Ijskoningin zorgde voor val Oostduits schaatsregime 'Nu ben ik dus plotseling schrijver' Nr. 10: Yvonne van Gennip Topsporters van VfÖeze eeuw Honderd, jaar sport, honderd jaar prestaties van formaat. Tijd voor het maken vaneen on verbiddelijke ranglijst. Wie zijn de beste Nederlandse topsporters van deze eeuw? Gedurende het hele jaar wordt elke week op deze plaats een sportfiguur geportretteerd die van de redactie een plaats heeft gekregen in de top 50. HERT WISSE i twee jaar voor de val van de Berlijnse rsloopte een toen 23-jarige Haarlemse tin haar eentje een ander Oost-Duits trie. Het DDR-schaatsregime moest in in Calgary diep buigen voor Yvonne van Net als Ard Schenk in 1972 zegevier en Gennip op drie olympische schaats teers. Drie dagen na het slot van de vijf- li Winterspelen bleef Alexanderplatz in Berlijn leeg, maar stroomde de Grote tin Haarlem vol met 35.000 mensen le huldiging van hun ijskoningin. ird later wereldberoemd", pochte de 6-jarige kleuter een van haar zusters. Het nakomertje in het Van Gennip stond vier jaar daarna voor het eerst lend op schaatsen, samen met leeftijd- en streekge- ngrid Haringa en de latere Haarlemse profwielren- Êier Stevenhaagen. Een middelbare schoolgenoot m Gennip werd overigens veel eerder beroemd dan Zijn naam: Ruud Gullit, toen aankomend talent bij Ibalclub Haarlem. de zesjarige hield woord. Wereldberoemd werd mnip. Zeventien jaar later kwam haar voorspelling de supersnelle piste van Calgary, waar schaatsers ror het eerst onder een dak jacht maakten op olym- remetaal. Canada snakte Nederland als toonaangevend and na de medailleloze Winterspelen van 1984 in i naar nieuw olympisch succes. De laatste gouden nplak lag al twaalf jaar onder een laag stof in het Drentse postbode Piet Kleine. Ook de winnen- van Annie Borckink (1500 meter, 1980) behoorde bis thuis in de categorie 'weetje nog wel oudje'. isser, Gerard Kemkers, Jan Ykema en de gebles- Hein Vergeer moesten de gouden 'zilvervloot' door laten varen. Dat gebeurde niefj^wasTKëma's zil- sprint spraakmakend. Meegereisde journalisten hun pennen na een week Calgary in een pot let mannentoernooi was voorbij; weer geen goud tederland. En de Oranje-vrouwen... ach wat moes in hemelsnaam beginnen tegen de DDR-ploeg. imens had rekening gehoudeij met de drie explo- Van Gennip. Zijzelf eigenlijk ook niet. Een half ir de Spelen moest ze afrekenen met een pols- drie maanden voor het olympisch startschot kamp- net een zware enkelblessure, twee maanden voor moest ze ook nog eens een operatie ondergaan aan een fistel in haar voet en vlak voor het begin van de Winterspelen bleek ze met een armbreuk rond te lopen. Juist al dat lichamelijk ongemak zette Van Gennip op haar gouden koers. De gedwongen rust midden in haar voorbereiding deed het zwaar getrainde lijf geen kwaad. Doordat niemand ook nog maar een cent voor haar kan sen gaf, voelde zij zich bovendien zo vrij als een vogeltje in Calgary. Er was geen druk, noch onzekerheid bij de rijd ster die de bijnaam 'twijfelkontje' had. Met een bronzen plakje zou haar toernooi al geslaagd zijn. Twee dagen voor haar eerste gouden race (drie kilome ter) deed de Haarlemse als katholiek gelovige mentale kracht op tijdens een gospeldienst in het olympisch dorp. Daarnaast had ze veel aan haar telefoontjes met haar coach op afstand, Tjaart Kloosterboer, die thuis voor de buis was achtergebleven. Hoewel ontspannen, leefde Van Gennip gedreven naar het uur U toe. Ze zou haar huid duur verkopen aan de topfavorietes Karin Kania en Andrea Ehrig. Vlak voor haar race maakte ze dat nog eens duidelijk aan KNSB-coach Van 't Oever: „Zet de vuilniswagen maar vast klaar. Ze zul len me van het ijs moeten dragen, want ik ga hélemaól over de rooie in de wedstrijd." Van Gennip had de mazzel dat Kania en Ehrig op de 23ste februari 1988 al in de eerste rit tegen elkaar moesten rijden. Het Oost-Duitse duo wilde niet voor elkaar onder doen en maakte er een kamikazerace van. Kania zat na 1200 meter zelfs onder het wereldrecordschema van Leo Visser,, maar vermoordde daarmee haar kansen. Als een dronken voetganger strompelde ze over de finish. Drie ritten later, om tien over half drie 's nachts Neder landse tijd, was Van Gennip aan de beurt. Een paar minu ten voor haar start strikte ze nog nieuwe veters in haar schaatsen. Daarna gebeurde het onmogelijke. Bijna vier minuten en twaalf seconden later had ze goud in een nieuwe wereldrecordtijd. Mart Smeets en Heinze Bakker werden bijkans gek achter hun NOS-microfoon. Wie toen rond drie uur in de nacht bij sommige Nederlandse huis kamers naar binnen keek, kon iets heel vreemds zien: een polonaise om de eettafel. Enkele dagen later deed Van Gennip het nog eens dun netjes over op de 1500 en 5000 meter. De DDR-ploeg was de eerste klap niet meer te boven gekomen en kreeg een definitieve knock-out van Haarlemse makelij. Aris Dijksman, voorzitter van de IJsclub Haarlem, felici teerde Yvonnes vader Jan van Gennip - die twee weken geleden is overleden - na de goldrush diep in de nacht. „We hebben altijd gezegd, dat de DDR-rijdsters mannen- tijden schaatsen. Dat doet Yvonne nu ook. Jan, je hebt er een zoon bij." De 'eeuwige derde' was wereldberoemd en met de Finse schans-Springer Matti Nykénen - ook drie keer goud - de ster van Calgary. Helaas: gelukkiger werd ze er niet door. Toen alle fees ten voorbij waren en de cadeaus waren uitgepakt, leerde Van Gennip al snel de keerzijde van de medailles kennen. Ze kon geen McDonald's of bioscoop meer binnengaan zonder te worden aangestaard, in roddelbladen werd haar (liefdes)leven breed uitgemeten. Toen niemand nog ge hoord had van Emily en Maxima, werd al gesuggereerd dat Willem Alexander Yvonne wel heel leuk vond. Ze had bereikt wat ze als zesjarige wilde worden, maar Yvonne van Gennip na de drieduizend meter in Calgary. haatte haar nieuwe status van sportster. Ze werd geleefd. „Had ik die plakken maar nooit gewonnen", liet ze zich zelfs een jaar na Calgary ontvallen. De Haarlemse lache bek van weleer zat lange tijd in een olympisch wak. Inmiddels is Yvonne van Gennip als midden dertiger uit dat gat gekropen. Na haar roemloze afscheid in Albertville (1992) richtte zij zich met vallen en opstaan op een nor maal maatschappelijk bestaan, al zorgde haar CDA-lijst- foto archief anp 1998 duwerschap bij de gemeenteraadsverkiezingen in weer even voor een oprisping in de publiciteit. Van Gennip heeft het tegenwoordig naar haar zin als coördinatrice 'sport en onderwijs' in Haarlem en bij de provincie Noord-Holland. Daarnaast geeft ze af en toe le zingen. Ze is niet meer wereldberoemd, maar de ijskonin gin van Calgary kan elf jaar na haar goldrush met veel ple zier naar haar prijzenkast kijken. 8. 9. 10. Yvonne van Gennip 11. Richard Krajicek 12. TonSijbrands 13. Nico Rienks en Ronald Florijn 14. Sjoukje Dijkstra 15. Hennie Kuiper 16. Abe Lenstra 17. Wirn Ruska 18. Pahud de Mortanges 19. Ada Kok 20. TomOkker 21. Marco van Basten 22. Atje Keulen-Deelstra 23. Reinier Paping 24. Arie van Vliet 25. Faas Wilkes 26. Bettine Vriesekoop 27. Floris Jan Bovelander 28. Nelli Cooman 29. Ron Zwerver 30. Gerrit Schulte 31. Marianne Timmer 32. Jan Timman 33. Beb Bakhuys 34. Zus Braun 35. Leontien van Moorsel 36. Willem van Hanegem 37. Tin us Osendarp 38. Ties Kruize 39. Jan Raas 40. Rik Smits 41. Piet Roozenburg 42. Kees Verkerk 43. Piet van de Pol 44. Ellen van Langen 45. Gianni Romme 46. Marcel Wouda 47. Bok de Korver 48. Rein de Waal 49. Bep van Klaveren 50. Just Göbel 'Een vruchtbaar gesprek' van stand-up comedian Raoul Heertje Frankrijk, 4 juli 1998. Nederland speelt tegen Argentinië en stand-up comedian Raoul Heertje is met zijn vriendin te gast in Frankrijk bij Villa BVD van Barend en Van Dorp. Als Oranje verliest, dan moet ook Heertje naar huis. Maar Nederland wint door een wonderschoon doelpunt van Dennis Bergkamp. Het koppel Heertje mag langer blijven en beleeft samen een euforische nacht. Gevolg: vriendin zwanger. Resultaat: een dochter en het boek 'Een vruchtbaar gesprek'. ,,Na de wedstrijd zei Hiddink dat Dennis altijd goed is voor een beslissend moment. Ra, aoul Heertje: „Bij bijna alles wat ik doe, realiseer ik me niet dat het ook werkelijk gaat ge- !"ren. Het is allemaal een krankzinnig toeval. Had Bergkamp niet gescoord, dan had ik nu kind of een ander kind uit een ander zaadje." foto gpd roland de bruin Laoul Heertje (36) is initiator van de stand-up comedy in Ne derland en een van de vaste ge zichten in het satirische program ma 'Dit was het nieuws' van de TROS. Hoewel hij er in zijn boek luchtig op los filosofeert, zijn het niet grappen en grollen die de boventoon voeren. Heertje heeft wat te melden en kiest heldere bewoordingen voor zijn - soms humoristische soms emotionele, maar altijd eigenzinnige - kijk op de wereld. Wat de lezer zoal te wachten staat? Raoul geeft een verklaring waarom homo's hetero's zijn met een heel goed geheugen, stelt dat de oplossing voor het machtsva cuüm tussen man en vrouw bij de slager ligt, onthult de werkelijk zwakke plek van Superman en houdt lange betogen voor zijn ongeboren kind Knurkie dat op zijn beurt weer converseert met omliggende organen. Een belangrijk onderwerp in het boek is - behalve de perikelen van Knurkie in het vruchtwater - Heertjes broer Patrick die acht jaar geleden overleed. Nog elke dag voelt Heertje zijn afwezig heid. „Ik heb hem niet bij de oren het boek in gesleept. Maar hij is altijd in me aanwezig. Zeker bij grote gebeurtenissen - wat een zwangerschap is - speelt hij veel door mijn hoofd. Het was fijn om mijn gedachten over hem op pa pier te zetten. In het algemeen lucht schrijven me enorm op. Het is heerlijk om te doen, heel prettig om gedach ten de vrije loop te laten. Ik ben heel erg trots dat het boek er is en dat Patrick er in staat. Ik had ook het idee dat hij dat mooi had ge vonden. Je probeert een manier te vinden om met zijn dood te le ven, maar slijten doet het nooit. De enige manier om hem levend te houden is verhalen vertellen." Dat doet Heertje in zijn boek op verschillende manieren. Zo heeft Patrick na een paar bladzijden al een discussie met God over de matige verlichting in 'de tunnel'. „Het hoeft niet alleen een treuri ge terugblik te zijn. Het ergste is om niet over hem te praten. Soms durven mensen tegen mij of mijn familie niet te beginnen over Patrick. Ze zijn bang om hun eigen of onze gevoelens te kwet sen. Maar voor mijn moeder is het een groot cadeau als iemand haar een verhaal vertelt over Pa-, trick. Hoe pijnlijk het soms ook kan zijn." Schrijven bleek voor Raoul zelf een ideale manier om eens langer uit te weiden over zijn broer en andere zaken die hem bezig hou den. „Dat is het grote verschil met stand-up comedy. Dat moet veel bondiger zijn. Maar de on derwerpen verschillen amper. Bij het schrijven heb je geen contact met het publiek. Bij een optreden ben je er zelfbij, ook als het fout loopt. Nu kan ik niets meer doen. Ik kan niet een winkel inlopen om in elk exemplaar nog wat zin nen te corrigeren. Eigenlijk best een leuk idee. Misschien moet ik dat toch eens proberen." Iemand die zijn brood verdient met 'niet-goed-snikken', zo ty peert Heertje zichzelf. „Bij bijna alles wat ik doe, realiseer ik me niet dat het ook werkelijk gaat ge beuren. Het is allemaal een krankzinnig toeval. Had Berg kamp niet gescoord, dan had ik nu geen kind of een ander kind uit een ander zaadje. Hiddink zei na Nederland-Argentinië dat Bergkamp altijd goed is voor een beslissend moment. Die Argen tijnse keeper was getuige van een wonder. Bizar toch dat die man nu priester is geworden. Dichter bij een goddelijke ervaring zal hij nooit meer komen. Daar ga je over doordenken hè." Al mijmerend bedacht hij zich op een nacht dat er wel een boek viel te schrijven over de op handen zijnde baby en zijn ontstaan. „De volgende dag hing er toevallig een mevrouw van een uitgeverij aan de lijn of ik een boek wilde schrijven. Ik heb haar later wat losse blaadjes laten lezen. De me vrouw van de uitgeverij zei: 'Het is tegen alle regels van de litera tuur, maai' ga vooral zo door!' Nu ben ik dus plotseling schrijver. Het kan eigenlijk niet en toch ge beurt het. Ik heb mijn hoofd open gedaan en alles er uit laten open. Aan een verhaallijn heb ik geen moment gedacht. Ik had verwacht dat de uitgeverij nog flink in de tekst ging hakken, maar deze vorm was hun onbekend. Ze wisten niet hoe ze de tekst moesten redige- Heertje stoeit graag met woorden maar stelt tegelijkertijd vast dat het altijd een slap aftreksel blijft van de oorspronkelijke gedach ten. „Eigenlijk leg ik in het boek in heel veel woorden uit dat het niet om de woorden gaat. Het ul tieme schrijverschap voor mij is om honderd blanco pagina's in te leveren en dat iedereen het be grijpt. Ik bedoel, een zwangere vriendin is in wezen iets onbe schrijfelijks: er leeft een binnen- aards wezen in haar buik! Elke se conde is een wonder. Een zwan gerschap duurt niet voor niets negen maanden. Je hebt die tijd nodig om zo'n grote gebeurtenis te verwerken. Ik heb dat gedaan door te schrijven. Het is een uit daging om zoiets in woorden te vangen en leuk te ontdekken wat je daarmee in werking kan zetten. Ik kan nu bijvoorbeeld zes woor den tegen je zeggen waardoor jij mij op m'n kop wilt slaan en wat doe ik dan helemaal? Ik plaats wat woorden in een willekeurige volgorde. Er gebeurt eigenlijk niets." Het kind in wording kreeg als werktitel Knurkie. Inmiddels is Knurkie een dochter van zes maanden, Noa. „Zij was mijn doelgroep. Ik wilde dat het een boek voor haar werd, niet over haar. Niet dat ze later tegen me zegt 'je hebt me gebruikt om een boek te schrijven'. Het moest qua uiterlijk een mooi boek zijn, zo dat ik haar echt iets moois kan geven als ze eenmaal kan lezen. Dat een uitgever geld wil uitgeven om het in de winkel te leggen is hun zaak. Ik heb niet de illusie dat mensen wat aan mijn boek hebben. Het zou leuk zijn als iemand de moei te neemt om door mijn ogen naar de wereld te kijken. Misschien dat het aankomende vaders wat ge ruststelt. Het is prettig om te le zen dat andere mannen in zo'n positie ook verward zijn. De rela tiviteitstheorie doet eveneens haar intrede. Niet die van Ein stein, maar de relativiteit van het leven. Waar ik van ben geschrok ken is de gedachte dat ik dit mis schien nooit zou hebben meege maakt. Dat lijkt me echt ver schrikkelijk. Alle babyclichés zijn waar. Vroeger ergerde ik me bij voorbeeld rot aan mensen die al leen maar over hun baby praat ten. Ik doe het nu zelf ook. Erg hè?" FRANK WEIJAND Raoul Heertje. Een vruchtbaar gesprek- Uitgeverij Het Spec trum. Prijs/22,50

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 53