'Toen ik veertien jaar was kopieerde ik Rembrandt' ■Prachtige Roma in engelende melodie Crackerman: professioneel, Leids, vol, vet en lekker Leiden Regio Sotheby's pakt uit met Van Gogh Politiek is te nadrukkelijk in 'leerstuk' Black Box CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN, 071 -5356436 Kunstenaar Joop van Egmond voelt zich niet begrepen in eigen doip grote dieptepunt kwam toen bleek dat n dochter Esther aan kanker leed. Bijna ijaar lang stonden de penselen droog, was te veel met Esther bezig. Ik liep hier jnijn atelier alleen een beetje rond te ien, dacht alleen aan Esther, aan Es- aan Esther. Het is toch je kind en ze op de grens van leven en sterven gele- creativiteit is weer volledig teruggeko- i, „Er zijn momenten geweest dat ik it: mijn creativiteit is weg. Mijn kunst geen uitlaatklep. Bij andere kunste- ars is dat precies andersom. Mahler bij- orbeeld, de componist. Die verloor een d, is daar lange tijd zó kapot van ge est dat hij niets kon doen, maar heeft la- wel zijn Die Kindertotenlieder gecom- leerd. Hij heeft er iets mee gedaan om te verwerken, ik heb dat niet. Of mis- lien een beetje. Een paar jaar geleden ■rleed een goede vriend van me, ook een istenaar. Toen hij nog leefde ben ik bij n geweest. Na afloop fietste ik naar huis S borrelde iets in mijn gedachten. Ik ben irmijn atelier gegaan en heb het in één op het doek gezet. Het Afscheid, heet De dag erna is hij overleden." 'éi pvan Egmond, Rijnsburgs kunstenaar "het gebied van schetsen, etsen, schilde- en ruimtelijke werken, beschouwt izelf als een emotioneel mens. Vooral ssieke muziek kan hem enorm aangrij- Soms zozeer dat hij in huilen kan uit- sten. „Bepaalde passages raken me irm. Fragmenten die precies de gevoeli- let naar raken. Met schilderkunst heb ik nooit gehad. Ik loop veel tentoonstel- jkf jen af van de grote jongens en daar ik d ik wel geraakt door hun fabelachtige it iniek. Maar tranen? Nee. Ik ga alleen ge- ge rimeerd weer naar huis. 'Ik sta nog aa iraan het begin', denk ik dan." het begin? Niet echt. Joop van Egmond n heeft er decennia aan ervaring op zit- Als kind kreeg Joop een potlood in mi den, trok hij zijn eerste lijntjes en zou e t ooit meer mee stoppen. „Ik ben vanuit vi vieg gaan tekenen", overdrijft Joop zelf. el kan me nog goed herinneren, dat ik op g agere school avond aan avond zat te te en. Rembrandt kopiëren toen ik 14,15 was. Ik heb een paar hele mooie be nd." ;r dan vijftien jaar lang volgde hij een ikf pallet aan (avond)opleidingen in de te en schilderkunst. Maar Van Egmond de zich er opgesloten, zonder goede re ileiding van de introverte docenten. „Ik ddat ik aan mijn lot werd overgelaten, ik ineens zei: hé, ik moet het zelf doen. ontdekken, zelf leren zien. Ik noem elf altijd een soort autodidact. Mijn op- ng heeft me wat gevormd, maar ik heb zelf veel moeten doen. Door veel te eren, veel te lezen, veel te luisteren anderen en goed te kijken naar de >ve it- Kijken, kijken, kijken. Ook naar de meesters. Het etswerk van Rem- dt, zó fabelachtig, zó krachtig." ni t keerde Van Egmond de opleidingen Tn 'g toe, later groeide dat uit tot een re- g elite afkeer van al zijn werk uit die pe- Kunstwerken uit die tijd die hij op loop van Egmond, kunstenaar en groot liefhebber van muziek, natuur, rust en architectuur. Begonnen met een potloodje in de schoolbanken, exposeerde hij in het hele land. Schilderijen, etsen, pentekeningen komen uit zijn handen, de laatse jaren heeft hij sculpturen aan dat repertoire toegevoegd. Een nieuwe stap waar hij tevreden over is, al was het maar omdat een sculptuur op een plein door veel meer mensen gezien wordt dan een schilderij in de huiskamer. Ondanks goede recensies en bekende kunstwerken in onder meer Leiden en Rijnsburg, streeft hij niet naar roem. „Die landelijke bekendheid hoef ik niet." foto dick hocewoning zolder tegenkomt, vernietigt hij steevast. „Ik schaam me ervoor. Dat amateurisme. Hoe heb ik het toen zo slecht kunnen be naderen. Het hele schilderwerk, de kleur, de aanpak, de vormgeving, de compositie - alles, alles is er slecht aan. Soms schilder ik er overheen. De structuur van het oude schilderij kan schitterend mooi meespelen in het nieuwe." „Mijn vrouw zegt weieens: Je bent gek, je moet dat werk, je oude werk niet vernieti gen. Tsja. Misschien is het wel een soort lafheid. Dat ik mijn hele ontwikkeling niet openbaar durf te maken. Ik zeg weieens: ik heb een hele verkeerde start gemaakt. Ik ben te snel voor de dag gekomen. Mijn re censies zijn altijd goed geweest, dat wel. Maar waarom ik dan niet landelijk naam heb gemaakt? Ik heb daar nooit moeite voor gedaan. Ineens kwam ik op het punt dat ik zei: ik hoef die landelijke bekendheid niet. Ik heb overal in het land geëxposeerd, maar nu ik erop terugkijk zeg ik: zonde van mijn tijd." Tegenwoordig tekent hij zijn werken met 'Mond'. Zijn naam voluit onder een schil derij is te lang. 'JvE' zegt niemand wat. Mond, dat is kort en krachtig. „En het mar keert een nieuwe periode. Sinds Esther en sinds ik gepensioneerd ben. Want Van Egmond heeft altijd zijn brood verdiend bij de beroepsbrandweer in Lei den. Een jongensdroom, maar een heel an dere wereld. Toen hij beroeps werd, bood het hem de vrijheid om meer te schilderen, dat wel. Anderzijds, het was een keurslijf. Een 'militaristisch, hiërarchisch systeem'. Terwijl Van Egmond juist van vrijheid houdt: „Dromen van vrijheid. Van weidse, ruime landschappen." Nu hij is gestopt heeft hij nóg meer tijd - een hemelse ervaring voor Joop van Eg mond. Als liefhebber van stilte, rust en na tuur trekt hij er graag op uit. Naar een klooster, naar begraafplaatsen (favoriet: Oegstgeest) of naar natuurrijke streken. In binnenland (Friesland, Limburg) en bui tenland (Frankrijk). Onlangs bivakkeerde hij een maand in Oe ganda. „Het heeft een nieuwe dimensie ge geven aan mijn creativiteit. Ik moet het nog gaan uiten, maar ik heb het vastgelegd in een prachtig document van 270 tekenin gen. Snelle notities van mensen die ik er heb ontmoet, het landschap, de dieren. Te genwoordig verwaarlozen we de stilte. Nu, daar heb ik de stilte weer echt ervaren. We hebben zeven dagen lang op een soort ei land aan de Oegandese grens gezeten, als Robinson Crusoës. Verstoken van alles. Gas, licht, water. We dronken water uit het meer. Geen wegen waren er, geen auto's, geen fietsers zelfs. Van een vliegtuig heb ben we nooit iets gehoord. Puur het para dijs. Ik zei tegen mijn zoon Alex: Hier staat de tijd nog stil. En zo was het gewoon. Ge lukkig zijn we niet ziek geworden." „Ik ben diep religieus", verklaart Van Eg mond. „Ook kerkelijk, hou het maar op protestants. Ik vind het te bekrompen om te zeggen: ik ben gereformeerd. Ik voel me thuis bij baptisten, katholieken, een pink stergemeente. En ook in de gereformeerde kerk." Religie. Cultuur. Twee onderwerpen die ge voelig kunnen liggen in Rijnsburg, het dorp waar Van Egmond opgroeide. Het kerkelijk leven is, weliswaar minder dan vroeger, nog steeds prominent aanwezig. Cultuur des te minder. „Er zijn wel ontzettend veel amateurgezelschappen hier. De zangver eniging, toneel, het blijft volkskunst. Dat is niet erg, want het is de eerste stap naar be tere kwaliteit. Zelf zit ik ook op een zang koor en het blijven amateurtjes. Dat geef ik gewoon toe. Maar het liefst ga ik naar de grote concerten, de grote kunstenaars. In Rotterdam, Amsterdam of Den Haag. Maar helaas, daar zie ik weinig Rijnsburgers." „Ik stuit in Rijnsburg op onbegrip. Veel mensen hier begrijpen mij niet. Ik voel me weieens een eenzame. Inderdaad, Ik ben Rijnsburg ontgroeid. Ik ben geen echte Rijnsburger. Dat wil niet zeggen dat ik het dorp daarmee afval, want het heeft enorm veel goede dingen. Die saamhorigheid, daar hebben wij vooral met Esthers ziekte veel van gemerkt. Ook op kerkelijk gebied. Maar over kunst moet ik soms praten als brugman: „Durf nu eens zoiets aan de muur te hangen. Maar dan doen ze het niet. Dat onbegrip, zo jammer." Zijn vrouw (een Katwijkse) heeft volgens hem ook niet zo'n kijk op kunst. Zijn laatste schilderij of sculptuur zal bijvoorbeeld nooit aan de keukentafel worden bespro ken. Niettemin is ze - en dat heeft hem het leven als kunstenaar mogelijk gemaakt - gezegend met een engelengeduld. „Zij be greep me als ik zei: ik stap op de fiets en ga een dag of vier fietsen. Terwijl dan voor een groot deel het gezin op haar terugviel. Ik had dat nodig, als uitlaatklep en om inspi ratie op te doen. Dat ze het geduld voor me opbracht is een enorme stimulans voor me geweest." „Ik wil al heel lang verhuizen uit het drukke westen. Er is hier zo veel ruimtegebrek. Dichter Slauerhoff zei het al: Alleen in mijn gedichten kan ik wonen. Hij kende die drukte ook. Ook ik kan billeen in mijn weid se landschappen wonen. Ik ben francofiel, het lijkt me geweldig om daar te wonen. Maar vrouw en kinderen willen in Neder land blijven. Drenthe is ook een hele mooie provincie, daar kun je rustig wonen en heb je nog gave landschappen. Friesland ook. Elk jaar moet ik even naar Friesland. Om het te ruiken en de wind om mijn hoofd te voelen. Daarheen krijg ik mijn vrouw wel mee. Zij wil in Gaasterland gaan wonen, aan de Friese kust." Joop kan zich geweldig opwinden als hij ziet hoe het authentieke Nederlandse land schap her en der wordt aangetast. Gekapte bomen, ruilverkaveling, dijkverzwaringen. „Destructief', oordeelt hij. „Ik heb over dijkverzwaringen ruzies gehad met de mensen op de graafmachines. Tuurlijk, die verzwaring moet. Maar het kan toch op een betere manier? Een kunstenaar ziet dat sneller denk ik. Die heeft een vooruitziende blik. Ik zie een snelle maatschappij - pro duceren, produceren. Computers ook, ge wéldig. Toch mis ik de ziel, het hart. Neder land is sociaal gesproken de beste van de wereld. Maar dat heeft de creativiteit van veel mensen doodgemaakt, want we wor den verzorgd van de wieg tot het graf. Het creatief vermogen de dingen aan te passen, is verdwenen." Zelf maakte Van Egmond de moeilijke jaren na de Tweede Wereldoorlog mee. Soms had hij het gevoel dat hij de ellende van die oorlog, met de moeizame hongerwinter, ook zelfbewust had meegemaakt. Einde loos verdiepte hij zich in wat de generatie voor hem door had moeten maken. Le zend, pratend met betrokkenen, tot op het obsessieve af. Een 'post-syndroom' noemt hij het. Een aantal jaren terug vertrok hij met een groep Amsterdamse joden naar Polen. „We zijn alle kampen af geweest. Auschwitz, Minkenau, Sobibor. Ik had verwacht dal ik er na die reis een punt achter kon zetten, maar het heeft me nog lang beziggehou den." Van Egmond loopt naar de kast en haalt een steen tevoorschijn. „Dit is het enige kunstwerk dat direct door de oorlog is beïnvloed. Deze steen komt uit Ausch witz, die heb ik daar gevonden tussen de versperringen van het kamp. Ik heb er, om met mezelf in het reine te komen, een oog in uitgehakt, met tranen. Heel simpel. Voor mezelf heb ik gezegd: deze steen zal voor eeuwig huilen." muziek recensie li dy van der spek irt: Igor Roma met het Nationaal orkest. Gehoord: 16/10, Stadsge- hoorzaal, Leiden. rdl verrassende formule, de ist Igor Roma, hoog op de ha lijst van beroemde klavier- wen, in samenspel met een al jonge musici uit het Na- lal Jeugdorkest. Het orkest in alle kranten bejubeld is de verbluffende uitvoerin- van Olivier Messiaens Tu- q alila Symfonie. :gen blazers speelden za- in de Stadsgehoorzaal Roma een kwintet van Mo- en een sextet van F. Pou- (1899-1963). Tussen 1784 787 heeft Mozarts creativi- n5i kwantitatief én kwalitatief iTiES hoogtepunt bereikt. In deze s 3t|panne ontstaan onder vijf kwintetten, waaronder Kwintet in Es voor hobo, net, fagot, hoorn en piano nte U- Mozart vond het toen leste werk wat hij ooit ge it had. Elk instrument laat horen in zijn specifieke ei ndigheid. Zingend géven gint n enkele figuur of een vari- 'an elkaar door. De hoboïst op door het gemak waar hij een soepele heldere maakt. Ook de andere bla- zijn klankvol, en warm in ldK dlegro moderato. Maar als CA5 'nspel met de piano is er ig lichtvoetigheid en trans- n y uie. Igor Roma speelt hier uitgesproken luid zonder icht en lucht. .er. ulencs sextet voor fluit, ho- klarinet, fagot, hoom en D kan dat herrie-achtige pan. Alle drie delen' hebben [oed geks. Alsof er een le- tn Klaassens komt aanstor- zo lekker schetteren de rs De fluit gooit met stra- serpentines. De fagot melt en steunt. Ook de fi- is uitbundig, maar rit- ono|h zit dat compleet anders töar. Het botst en schokt doortrokken van een jazzy Prachtig speelt Roma hier een breed jengelende melodie, waar de blazers zwenkend doorheen fietsen en feestelijk dynamisch het aankomende slot begroeten in een geweldige gillende dissonant. Dan is de daar opvolgende ingetogenheid des te aantrekkelijker. Maar in Schumanns Kwintet in Es voor twee violen, altviool, cello en piano (1842) is de crè me de la crème van het Natio naal Jeugdorkest aan streek. Was de pianoklank in Schu berts Adagio in Es al wonderlijk mooi geworden, in Schumanns kwintet heeft ook het samen spel homogeniteit, vitale eens gezindheid en een fanatiek co- loriet gekregen; een concertan te aangelegenheid. Hier zijn alle musici op elkaar ingespeeld en aan elkaar gewaagd. Een voor treffelijke eerste violist speelt in overtuigende harmonie met de piano en 't is alsof zij alle ande re strijkers meetrekt. De vonken springen van de strijkstok. Aanvankelijk heeft 'In modo d'una Marcia' iets van een me lancholieke marche funèbre, maar het leed wordt al snel ver drongen wordt door een driest Scherzo. Ook de piano heeft af en toe een concerterende rol, op andere momenten is de klank weer opgenomen in de vloeiende stroom van het ge heel. Ondefinieerbaar Roman tisch! Amsterdam Tijdens de opening van het nieuwe gebouw van het waarde van het schilderij 'Park in de lente (1887) wordt geschat op 15 veilinghuis Sotheby's aan de De Boelelaan in Amsterdam, kon het pu- miljoen gulden en gaat in december in Londen onder de hamer, bliek zich vergapen aan een schilderij van Vincent van Gogh. De foto anp/cor mulder theater recensie suzanne lammers Black Box, naar het gelijknamige boek van Amos Oz Regie en bewerking: Paul Bin- nerts Décor, licht en kostuums Jan-Joris Lamers Sp^l Gijs Scholten van Aschat, Nelleke Zitman, Waldemar Torenstra, Sa- bn Saad el Hamus e.a. Gezien: 16/10, LAKtheater, Leiden. Nog te zien 23/10, Parktheater. Alphen a/d Rijn, 27/10, The ater aan het Spui. Den Haag Black box, zwarte doos. Een analyse van waarom het fout ging. Wat fout ging? Alles. In de eerste plaats het huwelijk van liana en Alex en vervolgens bet huwelijk van liana en Michel, maar ook de idealen van Israël, de strijd tussen Arabieren en Joden en Joden onderling. Het gaat over liefde en de onmoge lijkheid elkaar te bereiken, over tolerantie en fanatisme in het klein en in het groot. Paul Bin- nerts maakte van de brievenro man van Amos Oz een toneel bewerking. In korte scènes, afgewisseld met flash-backs, in flarden ei genlijk, wordt het ongelooflijk gecompliceerde verhaal over je uitgestort. Langzaam krijgt alles en iedereen zijn plaats: de naar liefde hunkerende vrouw, de in zichzelf opgesloten en door de oorlog misvormde held, de ont sporende want ongecorrum peerde zoon, de verblinde en vrome Jood, de dubbelhartige advocaat. Het stuk wisselt voortdurend en snel van stem ming. Van hard en cynisch via koddig en kluchtig tot liefdevol en teder. muziek recensie hans keuzers Crackerman Fred Gressie/zang, Mark van de Struijs/gitaar, Mar tin Zeehuisen/bas, Mark Zeelenberg/drums, Arjen Gressie/gitaar Gezien 15/10, LVC, Leiden De grote zaal van het LVC is natuurlijk op de be gane grond. Twee trappen omhoog en je staat op het zolderpodium. Sinds jaar en dag op vrijdag het podium voor de band die nog moet doorbre ken. Niet altijd even dankbaar, want de jongeren hangen in de uithoekjes en voor de Leidse band Crackerman gaapt een onbehaaglijke leegte. Aan Crackerman is niks te merken want met Got my system' is de volle Amerikaanse sound, met zijn lekker spattende gitaarsoli, professioneel ingezet. Fred Gressie's galmende vocalen zijn prima doorleefd en klinken soms verdacht veel op Ian Astbury van de Cult ten tijde van 'Love' of, om het in Nederland te houden, een wat jongere vo cale uitgave van Barry Hay van de Golden Ear ring. De kracht van Crackerman ligt zonder meer in de toegankelijkheid van de nummers. Als band hoefje ook niet per definitie elke keer het nieuwe pop-wiel uit te vinden. Crackerman doet dat dan ook niet en bij iedere vet7volle galmende song van de Leidenaars denk je: Waar is dat van gejat? of waar lijkt dat op?, maar ondertussen sta je lek ker in de maat met de voet mee te tikken. Crackerman neemt tijdens het optreden maar een paar keer gas terug. Juist bij die rustige breaks laat de band steken vallen. De vuile rock wordt afgewisséld met het iets luchtiger 'She' en de band besluit zijn optreden met de wat rom melige cover 'Virgin' van Brainbox. „Zeven van de tien optredens zijn strak", vertelt Fred Gressie na afloop. „Je moet er gewoon boven staan dat er weinig publiek is en er toch voor de volle 100 procent voor gaan", vult gitarist Mark van de Struijs aan. „Dat was best lastig vandaag." Crackerman is een ideale band voor een uurtje lekkere gitaarmuziek in de kroeg. De mensen hebben na een paar borrels niet eens door of ze naar een cover staan te luisteren of een eigen nummer van Crackerman horen. Van de Struijs: „Billy the Kid heeft nu ook een hitje en die bren gen ook eigenlijk niks nieuws aan het popfront." Het wachten voor Crackerman is op de plugger die dat ene hitsingletje er dan ook uitpikt. Soms spelen de acteurs ou derwets naturalistisch, dan weer knipogen ze modern en afstandelijk dat het maar toneel is. Alle registers worden be speeld en vakkundig ook, maar hoe knap het allemaal ook is, het blijft een beetje vals. Het is een wijze les waar toneelrequi Sitieten en acteurs bij gebruikt worden. De verschillende lagen zitten elkaar in de weg, de grote poli tieke dimensies zijn te nadruk kelijk aanwezig en maken het het klein-menselijke verhaal onmogelijk zich te ontplooien. Dat wordt daardoor onbedoeld gereduceerd tot een kapstok. Je begrijpt niet waarom de perso nages zich zo raar gedragen - tenzij je ze volledig als poppen beschouwt waarmee de proble men van Israël aanschouwelijk gemaakt moeten worden. Waarom houdt iemand die hunkert naar liefde van een man die niet kan luisteren en niets ziet? Omdat dat hem ver boden wordt, zodat hij een ar chetype kan demonstreren. Waarom steunt een pleiter voor de tolerantie een fanatieke splinter-groepering? Om een interessante en veelzeggende situatie te creëren. Daarmee maak je natuurlijk geen toneel. En de oplossingen, om al deze onwaarschijnlijkheden met el kaar te verzoenen, zijn boven dien al te gemakkelijk om te kunnen overtuigen. De acteurs maken er het bes te van, al schreeuwen ze vaak wat te hard. Gijs Scholten van Aschat als de eenzame, onbe reikbare. steeds verder weg drij vende held is mooi, maar te perfect in zijn afstandelijkheid. Sabri Saad el Hamus prikkelt met zijn ondankbare rol van starre fanatiekeling, maar Nel leke Zitman als echtgenote speelt te veel de sterke vrouw om de haar toegeschreven zwakke kanten uit te laten ko men. Waldemar Torenstra's rol blijft wat vaag, totdat hij op het einde voluit de nieuwe genera tie op wie de hoop gericht wordt mag spelen. Dat doet hij prachtig, maar met die hoop volle draai toont Black Box zijn ware gezicht: een leerstuk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11