De trap naar beneden op, net als Kiplagat lp het goede moment jen beetje geluk hebben IOK - HRC Sport TOfl von BEmmElEn Rekken en strekken? (DAG 16 OKTOBER 1999 982 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Marathonloopster op de bres voor Keniaanse atletes lorgen lopen ze vooraan in de Amsterdam Marathon, isan Chepkemei en Lornah Kiplagat komen uit Kenia, maar verblijven belangrijke delen van het jaar in iderland. Chepkemei bij haar pleegvader in Maasbree, 1 ilagat met haar vriend in Alkmaar. Hier trainen ze voor un carrière, die voor veel Keniaanse atletes eindigt op t moment dat het eigenlijk pas begint. Lornah Kiplagat wil daar iets aan doen. Met daden. aar later kan Lornah Kiplagat het met intens plezier vertellen. Over ze die eerste keer in Europa aan- n, zó uit het verre Kenia. Voor het in een vliegtuig, arriveerde ze op lankzinnig druk vliegveld. „Ik zag rap, maar de treden bewogen! Ik omhoog lopen, maar ging steeds leneden..." weg omhoog in de westerse we- ïeeft ze sindsdien wel gevonden, ubbele winst in de marathon van 1 ngeles geldt als voornaamste wa- p: it op haar erelijst. Maar Lornah ;at (25) beschikt over meer talen- e gaf als topsporter al eens een le- voor het bedrijfsleven, met laptop earner. En in Kenia zelf, in het Y jelegen Iten, wordt binnenkort eerste bouwproject opgeleverd, portcomplex met twintig apparte- ili en. Haar idee, haar regie, k is ze hier, in Alkmaar bij haar d Pieter Langerhorst. En als het kan daar, in Kenia. „Ja, ik mis het h )e kwaliteit van het leven is hier in jd zoveel hoger, maar het mist ook h Het goddelijke uitzicht vanaf Iten de Rift Valley, bijvoorbeeld. De ie, ijle lucht en de duurlopen over v leindige padenvan rode, droge .In Holland treft ze zeewind, schel- iden en duinen. „Ook mooi." agat voelt zich inmiddels wel In thuis in Nederland. Zeker sinds Langer horst twee maanden geleden verhuisde vanuit Heidelberg naar Alkmaar. „In Duitsland volgen ze je in de super markt, bang dat je iets zou stelen. In de trein gaat niemand naast je zitten en mensen knopen daar ook niet zomaar een gesprekje met je aan. Echt, in Ne derland is dat anders. Hier vlakbij is de atletiekbaan van Hylas. Toen ik daar eens ging kijken, voelde ik me meteen welkom. Ze gaven me een sleutel van het hek. Kon ik komen wanneer ik maar wilde." Misschien, zegt ze, loopt ze in de toe komst wel in een oranje shirt. Hangt ook af van de Keniaanse bond. ,,Als die helemaal geen steun geeft. En hier wel..." Volgend jaar wil ze zich via de trials in Kenia plaatsen voor de Olympi sche 10.000 meter in Sydney. Ze wil het proberen, hoe zwaar het ook is om daar bij de eerste drie te eindigen. „Zelfs al win je, heb je geen zekerheid. In Kenia zenden ze soms - om wat voor reden ook - toch een ander uit." Kiplagat ziet daarom Oranje als 'een serieuze optie'. Uitkomen in grote toernooien hoort voor Lornah Kiplagat bij een carrière. Opvallend is dat er zo weinig Keniaanse atletes zijn, die op mondiaal niveau me dailles behalen. Pauline Konga won zil ver op de 5000 meter bij de Spelen in Atlanta. Ze is de enige Keniaanse ooit met een olympische medaille. In Sevilla viel alleen Tegla Loroupe in de prijzen, brons op de 10.000 meter. Waar de Ke niaanse mannen vaak domineren, zeker op de weg en in het veld, blijven de vrouwen achter. „Onze juniores zitten wél altijd in de top. Maar zodra ze senior worden, gaat het mis. Als atlete wil ik weten waarom dat zo is. Ik kan me er niets van aan trekken en mijn eigen weg volgen, maar dat is niet fair. Anderen zoeken niet naar redenen. Ik spreek er over met broeder Colm O'Connell. Hij is leraar en een trainer in Kenia, maar ook hij zegt het niet te weten hoe het komt." Natuurlijk, de Keniaanse cultuur en traditie schrijven voor dat vrouwen rond hun twintigste jaar trouwen, kin deren krijgen en werken in huishouden of op de boerderij. De druk om te stop pen met atletiek is dan groot. Maar die verklaring alleen is O'Connell niet ge noeg. De Ierse pater uit de Orde van St. Patrick's - hij verblijft al ruim 25 jaar in Iten - wees deze zomer in het Keniaan se magazine The Athlete op de dubieu ze rol die westerse managers soms spe len. Keniaanse talenten krijgen vaak op heel jonge leeftijd een contract onder de neus geduwd, zonder dat die mana gers zich verdiepen in hun achtergron den. En hoe zeer O'Connell atleten ook waarschuwt tegen die agressieve me thoden, te vaak zag hij tot zijn spijt dat die adviezen opzij werden geschoven. Acute geldproblemen in de familie wer den zo opgelost, begrijpt ook O'Connell wel. Maar de contracten blijken vaak een farce. Reden waarom atletes vaak op jonge leeftijd afhaken. Bovendien vindt O'Connell het maar niets dat atletes van amper 15 of 16 jaar naar Europese wedstrijden gaan. Afge zien van de schok, beginnen de proble men pas echt in Kenia zelf, waar ze te rugkeren met de weelde van een porte monnee vol dollars. Een weelde die vaak niet kan worden gedragen, ziet ook Kiplagat. Natuurlijk, er zijn uitzonderingen. maar Dennis Krijgsman voelt zich thuis in Limburg intie de beste van Ne- noemde Jan Streuer, opleidingen bij Vitesse n half jaar geleden nog. nt ïeeft Dennis Krijgsman ij i le visie van Streuer niet de geboren Al- mentaal niet opgewas- zijn tegen het profwe- og Geconfronteerd met de- iraken reageert de For- n ttardspeler verbaasd, en rollen heen en weer artikel. „Goh, de beste 11: derland. Wel leuk, maar ,nietje overdreven." Maar, het dan niet erg dat er Betwijfeld aan zijn men- °*erbaarheid? „Nee, dat vel van mezelf." mlrom zou ik daar een ge- an maken", zegt de licht 11 jn achillespees gebles- rd Krijgsman. „Na acht jaar voetbal weet je onder- 'aar je grenzen liggen. Ik aar veel na over en besef een soort gemakzucht in Dj iel zit. Dat is een karak- die wel minder is ge- maar er nooit helemaal is. Het leven is me relatief makkelijk afge- •jarige voetballer vindt er daardoor een te laag aan zijn voetballoop- t. Die carrière hangt van gheden aan elkaar, zo ij Dennis Krijgsman brak bij een duel c weet nu dat het geen opzet was." heeft hij in de afgelopen maan den ontdekt. „Het is gewoon niet te voorspellen. Ik moest weg bij Sparta. Toen mocht ik toch een keer meespelen, en wel toevallig tegen Fortuna dat mij, zo zeiden ze later, al maan den bleek te volgen. Sparta wint met 5-2 en ik maak er twee. In -no-time zijn Fortuna en ik rond over een vierjarig contract. Weet jij veel welke clubs mij op dit moment in de gaten hou den. Ik moet gewoon voetbal len en op het goede moment een beetje geluk hebben. Carri- w i iw ri'i n i»i -i q 14.30 UUR sf de echte rugbysfeer bij DIOK en is welkom aan de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover CBFI/3 Octoberhal) J KAMPEER-WINTER RUITERSPORT èreplanning heeft niet zoveel zin." In april van dit jaar leek de loopbaan van Krijgsman te stranden bij Sparta, waar hij zes jaar onder contract stond. De allrounder, die op links, rechts en centraal op het middenveld en in de aanval terecht kan, zou voor 1 april te horen krijgen wat de Kasteelclub met hem van plan was. De eerste weken van april gingen echter zonder be richt voorbij. „Het was dan wel meteen na de komst van Jan Everse (de trainer die halverwe ge het seizoen Hans van der Zee opvolgde, red.) duidelijk dat hij het niet in me zag zitten, maar van zo'n keurig nette club had ik wel wat anders verwacht. Dus zo rond de vijftiende heb ik zelf maar mijn conclusie ge trokken. Een gang van zaken waar ik nu, ondanks dat ik goed ben terecht gekomen, nog steeds moeite mee heb." Bij Fortuna lukt het Krijgs man al aardig om zich thuis te voelen. Niet meer dan 'wel aar dig', want een voetbalwet luidt dat de sfeer in een spelersgroep bepaald wordt door het resul taat en de Sittardenaars hebben na zeven duels pas een keer ge wonnen en een keer gelijkge speeld. „Ik denk dat ik onder tussen geaccepteerd word bin nen de selectie. Aardige, ge makkelijke jongen hè? Je merkt dat de sfeer steeds beter wordt, maar de echte voetbalvriend schap maak je pas mee in een jaar dat alles fantastisch loopt. Het beste voorbeeld daarvan is het seizoen '95/'96 toen we met Sparta de bekerfinale haalden. De jongens in dat team hadden met elkaar zo'n hecht gevoel, dat is nergens mee te vergelij ken. Als ik ooit nog zo'n jaar meemaak, is mijn voetballeven Dat zou bij Fortuna weer kunnen gebeuren, dagdroomt Krijgsman. Bij de Limburgers ziet hij immers, net als bij Spar ta, sporen van een echte voet balvereniging met clubverliefde vrijwilligers en ook zo'n stan daard voetbalkantine, waar fo to's herinneren aan successen van vroeger. Waar het rommeli ge meubilair niet op design, maar functionaliteit is uitge zocht en koffie wordt geschon ken in een plastic bekertje. „Als je om je heen kijkt, lijkt het toch net een gezellige ama teurclub. Toen Fortuna zich meldde voor mij had ik er met een een goed gevoel over. Het is een stabiele club waai' geen gekke dingen gebeuren als het sportief tegen zit. We gaan bin nenkort naar een nieuw stadi on, maar niemand heeft het over een 'aanval op de subtop, sleeping giant' of zo. Gewoon op dit niveau, tussen plaats acht en twaalf, aantrekkelijk blijven voetballen en het pu bliek aan ons binden. Af en toe een stuntje." „In zo'n omgeving voel ik me thuis en ik wilde dan ook per se voor een langere tijd tekenen. Inmiddels wonen m'n vriendin en ik in Stevensweert, een dorpje tussen Sittard en Roer mond, waar Fortuna dé club is. Ik heb in ieder geval alle jonge tjes uit de buurt al aan de deur gehad voor een handtekening." Ongeveer twintig jaar geleden werd het populair. Het oprekken van de spieren tijdens de warming-up. Maar de laatste tijd groeien de twijfels over het nut van het rekken en strekken. Atletiektrainer Henk Krayenhof stelde onlangs zelfs dat het bij sommige, explosieve sporten een averechts effect heeft. Peter Visser, eigenaar van Visser Fysiotherapie in Leiden: Wetenschappelijk effect is volgens een recent onderzoek niet be wezen. Maar er zijn ook studies waaruit blijkt dat het wel nut heeft. Volgens Henk Krayenhof moeten sporters die een explosieve inspanning moeten verrichten juist niet rekken. Je zou zo de span ning in de spieren verlagen. Maar de vraag is hoe snel je die span ning weer opbouwt door wat loop- of sprongoefeningen. Het rek ken en strekken is tegenwoordig een ritueel voor de trainingen. Je ziet vaak dat mensen helemaal verkeerd rekken. Die staan tot de pijngrens aan hun ledematen te trekken, die geven een spier echt op z'n donder. Rekken als gekken, noem ik dat altijd. Doe het dan maar liever niet. Louis van Gaal, trainer van Barcelona: „Ik heb het rekken altijd met de nodige scepsis bekeken. Het kwam pas op in mijn nadagen als speler. Ik heb er nooit aan meegedaan. Ook als trainer heb ik steeds gesteld dat ik er mijn twijfels over heb. Jan Siemerink, top tennisser uit Rijnsburg: „Ik voel 's ochtends al of het nodig is om m'n spieren op te rekken. Als ik stijf ben, voel ik dat de spanning in m 'n spieren minder wordt door ze op te rekken. Na mijn partij doe ik altijd een cooling-down. Dan rek en strek ik nog een keer, daarvan heb ik ook het idee dat het goed voor me is. Er kunnen wel twijfels be staan over het nuttige effect, maar mijn ervaring is anders. Maar soms voel ik me zo goed, dat het helemaal niet nodig is om te rek ken. Ik denk dat dat het beste is, gewoon naar je eigen gevoel han delen. Lideke Siemerink, zijn moeder: „In de winter speel ik een keer per week damesdubbel bij Dekker in Warmond. Of we dan rek- en strekoefeningen doen? Joh, de meesten doen niet eens een warming up. Ik maak een paar knie buigingen. Je hoort nogal eens dat mensen een zweepslag krijgen, ik hoop dat 't een beetje helpt. Arine van Vliet, bewegingswetenschapper, directeur van Bio metrics, dat handelt in apparatuur voor bewegingsanalyse, vol leybalt in eerste team van Leython: „Wat ik ga zeggen is niet verantwoord voor iemand met mijn op leiding. Vanuit m'n studie weet ik dat er discussies gaande zijn over het rekken en strekken. Maar ik doe het lekker toch. Ik vind het gewoon lekker. Bram Wassenaar, trainer van Kamiel Maase, die negende werd bij de 10 kilometer op het WK atletiek, looptrainer van de voet ballers van AZ uit Alkmaar: „Het rekken en strekken is bij velen, zo populair, omdat je het idee hebt een warming-up te doen. terwijl je gezellig staat te ouwehoe ren met je medesporters. En het kost nog weinig energie ook. Op mijn trainingen bij AZ rekken we wel een paar minuten voor een training, dat is om de spierlengte te vergroten. Daarnaast heeft het ook een psychologische en een sociale functie. Recreatiesporters adviseer ik om voor het sporten lenigheidsoefeningen te doen. Vooral bekken, romp goed los te maken, zeg maar met behulp van de ouderwetse gymnastiekoefeningen. Laat dat rekken maar zit ten. Maar opvallend vaak betreft het atletes dié pas op latere leeftijd doorbraken. Kiplagat behoort tot dat rijtje. Haar ou ders lieten haar eigen keuzes maken en waren ook niet verbaasd dat ze met een blanke vriend thuis kwam. Tegla Lorou pe geldt evenwel als beste voorbeeld. De eigenaresse van het wereldrecord op de marathon heeft van kinds af te horen gekregen dat ze haar eigen weg moest gaan. „Als je niet zelf iets bezit, zal een man je nooit respecteren", hield haar zus Albina haar voor. Kiplagat wil het niet bij praten laten. In de Alkmaarse nieuwbouwwoning ontvouwt ze een bouwtekening van een hotel met twintig appartementen, elk met ruimte voor twee personen. Een voudig van opzet, maar toch met de luxe van douche en toilet op de kamer. Eind deze maand moet het worden op geleverd. Het sportcomplex heeft Lor nah Kiplagat eerst en vooral bedoeld voor jonge atletes, altis er ook ruimte voor meiden buiten Kenia, zelfs recre anten. De talentrijke juniores die er ver blijven tijdens de vakanties kunnen er trainen, maar ook studeren. Kiplagat zorgt voor een trainer en een leraar. „Ik wilde al langer iets aan dit pro bleem doen, ik wilde iéts terugdoen voor de gemeenschap. Ik heb de grond in Iten twee jaar geleden al gekocht met dit project voor meisjes in gedachte. Ik wil ze de kans geven hun talenten te ontwikkelen. Bovendien kan ik met ze praten en meer te weten komen." Ze is de eerste in Kenia - en vrouw bovendien - die een dergelijk project is begonnen. Betaald van haar spaarcen ten in de atletiek. „Ik wil meisjes helpen hun eigen beslissingen te nemen. Niet, dat ze doen wat anderen hen zeggen. Iedereen heeft ideeën, talenten. Ze moeten de mogelijkheid krijgen die te ontplooien, ze moeten kansen .schep pen voor zichzelf." Later moeten ze ook die traptreden op, ook al rollen ze naar beneden. Lomah Kiplagat in de buurt van haar woning in Alkmaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25