Cultuur Kunst Embleemboeken plaatjes en praatjes Vreemde vingers in de pap Compagnie Duroure: sympathiek en oprecht Kesting en Admiraal boeien twee uur met 'Vertraagd afscheid' RQACJ I 6 UK I (jotK i yyy 940 jAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV CHEF CAROLINE VAN OVERBEEKE 071-5356440 ijaarssalon Braat&De Pater De Leidse kunsthandel Braat&De Pater presenteert on- détitel 'Kunst te kust en te keur' een najaarssalon. Te zien meer dan vijftig schilderijen en tekeningen uit de periode D-1950. Veel werken hebben de kustlijn als thema. Werken onder meer te zien van George Wilschut, de Haagse Jan ker en Johan de Vries, die in Wassenaar en Katwijk woonde, lajaarssalon is te bezichtigen tot en met 31 oktober. Zater- en zondag van 12.00 tot 17.00 uur en daarbuiten op af- iak. Kunsthandel Braat De Pater, Boerhaavelaan 9, Leiden. ■escendo zoekt leden Het Leids Operettegezelschap Crescendo zoekt nieuwe u/Tenoren, bassen, sopranen en alten vanaf 16 jaar zijn :om bij een openbare repetitie op 26 oktober in de Marana- erkaan de Lage Morsweg, ingang Dijkstraat 2b. Vanaf 19.30 18 wordt informatie verstrekt over Crescendo, om 20.00 uur ntde repetitie van de operette 'de Klokken van Comeville', en eind november wordt opgevoerd in de Stadsgehoorzaal. luis van Dijk in Alphen ]cLhaan den rijn Het Alphens koor Singing Devotion heeft is van Dijk uitgenodigd om het koor te begeleiden bij het oeren van meerstemmige nummers van de Beatles. De imers zijn gearrangeerd door dirigent Peter Siereveld. Louis Dijk begeleidt het koor verder bij nummers van Tom Parker lopulaire nummers uit musicals. Het concert begint op 29 iber om 20.15 uur in de Oudhoornsekerk aan de Oudhoorn - n Alphen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW, Mu- handel Lina en en Gerda Siereveld, tel: 0172-444177. instprijs voor Van Lamsweerde erdamFotografe Inez van Lamsweerde krijgt de Maria Au- prijs voor Fotografie, een van de achttien kunstprijzen van Amsterdams Fonds voor de Kunst, voor haar fotoserie The BW. Kunstenares Lucy Sameel werd door de organisatie be- d met de Emmy van Leersumprijs voor Gebonden Kunsten, ist' haar collier Koralijn. Aan beide trofeeën, die op 5 novem- worden uitgereikt, is een bedrag van 15.000 gulden verbon- De aanmoedigingsprijs Fotografie (met 7500 gulden) gaat Saskia Janssen. wwen Hèze in Sassenheim MHEiMDe Limburgse feestband Rowwen Hèze treedt za- jgavond 30 oktober op in sporthal de Wasbeek in Sassen- Het voorprogramma wordt verzorgd door de Sassen- ise pretband De Straatklinkers. De opbrengst van het con- gaat deels naar de bouw van een Sassenheim jongerencen- en deels naar kansarme jongeren in Brazilië. De sporthal de Van Alkemadelaan 12 in Sassenheim gaat open om 20.00 Leidenaren maken wetenschappelijk poëzie-album SIN N E B EELD Openende de heymeniflè cnde rech ten aett des Chnilelickcn S E L F S TR T T 5. „Het is alsof je een schone slaapster wakker kust", vin den de Leidenaren Bart Westerweel, Arnoud Visser en Paul Hoftijzer. Twee jaar lang waren zij bezig met het sa menstellen van een bundel over Leidse embleemboe ken, boeken waarin thema's als religie en liefde door middel van een illustratie, een motto en een vaak mora liserend vers worden uitgebeeld. „Een genre dat nooit op waarde is geschat", zegt Visser, „Er zijn boeken door mijn handen gegaan die 150 jaar hebben liggen verstof fen, boeken die onder je vingers verkruimelen." LEIDEN NIENKE LEDEGANG Emblemata speelden van de 16de tot in de 18de eeuw cul tuurhistorisch een belangrijke rol. Er is een duizendtal titels van emblemataboeken bekend, merendeels in Nederland en Duitsland verschenen. Voor een goed begrip van de kunst in de 16de en 17de eeuw is kennis van de emblematiek van be lang, zeggen kenners. Westerweel: ,,Het embleem boek was in de zestiende en ze ventiende eeuw erg populair in de 'Republiek der Letteren', dus praktisch in heel west-Europa. Emblemen waren vaak prikke lend, ze vormden haast een spel, een raadsel. Noem het plaatjes met praatjes. Want dat is in het kort waar het op neer komt. Dat uitdagende verklaart waarom het genre vooral popu lair was onder een intellectueel publiek. Bovendien hielden in Nederland schrijvers als Von del, Hooft, Roemer Visscher en Cats zich ermee bezig. Niet be paald de kleinsten dus." Waren de boeken aanvanke lijk bestemd voor een publiek van studenten en andere intel lectuelen, aan het eind van de 17de eeuw werden de emble sembles: 'Meer honorarium' onoraria, meer geld voor ens in het buitenland en iart marketingfonds dat aanbod dichter bij el- rengt. zijn enkele van de wen- e de Vereniging Neder- Muziek Ensembles (VN- haar rapport Spel, spe- publiek bij staatssecreta- I n der Ploeg heeft ingele verd. Het is de bedoeling dat de bewindsman de wensen mee neemt in zijn Cultuurbeleid 2001-2004. Bij de vereniging zijn zeventien ensembles met gemiddeld twintig artiesten aangesloten, zoals het Willem Breuker Kollektief, Mondriaan Kwartet en het Schönberg En semble. Adviesbureau Bakkenist stel de het rapport voor de organi satie samen. Een zinnebeeldig errfbleem van Jacob Cats uit 1627. ->CHONE >CHIJN riden een museum een krap zit, dan zorgen we enoeg geld voor nieuw- En als dat niet lukt dan in het college van B en W vel wat snelle jongens ie met onroerend goed e-balletje er een fikse of vleugel aan kunnen Maar niemand, nie- stuurt onze museumdi- ren het bos van de vrije in, om met de wolven commercie te heulen, sterdam doen ze dat wel. uchs moest voor een vleugel op expeditie in je van de commerciële maar kwam er weer tri- telijk uitscheuren met ee litermotor, ABS en rmde buitenspiegels, autofabrikant Audi gaat nvoor de nieuwbouw t Stedelijk Museum in rdam. •I armlastig Mokum staat ichtelaaie. Subsidiëren ft meer, maar hoe ver f gaan? Krijgt Audi niet grote vinger in de pap? udi nu een verkapte 'om plaatsen in het Ste- En kunnen ze nog wel raft Citroën-tentoonstel- organiseren? Amsterdam 1 brult, en wentelt zich in thetisch exhibitionisme laten zien door welke jaren negentig-dilem- nu weer wordt ver- d. en rijksmuseum in Lei- n anderhalf jaar gele geruisloos gestapt over 'troversiële grens tussen en showroom. Ooit het "gde motorpak gezien in Jis? Vriend van antilope 'tluipaard. Staat tussen sten van het veld om, als 'tenaards wezen van ver Voortbewegen is wat je doet als je in een motorpak van Struik met 140 km per uur over de snelweg schuift. gekomen, vrede te verspreiden. Op de bórst van het jack in trot se letters 'Struik'. De Leidse fir ma Struik verkoopt motoron derdelen en bijbehorende ac cessoires. Misplaatst? Mag de voorlichter van het mu seum u er even aan herinneren dat motorpak en motorwiel in de zaal van de Voortbeweging staan. Voortbewegen. Dat is wat je doet als je gestoken in een motorpak van Struik met 140 km per uur over de snelweg schuift. „Dat niet alleen, die zaal is gewijd aan de vier 'V"s in de dierenwereld namelijk: voortplanting, veiligheid, voed sel én Voortbeweging? „Ja voortbewe ging-" Ach zo. „Of zoals we het in de wandel gangen ook wel eens noemen: vreten, vrijen, vechten." (Voorlichter vleit spitsvondig heden in zacht bedje van twee seconden stilte.) „Maar het is allemaal heel func tioneel hoor, en het pas prima in het concept van de zaal. Kijk! (Ondergetekende voelt dat hij ingewijd zal worden in iets dat vele malen groter is dan hijzelf maar dat hij desondanks in zijn volle glorie zal bevatten.) „Een motorpak doe je aan voor de veiligheid. Dat is overduide lijk. De voortplanting... Dat is misschien iets moeilijker. Maar met zo'n pak ben je natuurlijk gelijk de stoere bink. Dus dat zit wel snor. En voedsel..." (Elke porie opent zich voor de openbaring van goddelijk prag matisme.) Ja... voedsel...? „Voedsel kun je natuurlijk ha len als je op de motor naar de winkel gaat om boodschappen te doen." Oh wonder van consequente conceptuele doordachtheid. Als der Rudi de voorlichter van Na- turalis had kon hij zich wel tien vreemde vingers in de pap ver oorloven. Audi, Citroën, BMW, mata steeds stichtelijker en be stond het lezerspubliek meer uit kinderen. „Het embleem boek ging steeds meer lijken op het poëzie-album dat wij nu kennen", vervolgt Westerweel. „Het prikkelende en soms zelfs ondeugende karakter van de liefdesemblemen ging verloren en dat luidde de ondergang van het embleemboek in." Hoftijzer: „Zo is het em bleemboek langzamerhand in de vergetelheid geraakt. Hoe dat komt? Tja, het genre is tus sen de wal en het schip geraakt. De literatuurwetenschapper houdt zich liever met alleen tekst bezig, andersom geldt dat de kunsthistoricus zich liever wijdt aan illustraties. Maar juist de combinatie van verschillen de disciplines maakt het em bleem zo interessant. Er zit een literaire kant aan, een kunstzin nige en een sociale. Helaas was juist die diversiteit de reden voor de geringe wetenschappe lijke belangstelling." „Met deze catalogus willen we daar verandering in bren gen", zegt Visser resoluut, „Er bestaan al overzichten, maar die zijn voornamelijk bibliogra fisch. Wij gaan een stap verder. We kijken naar het cultuurhis torisch belang van elk em bleemboek en schenken aan dacht aan de illustraties. Het is onbegrijpelijk dat dat aspect zó lang onderbelicht is gebleven. Het embleem draait toch om de illustratie?" Westerweel: „Het idee voor het samenstellen van dit boek is een aantal jaren terug ontstaan. We waren alle drie vanuit een andere achtergrond met em bleemboeken bezig. Paul is boekhistoricus, Arnoud is afge studeerd op de emblematiek en is er na zijn studie verder inge doken, en ik ben hoogleraar Engelse letterkunde en geïnte resseerd geraakt in de emble matiek toen ik Engelse vorm- dichten bestudeerde. Toen ik in 1990 naar Leiden kwam ont dekte ik dat de Leidse bibliothe ken, dat wil zeggen de Universi teitsbibliotheek, de Maatschap pij der Nederlandse Letterkun de en Biblioteca Thysania, rijk aan embleemboeken waren." Etilchouc Jic Bofrentuych,van buy ten cn de binnen, Het eene mettct oogh, het ander wette linnc Want tb ghy dit gcficbr eè leeilïë hcrte btct, Ghy luk hier conncn lïen tgunt darmen nice ca lie. Van Een fragment uit een embleemboek uit 1627, geschreven door Jacob Cats, met als motto: onbekend maakt onbemind. foto pr „Toen zijn we gaan schatgra ven", vult Visser aan, „Het was echt pionierswerk, maar geluk kig kregen we alle medewerking van de universiteit. Ons project is trouwen^ een goed voorbeeld van hoe bibliotheken en uni versiteiten kunnen samenwer ken. Kijk, eigenlijk is het de taak van een bibliotheek om haar collectie te catalogiseren, maar het schort vaak aan tijd, geld en de kennis om dat adequaat uit te voeren. Wij hadden die tijd en die kennis wel. En van het één kwam het ander." „Het resultaat is niet alleen een bundel die vernieuwend is op het gebied van catalogi, maar ook een boek waar veel mensen door geïnspireerd kun nen raken," vindt Hoftijzer, „Wetenschappers, boekliefheb bers, antiquairs; ze kunnen er allemaal hun voordeel mee doen. Kijk nu naar zo'n Rem- brandt-tentoonstelling. Zelfs daar vind je linken naar de em blematiek. Je ziet in bepaalde werken scènes van bellenbla zende kinderen of openstaande vogelkooitjes. Mede dankzij de embleemboeken weten we dat die daar niet zomaar staan, maar dat daar een betekenis aan verbonden is." Visser: „Het werken aan dit boek was ook boeiend om te doen. Je bent aan het zoeken in zo'n rustige studiezaal en op eens stuit je op iets unieks, of iets grappigs, of iets heel moois. Dat is leuk. Zo kwam ik een em bleemboek tegen waarin een ex-iibris van Vincent van Gogh stond. Toen begon mijn hart wel even te bonzen. Bleek het een 'neef van' te zijn. Maar toch... het gevoel dat je met iets bezig bent wat bijna niemand voor jou in handen heeft gehad, dat is heel bijzonder. Emblem Books in Leiden door A.S.Q Visser, P.G.Hoftijzer en B. Westerweel. Uitgever: Pri- mavera Pers in Leiden. Prijs: 69,90 gulden. DANS RECENSIE MAARTEN BAANDERS Het gebeurt niet vaak dat dansers op het podium zo op volle kracht iets van zichzelf laten zien als in 'What are you doing here?'. Choreograaf Jean-Francois Duroure haalde negen zwarte performers uit Johannesburg naar Europa om deze voorstelling te ma ken. Hij wilde de achtergrond van de per formers goed tot zijn recht laten komen. Het bewegingsmateriaal dat zij meebrach ten, stileerde hij en verwerkte hij tot ge stroomlijnde choreografieën, die eenvoud en directheid uitstraalden. De performers tonen hun emoties zoals die gekleurd zijn door het veelbewogen leven van zwarten in Zuid-Afrika. Hun historische wortels spelen daarbij een grote rol. De performers beelden hun verhaal uit in gespeelde scènes, maar ze laten ook ab stracte dans zien. In die pure dansscènes overtuigt de voorstelling het meest. In de ritmische of juist verstilde dans komen emoties zuiver en ontroerend over. De hel dere gebaren worden gecombineerd met traditioneel Afrikaanse elementen, uitbun dige stuntachtige bewegingen en vogelge- baren. We zien bedrukking en wanhoop, maar ook een enorme kracht die niet ge doofd wordt en in al zijn beheerstheid gro ter is dan de woede-uitbarstingen die de voorstelling ook te zien geeft. In de abstrac te dans zitten gebaren die associaties op roepen met de geschiedenis van de zwar ten. Ze bewegen zwoegend op een rij als slaven, ze rennen opgejaagd en angstig over het toneel, laten verkramptheid, kwetsbaarheid en alertheid zien. Ze knielen op de grond als mensen die de aarde moei zaam bewerken. Het zijn passages die het gevoel dat hoort bij het strijden-om-te- overleven indringend suggereren. De verhalende scènes laten ook heel wat verbittering zien, zoals harde confrontaties onderling en de strijd tegen de politie die hen willekeurig oppakt en, ondervraagt. De performers getuigen van hun gevoelsmati ge band met Zuid-Afrika. Ze spreken uit wat hen boos maakt, waar ze van houden enz. Het leven wordt nog eens extra hard doordat ze, zoals ze zingen, in engelen ge loven en het paradijs op aarde willen op bouwen. Het sterke is dat dit drama toch ook veel humor bevat. Het gaat om onder drukte humor, zoals wanneer één van de arrestanten de politieman die naar zijn naam vraagt, antwoordt dat hij Michael Jackson heet, waarna de hele groep even uit het gelid valt en gaat swingen. Naast de ze onderdrukte humor is er ook pure paro die in scènes waarin typetjes uit het dage lijks leven worden neergezet. De humor gaat over in verharding, heftige botsingen en een gestresst bestaan. 'What are you doing here?' is een sympa thieke, oprechte voorstelling, die je het ge voel geeft even dichtbij een deel van de we reld te staan dat ver weg ligt. Boeing, Nasa, sluit aan en sluit de rijen. En het lam zal zich leg gen naast de leeuw, en de mo torrijder naast het jachtlui paard, en de tang naast het var ken en alles sal reg kom. Want is niet elke galerie een show room en vice versa? Maar de voorlichter fluit terug. Struik betaalt namelijk geen cent voor zijn plekje in het mu seum. „We hadden voor de opening snel een motorpak no dig en Struik wilde er één af staan als de naam maar ver meld stond." Goed, dus er is feitelijk hele maal geen sprake is van spon soring. Maar toch, in het geval dat het dingen kan veranderen in een laatste wanhopige po ging nog even dit: Stmik, Struik, Struik, Struik, Struik, Struik, Struik, Struik, Struik, Struik, Struik. Zo, en gaat dan nu dat lelijke ding weg? TEKST: PABLO CABENDA FOTO: HENK BOUWMAN THEATER RECENSIE WIJNAND ZEILSTRA 'Vertraagd afscheid', voorstelling van en door Joop Admiraal en Hans Kesting. Regie. Gi|S de Lange. Gezien: 15/10, LAKtheater Leiden Nu bekend is dat hij bij de VARA zijn eigen talkshow krijgt, heeft de theatervoorstel ling van Hans Kesting ineens een apart soort actualiteits waarde. Je kunt zijn optreden in 'Vertraagd afscheid' zien als een voorproefje van hetgeen ons bij deze nieuwe presenta tor te wachten staat. Acteur Kesting gaat hierin namelijk niet schuil achter een rol in een toneelstuk. Samen met Joop Admiraal speelt hij in een op improvisaties en losse in- valletjes gebaseerde productie die een nogal sterk autobiogra fisch karakter lijkt te bezitten. Beide acteurs laten dus veel van zichzelf zien. Voor Admiraal als voormalig speler bij het inmiddels klas siek geworden 'Werkteater' is deze aanpak zeer vertrouwd. Hij blijft in deze productie meestentijds op de achter grond en beziet veelal met mil de glimlach de capriolen van zijn jongere collega Kesting. Admiraals verhalen gaan met name over zijn vader die hij al terugblikkend vaak liefdevol beschrijft. Hans Kesting is de wervel wind die ons kostelijk amu seert met al zijn doorstane angsten over tal van kwalen en kwaaltjes. Bovendien is hij zeer openhartig over zijn ho mo-erotisch gehannes met een kunstpenis waar hard om gela chen werd. Het is echter niet zo maar leuk en aardig, achter de somtijds hilarisch opgediste herinneringen aan zijn toneel schooltijd in Maastricht zitten vermoedelijk echte gevoelens van zorg, angst en pijn verbor gen. En alles wordt er door hem bij gehaald: van medische foto's, tot brieven, medische handboeken en een hernia op sterk water toe. Om het thema van afscheid zichtbaar te ma ken is de voorstelling gesitu eerd tussen de verhuisdozen die gaandeweg worden inge pakt en weggezet. De laatste voorstellingen van deze productie van het 'voor vorig' seizoen zijn in de maand oktober in reprise genomen. Dat zal te maken hebben met het succes van de voorstelling, maar zeker ook met het zicht bare plezier dat beide topac teurs aan deze combinatie van ontboezemingen, mini-speel- scènes en losse invalletjes be leven. Ze houden moeiteloos twee uur lang de aandacht van een stampvol LAKtheater vast. Wat ze brengen, is leuk zonder dat de acteurs proberen leuk te doen. Het getuigt van hun we zenlijk behoefte om theater te maken. En zulk soort intensi teit zie je niet alle dagen. Tropenmuseum krijgt 1,5 miljoen AMSTERDAM ANP De stichting DOEN heeft het Tropenmuseum in Amster dam gisteren een bedrag van 1,5 miljoen gulden voor de komende drie jaar toege zegd. DOEN ondersteunt or ganisaties die iets onderne men op het gebied van cul tuur en ontwikkelingssa menwerking. De donatie werd bekendgemaakt tijdens de receptie ter gelegenheid van het vertrek van directeur H.J. Gortzak van het muse um. Het Tropenmuseum is op dit moment druk bezig met het vernieuwen van zijn per manente exposities. Het geld van DOEN, afkomstig uit de Sponsor Loterij en de Natio nale Postcode Loterij, wordt gebruikt voor nieuwe media in de nieuwe tentoonstellin gen. Verder wordt gepro beerd nieuw publiek, vooral allochtonen, te trekken. Het museum zal daartoe de ko mende jaren samen met DOEN promotie-acties op zetten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35