lan nieuwe polder in 't Joppe slaat aan BIJZONDER Regio Bruidsritueelloopt de spuigaten uit 'lstraffen voor ontucht ee broers Leiderdorp Legging van verkrachte vrouw wordt onderzocht Openbare basisschool in Poelgeest wordt een 'brede school Leiderdorps politieteam plukt hennepkwekerij kaal 16 OKTOBER 1999 iderzoek oorzaak wateroverlast keest* De gemeente Oegstgeest erkent dat de bewoners hëTËürowoningenproject in Poelgeest wateroverlast heb- MWe willen zo snel mogelijk duidelijkheid hebben over de aak", aldus een gemeentelijke woordvoerder. In opdracht de gemeente gaat de aannemer zo snel mogelijk het onder- dse drainagesysteem doorspuiten. In tweede instantie is Ie bedoeling dat gemeente en aannemer gezamenlijk naar oplossing voor de vochtproblematiek gaan zoeken. igrazing in Meijendel'-excursie gjMR* Duinwaterbedrijf Zuid-Holland houdt zaterdag 30 oer een excursie met als thema 'Begrazing in Meijendel' in «naar. Er wordt een kijkje genomen bij de paarden en en in het duingebied. De excursie begint om 10.00 uur bij irreiningang aan de Wassenaarseslag tegenover de Vleijs- laan. Aanmelden kan bij bezoekerscentrum Meijendel tus- 10,00 uur en 16.00 uur. Het telefoonnummer is 070- 276. Kring krijgt computer PTT [GEESTBasisschool De Kring in Oegstgeest heeft gisteren computer gekregen van de PTT Post. Het is een van de 200 niters die het postbedrijf schenkt aan verschillende onder stellingen, ter gelegenheid van zijn 200-jarig bestaan. erechtshof in Den Haag twee broers uit Leider- (46 en 35) wegens mis- en verkrachting van hun nichtjes veroordeeld tot van respectievelijk n maanden en een jaar. Ie periode van 1979 tot werden de meisjes, die geen twaalf waren, de broers misbruikt. De van de twee Leiderdor- lekende bij de rechter commissaris, dat hij een van meisjes veertig keer had ver kracht, maar ontkende dat tij dens de zitting in hoger beroep twee weken geleden. Tegen de man werd twee jaar onvoor waardelijke celstraf geëist. De jongste van de broers be kende, dat hij tussen 1982 en 1988 ontucht pleegde met de nichtjes. De straf die het hof aan hem oplegde was gelijk aan de eis. Beide mannen hadden het hof om voorwaardelijke straffen gevraagd. W. Donders van de dierenam bulance Wassenaar vindt dat het bruidsritueel met de duiven inmiddels 'de spuigaten uit loopt'. Hij heeft de afgelopen maanden zo'n veertig duiven weggehaald die de weg naar huis niet konden vinden. De dieren verschansen zich in de vensterbanken en laten zich pas vangen als ze uitgeput zijn. ,,Het moet verboden worden. Je kan niet bij elke trouwerij een zooi duiven loslaten. De duiven die ik bij het raadshuis ophaal, gaan naar de kinderboerderij, maar die krijgen ook weer jon gen. Dat houdt een keer op." Ambtenaar van de burgerlijke stand in Wassenaar, Krapels, geeft toe dat er momenteel een stel sierduiven voor De Paauw rondscharrelt, maar verder dan een 'vervelend incident' wil ze niet gaan. „Twee weken gele den zijn er voor het eerst in tien jaar tijd twaalf sierduiven ach- tergejaleven na de plechtigheid. We hebben de zes bruidsparen van die dag allemaal gebeld om te vragen of het hun duiven zijn, maar niemand weet ervan. Binnenkort komt er een dui venmelker de dieren ophalen." Dat de paren de duiven zijn vergeten, vindt Krapels niet zo vreemd. De stellen krijgen van te voren nadrukkelijk te horen dat het verboden is om duiven vrij te laten, maar het is de cere moniemeester die het vaak niet Geen duiven, maar wel confetti voor dit bruidspaar dat zojuist De Paauw heeft verlaten, foto mark lamers nodig vindt om zich aan het verbod te houden. „Men willen de bruiloft steeds grootser vie ren en trekt zich niet zoveel aan van wat mag. Het is hier ook verboden om rijst te gooien. Toch is er altijd wel een tante die vijf kilo in de auto heeft lig gen, dat hou je niet tegen. Maar het wordt steeds gekker: bin nenkort laat er iemand slangen vrij omdat 'ie dat nou eenmaal graag wil. Wij kunnen van de burgerlijke stand natuurlijk geen agent gaan spelen." Krapels vindt de commotie onder de raadsleden over de sierduiven eigenlijk maar over dreven. „Iedereen noemt een ander getal. We hebben hier echt geen tientallen duiven zit ten. Er zijn er twaalf achterge bleven, dus laten we de boel niet opblazen. De Paauw heeft geen overlast van duiven. Er is geen sprake van vervuiling en er blijven er ook nooit achter. De enige duiven die hier nor maal gesproken worden vrijge laten zijn postduiven. Die zijn al thuis voordat het bruidspaar goed en wel op het bordes staat." •ineie en Wannond zetten wel vraagtekens bij haalbaarheid e voor een nieuw stuk polder in de Warmondse Joppe kan rekenen op enthousiaste reacties van ivincie Zuid-Holland en de gemeente Warmond, tten echter wel vraagtekens bij de haalbaarheid. om 't Joppe gedeelteijk droog te leggen is af- ig van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer een samenwerkingsverband van agrariërs in het ten zuiden van de Kagerplassen. ID «JUDY NIHOF liging presenteerde gis- p het Warmondse ge- ïuis haar ambitieuze or een andere inrichting oppe. „Er zit heel veel )g in het plan, maar er nog heel veel vragen", Varmondse burgemees- der Wel na afloop van ikbezochte presentatie, et een probleem dat er ieg grond voorhanden het creëren van een tuk polder. Van der Wel e desondanks dat de ge- als 'direct belangheb- serieus naar het VAN- plan zal kijken. De strekking van het plan van de agrariërs is om kostbaar zand uit 't Joppe te halen en er heel veel waardeloze - maar schone - grond in terug te gooi en waardoor een nieuw polder gebied kan ontstaan. Volgens de VAN is dan iedereen blij: re creanten, agrariërs, de gemeen te Warmond, de provincie en andere instanties. Zo profiteert de gemeente Warmond volgens de VAN omdat zandwinning lu cratief is. Ook het storten van grond - die vrijkomt bij projec ten als de HSL en de verbreding van de A4 - in 't Joppe levert de gemeente geld op. Geld dat' Warmond goed kan gebruiken voor het bekostigen van nieuwe recreatieve voorzieningen. De VAN denkt aan het reali seren van een poldergebied waar weidevogels, zoals de ver dwenen kemphaan, zich thuis- voelen. Dit terugbrengen van specifieke vogelsoorten is iets waar de provincie zich al lange re tijd sterk voor maakt. Wat de provincie ook toejuicht is het plan van de VAN om de circa 260 woonboten die nu op ver schillende plekken in de Kager plassen liggen, te concentreren in het water aan de zijkant van het eiland Tengnagel. Hierdoor wordt het mogelijk om de bo ten centraal aan te sluiten op het riool. Die aansluiting op het riool - volgens de wet straks verplicht- vormt in de huidige situatie een probleem, omdat de boten zo verspreid liggen. De VAN zelf heeft uiteraard ook veel belang bij het plan, dat is ontworpen door studenten van een agrarische hogeschool. Door het gedeelteijjk t" Sporters willen juist méér water In watersportkringen is gisteren kritisch gereageerd op het idee voor drooglegging van een deel van 't Joppe. Het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond (KNWV) wil juist meer water, in plaats van minder. „We zijn net bezig met een project om de Kaag uit te breiden", aldus Henk Jesse van de KNWV. Als er een stuk van 't Joppe afgaat, wil de KNWV elders compensatie. De Vereniging Agrarisch Natuurbeheer (VAN) wil in haar plan het verlies van water compenseren door de kwaliteit van de wa tersportvoorzieningen te verbeteren. Zo denkt de VAN aan het maken van meer aanlegplaatsen en het minder diep maken van 't Joppe, zodat een 'veiliger, rustiger vaarwater' ontstaat. Leen Menken, voorzitter van de 1800 leden tellende Konink lijke Watersportvereniging De Kaag pleitte wel voor een blijven de goede ontsluiting van de jachthavens en een goede doorgang voor de zeilers. Met een minder diepe plas zouden volgens nem veel zeilers wel blij zijn. „De diepte heeft invloed op de golfslag en dat wordt door veel zeilers als vervelend ervaren." gen van 't Joppe vermindert de wateroverlast voor de boeren. Verder zijn de agrariërs erbij ge baat dat veengrond, die vrij komt bij projecten als HSL en de verbreding van de A4, in 't Joppe wordt gestort. Anders dreigt de grond te worden op geslagen op boerenland, dat daardoor onbruikbaar wordt. Gisteren maakte een vertegen woordiger van het HSL-project Bart Keijzer d: 45 jaar i/functie: werk bij Kooreman tdviseurs Woord- Stichting Promo- eubelplein Leider- iijke staat: gehuwd, inderen plaats: Leiderdorp \wfavoriete meubelstuk? in zijn algemeenheid, et meubelstuk waarbij 'ers het minst worden door de functie die het fcben. Je hóeft er alleen ts in te kunnen leggen, •re meubels is de functie ijk, waardoor een 'er er niet al te veel mee t een kast kun je vele op. Als ik nu een kast uitzoeken dan zou ;ntje zijn in Art Deco- zou ook een replica zijn. i des Bouvrie uw huis- pnieuw inrichten? tchien gaat hij wel en- 'n doen... Als je, zoals madviseur' aan de deur Jgen, dan richt je je n zeker zelf in? Overi- d ik wel dat Des Bou de branche veel goed laan, hoor. Hij is toch or. En hij heeft zijn Td weten te verkopen. 'grote voorbeeld? ieeld? Dat werkt zo is het leven te dyna st. Je wordt gevormd "ipuf van weet ik hoe- veel mensen. Eén persoon noe men zou onrecht doen aan al die mensen die je gedurende je hele leven tegenkomt en van wie je iets opsteekt. Waar kunt u helemaal in op gaan? Ik ga op in mijn dagelijkse werkzaamheden. Als mijn vrouw 's ochtends zegt: hou er rekening dat we vanavond een verjaardag hebben, dan ben ik dat 's avonds alweer vergeten. Mijn werk vult een groot deel van mijn hersenpan. Welk talent zou u willen heb ben? Ik zou werkelijk creatief, echt innovatief willen zijn. Maar dat zijn maar heel weinig mensen. Ik moet het hebben van het af kijken. Als je mij het kunstje leert, kan ik het nadoen. Wat neemt u zich telkens weer voor en doet u vervolgens niet? Ik neem me heel vaak voor om dingen op een rustige manier te doen. Ik voel me altijd heel sterk aan tijd gebonden. Dat maakt onrustig. (Grijnst) Mijn vrouw noemt het drammerig. Wat is uw grootste ergernis in Leiderdorp? De moeizame samenwerking met de gemeente. Het is moei lijk om met de gemeente tot een vruchtbaar resultaat te ko men. Ik weet wel dat de ge meente niet iedereen tevreden kan stellen, maar soms loop je gewoon tegen een muur of gaan dingen anders dan is afge sproken. Natuurlijk zijn er ook dingen die goed gaan, maar er zijn ook dingen die ons heel veel geld kosten, bijvoorbeeld door verkeerd beleid. En soms betalen we dingen maar zelf, omdat ze er anders niet zouden komen, zoals de borden die nu bij de nieuwe rotonde staan. Welke Leiderdorper mag van u een lintje krijgen? Iemand die zich langdurig voor de Leiderdorpse ondernemers heeft ingezet: Jan Minnee bij voorbeeld. Een door- en door Leiderdorper die heel veel heeft en nog steeds doet. Wat is uw sterke punt? Door mijn gedrevenheid en door zo consistent mogelijk te zijn heb ik dingen kunnen be reiken. Welke periode in uw leven zou u over willen doen? Ik vind dat je jezelf afbreekt als je gaat roepen dat je dingen over wilt doen. Dingen zijn ge lopen zoals ze zijn gelopen. TEKST: JUDY NIHOF FOTO HIELCO KUIPERS DEN HAAG/LEIDERDORP PERBUREAU CERBERUS De Haagse rechtbank gaat de gescheurde legging laten on derzoeken van de vrouw die op 24 augustus '97 in het Leider- dorpse Ibishotel zegt te zijn ver kracht door een 41-jarige Utrechter. De Utrechter stond twee weken geleden terecht bij de Haagse rechtbank. Hij hoor de toen anderhalf jaar cel, waarvan een half jaar voor waardelijk eisen. De rechtbank zou deze week vonnis wijzen, maar heeft besloten nader on derzoek te laten uitvoeren door het gerechtelijk laboratorium. Onderzocht zal onder meer worden of de gaten in de witte legging 'oude gaten' betroffen of dat het gaat om echte scheurgaten, die zijn ontstaan als gevolg van een schermutse ling. De Utrechter ontkent name lijk dat hij de vrouw met geweld 'nam' in het Ibishotel. Hij zegt dat de vrouw vrijwillig met hem meeging naar een kamer die hij had gehuurd. De man had de vrouw in een Utrechtse winkel aangesproken en toen na een praatje naar haar woonplaats Leiden teruggebracht. Een paar dagen later had ze hem gebeld. De gescheiden streng-gelovige Marokkaanse (ze draagt altijd een hoofddoekje) maakte een afspraakje met haar landgenoot in het Ibishotel, waar ze volgens haar alleen zouden koffiedrin ken. Ze zei dat de man haar overdonderde en haar meetrok naar zijn kamer waar hij haar foto's van half ontklede vrou wen liet zien. Daarna zou hij haar hebben verkracht. En daarbij zou de legging zijn ge scheurd. Volgens haar dochters is de vrouw niet meer dezelfde sinds die avond. CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 ERNA STRAATSMA De openbare basisschool in Poelgeest wordt een zogeheten 'brede school'. Dat betekent dat de nieuwe Oegstgeestse school straks kinderen onderdak kan bieden van acht uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. Buiten de normale lestijden is er voor-, tussen- en naschoolse opvang. In de avonduren zouden vol wassenen uit Poelgeest het schoolgebouw moeten kunnen gebruiken. Bij de bouw van de eerste school in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk wordt al reke ning gehouden met de moge lijkheden om het gebouw ook buiten de normale lesuren te gebruiken. „De tijd is voorbij dat scholen alleen tussen 9 en 3 gebruikt werden", zegt onder wijswethouder H. Steens (Leef baar Oegstgeest). „Ik denk dat de school een heel belangrijke ontmoetingsfunctie in de wijk moet hebben." De school krijgt daarom een 'multi-functionele ruimte', die ook als amfi-thea- ter kan dienen. „Grote groepen uit de wijk kunnen die ruimte gebruiken", zegt Steens. „De ruimte moet ook een podium- functie krijgen, die helemaal losstaat van het gebruik dat de school er zelf van maakt. Steens hoopt al dit schoolsei- zoen de 'brede school' te begin nen in het huidige noodge bouw in Poelgeest. Ze is daar over al in overleg met de schoolbesturen en instanties op het gebied van kinderopvang. „We willen proberen om nog dit jaar met de brede school te beginnen. Er is een grote be hoefte aan een school die ook voor en na schooltijd kinderop vang kan bieden." De brede school begint voor alsnog als experiment in Oegst geest. Maar als het bevalt wil Steens de werkwijze ook invoe ren op andere scholen. „We willen er bijvoorbeeld ook al re kening mee houden bij de ver huizing van de Montessori school naar de Poelweijde- school." Voor de basisschool in Poel geest is onlangs de eerste paal geslagen. De school wordt eind 2000 in gebruik genomen en biedt ruimte aan zo n 250 kin deren. Het ontwerp voor de school is van H. Hertzberger en is een dependance van de Ou denhof- Bokkesprongschool echter duidelijk dat er naar ver wachting 'slechts' 600.000 ku bieke meter grond vrijkomt. Voor het maken van een nieu we polder zijn miljoenen kubie ke meters nodig. Ook de zandwinning uit de Warmondse plas kan voordelig uitpakken voor de agrariërs. Dan hoeft er geen zand te wor den gehaald uit de Rode Polder en de Bospolder, waar de agra riërs in dit gebied niet op zitten te wachten. De provincie Zuid- Holland verricht momenteel onderzoek naar de mogelijk heid van zandwinning in deze polders. Hoeveel zand er uit 't Joppe kan worden gehaald, weet de VAN echter niet. Hier naar wil zij nader onderzoek doen. Veel zaken moeten nog verder worden uitgezocht, stelt VAN-voorzitter K. van der He den. Daardoor wordt het een project van lange adem. „Maar we hebben, toen we dit plan maakten, ook echt niet gedacht: over twee jaar moet het gereali seerd zijn", aldus de voorzitter. De vrouw zou zich zo hebben geschaamd voor het gebeuren dat ze er met niemand over dorst te praten, maar ze had twee weken later zelf een soort val voor de man opgezet. Ze wist niet waar hij woonde en wat zijn échte naam was en daarom maakte ze een nieuwe afspraak met hem in hotel de Bijhorst in Wassenaar. Daar zou ze zich opnieuw hebben la ten gebruiken, enkel en alleen om hem te kunnen pakken. Toen de Utrechter onder de douche stond, griste ze zijn sleutels weg en liet de politie bellen door de receptioniste. De politie rekende de man in. De Utrechter ontkent in alle toonaarden, maar heeft geen verklaring voor de -in zijn ogen- valse beschuldigingen. Hij kent de vrouw verder niet. Officier van justitie mevr. mr. M. Plasman gaf tijdens de zit ting van twee weken gelden toe dat het bewijs 'mager' was. Mo gelijk moet de legging de door slag geven. De zaak zal over enige tijd worden voortgezet. De 'oogst' van de geslaagde ontmanteling van de wietkwelcerij in Leiderdorp. foto mark lamers LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN 't Was een mooie oogst gister morgen voor het Leiderdorpse politieteam: 1152 volwassen hennepplantjes („Maar het kunnen er ook 1153 zijn"), met een straatwaarde van honderd gulden per stuk. Een bedrijfspand op industrieterr- rein De Baanderij, getooid met de versluierende tekst Groothandel in buitenlandse levensmiddelen, bleek een professionele wietplantage te herbergen. „Nooit wat van ge merkt", zegt personeelslid N. van Haasteren van een elek trotechnisch bedrijf aan de overkant. Dat verbaast teamchef A. Gravekamp niks. In de bijna leeggeruimde, maar nog steeds broeierige 'kas' op de bovenverdieping aan de We- versbaan wijst hij naar de ra men. „Die waren helemaal dichtgeplakt met folie. Daar komt geen sprietje licht door naar buiten. En er zat profes sionele afzuiging in. Tja, da's net als met opgevoerde brom mertjes: je mag er niet mee rij den, maar de spullen ervoor kan je zo in de winkel halen." Terwijl de politiemannen af en aan lopen met grote tur bolampen, dekken een paar gemeentewerkers de geurige wagenlading af miet een zeil. Aan de grijper waarmee de plantage is leegge.'haald hangt een mooie volle plant. „Jan, d'r groeit wat uit je kraan", roept de een naar de ander. Het is twaalf uur. De inval begon om kwart over negen. „We hebben een aardig poos- sie getobt om de deur open te krijgen." De invul vond plaats 'op basis van informatie die bij de korpsrecherche bekend was'. Naast de mededeling dat er (nog) geen aanhoudingen zijn verricht, en dat niet de ei genaar maar de huurder de zwarte piet krijgt, is dat alles wat het de p-olitie daarover kwijt wil. Volgens Gravekamp is de wiet op zich iiiet eens zozeer het probleem. „Het hoofdfeit is eigenlijk da t de stroom ille gaal wordt afgetapt. Er wordt landelijk gespiroken over lega lisering van hennepkwekerij en, dus dat ia 't punt niet." Hij doelt op de recente pleidooi van twintig; burgemeesters. Ook Leiden liiet onlangs weten daar wel voor te voelen. Gra vekamp weet niet of de in be slag genomen wiet voor de Leidse mark t was bestemd. In de herfstvakantie is er voor kids van alles te beleven in de Bijenkorf. In de Kinderwereld kun je je laten schminken als stoere tijger of dinosaurus. En je kunt op de foto met een levensechte T-Rex van 3 meter hoog. Durf jij te komen? De Bijenkorf zet de toon de Bijenkorf (2^|

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17