i I I De nieuwe rage: Kijken naar kluizenaars ZATERDAG 16 OKTOBER IS Ze praten over hoe je moet snijden, over het koude water in de douche. Ze hangen op de bank, drukken pukkels uit op eikaars rug of rennen rondjes over een miniem grasveld. Big Brother, het Veronica- programma waarin acht mensen honderd dagen lang in volstrekte afzondering van de buitenwereld leven, gaat nergens \ver. Toch trekt het tv- programma dagelijks rond de één m iljoen dijkers. Het is een rage. Ook de media lusten wel pap van Big Brother k probeer zo veel mogelijk elke avond te kijken", zegt de 29-jari- ge Marcel Jansen. „Soms lukt niet omdat ik moet werken, maar dan ik in elk geval dat ik de herhaling over- meepik. En de samenvatting op zon- Fanatiek noemt de PTT-bedrijfsleider niet, al heeft hij net nog even langs Te kst gezapt voor meer informatie. Maar: we kofhevisite krijgen, laat ik het pro- nma aanstaan. Dan kijk ik met een uin oog. Het is leuk om met het bezoek Josoferen: wat zouden wij doen in zo'n atie?" insen is één van de één miljoen mensen meeleeft met knuffelbeer Ruud, klets- Mona, stille Willem, moedertype Ka- lekker ding Bart, flirt Sabine, reinheids- k Maurice en tattoodraagster Bianca tij shun isolatie, dienst Kijk- en Luisteronderzoek van NOS, die kijkersaantallen tussen de 000 en 1,1 miljoen registreert, weet dat merendeel van de BB-kijkers tussen 25 '5 jaar is. Een kwart is middelbaar of ho- opgeleid. P ïchtenstudent Ernst-Jan Gras zit elke ad met de afdeling van zijn studenten voor de buis. „We drinken dan altijd z'n allen koffie." Hij kan zich niet voor- en dat iemand het programma écht vindt. „Je begint met kijken, omdat het iw is. We zijn nu vooral theorieën aan verzinnen over hoe het verder gaat. Bart iabine blijven er vanwege hun romance ons ons tot het laatst samen in. Veroni- 'aalt zo'n stel niet uit elkaar, want een 'artij levert goede kijkcijfers." Geen bezoek een kleine uitleg voor wie nog niet is jestoken door het Big Brother-virus. )|i kluizenaars moeten het in hun Al- r( fse bunker met elkaar zien te stellen op Uj ;le tientallen vierkante meters: een I Wenslaapkamer, een mann,enslaap- Ije, een zitkamer en een woonkeuken, «aal schaars ingericht met IKEA-meu- Ze mogen geen bezoek ontvangen. één keer per week krijgen de bewo- >p post. In hun optrekje staat geen tele- geen radio, geen tv, geen fax. Maar een heleboel camera's die hun doen en 1 zonder onderbreking en meedogen- mgistreren. 11 ze bezig te houden en om het groeps- U es te helpen krijgen de bewoners taak je moeten zelf brood bakken, groente ®uwen, kippen verzorgen en de was op land doen. Elke week is er een i opdracht. Zo moesten ze ook een tafel net jes dekken en dan het kleed wegtrekken zonder dat het servies of glaswerk sneuvel de. Ook diende er te worden overlegd over de inzet van hun weekbudget van 196 gul den. Elke dag moeten de bewoners de •'dag boekkamer' bezoeken. Daar kunnen ze in een geluiddichte ruimte met de Veronica- redactie praten over zichzelf of anderen. Tijdens de uitzendingen zijn de acht te zien bij alledaagse bezigheden. Ze hangen op de bank, vouwen de was, bakken een krentenbrood, hakken houtjes, kletsen, eten, poetsen lïun tanden, rennen rondjes door de tuin, liggen onder hun dekbed te woelen of staan onder een afdak te smoe- Ze praten over banale dingen. Zo vertelt Bart aan Bianca dat zijn T-shirt vol gaten zit, maar dat het dan ook slechts vijf gulden kostte. Karin legt Maurice uit, hoe hij de kaas moet snijden omdat het stuk anders zo plat wordt. Ze speculeren of Bert en Ernie uit Sesamstraat homo's zijn. Af en toe gaat het over persoonlijker za ken. Mona vertelt over haar borstverklei- ning. „Ik liep krom van de rugpijn." Maar je bent toch nog wel om aan te zien, stelt haar gesprekspartner. „Ja hoor, nog altijd een handjevol", ginnegapt ze. Dat was 't. Ruud en Willem zijn de 'filosofen' van het gezelschap. Samen nemen ze het leven, de vrouwen en de seks door. The world accor ding to Ruud: „Bij vrouwen werkt het zo: eerst voelen ze iets in hun hersenen, dan in hun maag en op het laatst in hun kut. Man nen denken met hun pik, dan gaan ze eten en ten slotte denken ze na." Er zijn hoogtepunten. Als een kandidaat in de dagboekkamer moet vertellen wie van de anderen moet opstappen. Als na elf da gen Mona intreedt en de anderen haar ge maskerd opwachten. Als Willem in de dag boekkamer een boodschap voor zijn doch ter Lynn inspreekt omdat hij niet aanwezig kan zijn bij haar twaalfde verjaardag. Of als de infraroodcameara het gefriemel en natte gekus van Bart en Sabine onder het dekbed vastlegt. „Het voelt toch wel gek, met die ca mera's zo op je!" Herkenbaar De deelnemers zijn gekozen omdat ze her kenbare types zijn. Ruud staat voor de rela tiverende humorist, Willem voor de verzor gende vader, Bart en Maurice voor de machootjes, Sabine voor de mooie meid met hersens, Tara (inmiddels ex) voor de wat minder opgeleide beauty, Karin voor het moedertype, Bianca voor het ondeugen de zusje. Het zijn geen hoogvliegers: het zijn vooral gewone mensen. Het fitnessgehalte is hoog. Ze hebben gewone-mensenhobby's als on zin verkopen, voetballen, skeeleren. En ge wone-mensenbehoeften: zo kruipt Karin bij Maurice in bed omdat ze even tegen een ander lichaam wil aanliggen. En meldt Ruud: „Al twintig dagen hier en nog maar één keer gerukt." Het speciaal gebouwde huis in Almere, waar „Eigenlijk zijn die 25 minuten apesaai", vindt Marcel Jansen. „Die mensen hoeven van mij geen brede maatschappelijke dis cussie te voeren, maar ze verkopen alleen maar lulpraatjes. Dat ligt niet aan het feit dat ze cd zo lang samen zijn. Met mijn vriendin woon ik nu al negen jaar, maar on ze gesprekken zijn stukken interessanter." Toch blijft hij kijken. „Want je weet dat 't op het eind spannend gaat worden. Je ziet nu al dat ze hard met die nieuwkomer Mona omgaan. Het wordt een afvalrace. Dan wil je niet in de tussentijd iets belangrijks mis sen." Een grote groep BB-fans kan nog geen se conde zonder. Ze zitten aan de computer gekluisterd, waar de opnamen van de vi- deocam 24 uur per dag op Internet te be zien en beluisteren zijn. De officiële Veroni- ca-site is, ondanks de geregelde overbelas ting, al negen miljoen keer bezocht. De diehards tapen de gesprekken en zet ten de wetenswaardigheden op het wereld wijde web. Ze melden dat er ruzie is over de vraag wie de laatste rol wc-papier heeft op gemaakt. Dat Karin tandpasta heeft met ap pel/kaneelsmaak. Ze mopperen over de beelden ('Weer chicken tonight' als er te veel buitenbeelden zijn) en luchten, des noods om half vier 's nachts, ongeremd hun hart in babbelboxen. Zo vindt de één Ruud impotent, Willem een oude leernicht en Bart een omgebouwd konijn. Een vrouw meldt dat ze Maurice een genot vindt om naar te kijken omdat hij altijd fris gedoucht is. 'Mo' vindt Bianca een arrogante kut. Weer een ander meldt, dat Sabientje een optimist is en Mona een echte kletsmiep. Volgens de meest recente poll moet die laatste 'ophoepelen'. BB-gekken bellen met de VW van Almere om het adres omdat ze vanachter een hek naar de schermen rond het huis willen kij ken. De website van het Edese beveiligings bedrijf Big Brother, normaal goed voor honderd bezoekers per week, turft deze we ken minstens 55.000 inloggers. Media Ook de media lijken er wel pap van te lus ten. In het Algemeen Dagblad schrijft een echte psycholoog, Jaap van Ginniken, twee maal per week een column over het feno meen. Willibrord Fréquin laat cameramen sen aan een parachute het complex bin nendringen. De regionale omroepen van Brabant en Groningen brengen nieuws over hun provinciegenoten (Ruud, Sabine en Willem). AT5 en Het Parool hebben Mona geadopteerd. Tara ligt op de cover van de Panorama. Privé onhult dat Bianca een inge huurde acteur is; Story is op zoek naar va kantiefoto's of video's van de BB-bewoners. De Wall Street Journal schrijft over het pro gramma, net zoals de Washington Post en de New York Times. CNN, ZDF, NBC zijn langs geweest om een documentaire te maken over de honderd dagen; er komt binnenkort een uitzending van de BBC. Tientallen bui tenlandse zenders en producenten willen de rechten verwerven. De acht in het Big-Brotherpand zijn (we- reld)nieuws. Zonder dat ze het zelf weten. Ook daarom mogen ze na de 'heftige erva ring' van zich afpraten tegen de psychologen die nu alleen nog de familieleden 'doen'. De kluizenaars krijgen ook begeleiding van pr- dames omdat inmiddels vast staat dat ze in de maanden erna geleefd zullen worden door de publiciteit. Aan de ontwikkeling van het programma is bijna drie jaar gewerkt. Endemol is eigenaar van de formule; producent is Paul Römer en hoofdredacteur Hummie van de Tonnekreek (ex-Weekend). Het is het duurste tv-pro- gramma dat ooit is gemaakt. Drieduizend mensen meldden zich voor deze vrijwillige afzondering. De crew koos voor kandidaten tussen de 20 en de 50 jaar. Niet alleen omdat het Veronica-publiek zich het beste met die leeftijdsgroep kan identificeren, maar ook omdat de kans dat ze er dan lichamelijk en psychisch gezond uitkomen groter is. Er ble ven er negen over. Veronica zweert met de hand op het hart dat er geen acteurs tussen zitten en dat er vooraf geen afspraken zijn gemaakt over wie 'overleeft'. „Ik had niet verwacht dat het zó'n hype zou worden", vertelt producent Paul Römer. „Een deel van de kijkers consumeert het als een soap; ze willen weten wie met wie een relatie krijgt. Het andere deel is geïnteres seerd in de groepsdynamiek, hoe handhaven die mensen zich in zo'n extreme situatie? En dan is er de spanning tussen het collectieve belang - ze moeten samen verder - en het in dividuele: ze willen allemaal winnen. Een tijdje lang zijn ze bekende Nederlander. Na een maand of drie ebt dat weg en moeten ze weer terug naar hun normale leven. D'r moet tenslotte brood op de plank. Na het huis en de hausse komt het thuis. Dan komt het zwarte gat. Hopelijk kunnen ze er mee omgaan. In elk geval hebben ze een ervaring gehad waar ze hun hele leven nog over zul len spreken." INEKE INKLAAR DE DEELNEMERS Acht mensen doen aan Big Brother mee. Sinds het begin, op 16 septem ber, zijn twee deelnemers afgevallen en kwam er weer een nieuwe (Mona) bij. Martin (eigenaar koeltechnisch bedrijf, gemotiveerd voor 'het ideale waagstuk om het millennium mee af te sluiten') werd door de kijkers weg gestemd. Tara heeft zelf de beslissing genomen te stoppen. De schoenenver koopster die graag bekend wilde wor den, had heimwee. In een afscheids brief op internet meldde ze gek te worden van alles samen te moeten doen. „De mensen zijn wel aardig, maar het zijn niet mijn mensen." De overblijvers, van wie er één uiteinde lijk de hoofdprijs van 250.000 gulden wint, zijn: Bart, 23, ongehuwd, werkloos. Eén van zijn liefhebberijen is 'onzin verkopen'. Hij gaat geheel voor het geld. Lievelingseten: zijn vaders boerenkool met worst. Bianca, 25, ongehuwd, heeft een baan in de reclassering opgezegd. Ze wil aan de andere kant van de Big-Brotherdeur leven om te zien 'of haar zelfbeeld klopt'. Lievelingseten: salade met geitenkaas. Karin, 39, moeder van vier kinderen. Ze doet mee aan het programma omdat ze er achter wil komen hoe haar gezin het redt tijdens haar afwezigheid. Lievelingseten: patat met een Kwekkeboom-kroket. Maurice, 25, autoverkoper, woont bij zijn ouders thuis I li| koos voor Big Brother vanwege de 'ingrijpende levenservaring'. Lievelingseten: Indiaas en Indonesisch. Ruud, 45, vader van een dochter van 5. Zijn motivatie: de 'grote stap in het duister'. Lievelingseten: frietje met Sabine, 26, ongehuwd, free lance styliste. Ze is kandidaat geworden omdat zoiets maar één keer in je leven voorkomt. Lievelingseten: haar moeders gevulde paprika. Willem, 37 jaar, burgerlijke staat volgens hem een vraagteken, meerdere kinderen, docent aan een hotelschool. Motivatie: misschien vindt hij de rust in zijn hoofd die hij al zo lang Mona, 29 jaar, gehuwd, moeder van een kind van 2, barvrouw. Ze doet mee omdat ze pinda's, wijn en nootjes wilde meebrengen voor de zeven anderen. CAMERA 7 De tv-schermen in de studio met de beelden die door de camera's in Almere worden opgenomen. Het doen en laten van de acht deelnemers wordt zonder onderbreking en meedogenloos geregistreerd. FOTO OPD MARC VAN DER KORT

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47