Leidsch Dagblad Asielplan Kok krijgt steun EU f Tl E KOI ]P I KWVI ZONDAG GEOPEND! r Irene bezoekt Havana Meningen verdeeld over vrije wietteelt Depressies bevorderen borstkanker Staat eist 63 miljoen van Sassenheimse crimineel CAftSA wonen BELEEF DE SPROOKJES VAN DE EFTELING OP DE RIJNEKE BOULEVARD Actie SunPower®op pag.6 5 Gratis merk apparaten ZONDAG OPEN LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS :RDAC 16 OKTOBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 1 d LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 leeroverlast Ie buitenwijken Iv.it aangepakt - :k van Hitier bestseller nden exemplaren van s boek 'Mein Kampf n via internet hun weg den naar Nederland. De {Stelling is zelfs zo groot - et boek deze week de j, ndse' top tien heeft ge- van Amazon.com, de ste internet-boekhande- ibelprijs is geen n voor feest' ekenning van de Nobel- t)or de vrede is voor Art- Dnder Grenzen geen re de champagnekurken te laten knallen. Dat zegt de Milliano, één van richters van Artsen zon- irenzen Nederland. Hij de Nobelprijs „zeker een met voortvarend- iet werk van Artsen zon- enzen voort te zetten". iger in Afrika ■jfeiend probleem in Afrika wordt de ide 25 jaar een steeds probleem. Uit een van- bekendgemaakt onder- lan de Wereldbank blijkt straks nog maar voor procent van de inwo- I ildoende voedsel is. rier fonnateur net Antillen urier is gisteren door de igs neur van de Nederland- k illen benoemd tot kabi- mateur. De oud-pre- politiek leider van de oet bij voorkeur binnen reken een kabinet vor- at kan rekenen op een °P ld mogebjke basis in de tanse Staten; het parle- ip de Antillen. itie sluit -derden cellen inisterie van Justitie is lan enkele honderden op te heffen in Hoorn, iam en Zwolle. Volgens •ordvoerder van het mi- houden de plannen met de eerder aange- |de bezuinigingen van rdvijftig miljoen gulden penitentiaire inrichtin- lok werd begin deze bekend dat er volgend en overschot van ruim illen wordt verwacht. Paul Witteman: 'Tuurlijk had ik liever musicus willen zijn' Marianne Fredriksson voelt zich door haar succes opnieuw een buitenstaander Nieuwe rage: Kijken naar Big Brother havana Orkaan Irene heeft flink huisgehouden op Cuba en in de Amerikaanse staat Florida. In de oude binnenstad van Havana stortte een gebouw in toen de orkaan overkwam. Irene heeft voor veel overlast gezorgd, maar heeft nergens grote schade aangericht of mensen verwond. FOTO AP JOSE GOITIA Premier wil gezamenlijk Europees beleid De Europese Unie moet een gezamenlijk asielbeleid rea liseren. Over dit voorstel van premier Kok zijn de Euro pese staats- en regeringsleiders het gisteren in het Finse Tampere razend snel eens geworden. Over de manier waarop dit beleid vorm moet krijgen bestaan echter nog belangrijke verschillen van mening. VAN ROY EN VISSERS C.S. advocaten Rapenburg 55 3211 GH Leiden Jel. (071) 5122362, het woord b aan Fulton Oursler Wij kruisigen onszelf tussen twee moordenaars: spijt om gisteren en angst voor mor gen. droog en zonnig 3712» 47-130 20% 20% 40% 40% 5714° 10% 30% Leids instituut doet onderzoek naar voodoo den haag anp Het Afrika studiecentrum in Leiden onderzoekt op verzoek van het ministerie van justitie de rol van voodoo-praktijken die mensenhandelaren zouden toepassen om jonge asiel- zoeksters tot prositutie te dwin gen. Tussen 1995 en 1998 zijn volgens bet ministerie 160 al leenstaande minderjarige asiel zoekers uit Liberia, Sierra Leo ne, Nigeria en Soedan uit asiel centra verdwenen. Een onbekend aantal is blootgesteld aan uitbuiting en geweld, antwoordt minister Korthals op vragen van Kamer lid Kamp (WD), Onderzoek heeft uitgewezen dat sommige slachtoffers zich onder invloed van voodoo-praktijken ver plicht voelen om aan de eisen van de Westafrikaanse mensen smokkelaars te voldoen. Onderzoek: 48 procent tegen legaliseren, 44 procent voor den haag gpd Bijna de helft van de Neder landse bevolking (48 procent) is tegen het legaliseren van de wietteelt voor het gebruik als softdrugs. De voorstanders (44 procent) lijken het huidige ge doogbeleid zat. RUim tachtig procent wil dat de teelt bij lega lisatie meteen ook wettelijk wordt geregeld. Zo kan de over heid zicht houden op produ centen en de kwaliteit van de wiet. Dat blijkt uit een representa tief onderzoek onder de Neder- Twintig burgemeesters, onder landse bevolking. De enquête leiding van Johan Stekelenburg werd uitgevoerd door het Am- van Tilburg, hebben de brief sterdamse onderzoeksinstituut van de stichting mede onderte- Nipo, in opdracht van de Geas- kend. socieerde Persdiensten (GPD) Uit het onderzoek van het Ni- waarbij deze krant is aangeslo- po blijkt ook dat Nederlanders ten. niet graag zien dat er bij hen in De Stichting Drugsbeleid de buurt wiet wordt geteeld, vroeg vorige week in een brief Tevens maken de ondervraag- aan het kabinet en Tweede Ka- den zich zorgen over de relatie mer opnieuw aandacht voor de 'hypocrisie in het softdrugsbe leid'. De verkoop van softdrugs in coffeeshops wordt onder strenge voorwaarden gedoogd, maar tegelijkertijd is de teelt van cannabisproducten verbo den, evenals de inkoop van softdrugs door de coffeeshops. Volgens de stichting blijft de softdrugshandel daardoor on nodig in de criminele sfeer. Daarnaast is het beleid een ge vaar voor de volksgezondheid omdat er geen toezicht is op de kwaliteit van de softdrugs. met het buitenland. Volgens 64 procent zal Nederland zich in ternationaal isoleren als de wietteelt wordt toegestaan. Als de ondervraagden wor den ingedeeld naar politieke voorkeur, dan blijkt dat in de groep PvdA-stemmers een meerderheid bestaat die tegen vrije teelt is en dat de meerder heid van de WD-stemmers geen problemen heeft met vrije teelt. Binnen de politieke partij en houden voor- en tegenstan ders elkaar overigens aardig in evenwicht. Dat betekent dat er binnen de partijen zeer ver schillend gedacht wordt over een legalisatie van de wietteelt. tampere paul koopman correspondent Nederland is met een groot aantal andere EU-lidstaten voorstander van een geleidelij ke harmonisering van de natio nale wetgevingen, met geza menlijke minimumnormen voor de opvang van migranten en asielprocedures. Volgens premier Kok leidt zo'n aanpak op den duur vanzelf tot een evenrediger verdeling van asiel zoekers over de EU. Maar met name het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Frank rijk willen zo ver niet gaan. Via meer samenwerking tussen de EU-lidstaten kan al genoeg be reikt worden, zei de Britse mi nister van binnenlandse zaken J. Straw. Spanje kwam met het voorstel een Europees fonds in het leven te roepen, waaruit lid staten met onevenredig veel asielzoekers kunnen putten. Kok zag daar echter weinig in. „Voor je het weet heb je een he le bureaucratie." Op Nederlands verzoek wordt de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, gevraagd binnen een jaar met voorstellen te komen voor een gezamenlijk asielbeleid. Pre mier Kok verwacht dat een ini tiatief van de Commissie de re geringsleiders dwingt spijkers met koppen te slaan. Om druk op de ketel te houden wil de Commissie tevens jaarlijks rap porten publiceren waaruit moet blijken hoe ver de lidstaten zijn met het aanpassen van hun wetgeving. Kok was gisteravond erg te vreden met het voorlopig resul taat. Volgens de premier is de EU na de vorming van interne markt en de Euro aan een der de ambitieus project begonnen. „Het gaat geleidelijk. Maar ook andere belangrijke zaken zijn in Europa op die manier tot stand gekomen", zei hij. De EU-top in Tampere is de eerste bijeenkomst van Europe se leiders ooit over het thema 'justitie'. Behalve asiel en mi gratie stond ook de strijd tegen internationale criminaliteit en de verankering van de rechten van EU-burgers op de agenda. Vandaag wil Finland op al deze terreinen een reeks concrete maatregelen laten goedkeuren. londen dpa Depressies en een gevoel van- hopeloosheid zijn duidelijk in verband te brengen met een hogere sterfte onder vrouwen met borstkanker. Dat melden Britse artsen na een uitgebreid onderzoek in het medische vak blad The Lancet. Ook blijkt dat grote strijdlust tegen de ziekte de overlevingskans statistisch gesproken nauwelijks vergroot. den haag/sassenheim Op zaterdag 16 oktober van 11.00 - 16.00 uur organiseren bekende sprookjesfiguren zoals Sneeuwwitje en Assepoester leuke activiteiten voor de kinderen. Vlakbij in Zoeterwoude Rijndijk (afslag A4, richting Alphen aid Rijn) LEVARI) r De Paauw blijft zitten met bruidsduiven wassenaar suzanne barbier Trouwen is hot. Steeds meer geliefden willen hun geluk met een officieel ja-woord bekroond zien. De populariteit van de gang naar stadhuis en kerk zorgt voor een nieuw probleem. Hoe slaag je er als bruidspaar in dat jouw 'mooiste dag' opvalt, als iedereen in de vrienden kring ouderwets in het huwe lijksbootje stapt? Met een zakje suikerbonen komt geen stel meer weg. De noodzaak om een orginele bruiloft te plan nen, stuwt de trouwlustigen tot creatieve hoogtes. Complete circussen rukken tegenwoordig uit om de dag op een bijzonde re manier aan te kleden. In het drukbezochte Wasse- naarse raadhuis De Paauw kun nen ze daarover meepraten. Het ontlokte wethouder Van Dijk (WD) de uitspraak dat de toestanden rond de plechtig heid 'stee.ds doller' worden. Aanleiding voor de bestuurder is een populair bruidstafereel dat het romantische plaatje compleet maakt: het oplaten van witte sierduiven. De dui ven, symbool van liefde en hu welijkse trouw, brengen nogal wat commotie teweeg onder Wassenaarse raadsleden en dierenambulance. Als de foto's eenmaal zijn gemaakt, vergeet het bruidspaar namelijk de vo gels te vangen en zelf vinden ze hun weg niet meer terug naar huis. Pagina 17: Het bruidsritueel 'loopt de spuigaten uit' persbureau cerberus De 34-jarige, in Sassenheim woonachtige Brit die vorige zo mer tot twaalf jaar cel werd ver oordeeld wegens drugshandel, moet 63 miljoen gulden van zijn drugswinsten aan de staat terugbetalen. Die vordering werd gisteren voor de Haagse rechtbank tegen de topcrimi neel ingesteld. Over de precieze hoogte van het bedrag dat de Brit met zijn criminele activiteiten heeft ver diend. bestond gisteren veel onduidelijkheid. De advocaat van de Sassenheimer zette vraagtekens bij dë berekenin gen van de winst. In afgeluister de telefoongesprekken vielen getallen als 'tienduizend', maar volgens de raadsman was het niet duidelijk of er werd gespro ken over Nederlandse guldens, Engelse ponden of grammen harddrugs. De hoogte van te ontnemen winst kan niet alleen van financieel belang zijn: bij niet betaling kan een gevange nisstraf van maximaal zes jaar volgen. De rechtbank besloot daarom op verzoek van de ad vocaat van de Engelsman de leider van het strafrechtelijke fi nancieel onderzoek als getuige te laten horen. Hij moet uitleg gen hoe de drugswinst precies is berekend. Een verzoek om ook een Engelse politiefunctio naris te horen, werd vooralsnog door de rechtbank afgewezen. Op 31 januari volgend jaar is een volgende zitting over de ontnemingsvordering. Op die zitting wordt aan de hand van de gegevens van het verhoor van de Nederlandse functiona ris besloten, of het nodig is als nog zijn Engelse collega te ho ren. Als dat niet hoeft, wil de rechtbank in maart uitspraak doen, anders laat een oordeel tot mei op zich wachten. De Britse crimineel zit inmid dels vast in de extra beveiligde inrichting in Vught. Daar is hij in een vechtpartij verwikkeld geraakt, waarbij één dode viel. Wanneer de man voor die zaak voor de rechter moet verschij nen, is nog niet bekend. POWER Zonnestroom van eigen huis oven - kookplaat - afzuigkap - koelkast - vaatwasser rancicrs: SIEMENS (gaukr A.s. zondag geopend: Stoutenbeek, Montèl, Lederland, Valhal, Houweling, Baalbergen, Kooreman en Slaapkamercentrum. Gesloten: Mijnders en Chairity. Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Meer informatie: 071 - 541 65 85. MEUBELPLEIN LEIDERDORP VAN 10 TOT 17 UUR Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Adre Plaats: orglng) Postcode: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch üS Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. V.Ieidschd.igblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1