In 2025 slechts voedsel voor klein deel Afrika eel gewonden in osovska Mitrovica Buitenland Koffer Schindler gevonden op zolder YN-onderzoek Srebrenica gebeurt in diepste geheim 'Hij bouwde een brug tussen religieuze en gewone joden' Rusland aan vooravond nieuwe militaire doctrine Nieuw offensief van start in Tsjetsjenië Drie maanden duimen draaien met behoud van riant salaris ERDAG 16 OKTOBER 1999 m i" II in asmachine Japan wast mensen ig- Het Japanse bedrijf Avant heeft een nieuw product op narkt gebracht: de mensenwasmachine. Voor omgerekend Tilden kunnen belangstellenden in een van de drie salons Avant in Japan een wasbeurt ondergaan in het coconachti- netalen gevaarte, waar alleen het hoofd uit blijft steken. Ge- >nde een kwartier wordt het lichaam met water en zeep be ien. Voordat de cocon opengaat, zorgen infraroodstralen en briesje er voor dat het lichaam droog is. De machine kost 000 gulden per stuk. jstraf wegens stalken op internet gfN2 Een rechtbank in Londen heeft gisteren voor het eerst ,and veroordeeld die zich schuldig had gemaakt aan 'stal- op het internet. Een 24-jarige man kreeg drie maanden cel dat hij zijn ex-vriendin had 'gebombardeerd' met dreigende ails. Bovendien achtervolgde hij haar op straat, bestookte iaar met brieven en kaarten en belde hij haar voortdurend n een van zijn e-mails verwees hij naar de griezelfilm The ling, waarin een man vrouw en kinderen wil vermoorden. iletilic mag worden uitgeleverd r£B_ï I Iet Kroatische Hooggerechtshof is van mening dat de oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Kroaat Mladen Na- mag worden uitgeleverd aan het Joegoslavië-Tribunaal in Haag. Maar het is mogelijk dat de feitelijke uitlevering op laat wachten, omdat Naletilic met hartklachten in een zie- in Zagreb ligt. Naletilic werd volgens de Kroatische me- voor de zitting van het hooggerechtshof overgebracht een ziekenhuis. De 53-jarige verdachte is in december in tvan beschuldiging gesteld. De Bosnische Kroaat wordt er- beschuldigd een leidende rol te hebben gespeeld bij de ver ing van Bosnische moslims in de streek van Mostar. iders eens over uitbreiden EU ere De Europese staats- en regeringsleiders stemmen in het plan om vanaf volgend jaar met twaalf kandidaat-lid- en te onderhandelen over toetreding tot de Europese Unie. :i premier W. Kok gisteravond, nadat hij met zijn collega's Finse Tampere over het onderwerp had gesproken. Tot rerre werden Bulgarije, Letland, Roemenië, Slowakije, Litou- en Malta nog niet rijp geacht voor onderhandelingen over •U-lidmaatschap. Zij zullen nu alsnog worden toegevoegd de lijst van zes landen, waarmee al afspraken zijn gemaakt, reiding met twaalf landen betekent dat Europa dertig pro- meer inwoners krijgt. lana gaat ook WEU leiden ere Voormalig Navo-chef J. Solana wordt de volgende se- iris-generaal van de West Europese Unie (WEU). Dat is de isie-organisatie van de Europese Unie. De huidige WEU- J. Cutileiro treedt dan terug. Over de benoeming van Sola gisteren in het Finse Tampere volgens een hoge functiona- de Finse regering overeenstemming bereikt. Solana gaat naast overmorgen formeel aan het werk als 'hoge vertegen- rdiger' van de EU voor buitenlands- en veiligheidsbeleid. ezicht' op rotsblok in Stonehenge en» Een Britse archeoloog beweert dat in het Stonehenge- iument een gezicht is uitgehakt. Hij sluit niet uit dat het om elaatstrekken van de architect gaat. Dat meldde de Britse oep BBC gisteren. Volgens de wetenschapper, T. Meaden, is [ezicht nog niet eerder ontdekt omdat het op de zijkant van ran de steenblokken staat. Het gelaat lijkt op een ernstig ge- een soort frons, aldus Meaden. Het monument Stonehen- j Salisbury in het zuiden van Engeland is mogelijk meer 1.500 jaar oud. Het bestaat uit een kring reusachtige steen- len, mogelijk een oud astronomisch observatorium. ïcties na niet uitleveren Bin Laden yoRK» De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft ren sancties afgekondigd tegen het Afghaanse Taliban-be- Dit omdat de Taliban weigeren de Saudiër Osama bin La- uit te leveren aan de Verenigde Staten. De Amerikanen wil- Laden berechten omdat hij het brein zou zijn geweest :r de aanslagen van vorig jaar augustus op de Amerikaanse issades in Kenia en Tanzania. Daarbij werden in totaal 224 sen gedood en ongeveer vierduizend mensen gewond. De ies voorzien in een bevriezing van buitenlandse tegoeden en vliegverbod voor vliegtuigen van de Taliban. rdachte OPEC-aanslag 1975 vast •furt» De Duitse politie in Frankfurt am Main heeft 24 jaar terreuraanslag op de OPEC-conferentie in Wenen een ichte alsnog opgepakt. Het gaat om een 56-jarige Frankfur- lij zou de plaats van de overval hebben verkend en wonin- ïebben gehuurd voor het terreurcommando. Bij de overval december 1975 vermoordde een zeskoppig terreurcom- do drie mensen. Het commando gijzelde zeventig mensen ond onder leiding van de Venezolaanse terrorist Carlos, nu in Frankrijk een levenslange gevangenisstraf uit. 'elgeest Clintons legt functie neer ington De speciale aanklager Kenneth Starr, die vorig jaar ijn onderzoek naar de precieze aard van de relatie tussen 'linton en Monica Lewinsky een constitutionele crisis ver- lakte in de VS, legt naar verwachting dit weekeinde zijn ie neer. Een van zijn ondergeschikten, de 40-jarige Robert gaat hem opvolgen. Starr gaf enkele maanden geleden al lat hij schoon genoeg had van zijn taak. Hij werd in augus- 994 benoemd tot onafhankelijk aanklager naar de betrok- eid van het echtpaar-Clinton bij een financieel schandaal staat Arkansas. In januari 1998 koppelde Starr aan dit on- oek een aanvullend onderzoek naar Clintons seksleven. Hij )ot hiertoe na ontvangst van informatie die erop leek te wij- lat Clinton had gelogen over zijn relatie met Lewinsky. ionstratie loopt uit op fikse confrontatie [KA MITROVICA AP Wereldbank luidt noodklok in onderzoeksrapport De vernietiging van landbouwgrond in Afrika bezuiden de Sahara is dermate omvangrijk, dat het continent bij ongewijzigd beleid over 25 jaar slechts nog veertig pro cent van zijn inwoners zal kunnen voeden. Dit stelt de Wereldbank in een alarmerend onderzoeksrapport dat vandaag op Wereldvoedseldag in Washington wordt ge presenteerd. washington 'john wanders correspondent Volgens schattingen van de VN zullen er over 25 jaar in de 48 Afrikaanse landen bezuiden de Sahara ruim een miljard men sen wonen. Er zal slechts voed sel zijn voor 400 miljoen van hen. Tenzij er binnen afzienba re tijd een radicale omslag plaatsvindt in de Afrikaanse landbouw. Vooral door onkun de en slecht management raakt steeds meer vruchtbare grond op het continent uitgeput. De afnemende vruchtbaar heid van de bodem is verreweg het grootste struikelblok voor de economische ontwikkeling van Afrika, stelt rector H. van Ginkel van de Universiteit van de Verenigde Naties in Tokyo. „Daadwerkelijke vooruitgang in de strijd tegen armoede en on dervoeding in Afrika is alleen mogelijk als het probleem van de uitputting van Afrikaanse landbouwgrond wordt opge lost", meent de Nederlander Van Ginkel. De voornaamste oorzaken van de uitputting van vruchtba re bodem zijn: erosie door wind en water die met beter manage ment had kunnen worden voorkomen: te veel vee begraast landbouwgrond en eet zo de grond kaal en trapt de bodem stuk; ondeskundig gebruik van kunstmest en andere chemi sche middelen; onvoldoende of verkeerde irrigatie; gebruikma king van te zware machines op weke bodem; overexploitatie; ontbossing. Afrika is het enige continent waar de landbouwproductie per hoofd van de bevolking te rugloopt als gevolg van uitput ting van de bodem. De groeien de hongersnood die hiervan het gevolg is, wordt daarnaast ver sterkt door de toename van de bevolking. Het aantal Afrikanen dat met verschijnselen van chronische ondervoeding wor stelt, is de afgelopen dertig jaar verdubbeld tot 200 miljoen. Een op de drie kinderen is on dervoed. De Wereldbank legt een rechtstreeks verband tussen de groeiende schaarste aan voed sel en ten minste veertien Afri kaanse oorlogen, met elk mini maal duizend doden. Afrikanen consumeren op de drempel van de 21ste eeuw twintig procent minder voedsel dan ze veertig jaar geleden deden. In de jaren vijftig waren ze nog in staat tot de export van voedselproduc ten. In potentie kan Afrika weder om uitgroeien tot een continent dat voedsel uitvoert, zegt direc teur Uzo Mokwunye van een in Ghana gevestigd onderzoeksin stituut van de VN Universiteit. Introductie van moderne land bouwmethoden, in combinatie met economische en sociale hervormingen, is dan geboden. De Wereldbank denkt de ko mende vijftien jaar twee miljard dollar extra te investeren in de Afrikaanse landbouw. Stuttgart Een echtpaar uit de Zuid-Duitse stad Stuttgart heeft op een zolder een koffer met een omvangrijke schriftelijke nalaten schap van Oskar Schindler gevonden. Schind ler redde in de Tweede Wereldoorlog het le ven van meer dan duizend joden. Steven Spielberg verfilmde dit verhaal tot de succes volle rolprent 'Schindlers List'. De koffer bevat de originele lijst met namen van 1.200 joodse dwangarbeiders die Schindler voor een zekere dood moet hebben behoed. Naar deze lijst is Spielbergs film genoemd. In de koffer zitten verder nog honderden brieven, oorkonden, plattegronden van zijn fabriek, foto's, verzeke ringspolissen en krantenartikelen. De vondst geeft een goed beeld van Schindlers leven tij dens en na de Tweede Wereldoorlog. De za kenman werd in 1974 in Jeruzalem begraven. Onderzoeksteam onder\>raagt Voorhoeve den haag cees van der laan Een speciaal onderzoeksteam van de Verenigde Naties, dat in het diepste geheim onderzoek doet naar de val van de mos limenclave Srebrenica, heeft ze ven hooggeplaatste Nederland se officieren ondervraagd over hun rol tijdens de Servische aanval. Ook oud-minister Voor hoeve en de voormalige VN- ambassadeur Biegman zijn ge hoord. Nederland werkt formeel mee aan het onderzoek naar de val van de enclave op 11 juli 1995, maar woordvoerders van bui tenlandse zaken en defensie willen verder niet reageren. Bei de ministeries wezen dat Ne derland als (tijdelijk) lid van de Veiligheidsraad, ernstig in ver legenheid kan worden gebracht door de uitkomsten van het on derzoek. Opmerkelijk is ook dat Frank rijk bereid is mee te werken, omdat vooral dit land eerder dwars lag toen oud-minister Van Mierlo in 1996 in opdracht van de Kamer een internatio naal onderzoek naar de gang van zaken rond Srebrenica be pleitte. Dit kwam toen niet van de grond. Overigens voelde het kabinet toen zelf ook niet veel voor een onderzoek, omdat Voorhoeve nog minister was. Onderzoekers van het VN- team hebben onder anderen met de vroegere VN-bevelheb- ber voor voormalig Joegoslavië Janvier gesproken. Hij is in Ne derland ervan beschuldigd JOSEPH BURG (1909-1999) Joseph Burg, een van de stich ters van de staat Israël en mi nister in talloze Israëlische re geringen, is gisteren op 90-ja- rige leeftijd in een ziekenhuis in Jeruzalem overleden. Burg is vooral bekend door zijn ijver voor het vreedzaam sa menleven van religieuze joden en seculiere Israëliërs. Burg, die kort voor het uitbre ken van de Tweede Wereld oorlog vanuit zijn geboorte land Duitsland naar het toen malige Palestina ontsnapte, was een gematigde figuur in de Israëlische politiek. Hij trad vaak op als verzoener in een politiek bestel dat doorgaans wordt gekenmerkt door scher pe tegenstellingen. „Zijn belangrijkste erfenis is dat hij probeerde een brug te bouwen over de grootste Woof in de Israëlische samenleving, die tussen religieuze en ande re joden", zei oud-premier en huidig minister van regionale betrekkingen Peres in een re actie op het overlijdensbe richt. „Hij was een religieus mens, maar hij geloofde in het compromis." Burg werd in 1909 in Dresden geboren en vluchtte in 1939 uit nazi-Duitsland naar Israël. Hij begon in 1949, een jaar na de stichting van de staat Isra el, met zijn decennia durende politieke carrière. Hij richtte de NRP op, die zowel met Li kud als met de Arbeidspartij Joseph Burg, een van de grondleggers van de staat Isra el, op een foto uit 1997. FOTO AP regeerde. De NRP werd de spreekbuis van de ongeveer 160.000 kolonisten in de be zette gebieden, maar Burg stond bekend als duif onder de haviken. Hij was 35 jaar minister, een record in Israël. Hij beheerde onder meer de portefeuilles van religieuze zaken, gezond heid en binnenlandse zaken. Zoon Avraham Burg is als lid van de Arbeidspartij momen teel voorzitter van het Israë lisch parlement, de Knesset. Burg senior wordt morgen be graven. JERUZALEM Rtr-DPA-AP Land keert zich 'definitief af van het westen moskou anp Rusland krijgt een nieuwe offi ciële militaire doctrine nadat het land zes jaar zonder is ge weest. De verklaring zal begin volgende maand door presi dent Jeltsin worden vrijgege ven. De tekst is inmiddels al uitgelekt naar de Russische pers en het commentaar is unaniem; de nieuwe doctrine betekent dat Rusland zich 'definitief van het westen afkeert. De kern van het document is het streven naar een zoge noemde multipolaire wereld. Dat betekent indirect het terug dringen van de Amerikaanse hegemonie in de huidige we reld. De afgelopen jaren handel den de Russen al steeds meer naar dit principe. Zo zijn bij voorbeeld de banden aange haald met anti-westerse landen als China en Iran. De Russen hopen hiermee een nieuw te genwicht te kunnen vormen te gen het westen. Een ander opvallend element in de nieuwe doctrine is dat Rusland in geval van een gewa pend conflict niet uitsluit als eerste kernwapens te gebrui ken. Als voorbeeld worden 'si tuaties' genoemd 'die kritiek zijn voor de nationale veiligheid van Rusland en zijn bondgeno ten'. Het principe om zo mogelijk als eerste kernwapens te gebruiken in een conflict vormt een dui delijke breuk met het verleden. Zelfs de communistische lei ders in de nadagen van de Sov jet-Unie wezen dit idee af. Het Duitse echtpaar heeft de documenten be langeloos doorgespeeld aan de Stuttgarter Zeitung. Die zal de nalatenschap na een uit voerige behandeling in de krant doorgeven aan de Israëlische Holocaust-gedenkplaats Yad Vashem. De krant twijfelt niet aan de echtheid van de papieren. Enkele 'Schindlerjo- den' in Israël hebben de foto's al geverifieerd. FOTO EPA BERND WEISSBROD luchtaanvallen op Servische posities rond de enclave te heb ben tegengehouden. Ook ande re hoofdrolspelers uit die dra matische dagen zijn verhoord, zoals de omstreden oud-VN- vertegenwoordiger voor voor malig Joegoslavië Akashi en Ru pert Smith, destijds comman dant van de VN-troepen in Bos nië en de sectorcommandant Sarajevo, de Fransman Gobi- lard. moskou hans hoogenduk correspondent De opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten in de opstandige deelrepubliek Tsje tsjenië, generaal Kazantsjev, heeft gisteren verklaard dat vandaag in de loop van de dag het tweede deel van de operatie tegen de Tsjetsjeense troepen zal beginnen. Op een aantal plaatsen waren gisteren al Rus sische eenheden de strategisch belangrijke rivier de Terek over gestoken. De Russische tv zond gisteren voor het eerst weer actuele beelden uit van luchtaanvallen, oprukkende Russische kolon- nes en van gedode Tsjetsjeense militairen. Uit de commentaren werd duidelijk dat de staatszen- ders de afgelopen dagen onder militaire censuur hadden ge staan. Drie weken na de invasie is ruim een derde van het Tsje tsjeense grondgebied in han den van de troepen van Mos kou. Meer dan 170.000 bewo ners zijn gevlucht voor het ge weld. Het ministerie van defen sie herhaalde gisteren dat het plan is eerst de aanvoerlijnen van de Tsjetsjeense krijgsheren af te sluiten en daarna 'de ban dieten', zoals de Tsjetsjeense vechters worden omschreven, te vernietigen. Eerder hadden de Russen ge meld dat hun troepen na drie dagen strijd het bergdorp Gora- korsi hadden gezuiverd. Vanuit Gorakorski worden vitale we gen naar de vallei rond de re gionale hoofdstad Grozny ge controleerd. De Tsjetsjenen deelden mee dat zij om strate gische redenen Gorakorski al drie dagen geleden hadden ver laten. De persdienst van de Tsje tsjeense president Maschadov heeft bevestigd dat de Russen proberen op enkele heuvels hun posities te versterken om van daaruit Grozny onder artil lerievuur te kunnen nemen. „We zullen ze proberen terug te slaan", aldus de persdienst. tie, die ze de komende zes maanden dagelijks willen her halen. Nadat ze langs een mos kee en een katholieke kerk wa ren gelopen, probeerden zo'n duizend demonstranten over de brug naar het Servische stadsdeel te gaan, waar zich in middels honderden Serviers hadden verzameld. Franse KFOR-troepen zetten eerst rollen prikkeldraad in om de etnische Albanezen tegen te houden, maar dat was niet af doende. Ook reden ze pantser voertuigen de brug op, en Fran se scherpschutters posteerden zich op daken van gebouwen in de omgeving. Toen de betogers toch nog probeerden de brug over te ste ken. begonnen de KFOR-mili- tairen traangasgranaten en schrikgranaten af te vuren. Sommige betogers reageerden door stenen te gooien. Er zijn ook granaten gegooid door be togers. Oud EU-woordvoerders hebben sinds val commissie niets te doen Drie maanden duimendraaien met behoud van een riant salaris. Het is het lot van de oud-woordvoerders van de Europese Commissie. „Negentig procent van de Commissie-ambtenaren doet niets. Dus wij zijn eindelijk normaal bezig." brussel marc peeperkorn correspondent De Telegraaf, Volkskrant én de European Voice, het 'huisblad van de Europese Unie', ze lig gen alweer netjes opgevouwen op zijn bureau. „Allemaal gele zen", verzekert oud-woord voerder Nico Wegter van Euro pees Commissaris Van den Broek. Spijt klinkt door in zijn stem, het is immers pas elf uur 's ochtends. Hij heeft even overwogen zijn favoriete klas sieke cd's mee naar het werk te nemen. „Die kun je afspelen op de nieuwe pc's. Maar ja, dat is toch ook wat." De overgang voor Wegter is groot. Tijdenlang pendelde hij tussen hotelkamer, perszaal en vliegtuigstoel. In augustus brak hij zijn zomervakantie nog af, om hals over kop met Van den Broek de aardbevingsslachtof fers in Turkije te bezoeken. „En nu rest mij, hoe zal ik dat zeg gen: een tamelijk lege agenda. Dat is even slikken." Wegter verveelt zich, en hij niet alleen. Met hem zit een groot deel van de twintig ex- woordvoerders van vorige Eu ropese Commissie sinds medio september gedwongen niets te doen. Duimendraaien door over het algemeen capabele en in elk geval zeer goedbetaalde functionarissen. We hebben het over salarissen tussen de vijf tien en twintig mille per maand. „Ze hebben me niet eens gevraagd wat te doen! Dat is pas beledigend", fulmineert één van hen. Wegter en zijn voormalige collega's zitten in het 'bureau de passage'. Een mysterieuze naam voor het instituut waar de Commissie haar personeel stalt waar ze geen raad mee weet. Een 'tussenstation' verze kert één van de 'passanten', an deren spreken ronduit over 'Bureau Tijdverdrijf. Gedeeld is evenwel de afkeer van het 'gro te niksen'. Een situatie waaraan ze zelf geen schuld hebben. De nieuwe Europese Commissie wilde met een schone lei begin nen. Dus geen oude gezichten waaraan de geur van corruptie en vriendjespolitiek van de vo rige commissie nog kleefde. De 'ex-en' die een vast con tract hebben als Commissie ambtenaar zullen ergens in de Brusselse EU-gebouwen een nieuwe stoel vinden, de rest verdwijnt. Maar tot eind dit jaar moeten ze 'beschikbaar' zijn, maximaal drie maanden met behoud van salaris. Beschik baar waarvoor? „Ik krijg nog wel eens een telefoontje van een Oekraïense journalist", stelt Wegter. „Die vertel ik dan dat hij niet langer bij mij moet zijn." Nu kan Wegter zich nog een beetje gelukkig prijzen. Als oud gediende - sinds '72 in vaste dienst - kreeg hij in elk geval een werkkamer in het hoofdge bouw van de Commissie. Sa men met Martine Reicherts, de woordvoerster van oud-Com missievoorzitter Santer. Rei cherts is niet aanwezig. Zij be vindt zich na een bezoek aan Tibet in een Frans klooster. „Voor yoga-oefeningen", weet een collega. De 'wachtkamer' voor de overige passanten is minder florissant. Een afgeleefd, ziel loos kantoor, één van de vele waaraan de EU in Brussel zo rijk is. Stapels oude Euratom- jaarverslagen in de gang, het bordje 'nooduitgang' symbo lisch er bovenop geplaatst. De meeste kamers zijn leeg, een enkeling dwaalt er verloren rond. „Negentig procent van de Commissie-ambtenaren doet niets. Dus wij zijn eindelijk nor maal bezig", klinkt het wrang. „Pure verspilling van belas tinggeld", verzucht één van de ex-woordvoerders. „Dit 'bureau de passage' is het meest pijnlij ke voorbeeld van een perso neelsbeleid dat niet bestaat. De Commissie beweert altijd te weinig mensen te hebben. Laat ze eerst maar eens de man kracht gebruiken die er is."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7