Ex-crimineel mag op werk niet pochen over overval Faillissement dreigt voor Neeltje Jans Eén uitspatting en je zit gelijk in de schuld Binnenland Armoededag, klein initiatief voor groot leed 'ERDAG 16 OKTOBER 1999 CPD Geassocieerde Pers Diensten Te weinig bezoekers op voormalig werkeiland VLISSINGEN GPD eel van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Het donkere gebouw rechts is het expositiegebouw 'de Walvis', dat nog maar kort bestaat en 17 miljoen gulden heeft gekost, boven is nog juist een puntje van de Oosterschelde stormvloedkering te zien, waarvan Neeltje Jans deel uit maakt. FOTO WFA WIM VAN VOSSEN Binnen maximaal vijf maanden moet fors wor den geïnvesteerd in Wa terland Neeltje Jans. Ook een drastische reorgani satie is hard nodig. Als dat niet gebeurt, dreigt volgens de Raad van Commissarissen het fail lissement van het thema park op het voormalige werkeiland voor de Oos- terschelde-stormvloed- kering. Woordvoerder Hodes van de Raad van Com missarissen omschrijft de financiële situatie van Waterland Neeltje Jans als 'dramatisch slecht'. De rekening-courant van het themapark staat vol gens hem ver in de min. Exacte bedragen wil Ho- des niet noemen, maar het gaat in elk geval om meer dan een miljoen gulden. „Terwijl de in komsten in de winter maanden die nu aanbre ken heel gering zijn en de daling van het aantal be zoekers nog steeds door zet." In 1998 kreeg Waterland Neeltje Jans 386.000 be zoekers binnen. De ver wachting is dat de teller dit jaar net boven de 310.000 belangstellenden stokt. Een dramatische daling, die wordt veroor zaakt door verschillende factoren. Een warme zo mer is in het nadeel van een park als Waterland, maar bij de Raad van Commissarissen over heerst de indruk dat mensen langzamerhand uitgekeken zijn op de ex positie in het Topshuis, de rondvaarten, de klim- pijler, de natuurwande lingen en de dolfijnenop- vang. De directie van Neeltje Jans heeft die ontwikke ling volgens Hodes te laat onderkend. „Die had veel eerder de tering naar de nering moeten zetten. Er is te weinig gedaan om de kostenstroom in te dammen er is onvol doende gewerkt aan ver nieuwingen binnen Wa terland. En dan zie je dat er een zekere verzadiging optreedt. Als je herha lingsbezoekers wilt, zul je constant moeten blijven vernieuwen." Voorzitter J.D. de Voogd van aandeelhouder Stichting Delta Expo is het met Hodes eens dat de bakens moeten wor den verzet, maar kan zich niet vinden in de opmerking dat de direc tie van Waterland dat al veel eerder had moeten doen. „Ik vind dat me neer Hodes wat dat be treft een beetje kort door de bocht gaat. Ik denk dat niemand de vermin dering van de bezoekers aantallen kon voorzien en dat de directie wel de gelijk heeft geprobeerd te vernieuwen. Maar dat kost ontzettend veel geld. Een ton zie je niet eens op Neeltje Jans." De Voogd houdt vast aan het principe dat Water land geen pretpark mag worden. „Waterland heeft de opdracht voor lichting te verzorgen over de Deltawerken, het wa terbeheer en dat soort zaken. De vraag aan Rijkswaterstaat is dus ei genlijk of ze er geld voor over hebben om ervoor te zorgen dat die voor lichting door kan gaan." Dat vindt ook de Raad van Commissarissen. Die heeft inmiddels een drin gend beroep gedaan op Rijkswaterstaat om Wa terland uit de financiële nood te helpen. eds meer werkgevers nen door het groeiend soneelstekort ex-gede- lerden in dienst. Jaar svinden honderden ex- angenen een baan bij te bedrijven als Albert jn, Scania en McDo- i's, maar ook in het Iden- en kleinbedrijf, kgevers zien ex-gedeti- rden door hun boven- liddelde motivatie en iliteit aan het bedrijf teer aantrekkelijke ar- skrachten. ens Reclassering Ne- ïnd is de nood zo g dat werkgevers, die nnkelijk weinig voel- voor ex-gevangenen ut bedrijf, nu actief de op gaan. Beleidsme- ierker arbeidstoelei- Jacques van Steen- ;en: „Werkgevers bel- >ns geregeld om te tn of we nog mensen ze hebben." fdinspecteur Gerard Have, coördinator van Ilwerkgelegenheidspro- Ivoor ex-gevangenen in lolitieregio IJsselland: ze jongens weten van lakken, ze schuwen niet Juist om dat t arbeidskrachten zit bedrijfsleven te sprin- Ze worden met open en ontvangen." kgevers erkennen dat in dienst nemen van edetineerden risico's zich mee brengt, rom hebben ze in het n veel begeleiding no- Eerst zijn ze een je raar. Heel macho of heel schuchter. Maar naai op dreef, hebben art voor het bedrijf. Ze i niet zo snel op zoek anders", zegt de cteur van een verlich- ifabriek in het oosten het land. Steeds meer werkgevers riemen vrijgekomen gevangenen in dienst DEN HAAG CARINE NEEFJES FERDI SCHROOTEN De ervaring die ex-gedetineer den hebben opgedaan tijdens hun criminele activiteiten maakt hen tot geschikte en zelfs gewilde arbeidskrachten. De voormalige boeven zijn gewend zelfstandig te werken, durven risico's te nemen en zijn niet te beroerd om de handen uit de mouwen te steken. Maar deze nieuwe werknemer heeft wel een bijzondere begeleiding no dig. De werkgever moet keihard duidelijk maken wat wel en niet hoort op de werkvloer, want pochen over een overval jaagt klanten en collega's op stang. Ria Beens bestiert samen met haar man een ambachtelijke zaak in een klein dorpje ergens in Nederland. Waar wil ze niet zeggen, omdat zij sinds afgelo pen zomer een ex-boef in dienst heeft die voor klussen bij mensen thuis over de vloer komt. Ze is trots op haar 'gou den gozer', maar vreest reacties van Wanten. „Het is hier een klein wereldje. Als ze weten wat René op zijn kerfstok heeft, zeg gen mensen: 'O, daar hebben ze criminelen in de zaak die kij ken wat je in huis hebt staan'. Dat kost mij klanten." Haar angst blijkt niet onge grond. Laatst was zij samen met René aan het werk bij een klant. Hij verhaalde over vroeger, over spannende overvallen en zo. Kreeg ik even later de baas daar aan de telefoon. 'Wat stuur jij voor volk?' vroeg hij veront waardigd. Wat bleek, stomtoe- vallig was een portemonnee ge jat en iedereen wees natuurlijk naar René, terwijl hij op dat moment helemaal niet ter plek ke was." De bazin steekt haar hand voor René in het vuur. „Ik geef hem mijn portemonnee zo mee. Re né is zeer loyaal. Nu wij hem deze kans hebben gegeven, doet hij alles voor ons. Als ik hem zo gedreven aan het werk zie, denk ik: 'Wauw, ik wou dat meer van mijn werknemers zo waren'. Als René zo doorgaat, mag hij hier in de toekomst be drijfsleider worden." Steeds meer werkgevers nemen door het groeiend personeelste kort ex-gevangenen in dienst. Jaarlijks krijgen honderden ex- gedetineerden een baan. De stap 'uit de bak aan de bak' wordt niet van de ene op ande re dag gemaakt. Al in de bajes worden beroepskeuzetesten ge daan, waarna een gerichte op leiding volgt. Ze worden opge leid tot lasser, timmerman, au tomonteur, magazijnmedewer ker en zelfs een baan op een booreiland is niet ondenkbaar. Niet iedereen mag 'in de bak naar school'. Jacques van Steenbergen, beleidsmedewer ker arbeidstoeleiding van Stich ting Reclassering Nederland: „Ze moeten gemotiveerd zijn en niet verslaafd aan alcohol of drugs." Aan de hand van uitgebreide gesprekken wordt getoetst of ze het werkende leven aan kun nen. „Herintreden op de ar beidsmarkt is voor deze jon gens toch een beetje emigreren: ze gaan een heel ander leven te gemoet. Als hun oude vrienden nog drugs dealen en 4000 gul den per week verdienen, moet de ex-gedetineerde stevig in zijn schoenen staan. Als bouw vakker met 1700 gulden per maand ben je al gauw een wat je", zegt Cees Grapendaal, initi atiefnemer van het project Nieuw Positief Initiatief in Noord-Holland. Vorig jaar kwa men hier 124 ex-gevangenen aan het werk. De ideale kandidaat is volgens Grapendaal eerder de verstokte crimineel dan de nieuwkomer in het bajescircuit. „Jongens die al lang meelopen, zijn al tig keer op hun bek gegaan. Zij we ten: Gestolen geld is geen geld. Dat maak je toch maar op aan vrouwen, drank en drugs." Hoofdinspecteur Gerard ten Have van politieregio IJsselland is leider van een werkgelegen heidsproject voor ex-gevange nen in Zwolle en omgeving. Hij begeleidt sinds juni twintig mensen, onder wie de eerder genoemde René, op weg naar een baan als heftruckchauffeur, schoonmaker of schilder.,,Die jongens zijn gewend aan snel geld maken en de makkelijkste weg kiezen. Met het werk dat René nu doet, kan hij zijn flatje niet meer zo snel inrichten. Maar met een normale baan kan hij er wel langer van genie ten. Wij bieden geen rijkdom, wel stabiliteit." Werkgevers die denken het per soneelstekort snel op te vullen met hardwerkende ex-boeven, komen bedrogen uit. Een goede begeleiding is een vereiste om de ex-gedetineerde te laten sla gen. „Dit zijn jongens die altijd zijn geleefd. Eerst in het crimi nele circuit en daarna in de ba jes. Het kost tijd voordat ze in het ritme van een bedrijf pas sen. Bij binnenkomst zijn ze of heel schuchter of gedragen zich als enorme macho's. Daar moet je als werkgever goed mee om gaan", aldus een directeur van een verlichtingsbedrijf in het oosten van het land. Hij heeft na twee jaar stage een ex-gede tineerde in vaste dienst geno men die het inmiddels heeft ge schopt tot afdelingshoofd mon tage. Uit onderzoek van het ministe rie van justitie blijkt dat gemid deld tachtig procent van alle gedetineerden recidiveert. Als ze een baan hebben en die ook weten te behouden, is de kans daarop kleiner. Jacques van Steenbergen van de reclasse ring: „Wonen, werk en weder helft zijn belangrijk. Als iemand een leuke baan heeft, maar plotseling gaat zijn vrouw er vandoor, kan hij zo weer het criminele circuit induiken. Ex- gedetineerden blijven kwets baar." PORT FLORIEN VAN REES Beatrix zei het al in haar ede vorige maand. „Te veel n delen nog onvoldoende in de l, vooral elders in de we iaar ook dichtbij." Ruim een d mensen in de wereld hebben - ks hooguit twee gulden te beste- Is je het zo bekijkt valt de situa- Jederland nog wel mee. Maar ks de economische voorspoed het aantal mensen dat op het e d minimum' zit zelfs in Neder zet af. '990 moet één op de tien huis- ns het doen met een inkomen dat °gste 5 procent boven het sdciaal urn uitkomt. Dat zijn ongeveer joen mensen, onder wie 360.000 en. Na aftrek van vaste lasten als ilektra en boodschappen houdt instaande op het minimum ge- 'd 273 gulden netto per maand ft naar eigen inzicht te besteden, "tpaar met twee kinderen heeft lden tot zijn beschikking. Daarvan e i onder meer kleding, recreatie, d voor de kinderen, de rekening 1 dierenarts, een dieet of een bo- niddelde huur worden betaald, kaatje zit er niet in: een rondje op de kaartclub, een abonnement op een krant, een doosje Lego met sinterklaas. Ook vakantie blijft een droom, want va kantiegeld gaat op de grote hoop, wordt besteed aan vervanging van de kapotte televisie of dient als schuldenaflossing. Het sociaal minimum is gebaseerd op 'de noodzakelijke kosten van bestaan'. Wie onder het minimum zakt, belandt in armoede. De opstellers van het don derdag gepresenteerde Jaarrapport Ar moede vinden dat de armoedegrens op een andere manier moet worden aange geven. Niet alleen moeten de noodzake lijke kosten van bestaan ervan kunnen worden betaald, er moet ook rekening worden gehouden met andere behoef ten, zoals deelname aan de maatschap pij. Want sociaal isolement blijkt voor mensen met heel weinig geld het groot ste probleem. Armoede is een relatief begrip: armen in de Derde Wereld kun nen sterven van de honger. In Neder land ga je niet dood van de honger, maar kun je niet meekomen, heb je minder kansen dan de mensen om je heen, een slechtere woning, ben je on gezonder. Mensen die geen geld hebben om zich te ontwikkelen, raken steeds verder achterop. Ze kunnen zich geen computer veroorloven, de kinderen gaan niet naar een sportclub en lopen in weinig modieuze kleren. De grootste armoede doet zich voor on der illegalen en zwervers. Ze hebben geen of minder gemakkelijk toegang tot sociale voorzieningen. Deze armen kloppen steeds harder op de deuren van de kerken en charitatieve stichtingen. Een van de organisaties die zich het lot van de armen aantrekt is de internatio nale beweging ATD-Vierde Wereld, ge sticht door Joseph Wresinski. Deze, zelf in armoede opgegroeide pater, zette in 1956 in de buurt van Parijs een kamp op voor dakloze gezinnen. Hij beloofde hen dat hij hen 'de trappen zou laten bestij gen van alle instellingen waar over de toekomst van de mensheid gesproken en besloten wordt', zoals de Verenigde Naties. Hij gaf hen de garantie dat de ar men niet zouden worden vergeten. Op 17 oktober kwamen op het Plein van de Rechten van de Mens in Parijs 100.000 mensen bijeen om zich solidair te tonen met alle armen in de wereld. Er werd een gedenksteen onthuld met een spreuk van Wresinski: 'Waar mensen ge doemd zijn in armoede te leven, worden de rechten van de mens geschonden. Zich verenigen om die rechten te doen eerbiedigen, is een pure plicht'. De Ver enigde Naties nam 17 oktober over en roept die dag sinds 1992 jaarlijks uit tot Internationale Dag ter uitroeiing van Ar moede. Vanuit de VN is er speciale aandacht voor de 1,3 miljard allerarmsten in de wereld, vooral die in Afrika. Het ontwik kelingsprogramma van de VN, de UNDP, heeft vorig weekeinde een pres tigieus popconcert georganiseerd om geld bij elkaar te brengen, Net Aid. Via www.netaid.org kon en kan nog steeds geld worden gedoneerd. Verder is het aan organisaties en landen zelf om initi atieven te ontplooien. „Het zou een land waarmee het zo goed gaat als Nederland niet misstaan om er aandacht aan te schenken", zegt R. Wijnstra van het VN- kantoor in Den Haag. Maar er is geen groots opgezette Dag van de Armoede, zoals er ieder jaar wel de Dag van de Ouderen is. Er zijn slechts wat kleine initiatieven. Zo gebruiken de daklozenkranten die zijn aangesloten bij het internationale netwerk van straat kranten deze dagen dezelfde cover. De belangrijkste happening wordt georga niseerd door ATD-Vierde Wereld. In het Don Bosco Centrum in Rijswijk worden de slachtoffers van armoede herdacht, zijn er informatiekraampjes van betrok ken organisaties en zijn er optredens. Het motto van de dag is: 'Kinderen wil len een rechtvaardige wereld voor ieder een. Laten we ons met hen verzetten te gen armoede en uitsluiting'. BILTHOVEN FLORIEN VAN REES Maria Dijkstra (65) uit Baarn: „Ik heb twintig jaar in de bij stand gezeten. Sinds novem ber vorig jaar krijg ik 1477 gul den AOW. En ik krijg 250 gul den van het pensioen van de man met wie ik 22 jaar ge trouwd ben geweest. Maar door dat pensioentje ben ik wel boven de huursubsidie- grens gekomen. Ik heb ook geen recht meer op gemeente lijke kwijtscheldingen, dus van dat pensioen word ik niks wij zer. Na aftrek van alle vaste lasten voor huur, gas en licht, telefoon en verzekeringen, hou ik 620 gulden per maand over. Mijn meeste boodschappen haal ik bij de Aldi. Meestal koop ik kleine porties: een halfje brood, een tomaat, een appel. Dan blijft het vers. Mijn kleren koop ik bij Wibra en Zeeman. Ik vind ze leuk en ze passen me goed. Ik hoef niet zo nodig naar de Bijenkorf. Al zou ik het geld ervoor hebben, dan nog zou ik geen honder den guldens voor een mantel pakje neertellen. Het is moeilijk om rond te ko men. Ik mag geen bokken sprongen maken en moet maar hopen dat apparaten het niet begeven. Mijn wasmachi ne is al maanden stuk. Ik was nu op de hand en bij mijn dochter. Ik ben eigenlijk ook toe aan een nieuw gebit en een andere bril. Dat kan vol gend jaar misschien van mijn vakantiegeld. Ik vind het vervelend dat ik weinig leuke dingen kan doen. Ik zou bijvoorbeeld graag naar het Chinees Staatscircus gaan, maar dat kan niet. Zo'n uit spatting zou meteen afgestraft worden met schulden. Er doen zich wel eens pijnlijke si tuaties voor. Op de kaartclub bijvoorbeeld. Iedereen geeft dan rondjes, maar ik kan daar niet altijd aan meedoen. Soms word ik dan overgeslagen. Heel naar. Die mensen ken nen mijn situatie niet en ik ga het ze ook niet vertellen. Als me zoiets overkomt, vind ik mijn situatie altijd weer on rechtvaardig. Ik heb drie kin deren grootgebracht. Kinde ren zijn een verantwoordelijk heid van de hele samenleving, zij moeten voor ons zorgen als wij oud zijn. Opvoeding is dus een diepte-investering. Ik vind het verschrikkelijk dat je daar voor gestraft wordt met ar moede. Want als je eenmaal in de bijstand zit, kom je er prak tisch niet meer uit en ben je veroordeeld tot armoe. Maar ik ben geen sneu geval. Ik zou het financieel wel graag wat beter willen hebben, maar omdat ik me overal mee be moei, bijvoorbeeld in het vrij willigerswerk, blijf ik mezelf ontwikkelen. Ik moet er alleen niet aan denken dat me iets overkomt. Als je een tijd niet meer meedoet, verlies je je contacten. Je bent snel verge- Jaarlijks krijgen honderden ex-gedetineerden een baan. De voormalige boeven zijn gewend zelfstandig te werken, durven risico's te nemen en zijn niet te beroerd om de handen uit de mouwen te steken. FOTO GPD PHIL NIJHUIS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5