Ik leef met Johannes als mijn beste broertjp God zelf sluit de deur van Noachs ark achter hem Geloof Samenleving ZATERDAG 16 OKTOBER 1999 REDACTIE AAD RIETVELD. VANDAAG 16 Op deze Wereldvoedseldag van de Verenigde Naties, viert de katholieke kerk de heiligendag van Gerardus Majella (1726-1755). Een onop vallende volksheilige uit Napels, die zijn heilig verklaring pas in 1904 ontving. Rond 1935 waren er echter al dertien Nederlandse parochies aan hem toegewijd. Ma jella heeft zijn populariteit waarschijnlijk vooral te danken aan zijn inzet voor de armen, zijn eenvoud, nederigheid en gehoorzaamheid. Luxe was hem een gruwel, en de katho lieke autoriteiten hebben hun best gedaan zijn idealen te propageren. Gerardus Majella is de patroonheilige van kleermakers en 'hopeloze zaken'. 17 Margaretha Maria Alacoque, de heilige van 17 oktober, heeft in de zeventiende eeuw de zoge heten 'Heilig-Hartdevotie' gepropageerd. Wer ken van de mystieke dichteres Hadewych heb ben voor een verbreiding-van deze devotie in de Nederlan den gezorgd. De verering van het Heilig Hart als symbool van de liefde van Christus is in de Middeleeuwen opgeko men, toen het menszijn van 'de Zoon van God' het onder werp van verering werd. Alacoque was een Frangaise en leefde van 1647 tot 1690. Ze trad op 23-jarige leeftijd toe tot de zusters Salesianerinnen. In het klooster kreeg ze visi oenen van verschillende heiligen. In haar belangrijkste visi oen droeg Jezus haar op alle gelovigen te vertellen voortaan op iedere eerste vrijdag van de maand aan de communie deel te nemen, om zijn lijden te herdenken. In China wordt vandaag Chung Yeung gevierd. Het is de ceremonie van 'Het Beklimmen van de Hoogten'. Graven worden in China meestal op heuvels en andere hoogten ge maakt. Het beklimmen van de hoogten betekent in dit ge val een bezoek aan de graven van familie en voorouders. Kwart miljoen gelovigen bij mis iasi Een Roemeense soldaat kust de mouw van een orthodoxe priester voor de kathedraal in Iasi. Een kwart miljoen gelovigen woonden er de mis bij ter ere van de heilige Paraschieva. Sint Paraschieva stierf in het jaar 1600 op 10-jarige leeftijd. Haar ge mummificeerde lichaam wordt elk jaar op 14 oktober in een mis getoond aan de gelovigen. foto epa Vakantiebijbelfeest in Zuid-West leiden In de Bevrijdingskerk in Leiden Zuid-West is komende maandag en dinsdag vakantiebijbeifeest. Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen er knutselen, zingen, toneelspelen en luisteren naar een verhaal uit de bijbel. De activiteit duurt van tien uur tot kwart voor twaalf en de toegang is gratis. 'Wonder 2000' in Kooikapel leiden De evangelisatie-actie Wonder 2000 houdt zondagavond een bijeenkomst in de Kooikapel aan de Driftstraat 49 in Lei den. De spreker is evangelist Aad van de Sande uit Katwijk en de muziek wordt verzorgt door de gospelgroep Destiny. De dienst begint om half acht. Voorzitter soefi's in Spiritueel Café leiden Voorzitter Wite Carp van de Soefi Beweging Nederland houdt zondagmiddag een lezing in het Spiritueel Café Leiden. Hij spreekt over de eenheid van wereldreligies. Het Spiritueel Café houdt zijn bijeenkomsten in grand café Bacchus aan de Breestraat 49. De lezing van Carp begint om half twee. De toe gangsprijs bedraagt 10 gulden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Asch en Erichem, mw. M.W. de Mik-Van der Waal te Leimuiden; te Baarn (parttime voor bijzondere werkzaamheden), mw I.C. Fokkens-De JongteBla- ricum, die dit beroep heeft aan genomen. Bedankt: voor Giessendam Ne- derhardinxveld (wijk 2 Noord), J.A. Brussaard te Wijngaarden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Enkhuizen, A.J. Gunst te Benthuizen; voor Rotter dam-Centrum, M. Karens te Wer kendam; voor Schevemngen, J.J. Tanis te Middelharms. Hans Stolp predikt het christendom van de zuivere liefde *- enschede theo krabbe Met boeken over engelen, we dergeboorte en karma vestigde de voormalige IKON-radiodo- minee Hans Stolp zijn naam. Maar tegenwoordig leest Stolp, die christendom en New Age met elkaar verbindt, weer ge woon in de bijbel. De apostel Johannes is zijn beste vriend geworden. „Ik leef met Johannes als mijn beste broertjezegt Stolp. Want Johannes de Ingewijde predikt de liefde: de 'pure, zui vere, echte, onvoorwaardelijke' liefde, die in ieder mens aanwe zig is. Stolps boodschap is kort, maar krachtig: elk mens kan die 'Christus-kracht' in zichzelf ontdekken. Het is een klein beetje feest in de Grote Kerk aan de Oude Markt in Enschede. Bloemen worden over en weer uitgereikt. Allereerst natuurlijk aan Hans Stolp, de New Age-dominee, die weer een nieuw boek het licht heeft doen zien. En voor zijn uitgever, die Stolp het eer ste exemplaar van Johannes de Ingewijde overhandigt. Uitge verij Ajikh-Hermes boert goed bij al het esoterische en New Age-achtige gedachtegoed. Zelfs boeken over de bijbel pas sen in het fonds, dat het aan breken van de 'nieuwe tijd' heeft uitgeroepen. Johannes de Ingewijde, het is alweer het tweede boek van Hans Stolp in de reeks 'esote risch bijbellezen'. Wat dat is, esoterisch bijbellezen? „Tussen de regels door kunnen we lezen waar het in de bijbel werkelijk om gaat", legt de uitgever uit. „Hans Stolp weet zoveel, hij kan het zo mooi verwoorden." Dan betreedt Hans Stolp het podium. Steekt een betoog van anderhalf uur af, haalt de apos tel Johannes onder het stof van daan en blaast die oude bijbel schrijver weer nieuw leven in. „Het is de tijd van het nieuwe christendom", meent Stolp. Hij bekent 'helderziende' er varingen te hebben gehad, waardoor hij als theoloog niet meer uit de voeten kon met het christendom van zijn jeugd en de universiteit. Na het christen dom van Petrus (het rooms-ka- tholicisme, dat 'de pest heeft aan vrouwen') en het christen dom van Paulus (het protestan tisme, waarin de man 'nog steeds de baas speelt over de vrouw') is nu de tijd van het christendom van Johannes aan gebroken. „We staan op de drempel van een nieuw christendom waarin man en vrouw volkomen gelijk zijn. Het is een christendom waarin christenen zich niet meer beroepen op een uiterlijke autoriteit van paus en bijbel, maar op een innerlijk weten. Johannes en Maria Magdalena zijn de boodschappers van het nieuwe christendom dat in on ze tijd geboren wordt." Zijn gehoor van zoekende veertigers, vijftigers en zestigers spitst de oren. Hans Stolp be gint te vertellen hoe hij eens op het Griekse eiland Padmos via een oud geitenpad in een ka pelletje voor een icoon van de apostel Johannes verzeild raak te. „Ik moest kijken en stilzit ten. Ik moest mijn hart uitstor ten. Plotseling begon de icoon te antwoorden. De gestalte die door de icoon sprak zei dingen die ik pas jaren later begon te begrijpen. Johannes is een le- I! i>oei ht z lil K>U ebn New Age-dominee Hans Stolp: Johannus en Maria Magdalena zijn de boodschappers van het nieuwe christendom." foto gpd vende figuur voor mij gewor den. Iemand die de diepste diepten van het leven heeft ge kend, maar ook de hoogste hoogten. Ik leef met hem als mijn beste broertje." IQeurrijk, rustig en met warmte schildert de New-Age dominee de bijbelse figuur van Johannes. Als enige van zijn leerlingen wijdde Jezus van Na zareth Johannes in de gehei men van het leven in. Na Jezus' dood streek Johannes neer in Ephese in Klein-Azië, waar hij slechts zeven gemeenten sticht te. „Als keizer Diocletianus een nieuwe christenvervolging in zet, wordt Johannes 'krakke mikkig en wel' op 96-jarige leef tijd naar Rome gedeporteerd. Daar geschiedt een wonder. In een bad met kokende olie ge gooid, komt Johannes daaruit ongedeerd te voorschijn. Ze sturen hem terug naar Ephese. Onderweg wordt hij opgesloten op Padmos in een donkere vochtige rotsholte. Daar gaat een wereld voor hem open. Jo hannes krijgt het ene na het an dere schokkende visioen te ver werken. Ze staan opgetekend in zijn bijbelboek Openbaring, dat de weg der mensheid beschrijft tot aan het einde der tijden. Jo hannes mocht de goddelijke wijsheid in zich opnemen. Dan begint zijn eigenlijke taak." Johannes leefde nog vier jaar, betoogt Hans Stolp. „Elke zon dag werd hij gedragen naar de samenkomst van de gemeente. Daar sprak Johannes maar vier woorden: 'Kinderkens, hebt el kander lief. Johannes was maar bezield door één gedachte. De Meester had in hem de Chris tus-kracht wakker geroepen. De kracht van de universele liefde. Johannes wilde niets anders dan dat die kracht in ieder mens geboren zou worden." Wat dan wel die 'Christus- kracht' is? Die vraag terst serieus gesteld, andere vragen die zoi dag ernstig zijn bedoel gaat er gretig op in. ook vakkundig op de gaat hoe het dan met di bij Johannes en in wel icoon op Padmos sprak. „De Christus^ niets anders dan de pure liefde", vat de lezing samen. „De onu tige, onvoorwaardelijk R Mooier kan hij het zeggen. „Liefde die uitgezuiverd is. bek liefde die niet bedi iets terug te krijgen, toont ons hoe we ons nen zuiveren en zover groeien dat de Chrisn in ons geboren wordt. Een misverstand he Stolp dan al opgerui bijbelverhaal over de king van Lazarus uit moet je heel anders Mensen denken dat Je rus terugroept uit Maar zo zit het niet. haal moet 'esoterisch' root worden. Jezus riep Lai andere naam van Joha rug uit de schemer waarin deze drie en dag verkeerde tijdens tact met 'de geestelijk „Op afstand heeft dt n iemand ingewijd. Je )(j^ bindt hem weer me 100j ie chaam." En dat was lutionaire' daad. Omd nes de eerste was die een mysterieschool dingsplaats ging. wordt door het leven wijd. Het gewone lev het lesmateriaal vooi van zuivering en verli" Het geluid van de fonteinen in de tuinen van het Alhambra in Granada is zo krachtig, dat het alle gedachten wegspoelt. Het rustgevende komt van het geluid van stromende water, dat de illusie wekt van eeuwigheid.De heggen in de tuinen van het Alhambra hebben zachte contouren door de takjes die aan alle kanten doorgroeien. De tuin man wil dat niet en brengt ze met een electrische heggeschaar weer in het door mensen gewilde gareel: strak, ongenaakbaar, als kasteelmuren. <Maar de geur van de heggen blijft. En het rustgevende komt van de geur van de heggen. In het verhaal van Noach dat nu in de synagoge wordt gelezen zijn water en geur alles bepa- 2 lend. Vorige week is de leescy- clus van de Vijf Boeken Mozes opnieuw begonnen met het le zen van Genesis 1 tot en met het QQ achtste vers van hoofdstuk 6. God maakt daarin de schepping Xdoor te spreken. Hij 'zegt' iets en het is er. <Het Hebreeuwse woord dat voor 'zeggen' wordt gebruikt is 'amar'. Dat betekent, volgens de grootste joodse commentator <Rashi, hier ook denken en wil len. God wil, denkt of zegt iets en het bestaat. Van alles wat God doet bestaan en waarvan in het eerste hoofdstuk wordt ver- <teld - het licht, de duisternis, de dag, de nacht, het uitspansel, de Haarde, de zon, de maan en de sterren, de planten, de dieren en de mens - zegt Hij dat het goed is. Althans, Hij zegt het niet, hij kijkt ernaar en ziet dat het goed is. Hij maakt de Schepping niet goed door te zeg gen, willen, denken dat de schepping goed is, maar Hij kijkt, ziet en 'weet': goed. Dat is wat het geluid van het water uit de fontei nen in het Alhambra doet en wat meditatie be oogt: het wegspoelen van de ge dachten, van het willen, opdat we kunnen zien zonder te den ken en te willen en daardoor er varen dat het goed is.Maar in hoofdstuk drie is het al mis ge gaan: moord. In het paradijs, de Tuin van Eden, is er een stroom die zich verdeelt in vier hoofd stromen. Op de binnenplaats van het paleis van sultan Boab- dil, de laatste sultan die in het Alhambra woonde, staat een fontein die wordt gesteund door twaalf leeuwen. De binnenplaats met de fontein, de bloemen en de galerij met pi laren als palmbomen in een oase, is bedoeld als replica van het paradijs. Daarom ook ko men er vier stroompjes uit de leeuwenfontein: naar noord, oost, zuid en west, net als de vier stromen in het paradijs. Maar ook deze plek is geen paradijs gebleven. Het kanaaltje dat naar het oosten loopt, komt uit in weer een fontein, die zich bevond in het zwaar gedeco reerde prive-vertrek van sultan Boabdil. Hier werden 36 mannen van een rivaliserende familie afgeslacht. Het rood op de bodem van de fontein is veroorzaakt door oxidatie, maar de legende wil dat het een rest is van het bloed van de onthoof de mannen. Natuurlijk zegt de legende dat een \touw de oorzaak was van de slachting. Deze vrouw van de sultan werd gezien met een van de mannen. Omdat de sultan niet kon zien met wie, slachtte hij ze alle 36 af. Aan ieder paradijs komt een einde. Nadat Kaïn Abel heeft doodgeslagen, houdt het moorden niet meer op. God schept de Schepping en ziet dat het goed is. Hij kijkt nog een keer en ziet dat het vreselijk mis is. Door de mensen 'is de aarde vol van daden van geweld' (Gen. 6:13). Zoals het geluid van het water onze gedachten weg kan spoe len, zo gebruikt God water om alles wat Hij heeft gemaakt weg te spoelen. De zondvloed maakt een eind aan alle leven op aarde, met uitzondering van Noach, de trooster, zoals de betekenis van zijn naam luidt. Noach vindt 'gunst in de ogen van de Eeuwige' (Gen. 6:8) en krijgt de opdracht een drijven de kist van drie verdiepingen te bouwen, waarin hij, zijn vrouw, zijn drie zonen en hun vrouwen en het mannetje en vrouwtje van iedere soort veertien maanden zullen bivakkeren. Overgeleverd aan el kaar, niet wetende wat hen te wachten staat. En aan God, Big Brother zelf, als enige die alles ziet. Hadden Adam en Eva niet van de appel van de boom van kennis van goed en kwaad gegeten, maar een vrucht van de boom des levens die ook in het midden van het paradijs stond verorberd, dan was de mens niet 'slechts' evenbeeld van an, bi lotje 1 ar toe net de in we lljonj as alti irij. R Wel in. Zo God geweest (Gen. 1:27), maar ook godi issen. worden (Gen.3:5). Maar een kniesoor d erger- treurt. Net zijn we geseculariseerd en hebben; uit erg wijdt van het alziende oog van God of v ker dr den een beetje goddelijk dankzij de tele Ie H mera's: we kunnen alles zien, net als Hi laar d die drijft op de woeste wateren zal geen leven zoals de Herald of Free Enterprisf jaren geleden. Die zonk doordat de deiï goed waren gesloten. God zelf sluit de I de zijkant) van Noachs ark 'achter hem commentatoren zeggen: om hem en a' zich in de ark bevindt, te beschermen. I Noach, de trooster. Blijkbaar moet ook den getroost na zijn Grote Verdelgingsa p-i Troost en rust moet Hij krijgen. Als het delijk is gezakt, gaat Noach naar buiten een offer. Hij heeft daartoe dieren die worden geofferd. Die 'brandoffers op het altaar' (Gen. 8:2 ben een verstrekkend gevolg. „Toen de de welgevallige geur rook, zei de Eet hart: Ik zal de aardbodem niet meer wegens de mens die slecht is van joi zal dus niet weer al het leven dodelijk t lijk Ik heb gedaan. De regenboog is het teken dat God aan lofte denkt. Brandoffer. Holocaust in h< Absoluut het verkeerde woord voor del Moord die de nazi's op hun geweten h( geur van brandende mensen is God nie vallig. Het is de laatste keer in deze eeuw datl haal van Noach in de synagoge wordt f Een eeuw vol gewelddaden en 'zondvk Troost hebben wij nodig. Ook daarin a God geworden. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zondag. Noorwegen: Perioden met zon en vooral in het westen ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot 11 graden in het zuiden. Zweden: Zonnig en droog. Middagtempe- ratuur uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot 9 graden in het zuiden. Denemarken: Rustig weer met vooral in de nacht en ochtend kans op mist. Overdag perioden met zon en droog. Kouder met een middag- temperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Afwisselend zon en wolken. Vooral in Ierland, Schotland en het westen van Engeland kans op een bui. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 12 graden op zondag. België en Luxemburg: Wolkenvelden en nu en dan zon. Op de meeste plaatsen droog. Maxima rond'12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral in het noorden wolkenvel den, verder ook nu en dan zon. In de nacht en ochtend eerst nog plaatselijk mist. Zondag in de omgevemg van Bretagne meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur dalend naar omstreeks 14 graden op zondag. Portugal: Wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur dalend naar 16 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Spanje: Eerst nog zonnige perioden. Van het westen uit meer bewolking en enkele regen- of onweersbui en, vooral in het noordwesten mogelijk met flink wat neerslag. Maxima uiteenlopend van 16 graden langs de golf van Biskaje tot plaatselijk 25 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en nu en dan zon en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden. Tunesië: Vooral in het noorden meer be wolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee rond de 25 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. In de nacht en ochtend eerst nog lokaal kans op mist. Zondag vanuit net zuidwes ten meer bewolking en kans op een bui. Maxima uiteenlopend van 15 graden op het Centraal Massief tot 21 langs de Middel landse Zeekust. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en vooral zon dag kans op een (onweers)bui. Maxima ongeveer 24 graden. Italië: Wolkenvelden en nu en dan kans op wat regen. In het zuidoosten ook geregeld zon. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 17 gra den in het noorden tot rond de 24 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt, nu en dan zon en kans op een bui. Middag temperatuur rond 22 graden. Malta: Wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon, in het noorden meer bewolking. Kleine kans op een lokale bui. Middagtempera tuur omstreeks 22 graden. Duitsland: Geregeld zon, eerst in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Za terdag maxima rond 11 graden, zondag kouder. Zwitserland: Vooral in het zuidoosten wolken velden, verder ook perioden met zon en meest droog. Eerst nog kans op mist, met name op de Zwitserse Hoogvlakte. Middag temperatuur uiteenlopend tus sen 11 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden. Oostenrijk: Afwisselend zon en wolkenvel den en bijna overal droog. Maxi ma rond 14 graden op zaterdag, zondag kouder met maxima rond 11 graden. ZONDAG 17 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.08 Zon onder 18.42 Maan op 15.28 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.00 21.20 08.33 20 53 Laag 04.55 17.04 04.36 16.45 MAANDAG 18 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.10 Zon onder 18.40 Maan op 16.07 Maan onder00.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.55 22.55 09 28 22.28 Laag 05.35 18.06 05.16 17.47 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront «fm. regen éf£?!p> sneeuw ^|T" koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hectc> pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek DC van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5; 023- 5320216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071— 531^ ADVERTENT Maandag t/m vrijdag van I 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERT Maandag t/m vrijdag 071-5143 545 ABONNEMENT bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een n het automatisch afschrijven abonnements- geld, betaling. VERZENDING PER Voor abonnementen die per pc worden verzonden geldt ec aan portokosten per verschijnt LEIDSCH DAGBLAD OP CA Voor mensen die moeilijk leA hebben of blind zijn (of een al leeshandicap hebben), is e« van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassetteM informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Le 8 0.3 32 24 32.0 14 11 0.0 26 20 02 31 25 0.0 19 18 0.0 New Orleans licht be New York licht be Tel Aviv half be1 Toronto licht be WÊBÊÊÊÊÊKHBÊ Z I E K E N H U I Z| ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezof feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienstH inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. pmai

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14