'Antillensteden' willen extra geld [g Bellen met 10% korting? Kies zelf uw 10 voordeelnummers. Onderzoek naar moord Vaatstra terug bij af Binnenland E organiseerde misdaad niet te bannen op de Wallen Onbeperkt drinken wekt woede drankbestrijding Peper: Den Haag moet groter worden Varkenskoppen fout strijdmiddel incassobureau \G 15 OKTOBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persl npak agressie kost miljoenen Lts me bdam De aanpak van agressie en geweld in de hoofdstad Jjjjjöënen, zo blijkt uit een overzicht van het Amsterdamse re. Zo willen burgemeester en wethouders 5,1 miljoen gul- uttrekken voor camera's in bussen, trams en metro plus Is 3,1 miljoen voor surveillanten in het openbaar vervoer, meer veiligheid op en bij scholen trekken burgemeester en ouders 6 miljoen gulden uit, voor wijksteunpunten 5 mil- voor het opleiden van 'buurtregisseurs' nog eens bijna 5 n> aardere eis dodelijke aanrijdingen kucht Het openbaar ministerie in Dordrecht pakt ver- imisdrijven strenger aan. De officieren van justitie hebben inis it tijdens een strafmaatoverleg collectief afgesproken dat zij re eisen stellen in verkeerszaken waarbij dodelijke slachtof- e" fallen. Met het nieuwe beleid willen zij onder meer voorko rt dat dronken automobilisten die een aanrijding veroorza- net dodelijke afloop er nog langer vanaf kunnen komen Ben werkstraf. Die straf zou niet in verhouding staan tot het rijf en het leed dat wordt veroorzaakt. Het openbaar minis- heeft laten weten altijd in beroep te gaan als de rechtbank te lage straffen uitdeelt. 91 bekijkt 'pedofieljagers' hgen» De procureurs-generaal Van Daalen en Hulsenbek 19< irzoeken of acties zoals die tegen een vermeende pedofiel heemda strafbaar zijn. Ze vrezen een heksenjacht die het nalige zedendelinquenten onmogelijk maakt in de maat- ipij terug te keren. Ouders in Scheemda verzamelden tekeningen tegen de terugkeer naar hun buurt van de ver- ide pedofiel. Beide pg's hebben met enige officieren van ie een landelijke werkgroep gevormd, die onderzoekt in bui i gevallen tot vervolging kan worden overgegaan. De werk- is het gevolg van de vele acties, die de afgelopen periode voormalige overtreders van de wet zijn opgezet. In Bols- Huizen en Urk zetten bewoners onder meer posteracties uw. In Scheemda maakte een onbekende via internet zelfs egevens over deze verdachte man bekend. n trouwt met getrouwde vrouw oo burg» Een 34-jarige man uit het Zuid-Hollandse Rozen- 00 en zijn 30-jarige FUipijnse vrouw hebben een proces-ver- jekregen omdat de vrouw nog gehuwd blijkt te zijn met w nder. De man trad eind 1997 met de vrouw in het huwe- 001 oewel hij volgens de politie wist dat zijn bruid al getrouwd oo n haar geboorteland. De bigamie kwam aan het licht toen 00 rste echtgenoot van de vrouw zich meldde bij de Neder ig e ambassade in Manilla. Die gaf het door aan de Immigra- M Naturalisatiedienst in Nederland. In afwachting van ver- oo irocedures, zijn het paspoort en de verblijfsvergunning m e vrouw inbeslaggenomen. oo men illegaal vuurwerk oo ngen Een 22-jarige Groninger is door de politie aange- oo en wegens het bezit van 3000 kilo illegaal en gevaarlijk 09 verk. In zijn woning in de Julianastraat vond de politie knalwerk. In zijn auto had de man nog eens 1400 kilo. oo ;le partij, bestaande uit mortierbommen, Chinese rollen oo ijkers, is in beslag genomen en wordt vernietigd. De poli- ie een tip had ontvangen, stelt een onderzoek in naar de imst van het vuurwerk. Voor bestrijding problemen met grote groepen jongeren Nederlandse steden met veel Antilliaanse inwoners wil len' van het kabinet extra geld voor de bestrijding van de problemen die grote groepen Antilliaanse jongeren ver oorzaken. Steden als Dordrecht en Den Helder zeggen de problemen door een nog steeds groeiende toestroom niet meer aan te kunnen. De slechte economische situa tie op de eilanden drijft jongeren massaal naar ons land, waar ze vaak in crimineel gedrag vervallen. tilliaanse kabinet er niet in slaagt een goed financieel-eco- nomisch plan op te stellen en uit te voeren. Beide partijen hebben dat gisteren laten we ten bij de begrotingsbehande ling Koninkrijksrelaties. „Het CDA is het een beetje zat", al dus woordvoerder C. van der den haag gpd-anp De Antillen houden de gemoe deren in Nederland flink bezig, zowel in de politiek als op straat. Zo overwegen het CDA en de WD de eilanden onder curatele van het Rijk te plaatsen als het te formeren nieuwe An- Knaap. Hij wijst erop dat de ei landen zo goed als failliet zijn en Nederland als gevolg daar van veel problemen heeft met de toestroom van grote aantal len Antillianen. De PvdA, D66, Groenlinks en de kleine christelijke partijen voelen er momenteel niets voor om de Antilliaanse openbare fi nanciën onder Rijkstoezicht te plaatsen. Woordvoerder Gort zak van de PvdA wil dat De Vries en Van Boxtel gaan bekij ken of de opvang van Antillia nen in Nederland extra inzet vergt. CDA en WD willen ook een visumplicht voor Antillianen, maar de overige partijen vinden het daarvoor nog te vroeg. Ze willen afwachten wat de Antilli aanse overheid zelf doet. Eerder lieten staatssecretaris De Vries van Koninkrijkszaken en minister Van Boxtel (integra tiebeleid) al weten beperkende maatregelen te overwegen. Be halve aan een visumplicht wordt ook gedacht aan een ver- blij fsregeling, beperking van de afgifte van paspoorten aan minderjarigen of een paspoort met beperkte rechten. De Vries zei die maatregelen nog niet te willen nemen voordat de Antil liaanse regering de kans heeft gehad de economische situatie te verbeteren. Ondanks belof ten van de regering Romer in dertijd om te snijden in de uit gaven is dat onvoldoende ge beurd. Mede door de penibele finan ciële situatie waarin de Antillen zijn geraakt hebben ze jongeren nauwelijks enig perspectief te bieden. De Antilliaanse rege ring struikelde vrijdag over een pakket aan maatregelen dat de economische situatie moest verbeteren. Minister Van Boxtel zei gisteravond dat een visum regeling steeds dichterbij komt. „Maar in de verhoudingen in het Koninkrijk is het niet de ge woonte elkaar met dat soort wapens te bestrijden." Hij wil ook kijken wat bijvoorbeeld centrale opvang van de jonge ren in ons land in een 'school- achtige omgeving' voor resul taat heeft. De kantonrechter in Dor drecht besliste gisteren dat een Antilliaanse hoofdhuurder en diens onderhuurders binnen vijf dagen een woning in Dor drecht moeten verlaten. De An tilliaan liet tegen betaling in zijn woning in de wijk Oud-Krispijn drie criminele neven wonen, terwijl hij zelf in Rotterdam woonachtig is. Onderhuur komt onder deze bevolkings groep veel voor. in ae IC Wall imini >en j< vrijgesproken, zie je ze binnen drie weken onder een andere eorganiseerde misdaad naam weer in dit gebied ver- og steeds een belangrijke schijnen", aldus Salm. in de pap op de Amster- De afgelopen twee jaar stuitte Wallen. Tot nu toe heb- hij in zijn functie op de meest inele organisaties de- curieuze situaties. Ze kwamen ;n jaren tussen de 150 de bestanden van het bevol kingsregister en de dienst Bouw- en Woningtoezicht in geen enkel opzicht met elkaar overeen. Geregistreerde bewo ners hadden een ander adres, terwijl in diezelfde panden ille gaal gewoond werd. Salm: „Veel panden waren admini stratief zelfs geheel zoek. En bij de notaris worden heel gemak kelijk niet kadastraal geregi streerde appartementen ver handeld. Ook gebeurt het dat iemand met contant geld een pand koopt, terwijl hij een bij standsuitkering geniet." Om de duistere handel in panden aan te kunnen pakken, pleit de Wallenmanager voor een uitbreiding van de Wet Be- fallenmanager kreeg tot vordering Integriteit Openbaar le panden in het Wallen- Bestuur. Elke koper van een pand zou daarvoor een lijst met zestig vragen moeten beant woorden waaruit zijn integriteit moet blijken. 'Onbeperkte gezelligheid' aan de bar van café de Stechuhr in Venlo. FOTO ANP BAS RUTTEN venlo anp klant betaalt 70 gulden. Het eerste uur kost 15 gulden, daarna loopt het tarief af tot 5 Het Centrum voor Alcohol en Dmgs (CAD) gulden voor het vijfde uur. Verlaat de klant in Venlo is kwaad dat in Venlo een café de zaak, dan klokt hij opnieuw en krijgt wat wordt geopend waar iedere bezoeker onbe- over is van de 70 gulden terug. In de tus- perkt kan drinken tegen een uurtarief. Café sentijd kan hij onbeperkt alcoholica naar de Stechuhr (prikklok in het Duits) gaat uit eigen keuze drinken, van een uurtarief, dat steeds lager wordt Ook Koninklijke Horeca Nederland naarmate de klant langer in de kroeg ver- (KHN) is niet blij met het initiatief. De blijft. Bij de entr.ee staat een prikklok en de combinatie vaste toegangsprijs met onbe perkte drankconsumptie zet volgens de ho- recabond aan tot drankmisbruik. KHN ver tegenwoordigt 17.000 horecaondernemers. De afdeling Venlo gaat op korte termijn met de gemeente Venlo praten over de kwestie. Venlo heeft overigens niet de pri meur. Het uitgaanscentrum Preston Palace in Almelo introduceerde in 1990 als eerste in Nederland het onbeperkt drinken en eten tegen een uurtarief. Minister kondigt plan voor herindeling aan den uitgebreid. Peper zei giste ren echter te betwijfelen of de Tweede Kamer dit voornemen nog steeds steunt. Hij vroeg de Kamerfracties dan ook om een steunbetuiging. Die oproep was vooral be doeld richting WD. WD- woordvoerder Luchtenveld liet echter niet het achterste van zijn tong zien. „Wij steunen het regeerakkoord, maar wachten eerst af met welke voorstellen Peper in januari komt." Volgens PvdA'er De Cloe doet de VVD zo vaag, 'omdat de WD een sterke positie heeft in de gemeenten rond Den Haag'. De PvdA wil zo'n groot mogelijk gebied bij Den Haag trekken. De WD wil de annexatie zo be perkt mogelijk houden. De Cloe dreigde Luchtenveld niet te veel moeilijkheden te maken over de herindeling. „Onze aanvankelijke voorkeur was de vorming van een stads provincie. Dat scenario komt weer om de hoek kijken als het regeerakkoord niet wordt uitge voerd." Voor het idee van een stadsprovincie Haaglanden is een Kamermeerderheid van PvdA, D66, CDA en Groenlinks. Regeringspartijen PvdA en D66 houden zich vooralsnog echter aan het regeerakkoord. „Maar dan moet een herindeling niet te lang op zich laten wachten", aldus De Cloe. den haag gpd-anp Eind januari volgend jaar komt minister Peper met zijn defini tieve voorstel met welke ge meenten - of delen daarvan - Den Haag moet worden uitge breid. „Den Haag moet groter worden," benadrukte hij giste ren tijdens een debat in de Tweede Kamer. „Zowel in fi nancieel, als in ruimtelijk op zicht komt de stad in de knel." Zelf wil Den Haag een aantal gebieden inlijven dat in de randgemeenten is aangewezen voor de bouw van nieuwe woonwijken: de gemeente Nootdorp en een gedeelte van Wateringen. Behalve dat dit de ruimtenood moet oplossen, moet het de stad ook meer fi nanciële armslag geven. In de te annexeren gebieden wonen veel welgestelde belastingbeta lers. De minister acht het 'wel haast illusoir' dat zijn herinde- lingsvoorstel op brede steun van de gemeenten kan rekenen. „Maar het is noodzakelijk", al dus Peper. Hij wilde van de Ka mer een duidelijk teken of hij op deze weg kan inslaan. „Want het is zeer bewerkelijk en komt de populariteit niet ten goede", zei Peper. Hij wil vooral politie ke rugdekking van de WD-frac- tie. In het regeerakkoord is afge sproken dat Den Haag zal wor- miljoen gulden geïnves- panden met een louche iming. Politie, justitie en neente zijn niet in staat [inele geldstromen aan ken. Daarin slaagt alleen us. Izei Freek Salm, Wallen- er van de gemeente Am- gisteren gisteren tij- tan symposium over de ^binnenstad. De functie manager werd ingesteld verschijnen van het rap- an de parlementaire en- :ommissie Van Traa. it bleek dat het 'red light t' van de hoofdstad voor oot deel in handen is van rganiseerde misdaad. Buitenlandse undercoveragent maakt drugszaak tot testcase eindhoven gpd te onderzoeken op hun uistere eigenaren en op- Jlen aan te dragen om de jialiteit terug te dringen, drugsbaronnen zijn Een Israëlische politie-infiltrant heeft het Interregionaal Recher che Team (IRT) Zuid-Neder land een grote dienst bewezen. Mede dankzij zijn nepdeals met drugscriminelen kon de politie de afgelopen dagen een grote internationale drugsbende op rollen. Maar door diezelfde infiltrant wordt het voor'justitie nog een hele kluif om de verdachten veroordeeld te krijgen. Justitie draait er niet omheen: de in Nederland zeer omstreden in zet van een undercoveragent - zeker een buitenlandse - roept l/ENHAGEN heel wat vragen op. Bij de actie werden 25 ver dachten aangehouden, werden op 35 plaatsen in Nederland, België en Israël huiszoekingen verricht en voor vele miljoenen guldens aan drugs, wapens en andere goederen in beslag ge nomen. Sinds de IRT-affaire en de parlementaire enquête daarna, is de opsporingsmethode van de infiltratie besmet verklaard, weet ook officier van justitie G. Bos. „We hebben gedurende het hele onderzoek op eieren moeten lopen om een tweede IRT-affaire te voorkomen." Met een beetje pech oordeelt de rechter straks dat de inzet van de infiltrant niet door de beugel kan. „De advocaten van de ver dachten zullen ons daar zeker op aanvallen." Met VoordeelNummers Nederland belt uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele instructies. De eenmalige administratie kosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de éénmalige administratiekosten. Spitsstrook A4 maandag open haarlemmermeer Bel nu grati pRo&ieMeii Mfcf n zmtit KAAÊTW mveL, ^AAP£>M SPECIAAL PAAÊV0CI2. EEN WET /MÉENl f neem ê£M vqok&eei-p aam youp VAN'T HEA, &L44S HeieÊJa-AP- w NifcWW Een incassobureau op je dak krijgen is vervelend. Maar meer dan 4250 telefoontjes in twee maanden en varkenskoppen in je tuin en op je auto, dat gaat wel erg ver om een wanbetaler tot inlossing van zijn schuld te dwingen. Dat vond ook de offi cier van justitie in Den Bosch. Wegens pogingen tot afper sing via een incassobureau eis te hij tegen een 34-jarige man uit Leeuwarden 28 maanden gevangenisstraf en tegen de 42- jarige verdachte uit Stiens 24 maanden celstraf. De ongeoor loofde methode om geld van schuldenaars los te krijgen (het ging om bedragen van 2100 tot 200.000 gulden) werd onder meer toegepast tegen slachtof fers in Valkenswaard, Purmer- end, Baarn en Zuid-Laren. Het incassobureau zou volgens jus titie 50 procent van dë claims opstrijken. Volgens de verdach ten ging het om een weliswaar harde maar geoorloofde manier om geld trerug te krijgen. olofvanjoolen De spitsstrook op de rijksweg A4 tussen Nieuw-Vennep en Hoofddorp gaat maandagoch tend open. Vanaf 6.30 uur kan het verkeer op de rijksweg ge bruik maken van een extra rij baan, de voormalige vlucht strook. Rijkswaterstaat hoopt met de spitsstrook een einde te maken aan de files die regelma tig op de A4 bij knooppunt Bur gerveen en de aansluitende re gionale weg N207 staan. De spitsstrook zorgt ervoor dat de A4 op het wegdeel tus sen Nieuw-Vennep en Hoofd dorp een vijfbaansweg wordt. Het voordeel hiervan is dat ver keer komend vanaf de N207, de weg tussen Hillegom en Lei- muiden, makkelijker kan invoe gen. In principe is de extra baan open tot 10.00 uur. Wan neer op andere tijdstippen een file ontstaat of zich een calami teit voordoet, kan Rijkswater staat de strook openen. Auto mobilisten kunnen op verkeers borden die boven de weg han gen, zien of de extra baan ge opend is. Het is voor het eerst dat in Nederland een vluchtstrook aan de linkerkant van de weg tot spitsstrook wordt omge bouwd. De strook in Haarlem mermeer is vooralsnog een ex periment. ruswuk anp De 16-jarige Marianne Vaatstra wordt in de nacht van vrijdag 30 april op zaterdag 1 mei op weg naar huis vermoord. Ze was op vrijdagavond uitgeweest in Kollum. Zaterdagochtend werd ze geheel ontkleed door familieleden in een weiland bij Veenklooster gevonden. Een overzicht van wat er sindsdien ge beurde. 3 mei: De regiopolitie maakt bekend dat sectie door het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk uitwijst, dat Ma rianne om het leven is gekomen doordat haar keel is doorgesneden. 5 mei: De familie Vaatstra doet een oproep met rust ge laten te worden. De familie Span uit het Friese Schin- gen looft een beloning uit van 5000 gulden voor de meest bruikbare tip. 6 mei: Marianne Vaatstra wordt onder grote belang stelling in Zwaagwesteinde begraven. 7 mei: De stille tocht in Zwaagwesteinde brengt 15.000 mensen op de been. 10 mei: De politie breidt het onderzoek naar de moord uit naar het asielzoekerscentrum (AZC) in Kollum. 12 mei: Burgemeester Eggens van Dantumadeel en zijn ambtgenoot Visser van Kollumerland doen een beroep op de bevolking de geruchtenstroom over de betrok kenheid van het AZC bij de moord te stoppen. 19 mei: Justitie in Leeuwarden looft 50.000 gulden uit voor de gouden tip in de moordzaak. 28 mei: De politie in Friesland houdt de eerste ver dachte aan. Het betreft een 32-jarige man uit Zwaag westeinde, een bekende van de familie Vaatstra. 1 juni: De verdachte wordt vrijgelaten. Hij was aange houden na een getuigenverklaring. DNA-materiaal van de man komt niet overeen met dat van de dader. 18 juni: Opnieuw wordt een verdachte aangehouden. Hij had zich eerder als getuige gemeld. 19 juni: Verdachte wordt vrijgelaten. Hij had vrijwillig bloed afgestaan voor een DNA-onderzoek. 9 augustus: Het openbaar ministerie verdenkt toch een Irakese asielzoeker van de moord. Al direct na de moord op Marianne gingen geruchten dat de dader in het AZC gezocht moest worden. 25 augustus. De familie Vaatstra stuurt een klachten brief naar het OM in Leeuwarden, omdat ze ontstemd is over het verloop van het onderzoek. 1 september: Het AZC in Kollum is drie dagen na de moord al in het onderzoek van de politie opgenomen. 30 september: De familie Vaatstra schakelt het advoca tenkantoor van de gebroeders Anker in, omdat de communicatie tussen justitie en de familie niet vlekke loos verloopt. 10 oktober: In Instanbul wordt op verzoek van de Ne derlandse justitie de verdachte Irakees aangehouden. 15 oktober: DNA-onderzoek in Nederland wijst uit dat de 27-jarige Irakees niet de dader is. Het onderzoek naar de moord is weer terug bij af.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5