'In twee jaar nog twee banken erbij' )obberbeurs' kijkt schichtig richting millenniumspook Economie Ambitieuze puinruimer stapt op Nieuwe snelle veerboot naar Terschelling RUIM BAAN IN ZUID-HOLLAND Een pak melk, een brood en een polis.... Nederlandse werkgevers minst rechtse in Europa Loon-prijsspiraal dreigt TERDAG 16 OKTOBER 1999 iedrijfsleven schrijft Oekraïne af rRECHT Nederlandse bedrijven hadden eind volgende maand ^dagèn de BV Nederland BV moeten presenteren in de Oe- aïne maar de Holland Expo is afgelast. Te weinig belangstel- aldus het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering ICH). Slechts een handjevol bedrijven was bereid aan de turs in de Oekraïnse hoofdstad Kiev deel te nemen. Het ge ek aan interesse wordt vooral geweten aan de ronduit beroer- economische situatie in de ex-Sovjetrepubliek. Het land staat n de rand van een faillissement en ligt overhoop met het In- pationaal Monetair Fonds. De koers van de munteenheid is jaar verder gezakt, waardoor exporteren voor Nederlandse dememers naar Oekraïne duurder is geworden. De aanstaan- presidentsverkiezingen zorgen bovendien voor politieke on- kerheid. [oreaanse bonden eisen 8 ton van IMF )UL_t Zui^-Koreaanse vakbonden eisen van het Internationaal onetair Fonds (IMF) een schadevergoeding van 808.000 gul- Ze achten het fonds verantwoordelijk voor ontslagen in de nksector. De eis is gisteren neergelegd bij een rechtbank in oul. Het IMF zou geen rekening hebben gehouden met de ecifieke omstandigheden in Zuid-Korea, waardoor drie mil- mensen hun baan hebben verloren, aldus een vakbond Et 80.000 leden. Het IMF stelde eind 1997 voor Zuid-Korea steunpakket samen van ruim 125 miljard om uit de grote fi- nciële problemen te komen. Voorwaarde was dat Seoul de fi- nciële sector zou saneren. Daardoor kwamen vele bankem- jyees op straat te staan. ransen willen Britten niet in EADS jus» Voor British Aerospace is voorlopig geen plaats in het ïvangrijke Europese industrieconcern EADS. President-direc- irCamus van het Franse Aerospatiale Matra maakte dat giste- duidelijk. De Britten zijn wel welkom bij de divisie verkeers- Egtuigen, maar een toetreding tot het totale EADS-concerns is it aan de orde. Zijn verklaring kwam een dag na de aankondi- igvan de Fransen met de Duitse branchegenoot DASA te fu- en tot één, zeer omvangrijk Europese onderneming in lucht- ruimtevaart alsmede de wapenindustrie. Over samenwerking sen EADS en de Britten wil de Fransman wel praten. Die zijn or 20 procent partner in het huidige Airbus. Dit vliegtuig- jwconsortium is voor 80 procent in handen van EADS. Rabo-topman Smits wil snel uitbreiding Nederlands-Duitse alliantie De alliantie tussen de Rabobank en de Duitse coöpera tieve bank DG Bank moet binnen twee jaar zijn aange vuld met minimaal twee partners. Dit is nodig om we reldwijd een rol te kunnen spelen. Dat zei Rabo-topman H. Smits gisteren bij de bekendmaking van de Neder lands-Duitse samenwerking. utrecht anpdustrie. Dat is het terrein waar Rabo International zich na de ,,De reacties zijn bemoedigend, recent afgeronde reorganisatie maar we moeten wel laten zien in zou specialiseren. Sectoren dat het concept werkt. Dat zal als media, telecommunicatie, geen een tot twee jaar duren." informatietechnologie-software Hij acht de kans gering dat alle en energie zullen worden toe veertien leden die elkaar nu in Unico-verband geregeld Euro pees treffen zullen aansluiten. B. Thiemann, voorzitter van de DG Bank noemden de alli antie 'essentieel' om de toe komst te verzekeren. „We moe ten ons Europees bundelen om de Europese veranderingen aan te kunnen." Beide topmannen zien het als hun missie om de samenwerking te laten uitgroei en tot een Europese coöperatie ve financiële groep. De alliantie die DG-Rabo- bank International gaat heten, richt zich in eerste instantie op de voedings- en agrarische in- Beide banken bundelen hun zakelijke en internationale on derdelen in de joint venture. Zij worden voor de helft eigenaar. Dit nieiiwe bedrijf heeft vesti gingen in veertig landen, een balanstotaal van 352 miljard gulden en 6.000 werknemers. De partijen rekenen op 440 mil joen synergievoordelen, die voor driekwart uit kostenbespa ringen komen. Smits verwacht niet dat er daarbij ontslagen vallen. De beide moederbanken blij ven in de opzet zelfstandig. Zij denken zo hun thuismarkten goed te kunnen bedienen en ook internationaal opererende klanten beter van dienst te kun nen zijn. Dan gaat het om za ken als advisering bij en finan ciering van overnames, begelei ding van een beursgang, ver mogensbeheer, risicomanage ment, bedrijfsfinanciering en effectenhandel. Rabo-dochters Robeco en In terpolis blijven nog buiten de samenwerking. DG Bank heeft ook zulke bedrijven. „Stuk voor stuk wordt bekeken of die ook tot een joint venture kunnen leiden. Een beursgang van de Rabobank is absoluut niet aan de orde. Voor de joint venture behoort het wel tot de moge lijkheden." De banken vullen elkaar goed aan benadrukten beide toplie- den. De Rabobank heeft een in ternationaal netwerk en is sterk in de voedings- en agrarische sector. De DG bank heeft een sterke positie bij het Duitse be drijfsleven, een belangrijke markt voor veel van de Rabo- klanten. In de producten die beide banken aanbieden zit ook weinig overlap. Rabobank-topman H. Smits en zijn collega van de Duitse DG Bank lichtten gisteren in Utrecht toe wat de plannen zijn met de kerverse internationale bankalliantie DG-Rabo International, foto wfa wim Hendriks utrecht anp Hij wilde de baas worden van de nieuwe internationale alli antie, werd gepasseerd en stapt op. Maarten Hulshoff (51) legt op 1 november zijn activiteiten neer. De Duitser Uwe Flach krijgt de post die Hulshoff begeerde. Hulshoff stapte begin dit jaar over van kredietverzekeraar NCM om bij het kwakkelende Rabo In ternational orde op zaken te stellen. Een klus die hij in acht maanden klaarde. Bij zijn vo rige werkgever voerde hij in 1995 een harde saneringsope ratie door met de codenaam Tango. „Zijn ambities waren om weer leiding te geven in de nieuwe joint venture, maar daar is maar plek voor één CEO. In dit geval is hij dat niet geworden", verklaarde direc tievoorzitter H. Smits het ver trek. Rabo International is niet de plek voor lange glanzende loopbanen. In 1998 vertrok di rectievoorzitter A. Arnold, die nauw bij de opzet van Rabo International betrokken was. Kort daarna stapten de direc tieleden Van der Stelt en Von Ungern-Sternberg om per soonlijke redenen op. In au gustus verliet na een verblijf van acht maanden topmana ger Bill Cuthbert de Rabo-bu- relen. toronderzoek ïitse oplichter in beleggers Openbaar Ministerie in mond maakte gisteren be- dat een gerechtelijk voor- rzoek loopt tegen de Duit- Idmakelaar, die 140 beleg- voor honderden miljoenen opgelicht. Heerlense raadsman mr. iera die 140 gedupeerden Ie voortvluchtige meester- iter vertegenwoordigt, at Justitie zijn telefoons Of dat gebeurt wil Justi- zeggen. idvocaat gaat de schade ijn cliënten in een civiele •dure verhalen op ABN Volgens hem heeft de werkster beleggingen van iliaal in Geleen mensen 'erwezen naar het kantoor de man in het Belgische mechelen en zou zij hier- irovisie hebben gekregen, leeft dus forse bedragen itreken", aldus Spera. De en de medewerkster ont- ■n alle beschuldigingen. harlingen De vaartijd tussen de haven van het Friese Harlingen en het waddeneiland Terschelling wordt binnenkort een stukje korter. Rederij Doeksen heeft een boot in gebruik genomen. De 'Najade', zoals het nieuwe schip heet, maakte deze dager een aantal proefvaarten op de Waddenzee. foto gpd nieuwe snelle veer- catrinus van der veen de Amsterdamse beurs lijkt 1999 een verlo- ar te worden. De afgelopen maanden werd de maat gepresteerd door de steeds weer ikende rente-onrust. En langzaam komt het [iniumspook dichterbij. De financiële mark orden nerveuzer. Weliswaar heeft het Wes- bedrijfsleven de millenniumbug goed be- :n, maar misschien gooien Oost-Europa en oet in het eten. handelaar bij een Amsterdamse commis- Jr: „Institutionele beleggers houden het ast om pas na de eeuwwisseling te gaan be- 1. Daarom zie je de beurs maandenlang een trtse beweging maken." rente heeft alvast een voorschot genomen. De kort lopende rente is fors opgelopen door de angst voor de eeuwwisseling, zo verklaart Arno Barens, adjunct-directeur economisch bureau bij de Van Lanschot Bank. De angst dat er na de eeuwwisseling geen geld is te krijgen door com puterstoringen drijft de rente op. Barens denkt dat de psychologie op de markt de komende maanden een heel eigen rol gaat spelen. „De ver wachting is dat de financiële markten het in de cember heel rustig aan doen. Misschien dat be leggers een deel van hun aandelenpakket verko pen." Rene Lokenberg, hoofd research van Van der Hoop Effektenbank, is ook niet enthousiast. Hij noemt 1999 nu al een 'verloren jaar'. De vooruit zichten voor de rest van het jaar zijn niet al te best. De komende weken worden beleggers steeds nerveuzer, zo denkt Lokenberg. Niet alleen dreigen de centrale banken van de VS en Europa de rente te verhogen, iets waar de beurs toch al een hekel aan heeft, maar wordt het sentiment ook nog eens verziekt door de angst voor een onrustige millenniumwisseling. En dat terwijl de AEX in ruim negen maanden maar een paar procent won. In 1998 en 1997 dikte de beursindex nog met respectievelijk bijna 30 en ruim 40 procent aan. Lokenberg: „Je kunt erop wachten. Als de me dia intensiever over de eeuwwisseling gaan schrijven dan zullen er beleggers zijn die hun stukken de deur uit doen." Volgens de analist sluiten de institutionele beleggers waarschijnlijk eind november hun boeken in afwachting van het jaar 2000. Barens van Van Lanschot Bank ziet het niet zo somber in. Als de koersen ver wegzak ken biedt dat koopjesjagers kansen. En als het millenniumcircus voorbij is dan laat het Damrak misschien een rally van opluchting zien. „Dat zag je ook na de introductie van de euro begin dit jaar. Toen sprongen de koersen omhoog uit pure opluchting dat alles goed was gegaan." Ook Van der Hoop houdt rekening met een sterk koersherstel na 1 januari. Daarom is het misschien slim om in november al aandelen te kopen, zo meent de bank. „Beter te vroeg inge stapt, dan te laat." De Amsterdamse bank ziet de AEX, die nu rond de 550 punten zit, in het jaar 2000 zelfs opstomen naar de 650 punten. Wordt het misschien toch nog een leuk jaar voor de be- INOMISCH KORT ïitse autofabrikant AUDI, eigendom van Volkswagen, roept Iwijd 37.000 auto's terug. Het gaat om de sportwagen TT. Ei re hadden geklaagd over het rijvermogen van het model. De worden zonder kosten omgebouwd. De TT krijgt onder nieuwe stabilisatoren. rital ZWEDEN dat voorstander is van de EURO is groter dan 'l37 ?er tegenstanders, zo blijkt uit de twee jongste opinieonder- n. Het verschil in de peiling van de "krant Svenska Dagbladet uit op drie procent. De enquête vaq Dagens Industri gaf een van twee procent. Terwijl 36 procent vasthoudt aan de ei- .«Utionale kroon, wil 38 procent de Europese munt invoeren. HEI:)! UT VI ik'liN moeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden iformatie over de beurs en het presenteren van w bedrijf of onderwijs instelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808401 den haag toon kolkman alex bogers Bij Albert Heijn wordt de financiële dienstverlening menens. Na jaren roepen: 'Wij gaan bankproducten verkopen' is de kogel door de kerk. Wereldwijd zijn de Ahold-bazen het eens geworden over de stap samen met Aegon. Het concern maakt gebruik van de kennis die is opge daan in Zuid-Amerika. Op zich is het niets nieuws dat publiek in de winkel ook een verzekerinkje kan af sluiten en geld kan storten. Veel V&D-fili- alen hebben al sinds mensenheugenis een bank- en verzekeringskantoor, vroe ger luisterend naar de naam Vendopolis. Verder is een aantal postagentschappen (uitgeklede postkantoren) gevestigd in su permarkten op het platteland. En staan er ook al lang pinautomaten in supermark ten. Twee nieuwe initiatieven dienden zich een paar maanden geleden aan. Rabo bank opende in het Twentse Haaksbergen 'op proef een vestiging in de super Plus markt. Kledinggigant C&A ging in zee met verzekeraar Sterpolis. Ook weer als proef werd in vijf filialen een onbemand loket geplaatst met folders waarmee de klant ter plekke een verzekering kan kopen. In Den Haag staat het hokje op de twee de etage tussen de damesschoenen en het damesondergoed. Een druk punt in de winkel maar de kopende dames hebben geen oog voor de stand. Zelfs niet als ze er doorheen lopen naar de roltrap. In het hokje staat een display met een vijftal fol ders voor de meest voorkomende verze keringen zoals de aansprakelijkheidsver zekering, een reisverzekering en een on gevallenverzekering. Aan twee tafels kan de klant de formulieren invullen en in een speciaal daarvoor bedoelde bak stoppen. Voor een doorlopende reisverzekering kan de klant ook gebruik maken van een computer. Het programma loodst de klant zeer snel naar de aankoop. Voor je het door hebt koop je een reisverzekering. De informatie die de koper krijgt is zeer summier. De klant weet alleen de prijs die hij het eerste jaar betaalt, een aanbieding. Voor de premie daarna kan de klant bel len. Na een minuutje of twee wachten, wordt hij ook echt geholpen door een me dewerker 'van de telefonische verkoop- dienst van Sterpolis. De premie in volgen de jaren is 150 gulden, 25 piek meer dan het eerste jaar. De proef bij C&A is geen succes, laat een woordvoerder weten. Ook Sterpolis is volgens hem niet tevreden. De proef zal overigens geen vroegtijdig einde krijgen, wordt verzekerd. Meer succes heeft de Rabobank in Haaksbergen. In de supermarkt Plus markt is drie maanden geleden een 'Ra- boshop' geopend. De winkel is vooral op gezet om advies te geven over financiële producten. Ook de 'simpele' producten zoals een aansprakelijkheidsverzekering en reisverzekering zijn er te koop. De Raboshop doet anders dan Sterpolis veel meer haar best het gezellig te maken voor de klanten en om ze ook geïnteres seerd te krijgen in de producten. Zo moet iedereen die tijdens winkelopeningstijden geld wil pinnen door de winkel en dus langs de verkopers. Als de verkopers niet al druk zijn proberen ze 'een praatje' aan te gaan. Als de winkel is gesloten kan de 'pinner' buiten terecht. De inrichting van de Raboshop is so berder dan de meeste bankkantoren. Op de grond liggen dezelfde tegeltjes als in de supermarkt. Om wat meer vertrouwen te wekken is de shop deels ingericht als een keuken. Volgens een medewerker van de bank wordt nergens zo makkelijk gespro ken als aan het aanrecht. Een koelkast met vriesvak maakt het klanten mogelijk net gekochte spullen koel te bewaren tij dens een gesprek. Geld opnemen is alleen mogelijk via de pinautomaat. Wie geld wil storten wordt verwezen naar het hoofdkantoor. Datzelf de geldt voor ingewikkelder bankzaken als hypotheken. Het 'supermarktgevoel' wordt er versterkt door maandelijkse ac ties. Zo krijgt deze maand iedereen die een spaarrekening opent met minstens 25 gulden op de rekening, een kilo appels gratis. In september kon een door de Plusmarkt gevulde rugzak worden meege nomen als voor een totaalpakket bij de Rabo werd gekozen. Dat de Haaksbergse Raboshop navol ging krijgt, lijkt vrijwel zeker. Volgens een woordvoerder verkoopt de shop meer dan vooraf gedacht. den haag anp Werkgevers in Nederland zijn de minst rechtse werkgevers in Europa, vindt FNV-voorzitter L. de Waal. Soms zijn nog wel van deze of gene werkgever opvat tingen te horen die dat logen straffen, zoals van de voormali ge Philips-topman Timmer. „Maar die wordt dan met me dedogen door zijn collega's aangekeken en dat is maar goed ook." De Waal zei dit gisteren in de Sociaal-Economische Raad bij het afscheid van VNO- NCW-voorzitter H. Blankert als SER-lid. Blankert, die in no vember het voorzitterschap overdraagt aan Shell-topman j. Schraven, was volgens De Waal als dé exponent van de relatief gematigde opvattingen in on dernemersland. Blankert was altijd uit op deals, aldus de vakbondsvoor man. Hij typeerde hem verder als sympathiek en absoluut be trouwbaar. Blankert is zeven jaar lid is geweest van de SER. ECONOMIE WIJZER Vorig kwartaal zijn de huizen in ons land gemiddeld weer ze ventien procent duurder ge worden. Maar het eind van de huizenbonanza is in zicht. In mijn glazen bol zie ik wat De Nederlandsche Bank in de hare ziet: een verdere stijging van de inflatie en de rente. De krapte op de arbeidsmarkt - in het on derwijs, de zorg, de lagere tech nische beroepen en de informatica - bestaat al langere tijd, maar onder hand wordt ze nij pend. Onder invloed van de vergrijzing stijgt het beroep op de zorg. Tegelijk zien ziekenhuizen zich gedwongen soms hele afdelingen te sluiten door gebrek aan personeel. Een nieuwe babyboom staat zo da delijk te trappelen om onder wijs, terwijl het aanzien van het leraarsvak is gezakt naar een historisch dieptepunt. Ook in de thuiszorg snijdt het mes aan twee kanten. De vraag stijgt terwijl het aan bod daalt, en het gebrek aan personeel stuwt de lonen op. Voor vast personeel maar ook - minder zichtbaar en beheers baar - voor de bijna 400 miljoen uren die er jaarlijks via de uit zendbureaus lopen. De bonden zetten in op een loonsverho ging van drie procent. Als.je ziet dat de prijzen gemiddeld met ruim twee procent zijn geste gen, de huizenprijzen nog niet eens meegerekend, dan is die eis niet overdreven. Hoe het komt dat de Neder landse prijsontwikkeling bin nen Europa zo uit de pas loopt, is niet duidelijk. Minister Zalm houdt het op de nieuwe kle dingcollectie, die dit najaar vroeger dan anders in de win kels lag. Die verklaring overtuigt niet. De Nederlandse inflatie ligt al veel langer boven het Europese gemiddelde. In augustus was ze zelfs de hoogste. Daar komt bij dat onze invoer uit landen bui ten Europa in de laatste twaalf maanden, door de gestegen olieprijs, tien procent duurder is geworden. Het duurt even voordat dat doorwerkt in de eindprodukten. Voeg daarbij de looneis van drie procent, waar van we niet precies weten hoe hard die in de consumptieprij zen doorwerkt. Met het oog op de inflatie van de import lijkt het realistisch, de doorwerking op 100 procent te schatten. Dan komt de loon- en prijs-inflatie samen uit op ruim vijf procent. Pauline van de Ven econome en publiciste Dan zou je verwachten dat de nominale rente drie procent mee stijgt. Dan hebben we nog geen reke ning gehouden met de econo mische stimulans van vijf mil jard gulden die Vermeend en Zalm willen uitdelen als massa ge voor hun nieuwe belasting plan. Dat zal de economie en het arbeidstekort extra opstu wen. Zo tekent zich een loon- prijsspiraal af. De olieprijzen drij ven de consump tieprijzen op; de hogere prijzen leiden tot hogere looneisen: de ho gere lonen drij ven de consump tieprijzen nog verder op; de overheid stimu leert ook nog; en de banken verhogen de rente om de inflatie goed te maken. De rentestijging - belangrijk voor de gezinsuitgaven! - luidt de volgende ronde in. Had het kabinet die vijf miljard gulden ingezet om de tekorten in het onderwijs en de zorg op te vangen. Niet alleen zou het dan een belangrijke bijdrage le veren aan de oplossing van een maatschappelijk probleem, ook was het inflatiegevaar afge zwakt. In plaats daarvan drei gen de problemen onopgelost te blijven en de inflatie aange wakkerd. Het is een potverterend beleid, waar het volgende kabinet - en de huizenbezitters! - nog zuur van zullen oogsten. In feite wordt de economische stabili teit voor jaren ondergeschikt gemaakt aan de eenmalige in voering van een belastingplan, dat bovendien toch weer ver sneden wordt als Europa fiscaal harmoniseert. Met dit beleid trekt het kabinet een wissel op de toekomst. Het is verrassend hoe politici altijd opnieuw het cliché willen be vestigen dat ze kortzichtig zijn. Vermeend gaf het laatst op tv eerlijk toe. 'Ik ben niet iemand die vooruit kijkt,' zei hij tegen Felix Rottenberg. Misschien komt het doordat het binnen een coalitiebestel zoals het onze, met haar eeuwi ge compromissen, haast onmo gelijk is om wat voor een Idee dan ook te verwezenlijken. Zo dat mensen met een Idee en een toekomstvisie niet graag de politiek in gaan. Een andere verklaring heb ik niet. Het zal ook deze keer wel weer loslo pen, we redden ons er al een dikke 150 jaar mee, maar stom is het wel.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11