'Nobelprijs is niet echt reden voor champagne' Vier jaar cel voor mensensmokkelaar Binnenland 'Verdachte' Ali Hassan Hussein wist niets van moord op Marianne 'Mein Kampf hit voor internet-boekhandel Lening Gouda aan Zuid-Holland verantwoord CLASSIQUE EN MOD KLASSIEK vantilWEfffiVfi bpAC 16 OKTOBER 1999 er vrouwen naar top wetenschap In vijf jaar tijd moeten dertig vrouwelijke universitair en de stap maken naar universitair hoofddocent, de op hoogste positie op de wetenschappelijke ladder. Ze .1 dat doen door een onderzoeksproject op te zetten voor romovendus of een postdoctorale onderzoeker. Dat staat stimuleringsprogramma waarmee de Nederlandse orga- je voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en de vereni- ran samenwerkende universiteiten (VSNU) streven naar vrouwen in de wetenschappelijk top. Nu is 34 procent van sistenten-in-onderzoek vrouw, 13 procent van de docen- procent van de hoofddocenten en 5 procent van de hoog- in. De stap van docent naar hoofddocent is cruciaal, zo nNWO en VSNU, die het stimuleringsprogramma deze waar tegen groei Schiphol kj {Mi De groe'van Schiphol mag volgend jaar niet opnieuw 1 tot overschrijding van de wettelijke geluidszone. Dat stelt mmissie Geluidhinder Schiphol (CGS) in reactie op het jm volgend jaar met 20.000 vluchten te groeien. Volgens hol past deze groei weliswaar niet binnen de huidige ge- p( one, maar wel binnen de voorgestelde nieuwe zone. De af -aat hiermee niet akkoord. Schiphol moet zich volgens de iissie houden aan de bestaande zone. Het gedogen van 'e [hrijdingen, zoals eerder is gebeurd, is volgens de corn er e taboe. De CGS brengt zwaarwegende adviezen uit aan 3t ter Netelenbos (verkeer). luwen verdienen minder ftG» Vrouwen krijgen gemiddeld acht gulden per uur er uitbetaald dan mannen, ook al hebben ze dezelfde Dat blijkt uit een onderzoek naar de barrières die vrou- Pl egenkomen als ze carrière willen maken. Het verschil in en tussen mannen en vrouwen is het grootst bij financiële ingen (zestien gulden) en de zakelijke dienstverlening 'n gulden). Ook voor vrouwen op managementsfuncties is loningsverschil groot. Staatssecretaris Verstand van kipatiezakene heeft deze onderzoeksresultaten gisteren (de Tweede Kamer gestuurd. Conclusie van het rapport is huwen hun achterstand ten opzichte van de mannelijke ftpsbevolking gedeeltelijk hebben ingehaald. Aveinig brandweer op bases s Jrberg De veiligheid op de vliegbases is in gevaar door het Bfïudende tekort aan luchtmachtbrandweer. Dit signaleren eijiitaire vakbonden. Het tekort is zo nijpend dat op diverse ia» alleen 'met veel kunst- en vliegwerk' het vliegverkeer kan c(in afgehandeld. Het komt voor dat de Soesterbergse idjok-helikopters met passagiers aan boord elders in het t Jiiet kunnen landen omdat er te weinig brandweer be- jjaar is, aldus de CNV-bond voor militairen ACOM. i Buitenen genomineerd De 'Klokkenluider van Brussel', Paul van Buitenen, is el ïineerd voor de Rooie Reus-prijs 1999. De jury heeft hem Al ïineerd wegens zijn 'moedige beslissing blunders, gesjoe- andere misstanden van de Europese Commissie naar te brengen'. Genomineerden hebben zich op gedurfde ngezet voor de samenleving en komen op tegen maat- lt lelijk onrecht, aldus de SP. De winnaar, die op 3 novem- Den Haag wordt bekendgemaakt, ontvangt een sculptuur id bedrag van 5000 gulden. De tweede genomineerde is tt alig maatschappelijk werker Fred Spijkers, die al jaren- 0i ide clinch ligt met het Ministerie van Defensie. Hij heeft di tensief beziggehouden met een ongeluk met een land de 1984 waarbij defensiemedewerker R. Ovaa om het leven De affaire kostte Spijkers zijn baan. des over Antilliaanse minister De Raad van State zal moeten adviseren over het be- ïn gouverneur Koolman van Aruba Glenbert Croes niet te men als minister in het nieuwe Arubaanse kabinet. Dat is n in de rijksministerraad'besloten. Koolman weigert 1 te benoemen, omdat er op dit moment twee juridische m toeken tegen hem lopen vanwege zijn contacten met 'du- 12 zakenlieden'. Na het advies van de Raad van State zal de inisterraad besluiten of zij de gouverneur steunt. uldige ongeval moet betalen *G« Veroorzakers van verkeersongelukken moeten ook aien voor schadeposten als onverzekerd productieverlies rerkgevers, immateriële schade voor de onschuldige ver- eelnemer en de afhandelingskosten voor de politie. Dat een advies van de Sociaal-Economische Raad aan mi- k|Netelenbos van verkeer en waterstaat. De SER vindt dat igbeheerders aansprakelijk moeten kunnen worden ge- oor ongevallen. Dat kan het geval zijn als zij onveilige si- laten voortbestaan, bijvoorbeeld als gevolg van slecht ïoud. gd-tbs geëist in ontuchtzaak Tijdens een besloten zitting van de kinderrechter in Al- gisteren zes maanden jeugddetentie en jeugd-tbs geëist en 14-jarig meisje uit Enschede. Het meisje wordt ervan it dat ze samen met haar drie jaar jongere zusje op ge- ijkfedige wijze ontucht heeft gepleegd met tientallen kinde- es,jezaak kwam medio mei aan het licht en veroorzaakte in intfcde en omgeving grote commotie. Het jongere zusje kan i"l|ge haar leeftijd (11) niet worden vervolgd. De 46-jarige opjde 41-jarige moeder en een 39-jarige oom zitten nog in nis op verdenking van betrokkenheid bij de zaak. Uit- 26 oktober. n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers D Familie Vaatstra pleit voor nieuw grootscheeps regionaal DN A-onderzoek leeuwarden gpd Ali Hassan Hussein, de 26-jarige Irake se ex-verdachte van de moord op Ma rianne Vaatstra, zegt pas na zijn arres tatie op 9 oktober gehoord te hebben dat er in Veenklooster op 1 mei een moord was gepleegd. Officier van jus titie De Graaf, die de man in Istanbul verhoorde, acht het 'goed mogelijk' dat de moord op Marianne Vaatstra de man is ontgaan. Volgens een ooggetuige zou Hussein de ochtend na de moord uit asielzoe kerscentrum De Poelpleats in Kollum zijn vertrokken. Op dat ogenblik was de moordzaak nog niet breed bekend. Tegen De Graaf zei hij dinsdag dat hij naar familie in Turkije was gereisd, omdat hij heimwee had. Ook van het feit dat hij internationaal werd ge zocht, zou hij niet hebben geweten. „Wij hebben geen redenen om te den ken dat het anders is", aldus de offi cier. De verdenking jegens Hussein be rust achteraf louter op het toeval dat hij kort na de moord vertrok en de omstandigheid dat hij wel eens con tact had met vier tieners uit De Poel pleats die zich wel eens onvriendelijk of dreigend jegens Marianne Vaatstra hadden uitgelaten. Gisteren werd ook bekend dat niet de Turkse politie, maar het Friese re chercheteam dat de zaak-Vaatstra be handelt, Ali Hassan Hussein in Istan bul heeft gelokaliseerd. Het is 'baarlij ke nonsens' dat Husseins arrestatie het gevolg was van het afluisteren van telefoons door de Turkse recherche, aldus de Leeuwarder persofficier van justitie Brouwer. „Ons team heeft hen precies verteld waar en hoe laat zij konden toeslaan." De behandelend officier van justitie De Graaf stelt dat het onderzoek naar de moord onverminderd doorgaat. Het rechercheteam moet nu verder speuren aan de hand van vele schame le aanwijzingen die tijdens de afgelo pen vijfenhalve maand zijn verzameld. Het team heeft geen idee waar het de moordenaar nu moet zoeken. „Het kan iedereen geweest zijn, vrouwen uitgezonderd", zegt De Graaf gelaten. Het openbaar ministerie zich over de vraag of er een breed, regionaal DNA- onderzoek moet komen. Voor zo'n ge netisch buurtonderzoek wordt man nen gevraagd vrijwillig erfelijk materi aal af te staan. Er zijn voorbeelden be kend van zulke onderzoeken, die tot oplossing van een moord hebben ge leid. In het algemeen wordt een derge lijk onderzoek als noodgreep gezien. Nu lijkt het daarvoor nog te vroeg, zo liet persofficier Brouwer gisteren door schemeren. De familie Vaatstra heeft al gepleit voor een dergelijk grootschalig DNA- onderzoek in Zwaagwesteinde. „Zij willen alle mogelijklieden benutten die opnieuw een verdachte in beeld kun nen brengen", zei hun advocaat H. Anker gistermiddag. Het opnieuw ont breken van een verdachte is een flinke klap voor de familie Vaatstra. „Na drie dagen van hoogspanning en vijf maanden van spanning en intens ver driet was de uitslag van het DNA-on- derzoek voor ons een bittere teleur stelling", verklaarde Freddy Vaatstra, Mariannes broer. Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen vindt uitbundigheid ongepast Jacques de Milliano stond gisteren thuis in Heemstede een verslaggevers te woord. Op de foto is hij in gesprek met RTL 4. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER „Gezien het aantal crises in de wereld is er geen reden om een fles champagne open te trekken. Toch is de No belprijs zeker een opsteker om met voortvarendheid het werk van Artsen zonder Grenzen voort te zetten." Jac ques de Milliano is blij met de vredesprijs die het Nobel- comité gisteren aan zijn geesteskind toekende, maar al te grote uitbundigheid acht hij ongepast. heemstede ronald frisart „Het lijkt een speling van het lot. Juist nu de prijs is toege kend, staan mijn koffers klaar om volgende week als hulpver lener naar Congo te vertrekken. Het is een missie naar de fles senhals ten noorden van Ango la. Er heerst daar hongersnood, maar voor hulporganisaties is het ontzettend moeilijk om het gebied binnen te komen. De Nobelprijs kan een handje hel pen om toch door te dringen tot de mensen die daar hulp nodig hebben." Het was gisteren een komen en gaan van familie, vrienden en verslaggevers in huize De Milliano in Heemstede. Arts Jacques de Milliano (44) kwam in 1983 voor het eerst in aanra king met de internationale hulporganisatie Médecins sans Frontières. Zijn eerste uitzen ding naar een crisisgebied ver liep via de Belgische afdeling. Het jaar daarop richtte hij, sa men met vier anderen, in Am sterdam de Nederlandse afde ling op: Artsen zonder Grenzen. Jarenlang was De Milliano het gezicht van de organisatie. Na een kort onfortuinlijk inter mezzo in de Tweede-Kamer fractie van het CDA, in 1998, is hij nu opnieuw actief voor de Artsen zonder Grenzen. Niet meer als spin in het web, maar als vrijwilliger. „Twee tot drie maanden per jaar ben ik beschikbaar voor de concrete hulpverlening. Vol gende week ga ik namens de Franse afdeling voor een missie naar Congo. In april-mei ben ik in Montenegro geweest. Dat werk in het veld is me dierbaar. Ik voel me daarin als een vis in het water. De kracht van Artsen zonder Grenzen schuilt immers in het veldwerk. Dat is de basis van alles. Ik vind de Nobelprijs dan ook in de eerste plaats een eerbetoon aan al die honder den vrijwilligers die de moed hebben mensen in crisisgebie den te hulp te schieten." „De Nederlandse afdeling is destijds van start gegaan met hulpverlening in Afghanistan. De Russen wilden geen hulp toelaten tot het rebellengebied in dat land. Het was zaak toch door te dringen tot de slachtof fers van de oorlog. Later ben ik onder meer in Irak geweest, waar president Saddam Hoes sein de Koerden met gifgas liet bestoken", put De Milliano uit zijn geheugen. „Toen kwam eind jaren tach tig, begin jaren negentig het einde van de Koude Oorlog. We dachten dat het aantal humani taire crises zou afnemen. Maar dat bleek niet het geval. Bosnië, Somalië, Rwanda, Kosovo - het gaat maar door. Burgers wor den steeds vaker het slachtoffer en het aantal crises is eigenlijk alleen maar toegenomen." „Het wordt ook steeds moei lijker de slachtoffers de berei ken. Tsjetsjenië bijvoorbeeld is vrijwel onbereikbaar geworden voor hulporganisaties. En als je zo'n gebied toch binnenkomt, dan loop je als hulpverlener zelf gevaar. Kijk maar naar Burundi, waar Saskia von Meijenfeldt van het World Food Program begin deze week is doodge schoten." Pagina 9: Artsen zonder gren zen een wereldwijd begrip Openbaar Ministerie vindt geld terug in de boeken den haag anp Er is geen sprake van valsheid in geschrifte bij een leerover eenkomst van 10 miljoen gul den tussen de provincie Zuid- Holland en de gemeente Gou da. Het Openbaar Ministerie (OM) concludeert dat de lening is terug te vinden in de boeken. Dat heeft persofficier S. Horstink gisteren bekendge maakt. Deze week rondde het OM een oriënterend onderzoek af naar de bewuste lening van Gouda aan de provincie. Eind augustus deed de inmiddels af getreden commissaris van de koningin Leemhuis aangifte van valsheid in geschrifte. De lening van 10 miljoen zou ont breken in de administratie van de Zuid-Hollandse kasgeldbe heerder Baarspul. De geschorste ambtenaar be schuldigde Gouda ervan het geld te hebben geparkeerd bij de provincie. Doel was het be drag te onttrekken aan de aan dacht van het Rijk omdat de stad onder curatele staat (arti kel 12). Gouda sprak de be schuldiging tegen en eiste vorig maand nog een excuses van de provincie. In een reactie zegt de ge meente ontzettend blij te zijn met de uitkomst van het onder zoek. Het is een bevestiging van wat Gouda altijd al heeft aange geven, aldus een woordvoer ster. Volgens haar heeft de stad er alle vertrouwen in dat de provincie Zuid-Holland met een gepaste reactie komt in de vorm van een excuses. De provincie, vanzelfspre kend ook verheugd over de be vindingen van het Openbaar Ministerie, liet gisteren weten dat ze het betreurt dat Gouda door het verkennend onder zoek in een negatief daglicht is Ooit gehoord van tissue-engineering? met de opleiding Biomedische technologie (BMT) haarlem pauline v Een 31-jarige Amsterdammer is gisteren door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens mensensmokkel. De rechtbank acht bewezen dat hij geruime tijd deel heeft uitgemaakt van een criminele organisatie, die uit winstbejag Marokkanen het land in smokkelde. De man werkte als schoonmaker op Schiphol en kon daarom met een pasje mensen uit de afge sloten transitruimte halen. De illegale immigranten wa ren in Marokko geïnstrueerd dat ze van Casablanca naar Is tanbul moesten vliegen, met een tussenstop op Schiphol. Daar moesten ze uitkijken naar 'de man met de baard'. Tegen betaling van zo'n 1500 dollar loodste hij de reizigers Neder land binnen. Sommige Marokkanen had den Italië of Frankrijk als reis doel. Ze hadden echter gehoord dat Schiphol de makkelijkste plaats was om 'Schengen' bin nen te komen. Een rechercheur van de marechaussee bevestig de op de zitting dat Schiphol zo lek is als een mandje. In de hoop die situatie te veranderen, eiste het openbaar ministerie flinke straffen: zes jaar voor de hoofdverdachte, drie jaar en anderhalf jaar (waarvan ieder zes maanden voorwaardelijk) voor twee 19-jarige hulpjes. De rechtbank gelooft niet dat een 19-jarige medeverdachte deel uitmaakte van de crimine le organisatie. Hij werd daarom niet tot 2,5 jaar veroordeeld, maar tot anderhalf jaar waar van zes maanden voorwaarde lijk. Zijn net zo jonge oom, die heeft toegegeven dat hij één keer heeft geholpen, kreeg een werkstraf van 170 uur en zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Drie andere ver dachten komen later voor de rechter. Advocaat J. Plasman vond dat het openbaar ministerie het recht op vervolging verspeeld had door de hoofdverdachte niet bij de eerste geconstateer de smokkelactie aan te houden, maar pas maanden later. De ge tuige van de marechaussee zei echter dat er die eerste keer te weinig bewijs was. De recht bank is daarin meegegaan. zwolle* gpd De grootste boekhandelaar van internet, Amazon.com, heeft aan Nederland duizenden exemplaren geleverd van het omstreden boek Mein Kampf van Adolf Hitler. De belangstel ling vanuit Nederland is zo groot, dat het boek deze week de 'Hollandse' bestseller-top tien van Amazon heeft bereikt. Het Nederlandse Auschwitz Comité en het Landelijk Bureau ter bestrijding van Rassendis criminatie (LBR) reageren ver bijsterd. Ze vinden dat Amazon het boek niet aan Nederlanders mag verkopen. Uit protest doen beide organisaties geen zaken meer met het Amerikaanse boekenconcern, dat binnenkort zijn Europese hoofdkantoor in Den Haag vestigt. Ook de Am sterdamse stichting Magenta (die zich bezighoudt met de be strijding van racisme) heeft alle banden met de internet-boek- handelaar verbroken. Het boek is in originele versie verboden in Nederland. De Hoge Raad heeft dat ook een aantal keren bevestigd. Het laatste arrest da teert van 1998, waarin - kort ge zegd - de Raad oordeelt dat Hit- Iers boek, als het gaat om de originele versie en als die niet is voorzien van officieel commen taar, valt onder 'discrimineren de uitlatingen'. Afgelopen zomer werd een boekhandelaar in Dordrecht aangehouden omdat hij een Engelse en Duitse versie van Mein Kampf te koop aanbood. Afgelopen zomer werd een boekhandelaar in Dordrecht aangehouden, omdat hij een Engelse en Duitse versie van Mein Kampf te koop aanbood. Voor vier tientjes inclusief porto verstuurt boekhandelaar Amazon de 694 pagina's tellen de Engelse editie van Mein Kampf naar Nederland. Woord voerder Paul Capelli: „Wij ken nen geen censuur. De klanten willen zoveel mogelijk titels, dus leveren wij. Wel is het zo dat we geen opvallende recla me maken voor Mein Kampf." Het boek wordt ook in andere landen flink gekocht. Over de motieven van de kopers doet Amazon geen mededelingen, Iedere klant mag zelf een recen sie achterlaten op de internetsi te van het bedrijf. Een klein deel van de kopers verheerlijkt Hitier en prijst het boek de he mel in. „Dit is buitengewoon veront rustend", vindt R. Naftaniël van het Centrum Informatie en Do cumentatie over Israël. „We ne men steeds meer de Ameri kaanse internet-normen over: racisme mag af en toe, seks en drugs niet. Internet-recher- cheurs bij de politie speuren al leen maar naar porno en drugs, maar naar racisme wordt nau welijks gekeken". Het landelijk meldpunt voor discriminatie op internet zegt niets te kunnen doen. Woordvoerder Ronald Eissens: .Amazon is een Ameri kaanse organisatie die niet is opgezet om speciaal de Neder landse markt te bedienen." SFEERVOL CONCEPT komen te staan. „Namens GS hebben de gedeputeerden Edit Hallesleben en Dirk Dekker dit direct na de bekendmaking van het Openbaar Ministerie laten weten aan wethouder J. War ners van Gouda." Het OM stelde begin deze maand ook een strafrechtelijk onderzoek in naar de onregel matigheden bij betalingen door de provincie aan een makelaar op de geldmarkt. Daarbij wordt ook de rol van Baarspul onder de loep genomen. Volgens Horstink neemt het onderzoek nog enige maanden in beslag. De commissie-Van Dijk oor deelde onlangs vernietigend over de bankiersrol die de pro vincie speelde. De zaak kwam aan het licht toen bleek dat Zuid-Holland miljoenen gul dens had geleend aan het noodlijdende handelshuis Ce- teco. Naast Leemhuis moesten ook drie gedeputeerden aftre den als gevolg van de affaire. Van Til in Alkmaar is bij de vele liefhebbers van klassiek net zo bekend als bij hen die het moderne designmeubel prefereren. In beide genres brengt Van Til namelijk het neusje van de zalm Ook op de afdeling Eigentijds Klassiek passeert een keur van Internationale topmerken de revue. De collectie omvat zowel modern, tijdloos als klassiek 'classique'. en is daarmee een ware inspiratiebron op het gebied van sfeervol wonen. DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3