ÏINGEN 'VOORBIJGAAN looienwas stampen en koffiezetten voor de paters Leiden Regio ■RDAG 16 OKTOBER 1999 CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 ne Zwetsloot werd op 26 februari geboren op de Haarlemmerweg. Op boerderij vlakbij de Maresingel. Daar ht zij haar jeugdjaren door, tussen en, schapen en varkens. Tussen irduikers en tussen de paters van de ebrugkerk die geregeld langskwamen. Uiteindelijk kwam zij ook in die Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat te werken, als huishoudster. In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt zij over haar leven op de boerderij en haar werk als huishoudster tussen de geestelijken. Leidenaars blikken terug op hun verleden boerderij was een van de je boerderijen in de stad. fcroenoordstraat stond er :n. En op de Lage Rijn- laar de onze was echt jroot, de grootste. Zo'n koeien, nog wat jongvee, en en een paar varkens •n we. We'hadden veel en een enorm stuk land, Broek en Simontjespol- u ligt daar de Merenwijk. Ln de Zijl was het allemaal id en ons land liep tot aan looi bij de Pasteurstraat, an, bij de Zijl, hadden we lotje liggen. Daar reden ar toe met paard en wa- net de melkbussen. Die we op het bootje om laar de koeien te varen. En melken, kwamen we erug met de volle bussen, kinderen waren er thuis nog een zusje van me ;1 jonge leeftijd overleden, is altijd gezellig op de :rij. Radio hadden we liet, dat kwam pas in de We kletsten en we in. Zo heb ik thuis leren issen. Of we zaten te erger-je-nieten. We wa- altijd, vroeger mochten lit ergens heen. We gin- ker drie keer in de week Hartebrugkerk; in elk ïaar de schoolmis op dinsdag en vrijdag. Af en toe gingen we 's avonds nog wel eens naar het lof toe, een ge bedsdienst met Latijnse liede ren. En we gingen naar school, de Mariaschool op de Haarlem merstraat, bij de nonnetjes. Verder kwamen we het huis niet uit. Dat hoorde zo, pa was daar heel streng in. Maar goed, het was een hele andere tijd dan nu. Wij kinderen zaten er niet zo erg mee. Mijn vader Willem dreef de boerderij samen met twee broers, oom Jan en oom Simon. Ik heb zelf niet veel op de boer derij geholpen. Ja, af en toe met hooien. Ik was de oudste en er was genoeg te doen in de huis houding. Het liefst had ik willen doorleren, onderwijzeres willen worden, met handenarbeid. Maar dat is er nooit van geko men. Ik moest leren naaien van mijn vader. De dienstbode ging trouwen ep ik moest thuis ko men werken. Heel jammer, ik had negens en tienen op mijn rapport. Makkelijk was het niet op de boerderij. Onze dienstbode ver diende vijf gulden per week, maar soms was er geen geld om uit te betalen. En als ik uit een jurkje was gegroeid, kreeg een jonger zusje het. Koeien waren nog niet verzekerd, zoals nu. Als er dus eens eentje dood ging, was dat een enorme strop. In de oorlog was het druk op de boerderij. Kort na de capitulatie in mei werden er Duitsers bij ons ingekwartierd. Zes tot acht Duitsers meen ik, met hun paarden. Ze zijn er maar een paar maanden geweest. Daarna hadden we twee onderduikers. Die jongens aten gewoon met ons mee. Eentje is een halfjaar gebleven, de ander zelfs twee jaar. Pa was veehandelaar, net als veel joden voor de oorlog. Hij had veel contact met ze. Voor diverse joden heeft hij ook elders onderdak verzorgd. Toen er een razzia dreigde, hebben we zelfs even zestien onderdui kers gehad. Die zaten achter op de hooizolder. Gelukkig kwamen de Duitsers ook niet zo vaak langs bij ons. En om ze weg te houden haal den we ook wel eens een trucje uit. Een broer van mij had een vriend op het stadhuis. Hij kreeg van hem af en toe plakka ten mee, dat er mond- en klauwzeer was uitgebroken. Die hingen we dan op, dan bleven de Duitsers weer even weg. Wat ik me ook nog uit de oorlog herinner, was dat er op een ge geven moment geen elektrici teit meer was. Dan ging ik 's zo mers wel eens om vier uur Met paard en wagen bij de boerderij. Jeanne zit direct rechts naast oom Simon. „We hadden veel stallen en een enorm stuk land, in de Broek en Simontjespolder." FOTO JEANNE ZWETSLOOT 's nachts mijn bed uit om was te stampen, als het daarvoor overdag te heet was. Op het for nuis werd dan water gekookt en dat werd dan in een hoge tobbe gedaan, met zeep er bij. En dan stampte ik de was met een stamper. Mijn vader overleed kort na de oorlog, in 1949. En daarna nog een van zijn broers. De boerde rij werd toen te groot en is ver kocht. Die boerderij staat er nu niet meer. Een tijdlang heeft daar nog de garage van Elam gestaan, nu staan er apparte menten. Het enige wat nu aan de boerderij herinnert is de gro te boom die daar nog langs de weg staat. Die stond voor onze boerderij. Hoe dan ook, na de verkoop van de boerderij ver huisde mijn moeder naar Den Hoorn, bij Delft. Ik ben in Lei den blijven wonen, op kamers. Ik ging in de huishouding wer ken. Bij een gezin met twee kin deren, later bij een onderwijze res. En van de Hartebrugkerk vroegen ze me een paar keer te helpen op de pastorie. Af en toe was er wel eens een trouwerij, waarbij ze wel wat extra werk konden gebruiken. Voor de oorlog had ons gezin al veel connecties met de paters van de Hartebrugkerk. Wij gingen vaak naar de kerk. Al mijn broers zijn er misdienaar ge weest. En als de paters op huis bezoek gingen in de wijk, kwa men ze bij ons de fiets stallen. In de oorlog bleef dat contact. Pa kocht schapen op Texel, plaatste ze vervolgens bij boe ren hier in de omgeving en ver kocht ze uiteindelijk. De op brengst van de schapen ging naar het Antonius Clubhuis waartoen onder meer een jeugdpatemaat zat. Verder brachten we een paar keer per week melk naar de pastorie en af en toe wat vlees. Maar pas in 1959 kwam ik in dienst van de Hartebrugkerk. Pastoor Tijnagel had me zo'n beetje gesmeekt om er te gaan werken. Een goede man was dat. Heel vaderlijk. Eigenlijk te goed. Als er bijvoorbeeld een vrouw kwam bedelen met een klein kind, dan smolt zijn hart. Dan gaf hij van alles. Soms heb ben we hem ook wel eens in bescherming genomen. Dan zeiden we gewoon dat hij niet thuis was. Anderhalf jaar nadat ik was gekomen, overleed hij. Daarna kwam pastoor Van Ber- kel, ook een goede man, maar heel anders. Meer een keurige heer. Daarna zijn er nog heel wat pastoors geweest. En pa ters. Pater Van Swellem, pater Demmers, pater Vermeulen, pater Hagen. En pater Verwin den, die nu nog pastoor is. Dat is de laatste die ik daar heb meegemaakt. Uiteindelijk heb ik er 30 jaar ge zeten. Na 25 jaar heb ik een pauselijke onderscheiding ge kregen. Ik zat daar dag en nacht. Met nog een huishoud ster. Zij kookte meestal het eten, ik deed de kamers en schonk koffie bij vergaderingen. We verzorgden ook wel eens de koffietafel bij een trouwerij of een begrafenis. Dat viel buiten onze werkzaamheden, dat was een extraatje voor ons. Dat geld dat ik daarmee verdiende, heb ik altijd apart gehouden. Met het geld dat ik in de loop der ja ren heb gespaard, heb ik uitein delijk rijles genomen. Voor zes gulden per uur, dat weet ik nog goed. En later heb ik er een au tootje van gekocht. Als ik een dagje vrij heb, ga ik weg met de auto. Dat is gewoon ontspan ning. Ik ben nooit getrouwd, de auto is mijn man zeg ik wel eens. Ook in de pastorie was het al tijd gezellig. Ik herinner met de sinterklaasavonden nog goed. Met een kopje koffie en een glaasje. Van tevoren maakte ik voor iedereen een rijmpje en een surprise, voor iedere pater een aardigheidje. Daar was ik een hele tijd mee bezig. Dan maakte ik bijvoorbeeld een ezel van een oude legerdeken. Soms verstopte ik de pakjes. In de fietsenstalling of zo. We zaten daar met zeven man nen tegelijk, de pastoor en zes paters. Later werden dat er minder. Het was een echte mannengemeenschap, maar daarmee heb ik nooit proble men gehad. Het ging goed, het was niets meer dan een huis houden met grote mannen. Ik mocht ze allemaal bij de voor naam noemen, maar ik heb al tijd pater gezegd. Heb altijd u gezegd. Paters zijn tenslotte priesters hè. Ik kom nog steeds in de Harte brugkerk, als vrijwilligster help ik daar. Stofzuigen, de boel ver sieren voor een trouwerij. Ik kan niet de hele dag thuiszitten en niks doen. En ik ben een ge boren en getogen Hartebrug- ger, ook al heb ik geografisch nooit tot die parochie behoord. Maar ja, vanaf mijn prilste jeugd heb ik met die kerk te maken gehad. Zo gaat dat." HERMAN JOUSTRA FOTO HIELCO KUIPERS t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Maandag 16 October HAZERSWOUDE - Uit goede bron hebben we vernomen, dat hoogstwaarschijnlijk eerstdaags zal woren overgegaan tot het bouwen van een Katholieke Zusterschool, in de nabijheid van de R.-K. kerk, gewoonlijk genaamd 'Het Zwaantje'. WASSENAAR - Het is thans zoo goed als zeker, dat met 1 November een automobieldienst tus- schen Den Haag en Wassenaar geopend zal worden. De remise is sinds eenigen tijd gereed. De rijtuigen echter ontbreken. Met een rijtuig, grooter dan men meende te maken, is verleden week een proefrit gedaan. Daar dit in de ge bouwde remise geen plaatsing kan vinden, is gezocht naar een ander onderkomen. Nu dit gevonden is, kunnen we spoedig een dienstre geling en een tarief te gemoet zien. GEMENGD NIEUWS - De Vereeniging voor ver beteringvan Vrouwenkleeding heeft besloten tot de uitgave van een maandblad met afbeel dingen van onder- en bovenkleeding, aan te vangen 1 November a.s. ANNO 1974 Woensdag 16 oktober ZOETERWOUDE - Eigenhandig heeft burge meester Detmers van Zoeterwoude gistermid dag het cash en carrybedrijf 'De Bron' aan het Westeinde 2 gesloten. Om half vier kwam de burgemeester in gezelschap van vier ambtena ren het terrein van de heer Overdevest, die zet baas is in de cash en carry, op en sloot voor de ogen van de verbaasde zetbaas en zijn klanten de deuren. Het bedrijf dat eigendom is van de heer Janson uit Zoetermeer, is echter vanoch tend weer opengegaan. Het bedrijf is gesloten omdat het in str.jd is met het bestemmings plan landelijk gebied, zo verklaarde gemeente secretaris Winselaar. De Bron draait al vier jaar in Zoeterwoude. Moeilijkheden met de ge meente heeft de heer Overdevest echter pas gekregen in mei 1973. Toen is de zaak voor de rechter gebracht. Een uitspraak is nooit ge daan. De zaak werd geseponeerd. Gistermid dag stond de burgemeester voor zijn neus. "Ik heb hem om een gerechtelijk bevel gevraagd maar dat heeft hij niet gegeven. Ik geloof dat de burgemeester dat ook niet heeft. Daarom ga ik gewoon door. Als hij met een gerechtelijk bevel was gekomen had ik me er bij neerge legd. Nu niet. We hebben alle papieren en ver gunningen die we nodig hebben om te kunnen draaien." Burgemeester Detmers kon vanmid dag nog niet zeggen welke maatregelen nu te gen De Bron zullen worden genomen. KATWIJK - De Katwijkse agente Hanke Rem merswaal is vanmiddag in eigen huis door de Franse ambassadeur Jacques Senard onder scheiden tot Ridder in de nationale Orde van Verdienste van de Franse Republiek. Zij ont ving deze onderscheiding door haar heldhaftig optreden tijdens de Haagse gijzeling, enige we ken terug. Juffrouw Remmerswaal werd bij de ze actie zwaar gewond. Zij is nog thuis om te herstellen van die verwonding. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dat overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exen Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB 'leiden of door contante betaling aan de balie v Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie wekt •(geen et Leidsch et leidsch

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15