Dalai Lama: humor liefde en spiritualitei >n Kerk en Staat moeten elkaar wakker houden Geloof Samenleving MAANDAG 18 OKTOBER 1999 VANDAAG Het is heel goed mogelijk dat Lucas de moeder j q van Jezus nog heeft gekend en ondervraagd. Zij I komt namelijk in geen van de vier evangeliën zo OKT vaak voor als dat van Lucas. Wel zeker is dat hij Jezus niet zelf heeft meegemaakt. Lucas was vol gens de overlevering een Griekse arts. Hij werd bekeerd door Paulus en is waarschijnlijk enkele keren met hem meegereisd. Zijn evangelie onderscheidt zich van de drie andere, doordat er bijvoorbeeld een iets levendiger en 'zachter' beeld van Jezus wordt geschetst. Maria kreeg een meer prominente rol, en het keistverhaal met de herders en engelen komt in die vorm al leen in zijn vertelling voor, net als het verhaal van de barmhar tige Samaritaan. Lucas is mede daarom één van de populairste evangelieschrijvers. Zijn feestdag op de heiligenkalender is 18 oktober. Rector mijdt bisschopswijding Eijk Groningen Rector magnificus D. Bosscher van de Rijksuniversi teit Groningen weigert de wijding van bisschop Eijk bij te wo nen. In een brief aan de vicaris-generaal van het bisdom Gro ningen schrijft Bosscher, dat zijn besluit is ingegeven door de 'pijnlijke controverse' rond de persoon van de aanstaande bis schop. ,,Een aantal studenten is ongewild partij geworden in die controverse", schrijft hij. De opvattingen die Eijk in collegedic taten heeft verkondigd, vooral over homoseksualiteit, hebben onder meer bij het Groninger studentenpastoraat voor beroe ring gezorgd. De universiteit zal geen vervanger sturen naar de bisschopswijding op 6 november. Christenen belijden schuld putten De Nederlandse christenen kunnen tijdens een millen niumgebed schuld belijden voor al het lijden waarvoor 2000 jaar christendom verantwoordelijk is. Het millenniumgebed, een initiatief van enkele evangelische christenen, wordt aanbe volen door de Evangelische Alliantie, de Raad van Kerken en SKIN (migrantenkerken in Nederland). Christenen hebben door mee te werken, bijval te geven of juist de blik af te wenden het grote lijden van miljoenen mensen veroorzaakt. De organisato ren denken aan antisemitisme, onderdrukking op basis van sek se of ras, slavenhandel en kolonialisme, oorlogen, aantasting van het milieu, tegenstellingen tussen arm en rijk, het onvermo gen tot trouw in relaties en kerkelijke verdeeldheid. De bijeen komst vindt plaats in de Domkerk in Utrecht op 26 november, vlak voor de eerste advent van het 2000-ste kerkelijk jaar. Moskee Nazareth hindert pausbezoek Vaticaanstad De bouw van een moskee naast de basiliek Maria Boodschap in Nazareth is een hinderpaal voor een bezoek van paus Johannes Paulus II aan de plaats waar Jezus opgroeide. ,,Zo'n situatie helpt niet bij de voorbereiding van een bedevaart van de Heilige Vader naar dat illustere heiligdom", aldus een woordvoerder van het Vaticaan. De Israëlische regering gaf woensdag het groene licht voor de bouw van een moskee op de plaats van het graf van een lokale moslimheilige. Het Vaticaan heeft zich daar steeds tegen verzet. De paus wü vermoedelijk in maart 2000 Israël bezoeken als onderdeel van een pelgrims tocht langs bijbelse plaatsen. EKD stopt subsidie Sonntagsblatt hannover De Evangelische Kerk in Duitsland wil de subsidie van ongeveer 10 miljoen gulden per jaar aan het Deutsches All- gemeines Sonntagsblatt stopzetten. In november moet de EKD- synode een besluit nemen over het voorstel van het bestuur, om per 31 december geen geld meer in het noodlijdende week blad te steken. Hoofdredacteur Amd Brummer noemt in een re actie de situatie 'emsüg, maar nog niet hopeloos'. Hij denkt dat het Sonntagsblatt als maandblad wel een toekomst heeft en is bezig daarvoor alternatieven uit te werken. De oplage van het blad bedraagt 47.000 exemplaren. Een deel daarvan gaat gratis naar alle predikanten en talrijke functionarissen van de EKD. Tempel 'mormonen' in Zoetermeer heemstede De Nederlandse leden van de Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen krijgen een tempel in Zoetermeer. De gelovigen, die tegen hun zin bekend staan als mormonen, zijn nu nog aangewezen op de tempel in de Duitse stad Frankfurt. De Kerk werkt nog aan het definitieve ontwerp van het gebouw, die waarschijnlijk niet voor 2001 klaar zal zijn. Nederland telt ruim 7000 mormonen. Het nieuwe gebouw staat straks ook ter beschikking van de leden in België. In tempels vinden geen kerkdiensten plaats maar worden zogeheten heili ge verordeningen voltrokken. Verder worden huwelijken geslo ten en over de dood heen 'verzegeld'. weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Eerst langs de kust nog kans op een bui en wolkenvelden. Verder steeds meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima uiteenlo pend van rond het vriespunt in het noorden tot 11 graden in het zuiden. Zweden: Perioden met zon. In de nacht en ochtend kans op mist of laaghan gende bewolking. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot 8 graden in het zuiden. Denemarken: Perioden met zon, maar ook en kele wolkenvelden. Het blijft droog. Middagtemperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Perioden met zon, met in de vroe ge ochtend kans op mist of be wolking. Stevige oosten- tot zuid oostenwind. Middagtemperatuur tussen de 11 en 14 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon. In de nacht en ochtend lokaal kans op mist, of lage bewolking. Maxima rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Later op maandag neemt in het midden van Frankrijk de bewolking en kans op een regen- of onweersbui toe. De middagtemperatuur daalt naar zo'n 12 graden. Portugal: Perioden met zon, maar ook en kele regen- of onweersbuien. Maxima tussen 17 en 22 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Spanje: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. In de vroe ge ochtend kans op mist. Vooral in het zuiden ook zon. Maxima uiteenlopend van 17 graden langs de golf van Biskaje tot 23 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral op de zuidelijke stranden. Meest droog. Middagtemperatuur omstreeks 26 graden. Marokko: Westkust: eerst nog enkele wol kenvelden en kans op een mist bank van zee. Later droger en meer zon. Middagtemperatuur tussen 23 en 27 graden. Tunesië: Vooral in het noorden meer be wolking en van tijd tot tijd een re- gen- of onweersbui. In het zuiden vrij zonnig. Middagtemperatuur aan zee rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- en onweersbuien. Tussendoor zonnige perioden. Maxima tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, maar ook en kele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 24 graden. Italië: Perioden met zon, maar vanuit het westen toenemende bewol king gevolgd door regen en on weer. Vooral ten westen van de Apenijnen plaatselijk zeer veel neerslag. Dinsdag later op de dag minder buien en meer zon. Maxi ma dicht bij de 20 graden. Corsica en Sardinië: LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok. chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 50 Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-53155 f ADVERTENTIES^ Maandag t/m vrijdag 071-5356 230 i RUBRIEKSADVER' 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag 071-5143 545 ABONNEMENTEf)- bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi het automatisch afschrijven vanh aai abonnements- geld, ontvangen! 9 VERZENDING PER H Voor abonnementen die per worden verzonden geldt eer aan portokosten per verschijndac ^j|( en eer (1899- 787 he< kwanti loogtej 3t(panne vijf kv\ ;TE' Kwinte net, fag Mo: )este w had. horen ardight in; nenke inelkc op doe hij ee maakt, zijn kit LEIDSCH DAGBLAD OP CAS Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette be informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken L< nspel Éèj g licht- eel lit ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. lencs darinet kan in. Alle 'oed ge m Klaas zo lel s. De l serpt melt er is uit! zit de kaar. H doortrc Pracht Elco Brinkman in de Hoog landse kerk. FOTO'DICK HO- GEWONING Elco Brinkman en Ad Alblas in Open Deurdienst leiden silvan schoonhoven „Geef de keizer wat des keizers is"- onder dit motto gaven po liticus Elco Brinkman en domi nee Ad Alblas gisteren in de Hooglandse kerk hun mening over de scheiding tussen kerk en staat. Een ingewikkeld en gevoelig onderwerp voor veel christenen in een tijd dat het woord 'theocratie' direct geas socieerd wordt met middel eeuwse dictatuur en ayatol- lah's. Alleen in de kleine chris telijke partijen staat vestiging van een 'kerkstaat' nog op het politiek program. Volgens Al blas zijn veel gelovigen huiverig voor het onderwerp. In zijn preek voor de Open Deurdienst van de Leidse Binnenstadge meente stelde hij dat het chris tendom wel degelijk een blauw druk voor een politiek systeem kan leveren. Zoals Johannes Calvijn dat voor ogen had in het Geneve waar hij woonde en waar hij een theocratie wilde stichten. „In het oude Israel hadden ze het nog niet zo slecht bekeken," zei Alblas, „de koning kan niet zonder profeet maar de profeet is geen koning. Gelovigen moeten hun politie ke verantwoordelijkheid niet verzaken en verwaarlozen." Na Alblas was gastspreker El co Brinkman aan de beurt. De ex-toppoliticus uit het CDA stak een betoog af waarin de nadruk lag op juridische botsingen tus sen geloof en politiek. In tegen stelling tot de zestiende eeuw, toen er nog meer handjeklap was tussen de beide machten, laat de recente geschiedenis volgens Brinkman voorbeelden zien waarin de regering religi euze gedragingen insnoert. Als er gevaar bestaat voor besmet telijke ziektes kan de overheid bij een inentingskwestie de ge lovige overstemmen die zegt: „God zorgt wel voor me." En als een pasgeborene een bloed transfusie nodig heeft en cfe ou ders weigeren op religieuze gronden dan kan de overheid hen tijdelijk uit de ouderlijke macht ontzetten. Brinkman: „Hebben we vanuit onze over tuiging dan helemaal niets meer te vertellen? Jazeker, heel veel zelfs. We mogen onze le vensbeschouwing overbrengen. We mogen organisaties oprich ten. We mogen manifestaties houden. En kerken mogen hun klokken luiden en moskeeën de gebedsoproep laten horen. Dat zijn zaken die de overheid nooit tegengaat. Geloofsuitoefening mag niet belemmerd worden." Volgens Brinkman gaat de ontwikkeling in de verhouding Kerk-Staat nog altijd door. Zo heeft de Nederlandse regering pas in 1995 de verschillende godsdiensten financieel volle dig gelijkgesteld. De staat be taalt voor de religies alleen nog dingen als geestelijke verzor ging, bijvoorbeeld in het zie kenhuis en de gevangenis. „Verder zegt de staat: ik bemoei me er financieel niet meer mee." Brinkman roemde de schei ding tussen kerk en staat met behoud van godsdienstvrijheid. „Onze voorvaders hebben hier voor gevochten. Geloof en poli tiek kunnen nu eikaars opvat tingen aan elkaar slijpen en el kaar wakker houden. Geen nieuwe leerstelligheden, geen dwang, wél drang: tot naden ken. Dat hoort ook bij de de mocratie" Voor een deel van de kerkbe zoekers was deze delicate juri- disch-theologische materie een zware kost voor de zondagoch tend. Een van de toehoorders: „Ze hadden het misschien be ter even op een stenciltje kun nen zetten." Wisselend bewolkt en stevige re gen- en onweersbuien. Lokaal veel regen. Dinsdag minder buiig en meer zon. Middagtemperatuur rond 23 graden. Griekenland en Kreta: Maandag geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Dinsdag vanuit het westen enkele stevige buien, soms met onweer. Maxima 20 tot 25 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar ook een enkele bui. Dinsdag in het westen meer buien. Aan zee maxima uit eenlopend van een graad of 19 in het noordwesten tot ongeveer 25 graden in het zuiden en op Cy prus. Duitsland: Zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur tussen 9 en 12 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele bui en, soms met onweer. In het noorden mist en zon. Middagtem peratuur tussen 11 graden in het noorden tot 17 graden in het zui den. Oostenrijk: Afwisselend zon en vooral in het zuiden wolkenvelden en kans op een bui. Maxima omstreeks 11 graden. DINSDAG 19 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.12 Zon onder 18.38 Maan op 16.40 Maan onder01.04 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11-14 00.00 10.47 23.33 Laag 06.44 19.10 06.25 18.51 Weerrapporten 18 oktober 08 u opklaringen onweer W warmtefront sneeuw y koufront •Sfej. hagel lagedruk windrichting hogedruk 19 temperatuur 19 14 150 29 19 0.0 18 13 0.0 De Dalai Lama is de belangrijkste vertegen woordiger van het Tibetaanse boeddhisme. Hij wordt beschouwd als politiek en spiritueel lei der van het Tibetaanse volk. Sinds zijn land is bezet door China leeft de Dalai Lama (64) in ballingschap. Hij wordt gezien als een verlicht wezen dat is gereïncarneerd uit liefde voor zijn medemensen. De Dalai Lama is momenteel voor een kort bezoek in Nederland. Het afgelo pen weekeinde was er een tweedaagse manifes tatie rond zijn persoon in het Haagse Congres gebouw. Het publiek in het Haagse Congresgebouw maakt zich op voor een zuiverende meditatie oefening, als zich een probleem voordoet. Zijne Heiligheid de Dalai Lama realiseert zich opeens dat hij de vorige dag iets essentieels is vergeten te zeggen: alle deelnemers aan het gebeuren dienen strikt vegetarisch te hebben ontbeten. „Misschien kunt u het anders even gaan uitbra ken op de wc. Liever niet op uw buurman voor u." Gelach buldert door de zaal. De veertiende Dalai Lama, afgelopen weekeinde en begin deze week in Nederland, is de perfecte belichaming van hoe spiritualiteit en humor kunnen samen gaan. De tweedaagse manifestatie rond de politieke en geestelijke leider van Tibet trok het afgelo pen weekeinde vele duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland. Omdat de kaartjesver koop allerminst gestroomlijnd verliep, ontston den flink wat irritaties. De Dalai Lama zou het een mooie oefening in verdraagzaamheid en geduld hebben genoemd. Zijn onderricht bestond uit een mengeling van boeddistische rites en verstandige uitspra ken, gelardeerd met veel grappen. In de christe lijke kerk zijn rituelen doorgaans een doodseri- euze zaak, bij deze spirituele leider ging het er vrolijk aan toe. Hij barstte af en toe uit in een aanstekelijk gegiechel, als een ceremonie niet helemaal volgens het boekje verliep. Soms moest hij even opzoeken in de tekst waar hij ook alweer was gebleven. De vriendelijkheid straalt van hem af. Dat is ook de kracht van de Dalai Lama. Verwacht van hem geen keiharde uitspraken en oordelen over de wereld en alles wat daarin gebeurt. Mededo gen, onbaatzuchtige liefde en verdraagzaam heid bepalen zijn woorden. In zijn lezing 'Ethiek in het volgende millennium' - gisteren bijgewoond door 10.000 mensen - kwamen de ze begrippen steeds weer terug. Volgens de Dalai Lama maakt de mens mo menteel een puinhoop van de wereld. „We hebben een groot potentieel in ons, waarmee we veel goed kunnen doen. Maar we gebruiken onze mogelijkheden voornamelijk om lijden en ellende te veroorzaken." De mens zit volgens de Dalai Lama zo in elkaar dat hij in wezen goed, zachtaardig en altruïstisch is ingesteld. Nie mand wordt geboren met de behoefte een an der de hersens in te slaan. Integendeel. Maar die genegenheid en betrokkenheid bij de mede mens moet wèl worden ontwikkeld. En daar zit volgens de Dalai Lama het probleem. De menselijke intelligentie heeft de afgelopen tientallen jaren een enorme vlucht genomen. Onze kennis is gigantisch. Maar onze innerlijke vrede is in het gedrang geraakt, constateert de Dalai Lama. „Er is onrust, onvrede en span ning. Dat laat zien dat we niet alleen materiële ontwikkeling nodig hebben, maar ook de ont wikkeling van een goed en warm hart." Geef kinderen niet alleen kennis, maar leer ze ook de waarde van medemenselijkheid en be trokkenheid, bepleitte de Dalai Lama. „Laat le raren die waarden zelf uitdragen. Geef zelf het goede voorbeeld door voor je leerlingen te zor gen en met ze begaan te zijn." Ook Ouders zou den zich hiervan bewust moeten zijn bij de op voeding van hun kinderen. „Kinderen moeten koestering en genegenheid ontvangen. Hoe kun je anders verwachten dat ze dit later zelf in praktijk brengen?" Kinderen die in een liefdevol gezin opgroeien, leven volgens de Dalai Lama een stuk gezonder. En eenmaal volwassen wor den het hartelijke en warme mensen. „Kinde- a ssieke Som ren die liefde missen hebben het veel ker." irm. Fi Volgens de Dalai Lama blijkt uit alles inaar i schort aan menselijke betrokkenheid in nooit reld. „Daarom moeten we alle mogelijk! [en af doen om die te bevorderen." Dat is ook d ik vv eenstemming met de natuur van de n iniek. geen agressie en boosheid kent. Derge rimee gatieve emoties ontstaan uit gebrek aa ar aan aldus de Dalai Lama. Bovendien zorgt het betrokken zijn ren ervoor dat eigen leed makkelijker valt. „Als we ons bekommeren om om mensen voelen we ons beter. Als we haat, woede en agressie laten leiden, vi vieg g; ons ziek." Je inspannen voor het wel kan m een ander verruimt je eigen geest en gens de Dalai Lama een soort innerlijke De Dalai Lama constateert dat men steeds niet beseffen dat ze elkaar nodig „De moderne economie maakt dat over de hele wereld van elkaar afhanki De vernietiging van je buurland is ver van jezelf. Oorlog is een achterhaald Dialoog en verzoening zijn veel beten eleidir len om conflicten aan te pakken. De een onderdeel van je eigen wereld." Het voeren van een dialoog, het m communiceren, geldt ook voor alle rel elf alti de wereld kent. Dat er zoveel zijn, Dalai Lama geen probleem. „Ieder uniek. De een wil graag geloven in eer de Schepper. De ander meent dat hij zelf in de hand heeft. Ieder mag gelove it. zelf wil. En als je dat inziet sta je een ranter tegenover andere religies." Zelf Dalai Lama regelmatig contact met am t keert kende gelovigen. „Het heeft mijn ogen Kun en waardering gegeven voor andere g ichte e sten." Onbaatzuchtige liefde, mededogen, zaamheid. De Dalai Lama is niet op met deze woorden te prediken, onda gedwongen ballingschap en het ven zijn land dat al tientallen jaren zucht Chinese heerschappij. Het mooiste deed zich voor aan het eind van zljKf^ toen het publiek hem enkele vragen m< len. Hoe staat de Dalai Lama tegenove nier waarop de Chinese bezetters omg zijn land en cultuur, wilde iemand w verbannen leider zweeg een halve Toen sprak hij met volle overtuiging: de handeling af, maar niet de persoo handeling verricht. Ik heb mededogen persoon. Alleen zo kan ik het verdi overeind blijven." Een donderend applaus volgde. De het rode gewaad vouwde de handen, ist Igo verliet het podium. Zijne Heiligheid ha 'ijst va stof tot nadenken gegeven. wen, ir al jong lal Jeu het b heeft Als ki den, t looit n d dat i ikinee ontde ng hei zelfv eren,1 ande; Kijk mees dt, zó Hg toe,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10