Leger Chili steunt onderzoek vermisten Demonstratie studenten in Jakarta eindigt in veldslag Tanzanianen rouwen massaal om 'vader des vaderlands' Buitenland IPKLASSE MULTI-MEDIA PC Een brief van thuis Kritiek op toespraak Habibie Nederland streeft naar Europees asielbeleid Ruim duizend arrestaties bij mega anti-drugactie VN-onderzoek: Kosovo-oorlog geen milieuramp *1 "J hi :rtien jaar cel voor aids-besmetting jAi Een rechtbank in het Noord-Italiaanse Cremona een man veroordeeld tot veertien jaar cel, omdat hij zijn enote met HIV (het aidsvirus) heeft besmet. Hij wist al iun huwelijk dat hij de dodelijke ziekte onder de leden )at had hij verzwegen. Vlak voor de dood van zijn vrouw 97 plunderde de man hun gezamenlijke bankrekening en itte naar Mexico. eist sloop 'anti-Roma muur' eisi -%ESL! De Europese Unie (EU) heeft gisteren op hoge poten tdat Tsjechië de 'anti-Roma muur' onmiddellijk afbreekt, ijaar na de val van de Berlijnse muur, willen we in Europa .muren meer zien", zei EU-commissaris Günter Verheu- De omstreden muur werd woensdag in het Noord-Bo- ise stadje Usti nad Labem opgetrokken, op last van het ge- itebestuur. De 65 meter lange, twee meter hoge betonnen r scheidt twee flats die door zigeuners (Roma) worden be id van hun overburen die al jarenlang klagen over geluids- ast. De regering heeft de afgelopen weken vergeefs gepro- d de bouw van 'de muur van de schaamte' tegen te hou- Woedende zigeuners uit het hele land hebben gedreigd Usti nad Labem te komen om de muur af te breken. ter slachtoffers Japans kernongeval Bij het ongeval in een uraniumfabriek in het Japanse To rna zijn eind september 69 mensen door radioactieve stra- jesmet, twintig meer dan tot dusverre bekend. De meeste itoffers, die als gevolg van een ontploffing in de fabriek vie- tijn werknemers van de onderneming JCO. De fabriek waar stofstaven werden gemaakt, blijkt zich al sinds 1993 niet te len gehouden aan de productievoorschriften. De productie opgevoerd door het niet zo nauw te nemen met de veilig- |cende Grieken, werkende Britten Grieken zijn zware rokers. In Frankrijk leven vrouwen jt, in Zweden de mannen. Britten en Grieken maken de tewerkweken. De babysterfte is het hoogst in Portugal. De i komen uit het nieuwe Eurostat-jaarboek. Daarin zijn sta ten uit de vijftien 15 EU-landen opgenomen. Finland staat itreft zelfmoord aan kop: 41,8 op de 100.000 mannen ple- r zelfmoord. Ter vergelijking: in het land met de minste iden, Griekenland, plegen 5,2 op de 100.000 mannen ird. Portugal voert de lijst aan met verkeersongelukken: ip de 100.000 mannen komen daar om in het verkeer. Ook n de rookgewoonten bestaan grote verschillen. Grieken ro- jemiddeld 3.020 sigaretten per jaar, de Finnen slechts 817. •U-gemiddelde ligt op 1.646. ledende menigte belaagt SFOR Vier SFOR-soldaten zijn in het Kroatische gedeelte van ïid-Bosnische stad Mostar gewond geraakt. Zij werden een woedende menigte met stenen en eieren bekogeld at zij illegaal opgeslagen wapens in beslag wilden nemen, ostar, dat is verdeeld in een Kroatisch deel en een moslim- zitten Franse en Spaanse SFOR-troepen. Sinds in 1994 on- X ware Amerikaanse druk een moslim-Kroatische federatie iven zag is de situatie in Mostar ogenschijnlijk genormali- Onderhuids blijven de etnische spanningen echter aan- en en aan beide zijden zijn ultranationalisten actief. rangenisstraf voor 'hackers' Computercriminelen lopen in België de kans voor ja- chter de tralies te belanden. De regering- Verhofstadt gisteren met een wetsvoorstel dat inbreken in computers aar stelt. Op 'valsheid in informatica' staat een gevange- af die kan oplopen tot vijf jaar en een boete van 20 miljoen (ruim 1 miljoen gulden). 'Valsheid in informatica' is bij- leeld het namaken van creditcards of het vervalsen van di- contracten. Hackers (krakers) worden evenmin ontzien, ken in een netwerk kan een gevangenisstraf tot één jaar of oete van maximaal 5 miljoen frank opleveren. België kin augustus op van een hacker die via de internetsite van merale Bank persoonlijke gegevens van klanten wist te rhalen. uwe leden Veiligheidsraad ork» De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties vier nieuwe leden gekozen die kunnen plaatsnemen in de (heidsraad. Bangladesh, Jamaica, Mali en Tunesië. De vijf- lstaat moet nog in een tweede stemronden worden aange- n. De Veiligheidsraad telt vijftien leden waaronder vijf per- ente: de Verenigde Staten, Rusland, China, het Verenigd nkrijk en Frankrijk. De tijdelijke lidstaten worden gekozen een periode van twee jaar. ka's zwaar vergiftigd Li De orka's voor de kust vari het Canadese Brits-Colum- lehoren tot de meest vergiftigde zeedieren ter wereld. Veel in hebben grote hoeveelheden pcb (polychloorbifenyl) in lichaam, blijkt uit onderzoek van het Regeringsinstituut Oceaanstudies. In tientallen orka's zijn hoeveelheden pcb nden die vier keer zo hoog zijn dan in Beluga-walvissen, het noorden van Canada leven. Ongeveer de helft alle or- die de afgelopen zes jaar in de Canadese regio zijn geboren, niet meer. De orka's krijgen de schadelijke stoffen waar- nlijk door het eten van vergiftigde vissen. De toepassing ie pcb's is overigens in Canada en de VS sinds het begin de jaren zeventig goeddeels verboden. t gegijzelde VN-ers vrijgelaten L! Vier van de zeven VN-medewerkers die woensdag in de andige Georgische provincie Abchazie werden ontvoerd vrijgelaten. Dat hebben de Georgische autoriteiten gemeld, rijgelaten gijzelaars komen uit Duitsland, Zwitserland, Uru- ren Tsjechie. Een Zweed, een Griek en een Abchazische worden nog vastgehouden. De ontvoerders hadden ruim D00 gulden losgeld geeist voor hun gijzelaars, maar de voor- rvan het parlement zei dat Georgie geen losgeld had be- 1- Ongeveer 100 VN-waamemers moeten in Georgie toezien e naleving van een bestand tussen het regeringsleger en se- tisten in Abchazie, een provincie aan de Zwarte Zee in het dwesten van de voormalige sovjetrepubliek waar in 1992- !n afscheidingsoorlog woedde. jakarta* theo haerkens Meer dan tienduizend studenten hebben gisteren in het centrum van Jakarta gedemonstreerd tegen president Habibie, die in het Raadgevend Volkscon gres, het hoogste staatsorgaan, zijn beleid van de afgelopen anderhalf jaar verdedigde. De demonstratie liep uit op een uren durende veldslag met vei ligheidstroepen, waarbij zeker vijf mensen ernstig gewond raakten. Zo'n twintig studenten werden in het ziekenhuis opgenomen. avond zijn beleid van de afgelopen an derhalf jaar verdedigd. Hij wil herko zen worden, maar de studenten zijn hem meer dan zat. Ze dragen vlaggen met zich mee met het portret van zijn grootste rivaal: 'Megawati, president van het volk', maar ook dikke stukken hout en een honkbalknuppel. Honder den tikken ritmisch met stenen op de vangrails, een geluid dat aanzwelt tot dreunend oorlogsgetrommel. Terwijl demonstranten geroutineerd correspondent Met daverende knallen exploderen op een van de grote doorgaande wegen in Jakarta traangasgranaten. Een massa van zeker tienduizend studenten pro beert zich uit de voeten te maken, maar kan geen kant op. De weg waar aan de parlementsgebouwen liggen is omzoomd met hoge hekken. President Habibie heeft hier gister met drinkwater het traangas uit hun ogen wassen, worden de eerste ge wonden bewegingsloos door hun schreeuwende kameraden afgevoerd. Zodra duidelijk is dat de veiligheids troepen niet meer schieten of achter hen aan komen, hergroeperen de stu denten zich voor een nieuwe ronde. En ze zingen dat ze doorgaan tot de dood. Ze zijn woedend, kondigen revolutie aan en eisen het vertrek van Habibie, die beschouwen als een representant van het oude regime van ex-president Soeharto. Ze eisen ook dat Wiranto opstapt, de opperbevelhebber van het leger en minister van defensie. Habi bie heeft hem dinsdag nog aangewe zen als zijn vice-president in geval hij voor een nieuwe termijn wordt geko zen. Dat het onderzoek naar de cor ruptie van Soeharto halfhartig werd uitgevoerd en aan het begin van de week zelfs volledig is afgesloten, bevalt de studenten helemaal niet. 's Avonds om zeven uur zou de bij eenkomst beginnen waar de president het woord zou voeren, maar door de rellen wordt die uitgesteld. Veel leden van het Volkscongres zijn nog niet ko men opdagen, de president zelf zal la ter via de achteringang arriveren. Het begin van de vergadering loopt uren vertraging op. Een poging van Amien Rais, de nieu we voorzitter van het Volkscongres, om de studenten tot kalmte te manen, mislukt. Rais laat zich samen met Kwik Kian Gie, een prominent lid van Mega wati's PDI-Perjuangan en Matori van de gemaügde moslimpartij PKB naar de plaats rijden waar de studenten en de veiligheidstroepen met elkaar vech ten. Rais is niet bang en heeft al vaker het woord gevoerd bij demonstraties. Rais roept de studenten op tot kalm te. Veel helpt het niet in het geknal en geknetter, want een megafoon is er niet. Bovendien proberen de studen ten zich te beschermen tegen de stin kende salvo's uit een tweetal waterka nonnen. De delegatie trekt zich dan ook razendsnel terug in de richting van de parlementsgebouwen, waar een hulpeloos knipperende neonver lichting de leden van het Volkscongres van harte welkom heet. jakarta theo haerkens De speech waarin president Habibie gisteren verantwoor ding aflegde voor zijn beleid van de afgelopen anderhalf jaar, is slecht ontvangen in In donesië. Waarnemers hebben zich zeer kritisch uitgelaten. Ze stelden dat de president de za ken aanzienlijk mooier voor stelt dan ze zijn. Leden van het Raadgevend Volkscongres onderbraken de drie uur durende rede enkele malen om van hun ongenoegen blijk te geven. Drie partijen, waaronder de PDI-Perjunangan en de gematigde moslimpartij PKB die elk een eigen presi dentskandidaat hebben, gaven te kennen de speech onder de maat te vinden. Habibie ging vooral in op zijn inspanningen de economie weer op poten te helpen en het democratiseringsproces te vol tooien. Hij verdedigde ziijn be sluit om het onderzoek naar de corruptie van zijn voorganger Soeharto stop te zetten. Hij zei dat de onlusten in Ambon, At- jeh, West-Kalimantan (Borneo) en andere plaatsen de eenheid van het land niet daadwerkelijk bedreigt. Economen verwierpen de toespraak van de president on middellijk. Zij wezen erop dat de afgenomen inflatie zeker niet uitsluitend een gunstig te ken is. „Dalende prijzen zijn ook een indicatie voor de afge nomen koopkracht van de mensen". Voor de stabilisering van de roepia mocht Habibie zich evenmin op de borst klop pen. Doordat er nauwelijks nog buitenlandse schulden worden afbetaald, is er vrijwel geen vraag naar dollars, verklaarde een econoom. Een vertegenwoordiger van de zakenwereld verwees de ge claimde economische groei als weinig betekenisvol naar de prullenbak. „In '98 zaten we in zo'n diep dal dat iedere verbe tering leidt tot indrukwekkende groeicijfers". Politieke waarnemers spra ken van 'misleiding' omdat Ha bibie aan alle falen voorbij ging en slechts successen noemde. Hem werd verweten politieke vrijheden niet serieus te ne men. „Er worden geen politieke activisten meer opgepakt, maar wel demonstranten en andere onschuldige mensen doodge schoten". Nabestaanden wantrouwen onderzoekers Het Chileense leger heeft ingestemd met een onderzoek naar het lot van zo'n 1.200 mensen die verdwenen tij dens het militaire regime. Het is voor het eerst sinds de staatsgreep in 1973 dat de militairen hun medewerking verlenen aan zo'n onderzoek. Familieleden van de 'desaparecidos' (vermisten) hebben weinig vertrouwen in de goede intenties van de onderzoekers. naurski Een Russische soldaat leest een brief van zijn moeder, terwijl hij in een loopgraaf in Tsjetsjenië zit. Volgens de Tsje tsjeense legerleiding hebben de Russische bombardementen op Tsjetsjenië sinds 5 september aan meer dan tweeduizend mensen het leven gekost. Ongeveer acht duizend burgers zijn gewond ge raakt. De Tsjetsjenen melden ver der dat door de bombardementen ruim twintig procent van de hui zen is verwoest en tachtig procent van de infrastructuur. Volgens de Russische premier Poetin gaat de oorlog met minimale verliezen gepaard. Een Russische legeroffi cier meldde dat de voorste troe pen nu ongeveer twintig kilome ter van de hoofdstad Grozny ver wijderd zijn. Het Tsjetsjeense par lementslid Idigoeov heeft de Ver enigde Naties en de Raad van Eu ropa om hulp gevraagd, maar bei de organisaties wilden hem niet ontvangen. foto epa santiago de chile efe/rtr Woordvoerders van het leger deden de toezegging tijdens een ontmoeting met een onder zoekscommissie, die door de regering is ingesteld. De com missie moet nu eindelijk eens helderheid bieden over wat er is gebeurd met de gevangenen die zijn verdwenen tijdens de mili taire dictatuur van Pinochet van 1973 tot 1990. Het leger en de commissie gaan een onderzoek doen aan de hand van een lijst met 1.200 mensen die toen gevangen za ten, en van wie sindsdien niets meer is vernomen. In het over leg komen voor het eerst mili tairen, mensenrechtenactivis ten, historici, intellectuelen en religieuze vertegenwoordigers samen. De commissie werd in augustus door de Chileense re gering in het leven geroepen. De families van de 'desapare cidos' bekritiseren het overleg. Zij zien het vooral als een ma nier om een punt te zetten ach ter de kwestie van de mensen rechten, of als een manier om de vrijheid van Pinochet te be werkstelligen. De voormalige dictator werd bijna een jaar ge leden in Londen aangehouden. De Spaanse onderzoeksrechter Garzón had om zijn uitlevering gevraagd. De rechter wil Pino chet onder meer berechten voor volkerenmoord. Vorige week bepaalde een Britse rech ter dat de oud-dictator uitgele verd kon worden. Chili heeft naar eigen zeggen Groot-Brittannië formeel ge vraagd de oud-dictator om hu manitaire redenen vrij te laten. De Britse regering ontkent dat een dergelijk verzoek is binnen gekomen. Een woordvoerster van de Britse minister Straw wilde alleen kwijt dat de Chi leense president Frei premier Blair vorige week een vertrou welijke brief heeft gestuurd. Op de inhoud wilde ze niet ingaan. tampere anp De staats- en regeringsleiders van de vijftien lidstaten van de Europese Unie zijn vandaag in het Finse Tampere begonnen aan een topontmoeting over asielbeleid en criminaliteit. Ze willen in elk geval overeenstem ming bereiken over de invoe ring van minimale normen voor de opvang van asielzoekers. Nederland streeft verder naar de invoering van een uniforme asielprocedure in de hele Euro pese Unie. De drie grote lidsta ten, Duitsland, Groot-Brittan- nië en Frankrijk, voelen daar niets voor. Nederland wil pro beren de anderen mee te krij gen in het idee een studie te la ten verrichten naar de moge lijkheid om zo'n procedure in te voeren. Daarnaast praten de rege ringsleiders over betere inter nationale samenwerking in de strijd tegen de misdaad en wit waspraktijken. Ook komt de uitbreiding van de Unie met landen uit Oost-Europa zijde lings ter sprake, evenals nieuwe plannen om de EU intern te hervormen. sanjuan ap geneve bob kroon correspondent De alarmerende berichten van de Europese milieubeweging dat de NAVO-bombarde- menten op Servië en Kosovo een milieu ramp hebben veroorzaakt, zijn ongegrond. Dat blijkt althans uit onderzoek van UNEP, de milieuorganisatie van de Verenigde Na ties. „Er is geen sprake van een ecologische catastrofe," aldus het rapport, "maar in vier Servische steden, Pancevo, Kragujevac, Novi Sad en Bor, is wel sprake van milieu vervuiling die schadelijk kan zijn voor de volksgezondheid." UNEP riep de interna tionale gemeenschap op hulp te bieden om dit gevaar te bezweren. Een groot deel van de vervuiling dateerde volgens de onder zoekers al van voor het conflict. Dat gold vooral voor de Donau. Bodem monsters toonden alleen 'chronische ver vuiling' aan, stroomopwaarts en -afwaarts van de raffinaderij die werd gebombar deerd. Na de luchtaanvallen op het indu striecomplex van Pancevo, bij Belgrado, zijn kwik en andere zware metalen via het afwateringskanaal in de Donau terechtge komen. Voor de verdere zuivering van dit gebied is internationale hulp gewenst. Het zelfde geldt voor de in puin gebombardeer de auto- en wapenfabriek Zastava in Kragujevac, waar onder andere dioxinever vuiling werd geconstateerd. Over gevaar voor de volksgezondheid van NAVO-munitie, waarin afgewerkt uranium zou zitten, kon UNEP geen uitsluitsel ge ven. "De NAVO moet onmiddellijk bekend maken of en waar deze munitie is ge bruikt," aldus het rapport. Politie uit vijftien landen heeft in de grootste anti-drugactie aller tijden in het Caribisch gebied 1.290 mensen gearresteerd. Ook zijn laboratoria vernietigd en oogsten in brand gestoken. Zo'n duizend ton cocaïne en grote ladingen andere drugs en wapens zijn in beslag genomen. Dat heeft de Amerikaanse drugbestrij dingsdienst DEA gisteren bekendgemaakt. De door de DEA gecoördineerde 'Operatie Columbus' duurde twaalf dagen. In de Puertoricaanse hoofdstad San Juan is de prijs voor een kilo cocaïne sinds de actie gestegen van 14.000 tot 16.000 dollar. In Jamaica, waar een laboratorium met een week- productie van 1.250 liter hasjolie werd opgerold, werden 655 mensen opgepakt. Onder de arrestanten zitten zowel straathan delaren als belangrijke distributeurs. Op het vliegveld in Suriname werden koeriers opgepakt die verdovende middelen naar Nederland wilden smokkelen. Mi chael Vigil van het DEA vond dat de Surinaamse autoriteiten bijzonder hun best hadden gedaan tijdens de operatie. „Ik was enorm onder de indruk", zei hij. In Suriname namen 300 agenten deel aan de operatie. Ze pakten 165 mensen op, en namen 300 kilo marihuana en 235 pakjes cocaïne in beslag. Ook vernietigden ze 50.000 cannabis planten. De Verenigde Staten hebben de helft van de kosten voor de operatie in Suriname op zich genomen. dar es salaam frans van den houdt correspondent Tanzania rouwt om de stichter van het land, Julius Kambarage Nyerere. „On ze leraar is dood. Hoe moet het nu ver der met dit land, zonder deze wijze raadgever"? jammert John Kawawe, zelf een onderwijzer. Ook al was Nyerere al ruim veertien jaar geen pre sident meer, hij werd nog altijd gezien als de stuwende kracht achter de natie. „Zijn dood is een grote schok, maar we zullen het ook zonder hem zeker redden", meent bankfunctionaris Chris Ndurungu, „daar heeft Nyerere wel voor gezorgd". De straten van de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam zijn donder dagavond verlaten, enkele uren na de bekendwording van Nyerere's overlij den in een ziekenhuis in Londen. In wat altijd al als een slaapstad heeft ge golden. lijkt nu werkelijk iedereen zich op gepaste wijze te hebben terugge trokken om de dood van de vader des vaderlands te verwerken. Uitgaansge legenheden zijn gesloten op last van het ministerie van onderwijs en cul tuur, maar ook zonder dat gebod zou niemand het in zijn hoofd halen zich nu buitenshuis te gaan vermaken. „Bij de dood van een man als Nyerere past vanzelfsprekend alleen een sobere, in getogen houding. 'Mwalimu' (swahili voor leraar) heeft zoveel voor dit land gedaan, het minste wat wij nu terug kunnen doen is diep respect tonen", zegt Ndurungu. De 'echte zoon van Tanzania en Afri ka' zoals Nyerere in een lokale krant wordt genoemd, is altijd vereerd en op een voetstuk geplaatst, maar krijgt nu haast bovenmenselijke kwaliteiten toegedicht. Radio en televisie hebben hem al uitgebreid aandacht besteed aan zijn leven, zijn grote verdiensten, zijn toespraken, zijn regionale vredes- activiteiten (bijvoorbeeld in Burundi) en vooral zijn eenvoudige levensstijl. Oude filmopnamen worden afgewis seld met langdradige discussies tussen deskundigen en mensen die de overle den staatsman van nabij hebben mee gemaakt. Tussendoor zingen koortjes in de nationale taal Swahili stemmige, patriottische liedjes, terwijl een lokale ster al vliegensvlug een speciale song bij Nyerere's dood heeft gecompo neerd. 'Vadertje Nyerere, oh vadertje Nyerere', zingt hij en stoot daarbij een hartgrondige rouwkreet uit. „Het zit diep, mijn verdriet, heel diep", zegt Mohamed Nabanga (75) met vochtige ogen en klopt met zijn vuist op zijn hart. „Nyerere was ons al ler vader, zijn dood doet heel veel pijn". Nabanga buigt zich vrijdagmor gen met veel stadsgenoten over de vele dagbladen die op de stoep van een ki osk liggen uitgestald. Alle kranten heb ben grote koppen, foto's en bijlagen over het heengaan van de oud-presi dent. De stemming is bedrukt, ieder een leest in stilte. Veel mensen houden radiootjes aan hun oren gedrukt, ge spannen wachtend op nieuws over de aankomst van Nyerere's lichaam uit Londen en over tijdstip en plaats van zijn begrafenis. Op dat moment was nog niet bekend zijn lichaam zal worden begraven in Butiama, zijn geboortedorp. Morgen zal in de kathedraal van het Londense Westminster een herdenkingsdienst worden gehouden. Daarna wordt het stoffelijk overschot overgevlogen naar Tanzania. In Dar es Salaam volgt dan een staatsplechtigheid, gevolgd door de begrafenis in Butiama.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7