,v. Nieuwbouw Helmhorst inzet juridisch steekspel Duin Bollenstreek IZ Boete voor vechtpartij bij Lissese shoarmazaak in g tij Project vakantiehulp slaat aan Weer voorrang fietsers Leidsestraat Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/39,95 1.071-5356451. plv - chef wim van wanrooy. 071-535645$ Detailhandel van 't Ambacht geweerd npm haag/katwijk Het gemeentebestuur van Katwijk blijft strak vasthouden aan het plan om volumineuze detailhandel, zoals bouwmarkten en meubelzaken, alleen nog maar toe te staan op het industrieterrein 't Heen. Gemeentewoordvoerder H. van Dalfsen verklaarde dat gisteren bij de Raad van State in Den Haag. Daar stond het nieuwe Katwijkse bestemmingsplan 'Val- kenburgseweg/'t Ambacht' ter discussie. Dat bestemmingsplan is onlangs door het gemeentebestuur vastgesteld om detailhan del te kunnen weren van het industrieterrein 't Ambacht. Het Bedrijvencentrum 't Ambacht is daar niet blij mee. Dit bedrijf exploiteert op 't Ambacht twee bedrijfsverzamelgebouwen. In één daarvan zou een meubelhal moeten komen. Op grond van het nieuwe bestemmingsplan zou de gemeente daar tegen kun nen optreden. Daarom eiste het bedrijf schorsing van dat plan. De Raad van State doet daarover een uitspraak. Grootste schilderij op schutting ijpoRDWiJK Het Pinto schilderatelier gaat op woensdag 20 okto ber met de kinderen van de kindercursus het grootste schilderij van Noordwijk schilderen. Het betreft een schutting van zeven tien meter in de Bomstraat. Het schilderen begint om 13.30 uur en duurt tot 17.30 uur. Als het woensdag heel slecht weer wordt verschuift het programma een week. Jonge agrariërs praten over toekomst wooRDwuKERHQUTDe jonge agrarische ondernemers in de Duin- en Bollenstreek praten maandag 18 oktober in Noordwij- kerhout over hun toekomst. De Jongeren LTB Duinstreek orga niseert dan een discussie-avond. De toekomst van de sector, de streek en het milieu komen dan aan de orde. Onder de sprekers isF.H. Buddenberg, burgemeester van Sassenheim. De bijeen komst is in het Victorhuis aan de Sporkenhout 12 in Noordwij- kerhout begint om 19.30 uur. Postzegelbeurs in Katwijk [atwuk Postzegelvereniging Katwijk/Rijnsburg houdt op zater- lag 23 oktober in dienstencentrum Zwanenburg in Katwijk een tostzegelbeurs en een ruildag voor telefoonkaarten. De beurs luurt van 10.00 tot 17.00 uur. Dienstencentrum Zwanenburg is vinden aan de Zwanenburgstraat 62 in Katwijk. 'Katwijk'-tekeningen in museum [atwuk De originele tekeningen van de twee boekjes 'Katwijk etekend en geschreven' zijn tot en met zaterdag 20 november bekijken op een tentoonstelling in het Katwijks Museum. De jkeningen zijn gemaakt door een suppoost van het Katwijks luseum, Cees Barnhoom. Het museum is van dinsdag tot en iet zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur geopend. Op feestda- en is het gesloten. 't.: Burgemeester Noordwijk kan zich voor een deel' vinden in kritiek noordwuk rob onderwater Burgemeester J. van der Sluijs van Noordwijk kan zich 'voor een deel' vinden in de kritiek die de fracties donderdagavond tijdens de behandeling van de algemene beschouwingen ven- - tileerden. Volgens De Combi natie (PvdA/GL/D66) was er binnen het college van burge meester en wethouders sprake van 'bestuurlijke impotentie'. G. van Duin van Noordwijks Belang vergeleek het college met 'een degelijk maar traag onder stoom rijdende locomo tief terwijl Verenigd Noordwijk oordeelde dat 'de trein last had van vertragingen en misgelo pen aansluitingen'. Van der Sluijs had gisteren weinig trek om zich te verschuilen achter excuses. „Maar in bijvoorbeeld zo'n slepende zaak als Brons geest kunnen we niet harder lo pen." Het harde oordeel van de fracties - het CDA sprak van te weinig daadkracht van het col lege - heeft tot gevolg dat Van der Sluijs en zijn wethouders bepaalde zaken 'anders' gaan aanpakken. „Er zitten wat kwesties in de pijplijn, zoals dat heet', en die gaan wij met meer tempo be handelen. Zonder dat we hier op het gemeentehuis de boel overhoop halen", aldus Van der Sluijs. den haac/lisse Noordwijk heeft het bestemmingsplan aangepast om de weg vrij te maken voor een complex met zeven grote appartementen, vijf hotelapparte menten en een horecagelegenheid. tekening pr ilternatief bouwplan kan eerder eginnen dan Groot-Bronsgeest ordwijk peter blok bouw van Bronsgeest-Zuid- ffem-Zuid in Noordwijk kan tiet jaar 2000 beginnen, ter voor Groot-Bronsgeest de ste spade op z'n vroegst in mogelijk pas in 2002 de lid in kan. Daarom is het ;ens wethouder R. Tummers ruimtelijke ordening zinnig op korte termijn bouwplan voor Bronsgeest-Zuid/Of- i-Zuid te ontwikkelen. De keuze voor het alterna- Bronsgeest-Zuid, betekent tijdswinst van bijna een 'jaar", rekent de wethouder „Daarnaast is ook de kans tiet sneuvelen van de nodige dische procedures in geval Groot-Bronsgeest groter, at zou gebeuren, kan naar alle waarschijnlijkheid pas in 2002 met de bouw in Groot- Bronsgeest worden begonnen. In dat geval bedraagt de tijd winst van het alternatief ander halfjaar." Het aantal bezwaren is bij keuze voor Bronsgeest-Zuid ge ring, meent Tummers. „De eventuele bezwaren richten zich hooguit op verlies aan pri vacy of uitzicht. Tegenstand op het gebied van verandering in de verkeersinfrastructuur (om leiding van de Van Berckelweg) en veranderde verkeersstromen is niet aan de orde." De raads commissie van ruimtelijke or dening bespreekt in haar verga dering van januari de eerste ontwerpen voor Bronsgeest- Zuid Offem-Zuid. De Stichting Noordwijkse Zuidduinen en de gemeente Noordwijk staan komende vrijdag weer tegenover elkaar bij de Raad van State. Inzet van het conflict is Helm horst, het vervallen gebouw aan de Noordwijkse Konin gin Astrid Boulevard. Eigenaar L. van Wijk wil op die plek een appartementencomplex annex hotel neerzet ten. De gemeente Noordwijk heeft daartoe een wijziging van het bestemmingsplan ingediend, dat is goedgekeurd door gedeputeerde staten. De Stichting Noordwijkse Zuidduinen wil de bouw echter tegenhouden. neken als lid en donateur, zijn de plannen onaanvaardbaar. Stichtingsvoorzitter C. Schinck: „We zijn niet tegen een hotel, maar deze plannen stroken niet met de uitgangspunten van het oorspronkelijke bestemmings plan. Aan het uiteinde van de boulevard past een dergelijk groot complex niet. In het be stemmingsplan staat dat het gebouw niet breder dan 25 me ter mag zijn. Het nieuwe com plex zou 38 meter breed wor den." De leden van de stich ting, voornamelijk bewoners noordwuk rob onderwater Drie jaar geleden stonden de partijen ook al tegenover elkaar, maar toen trok de gemeente Noordwijk aan het kortste eind, omdat er verkeerde procedures waren gevolgd. Nu heeft Noordwijk het bestemmings plan aangepast om de weg vrij te maken voor een complex met zeven grote appartemen ten, vijf hotelappartementen en een horecagelegenheid. Voor de stichting, met de be kende bierbrouwer Alfred Hei van het bebouwde duingebied naast en achter Helmhorst, zijn hevig teleurgesteld in de hou ding van de gemeente Noord wijk. „De gemeente geeft blijk geen visie te hebben. Ze heb ben van de Koning Wilhelmina Boulevard een puinhoop ge maakt. Als we niks doen gaat het met de Koningin Astrid Boulevard dezelfde kant op en metselen ze de hele boel dicht. Het duingebied achter Helm horst staat bekend om de lan delijke bebouwing en dan wordt daar ineens een groot appartementencomplex neer gezet van een omvang die strij dig is met het bestemmings plan. Daarin staat dat er ruimte is voor een bescheiden hotel en dat er eventueel een inpandige dienstwoning mag worden ge bouwd. Die inpandige dienst woning is dus ineens zeven ap partementen geworden, die op zeker voor rond de acht ton verkocht gaan worden. En het hotelgedeelte beslaat vijf ka mers. Welk hotel heeft tegen woordig vijf kamers? Dat Idopt niet." Dat de gemeente de bouw vallige staat van Helmhorst als aanleiding opgeeft van het wij zigen van het bestemmingsplan 'Zuidduinen 1982', ergert Schinck in hoge mate. „Als een gebouw er slecht onderhouden uitziet, is dat nog geen recht vaardiging om de boel te slopen en er iets nieuws neer te zetten. Dat Helmhorst er slecht uitziet, is de schuld van de eigenaar. De gemeente had de heer Van Wijk hierover moeten aanspre ken." Burgemeester J. van der Sluijs vreest dat de kwestie Helmhorst 'een slepende zaak' wordt. „Dat de burgers naar de rechter stappen, is hun goed recht. Maar het mag duidelijk zijn dat wij bepaalde plannen hebben met Helmhorst. De rechter moet er nu maar een oordeel over vellen." verklaringen blijkt dat de eige- naar samen met zijn personeel mensen naar buiten zou heb ben geduwd. Hij zou geslagen hebben en daarna hebben ge probeerd iemand aan zijn ha ren weer naar binnen te slepen. De Lissenaar beweert alleen aan kleding te hebben getrok ken en dan ook nog alleen om dat hij de man aan de politie wilde overdragen. „Ik heb nil mand geslagen met een stok. Ik heb al dertien jaar een zaak en heb nog nooit met iemand pro blemen gehad, alleen met deze groep." Volgens zijn advocaat zijn ook een andere shoarma zaak en portiers in het Lissese uitgaansleven op de hoogte van deze 'probleemstappers'. De redenen die de advocaat aandroeg om de schuld bij de stappers te leggen (de 'pro bleemstappers' waren al door een taxichauffeur geïnformeerd dat de tent gesloten was en zij waren degenen die vluchtten na aankomst van de politie) vonden geen gehoor bij politie rechter De Bruin. Zij veroor deelde de eigenaar van de sho armazaak tot een geldboete. De- Lissenaar gaat in hoger beroep. De eigenaar van een shoarma zaak in Lisse kreeg gisteren van de Haagse rechtbank een boete van 500 gulden opgelegd. De 36-jarige Lissenaar was de laat ste in de rij van verdachten van een vechtpartij op 20 juli 1997 bij zijn restaurant. De man werd openbare geweldpleging ten laste gelegd. Hij zou ver schillende mensen hebben ge slagen met stokken. Officier van justitie G. Biezeveld had een geldboete van 750 gulden ge- eist. Er bestond nogal wat ondui delijkheid rond de gebeurtenis sen in de nacht van 20 juli. Een aantal dingen stond vast. De shoarmazaak had net zijn deu ren gesloten, toen rond twee uur 's nachts een groep mensen aanklopte die nog wel een hap je wilde eten. Het personeel, dat al aan het schoonmaken was, wees de ongewenste gas ten de deur. Daarna ontstond er een vechtpartij, waarbij de rol van de eigenaar van de win kel onduidelijk bleef. Uit verschillende getuigen- Snelheid autoverkeer valt mee Het autoverkeer in de Tramstraat in Katwijk rijdt niet zo hard als veel bewoners denken. Dat zijn de bevindingen van de Kat wijkse politie na een aantal snelheidscontroles in die straat. Be woners hadden geklaagd over de hoge snelheid waarmee auto mobilisten door de Tramstraat rijden, vooral op de kruising met de Badstraat en in de flauwe bocht daarvoor. Maar uit verschil lende metingen blijkt dat het merendeel van de bestuurders niet sneller rijdt dan 35 kilometer per uur. Een handvol reed in derdaad iets boven de 50. Eén automobilist maakte het echt te bont: hij passeerde de snelheidsmeter met 70 kilometer per uur. Een woordvoerder van de Katwijkse politie vermoedt dat het ge luid dat de klinkerbestrating voortbrengt en het slechte zicht bij de bocht de indruk wekken dat auto's sneller rijden dan ze wer kelijk doen. Iet de benen op tafel', ei n doemen er gedachten p aan haardvuur, een |oed glas wijn en dito )oek. Maar in Katwijk ordt deze uitdrukking ;ebruikt om politieke onderwerpen aan de openbare agenda te ittrekken. Om met een lude term te spreken, sloten vergaderen' dus. En of je het nu formeel', 'informatief 'met de benen op tafel' d; loemt, het effect blijft etzelfde: pottenkijkers zijn niet welkom. r Kijk werkt al jaren aan een ere manier van subsidiëring clubs en verenigingen. Die He [en straks per activiteit lu sidie toegewezen en niet !r per instelling. Het plan is 0 ïn vergevorderd stadium en g. id dinsdag op de agenda de commissie voor welzijn, ir al. te veel nieuwsgierige es wilde wethouder Jan bij de behandeling van de iwe subsidiemethodiek er bij hebben. Hij wilde met ïden van de commissie 1 de benen op tafel' van ichten wisselen. Dat kent weliswaar dat al het •rokene tot het laatste lent geheim blijft en dat jiigingen slechts zes weken jd hebben om te reageren, r volgens Post komt zijn nog genoeg in de nbaarheid. Hij wil 'in alle met de raadsleden praten: |de benen op tafel kun je dt praten." schoot PvdA-nieuwkomer n Stolk meteen al in het eerde keelgat. Samen met Waarin een klein land groot kan zijn. Zo kloppen Nederlanders zichzelf graag op de borst. En zo fijn gelegen tussen regeringscentrum en hoofdstad, draagt Valkenburg dat motto fier in het vaandel. Waarin een klein dorp groot kan zijn, zien we burge meester An Hommes hier denken. Nou, in het pro duceren van immense posters, bijvoorbeeld. Ten tij de van de presentatie van het plan Valkenburcht drong de symboliek van deze veel te grote banier nog niet helemaal tot An en haar dorpsgenoten door. Maar inmiddels dreigen de bestuurders van het dorpje de controle over hun mooie plannen kwijt te raken. Ze zijn zo groot en zo mooi, dat minister Jan Pronk zich er persoonlijk mee gaat bemoeien. Val kenburcht mag misschien wel gaan dienen als voor beeldproject van het ministerie van VROM. En dat was nu net niet de bedoeling. Want voor je het weet, staat iedereen te juichen over die fantastische plannen voor woningbouw op de defensiegrond en slaan de Leidse wethouder Tjeerd van Rij en Pronk met vereende krachten de eerste paal in de grond van de nieuwe woonwijk. Terwijl ze in Valkenburg dat rustige vliegveldje eigenlijk nog een paar jaar open hadden willen houden. Soms moet je de zaken niet te groot aanpakken, want dan lopen ze uit de hand. Of, zoals in dit geval, van het bord. foto hielco kuipers Marcel Boland (GroenLinks) weerde hij zich kranig tegen de ontspannen wethouder. Ze wilden eigenlijk helemaal niet aanwezig zijn bij zo'n besloten sessie. Er viel nog over te praten, als in ieder geval de betrokken verenigingen 'de benen op tafel' mee mochten gooien. Maar ook daar was Jan Post niet van gecharmeerd. Hij nodigde de gestresste raadsleden van harte uit eens zo'n.rustgevende vergadering 'met de benen op tafel' mee te maken, en daama pas over het fenomeen te oordelen. Want de andere raadsleden hadden zo'n 'benen op tafel-sessie' toch als zeer waardevol ervaren. Zo kletsten de Katwijkse politici toch nog heel gemoedelijk een uur vol over de nieuwe subsidiemethodiek. Alleen de inhoud kwam niet aan bod, maar dat mocht de pret niet drukken. De linkerflank van de commissie redde het uiteindelijk niet. Het bleef met 'de benen op tafel', zonder de aanwezigheid van publiek, pers en verenigingen. En eigenlijk is dat maar beter ook, want als de sfeer al te ontspannen wordt, trekken ze er misschien hun schoenen ook nog bij uit. Barbecue Als raadslid in Noordwijk kun je niet 'zomaar' kritiek spuien op het college. Daar heerst inmiddels een jarenlange traditie van aparte presentaties. Het kan achter de rug van anderen om, het kan onder de gordel en het kan ludiek. Alles mag, als het maar niet gewoon is. Voor de algemene beschouwingen hadden de politici deze week gekozen voor een 'ludieke' aanpak. Het 'bestuurlijk impotente' college werd middels allerlei meegesleepte voorwerpen duidelijk gemaakt dat het roer om moest. Burgemeester en wethouders zweetten natuurlijk peentjes en dachten al na over de besteding van al die vrije tijd die straks op ze af komt, als ze door de woedende en schuimende raadsleden worden afgezet. De presentjes van de WD (een busje peper, voor 'een explosie van activiteiten') en Noordwijks Belang (een zak briketten, om 'meer kolen op het vuur te scheppen') moeten burgemeester en wethouders op een idee gebracht hebben. Dét wordt barbecuen! Pas echt teleurgesteld keken zij dan ook toen Victor Salman en Bert Houwaart vergaten hun argumenten met een cadeautje kracht bij te zetten. Toen zij begonnen over 'knopen doorhakken' en 'hooi op de vork nemen', keken de collegeleden elkaar hoopvol aan. Zou het echt, gingen Victor en Bert voor het benodigde bestek zorgen? Maar helaas, wie bij de eerstvolgende barbecue de ontbrekende steakmessen en vleesvorken meeneemt, dat moeten B en W onderling regelen. marian krugsman en eric dejacer Praktische Thuishulp op zoek naar financiële steun hillecom marian krijgsman Even iemand om de permanen te zorg voor een oudere of ge handicapte aan over te laten zodat verzorgers een moment voor zichzelf hebben. Momen ten die broodnodig zijn om de langdurige en intensieve ver zorging vol te houden. Prakti sche Thuishulp biedt die on dersteuning aan gezinnen met een gehandicapt kind en aan verzorgers van chronisch zie ken of dementerende bejaar den. Op vrijwillige basis. „De 125 vrijwilligers die als 'praktische thuishelper' in de Rijn-, Duin- en Bollenstreek werken, zijn heel verschillende mensen in de leeftijd van 18 tot 70 jaar", vertelt coördinator Greet Vaneman. „Vaak hebben ze in het verleden te maken ge had met de verzorging van een gehandicapt familielid of een chronisch zieke. Als die situatie afloopt melden sommigen zich hier aan voor vrijwilligerswerk. Ik vraag mezelf dan af of dat niet heel moeilijk is. Is zo'n pe riode afgesloten, ga je weer zo iets doen. Maar die mensen we ten hoe zwaar en moeilijk het is om 24 uur per dag klaar te staan voor een gezinslid. Daar om doen ze het." De Praktische Thuishulp is er in principe voor de gezonde ge zinsleden. De vrijwilliger past op het kind of zieke zodat ove rige gezinsleden even uit de sleur zijn. Anders dan bij de be taalde thuiszorg mogen vrijwil ligers een band opbouwen met verzorgers. Vaneman: „Dat is uniek maar vraagt ook veel van de vrijwilligers. Je moet sterk in je schoenen staan en de eigen grenzen aangeven." Gelukkig hoeven thuishelpers dat niet alleen te doen. Onder steuning in de vorm van cur sussen, koffieochtenden en ge sprekken met de coördinator zorgen ervoor dat de vrijwilliger niet ondersneeuwt. Vakantie hulp Greet Vaneman sluit deze maand het project vakantie hulp af. Dat project voorzag met 18 vrijwilligers 70 gezinnen van oppashulp zodat ouders er met de andere, niet-gehandi- capte kinderen, eens lekker tus senuit konden. „Een dagje naar het strand, pretpark of zwem bad. Ontzettend belangrijk want veel uitstapjes kunnen vanwege een gehandicapt ge zinslid niet worden gemaakt." Hoewel het project in Al phen, Leiden en de Bollen streek goed is verlopen was het een hectische periode. „Voor het project vakantiehulp is jaai lijks een extra subsidie van 10.000 gulden nodig. Ieder jaar. is het weer een hele toer om dal geld bij elkaar te krijgen", vei telt Vaneman. „Dit jaar kregen we de subsidie van het Schip holfonds en de Sociaal Pedago gische Dienst pas in juni. Veel te laat om vrijwilligers te wei ven en gezinnen in te lichten dat vakantiehulp mogelijk was Uiteindelijk hebben we 600 uur hulp geboden maar het had be ter gekund." Vaneman is nu alweer bezig het geld voor vakantiehulp 2000 in de wacht te slepen. „Ik heb verschillende instanties aange schreven, zoals Jantje Beton, de Rotary en stichting Kinderpos! zegels. En iedereen vindt dat het nodig is maar die knip gaat maar met moeite open." lieke de kwant Fietsers krijgen spoedig weer voorrang op af slaande auto's ter hoogte van benzinestation Schipper aan de Leidsestraat in Hillegom. Dat meldt het Hillegomse college in antwoord op schriftelijke vragen van de raadsfractie van PvdA. Deze zomer ontdekte PvdA-raadslid T. van der Tol dat op de provinciale weg tussen Hille gom en Lisse nabij de nieuwe McDonald's een potentieel gevaarlijke situatie voor fietsers was ontstaan. Hoewel de Leidsestraat een voor- rangsweg is, moesten rijwielers op het fietspad in de nieuwe situatie voorrang geven aan au to's die afslaan richting benzinepomp. Het col lege meldt nu dat het een vergissing van de provincie betreft. Die zal de situatie spoedig weer aanpassen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21