Run op pil voor drukke kinderen VVD'er Oplaat houdt graag de sleutel in handen Binnenland Stichting slaat brug tussen bedrijfsleven en milieuclubs Fossiel wordt weer levend Minister en Kamer nemen geen risico met drinkwater Juristen varkenshouders klaar voor aanpak mestplan ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienst 1) tegen privatiseren NS iaag Ook de WD is nu tegen volledige privatisering van de f 'olgens fractievoorzitter Dijkstal is een onbelemmerde igang ongewenst. De NS zou op die manier in handen en komen van één buitenlandse vervoerder en dat wil de niet. Volgens Dijkstal is wel een afgezwakte vorm van pri- »ring mogelijk, waarbij de aandelen in handen komen van I rlandse beleggers die deze niet mogen doorverkopen aan nlandse ondernemingen. WD-minister Jorritsma van eco- Sche zaken ziet deze constructie ook als een mogelijkheid, igens was al eerder duidelijk dat het personenvervoer van 5 de komende jaren niet zal worden geprivatiseerd. Ritalin is even niet meer aan te slepen laalverbod truck in spits Het inhaalverbod voor vrachtwagens in de spits is aag uitgebreid. Er komt 615 kilometer bij, waarmee het to- hi ,p 800 komt. Met de maatregel geldt een inhaalverbod voor itwagens op 35 procent van de autosnelwegen. Het verbod j kracht 's morgens tussen zes en tien uur en van 's mid- drie tot 's avonds zeven uur. Netelenbos verwacht dat de loor het verbod zullen afnemen. De maatregel geldt voor al alleen op autosnelwegen met twee keer twee rijstroken, iie enbos overweegt in de toekomst ook verboden op drie- re! swegen. t emetje na foute arrestatie Tii jen. Een 38-jarige Nijmegenaar heeft gisteren van de poli- pt; p bloemetje gekregen. De man bracht ten onrechte een 1Vo t in de cel door op verdenking van een overval op een dro- rij in de stad. Later bleek de politie zich te hebben vergist. 'n8 verval werd gepleegd op 23 september. Een getuige wees na met grote zekerheid aan als de dader. De politie hield overleg met de officier van justitie op 5 oktober in zijn aan. Na een nachtje in de cel bleek dat de Nijmegenaar p, ïuldig was. itieambtenaar weg bij Peper aag Directeur politie Vrolijk van het ministerie van bin- indse zaken vertrekt op 1 december naar het college van ïur van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Vrolijk was iruari de eerste onderhandelaar bij de gesprekken over een ve politie-CAO, die uiteindelijk 35 miljoen gulden duurder kte dan de bedoeling was. Door een rekenfout van verte- oordigers van het ministerie zegden de politiebonden een iging toe van zes procent voor bijna de helft van de agen- N -en woordvoerster van het ministerie ontkent dat zijn ver iaarmee verband houdt. „Vrolijk krijgt bij de Erasmus Uni- teit een mooie baan, die goed past bij zijn achtergrond." ïnten mogen niet 40 uur werken *e a jagi Hoofdcommissaris Wiarda van het politiekorps OP landen mag agenten niet veertig uur per week laten wer- Is- )aarmee zou hij de landelijke politie-CAO ontduiken. De -lea nissie De Ruijter, die bemiddelt bij geschillen in de politie- -1® r, heeft dat gisteren bepaald. Wiarda en korpsbeheerder f ra nan wilden agenten contracten aanbieden om in hun vrije :m ictra uren te werken om het tekort aan personeel op te van- nai1 De politievakorganisatie legde zich daar niet bij neer en iee' e naar de geschillencommissie. De Ruijter heeft bepaald j°° gere overheden CAO-afspraken niet mogen omzeilen. Het de' ikan personeel alleen langer laten werken als minister Pe- erb linnenlandse zaken) daarover overeenstemming heeft met nden. Peper is echter tegen dit plan. tje voor Nobelprijswinnaars De Utrechtse Nobelprijswinnaars theoretische fysica lan en 't Hooft zijn benoemd tot commandeur in de Orde dei s Nederlandse Leeuw. Onderwijsminister Hermans speld- dijl lintjes op tijdens een receptie van de Universiteit Utrecht iaz le onderzoekers. Hij kondigde tevens aan dat het kabinet eei lert om meer geld vrij te maken voor wetenschappelijk on- ani ek. Samen met artsen oorzaken van ziekten achterhalen? Drukke kinderen die het geneesmiddel Ritalin gebrui ken, kunnen de komende week in de problemen komen omdat het medicijn is uitverkocht. Fabrikant Novartis Pharma in Arnhem is helemaal door zijn voorraad heen. Ook de farmaceutische groothandels hebben geen voor raad meer door de enorme run op het middel. den haag gpd Het wachten is op een nieuwe lading die wordt gemaakt in de fabriek in het Zwitserse Basel. Woordvoerder Dekker van No vartis verwacht de groothandels in de week van 25 oktober te kunnen bevoorraden. Het te kort is volgens hem ontstaan omdat de vraag naar Ritalin dit jaar veel meer is gestegen dan voorzien. Er is daardoor te wei nig Ritalin gemaakt. OPG, de grootste farmaceuti sche groothandel in Nederland, kan evenmin een kruimel leve ren. Algemeen Secretaris Suy- kerbuyk begrijpt niet waar de enorme vraag naar Ritalin van daan komt. „Het moet ook No vartis hebben verrast. Het mid del bestaat al jaren, evenals het bijbehorende ziektebeeld." Ritalin is het meest gebruikte medicijn voor patiënten met ADHD, een hersenstoornis die onder meer hyperactiviteit en concentratiestoornissen ver oorzaakt. De aandoening is tot op de dag van vandaag niet te genezen en moeilijk te behan delen. Kinderen met ADHD (At tention Difïcit Hyperactivity Disorder) houden moeilijk de aandacht bij het spel of taken, lijken vaak niet te luisteren als ze worden aangesproken, be wegen onrustig met handen en voeten, rennen rond of klim men overal bovenop. Duizenden kinderen in Ne derland gebruiken Ritalin om de hyperactiviteit te temperen. Het middel is niet onomstre den. Een krachtige anti-Ritalin lobby in de Verenigde Staten stelt dat het een drug is en dat ADHD in veel gevallen een ge dragsprobleem is dat je moet oplossen door voor de kinderen een rustige, stabiele omgeving te creeren. De stichting Balans, een ver eniging van 15.000 ouders met ADHD-kinderen, maakt zich overigens geen zorgen. „We verwachten geen dramatische toestanden", zegt een woord voerster, „Kinderen met een ernstige ADHD raken, als ze het middel niet gebruiken, uit hun gewone ritme. Dat werkt ave rechts en kan een hoop moei lijkheden veroorzaken. Maar we hebben met apotheken en huisartsen afgesproken dat er een beroep kan worden f op de noodvoorraden." haarlem theo van der kaau Het bedrijfsleven en de milieu beweging hebben elkaar gevon den in de strijd tegen de ont bossing in de wereld. In Haar lem is gisteren de stichting Goed Hout opgericht door Mi lieudefensie, Wereld Natuur- fonds, Novib, Staatsbosbeheer en zestien bedrijven, waaron der houthandelaren, bouw markten en fabrikanten van meubelen èn kozijnen. Doel van de stichting is om het marktaandeel hout uit duurzaam beheerde bossen van de huidige drie procent op te vijzelen naar 25 procent in 2003. In dat jaar zou in Neder land 3,5 miljoen kubieke meter hout het internationale FSC- keurmerk moeten dragen: Fo rest Stewardship Council. De stichting overkoepelt de lopen de campagne Hart voor Hout en de activiteiten van de werk groep Introductie Gecertifi ceerd Hout. In het begin van de jaren ne gentig stonden milieugroepen en bedrijven nog als kempha nen tegenover elkaar bij acties om de consument te weerhou den van het kopen van 'fout hout'. De ongecontroleerde houtkap in de tropische regen wouden kwam breed onder de aandacht van het publiek. On danks beschermende maatre gelen telt de wereld op dit mo ment volgens het Wereld Na tuur Fonds nog altijd 200 re gio's waar het commerciële kappen leidt tot kaalslag. Het alternatief voor consu ment, industrie, bouwbedrijven en overheid is het kopen van hout met de FSC-certificatie. Dit hout komt uit duurzaam beheerde bossen, waar het kap pen niet leidt tot ontbossing. Na een lastige aanloopperiode zijn deze producten nu volop en in alle gangbare maten ver krijgbaar. De bouwmarkten ad verteren er inmiddels mee. Er hangt echter een donder wolk in de lucht in de vorm van de WTO. De Wereld Handelsor ganisatie behandelt 30 novem ber de kritiek op FSC dat het keurmerk de vrijhandel in de wereld belemmert. De organi satie kan het certificeren om die reden verbieden. den haag anp De waterbedrijven van energie- conglomeraten Delta en Nuon zijn somber over de commerci ële mogelijkheden die zij over houden onder het regime van een nieuwe Waterleidingswet. Minister Pronk van milieu en de Tweede Kamer willen dat de levering van drinkwater een overheidstaak blijft. Een waterbedrijf mag alleen de vrije markt op wanneer dat geen enkel risico oplevert voor de klanten die niet kunnen uit wijken naar een andere water- Met gratis draagtasje Adviesprijs f 199,- leverancier. In de praktijk zul len daardoor nauwelijks moge lijkheden zijn om de markt op te gaan, stellen de bedrijven. Delta en Nuon zijn zoge noemde multi-utility bedrijven. Zij willen klanten gas, elektrici teit en water leveren. De eerste twee markten zijn vrij en daar is de privatisering in volle gang. In de watermarkt hebben zij nu het politiek tij tegen. In de Ka- mer kondigde Pronk gisteren aan dat hij gemeenten en pro- zwolle Ruim 130 miljoen jaar geleden stapte deze Confuciusomis Sanctus nog rond in wat tegenwoordig vincies zal vragen hun aandelen china is. Tenminste, dat denken ze bij het Ecodrome in Zwolle. Medewerkers hebben op basis van een vier in waterleidingbedrijven niet te geleden gevonden fossiel het diertje herbouwd dat daarin zat 'opgesloten', het beestje, dat ongeveer zo verkopen aan particulieren. gr£)0t is ajs ekster js mogelijk een overgangsvorm van een kleine dinosauriër naar een vogel. Vanaf morgen zijn de afdruk en het origineel te bewonderen in het Ecodrome. foto anp koen suyk den haag gpd-anp De advocaten van de Nederlandse Vak bond Varkenshouders (NW) lopen zich al warm om de mestwet die nu nog in voor bereiding is, bij de rechter onderuit te ha len. Gisteren kregen de juristen nieuwe ar gumenten aangereikt door een aantal we tenschappers, verenigd in het Heidelberg Appeal Nederland (HAN). Volgens deze wetenschappers is er geen enkel bewijs dat nitraat uit dierlijke mest in het drinkwater terecht komt. „Daarmee is de bodem ver dwenen onder de mestplannen van de mi nisters Brinkhorst en Pronk", aldus de NW-voorzitter Van den Brink. In de nieuwe mestplannen zijn strenge normen opgenomen voor de hoeveelheid stikstof die op het land mag worden uitge reden. Op die manier is het zeker dat er uit eindelijk niet teveel stikstof, in de vorm van nitraat, in het grondwater terechtkomt. Het grondwater wordt gebruikt als drinkwater en dat mag volgens de Europese Nitraat richtlijn maar 50 milligram nitraat per liter water bevatten. Herenakkoord herrie Schiphol wassen neus amsterdam anp Het herenakkoord van de ge meente Amsterdam, Schiphol en de luchtverkeersbeveiliging over de geluidsoverlast van de luchthaven hoeft niet strikt te worden nageleefd. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam be paald in een rechtszaak aange spannen door het Platform Vliegtuigoverlast Amsterdam (PVA). Eerder stelde de recht bank het PVA al in het ongelijk. In 1994 spraken de gemeente, de luchthaven en de luchtver keersbeveiliging af dat er jaar lijks niet meer dan 1 procent van het totaal aantal op Schip hol landende vliegtuigen ge bruik mocht maken van de aanvliegroute over de binnen stad. Dat wordt in de praktijk niet gehaald. Reden voor het PVA om naar de rechter te stap pen. Maar het hof stelt dat het Platform geen partij is bij de af spraak en daarom geen recht van spreken heeft. Hooguit zou van Amsterdam geëist kunnen worden dat zij nakoming van de afspraken juridisch af dwingt, maar het hof vindt het redelijk dat de gemeente hier van afziet. De Letter of Intent wordt in de praktijk niet meer gebruikt als maatstaf voor de geluids overlast. Op 1 januari 1997 tra den de nieuwe geluidszones, vastgesteld door de minister van verkeer en waterstaat, in werking. Om deze niet te over schrijden zou 2 procent van alle vliegtuigen dat op Schiphol landt over de binnenstad mo gen vliegen. Naleving hiervan is een zaak van het rijk. 'Een op de drie suikerzieken niet goed behandeld' amsterdam anp Een op drie mensen met sui kerziekte krijgt niet de behan deling die nodig is, heeft bij zonder hoogleraar diabetologie Rutten vandaag gezegd. Rutten, die zelf ook huisarts is in Beu- ningen, vindt dat vooral voor huisartsen een grotere rol is weggelegd. Huisartsen zien na melijk te vaak niet dat een pati ent diabetes heeft. Bij eerdere signalering kan de ziekte beter worden behandeld en kunnen allerlei complicaties worden voorkomen. Momenteel zijn er 300.000 mensen bekend met zogeheten diabetes mellitus type 2, een variant waarbij de alvleesklier te weinig insuline aanmaakt. Bijna de helft van hen is ouder dan 70 jaar, vandaar dat deze vorm vroeger ouderdomsdiabetes werd genoemd. Van deze groep wordt ongeveer driekwart door de huisarts begeleid. De patiën ten voelen zich even goed als leefijdgenoten, maar ondervin den wel beperkingen bij het be wegen, eten en drinken en het doen van het huishouden. Rutten: „Dat van acht Euro pese landen de kosten van dia- beteszorg in" Nederland het laagst zijn (per jaar per patiënt ongeveer 5000 gulden), komt vooral door het relatief kleine aantal ziekenhuisopnamen. De vergrijzing, het actief opsporen van diabetes en de stijging van het insulinegebruik zullen ertoe leiden dat de werkbelasting voor de huisarts fors toe neemt." 'Ik wil niet alles vastleggen terwijl Brinkhorst en de boeren nog praten' Nu bij Telfort Pak&Bel: S. Bellen met de nieuwe Ericsson Aioi8s Twin vanaf 25 cent per minuut. wel Telfort Pak&Bel» Pre- 35 cent pei Paid als Telfort Pak&Bel Abonnement is onder de Ericsson A 1018s Twin Met Telfort Pak&Bel Pre-Paid kunt u in het Telfort dekkingsgebied gebeld worden, of zelf bellen vanaf slechts 25 cent per minuut. Met Telfort Pak&Bel Abonnement belt u in vrijwel heel Nederland voor maar ak&Bcl is verkrijgbaar bij de mi Vraag in de winkel naar de voor waarden. Kijk voor meer informatie en 'verkooppunten op www.telfort.nl tiP' Telfort Dat praat 'n stuk makkelijker den haag uanne sleutjes De hele Tweede Kamer valt over hem heen maar WD'er Gert-Jan Oplaat houdt stug vol. Boeren en landbouwmi nister Brinkhorst moeten van hem blijven onderhandelen over het plan om het mest overschot terug te dringen. Voor- noch tegenstanders hebben in de Kamer een meerderheid, die hangt op de WD. Oplaat wil de onderhan delaars zo lang mogelijk in de tang houden. Maar een CDA- voorstel om de minister te ver plichten het eerst met de boe ren eens te worden, weigerde hij te steunen. - Waarom spreekt de WD zich niet uit voor of tegen het mest plan. Dat doet zij bij andere plannen toch wel? „Er vindt nu nog overleg plaats tussen de boeren en de minis ter. Het is niet meer dan hoffe lijk en fatsoenlijk om te wach ten wat daar uit komt. Ze zitten nu zo dicht op elkaar, laat ze el kaar bij de arm pakken en tot een oplossing komen. De boe ren zelf hebben opgeroepen geen motie in te dienen, de mi nister zei ook dat hij er geen be hoefte aan had. Daar hoef je je oren niet naar te laten hangen als Kamerlid, je mag zelf bepa len of je wel of geen motie in dient. Maar ik vind het nu on verstandig." - Bent u niet gewoon bang voor uw boerenachterban en weigert u daarom te kiezen? „Dan zou ik bang moeten zijn van mezelf. Mijn familie boert al vier, vijf generaties. Ik houd geen praatjes voor de vaak Het milieudoel, hooguit 50 milli gram nitraat per liter grondwa ter, is heilig. Maar je moet er geen zaken doorheen drukken, wat sommigen in de Kamer wil len en wat Brinkhorst wil. Je dient degene die het moet uit voeren, mee te hebben. Je moet voorkomen dat er trekkers op het Binnenhof staan." - De PvdA noemde uw opstel ling in de Kamer 'laakbaar'. Wat vindt u van die kwalifica tie? „Och, er werd ook gezegd dat ik een kind in een speeltuin was. De SP zei er strontziek van te worden. Ze roepen maar, ik ben niet onder de indruk. Ik hou geen Opiaat-show, het gaat om 6000 boerenbedrijven die moe ten verdwijnen. Dat is geen spelletje. Zoals het CDA zich presenteert aan de boeren, dót vind ik onfatsoenlijk. Hun mo tie was puur voor het politieke gewin, de landbouw interes seert het CDA geen biet." - Minister Brinkhorst staat met zijn rug tegen de Europese muur. Hij zegt dat 2003 de ui terste datum is. Maakt u het een coalitiegenoot niet heel erg moeilijk door uw opstelling? „Ik lees niet in de Europese ni traatrichtlijn dat het per se 2003 moet zijn. Ik ben niet tegen 2003. En wellicht zegt de sector dat dat jaar okay is, mits er een goede opkoopregeling is. Maar waar ik op tegen ben, is nu alles al vast te leggen terwijl de par tijen nog praten. Onderhande len is geven en nemen. De CDA-motie hindert de minister in zijn onderhandelingsruimte. Je geeft de boeren alles en dan wil de minister niet meer verder praten. Hij zal dan proberen zijn plan met powerplay door de Kamer te krijgen. Als je al leen wilt nemen, verlies je het. Ik zit in een sleutelpositie en die wil ik ten volle benutten." - Het hele kabinet staat achter het mestplan en u doet een beet je moeilijk als coalitiegenoot. Bent u al op het matje geroepen bij WD-vice-premier Jorritsma? „Ik heb er niet met haar over gesproken. Wel met Dijkstal en de fractie staat achter mij. Of hij het er met Jorritsma over heeft gehad, weet ik niet. Het kan na tuurlijk niet zo zijn dat je als co alitiepartij meteen ja moet zeg gen als een minister met een plan komt. Als het huidige mestplan het wetsvoorstel wordt, dan moet er aan gesleu teld worden. Aan het tijdspad, aan de mestnormen. Brinkhorst dreigt straks heus niet met op stappen. Wij hebben ook niets aan zijn vertrek. Hij zegt zelf dat hij een oplosminister is. En wij staan dichter bij Brinkhorst dan in het beeld dat wordt ge schetst."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3