)PORT Met Cruz komt 't allemaal goed Randje BUITENSPEL i 16 OKTOBER 1999 i WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF Vijfentwintig jaar Feyenoord-spitsen, 25 jaar voornamelijk teleurstellingen. Julio Ricardo Cruz is met bijna vijftien miljoen gulden de duurste aankoop in de historie van de club, maar zelfs die miljoenen, zo blijkt, vormen geen garantie voor doelpunten. door Marcel van der Kraan De meest bewonderde en waarschijnlijk.ook de beste voetballer die Feyenoord deze eeuw heeft gehad, zucht eens diep. „Luister," zegt Coentje. „Ove Kindvall maakte prachtige doelpunten. Cor van der Gijp heeft er ook een heleboel ingeschoten voor Feyenoord. Samen hebben ze er, geloof ik, 300 gemaakt. Maar zelfs de 'grote' Kindvall en de doelpuntenmachine Van der Gijp hadden periodes dat ze totaal uit vorm waren of niet eens in de buurt van het net kwamen. Dan werden ze kribbig, zaten ze niet meer zo lekker in hun vel." De voetbalwereld denkt dat de topscorers van destijds de ballen er achter elkaar in knalden. ,Maar dat was echt niet zo", zegt Coen Moulijn. ,Voor Kindvall moesten we soms oefenpartijtjes tegen een derdeklasser organiseren om hem weer zelfvertrouwen te geven en om hem weer aan het scoren te krijgen. Daarom zit ik niet over Julio Cruz in de war. Met Cruz komt het allemaal goed." Coen Moulijn prijkt met 84 treffers zelf nog altijd hoog op de lijst van topscorers aller tijden. Behalve oneindig veel dribbels en prachtige voorzetten voor de spitsen produceerde hij in de 'gouden' ja ren van de Rotterdamse club handenvol doelpun ten per seizoen. Moulijn, de enige Feyenoorder met een monument in de stad, zag de spitsen ko men en gaan. Na zijn actieve periode heeft hij am per kunnen bijhouden wie er allemaal binnen kwamen. Uit vorm De Argentijn Julio Cruz kwam in het kampioens jaar niet in de buurt van de topscorer van Neder land. In de Champions League heeft hij dit seizoen het net nog niet kunnen vinden en in de competi tie staat hij ook al een maandje 'droog'. „Cruz", zegt Moulijn, „is even uit vorm. Daar moet hij zich niet druk over maken. Ik heb genoeg goeie dingen van hem gezien om te weten dat hij een prachtige voetballer is. Hij zal alleen een stuk harder voor zichzelf moeten worden om bij Feyenoord en in de top van Europa daadwerkelijk te slagen." „Het grote verschil tussen Cruz en Kindvall is dat Cruz nog niet de mentaliteit heeft om terug te vechten. Hij lijkt kwetsbaarder dan andere spitsen. Hij laat te snel zijn hoofd hangen, gaat gebaren lo pen maken en uit zijn frustratie. Kindvall knokte zich kapot en kwam vanzelf weer aan scoren toe." Peter Houtman is de laatste 'Gouden Schoen winnaar' die Feyenoord heeft voortgebracht. Ruim zestien jaar geleden werd hij onder het bewind van trainer Kraay topscorer van de eredivisie. Hout man zegt ook periodes te hebben gekend waarin hij de wanhoop nabij was. „Ik heb eens wekenlang patent gehad op paal en lat. Wat ik ook deed, de bal ging er niet in. En als-ie wel op doel was, werd- ie van de lijn gehaald. Ik bleef volharden, want zo zat ik in elkaar. En de aanhouder wint altijd." Volgens de ex-international laat de commotie een spits als Cruz niet onberoerd. „Natuurlijk neem je het mee naar huis. Ze zeggen dat je de knop moet omdraaien als je wegrijdt bij het stadi on. Maar dat is onzin. Je wilt scoren en als dat niet lukt, vreet het aan je." Goede spits Ruud Geels is een andere 'Gouden Schoen-win naar' uit Rotterdam-Zuid. Voordat Houtman zich ontplooide, kopte Geels als aanvaller van zeventien jaar de ballen in de touwen. „In de vier seizoenen dat ik bij Feyenoord speelde, heb ik veel gescoord. Als Coentje de bal voorgaf, stond ik al voor de goal." Dat Feyenoord al decennia lang zoveel moeite heeft om een scorende spits aan te trekken, betreurt Geels. „Ik vind dat een spits van Feyen oord er elk seizoen 25 moet maken. Alleen dan mag je stellen dat je een goede spits bent." De druk op een centrumspits bij Feyenoord is enorm. Zelfs Henrik Larsson, in Schotland afgelo pen seizoen topscorer met bijna 40 goals, kwam in meer dan honderd Feyenoord-wedstrijden niet verder dan 26 goals. Houtman: „Met die druk moet je kunnen omgaan. Er zijn er heel wat aan onder doorgegaan. Het is de grootheid van de club die die druk teweeg brengt." Geels vindt dat onzin. De druk bij Feyenoord, zegt hij, mag geen excuus zijn De Argentijn Julio Cruz lijkt volgens Coen Moulijn kwetsbaarder dan andere spitsen. „Hij laat te snel zijn hoofd hangen, gaat gebaren maken en uit zijn frustratie." foto voor het falen van een spits. „Bij een topclub krijg je juist meer kansen dan bij een middenmoter. Het hele team speelt in dienst van jou." Julio Cruz verdient een flinke duit bij Feyenoord. Moulijn: „Ik denk dat hij een van de best betaalde spelers in de selectie is. Adel verplicht. Zo nu en dan zal hij zijn visitekaartje moeten afgeven in de competitie of in de Champions League. Als je zo veel verdient en zo'n belangrijke positie in het elf tal hebt, heb je ook een voorbeeldfunctie. Dan past het niet om je kop te laten hangen. Misschien is dat Zuid-Amerikaans. Er wordt door sommigen beweerd dat die jongens een andere mentaliteit hebben. Ik geloof daar niet zo in. Neem Fernando Picun. Die jongen heeft niet dezelfde kwaliteiten als Cruz, maar hij beschikte over een geweldige mentaliteit. In weer en wind, zonder uitzicht op een mooie toekomst, bleef hij hier in z'n eentje trainen. Zo kan het dus ook." Instelling Moulijn gelooft niet dat de spelers van Feyenoord Julio Cruz zat zijn. „Een goede voetballer zijn ze niet zo gauw zat. Bovendien is hij buiten het veld nog een aardige jongen ook. Ze zullen alleen een betere instelling van hem verwachten." Houtman: „Toch is hard werken het minste wat je bij Feyen oord kunt doen. Als je gedesillusioneerd rond loopt, krijgen de mensen op de tribune er de pest in." Moulijn: „Hij moet werken voor de ploeg als het niet draait." Ruud Geels: „Gelul. Cruz hoeft niet te sleuren en te zwoegen. Cruz moet ook niet achter verdedigers aanhollen. Laat een van de middenvelders de op komende mensen maar opvangen. Daar staan ze voor. Ik weet niet wat voor opdrachten Cruz mee krijgt van Leo Beenhakker. Maar hij moet zijn krachten sparen voor zijn acties in de zestien." Geels heeft de Argentijn de afgelopen seizoenen als rapporteur in de stadions veelvuldig aan het werk gezien. „Eén ding is me opgevallen en dat is dat hij het moet doen zonder echte vleugelspelers. Hij krijgt te weinig steun. Van Vossen trekt altijd naar binnen of gaat op avontuur. Kalou heeft klasse maar is geen vleugelspits. De enige echte rechts buiten die ik heb kunnen ontdekken is Ellery Cai ro. Die zou ik zo opstellen. Cairo kan als aangever een echte publiekslieveling worden." Leo Beenhakker kan het zich veroorloven om Cruz in slechte periodes op de bank te zetten. „Dat is een luxe", vindt Moulijn, „die wij nooit kenden. Wij grepen naar andere middelen om een spits weer zelfvertrouwen te geven, zoals die partijtjes tegen amateurclubs. Het heeft geen zin om Cruz op zijn sodemieter te geven. Daar schiet je niks mee op. De enige die hard voor hem moet zijn is hijzelf. Niet klagen over verdedigers die in zijn nek springen. Als hij straks naar Italië of Spanje wil, wordt hij daar nog veel harder aangepakt. Daar worden tackles uitgevoerd, die aanslagen op je en kels en je knieën zijn." Houtman denkt dat Cruz aan Leo Beenhakker 'een goeie' heeft. „Beenhakker benadert Cruz op een prima manier. Hij heeft oog voor zijn sterke kanten. Als spits heb je vooral in moeilijke tijden vertrouwen van je coach nodig. Als dat vertrouwen er niet is, houdt alles op. Nee, ik praat niet zo vaak met Cruz. Hij is wel losser geworden, maar de taal blijft een barrière. Ik geloof dat hij wel weet dat ik hier spits ben geweest en dat ik voor Feyenoord ook wat doelpuntjes heb gemaakt. Hij is een aardi ge jongen, ik hoop dat hij hier doorheen komt." MOOIER dan GOUD Het liefste wilde ik op de foto met mijn gezondheid, vooral omdat dat nu een heel cruciale factor is in mijn sportcarrière. Ik ben namelijk geblesseerd. Donderdag heb ik besloten om geen marathonwedstrijden te schaat- i tzou toch alleen maar uitlopen op een grote frustratie. gekozen voor mijn fiets omdat die symbool staat voor de it ik toch weer kan gaan sporten, en wielrennen is mijn >rt. Ik sta nu eigenlijk op een kruispunt, doorgaan of niet in. Maar ik ben nog veel te jong om te stoppen, en ik beleef veel te veel plezier aan het sporten. \ad ik een tijd lang last van vermoeidheid. Dat kwam door mandelen, die zijn eind maart verwijderd. Nu heb ik last Knelling van een ader in mijn linkerbeen, maar ze weten niet het precies zit. In mijn hele linkerbeen heb ik voortdurend een ik gevoel. Ik heb er al langer last van, maar sinds vorig jaar is ler geworden. Eigenlijk is het nu zo erg dat ik niet meer voluit 'haatsen en fietsen. De pijn is wisselend, maar soms is het zo it ik niet meer op mijn schaatsen kan staan of de trappers van Sets niet meer rond kan krijgen. De pijn gaat daarna wel weer paarde kopgroep is dan ook weg. Er zijn verschillende scans fkt en ze hebben al een keer gesneden, maar de diagnose is 'Jgesteld, dus ze kunnen in het ziekenhuis ook nog geen be- \plan maken. Als ze wat gevonden hebben, kunnen ze opere- hoop dat dat in januari gebeurt of al voorbij is. n nog wel gewoon, met als consequentie dat ik pijn heb. ttel dat ik word geopereerd, dan moet ik wel in goede conditie laar ik wil zo ontzettend graag verder, een paar jaar geleden de keuze gemaakt dat wielrennen mijn fort is, omdat ik daarin meer kon bereiken dan in het pwt. Het was eigenlijk een heel rationele keuze. Het schaatsen 'arathou wedstrijden in de winter zie ik vooral als voorberei- vor het wieier seizoen. bdie ik nu heb is de mooiste en lichtste fiets die ik tot nog toe vad. Ik heb hem overgenomen van mijn vorige ploeg The py. Hij is oranje, maar ik ga hem overspuiten, zodat hij een Wijk tintje krijgt. Dan wordt -ie echt helemaal mooi. Ik denk I kleuren zwart, grijs en geel. altijd zelf schoonmaken, het liefst elke p zet 'm lekker in de wax, dat vind ik ook fe als die fiets mooi glad is. In de winter ge- i k deze fiets niet, dan lijdt -ie te veel op de n Borst (25) mist vandaag in Amsterdam het begin van het 'We marathonseizoen. Negen jaar maakt de 'Ripse' deel uit het vrouwenpeloton. Haar beste prestatie op de schaatsen de negende plaats in de Elfstedentocht van 1997. Maar die laat in de schaduw van de bronzen plak die zij won op het WK wielrennen voor junioren in 1992. Marion Borst reed lemaal de Tour de France uit en werd in 1994 vijfde op het IK wielrennen voor vrouwen in Meerssen. Haar doel is om terug te komen op haar oude niveau. De zus van lonschaatser Ruud en de dochter van marathonschaatser K Borst is ambtenaar bij de gemeente Rotterdam. Zij is lid van de vandaag jubilerende wielerclub Swift. an een muur in mijn il werkkamer hangt een fas cinerende foto van Lev Yas hin, de beste keeper die deze eeuw van het voetbal heeft voortgebracht. Yashin is ge huld in een donkere trui, draagt een donkere korte broeken daaronder donkere kousen. Een paar plukken van zijn donkere, achterover gekamde haar komen op de foto overeind. De legendari sche Russische doelman is na melijk verwikkeld in een save naar de rechterhoek. Yashins donkere ogen zijn strak ge richt op de bal die rakelings langs hem heen vliegt. Dat is een smet op dit prachtige beeld, want het lijkt er op dat die donkere atleet, die daar zo prachtig laag over het gras scheert, het nakijken heeft. Ik trof de bijna antieke foto ooit in het archief van het Leidsch Dagblad aan en op onverklaarbare wijze is hij bij mij op zolder terechtgeko men, achter glas en in een houten lijstje. Omdat Lev Yashin schier onpasseerbaar was, moet die bal wel naast zijn gegaan. Ik wip de lijst van zijn spijker en draai hem om. Op de achterkant heb ik met potlood gekrabbeld: juli '66, CCCP-Italië 1 -0, schot Mazzola. Zie je wel, Yashin keek die bal uit zijn doel, an ders had de uitslag van deze wedstrijd op het wereldkam pioenschap in Engeland nooit 1-0 kunnen zijn. Zeven jaar was ik ten tijde van het WK '66. Twee jaar la ter debuteerde ik als doel ver dediger in de pupillen van RCL. Ik was tot keepen aange zet door adembenemende fo to's van Lev Yashin, Jan van Beveren, Tonny van Leeuwen en Eddy Pieters Graafland. Mijn leven draaide om de bal. In bed fantaseerde ik over Yashin-achtige saves. Ik droomde over heldendaden op het voetbalveld en onder het eten, in de schoolbank en zondags in de kerk dwaalden mijn gedachten af naar de bal. Zware luchten konden mij aan het einde van de week hevig verontrusten. Im mers, de aankondiging van regen kon betekenen dat de wedstrijd van zaterdag zou worden afgelast. Alleen wan neer ik door een gedwongen Ik nam mij voor te blijven voetballen zo lang mijn benen mij kunnen dragen logeerpartij of ziekte niet van de partij kon zijn, bad ik vu rig om zo veel regen dat de velden onbespeelbaar zouden worden. Dat is nooit meer overgegaan. Een afspraak in Amsterdam met de Amerikaanse schrijver van Cubaanse afkomst Oscar Hijuelos noopte mij vorige week tot een verontschuUIi- ging bij onze aanvoerder. Hij uelos, schrijver van onder meer The Mambo Kings, kon mij alleen aan het begin van de middag in zijn hotel ont vangen. Zodoende stond ik zaterdag in plaats van aan de aftrap in de lounge van het Parkhotel aan de Stadhou derskade. Hoewel het een week lang had gestortregend, was slechts hier en daar een voetbalveld doorweekt ge raakt. Bij de receptie lag een aan mij gerichte memo van de Neder landse agent van Hijuelos. De schrijver bleek verhinderd. Terwijl ik mij stond af te vra gen of ik behalve teleurgesteld ook boos mocht zijn ('De heer Hijuelos heeft op het laatste moment zijn reisschema ver anderd en omdat we geen te lefoonnummer van u had den, konden we u niet tijdig waarschuwen') trok de wand klok boven de receptioniste mijn aandacht. Ik stormde naar buiten. Als het in het Amsterdamse binnenstads- verkeer een beetje meezat, kon ik de tweede helft nog halen. Vijf minuten nadat ik mij op het veld bij mijn ploeggeno ten had gevoegd, was ik al weer op weg naar het kleedlo kaal. Dat komt er van als je aanzet voor een sprint terwijl het stramme lijf nog niet fat soenlijk is opgewarmd. Met een zak ijs op mijn verrekte kuitspier stelde ik mijzelf de vraag die ik eeuwig had wil len uitstellen: word je onder hand niet te oud voor competitievoetbal op zater dagmiddag? De hele week heb ik gezocht naar het antivoord. Donder dagmiddag vond ik het, op het Ixitijns Amerikaans film festival in de Lantaren in Rot terdam. Ik was er voor 'Gar- rincha, alegria do povo (de vreugde van het volk)', een in bewegende beelden en foto's vervat portret van een onna volgbare Braziliaanse rechts buiten. Garrincha staat, net als zijn tijdgenoot Yasliin, op gesteld in vrijwel elk elftal van de eeuw. 'De vreugde van het volk' bracht verlichting in het bestaan van zelfs de ar moedigste Braziliaan. Toen ik vorig jaar voor Vrij Nederland op reportage in Brazilië was, bezocht ik Gar rincha's geboortedorp Pau Grande. De burgemeester had net, tot vreugde van zijn on derdanen, het plan opgevat om de naam van het dorp om te dopen in Garrincha. Kom daar eens in Nederland om. Heeren veen dat Lenstra of Abeveen wil gaan heten. On denkbaar. Bij het aanschouwen van 'Garrincha, alegria do povo' realiseerde ik mij weer hoe oneindig veel plezier het voet balspel de mensheid biedt en ik nam mij voor te blijven voetballen zo lang mijn be nen mij kunnen dragen. Jaap Visser is verslaggever van Vrij Nederland en cen trale middenvelder van RCL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23