bPORT Bizarre ontknoping in Formule 1 inst op Lisse breekpunt oor Ter Leede Schaatspeloton verslagen na dood Poelstra ITK stuurt Glenn elder naar huis Wereldtitel Colin Montgomerie /illem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk, 071-5356463 - rainer weg bij Blauw Zwart «fnaar Trainer Jan de Jong is weg bij Blauw Zwart. Op zijn flj zoek is het contract met de Wassenaarse tweedeklasser ver- iken. Voorlopig neemt tweede trainer Cees van Stigt zijn ta- iover. De Jong, die geen commentaar wil geven, nam het be- Jl dit weekeinde, een kleine week na de thuiswedstrijd tegen va cos, die een kwartier voor tijd werd gestaakt vanwege een 1 ie vechtpartij. Aanvoerder Jan de Jong, zoon van de trainer, keeper Leo de Boer, zijn schoonzoon, besloten eerder al te jekken, nadat het bestuur hen voor respectievelijk twee en wedstrijden wilde schorsen. Het bestuur van Blauw Zwart eerde bovendien spits Richard Douw als lid. Docos en Blauw art kwamen beide gisteren niet in actie, in afwachting van de praak van de Tuchtcommissie van de KNVB. I Ajromhout weer op de bank bij Lisse Doelman Peter Kromhout heeft weer plaatsgenomen op fank bij FC Lisse. Twee weken geleden liep Kromhout (22) ^bij de club nadat hij zijn plaats in de basis was kwijtgeraakt Ron Bouman. Daarna liet de Katwijker zich een week niet -N trainingen en bij wedstrijden zien. ,,Ik heb deze week een ïf) helderend gesprek met de trainer (Wim Schaap, red.) gehad. SE rijg een eerlijke kans, en op de training zal ik me moeten be- 36 en", aldus de Katwijker, die aan het einde van het vorige J7 oen overstapte van Quick Boys naar FC Lisse. Bij de Kat- ;e club was Kromhout tweede doelman achter Tom van der "2 ienaar zou niet speelgerechtigd zijn '0 iPtST c illige carrière van voetbal- leun Helder heeft afgelo- weekeinde opnieuw een ssen de wending genomen, de Hongaarse kampioen wie Helder dit seizoen uit stuurde de 30-jarige luiten vrijdag naar huis er onduidelijkheid be over de vraag of de Leide- vel speelgerechtigd is. der belandde afgelopen het kielzog van trainer ten Cate in Boedapest na yg nislukt avontuur bij de ;se club Dalien Wanda FC. ns het Hongaarse sport- id Nemzeti Sport claimt ünese club nu ineens dat daar nog contractuele chtingen heeft. Chinese club stuurde via de wereldvoetbalbond ien brief met het verzoek Ie transfer van Helder te ïandelen. Helder en MTK en echter dat de linksbui- :en verplichtingen meer an de Chinese club. Ier koos begin dit jaar terrassend voor een Azia- ivontuur nadat hij in ja- door NAC-trainer Spelbos selectie was gezet. Amper laand later was Helder al erug in Nederland omdat inese club haar verplich- niet zou zijn nageko- Helder en zijn zaakwaar- Leidenaar Frans Stou ten, gingen ervan uit dat het contract met Wanda FC was ontbonden. Volgens Nemzeti Sport heb ben Helder en Stouten tijdens de contractbesprekingen met MTK documenten getoond waaruit zou blijken dat Helder transfervrij en speelgerechtigd was. Op grond van die docu menten zou de FIFA ook een voorlopige machtiging voor Helder hebben afgegeven. Gezien de onduidelijkheid rond de speler besloot het be stuur van MTK vrijdag het con tract met Glenn Helder op te schorten. MTK heeft hem 30 dagen de tijd gegeven om de si tuatie op te helderen. Als dat lukt, mag Helder op dezelfde basis terugkomen, zo maakte manager Ferencz Fuloep dui delijk. Volgens hem is Glenn Helder de beste buitenlandse speler die MTK ooit onder contract heeft gehad. Dat Helder vanwe ge blessures nog nauwelijks in actie kwam, doet daar volgens de manager niets aan af. Helder verklaarde tegenover Nemzeti Sport dat hij, zodra het pro bleem is opgelost, graag terug keert naar Boedapest. „Toen ik naar MTK ging, verklaarden veel mensen in Nederland me voor gek, maar ik heb het hier uitstekend naar mijn zin. Ik kan het goed vinden met mijn me despelers en de supporters zijn dol op me." wentworth Met zijn eerste wereldtitel matchplay heeft de Schotse dies op de eerste twee holes en hield de Amerikaan, die last had van se Wentworth met de helft. Seve Ballesteros was de eerste golfer met golfer Colin Montgomerie zijn totaal voor dit seizoen op zes gebracht, rug- en nekongemakken, voortdurend op afstand. Op de 33ste hole zes zeges op de Europese Tour. De legendarische Spanjaard zette het Hij evenaarde daarmee het Europees record van de Spanjaard Severia- bouwde de Schot zijn voorsprong op tot drie en op de 34e hole was de rijtje neer in 1986. Zes jaar later evenaarde de Engelsman Nick Faldo no Ballesteros en de Engelsman Nick Faldo. Montgomerie domineerde strijd afgelopen. Montgomerie, al zes jaar Europa's regelmatigste spe- die prestatie. de finale tegen titelverdediger Mark O'Meara volledig. Hij maakte bir- Ier, verdiende 5,75 miljoen gulden. Zijn tegenstander verliet het Engel- foto ap Schumacher superieur, Hakkinen kampioen Mika Hakkinen is opnieuw wereldkampioen in de For mule 1. Dankte de Finse McLaren-coureur dat in 1998 nog aan zijn rijstijl en de onwennigheid van Michael Sc humacher bij Ferrari, dit jaar kreeg hij de titel toegewor pen terwijl hij na zat te griepen over zijn onthutsende nederlaag bij de Grote Prijs van Maleisië. sepang renstal en als Irvine over twee anp weken op het circuit van Suzu- ka toch nog wereldkampioen wordt, dan is dat niet omdat hij de beste coureur van 1999 was en in de beste racewagen zat. Die eer komt de andere Ferrari- rijder toe: Michael Schuma cher. „De beste nummer twee van de wereld", grapte Irvine met een dankbare blik in de ogen. Toen was hij nog win naar. De schuimwijn bij de Grote Prijs van Maleisië was in eerste instantie wel voor de degelijke Irvine, de edele 'Schumi' gaf die champagne geest, proefde dat- ie uitzonderlijk goed was en schonk royaal in. De wedstrijd leiding maakte er uren na af De Fin werd onder voorbehoud wereldkampioen op de vierkan te centimeter, doordat plichts getrouwe technici afwijkingen ontdekten aan de carrosserie van de bolides van Irvine en Sc humacher. Hun Ferrari's waren gisteren superieur. De Duitser heerste, de Noord-Ier profiteer de en zegevierde. Drie uur na de huldiging volgde hun dis kwalificatie. De autosportfederatie FIA mag zich de komende dagen buigen over het officiële protest van Ferrari tegen de diskwalifi catie. Als de bond in het voor deel beslist van de Italiaanse loop met behulp van de tech niek lauwe pis van. Hoe bizar de ontknoping ook was, de rentree van Schuma cher was weergaloos. Daarop viel niets af te dingen, ook niet door een tiental verkeerde mil limeters stroomlijnend plaat werk. De Duitser, drie maanden uitgeschakeld door een dubbele beenbreuk en zelf kansloos voor de titel, maakte zich op het circuit van Sepang onsterfe lijk bij Ferrari en in Italië door 'ongetraind' de allerbeste te (willen) zijn. Schumacher was de 'deus ex machina' voor Irvine. Hij toon de uitgebreid zijn onaardse kwaliteiten en gaf zoals afge sproken drie ronden voor het einde zijn nog kansrijke Noord- Ierse stalgenoot met een gene reus gebaar voorrang. Regerend wereldkampioen Mika Hakkin en keek met holle ogen en tan denknarsend toe bij het tradi tionele drankgespat na afloop. De Fin kwam nog net op het podium, maar zag door het ge slaagde ploegenspel van Ferrari met leedwezen zijn voorsprong van twee punten in de algeme ne rangschikking omgezet in een achterstand van vier. Met Schumacher weer op de been keek hij vast vooruit naar zijn aftreden in Japan. „Die vent is ongelooflijk goed", zei Irvine, die voor 2000 bij nieuwkomer Jaguar heeft ge tekend, over zijn 'eerste hulp'. „Daar word je moedeloos van. Ik zou niet weten wat we zon der hem moeten. Dat wordt nog wat als ik volgend jaar te gen hem rijd. Hier hoefde ik al leen maar geen fouten te ma ken. Michael deed het zware werk." Hakkinen finishte op bijna tien seconden als derde. Hij keek bedenkelijk. Dat had niet alleen met de in het warme en vochtige Maleisië superieure concurrentie te maken. Ook met de instructies, de tactiek van McLaren-Mercedes en dat was niet voor het eerst. De titelverdediger leek, op 'matchpoint' in het WK, met hardere banden en een vollere tank te kiezen voor een enkele pitstop tegen zijn grootste ri vaal Irvine twee. Na 47 van de 56 ronden moest Hakkinen zich, in tegenstelling tot Schu macher, toch nog een keer bij de 'garage' melden. Zo hij nog een kans had, was die toen meteen verkeken. „De zwaarste race die ik ooit heb gereden", pufte de versla- gene. „Maar ik kan nog altijd winnen in Suzuka. Waarom niet? De bolide liep daar vorig jaar ook erg goed." Hakkinen zei het met de overtuiging van de topsporter, de goede ver staander zag de twijfel en hoor de de hoop erin doorklinken. De Fin won echter toch, net als Irvine, door een wonder. Dat was niet Coulthard, wiens McLaren al na vijftien ronden de geest gaf, maar een onbe kende official met een meetlat. Protest Ferrari Ferrari heeft een officieel protest ingediend tegen de diskwalificatie van Irvine en Schumacher. De internatio nale autosportfederatie FIA doet voor de Grote Prijs van Japan, op 31 oktober, uit spraak. Jo Bauer, de technisch ge delegeerde van de interna tionale autosportfederatie, gaf twee uur na de race een verklaring uit waarin stond dat de stroomlijning van de carrosserie van de Ferrrari's niet conform de richtlijnen was. Nametingen wezen uit dat dat enkele aërodynami sche onderdelen meer dan tien millimeter afweken van wat volgens artikel 3.12.1 van het technisch reglement van de FIA (versie 1999) in de Formule 1 nog mag. Nog een uur later volgde de diskwali ficatie van de winnaar en de nummer twee. sen maken het verschil in derby (eim gerard baas itste liep hij de kleedka- X want Erwin Beltman iet langst van alle spelers veld blijven. Om compli- is in ontvangst te nemen, te genieten, om zijn ver- an iedereen te vertellen, het gevoel van de wed- ran zijn leven zo lang mo- vast te houden. Met 3-1 er Leede zojuist FC Lisse 'en en de ongrijpbare rspits, die een 'zalige ijd' had gespeeld, had de gelegd voor een overwin- die voor de Sassenhei- vel eens het breekpunt in ipetitie kan worden, feitelijke bijdrage van in stond met twee assists ins in de schaduw van indeel van middenvoor •ampfens (twee goals en lorzet), maar de Wasse- !r was degene geweest laf het eerste fluitsignaal anz sese backs tot wanhoop ïdreven. In totaal kreeg vai m drie man tegenover 'lajid Darazzi begon als rdediger, maar de ver van de geblesseerde Imahdadi ontving al na w inuten door een ongeluk- die tegen Hicham Rbii kaart. Daarna nam L Jugeveld het over, maar kreeg snel geel. „Dan dat je goed zit, want ze zich gaan inhouden. Je 'i meer uitproberen", zei m na afloop. rechtsbenige Langeveld 'aarna weliswaar op de ITi ckpositie staan, maar gaf '8st en respect zoveel ruimte weg dat trainer Wim Schaap na afloop mopperde dat hij het zelf beter had ge daan. „Ik liet mij in ieder geval nooit vijf keer in de luren leg gen", zei de man die bij Wilhel mus jarenlang in de hoofdklas se voetbalde. Kee Hoei Tan was in het slotkwartier Beltmans laatste directe tegenstander en ook Hoei Tan kreeg het geel voorgehouden. De kaartenlast zorgde ervoor dat linkerspits Hicham Rbii, ge concentreerd trucs met doelge richtheid combinerend, even eens tot meer in staat was dan hij tot dusver in de competitie had laten zien. Omdat Alan Campfens zich daar blijkbaar erg goed tussen voelde, be schikte Arie Lagendijk zaterdag over een voorhoede, die het verschil maakte met FC Lisse. Zijn spitsen namen gedrieën een groot aandeel in opbouw, vorming en afronding van de doelpunten. Nadat de eerste helft zonder doelpunten maar met betere kansen voor Ter Leede voorbij was gegaan, brak Beltman na een crosspass van Rbii in de 54ste minuut het aantrekkelijke duel open. Beltman vloog langs Langeveld, hield het overzicht en gaf Campfens een niet te missen kans: 1-0. De 3-0 van Campfens verliep bijna iden tiek, alleen ging Beltman toen met een individuele actie langs Hoei Tan. Tussendoor zorgde Rbii voor de fraaiste treffer door de bal vanaf 16 meter in de bovenhoek te volleren. Wat aan dat doel punt voorafging was zelfs nog mooier. De manier waarop Erwin Beltman staat na het passeren van Barry Langeveld (links) op het punt om Kee Hoei Tan (6) te verschalken. Na deze actie scoorde Alan Campfens 3-0. Campfens hem het beslissende passje gaf - de bal tussen een aantal Lissespelers dood leg gen, omdraaien, wachten en met een stiftballetje Rbii vrij voor Bouman zetten - verraad de een aan arrogantie grenzen de zelfverzekerdheid. Campfens was gewoon in een bloedvorm. Tussen het dozijn kunststuk jes door kreeg Lisse een hand vol opgelegde mogelijkheden. De ploeg, die volgens Schaap veel te tam was begonnen aan het duel, speelde niet goed, maar was wel gevaarlijk. Voor rust mikte Jerrel Linger van twintig meter naast het lege doel en even later schoot hij op de lat. In de tweede helft moest doelman Thomas Waasdorp Ter Leede een paar keer redden toen Armando Luxenburg en Linger van dichtbij konden in schieten. Bovendien schoot Nick Schnater nog een keer op de paal. Het Lisser doelpunt viel pas vijf minuten voor tijd toen Luxenburg van afstand Waasdorp verraste (3-1). FC Lisse zette nog aan voor een stuntje, maar kwam niet verder dan een schot van Arne van de Berg, dat door Waasdorp stijl vol over de lat werd getikt. Toch had niemand het er na afloop over dat de overwinning met geluk bij de thuisploeg was terechtgekomen. Ter Leede was voorin beter, sneller en gevaar lijker geweest en had het aange durfd om negentig minuten lang één tegen één te spelen. Lagendijk: „Lisse kon niet tot een normale opbouw komen, omdat Jeffrey Stolk dicht tegen Leon van de Zwet speelde. Jef frey heeft zich weggecijferd, maar was erg belangrijk voor ons. Met het teamrendement konden we het klasseverschil overbruggen." Lagendijk zei ook dat hij hoopte dat het duel zijn man nen de overtuiging heeft gege ven het hoofdklasseniveau aan te kunnen. „Deze wedstrijd hadden we al eerder kunnen spelen, maar toen lukte het niet om dit spel vol te houden. Dit duel kan een breekpunt wor den. Als we zo voetballen maak ik me over handhaving geen zorgen." Ondertussen vertelde Beltman zijn verhaal nog eens aan wie het maar horen wilde. foto kees van hooqdalem „Vorige week scoorde ik op de training de winnende treffer, een hele mooie kopbal van zes tien meter. Ik ben een emotio nele voetballer en op zo'n mo ment ga ik helemaal uit mijn dak en maak ik buikslidings en zo. Ze vonden me allemaal maar een halve zool en zeiden dat ik dat moest bewaren voor de competitie. Vandaag heb ik het een keer in het echt laten zien, in een echte hoofdklasse derby. Begrijp je nou waarom ik zo blij ben?" Ter Leede: Waasdorp; De long, Bloemheuvel, Van Zeist, Honsbcek; Kramer (73. Zizzar), Stolk, Wajer; Belt man (84. Benfrekane), Campfens, Rbii. FC Lisse: Bouman; Darazzi (73, Tetro), Taument, Van de Zwet, Langeveld; Hoei Tan, Van de Berg, Schnater; Van Bemmel, Luxenburg, Linger. amsterdam Het schaatspeloton is versla gen. De dood van marathon schaatser Willem Poelstra, za terdag na de eerste officiële wedstrijd van het seizoen, laat een diepe wond achter. De wedstrijd was gereden, de eindsprint gewonnen door Jan- Maarten Heideman, toen Wil lem Poelstra tijdens het uitrij den in elkaar zakte, getroffen door een hartstilstand. Reani matie mocht niet meer baten en enkele uren later overleed de 24-jarige rijder uit het Friese Hijum in het AMC te Amster dam. Ploegleider Anjo Hofman van de Thyssen-ploeg onderwierp voor de aanvang van het sei zoen al zijn rijders aan een uit gebreide test van het uithou dingsvermogen. Arnold Gaas enbeek, Fausto de Marreiros en Arjen Schreuder werden door Poelstra ver in de schaduw ge zet. Hofman: „Poelstra trainde hard en veel. Hij wilde altijd de beste zijn. Hij was een vechter. Twee uur zijn de doktoren be zig geweest hem te reanimeren. Hij wilde niet meer ademen. Onbegrijpelijk dat er geen teken van leven meer kwam." Poelstra onderging begin de ze maand nog een medische test. Niets wees op een afwij king. De keuring werd gedaan door dokter Jaap Westbroek, de begeleidingsarts van Rintje Ritsma. „Er waren absoluut geen fysieke problemen. Dat wees de fietstest uit. Hij scoor de heel hoog. Er was geen re den om zijn hart te onderzoe ken. Een hartstilstand kun je niet voor zijn. Het is vreselijk als zoiets gebeurt. De oorzaak kan een hartspieronsteking zijn, of een afwijking aan de hart klep." Jan-Maarten Heideman, win naar van dc openingswedstrijd om de KNSB Cup, was er kapot van. „Dit is een ramp. Vooral voor zijn naaste familie, maar eigenlijk voor het hele pelo ton." „Het ene moment ben je blij omdat je gewonnen hebt en het volgende moment zie je ie mand op het ijs liggen. Dat is heel raar. Toen we weggingen uit Amsterdam wisten we nog niet hoe het met hem ging. Het was heel onwerkelijk om later op Teletekst te zien dat hij was overleden." Zoals altijd wanneer een sportman jong sterft, wordt het woord doping gefluisterd. „Ten onrechte", vindt Heideman. „Er zal best iemand individueel eens iets gebruiken, maar ik ge loof dat het marathonschaatsen schoon is. Ik vind dat er een goed dopingreglement moet zijn, met veel controles, maar dat mag absoluut niet in ver band worden gebracht met Wil lem Poelstra. Er is geen enkele aanleiding voor. Bovendien moet je nooit over iemand pra ten die zich niet kan verweren. En Willem kan zich nooit meer verweren." Willem Poelstra was een enorm talent. In 1995 werd hij A-rijder en vanaf die tijd won hij met nummer 79 steeds het jongerenklassement van de KNSB-competitie. Vorig jaar eindigde hij op de vijfde plaats in het eindklassement. In de Elfstedentocht van 1997 finishte hij als negende. Poelstra won ook de eerste marathon op de kunstijsbaan van Dronten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17