15-12 en 15-6. RW-vrouwen De RW-vrouwen troffen in VC Nesse- lande 2 een jong en talentvol team. De Rjjnsburgse formatie begon de wedstrijd redelijk (15-13), maar liet vervolgens de nodige steekjes vallen (8-15, 14-16). Vooral het verlies in het derde bedrijf was slordig. Bij 14-11 had RW alle kans de set te winnen. Door passfouten lukte dit niet. In de vierde en vijfde reeks (15-7 en 15-9) was de rol van Nesselan de uitgespeeld. RW gebruikte zijn erva ring, won de lange rally's en mocht daardoor een 3-2 zege in de boeken bij schrijven. Aanvoerster Corien Dijkhui zen: „We hadden moeite in ons ritme te komen. Een week geleden speelden we tegen Cito in alle sets goed. Dat was nu duidelijk niet het geval." Lieuwe van der Meulen, nog niet helemaal fit, zat alweer op de bank. Hij liet het coachen aan Er- win de Groot over. Voor De Groot was het een drukke dag, want hij coachte ook de RW -mannen. De Rijnsburgers konden weer beschikken over Taman Saab en Kees van de Meent. Bovendien waren Dennis Schoneveld en Arnoud van Zuylen van het tweede team aanwezig. Waterlan ders, dat tot zaterdag niet had verloren, bleek geen tegenstander om wakker van te liggen. De ploeg van trainer/coach Martin Broere had in de eerste set geen schijn van kans (15-4). Ronald Verhey, spelverdeler van RW: „In de eerste set was de pass perfect. Daardoor speelden we de blokkering van Waterlanders he lemaal zoek." Het tweede speldeel won RW na een 4-11 achterstand eveneens (17-15). Vervolgens ging het even mis. RW verloor de derde set met 6-15, maar herstelde zich in de vierde (16-14). Ver hey: „De laatste set hebben we op vechtlust gewonnen." Leython De volleyballers van Leython troffen een gemotiveerd Vrevok 3 tegenover zich. De ploeg uit Nieuwegein telde twee ou d-eredivisiespelers, die misschien wel hun snelheid maar niet hun ervaring kwijt waren. Leython verloor de wed strijd met 1-3 (16-17, 16-14, 15-17 en 6-15), maar echt ontevreden was coach John Groen niet. „Vrevok heeft sterk ge speeld, maar dat gold ook voor ons. De eerste en derde set hebben we uit han den gegeven. Daarin stonden we voor, maar konden we het aan het eind niet afmaken", aldus Groen. In de tweede episode gebeurde het omgekeerde. Ley thon stond in eerste instantie met 1-7 achter. Het inbrengen van trainerszoon Niels Groen als spelverdeler inspireerde de Leiderdorpers tot een spectaculaire inhaalrace. Coach Groen: „Al met al hebben we terecht verloren. Vrevok heeft net wat meer kwaliteit." Tineke de Visser v KORFBAL MICHEL VAN GENT De inhaalwedstrijden in het interlandweekeinde leverden enige opmerkelijke uitslagen op. Crescendo behaalde zijn eerste punten in de derby te gen De Danaïden. Fiks ver zuimde de koppositie te ver overen door tegen Bolnes de eerste nederlaag te incasseren. Pernix pakte de volle winst te gen HKC(H), maar KZ Leiden ging onderuit bij Olympiek. Aan het begin van het veldsei- zoen werd in het clubblad van De Danaïden voorspeld dat Crescendo puntloos uit de eerste klasse zou degraderen. Dat was de ideale motivatie voor de ploeg uit de Saffier- straat om in de ontmoeting bij de stadsgenoot op de Montgo- merystraat de eerste punten te pakken, en dat lukte ook: 9-10. Coach Robin Sommeling re fereerde meteen na het eind signaal aan de gewraakte voor spelling: ,Ach, ik lees wel eens een paar dingetjes. Dit'is na tuurlijk een mooie opsteker voor ons. Het was niet fantas tisch, maar over de gehele wedstrijd verdienden wij de winst wel." Zijn inschatting van het spelniveau was raak, want de derby was zeker in de eerste helft van een bedenkelijk ni veau. Beide ploegen trachtten zo lang mogelijk balbezit te houden, waardoor er nauwe lijks flitsende aanvallen te zien waren. De thuisclub zat aan vallend helemaal vast en kwam niet verder dan een strafworp van Mark Rietbergen en een veldgoal van Nienke Feenstra. De bezoekers deden het met goals van Gertjan Hensing (2), Ilone Kooloos en Carmen Zitman wat beter (2-4 rust). In de tweede helft ging het tempo omhoog en werd er met meer precisie geschoten, maar over en weer werden toch teveel plaatsfouten ge maakt. De Danaïden presteerde aanvallend beter en Heiko Lo cher (3), Sandra Kalthoff (2) en Ame Heijman brachten hun club helemaal terug (7-6 en 8- 7). „Als wij twee punten los wa ren gekomen, dan hadden wij gewonnen. Dit hadden de om slagpunten kunnen zijn, maar we hadden toen net niet het nodige geluk. Ik had gezegd dat wij twaalf goals moesten maken om te winnen. Nou je ziet het", stelde Danaïdentrai- ner Aart van der Werf teleurge steld vast. In de tegenaanval maakte Crescendo via Gertjan Hensing en Sylvia Baak echter meteen gelijk, om vervolgens door Linda Meijer en nog maals Hensing door te stoten naar 8-10. De tegentreffer van Ame Heijman bood geen soe laas meer. Pernix behaalde een regel matige 17-12 overwinning op HKC(H). De ploeg van Peter Kuipers speelde met meer agressie, afvang en schotkracht dan de tegenstander. De Lei- denaars waren zeker defensief goed op dreef, want in de laat ste 25 minuten werden slechts drie doelpunten geïncasseerd. Dat leverde in de tweede helft (6-6 mst) zoveel balbei de aanval op, dat de g( Sjoerd van der Kooij (31 Arnoldus, Raymond B< Nj (2), Lian Olsthoorn Treur, Huig Schoondt en Frans Treur een logi volg waren. De laats fdklas schutters speelden als ii 'mpeti moeiteloos mee. De aanval van Fiks h: promotietopper tegen genoeg afvang, maar d ten le tuiging in de afrondi isfooi ondermaats. Matthijs d !C, (2), Henrik Hooimeiji de Visser en Theo werkten in de eerste h 'denbi 5-7 achterstand nog go au (10-8 rust). Bij 10-9 werd een su e. gemist en dat markee begin van de tanende king. De Visser, die i jrande gend sterk op dreef wai ijk valler Aldo Spadon i A wel voor 11-10 en 14-1 kelijki in de resterende zevent ens w< nuten bleven verdere gi d 14-16 verlies. De tweede aanval Leiden verscheen vi na voor de paal van 01ym| leverde in beide helften één doelpunt op, die o| ikt. kwamen van Luciennt aans en Mark Zieritó rood-blauwen konden danks tot aan de mst b (6-5), maar daarna zal 'r als collectief weg. De stand groeide dan ook (8-6. 10-7 en 12-7). Olffen. Iers Angelica Joziasse Akse konden het bevvi itrijd, niet op gang helpen, met 14-8 werd kans spei KIOOS blijf strijd in f den, aderer De [en o] werd ho An dj spet

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24