eiden Regio Onrust over bouwplan Luifelbaan De Stemming 'We gaan alleen naar de dokter als we ziek zijn' Een blinde kan geen zebra zien 'Vliegtuigbom niet onder Rijnsburgerbrug' niek in lift warenhuis lidse wiet 3 220 VACATURES b[)AG 16 OKTOBER 1999 ty Shuttle op pad ENi De City Shuttle is gisteren voor de eerste keer gelan- rd. Kees Klerks, voorzitter van Leiden Promotie, reed de eer- meters met het nieuwe vervoermiddel. De bus rijdt iedere tussen 13.00 en 19.00 uur langs Naturalis, het Museum voor ;enkunde, De Lakenhal en het Museum van Oudheden. De atiefnemers, naast Leiden Promotie en de genoemde musea ide gemeente Leiden, willen met de City Shuttle het muse- bezoek stimuleren. foto henk bouwman ladrunners weer veilig thuis ft Julianafonds voor Binnenvest Het Juliana Welzijn Fonds heeft 20.000 gulden geschon- aan Stichting De Binnenvest. De bijdrage is bestemd voor tachines, drogers, brandbeveiliging en tuingereedschap het Sociaal Pension voor dak- en thuislozen. „De wasma- es en drogers, die het Sociaal Pension gebruikte, waren ver- n", zegt L. Keppel van De Binnenvest. „En we konden geen ive apparatuur betalen van ons reguliere budget. We zijn Dok erg blij met het bedrag dat het Juliana Welzijn Fonds chenkt. En de bewoners van het Sociaal Pension ook. Er is ijks erg veel was. Straks kunnen we wassen met professio- apparatuur." ÊHi Het was een emotioneel weerzien gisteravond om twee uten voor half negen. Op dat tijdstip arriveerden de twaalf rs en evenzoveel begeleiders van de Leiden Road Runners i bij hun clubhuis aan de Voorschoterweg. Ruim honderd ngstellenden wachtten de atleten op. Na precies 42 uur en ünuten had de groep de monsterloop over 540 kilometer Parijs naar Leiden zonder uitvallers volbracht. Woensdag- ïtwerd er om 2.00 uur aan de rand van de Lichtstad begon- aan de loop. Het laatste stukje van het parcours via de iwenweg, Lammenschansplein en Voorschoterweg werd racht onder begeleiding van politie en brandweer met sire- 1 zwaailicht. Het evenement was georganisserd ter gelegen- van het tienjarig bestaan van de club. Voor het Ronald Mc- aldhuis aan de Boerhaavelaan werd ruim 17.000 gulden bij- slopen. peter groenenduk looit meer in een lift.'' v M. van der Geer (68) lerdorp is nog niet van bekomen. Gisteroch- zij naar eigen zeggen ie kwartier vast in de lift oom Dreesmann in samen met haar doch- twee kleinkinderen. „Het schrikkelijk. Er was geen i of noodknop aanwe- zelfs geen klapstoeltje itten. Ik raakte in paniek kleinkinderen ook. Stel dat me iets was overko- die lift!" Ook wat er ge- nadat de zes uit hun be- positie waren bevrijd, mevrouw Van der Geer mate. „De bedrijfsleider •uiten met een tegoed- je voor een kopje koffie. eric-jan berendsen Leidenaar Karei Groenendijk zegt tot op enkele meters nauwkeurig de Engelse vlieg tuigbom te kunnen aanwijzen die op 11 december 1944 in de Morssingel is terechtgekomen. Zo zou de gemeente een hoop geld kunnen besparen omdat ze niet meer uitgebreid naar het projectiel hoeft te zoeken. Die speurtocht is noodzakelijk om dat de Rijnsburgerbrug hard aan vervanging toe is. Voordat de bom is gelokaliseerd en ge demonteerd kan er echter niet met het werk worden begon nen. Groenendijk was 15 bij het bombardement op Leiden en woonde toen in het Pieter Hui- bershof, achter de Morssingel en de Stationsweg. „Dat was de Haverzakbuurt met onder meer de Haverzaklaan en de Katten- poort. De ingang van de Haver zaklaan lag tegenover Eigen- zorg. Zeg maar waar nu het bloemenstalletje op de Stati onsweg staat. Het Pieter Hui- bershof lag een stukje meer richting Morssingel." Volgens Groenendijk was er op 11 december sprake van twee verschillende aanvallen. „Om twaalf uur 's middags was er een aanval van twee keer vier vliegtuigen. Daarbij kreeg de Haverzaklaan een voltreffer. Door de luchtdruk sprongen de ramen van de huizen in het Huibershof." Nadat Groenen dijk zijn moeder en zusters in veiligheid had gebracht, keerde hij naar huis terug om de ka potte ramen dicht te timmeren. „Om twee uur 's middags was er weer een aanval waarbij vier bommen werden afgeworpen. Ik lag in de brandpoort achter het Huibershof. De eerste bom scheerde over het dak van het Motorhuis aan de Morssingel en kwam in het water terecht. Ter hoogte van de politiepost. Momenteel is dat een gebouw tje van het Museum voor Vol kenkunde. De tweede en derde bom troffen een deel van het museum en de vierde bom kwam terecht op slagerij Peter Verhoef op de hoek van de le Binnenvestgracht en de Steen straat. Nu is daar een shoarma zaak met daarboven apparte menten." Momenteel wordt er door ge meente, politie, brandweer maar ook het Explosieven Op- ruimings Commando onder zoek gedaan naar de locatie van de bom. Verspilde moeite vol gens Groenendijk. „Die bom ligt in de Morssingel. Ik heb het met mijn eigen ogen gezien." De gemeente Leiden kon giste ren geen commentaar geven. Hij zei 'sorry' en dat was het dan. Terwijl wij drie kwartier in paniek waren geweest. Ik laat het er dan ook niet bij zitten." C. van Riet, bedrijfsleider van de" Leidse vestiging van V&D, vindt de reactie van mevrouw Van der Geer overdreven. „Ik kan me haar reactie goed voor stellen, maar wat ze zegt klopt niet helemaal. Ten eerste heeft zij maar 25 minuten vastgeze ten, en zeker geen drie kwartier. Daarnaast is er wel degelijk een intercomknop in de lift aanwe zig. En ten slotte hebben wij wel degelijk geprobeerd haar iets aan te bieden, maar dat weigerde zij resoluut. Wij be treuren het defect, maar zoiets kan gebeuren. Ik denk dat me vrouw Van der Geer door de schrik wat overdreven rea geert." leiden eric-jan berendsen Onwetendheid bij weggebruikers over de functie van de witte stok leidt tot levensge vaarlijke situaties. Recent onderzoek van de ANWB heeft uitgewezen dat 66 procent van de automobilisten zou doorrijden als een blinde of slechtziende met een blindenstok aangeeft te willen oversteken. Voor visueel gehandicapten leidt dit gebrek aan kennis van verkeersregels tot (bijna) ongevallen en een vergroo't gevoel van onveiligheid. Het is hopen dat anderen hen wél zien. Daarom voerde de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) gisterochtend op de Internationale Dag van de Witte Stok actie op en rond de Haarlemmerstraat. „Dit is geen demonstratie maar een bijeenkomst om aandacht te vragen voor onze proble men", aldus Lissenaar Jan Meerpoel, be stuurslid van de NVBS. Op het zebrapad naar de Blauwpoortsbrug werd door een aantal blinden en slechtzienden met grote regelmaat overgestoken. Keurig werd de witte stok met rode bandjes naar voren ge stoken en in alle gevallen stopten de auto mobilisten even netjes. Opvallend was dat er nog wel een aantal fietsers aoor de groep heenslalomde. „Fietsers kun je niet meer heropvoeden", aldus Meerpoel. „De ellen de is begonnen toen er werd gestopt met het bekeuren voor het rijden zonder licht of bel. Daarom blijven wij middels deze actie hameren op het veilig oversteken. Weet u trouwens dat blinden buiten een zebra mo gen oversteken omdat ze die oversteek plaats niet kunnen zien. Nee? Dat verbaast me niet want dat weet bijna niemand." Toch toonde Meerpoel zich ondanks de fietsers tevreden over de oversteekactie. Minder content was hij over de wandeling over de Haarlemmerstraat van Turfmarkt naar Pelikaanstraat. Vuilnisbakken, gepar keerde auto's, reclameborden en terrassen bleken veelal maar moeilijk te omzeilen ob stakels. Winkeliers die in 'overtreding' wa ren kregen een A4-tje waarin begrip werd voor de problematiek van blinden en slechtzienden. Ook hier bleek de witte taststok een onmisbare metgezel om de ge bruiker langs geleidelijnen (ribbel- en rub- bertegèls) en natuurlijke gidslijnen (stoep randen, gevels) te loodsen. „Mensen die kunnen zien, realiseren zich niet wat een blinde meemaakt", weet Meerpoel. „De maatschappij is aan het vi sualiseren. Een blinde kan de digitale aan wijzingen op het dynamisch busstation bij Leiden Centraal niet lezen en een blinde kan niet met de muis van een computer werken omdat het pijltje niet wordt gezien. Maar ook slechtzienden lopen tegen rare dingen aan. Zo zien zij meestal geen diepte en hebben daarom problemen bij het in stappen van de bus. Eén strookje felge kleurd materiaal op de onderste tree van de instap en het probleem is uit de wereld. Een simpele en goedkope oplossing Daar om brengen wij onze mening constant on der de aandacht van niet visueel gehandi capten. Niet alleen vandaag maar altijd." Bewoners vrezen verlies uitzicht en privacy Bewoners van het Vijf Meiplein zijn enorm geschrokken van de nieuwste plannen voor de renovatie van winkel centrum De Luifelbaan. Langs de Vijf Meilaan zou even wijdig aan de bestaande winkels een nieuwe rij winkels moeten komen, met daaronder een parkeergarage en boven de winkels twee verdiepingen met appartemen ten. trokken. „Het is een compleet plan, maar er moet nog wel het één en ander worden uitge werkt", aldus Beunk. „De cen ten zijn ook nog niet rond. Als er nu niemand is die de langste adem heeft, komt het er weer niet van. En het is écht hard no dig dat er wat aan het winkel centrum gebeurt." Bouwfonds wil op dit mo ment evenmin uitweiden over de plannen met het winkelcen trum. „Het gaat om een totale herontwikkeling", zegt J. van Koningsbrugge. De komst van een nieuwe rij winkels met daar bovenop de door de bewoners gewraakte appartementen, zou slechts een annet van aarsen „We snappen best dat het win kelcentrum moet worden opge knapt. Daar vragen de winke liers al jaren om", zegt een van de bewoners. „Maar het plan dat nu is bedacht, zien we niet zitten. We kijken straks bij el kaar op tafel. Elf meter is de af stand tussen onze huizen en de nieuwe, die ze willen bouwen. Dat is niet veel meer dan een steeg, we kijken bij de overbu ren op hun bord. Wij zijn straks onze privacy kwijt en ons uit zicht." De bewoners zijn zich op dit moment aan het mobiliseren, ze hebben huis- aan-huis brie ven verspreid om alle buurt genoten te at tenderen op de plannen. Ze dringen aan op zo spoedig mo gelijk overleg met de gemeen te en de winke liers. De bewo ners hebben overigens nog geen tekeningen gezien, ze hoorden van enkele winkeliers van de plannen. De winkeliers zijn onlangs ingelicht door de projectontwikkelaar, Bouw fonds. Zij willen graag dat hun winkelcentrum nu eindelijk eens wordt vernieuwd. Daar zitten ze al vele jaren op te wachten. De voorzitter van winkeliers vereniging De Luifelbaan, E. Beunk, heeft niet veel zin om nu al diep op de nieuwste plan nen in te gaan. „Het is allemaal nog zo vers. Het duurt op zijn minst nog anderhalf tot twee jaar - schat ik - voordat het alle maal op gang komt. AJs de plannen al door gaan. Er wor den nu al vijftien jaar plannen gemaakt om het winkelcentrum op te knappen. De laatste drie jaar heb ik er al vijf gezien." Bij het nieuwste plan zijn de ge meente en het Bouwfonds be- 'Wij kijken straks bij de overburen op hun bord' klein onder deel zijn van het totale plan. „We kie zen ervoor om op dit mo ment nog niet over het plan uit te wei den", zegt Van Koningsbrug ge. „Het ligt nogal gevoe lig, we zitten met een aantal partijen in een cruciale fase van onderhande len." Ze vindt het jammer dat er op dit moment grote onrust onder de bewoners van het Vijf Meiplein is ontstaan. „Het zou misschien goed zijn als de be woners nu zo snel mogelijk worden geïnformeerd." „De bewoners zijn er wel erg vroeg bij", zegt ook E. Steneker, beleidsmedewerkster van wet houder Van Rij. „De plannen zijn bij ons inhoudelijk in grote lijnen bekend. Maar de ge meente heeft er nog geen groen licht voor gegeven. Eerst moet de politiek zich er over buigen en pas daarna begint de in spraak." Ze kan nog geen uit sluitsel geven wanneer de ge meente een beslissing neemt. „Maar we vinden het goed dat er plannen worden ontwikkeld voor de Luifelbaan. We willen graag dat het winkelcentrum wordt opgeknapt." ana is goeie handel. Dat al in het noorden des ivaar tal van boeren met ïtkwekerijtje in de stiekempjes het door n melkquota bedreigde •oven water weten te i. En dus was het niet zo 1 dat juist de sociale orziening in Drachten handel een graantje wil- pikken. louder Jan Laurier, die t voorgesteld ook De Zijl en in Leiden in de wiet gaan, spelen ongetwij- edele motieven een rol. itaan van de DZB-mede- wordt minder eento- ntjes verzorgen, topjes en afwegen en in een zakje doen, blowtjes laien: het is weer eens ders dan aan de lopende eeds drie chocolaatjes martonnen doosje doen. ibij: wat is er mis met fdienen? Met de op- ten van de pretsigaretten straks nog meer men- om wat voor reden dan t aan een gewone baan komen, bij DZB aan de het schijnt dat je van de an wiet alleen al stoned °rden, dus dat wordt plezierig relaxte bedoe- '(tr in Roomburg, invens ook een uitgele- >s om Leiden voor eens 1 'op de kaart' te En als politici ergens ge- 'an worden is het wel DZB zou een hele 'lijn' 'verwante producten 'opzetten. Leidse grote eidse silver- en goldtips, Miliums, Leidse water- pijpen, Leidse space cake en, om een beetje bij het oude vak van de DZB te blijven, Leidse wiet-bonbons. Natuurlijk alle maal met een logootje van de Leidse sleutels erop. Een wiet- lijn die Leiden tot in de verste uithoeken van dit land be roemd kan maken. En die, als straks de bezwaren tegen soft drugs in de rest van Europa zijn verdwenen, Leiden wereldwijde faam zullen bezorgen. Maar met alle berichten over kankerpatiënten die de tabaks industrie voor de rechter dagen is een kleine waarschuwing aan het adres van de gemeente mis schien wel op zijn plaats. In één joint zit ongeveer net zoveel teer als in een heel pakje siga retten. En je moet het als ge meente natuurlijk niet meema ken om daarvoor voor de rech ter te worden gedaagd. Loer Ze hebben elkaar tijdens de conceptie diep in de ogen geke ken, de ouders van de paarse baby met twee linkervoeten die het nieuwe college moet sym boliseren. Terwijl ze met ver eende krachten een wiegje in elkaar timmerden voor de licht gehandicapte boreling, ver dween het laatste restje wan trouwen als sneeuw voor de zon. ('Hou jij die spijker vast, dan tik ik hem voorzichtig op zijn kop.') En toen ze uiteinde lijk snikkend van geluk het wat ongezonde kleurtje van de klei ne mochten bewonderen, de den ze een heilige belofte: Wij zullen elkaar geen loer draaien. Er is een nieuw college, en ie dereen is gelukkig. De oude col legepartijen kunnen trots mel den dat het sociaal beleid on aangetast is gebleven, de WD kan goede sier maken met extra geld voor de Leidse economie en met lastenverlichting. Het is alleen jammer dat het sprookje van de lastenverlich ting het nog geen week vol heeft weten te houden. Gisteren presenteerde de kers verse schatkistbewaarder van de WD, Berry Vos, de begroting voor het volgend jaar. En wat bleek? In plaats van de door de liberalen zo fel bevochten 'hal ve trend' mocht de WD'er het volk vertellen dat de belastin gen volgend jaar bijna twee keer zo snel stijgen als de rest van de prijzen. Geen halve trend dus, maar een dubbele trend. Daar kun je als WD-wet- houder nog eens lekker mee thuis komen. Vos presenteerde de begroting terwijl hij met zijn hele gewicht bovenop dé letterlijke schatkist zat. Hij hield een verhaal over 'stringent begrotingsbeleid'. De boodschap was duidelijk: met de WD achter de kassa past Leiden voortaan goed op zijn centen. Dat het nu juist de libe ralen waren die terwijl de be groting al bij de drukker lag nog even snel een miljoentje uit de schatkist gapten, daar moeten we nu niet over blijven zeuren. Dat wordt de komende weken allemaal netjes weggewerkt. En dat wegwerken, dat moet dus gebeuren zonder dat er loe ren worden gedraaid. Ondertussen kan wethouder Vos geen kast op zijn nieuwe werkkamer opentrekken, of de loeren vallen er bij bosjes uit. Een gammele lening aan East- London, een lastenverlichting die uiteindelijk een verzwaring blijkt te zijn... Met trillende handen trekt de wethouder de onderste lade van zijn bureau open. Hij pakt de bruine ar chiefmap, blaast het stof ervan af, en leest. 'Ce...te...' Wordt vervolgd. tekst: aap rietveld en ruud sep Marokkaanse vrouwen gooien bijltje er niet gauw bij neer tekening: maarten wolterink leiden annet van aarsen Oudere Marokkaanse vrouwen gaan vooral naar de dokter als ze iets mankeren. Ze zien min der in preventieve gezond heidszorg en zijn niet snel ge neigd om voorlichtingsbijeen komsten over preventie te be zoeken. Ze gaan meestal pas als ze denken dat ze daartoe ver plicht zijn. Dat blijkt uit een on derzoek van de universiteit naar de gezondheidbeleving van Marokkaanse vrouwen in Lei den. Gezondheidscentrum HA- RA en de GGD hadden om een dergelijk onderzoek gevraagd omdat zij zelf al merkten dat hun voorlichtingsactiviteiten vaak niet of nauwelijks in trek waren. Wethouder H. Baaijens drong aan op vervolgonderzoek naar voorlichtingsmethodes die Ma rokkaanse vrouwen aanspre ken. „Dat is hard nodig, meer nog dan vervolgonderzoek naar de achterliggende oorzaken van de lage opkomst bij voorlich ting aan deze groep", aldus Baaijens. „En als stap in de goe de richting ben ik van de par tij." Het onderzoek valt uiteen in drie delen. De onderzoeksters vroegen zich ten eerste af hoe Marokkaanse vrouwen ziekte beleven en welke stappen ze ondernemen om hulp te zoe ken. Tweede vraag was wat de vrouwen vonden van een con creet voorlichtingsproject naar aanleiding van het Bevolkings onderzoek Borstkanker. Leidse instellingen werd als laatste ge vraagd naar hun ervaringen met preventieve gezondheids voorlichting aan Marokkaanse vrouwen. Tijdens de vele interviews bleek een uitspraak telkens te rug te komen: 'We gaan naar de dokter als we ziek zijn'. De vrouwen zien hun lichaam 'als een auto' en de dokter 'als een monteur'. Ze zijn pas echt ziek als ze niet meer kunnen func tioneren als moeder, echtgeno te en huisvrouw. Ze gooien het bijltje er niet snel bij neer. Over het algemeen zijn ze tevreden over de Nederlandse gezond heidszorg. Preventie is een verhaal apart: daar doe je pas aan mee als de overheid het verplicht. Zo waren de vrouwen het althans gewend toen ze nog in Marokko woonden. Bovendien staat pre ventie - het lot in eigen handen nemen en vooruitzien - op ge spannen voet met de voorzie nigheid van Allah waarin veel Marokkanen geloven. Er zijn echter meer oorzaken voor de lage opkomst bij voor lichtingsbijeenkomsten, vooral van practische aard. De vrou wen zijn niet gewend om deel te nemen aan publieke sociale activiteiten, sommigen verke ren in een sociaal isolement. Ze zijn bovendien binnenshuis verantwoordelijk voor tijdro vende taken - huishouden en opvoeden - waardoor ze nau welijks tijd voor zichzelf heb ben. Analfabetisme en de Ne derlandse taal niet machtig zijn spelen een rol. En de dames zijn vaak op reis: naar kinderen die buitenshuis wonen of naar Marokko. Veel vrouwen laten zich bovendien via andere vrouwen informeren over ge zondheidskwesties. Ze hebben er zelfs een spreekwoord voor, vrij vertaald 'vraag degene met ervaring, vraag het niet aan de dokter'. Overigens bleek ondanks de geringe belangstelling voor de voorlichtingsbijeenkomsten de uiteindelijke opkomst voor het bevolkingsonderzoek vrij hoog: 53 procent van de Marokkaanse vrouwen deed mee, tegen 74 procent van de Nederlandse vrouwen. Veel Marokkaanse dames hadden de uitnodiging niet kunnen lezen of waren er niet over ingelicht door hun fa milie. VANDAAG QJ in deze krant Jh circa U vindt de baan u die bij u past

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13