>wift wil terug naar de gouden tijd van successen (J |~f Sport SLOOS sport AANDAG 18 OKTOBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -5356463 hebben wel eens wat andere lettertjes voor gestaan, zo aar de naam Swift is door de jaren heen altijd blijven a ian. Tachtig jaren waarin de Leidse club menig succes je [le wielrenner afleverde. Met nationale, wereld- en le mpische titels gingen ze aan de haal. Dat had dat jepje fietsers dat rond 1919 door de polder reed mis- hien niet verwacht. Ettelijke malen zijn ze wellicht het ik grond in Rijpwetering gepasseerd waar veel later ■reldkampioen, Tour-winnaar èn Swift-rijder Joop etemelk zou gaan wonen. Nog steeds passeren de o| [dse renners deze weg, bijvoorbeeld tijdens de jaarlijk- 301 wedstrijd rond de Haarlemmermeer. ,,En om daar te 2*1 jen motiveert enorm", zegt secretaris Ron Onderwa- „Daar valt dan meestal ook de slag." CLUB van de WEEK Ren- en Toer\>ereniging Swift er gelegenheid van de tach- igste verjaardag stond het ihuis van Swift aan de Wil- van der Madeweg afgelo- zaterdag in het teken van grote reünie. Eén van de jnisatoren van de druk be- hte middag is Wim van Dui- 1 bode, zelf jarenlang actief I teest in het bestuur en me- oprichter van de jeugd en rafdeling binnen de club. Hij akte de 'gouden periode' 1 ;en 1963 en 1978 van dicht- nee. „Sportief gezien was 1 onze beste tijd", zegt Van J1 venbode. „De club werd ook echt één geheel, omdat veel jeugdleden hun ouders meena men. De club begon meer te le ven." Van Duivenbode, lid van ver dienste - „maar echt voorop sta ik niet meer" - kan zich nog goed herinneren hoe het er aan toeging voordat de club haar grootste sportieve successen binnenhaalde. „Eind jaren vijf tig reden we doordeweeks door de polder en lag de start en fi nish bij de Drie Gatenbrug. Sprints op leven en dood waren dat meestal. Meestal werden die gewonnen door Anton van der Kaay, gewoon omdat hij het meeste lef had. Dat had je echt nodig, want er kwam weieens een auto de bocht om. Hache lijke situaties waren dat." Dat het een keer fout ging, was dus wel te venvachten: „Van der Kaay en Gerben Karstens haalden eens een vrachtwagen met melkbussen in", vervolgt Van Duivenbode. „Ineens don derde er zo'n melkbus van die wagen af en kwam boven op de twee renners terecht. Toen la gen ze dus allebei behoorlijk bebloed op de grond." Over diezelfde Gerben Kar stens, die later nog het natio naal kampioenschap op de weg op zijn naam zou schrijven en nog steeds het Nederlands re cordaantal etappe-overwinnin gen in de Ronde van Spanje be zit, weet ook de huidige secre taris Ron Onderwater nog een verhaal te vertellen: „Hij was in een Tour-etappe eens alleen weggereden, maar was op een gegeven moment achter een vi aduct gaan staan. Toen het pe loton voorbij was, is hij weer achter aangesloten en vroeg de andere renners achter wie ze aanzaten. Die waren stomver baasd hem weer te zien en be grepen er niks van." Tussen 1966 en 1969 werd de ploeg van Swift vier keer op rij Nederlands kampioen bij de ploegentijdrit. Een vijfde titel werd in 1976 behaald. In 1964 (Gerben Karstens en Bart Zoet) en 1968 (Joop Zoetemelk) werd door Swiftrenners olympisch goud binnen gehaald. Dergelijke successen hebben ze bij Swift alweer een tijdje niet meegemaakt. „Een jaar of tien geleden hadden we nog wel een heel goede amateurploeg", ver telt Onderwater. „Die renners hoorden echt bij de top. Maar omdat daar zoveel geld naartoe ging, bleef er voor de vereniging zelf een stuk minder over. Dat bleek dus niet de goede weg te zijn. Bovendien: als de sponsor af zou haken, waren we de ren ners ook gelijk kwijt." De sponsor haakte inderdaad af en het toenmalige bestuur zag in dat er wat moest veranderen. De huidige voorzitter Feo Mar tens vertelt: „We moesten meer de nadruk op onze jeugd gaan leggen, zodat talenten zich bin nen de club konden ontwikke len. Autonome groei dus. Want als er op een gegeven moment alleen maar grijze en kale kop pen aan tafel zitten, houdt het natuurlijk op. We waren on langs wel genoodzaakt de con tributie verhogen, omdat we de professionele trainster Angela van Smoorenburg hebben aan gesteld. We hebben nu een gro te groep B-amateurs, een mix van ervaren en jonge wielren ners." Deze groep moet binnen een paar jaar de sprong naar de A- amateurs gaan wagen. „Want dit is het eerste jaar dat we niet aan de competitie meedoen", voegt secretaris Onderwater toe. „We willen weer terug, maar daarvoor moet nog een hoop gebeuren. Op z'n vroegst denk ik aan 2001 voor onze te rugkeer in de competitie." Ook het vrouwenwielrennen heeft bij Swift een hoge priori teit. Momenteel wordt daar in de regio nog weinig aan ge daan. „Als we een sponsor kun nen vinden, willen we graag een vrouwenploeg formeren", zegt de voorzitter. „We hebben nu al twee talent jes en ik hoop dat we nog wat meisjes van buitenaf kunnen aantrekken. Je ziet er namelijk genoeg rondrijden, die bij geen enkele club betrokken zijn. Ter wijl ze best talent kunnen heb ben." Een competitie-element zou de stimulans kunnen zijn om meer te gaan fietsen, en dus nog sterker te worden, denkt Onderwater. „Als je alleen bent, is het moeilijker je te motiveren om te gaan trainen. Wij rijden met een groep." Binnen een jaar wil Swift haar toer- en renafdeling laten fuse ren, zodat de vereniging com pleet één is geworden. „Zodat we over de hele breedte voor ie dereen aantrekkelijk zijn", al dus Martens. „En met een beet je mazzel komt er dan weer een topper bovendrijven", hoopt Onderwater. „Met heel veel ge luk misschien wel een wereld topper." RAYMOND GRIMBERGEN* TEAM van de WEEK Vier oud-kampioenen Jan Zoons, Teun van Duuren Aart de Jong en Erik Bos (v.l.n.r.) kenden als lid van Ren- en Toervereniging Swift de nodige sportieve hoogtepunten. „In 1976 werd ik op de baan in het Rotterdamse Ahoy' nationaal kampioen bij de puntenrace", blikt De Jong terug. „Dat was best een verrassing, want in die tijd was Bert Oosterbosch dé man. Samen met drie andere ren ners, waaronder Jos de Bruin van Avanti, had ik een ronde voor sprong en uiteindelijk de meeste punten. Als amateur heb ik daarna nog eens de Zesdaagse van Rotterdam gewonnen." Jan Zoons maakte deel uit van het team dat in 1968 en 1969 de nationale titel bij de ploegentijdrit binnenhaalde. „Samen met Gerben Karstens, Joop Zoetemelk en Bart Zoet waren we eigen lijk wel de favoriet voor de eindzege", vertelt Zoons. „Maar ook Olympia uit Amsterdam, met Peter Post, maakte een goede kans. Vlak voor de finish haalde we ze in, waardoor we zeker van de titel waren. Een jaar later wonnen met zo'n anderhalve minuut verschil nog een keer." Midden jaren zeventig besloot Zoons beroepsrenner te worden. Twee jaar lang reed hij voor de Wybert-ploeg. „Ik reed vooral in de criteriums in Nederland en België en klassiekers als de Amstel Gold Race, Omloop 't Volk, De Ronde van Vlaanderen en Gent-Wevelgem." „Zonder Karstens en Zoetemelk waren we natuurlijk nooit kam pioen gewórden", vertelt Teun van Duuren over het jaar 1976, toen hij met zijn team nationaal kampioen bij de ploegentijdrit werd. „Daarna ben ik altijd wel een redelijk goede amateur ge bleven, rriaar op een bepaald moment heb ik toch de voorrang gegeven aan een maatschappelijke carrière", lacht Van Duuren. Erik Bos werd in 1990 kampioen op de baan bij de koppelkoers, samen met Mario van Baarle. „Dat was in Sloten", vertelt hij. „In die tijd waren we best gerenommeerde baanrenners. Omdat ik de snelste was, moesten we het zo uitkienen dat ik de laatste vijf ronden zou rijden. Ik wist dat dit waarschijnlijk de enige kans in m'n carrière zou zijn dat ik kampioen kon worden. In de sprint klopte ik toen John den Braber." Bos kwam daarna bij de topamateurs van Swift terecht, die naar de topcompetitie pro moveerde. „Een heel gezellige ploeg was dat. De mooiste tijd uit mijn wielerloopbaan." foto henk bouwman Naam: Ren- en Toervereniging Swift. Oprichtingsdatum: 19 juli 1919. Ledenaantal: 155, van wie 25 jeugdleden. Contributie: 135 gulden (senioren) en 70 gulden (jeugd). Ledenaanmelding: 071- 5223776 (Ron Onderwater). Hoogtepunt: De vier nationale titels bij de ploegentijdrit tussen 1966 en 1969. Dieptepunt: De kortstondige opsplitsing in 'Lenig en Snel' en 'Nieuw Swift', in de jaren vijftig. W CLUB MM krijgt sportmateriaal aangeboden aoor: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 'PVALLEND ■*\ANWEZIG lar e P n: Edwin van Heek. ijd: 23 jaar. f1 :DOSR. -ur ep: Exportmedewerker op »hol. R beleeft geen goede sei- itart. Pas gisteren verliet ?gradant de laatste plaats vierde klasse door een 3- :rwinning op Warmunda. ïoofdrol in die wedstrijd weggelegd voor Edwin van die alle Veense doelpun- oor zijn rekening nam. •ed gingen ze? vrste tiuee waren vrij mak- ,and 1 alleen voor de keeper. Bij oek rde gleed ik uit, maar de en Hep de bal voorbij door ik weer op kon staan Bi >bal in de bovenhoek kon ten." it je eerste hattrick? e jaar geleden heb ik er bij V nog een gescoord. Dat toen alledrie schoten van teter of 40 over de keeper 3 Hij was nogal klein, van- me Maar deze was veel be- jker. cht Bi om speelde je vorig jaar n dfn het zevende? ik weer bij DOSR terug- (2J J, had ik door mijn werk kal tijd om te trainen. Van dat ik niet in de selectie 'oen heb ik maar bij mijn d( in het zevende gespeeld, tg gezellig was. Daar heb veel goals gemaakt. Ik '■nietgeteld, maar het wa- ede een stuk of dertig. het om terug te zijn? d mijn hele leven bij gespeeld. Drie jaar gele ik echter een me- sur verschil met een paar ou- lgeijpelers. waardoor ik besloot gaan. Ach, ik was nog n misschien een beetje on- Trainer Theo Guyt met zijn pupillen van Quick Boys. Katwijk. Oktober 1999 FOTO STEFANIE UIT DEN BOOGAARD GESPROKEN Basketbalcoach Ton Boot in Voet- bal Magazine: Van de meeste voetbalcoaches heb ik geen hoge pet op. Als ik ze na een wedstrijd hoor praten dan zitten ze daar gewoon voor zichzelf. ALs ze ver liezen hebben de spelers de op drachten niet goed uitgevoerd, als ze winnen komt dat door de tactiek. Idem over profclub Volendam: „Waarom moet een club die nou al tien jaar helemaal ver pest en verrot is, die al jarenlang een miljoenenschuld heeft en die er keer op keer blijk van geeft de zaak totaal niet te kun nen runnen, waarom moet die club zo nodig in het betaalde voetbal blijven. Idem: „Ajax en NAC hebben met res pectievelijk Frank Kales en Roe- lant Oltmans in mijn ogen een uitstekende zet gedaan. Door mensen van buiten te halen, krijg je nieuwe ideeën. (...)PSV is voor mij het grote voorbeeld van inteelt. In extreme mate. Altijd komen er weer PSVers op be langrijke posities. Daarom blij ven het ook van die losers. De Belgische international Branko Strupar in Humo: „Tijdens het EK in Zweden sprak iedereen over Gullit en Van Basten, maar ik had alleen oog voor Bergkamp. Net als ik, is hij ook iemand die zacht met een bal is. Allez, Bergkamp trapt nooit, hij streelt de bal. Als zulke voetballers er niet meer zouden zijn, bestond onze sport niet meer. Cambuur-speler Leonard van Utrecht over de lessen op de Johan CruijfF University in Voetbal Magazine: ,,Je wordt goed in de gaten ge houden, via voortgangsgesprek ken. Dat heeft Johan goed gere geld. Hij heeft gezegd dat hij me op de voet zou volgen. Lesgeven doet hij niet, want hij heeft er een enorme hekel aan om zich te vergissen. Leontien van Moorsel in Vrij Nederland: „Ik was de eerste renster die zich opmaakte. Dat doe ik al sinds mijn twaalfde, dus waarom zou je je lippen niet stiften als je aan het sporten bent? Mijn rivale Jean n ie Longo heeft tijdens mijn moeilijke periode geroepen dat ik zo vet als bagger was. Jammer dat de media zo'n uitspraak let terlijk overnemen. Overgewicht kan je toch netter omschrijven. Heel veel pijn heb ik gehad van een foto in de krant die is geno men tijdens mijn comeback in de Ronde van Schijndel. Terwijl je de strijd weer aangaat om af te vallen, word je zó afgebeeld. Mark van Bommel van PSV in Voetbal International: Wat we bij Fortuna aan reis tijd kwijt waren in een heel sei zoen, had ik er bij PSV na vier weken al op zitten. Idem: „Zonder gekheid: vraag me naar een wedstrijd van een paar jaar geleden en ik vertel je het verloop. Idem, over medespeler Johan Vogel: We zijn allebei spelers met ogen in onze kont, schakers die een paar stappen vooruit den ken. Ik denk dat er met ons een mooie combinatie is geboren: de Karpov en Kasparov van PSV. John Nieuwenburg in VI over zijn eerste Ajax-shirt: „Het exemplaar mocht ik mee nemen naar huis. Daar heb ik het nog een paar keer aange trokken. Gek eigenlijk: ik moest even die stof aanraken, even kij ken of het shirt me wel stond. En ik moet zeggen: het staat per fect. Feyenoorder Paul Bosveit in VI over vissen: „Bij Twente gingen we vaak met een groepje, met Ter Avest en Heubach, maar bij Feyenoord vist er geloof ik niemand. Ja, Beenhakker, maar om nou met de trainer te gaan vissen... Johan Cruijff over zijn Welfare Foundation in Nieuwe Revu: „Vroeger bestond voetbal uit de straat. Die leerde je dat je beter niet kunt vallen. De praktijk trainde je. Nu word je getraind en de trainers zijn vrij zwak tot slecht. Er zijn een heleboel coa ches maar te weinig leermees ters. Er wordt veel gepraat en veel geblèrd, maar weinig con structief gedaan. Voetballen doe je met je hoofd. Ik heb nooit een Coo- pertest gelopen, maar ik was altijd op tijd waar ik we- zen moest.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23