Let op» Geen hotelvilla's naast De Beukenhof 'We willen een soort buurtvereniging worden' W W? Regio Rustig begin naschoolse opvang in Warmond Archeologen zoeken burcht Den Oudenhof onder het Irispark I] ekneld na botsing Een 26-jarige Leiderdorpse is zaterdagochtend na een botsing op de kruising van de Persant Snoepweg ide provinciale weg N446 bekneld geraakt in haar auto. Ze iest door de brandweer worden bevrijd en is met botbreuken ar het LUMC vervoerd. De andere automobilist die bij het Jp! geluk was betrokken is een 46-jarige Leidenaar, die te veel aP d gedronken. Hij kreeg een rijverbod van twee uur, en is met 'n' (breuken in zijn voet naar het Rijnland Ziekenhuis gebracht. ewoonster is inbrekers te vlug af schoten Een 49-jarige Voorschotense vrouw was zater- ivond rond half negen twee inbrekers te vlug af. De inbre- waren haar huis aan de Willem Barentszlaan ingekomen 4°r een raam aan de voorkant te forceren. Voordat ze hun kar- hadden afgerond kwam de bewoonster echter thuis. De in- 8 ikers zijn - met meeneming van enkele cd's - weggevlucht, en ondanks de inzet van een speurhond niet gepakt. assenaar praat met Katwijkseweg Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft vanmid- een gesprek met vertegenwoordigers van het buurtschap dai wijkseweg. Dat gesprek gaat over de geplande uitbreiding h ihet opvangcentrum voor asielzoekers bij het voormalige il Wassenaar. Het buurtschap is hier fel tegen gekant. De louders A. Vriesendorp (ruimtelijke ordening) en H. Hupkes ilzijn) geven de buurtbewoners uitleg over de bouwaanvraag ide Centrale Opvang Asielzoekers (COA) en procedure die lemeente volgt bij beoordeling van deze aanvraag. De COA extra vluchtelingen onderbrengen in noodgebouwen naast voormalige hotelgebouw aan de Katwijkseweg, waar mo- nteel circa 160 asielzoekers wonen. f evaarlijke' regenafvoer I roorzaakt ongeluk in Leyhof iraatsma. 071-5356437.plv.-chef judy nihof. 071-5356416 Oegstgeest weigert bouwvergunning Op het parkeerterrein van het Oegstgeestse restaurant De Beukenhof mogen geen hotelvilla's komen. Directeur E. Rozendal krijgt geen toestemming voor zijn bouw plan, omdat er te veel groen voor moet wijken. oegstgeest erna straatsmaweeweg past bovendien niet in het bestemmingsplan. De bebouwing van het parkeer- Rozendal zou voor hooguit teerrein op de hoek van de Ter- tien procent uitbreiding van de bestaande bebouwing op zijn perceel vrijstelling van hel be stemmingsplan kunnen krijgen, zegt een woordvoerder van de gemeente. „Maar zijn bouw plan gaat veel verder." Dat be tekent dat de bouw van de ho telvilla's niet door kan gaan. De Beukenhof-directeur wil de twee hotelvilla's bouwen op het parkeerterrein van zijn res taurant. Volgens hem is in de Leidse regio grote behoefte aan een vijfsterrenhotel. De gebouwen zouden in to taal twintig kamers moeten tel len en een aanvulling zijn op het restaurant. Het verlies aan parkeerruimte wilde Rozendal compenseren door de bouw van een ondergrondse parkeer garage. De directeur achtte de kans op toestemming van de gemeente Oegstgeest groot om dat op het parkeerterrein vroe ger twee dienstwoningen heb ben gestaan. Hij ging ervan uit dat zijn bouwplan binnen het bestemmingsplan paste. Rozendal, die ook eigenaar is van restaurant Alfred's Diner, loopt al geruime tijd rond met plannen voor de bouw van een hotel in Oegstgeest. Eerder liet Rozendal zijn oog al vallen op het Texaco-terrein naast de Beukenhof. Ook was hij geïnte resseerd in aankoop van het Zendingshuis. Beide locaties bleken echter veel te duur voor de bouw van een hotel. Rozendal was vanochtend niet bereikbaar voor commen taar. Jubileumfeest carnavalsvereniging De Rijnschuimers dorp afke van der toolen bewoner van de nieuw- -wijk Leyhof stelt een aan- >r aansprakelijk voor de iken ruggenwervel die zijn v vlak voor de deur heeft open. De Aannemings- linatie Leiderdorp (ACL) is ns hem verantwoordelijk de verkeerde aanleg van genafvoer. Door een breuk leidingstelsel viel er een de grond, waardoor de ongelukkig ten val Ook elders aan de To- icht heeft het probleem oorgedaan. jens W. de Graaf van ACL liddels bij zo'n 80 procent e huizen aan de Toren- het probleem verholpen, nsluiting van de regenpij- p de ondergrondse leiding te zwak om 'het pak erboven te dragen. Een )el uctiefout, stelt T. van ,ei1 ren, de echtgenoot van de ,U[ 3g revaliderende vrouw. ^e' annemer heeft volgens verzuimd een flexibele De Graaf: „Nee, het is geen constructiefout, maar een over machtssituatie. Het was een structureel probleem dat zich voordeed na de hevige regenval vorig jaar. En dan vooral waar de regenpijpen van verschillen de huizen samenkwamen. Door zetting van de slappe grond hingen daar hele zandpakken op. Die situatie hebben we on derkend: daar waar meldingen binnenkwamen hebben we de constructie aangepast." Zeer onlangs nog hè'eft het probleem zich weer bij een huis aan de Torenwacht voorgedaan. Bewoner Van Leeuwen vindt dat ACL het probleem overal had moeten herstellen. Dat is ook overwogen, stelt De Graaf, maar: „Dan moet je hele tuinen gaan openbreken terwijl er niets aan de hand is." Ook het verwijt van Van Leeuwen dat de ACL niet alle bewoners heeft gewaarschuwd voor het gevaar treft geen doel: „Het probleem is genoegzaam bekend. De be wonersvereniging heeft daar voor gezorgd." De procedure over de aansprakelijkheid voor de medische kosten van de vrouw loopt nog. leiderdorp jaap van sanddk Zo'n twee jaar geleden gaf nie mand nog een cent voor het voortbestaan van carnavalsver eniging De Rijnschuimers. Na een ruzie in het bestuur liep de Leiderdorpse vereniging voor een groot deel leeg. Opheffing lag voor de hand. Een groot carnavalsfeest waar de bóeren- blaaskapel tegenover een pu bliek van twee bezoekers stond, vormde een van de trieste diep tepunten. „Maar we zitten nu weer helemaal in de lift", zegt voorzitter Flip Chaudron mon ter. Zaterdag vierde de club haar 22-jarige (2 x 11) bestaan met een goed bezocht feest. De stemming zat avond goed in bij De Rijnschui mers. De feestgangers vierden het 22-jarig jubileum van de vereniging in het wijkcentrum Zijlkwartier, waar zanger Leidse Kees, boerenblaaskapel Band Zonder Maat en het duo de Rona's zorgden voor de vrolijke noten. Voorzitter flip Chaudron wil liever niet terugkijken op de cri sis uit het verleden, maar vertelt wel dat na het vertrek van toen malig voorzitter Betty Spaarga ren - die inmiddels is aangeslo ten bij het andere Leiderdorpse carnavalsgezelschap, d' Oranje Stier - een heleboel oud-leden weer zijn teruggekomen. De vereniging telt nu veertig leden en heeft grootse plannen. Zo wil De Rijnschuimers volgend jaar in sportpark De Bloemerd een jeugddorp bouwen: „De gemeente heeft al toegezegd mee te willen werken", vertelt Chaudron. Op een sportterrein zou de jeugd tijdens de zomer vakantie een maand lang hut ten kunnen bouwen. Weinig carnavaleske plannen, geeft de voorzitter toe. „Maar", legt hij uit, „wij willen ook meer een soort buurtvereniging wor den. Meer dingen doen voor al le Leiderdorpers." Hij voegt daar aan toe dat carnaval ech ter de belangrijkste activiteit zal blijven. Hoewel het feest een hoge gast in het midden had, de eigen Prins Robertus de Eer ste, had het bestuur graag nog een andere hooggeplaatste per soon willen verwelkomen. „Jammer dat de gemeente zich heeft afgemeld", zegt voorzitter Chaudron. „Maar ja, burge meester Zonnevylle is volgens mij niet zo'n carnavalsliefheb ber. De laatste burgemeester die ons heeft bezocht is Van de Have." Prins Robertus de Eerste, die buiten carnavalstijd door het leven gaat als Rob Hoogeveen, had graag een vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur de hand willen schudden: „Ze hebben ons een subsidie van vijftienhonderd gulden gegeven en het zou leuk zijn geweest als ze ons kwamen feliciteren. Vooral voor een kleine vereni ging zoals wij betekent dat een enorme stimulans." HD O CO Hcc Lij O zit< Poëtische ontboezemingen moeten de de algemene beschouwingen van Progressief Zoeterwoude aantrekkelijk maken. In Leidschendam leidt een kunstzinnige hchtkrant tot 'taalvervuiling'. Maar wat is dat eigenlijk? Tyj Jie (wind)molens'zaait V V zal Don Quichottes en schone energie oogsten. Dit schitterende gedicht is terug te vinden in de algemene beschou wingen van Progressief Zoeterwou de. De progressieven kan daarmee de P.C. Hooftprijs nauwelijks meer ontgaan. Zij rekenen af met het fa beltje dat politiek saai en slaapver wekkend is. En wat te denken van deze mijmering die in zeer hoge sferen tot stand moet zijn geko men: Zelfstandigheid verdient een gemeente die weet waar de grenzen Klasse. Met dergelijke poëtische oprispingen wordt het lezen van meningen en plannen een waar genoegen. Niet alleen voor de raadsleden zelf, maar ook voor boeren, burgers en buitenlui, die nu ongetwijfeld massaal naar de begrotingsvergadering op 28 okto ber zullen komen. Het toppunt van inspiratie en be vlogenheid is echter de volgende ontboezeming: Waf waf, waf waf. Waf waf. Waf waf, waf, Brwaffl Eindeloos. Wim T. Schippers, die ooit een toneelstuk met uitsluitend honden liet opvoeren, kan daar nog iets van leren. Voor degenen die maar zelden cultuur opsnui ven, heeft PZ als service een voet noot bijgeleverd: wat PZ betreft schaffen we de hondenbelasting af) Dat is nog eens wat anders dan wat de VVD afscheidt. De liberalen pleiten er in hun algemene be schouwingen voor om in de alge mene plaatselijke verordening op te nemen dat de trottoirs verboden worden voor paarden: „Het is toch te dol voor woorden dat er af en r Heel Leiderdorp is het erover eens: het is een mooie rotonde. Een prachtrotonde, potverdrie. Zo netjes en zo volmaakt en zo rond ook, dat ie bijna al het leed van toen, die dagen dat niemand Leiderdorp meer uitkon, doet vergeten. Bijna. Want ook nu hij klaar is maakt hij de mensen nog tureluurs. Een bord met de tekst 'Bebording ontbreekt', dat is immers net zoiets als een slang die in z'n eigen staart bijt. Maar dat is best een mooi beeld ei genlijk, voor een rotonde. toe een paard in je gang staat en dat je voortdurend uitglijdt over de paardendrollen." Wat platvloers. En dat terwijl de WD nog zo veel belovend was begonnen met een dichtregel van Guido Gezelle: "'Mij spreekt de blomme een tale..." Daarmee onderstreept de partij dat Zoeterwoude in het volgende mil lennium 'een vitale, groene ge meente' moet zijn. Nee, PZ wint het op alle fronten en in alle dichtregels. Om met Pro gressief Zoeterwoude te spreken, of liever gezegd te dichten: Een leven lang leren is de mode. Een leven lang leven is de kunst. Taalvervuiling 'Alle Turken het land uit'. Die uit spraak doet je wel even wankelen op je fietsje als je dat tien bij één meter breed op het netvlies krijgt geprojecteerd. Trap op die peda len: weg hier uit dit xenofobische Leidschendam. Weg uit deze zoge naamde veilig verklaarde tunnel. De telefoontjes en brieven van FOTO TACO VAN DER EB voorbijgangers die om ingrijpen vragen, stromen binnen op het stadhuis. 'Het zou verboden moe ten worden' schreeuwt de burger. 'Kan dat allemaal maar zo?' Nee, vindt de gemeenteraad, dat kan niet. 'De vrijheid van menings uiting kent grenzen', verklaarde raadsman Den Hertog daarom af gelopen week in een kort geding dat Leidschendam tegen de maker van de verfoeide lichtkrant, bood schapper van alle onheil, aanspan de. Die grenzen werden onbetwist baar overschreden door de eigen inwoners. Het was de bedoeling dat Leidschendammers zich leuk interactief lieten meeslepen op de groot Uitgevallen kabelkrant. Het mocht echter geen uitnodiging zijn om overuren te maken in het be denken van racistisch, seksistisch en ander kwetsend taalgebruik. Pure taalvervuiling sprak de raads man en dat moet afgelopen zijn. Zolang de kunstenaar geen zwart boek van 'verboden woorden' in het computerprogramma instal leert, blijft het kunstwerk van stroom verstoken. De gemeente snijdt daarmee een interessante, maar uiterst ingewik kelde, kwestie aan, want wat is taalvervuiling? Het is een illusie om te denken dat een lijst van geogra fische en etnische benamingen discriminatie kan tegengaan, zoals de lichtkrantmaker zelf nog voor stelde. Een verschijningsverbod op de woorden Turk, Algerijn en Duit ser, om maar wat nationaliteiten te noemen, voorkomt niet dat ie mand met een paar klassen lagere school een beschrijving maakt die net zo kwetsend kan zijn.. Boven dien is de verbodscode gemakke lijk te omzeilen door met een sim pel sterretje of ander teken de tekst te ontregelen. Nig*ger: onleesbaar? Onbegonnen werk ook om een 'compleet' synoniemenwoorden boek op het net te programmeren. Dat zag ook de rechter in die de zaak moest beoordelen. Rolbeze- men, in het suikerpotje roeren; moeiteloos somde hij, geïnspireerd door de beruchte klisjeemannetjes, tal van constructies op die precies duidelijk maken wat de schrijver wil zeggen, zonder het zeggen. Voor de Lewinski-affaire kon je zonder gêne over sigaren praten: dat woord verdwijnt zonder par don in het zwartboek als het aan de gemeente Leidschendam ligt. Met het woord 'Turk' is bovendien niets aan de hand. Het is toch niet vol te houden dat'de Leidschen- damse sauna niet zou mogen ad verteren met zijn nieuwe Turkse stoombad. En wat dan te denken van 'homo': moet dat ook maar ge lijk voorgeprogrammeerd worden? Er verschijnen immers met regel maat mensen voor de politierech ter die hun gedrag rechtvaardigen door te roepen: „Hij maakte me uit voor homo .-edelachtbare". Het is heel bewonderingswaardig van de gemeente dat ze wil weten wat er zoal in de Leidschendammer om gaat. Nu moet ze nog een manier vinden om ermee om te gaan. jan preenen suzanne barbier donderdag. Het aantal inschrij vingen is Van Rijn 'reuze mee gevallen'. „We kunnen twintig kinderen opvangen en op don derdag zitten we al op de helft." Voor de maandag staan zeven kinderen ingeschreven, voor de dinsdag vijf en voor de donder dag tien. 't Meerpunt is een tij delijk adres voor de naschoolse opvang. Als het nieuwe multi functionele centrum klaar is, krijgt de opvang daar een on derkomen. Met slechts twee kinderen is vandaag de naschoolse opvang begonnen in 't Meerpunt in Warmond. „We beginnen wat rustiger omdat het herfstvakan tie is er kinderen met vakantie zijn", zegt vestigingsmanager Nicole van Rijn van kinderop vangorganisatie De Bolderberg. Voorlopig is de opvang alleen open op maandag, dinsdag en suzanne barbier Oegstgeest houdt vandaag proefboringen in het Irispark. om te onderzoeken of er een middeleeuwse burcht onder de grond ligt. SOB Research uit Mijnsheerenland meet de hele dag op verschillende plaasten en niveaus, tot maxi maal 2.5 meter diepte. Tweeënhalve meter is vol doende diep om uitsluitsel te krijgen over de aanwezigheid van de historische vesting, denkt een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest. „Op die locatie heeft niet eerder veel bebouwing gestaan. Op die diepte kunnen materialen zoals aardewerk en steen naar boven worden gehaald, waar uit iets valt af te leiden." De onderzoekers gaan het bodemonderzoek in deze eer ste fase met de hand uitvoe ren. De feiten die het onder zoek oplevert over de bodem structuur en de materialen, moeten uitwijzen of het zin heeft om een verdergaande studie te doen. In zo'n tweede onderzoek graven de archeo logen diepere proefsleuven. Het onderzoek gebeurt op aanraden van Oegstgeeste- naar H. de Groot, die de ge meente onlangs schreef dat onder het park en de Lange Voort de middeleeuwse burcht 'Den Oudenhof ver borgen ligt. I lij pleitte voor ar cheologisch bodemonder zoek. Lange Voort-bewoner De Groot baseert zijn kennis over de burcht op twee publi caties uit 1941 en 1962 in de laarboekjes voor de geschie denis en oudheid van Leiden en Rijnland. Het eerste ver haal gaat over een omvangrij ke opgraving in het gebied waar nu de Lange Voort is. Het verhaal uit 1962 gaat over de aanleg van de riolering, waarbij men door de slot gracht is heengegaan. Als de gemeente er in slaagt om res tanten van het historische complex bloot te leggen, hoopt De Groot dat ze een plaats krijgen in de nieuw- bouwplannen voor het win kelgebied langs de Lange Voort.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13