Vrij baan voor Europese defensiegigant 'Groothandel ontduikt CAO' as fsTVTijdje terug naar -urige werkweek lelft vakantiecharters I iegt met vertraging Economie Millenniumsurprises in kerstpakket Verzekeraars laten bromfiets links liggen ABN Amro heeft weer interesse voor SocGen JAG 15 OKTOBER 1999 nderde Russische import illegaal )P [oiu Zo'n 30 tot 40 procent van alle geïmporteerde goede- ÏnRusland zijn illegaal het land binnengekomen. De voor- tvan het Russische douanecomité, Vanin, zegt in een inter net de Russische krant Izvesta dat importeurs in de regel *o rijzen, het gewicht en de hoeveelheid goederen die uit het ri! mland komen, verkeerd opgeven. Vanin meent dat de inef- •7' ntie van het hele Russische douanesysteem smokkelaars -!os ipel geeft. Ondanks de grote stijging van geïmporteerde leren zijn de opbrengsten uit importbelasting aanzienlijk rdan verwacht. Het totaal van de legaal geïmporteerde goe- komt dit jaar maar op 43 miljard gulden. bs lO-lonen met 2,8 procent omhoog iaag De voor dit jaar afgesloten CAO's laten een gemiddel- Jio: lonstijging van 2,8 procent zien. Ongeveer evenveel als vo- 9ia iar. Dat blijkt uit de najaarsrapportage van minister De g-jf i (werkgelegenheid). Dit jaar zijn 105 CAO's afgesloten. Ze en voor ruim 4,1 miljoen werknemers, 85 procent van de siq nemers. De loonsverhoging loopt uiteen van gemiddeld 2,3 52 ent in de landbouw tot 3,1 in de bouw en de overige diénst- li ning. In bijna alle CAO's staan afspraken over scholing, hebben de meeste akkoorden afspraken over werkgelegen- Waar een concreet aantal wordt genoemd, in totaal ruim üi extra plaatsen, zijn de meeste bestemd voor allochtonen ngdurig werklozen. s irmloop op colleges Roel Pieper jEDE» Roel Pieper, de nieuwe hoogleraar aan de Universiteit 0 i: ite, staat straks voor een overvolle collegezaal. Nadat be ril i werd dat de ex-Philips-bestuurder Twentse studenten vol ui ljaar één dag per week gaat onderrichten in de commercië le Qgelijkheden van internet, meldde zich massaal belangstel- 1 oi en. „Vooral vanuit het bedrijfsleven is grote belangstelling 2.0 zijn colleges", zegt woordvoerder Kummel. Met 500 man is rootste zaal volgens Kummel tot de nok toe gevuld. Aange- studenten voorgaan, wordt er nagedacht over mogelijkhe- 6'4 zakelijke relaties op een andere manier de kans te bieden is te nemen van Piepers denkbeelden. „Wellicht dat hij één 2^2! eer gastcolleges gaat geven", aldus Kummel. n op twintig WAO'ers kan werken ;rdam Het GAK heeft berekend dat slechts 5,5 procent van 13 beidsongeschikten kans maakt op een baan. Uit onderzoek 4iet GAK blijkt dat de overige WAO'ers niet aan de slag kun- 0 4 omdat zij of volledig arbeidsongeschikt zijn, ouder dan 55 zijn of al deelwerk hebben. Een kwart van de WAO'ers is r dan 55 jaar. Dertig procent is volledig arbeidsongeschikt. Jj; JAK is de grootste verstrekker van WAO-uitkeringen: 4.1! K)0 van de ruim 900.000 arbeidsongeschikten. Het GAK telt 25 00.000 mensen die deels arbeidsongeschikt zijn. Zij hebben **hun WAO-uitkering WW, bijstand of zij werken. Ongeveer 0 mensen zoeken een baan. Bijna 12.000 mensen staan bij iAK geregistreerd als WAO'er maar krijgen geen uitkering oia at zij minder dan 15 procent arbeidsongeschikt zijn. nen GAK-top explosief gestegen ;rdam De lonen van de drie topbestuurders van het GAK 'gi n drie jaar met de helft gestegen. In 1996 verdienden zij sa- nog 2,2 miljoen gulden. Vorig jaar was dat 3,3 miljoen. Dat uit het jaarverslag van de GAK-groep. In die periode ste- Ie CAO-lonen van het 'gewone' personeel met zeven pro- De top kreeg toestemming voor de verhoging van de raad ommissarissen. Dat zijn oud-staatssecretaris sociale zaken raaf, ex-topman Bresser van Gist-Brocades en de vroegere Amrobankier Geertsema. Deze raad beloonde zichzelf met js lok ruim vijftig procent hogere toelage. In 1997 incasseer- ■8 Ie commissarissen samen nog 128.000 gulden, vorig jaar lat 198.000. 5,8? iristelijke vakbond CNV q naar de 40-urige werk- Het idee van voorzitter Terpstra is ingegeven le krapte op de arbeids- Werknemers die tijdelijk willen werken voor extra ói sten moeten die moge- ij krijgen. de 40-urige werkweek, in te voeren kan de 7-2t ruk van werknemers vol- }'k le CNV-voorman iets af- >.3( Door de huidige 36-uri- A rkweek zijn veel werkne- _i*3i minder gaan werken. In 6.6! leste gevallen hebben ze n nieuwe collega's bij ge sis: i. waardoor ze hetzelfde 3.6|loen maar dan in minder druk op de arbeids- wordt ook te groot", al- irpstra. ens de christelijke vak- blijft de krapte op de ar- narkt de komende jaren lisc estaan. De voorzitter be kt dat het niet de bedoe- om de 40-urige werk week voorgoed terug te draaien. „Werkgevers moeten de garan tie geven dat ze nieuwe mensen zullen opleiden. Zodra die klaar zijn, kunnen de overige werk nemers weer terug maar 36 uur", aldus Terpstra. Hij verwacht zelfs dat de ge middelde arbeidsduur op den duur verder af zal nemen door dat mensen steeds vaker zorg en arbeid willen combineren. De vakbond wil tijdens de ko mende CAO-onderhandelingen dan ook vooral inzetten op de arbeidsvoorwaarden. Terpstra zegt verder dat hij niet van plan is een 'pas op de plaats' te doen bij het komende najaarsoverleg. Op de roep om loonmatiging vanuit de politiek gaat de voor zitter niet in. „Ik kijk, luister, maar denk er absoluut niet seri eus over na", aldus Terpstra. „We hebben dit jaar nota bene een lagere looneis voorgesteld." Over twee weken begint het overleg van de vakbeweging, werkgeversorganisaties en het kabinet over de arbeidsvoor waarden. :-5? ac oj dan de helft van de vlieg- van en naar populaire 25.6 tiebestemmingen had in tus vertraging. Het kwam voor dat een charter- te laat vertrok dan op ijna de helft van de vluch- 38,3 te laat aan. Dat blijkt iderzoek van de Consu- 'nbond naar 30.000 ,K Bi en van en naar Schiphol, jerei bedroevende resultaten fn n de bond ertoe gebracht uchtvaartmaatschappijen 5 pn reisorganisaties te vragen- s" en .prestatiecontract met ntt Daarin moeten dan beloftes staan over wat egreiziger mag verwach te prestatiecontracten volgens de bond af- n komen over de behari- tijdens vertragingen, dan een uur betekent formatie en vanaf meer vee uur een oplopende 8 op de kosten, e chartermaatschappijen Duitse Dasa en Franse Aerospatiale samen in EADS De regeringsleiders van Frankrijk en Duitsland kwamen gisteren in Straaburg bijeen om de meest geruchtma kende fusie van het jaar bekend te maken: die tussen het Franse Aerospatiale-Matra en het Duitse Dasa, dochter van DaimlerChrysler. Het verhaal van de geboorte van Europa's grootste defensiebedrijf EADS wordt beheerst door termen als overspel, tactiek en oorlog. teller op 19,4 miljard steken. Was de fusie doorgegaan, zo berekende Parijs, dan was een bedrijf ontstaan dat het Franse Aerospatiale volledig kon over schaduwen. Binnen Airbus bij voorbeeld zou de Brits-Duitse gigant 62 procent van het kapi taal krijgen, terwijl Aerospatiale op 38 zou blijven steken. En dat zou het de Britten en Duitsers mogelijk maken alle belangrijke beslissingen te dicteren. De Franse regering poogde de ergste schade te beperken. Eerst werd het tegenstribbelen de Dassault, maker van Frank- rijks laatste oorlogsvliegtuig (de Rafale), bij Aerospatiale onder- parijs cees van zweeden correspondent Vorig jaar nog leek Europa af te stevenen op een megafusie tus sen het Britse Aerospace en het Duitse Dasa. Maar bij het schei den van de markt koos British Aerospace voor een andere partner, GEC-Marconi uit eigen land. De Duitsers waren woe dend en Dasa-topmensen spra ken van 'verraad' en 'verkrach ting'. British Aerospace werd door de fusie een gigant met een jaaromzet van ruim 38 mil jard gulden, te groot om een ge lijkwaardige partner te zijn voor Dasa. Bij de Duitsers bleef de Marktaandelen Europese luchtvaartindustrie gebracht. En vervolgens werd omzet van 29,2 miljard voor de Matra Hautes Technologies, Duitsers een potentiële bedge- specialist in militaire elektroni- noot was. Wat nog zwaarder ca, met Aerospatiale/Dassault woog bij Dasa, was dat het gefuseerd. staatsaandeel in Aerospatiale Daarmee hadden de Fransen Matra enorm was geslonken, een defensie- en luchtvaartcon- Met de fusie tussen Aerospa- dat met een jaar- tiale en Dasa ontstaat een anp/afp nieuw bedrijf met een jaarom zet van 48,6 miljard na de Ame rikaanse reuzen Boeing (110,4 miljard) en Lockheed Martin (51,3 miljard) het derde groot ste ter wereld zijn. Er werken straks 89.000 mensen en het is de grootste producent van heli- Werkgevers ontkennen 'angst voor de baas' utrecht anp Groothandels ontduiken op grote schaal de CAO. De mees ten van de 425.000 werknemers krijgen niet wat ze toekomt. Uit angst voor de baas zwijgen ze hierover. Dat zegt FNV Bondge noten. De bond gaat actie voe ren binnen deze, na de indu strie, grootste bedrijfstak in ons land. Er zijn 55.000 onderne mingen met een omzet van 353 miljard gulden en een jaarlijkse groei van 17 procent. Minder dan de helft van de werknemers kent een CAO. Waar wel een collectief contract met de vakbond is afgesloten, schiet de naleving ernstig te kort. Volgens de wet zouden er alleen al 2.000 ondernemings raden meer moeten zijn dan nu geteld worden. Onderbetaling, onbetaald overwerk, onhoudbare werk druk, stress en slechte arbeids verhoudingen: het gebeurt alle maal volgens de bond. Er zijn geregeld conflicten tussen baas en werknemer, waarbij de werknemer een beroep doet op de bond. De organisatiegraad is laag. Maar vijf procent van de werknemers is lid van de FNV. De Vereniging FME-CWM is zeer verbaasd over de aantijgin gen. In de technische sector doen zich dit soort problemen niet voor, zegt de werkgeversor ganisatie. Vorig jaar heeft de FME nog onderzocht of bedrij ven zich hielden aan de ar beidsvoorwaarden. Daaruit bleek juist dat bedrijven wegens gebrek aan personeel meer be taalden dan ze volgens de CAO verplicht waren. Ook overwerk wordt goed beloond. Voorzitter H. Verlage van de Vereniging van Technische Groothandels, onderdeel van brancheorganisatie NVG: „Er is in onze CAO een klachtenrege ling afgesproken en daarvan wordt zelden gebruik ge maakt." Dat mensen zwijgen uit angst voor de baas gelooft hij niet. „We hebben mondige werknemers." De meeste ondernemingen, 33.000, hebben minder dan tien werknemers. Er zijn ook 325 hele grote, zoals Hagemeyer, Edah, Kwik-fit, Greenery, Geve- ke, Buhrmann, Sligro en OPG. spant Transavia de kroon: van alle vertrekkende en binnenko mende vluchten is 56 procent te laat. Martinair met 47 pro cent en Air Holland met 43 pro cent doen het niet veel beter. De bond ging pas tellen bij een vertraging van langer dan 20 minuten. Ook lijnvluchten ontkomen in de vakantieperiode niet aan vertragingen. Wie bijvoorbeeld naar Barcelona of New York vliegt, loopt een kans van 40 procent op vertraging. Wie met de KLM in augustus naar de Canadese stad Toronto vloog kwam zelden op tijd: 81 pro cent van de vluchten had ver traging. De reizigers zijn vaak geïrri teerd door het oponthoud. Maar ze zijn vooral slecht te spreken over de behandeling door de maatschappijen. Die geven vaak nauwelijks informa tie of begeleiding, laat staan compensatie in geld voor het geleden ongemak. Circa hon derd reizigers hebben de bond ook hun klachten beschreven. Veel hogere premies, meer beperkingen of gewoon stoppen den haag gpd Met het verzekeren van bromfietsen is geen droog brood meer te verdienen. Na de Postbank stopt nu ook Nationale-Ne- derlanden met de bromfietspolissen. An dere verzekeraars proberen met premie verhogingen en het niet accepteren van bijvoorbeeld koeriers en scooterrijders nog wat van de premies over te houden. De onbetaalbaarheid van bromfietsver zekeringen heeft diverse redenen. Op de eerste plaats neemt het aantal ongelukken toe. En worden de schadebedragen steeds hoger. Bestuurders knallen soms met 70 kilometer per uur zonder helm tegen een vrachtwagen aan. Aan de andere kant rij den zij mensen in de kreukels die steeds hogere schadevergoedingen eisen. Ten slotte worden de erg populaire bromscoo ters veel gestolen. De directie van Nationale-Nederlanden heeft het tij een paar jaar geleden al pro beren te keren. Door het aantal verzeker den te verlagen en selectiever toe te laten, moest het risico afnemen. Met een forse premiesverhoging zou het onderdeel bromfietsen niet winstgevend, maar wel kostendekkend worden. Dat is volgens een woordvoerder niet gelukt. De problemen spelen in de hele bran che. ,,Het is een heel lastig product", zegt een woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars. „Bijna alle assuradeurs boe ken verliezen. Vorig jaar leden de verzeke raars gemiddeld 19 cent verlies op elke gulden premie." Eén van de verzekeraars die nog wel geld verdient met de brom fietspolissen is .ANWB-dochter Unigarant. Hoewel ook dit bedrijf moet toegeven dat 1998 'een moeilijk jaar' was. De premie werd daarom dit jaar acht procent ver hoogd. Volgens woordvoerder Westerman van Unigarant kan zijn bedrijf nog redelijk goed opereren omdat het veel klanten heeft. „We hebben een groot marktaan deel en kunnen daarom de kosten beter spreiden. Dat scheelt bijvoorbeeld bij het jaarlijks laten maken en verspreiden van de gele verzekeringsplaatjes," zegt de woordvoerder. Daarnaast sluit Unigarant een aantal bromfietsrijders uit. Koeriers van pizza's of shoarma verzekert het be drijf niet. Ook Tiel Utrecht houdt de bromfiets verzekeringen voorlopig nog in het pak ket. Volgens een woordvoerder vooral omdat tussenpersonen de polissen graag aanbieden aan hun klanten in een totaal pakket van verzekeringen. Om de verze keringen betaalbaar te houden, sluit ook Tiel Utrecht een aantal risicogroepen uit. Scooterrijders in de Randstad accepteert de maatschappij niet, evenmin als koe riers. Maar ook met deze restricties werd vorig jaar slechts een flinterdun winstje De bromfietsverzekering zal ondanks alles blijven bestaan, verwacht Wester man van Unigarant. „Wij blijven hem aanbieden omdat we alles dat mobiel is willen verzekeren. Maar het wordt waar schijnlijk nooit een product waaraan we veel kunnen verdienen." kopters en draagraketten, en de tweede grootste van burger vliegtuigen. De nieuwe onderneming krijgt een tweehoofdige leiding en twee hoofdkantoren, een in München en een in Parijs. De officiële registratie van EADS zal in Nederland plaatsvinden. Topman Jürgen Schrempp van DaimlerChrysler noemde de fu sie gisteren een doorbraak naar de integratie van de Europese luchtvaartindustrie. Voor British Aerospace is het ook een interessantere partner. Met een fusie zou in één keer een Europese gigant ontstaan, die met een jaaromzet van 86,9 miljard gulden zelfs Boeing naar de kroon kan steken. De Britten kunnen ook nog kiezen voor een fusie met het Ameri kaanse Lockheed-Martin, maar de kans daarop lijkt nu geslon ken. British Aerospace is al met de Fransen en Duitsers verbon den via het consortium Airbus. amsterdam anp ABN Amro heeft voor het eerst openlijk interesse getoond in de Franse branchegenoot Société Générale (SocGen). Topman J. Kalff zei in een interview met The Wall Street Journal dat 'zijn' bank kijkt 'om iets te doen met Société Générale'. Kalff spreekt niet over een overname of een fusie. „We willen kijken naar vormen van samenwer king, dus dat is totaal iets an ders." aldus een woordvoerder. De toenadering tot SocGen is opmerkelijk, omdat bestuurder J. M. de Jong enkele weken ge leden nog zei dat de Europese expansie niet uit Frankrijk zou komen. Volgens hem waren de kaarten daar al geschud. Het mislukte avontuur met de Fran se staatsbank CIC drukte de ambitie van ABN Amro om van Frankrijk de tweede Europese thuismarkt te maken in april '98 al naar het tweede plan. ABN Amro werd begin dit jaar al getipt als de 'witte ridder' die SocGen uit de klauwen van Banque Nationale de Paris (BNP) moest redden. Die bui tenlandse hulp was niet nodig omdat de Franse megafusie uit eindelijk stukliep. De Franse staat weerde begin dit jaar de inmenging van bui tenlandse banken om tot een Franse oplossing te kunnen ko men. Deze eis heeft de overheid - gedwongen na de mislukte bankenfusie - grotendeels laten varen. De Nederlanders hebben zich al die tijd gedeisd gehouden. „Want we weten wanneer we ergens niet welkom zijn. Die les hebben we wel geleerd", aldus de ABN Amro-man. Vorig jaar greep de bank door die denk fout naast de Belgische Genera le Bank. Het vijandelijk bod viel slecht bij de zuiderburen en de aandeelhouders kozen voor Fortis. De Deutsche Bank liet eerder al weten geïnteresseerd te zijn in de florerende bank. 7MM zevenaar Werkgevers trakteren hun medewerkers eind dit jaar massaal op millenniumglazen en producten met een nostaligische uitstraling. De kerstpakketten puilen uit van geschenken in futuristische verpakking of verse lekkernijen in pakpapier uit de jaren dertig en veertig. Tienduizen den volle dozen staan al opgeslagen in loodsen verspreid over heel Nederland. Honderdduizenden zullen nog volgen. Het zenuwcentrum van één van de grootste leveranciers, Hanos Apeldoorn, is gevestigd in Zevenaar. Wekenlang zijn medewerkers al in de weer om de uit het hele land af komstige bestellingen te verwerken. Hoeveel kerstpakketten er dit jaar gemaakt worden is nog niet bekend, maar het zou de directie niet verbazen als de teller pas bij 200.000 blijft steken. FOTO GPD HANS BROEKHUIZEN Nederlander is beste koekbakker Bakker Bram Kraayvanger uit Wehl werd gisteren in Assen ge huldigd als 's werelds beste koekbakker. Het WK koekbak ken beleefde deze week in Ne derland de eerste aflevering. De ondernemer uit Wehl, al ge kroond tot Nederlands beste broodbakker, had zich niet eer der aan de discipline gewaagd. „Enigszins verrast was ik dus wel." Het geheim van de kok? Orginaliteit. Voor de categorie sierstukken maakte hij een huisje van taai-taai deeg en een geboortekoek, die vroeger bij een geboorte door de buurt aan de moeder werd gegeven. Kraayvanger behaalde in twee van de vier klassen de eerste plaats. De deelnemers kwamen, behalve uit Nederland, ook uit Duitsland, Polen en België. Naam: Cees Grimbergen Leeftijd: 48 Beroep: freelance journalist; presentator en redacteur Rond om Tien (NCRV) Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: 2 Auto: Peugot 405 Hobby, voetbal (soms scorende linksbuiten van UW 4) Cees Grimbergen heeft net een huis gekocht. Een fraai huis vol gens de presentator en een zeer waardige opvolger van de het pakhuis waar hij tot voor kort een etage bewoonde. Maar toch heeft hij nog wel enige wroe ging rondom de aankoop. En dat komt door het noodge dwongen inschakelen van de notaris. „Dat is toch gewoon le gale oplichting, zo'n notaris", aldus Grimbergen. „Hij print een standaardformulier uit, ik zet er een handtekening op en dat kost me dan 3.000 gulden." Grimbergen vindt de hele gang van zaken niet meer" van deze tijd. „Ik word gedwongen naar hem toe te gaan want er is een wettelijk afnameplicht. De no tarissen hebben een vastgestel de prijs. En ze vormen een kar tel. Hoe kan het nou dat de overheid dit steunt? Je krijgt er echt niets bijzonders voor. Ik was maar twintig minuten bij de notaris op zijn kantoor. Hij las het formulier in drie minu ten voor en ik tekende in één minuut. Dat ik nog vijftien mi nuten langer binnen ben ge weest komt doordat het kopje thee te heet was om snel te drinken." In zijn nieuwe huis heeft Grim bergen ook een muur vrijge maakt voor een piano, één van zijn betere aankopen. „Ik vind het een hele bijzondere aan koop", aldus de presentator. „Het is een volwaardige piano en hij heeft me toch maar 350 gulden gekost. Dat komt door dat er een overschot is aan ou de piano's. Daarom hebben alle pianowinkels oude, niet meer heel erg goede exemplaren staan voor rond de 350 gulden. Het is de bedoeling dat je het FOTO GPD ROLAND DE BRUIIN op het oudje leert en dat je dan na een paar jaar een nieuwe koopt. Je levert de oude dan in en krijgt het aankoopbedrag te rug." Grimbergen speelt niet zelf op de piano. „Hij is voor de kinde ren", zegt de presentator. „Een van de twee heeft les en kan dan thuis oefenen. Het ding is niet meer te stemmen, maar dat maakt niet uit. De lessen worden toch op de muziek school gegeven. De leraar hoort de valse tonen nooit." De slechtste aankoop die Grim bergen ooit deed is een video 'Hi 8' camera van Sony. „Het is een prachtig ding hoor, geen digitale maar een gewone", al dus Grimbergen. „Het geluid is prachtig, hij is handig in het ge bruik, zoomt goed, ook geschikt voor professioneel gebruik etc. Maar hij is helaas niet vrij van storingen. Je weet soms niet of hij het doet. Zo heb ik begin dit jaar waarschijnlijk prachtige opnamen gemaakt in Euro- Disney. Ik heb ze alleen nog nooit gezien. Er zit weer een storing in en ik moet hem weer laten repareren. Daarvoor moet ik naar Badhoevedorp rijden. En het uurloon van Sony-repa- rateurs is niet misselijk." Als aankooptip noemt Grimber gen een goed bed. „Ik heb een bed gekocht zonder al te veel rimram, maar wel mooi vorm gegeven. Maar het mooie is: je weet niet wat je altijd hebt ge mist voordat je een goed bed hebt."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9