Serieuze videospelmachine is topper Betaalbare software voor iedereen VfM4M4 Multi Media Migs contra Sabres SPEL van de WEEK Ie Amerikanen in de Ko eoorlog in 1950 met pro- liegtuigen ten strijde wachtte hun een on- verassing. De Mus- in de tweede Wereld- nog superieur waren, opgewacht door de ra- lelle en wendbare Mig- irzien van een uitsteken- almotor. De Mustangs ibij bosjes uit de lucht de Mig Alley, een irmet krachtige vijanden icht, was geboren. De aanse ontwerpers moes- Turen maken om de jnistische luchtmacht erwoord te geven. De P- loting Star' en de 'Sabre', orzien van straalmoto- alden echter nooit hele- :t niveau van die voor- ke Mig. De Mig Alley 'ntraal in de vluchtsimu- et dezelfde naam, die npire Interactive op de rardt gebracht. ;y is gemaakt door het oftwarehuis Rowan Soft- it naam heeft gemaakt Ier meer Dawn Patrol ig Corps (dubbeldekkers :rste wereldoorlog) en d (tweede wereldoor- ik in dit spel komt het lan op de behendigheid piloot met de alleroud- alvliegtuigen. Een doel de raket van grote af- fvuren is niet aan de or- mitrailleur is afgezien onhandige miniraket- ;lijk het enige wapen. is realistisch, dus de aanse speler zal het in in van de oorlog moeten klaren met de Mustang snellere broertje, de lustang. De Noord-Kore- ipeler kan zich helemaal met het door de Rus- royaal geschonken ma- Neerduiken op een lustangs, ze de volle ven en zo snel weer weg- ;n dat de vijand beteu- hterblijft. Als later in de de 'Sabre' en de 'Thun- ak' beschikbaar komen iet allemaal wat even ier. Een duidelijk Ameri- raordeel is dat de toestel len aanzienlijk meer munitie bij zich hebben. De Mig heeft een zeer zwaar kanon, maar de ko gels zijn ook zeer snel op. Een tactisch sterke westerse piloot kan daar zijn voordeel mee doen. Verf Wat Rowan maakt ziet er goed uit en Mig Alley is geen uitzon dering. Fotorealistische toestel len, die door de speler zelf 'ge verfd' kunnen worden (vergeet vooral niet een mooie pin-up op de neus te zetten) vliegen boven een mooi vormgegeven afwisselend Koreaans land schap. Een straaljager vliegt comfortabeler dan een propel- lorvliegtuig maar de eerste 'jets' waren nog lang niet zo soepel te besturen als de bijna geheel elektronische F-16, en dat heeft Rowan in de simulatie ook de laten uitkomen. Dolle manoeu vres die de piloot zijn vleugels kosten horen zeer zeker tot de mogelijkheden. Zoals het bij een moderne vluchtsimulator betaamt vliegt de speler niet alleen missies, maar kan de complete oorlog worden gevlogen. De campag nes zijn dynamisch, dat wil zeg gen dat het resultaat van een missie weer gevolgen heeft voor de volgende. Hier zit ook het strategische aspect van het spel, want behalve vliegen moeten er ook missies worden gepland. Wie hier al te nonchalant mee omgaat kan voor pijnlijke ver assingen komen te staan. Het wegvallen van luchtsuperiori- teit kan tot gevolg hebben dat Zuid-Korea onder de voet wordt gelopen, en een verenigd communistisch Korea was niet iets waar waar de vrije wereld in de vijftiger jaren op zat te wach ten. Een compliment nog voor het historische 'geheime' hand boek dat bij het spel is gevoegd, waarin een Amerikaanse lucht machtofficier de verschillen tussen de vliegtuigen nauwge zet in kaart brengt. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Ram, 3D-videokaart, Windows 95/98. Prijs: omstreeks 90 gulden. Beschikbaar gesteld door Infogrames. Wereldcompetitie Photo Play met interessante prijzen FRANK BUURMAN De populariteit van de spel computers heeft de videospel machine, terug te vinden kroe gen, kantines en arcadehallen, nog steeds niet de das omge daan. Het spelen van een spel letje thuis is toch anders dan een videospel in de kroeg, waar altijd tegenspelers voorhanden zijn. Absolute topper bij de vi- deospelmachines is verrassend genoeg niet Mortal Kombat of een ander gewelddadig behen digheidsspel, maar het serieuze Photo Play. De machine biedt de keus uit ruim 25 spellen, waaronder vertrouwde num mers als Triviant, Vier op een rij en Sjanghai. Door middel van een 'aanraakscherm' met keu zemogelijkheden worden de spelletjes gespeeld, waardoor ze zeer gebruikersvriendelijk zijn. De fabrikant, het Oostenrijkse Funworld heeft naar aanleiding van de populariteit onlangs be sloten een competitie op te zet ten. Spelers overal ter wereld strijden om de hoogste eer en aardige prijzen. CB Amusement in Leiden is een van de eerste bedrijven die de competitie met Photo Play in gang zet. ,,We proberen zoveel mogelijk ma chines neer te zetten, in kroe gen, kantines en bij studenten verenigingen. Het loopt erg goed, sommige kroegen heb ben al om meerdere machines gevraagd", vertelt directeur Cor Bronk. „Het principe van de competitie is simpel. De appa raten worden verbonden met een centrale computer, die elke dag de hoogste scores verza melt. Die worden dan weer te ruggezonden naar de appara ten, waardoor iedereen kan zien wat de stand is in de com petitie voor een bepaald spel. De uitdaging is dan die score te overtreffen." SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT V.l.n.r. Café-eigenaar Lambert Vos, Robert Kroesmeijer en Ron de Wolf (resp. techneut en bedrijfsleider van CB Amusement) en de Photo Play-kasten waarom het allemaal moet gaan draaien. foto mark lamers De competitie is in eerste in stantie plaatselijk en nationaal, legt Ron de Wolf van CB Amu sement uit. „Maar het spel draait al volop in Oostenrijk en Duitsland en uiteindelijk zullen die competities worden gekop peld, eerst in Europees verband en vervolgens wereldwijd. Plaatselijke en nationale kampi oenen krijgen kleine prijzen, maar gaan uiteindelijk in een fi nale om grote prijzen strijden, zoals een geheel verzorgde va kantiereis." Elke maand is er een zogenaamd 'Masterspel'. „Vanaf 1 december, als de com petitie begint, zal dat 'Fun To wers' zijn", vertelt Robert Kroe- semeijer van CB. Fun Towers is een spel waarbij torentjes met speelkaarten moeten worden veroverd, een beetje in de stijl van Freecell van Windows. „Een heel simpel, maar toch ook verslavend spel", vindt Kroesemeijer. Wie kaartspelle tjes niet leuk vindt kan in vol gende maanden zijn parate kennis in de strijd gooien met Triviant, Voetbal Triviant of zelfs een Star Trek Quiz Het spelen van spelletjes op de Photo Play-machine kost geld, maar je zult er niet snel failliet van gaan. „Het is niet te verge lijken met een fruitmachine, die mensen door gokverslaving bankroet kan maken", vindt Cor Bronk. „Daarbij komt dat het minder geld kost naarmate je beter speelt. Aardig is dat be hendigheid geen rol speelt, zo dat mensen van alle leeftijden tegen elkaar in het strijdperk kunnen treden. Ik hoop eigen lijk dat er bedrijven zijn die een reeks van machines willen neerzetten, zodat er ook nog een directe onderlinge rivaliteit ontstaat. Dat zou de competitie nog een stuk aantrekkelijker maken", aldus Bronk. Informatie over de Photo Play- -competitie: CB Amusement, tel. 071-5801853, fax 071-5804581. Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt belicht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actualiteit. owuwe <W£S PUD PU22L6S SUOP De een is verslingerd aan de moeilijke crytogrammen uit NRC Handelsblad, de ander houdt het liever bij de kruiswoordpuzzel uit Privé. Puzzelen zit velen in het bloed en hen is dan ook een be zoekje aan de site van lack Bijlsma aan te raden. Hij brengt een ge varieerde verzameling raadsels, puzzels, vragen en breinbrekers, die elke week wordt ververst. www.noord.bart.nl/~jackpost Sommige ideeën hoeven niet spectaculair te zijn om in een succes uit te monden. Het maken van een lijst met links is niets bijzon ders. Er zijn er duizenden op het internet. Stai tpagina.nl werd ech ter in al zijn eenvoud een enorm succes. Momenteel trekt de site meer dan honderdduizend bezoekers per dag. Nieuwste loten aan de tak zijn regionale pagina's, heel simpel genoemd naar het tele foon-netnummer. De aardigste en belangrijkste links van een tele- foongebied staan op die manier bij elkaar. Ook onze regio is al be hoorlijk vertegenwoordigd. www.071.pagina.nl en 023.pagina.nl www.startpagina.nl Fan van een bepaalde band of televisiester? Dan kun je alles te we ten komen via de verzamelsite www.fanclubs.nl De site is verdeeld in vier hoofdgroepen: film, muziek, sport en televisie. Acteurs en actrices uit binnen- en buitenland, voetbal- en andere clubs en de 'sterren' van de Nederlandse soapseries, ze zijn allemaal te vinden met hun eigen fanclub. www.fandubs.nl HuiswerkWeb biedt een com pleet pakket huiswerk, waar mee ouders en kinderen kun nen oefenen met de stof die ook op basisschool wordt be handeld. Het rekendeel is al een tijdje open en deze week open de ook het 'leren lezen' deel zijn deuren. Er wordt gewerkt met de programma's, die de kinderen zullen herkennen uit de klas. Ook kunnen, als in een bilbliotheek, boeken worden geleend. www.huiswerkweb.nl Mind Multimedia: 'Als het moet pakken we zelfde dozen in EDE FRANK BUURMAN Gerald Scheffer begon zijn soft- warebedrijfje Mind Multimedia in 1994 op een zolderkamer in Wage- ningen. Inmiddels is Mind uitge groeid tot een bloeiend bedrijf met 20 man personeel, in een groot fa briekspand in Ede. De spellen en serieuze programma's staan er tot het plafond opgestapeld. De filoso fie achter het bedrijf is echter in de afgelopen vijfjaar niet veranderd: betaalbare software op de markt brengen die voor iedereen geschikt is. Ondanks de onstuimige groei is Mind nog altijd een overzichtelijk bedrijf gebleven. „De saamhorig heid is prima. Als we incidenteel niet genoeg mensen kunnen krij gen om bijvoorbeeld spellen in do zen te doen gaan we met ons allen zelf maar even de handel na werk tijd inpakken", vertelt manager Bas Dijks. Mind is distributeur voor vooral computerspellen, maar onder het label Pride Interactive brengt het bedrijf zijn eigen software op de markt. Software die vaak in het Ne derlands wordt vertaald om een zo Mind speelt daarnaast graag in op de actualiteit. „Als er een succes volle film uitkomt zoals Abeltje, dan willen we zo snel mogelijk een cd-rom voor kinderen met dat on derwerp op de markt brengen. Dan profiteer je ook optimaal van de populariteit. Hetzelfde geldt voor darter Raymond van Bamevelt. Hij is nu een van de meest succesvolle darters ter wereld, dus ligt het voor de hand om een dartsspel op de markt te brengen onder zijn naam. Het grote voordeel van een eigen label is dat je zelf kan bepalen wat je uitbrengt. Andere bedrijven zijn met handen en voeten gebonden aan uitgevers die producten willen zien die met grote zekerheid geld in het laatje zullen brengen. Wij kunnen wat meer risico nemen", stelt Dijks. Oostblok Mind werkt vaak samen met soft warehuizen uit Duitsland en het voormalige oostblok. „Zo kwam het succesvolle raceprogramma voor vrachtwagens 'Hard Truck' uit Rusland. Er zit veel talent in het oosten. Voor het spel over de VOC PUZZEL 1 2 3 4 5 6 7 8 oordraadsel 9 10 ONTAAL: 1Duits persbureau; 4. middenrifskramp; 6. koffiesoort; 9. plaats; 11. tandeloos zoogdier; 12. hok op vissersboot waar vis op ijs gelegd 13. bijwoord; 15. schaapkameel; 17. hoofdstad in Europa; 19. bestanddeel van 'somen; 20. knaagdier; 21. zuurachtig; 23. heilige taal uit Z-Indië; 24. spil; 25. van Cadmus; 27. landbouwwerktuig; 28. oefenen; 32. vioolbouwer; 34. d. 35. zandheuvel. AAL: 1. Lidwoord; 2. Japanse parelduikster; 3. persoonlijk vnw.; 4. plaats in de en; 5 boksterm; 7. zwaardwalvis; 8. smalle opening; 9 muzikant; 10. fijn rt; 11. spoedig; 14. vol scheuren; 16 echtgenoot, 18. bid; 22. oude naam voor d. 23. veerboot; 26. Indonesisch eiland; 29. Italiaanse omroep; 30. Duits d:31. windrichting; 33. oude lengtemaat. ing van vrijdag: 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 2 7 28 29 30 31 32 33 'hal: 1. Laks; 4. spaak; 7. oorzaak; 8. oor; 9. sop; 10 evenmin; 12. serviel. a':2. Anna; 3. slokop; 4. schotels; 5. Amor; 6. kortom; 9. snel; 11. eer 34 3b schakeld. Dat is weer een voor beeld van een product dat we hele maal voor de Nederlandse markt hebben kunnen aanpassen. Het gaat over een succesvolle periode in de vaderlandse geschiedenis en het spel is helemaal in het Neder lands. Zo bereik je toch een groter publiek dan met een spel in het Engels. We proberen programma's zoveel mogelijk aan te passen aan onze eigen markt, maar dat is niet altijd zinvol. Bij een schietspel heeft het bijvoorbeeld geen nut, maar gaat het om een avonturen- spel met veel tekst en gesproken woord, zoals Celtica of Cydon, dan schakelen we zelfs een studio in om acteurs teksten te laten inspre ken. Dat is natuurlijk een kostbare aangelegenheid, maar aangezien een spel dan ook toegankelijk is voor mensen die niet zoveel kennis hebben van de Engelse taal ver koop je er veel meer exemplaren van." Voor winkeliers is de december maand de maand van de grote om zetten en daarom wordt er bij Mind hard gewerkt aan nieuwe cd- roms. „We verwachten veel van het cartoonachtige Airline Tycoon, een spel waarbij je een luchtvaartmaat schappij succesvol moet laten ope reren. Het wordt vanzelfsprekend geheel Nederlandstalig. Emergency Room is een variant op onze eerde re uitgave Open Hart, een educatief spel over operaties. Nu gaat het om een een programma waarbij je je in de stijl van het televisieprogramma 'ER' moet zien te redden op de on gevallenafdeling van een zieken huis", vertelt Dijks. Andere nieuwe producten: Next Worlds, een science fictionachtig adventure, evenals de Zesde Di mensie. Voor liefhebbers van schieten is er Peacemaker, een he likoptersimulatie. Voor de kinderen komt Mind met Hamsterland, in drie vertaalde delen. Een bijzonder product is DIV Gamesstudio, waar mee de computergebruiker zelf spellen kan ontwerpen. Voor cultu reel geintereseerden is er The Az tec. Gubble en Caveland staan ga rant voor weer wat luchtiger ver maak. Voor 2000 staat tenslotte nog Hard Truck II gepland. Informatie: Mind Multimedia Tel. 0318-639516. Op Internet: www.mind.nl. Intelligente web-filters Symantec (www.symantec.com) heeft een techno logie ontwikkeld, waarmee de inhoud van websites kan worden geanalyseerd. Aan de hand van de re sultaten van zo'n analyse kunnen ongeoorloofde of minder wenselijke websites gemakkelijk worden ge blokkeerd. De Symantec Dynamic Document Review-techno- logie werkt aan de hand van bepaalde profielen. Deze profielen kunnen door de gebruiker zelf wor den aangepast. Op die manier kan het filteren ge heel op maat gebeuren. Deze manier van filtering is dus veel geavanceerder dan de blokkade-methodie ken die tot nu toe op het internet worden toegepast. Deze filters vergelijken de inhoud van een webpagi na met woorden die in een database voorkomen. Deze methode schiet vaak tekort, omdat de inhoud van zo'n database vaak niet erg actueel is. De door Symantec ontwikkelde methode wordt toe gepast in het I-Gear-product, dat ontwikkeld is voor URLabs. Dat bedrijf is onlangs door Symantec over genomen. Virtuele winkels Internet-provider World Online (www.worldonline- .com) gaat zorgen voor een gratis internettoegang voor mensen die geen personal computer hebben. Op initiatief van World Online komen er door heel Nederland vijfhonderd zogenaamde virtuele enter- tainmentwinkels. Daar kunnen mensen die gratis lid worden van de World Online Club onder andere goedkope internet-pc's aanschaffen. Deze machi nes, die minder dan vijfhonderd gulden zullen kos ten, zijn speciaal bedoeld voor toegang tot het net. Wie regelmatig aankopen doet in de virtuele win kels kan zo'n pc zelfs helemaal voor nop thuis krij gen. In de winkels zijn voorlopig vooral cd's en boeken te koop: later zullen ook andere producten, zoals reizen, kleding en elektronica, aan het assortiment worden toegevoegd. Cybercafé voor bedrijven Veel bedrijven kennen het probleem van medewer kers die onder werktijd veel surfen op het internet, voor privé-doeleinden wel te verstaan. Dat levert een lagere productiviteit op, en dat vinden werkge vers natuurlijk niet leuk. De wereldwijd opererende onderneming Regus (www.regus.com), die is gespecialiseerd in het ont wikkelen van bussinescenters waarin bedrijven compleet ingerichte kantoren en werkplekken kun nen huren, heeft er mogelijk een goede oplossing voor gevonden. Regus heeft het concept van het cy bercafé ontwikkeld: een plek binnen het bussiness- centrum waar werknemers tijdens de lunchpauze naar hartelust van het internet gebruik kunnen ma ken. In Londen en New York zijn daar al geslaagde proeven mee gedaan. Daarom zullen alle nieuw te, openenen vestigingen in Nederland voortaan zo'n cybercafé krijgen. De lunch-surfplekken worden uitgerust met geavanceerde computers en een zeer snelle verbinding met het internet. HEINZ CD CC tree Ah. dus jij bent de me uwe Tycoon. Interessant!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39