batmobiel: Bugatti Chiron VW's Weg en wiel Opel Astra met acht cilinders Autorijder slordig met banden Mondeo-uitvoeringen in 2000 niet meer één prijs Sportieve Audi S6 met V8 HUISMAN Suzuki legt laatste hand aan Wagon R+ Lijf blijft droog met maliënkolder VRIJDAG 15 OKTOBER 1999 redactie peter iq Opel gaat met de Astra Coupé meedoen aan een nieuw toer- wagenkampioenschap (DTM) in Duitsland. Deze auto lijkt op het Coupé-model dat begin vol gend jaar in ons land op de markt komt, maar dat is alleen de buitenkant. Onder de mo torkap staat namelijk een 450 pk sterke V8-motor, die in de Oldsmobile Aurora is te vinden. Deze motor drijft de achterwie len aan, in tegenstelling tot de standaard Astra. De Astra Coupé V8 is een van de twee auto's die volgend jaar gaat deelnemen aan een nieu we DTM-serie. De andere auto is door Mercedes-Benz ontwor pen. Er wordt gehoopt op deel name van nog een merk, zodat een startveld van 15 tot 20 au to's kan worden verkregen. De nieuwe DTM is een relatief eenvoudige en dus betaalbare formule met auto's van 1050 ki lo en veel ingebouwde veilig heidsvoorzieningen. Premacy met dieselmotor Mazda levert haar kersverse midi-MPV met de naam Premacy voortaan ook met een dieselmotor. Het gaat om de 2.0 liter meten de turbodiesel met directe inspuiting, die een vermogen van 90 pk levert. Net als bij de benzineversies is de Premacy DiTD leverbaar in drie uitrustingsvarianten: Comfort, Exclusive en Touring. Stan daard heeft elke versie centrale portiervergrendeling, elektrisch verstelbare buitenspiegels, airbags voor de bestuurder en de pas sagier, zijairbags en ABS. De prijzen beginnen bij 46.495 gulden. Automobilisten zijn slordig met de banden onder hun auto. Dat concludeert Dunlop uit een onderzoek onder 1.400 automobilisten in Duitsland. Vrijwel elke au tobezitter weet dat banden spanning en profieldiepte be langrijk zijn voor het wegge drag van de auto, maar nog niet de helft van de onder- waagden weet iets van die gegevens. Nog lager is het percentage automobilisten dat ooit naar de bandenspan ning en de profieldiepte kijkt. Vooral vrouwelijke automobi listen scoren erg slecht in dit onderzoek. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat automobilis ten onvoldoende op de hoog te zijn van de gevolgen van een verkeerde bandenspan ning. Meer slijtage en kortere levensduur worden als eerste genoemd, terwijl belangrijke consequenties voor de veilig heid, zoals een slechtere rem- werking (8 procent), minder grip (6 procent) en gevaar voor een klapband (5 pro cent) pas later worden ge noemd. Ford heeft de Mondeo voor het modeljaar 2000 uitgebreid met enkele nieuwe versies. Boven dien zijn de prijzen van de 4- deurs sedan 1.000 gulden in prijs verlaagd, bleven de 5- deurs typen gelijk en gingen de Wagon-modellen 500 gulden in prijs omhoog. Daarmee heeft Ford de jarenlang gehanteerde één-prijs-strategie voor alle car rosserievarianten verlaten. Voor modeljaar 2000 zijn alle versies van de Mondeo opge waardeerd met schijfremmen voor en achter. Verder is er een nieuwe uitvoering bijgekomen: de Century. Dit model is zeg maar een iets uitgeklede versie van de Business Edition, ver krijgbaar vanaf 39.995 gulden. Verder is er een Sports Edition aan de reeks toegevoegd. Deze versie heeft een met de Busi ness Edition vergelijkbare uit rusting, maar met veel uiterlijke kenmerken van de sportieve Mondeo ST200. Dat komt neer op 16 inch wielen met 205/60 banden, een speciale grille, een met leer bekleed stuurwiel en een aluminiumkleurig dash board. De Mondeo Sports Editi on is er vanaf 44.995 gulden. Audi heeft sportieve varianten uitgebracht in de A6-serie. Zo als gebruikelijk bij het Duitse merk dragen deze modellen als toevoeging de letter S in de ty peaanduiding in plaats van de A, zodat de auto's S6 en S6 Avant heten. Beide auto's zijn voorzien van een 4.2 liter V8-motor met vijf kleppen per cilinder en een ver mogen van 340 pk. Trekkracht biedt deze machine ook volop: bij 3.400 toeren is er 420 Nm beschikbaar. De S6 biedt pres taties op het niveau van een sportwagen. De acceleratie van 0 tot 100 km/uur verloopt in minder dan 6 seconden. De topsnelheid is bij beide auto's elektronisch begrensd op 250 km/uur. Standaard zijn de S6-typen voorzien van een handgescha- kelde 6-versnellingsbak, maar een 5-traps Tiptronic-automaat kan ook worden geleverd. De S6 heeft een op sportiviteit afge stemd interieur, dat echter ook zeer luxueus is uitgevoerd. Gekoelde brommobiel Canta Op de 50+ beurs heeft importeur Waaijenberg de Canta brommo biel met airconditioning gepresenteerd. Dit aangepaste vervoer middel is bij uitstek geschikt voor ouderen en gehandicapten en kan zonder rijbewijs worden bereden. Volgens de importeur mag men met de Canta op de rijweg, het fietspad en het trottoir rijden. Airconditioning verhoogt het comfort van de brommobiel en is veiliger omdat het de ruiten beter ontwasemt. Millennium-editie Porsche 911 Porsche komt ter gelegenheid van de millenniumwisseling met een speciale versie van de 911 Carrera 4 op de markt. Van deze Special Edition 2000 worden voor de hele wereld slechts 911 exem plaren geproduceerd. De auto wordt gespoten in een speciale kleur paars en heeft een sportonderstel met 18 inch turbolook wie len. Schuifdak, achterruitenwisser, litronic koplampen en kop lampsproeiers behoren tot de uitrusting. Het interieur is aange kleed met leer, alcantara en hout. Verder heeft de speciale 911 tal van elektrisch bedienbare accessoires, stoelverwarming, een au dio-installatie en telefoon. De prijs is nog niet bekend. Nissan Quality Line met omruil Nissan heeft haar occasionga rantie, de Nissan Quality Line, uitgebreid met een omruilga- rantie. Deze garantie houdt in dat de koper van een auto die voorzien is van de Quality Line garantie de auto binnen i4 da gen of ten hoogste 1.500 kilo meter kan omruilen tegen een andere occasion uit het garan tieprogramma van dezelfde of een hogere verkoopprijs. Is er geen geschikte occasion dan zal de dealer die zoeken. Tot die tijd kan de klant de eerder ge kochte auto blijven gebruiken tegen een bescheiden kilome tervergoeding. Nissan Quality Line is alleen mogelijk bij occasions van min stens 7.500 gulden en hebben één jaar of 20.000 kilometer ga rantie conform de Bovag-voor- waarden. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavuselektra Tomos Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden Tel.: 071 -568 06 80 Extreem zuinige voertuigen waren als een rode draad aanwezig op de recent gehouden autotentoonstelling van Frankfurt (IAA). Maar dat weerhield veel autofabri kanten er niet van om ook de 'minder beschaafde' kant van het autorijden te belichten. Dus waren er ook volop onbetaalbare, tot de verbeelding sprekende publieks trekkers te bewonderen. Zoals de nieuwste van Bugatti, het klassieke merk, dat in een onherkenbare gedaante tegen woordig toebehoort aan Volks wagen. Het model dat op de IAA erg veel bekijks trok was de 18/3 Chiron, een joekel van een sportwagen met het gespierde uiterlijk van een 'batmobiel', de dienstwagen van Batman. Het ontwerp is ontstaan uit een sa menwerking tussen het Itali aanse designhuis Giugiaro en de ontwerpafdeling van Volks wagen. De Chiron moet de roemrijke vooroorlogse historie van het merk doen herleven. Het nieuwste studiemodel is daar om genoemd naar een van de beroemdste Bugatti-coureurs: Louis Chiron. Hij was succesvol in talrijke Grand Prix-races in de jaren twintig en dertig. De bolide is gespoten in Bleu Cöte d'Azur (oftewel Bugatti- blauw) en heeft een interieur dat volledig met biscuit-kleurig en blauw leer is bekleed. De carrosserie van koolstofvezel meet 4,42 meter in de lengte en de Chiron is slechts 1,15 meter hoog. Met permanente vierwielaan- drijving en de uit drie aan el kaar gekoppelde Volkswagen VR6-motoren bestaande 18-ci- linder is de Bugatti in staat een topsnelheid van boven de 300 kilometer per uur op de klok ken te toveren. Die middenmo tor, met een inhoud van 6.3 li ter en een vermogen van maar liefst 555 pk, zat eerder in het niet minder spannende proto type Bugatti EB118, dat in okto ber vorig jaar op de autosalon van Parijs te zien was. Het im posante blok, dat net als bij re cente Ferrari- en VW/Bentley- modellen zichtbaar is door een groot glazen paneel, heeft vier kleppen per cilinder en is dus een heuse 72-klepper! Volkswagen besloot eerder dit jaar al dat er een Bugatti in pro ductie gaat. Welk model dat wordt, is nog niet duidelijk, maar wel zeker is dat de wagen genoemde 18-cilinder motor krijgt. Het eerste productiemo del zal in 2002 klaar zijn, zei VW-bestuursvoorzitter Ferdi nand Piëch. De Duitse fabrikant kocht vorig jaar de merknaam Bugatti. Met de nieuwe auto wil VW de con currentie aangaan met nie mand minder dan Rolls-Royce. VW is sinds vorig jaar ook eige naar van dié Britse fabrikant van uiterst luxueuze auto's, maar verkoopt die in 2003 aan BMW. Bij het vroegere fabrieksterrein van Bugatti, in Molsheim in de Elzas, heeft VW voor 5 miljoen mark een stuk grond gekocht van 65.000 vierkante meter. Daar hoort ook het kasteel St. Jean bij, waar Ettore Bugatti vroeger zijn nieuwe modellen presenteerde. Op het aange kochte terrein komt een nieuwe fabriek te staan, waar de Bugat ti's gebouwd zullen worden. Volkswagen steekt er zeker 100 miljoen mark in. Volgens Piëch wordt de Bugatti alleen op bestelling gemaakt en zullen geïnteresseerden reke ning moeten houden met een prijs tussen de 500.000 en 1 miljoen mark. De Nederlandse overheidzal straks zeer blij zijn met iedere Nederlander die een Bugatti aanschaft, want bij elke verkoop stromen er tonnen te gelijk de schatkist in. Eerste Nacht van Nederlai voor klassiel ysiiBDA erdam ichtelijl >n psyc Op 11 en 12 december vaj jaar wordt de eerste editie de Nacht van Nederland\ den, een winterse rally vq v, klassieke auto's (20 jaare fetenscl der). Kort voor zonsondei ^ali (16 uur) op 11 december ,|eden t het startschot en de finish j, gam nachts om een uur of éér. route van rond de 300 kil ter voert over de kleine w (nn tjes van Overijssel en Dre: De deelnemers krijgen hi teboek kort voor de starti reikt. Het inschrijfgeld vo ze rally bedraagt 350 guld irtorgai équipe, mét eten en uitru itegenj maar zonder overnachtin het id Voor degenen die nog no iraen a historisch hebben rallyge in. Flex zijn er twee introductiedi ssing, r gepland op 27 en 28 novt iek." O in en rond Vorden, iets m artjes Zutphen. De ochtend wc steed aan de theorie, nai lunch komt de praktijk orde in de vorm van eeni rond 120 kilometer. Deel; iracas aan een van deze twee d< kost 99 gulden per perso; ondwe kan met een klassieke, desgewenst ook met een derne auto worden men. Voor meer informatie en schrijving: Michel Verbet (spreek ductions, Maasstraat 9, IJmuiden, tel. 025 5533 jordat 1 lin' uit jychiati Opl( „flarq inde sc en Nt institut iweg keurd. lavez v Auto van het Jaar 2000: 27 kandidaten Over een maand wordt de Auto van het Jaar 2000 be kendgemaakt. Dit jaar kun nen de juryleden eerst kie zen uit in totaal 27 inschrij vingen, waarna een vijftal kanshebbers overblijft. In een tweede stemming zal uit die vijf de uiteindelijke winnaar gekozen worden. Tot de belangrijkste kandi daten voor de eindoverwin ning behoren de Fiat Punto, Jaguar S-type, Opel Zafira, Rover 75 en Volkswagen New Beeüe. De andere mo dellen die meedoen zijn in alfabetische volgorde: Chrysler Neon, Daihatsu Cuore, Fiat Multipla, Hon da HR-V, Honda Logo, Jeep Grand Cherokee, Kia Carni val, Lancia Lybra, Land Ro ver Discovery, Lexus IS 200, Mazda Premacy, Mazda MPV, Mercedes-Benz S- klasse, Mitsubishi Pajero Pinin, Mitsubishi Space Runner, Mitsubishi Space Wagon, Opel Frontera, Seat Toledo/León, Skoda Fabia, Subaru Legacy, Toyota Celi- ca, Toyota Yaris. te (Tsjechische) Vóór de oorlog kwam nauwelijks aan de bak-en land, maar ema verandef a tijdelijk. De 1 productie tot 1951 FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Brandweerbeurs in Autotron In Autotron Rosmalen zijn dit weekeinde spectaculaire demon straties te zien op een speciale brandweerbeurs. De regionale brandweer geeft onder meer demonstraties duiken, gaspakinzet, hulpverlening en brandbestrijding. Het Brandweerweekeinde biedt ook voor kinderen aantrekkelijke activiteiten en is morgen en zondag te bezoeken van 10 tot 17 uur. Een kaartje voor het Auto tron kost 19,50 gulden, kinderen 4 tot en met 11 jaar 17,50 gulden. BLIK IN HET VERLEDEN BOEKEN i' m De originele Een jaar geleden nam sp genfabrikant Porsche eei langrijke beslissing: het de productie van de lucl koelde 911. Een grote ste Porsche want met de ovi keling op vloeistofkoelin kwam een einde aan eet perk dat in feite al in 191 begonnen. Toen versche eerste sportwagen met Porsche en alle daarop de generaties van de 356 opvolger 911 werden coi quent aangedreven dooi luchtgekoelde boxermot De rigoureuze moderne was een mooie gelegenh voor Porsche-fanaat Pet: gan om zijn boek De On Porsche 911, dat in 1995 e kwam, compleet te mal- 7ampi het laatste 'luchtgekoeld e tej,e. hoofdstuk. Dat laatste si s Qn(jt 16 pagina's beslaat de pt '93-'98, de laatste vijf bo ren van de luchtgekoeld Het boek telt nu 144 bh 'W De kracht van de serie D nele..., die uitgeverij Elm de markt brengt, is datd evolutie van een bepaal del, in dit geval dus deP 911, haarfijn uit de doei N. wordt gedaan. Allerlei f< WN H0, gegevens zoals alle prod anderingen, chassisnun ieSpra motornummers, carros-1 en z kleuren etc. zijn in het b Woorcj genomen. De tekst wori legde, lustreerd met 230 kleurf (er jg. die voor het grootste de> roncj j aal voor dit boek werdeij maakt. Geen klassiek ir dus, maar stuk voor stuift n_ we foto's van (gedeelten wste Porsches 911 in fabriek-f ring (zoveel mogelijk). Vooral voor mensen die schaf van een (oude) 91 wegen is dit een waarde boek met veel nuttige ii -n tie en de nodige aankoe De Originele Porsche 91 koop voor 69,50 gulden jEN_l Sl pzeike n'Wil waan voorla: 'gen f oëet, 5 ben Het Tsjechische merk Skoda was een van de eerste fabrieken die na de Tweede Wereldoorlog weer auto's kon leveren. Al in 1946 kwamen de eerste 'nieuwe' Skoda's naar Nederland. Het wa ren auto's van het type 1101 (fo to), een verbeterde uitgave van het uit de jaren dertig stammen de model 420. De portieren gin gen nog 'verkeerd' open en de carrosserie was nog voor een deel van hout. Maar het was een sterke auto die goed tegen slech- Dezer dagen verschenen op de testbaan van de Suzuki-fabriek in het Hongaarse Es- ztergom de eerste exemplaren van de nieu we Wagon R+. De Japanse specialist in klei ne auto's begon aan de laatste testperiode van deze mini-MPV voor de geplande pro ductiestart op 1 januari 2000. Aan het eind van volgend jaar moeten er 30.000 van de band zijn gerold. De Wagon R+ is het twee lingbroertje van de Opel Agila, die we twee weken geleden al lieten zien. General Mo tors Europe en Suzuki Motor Corporation hebben de nieuwe kleine auto samen ont wikkeld, maar gaan hem ieder in hun eigen fabriek produceren en onder de eigen merknaam in Europa op de markt brengen. Opel bouwt de Agila in het Poolse Gliwice. Beide versies zouden duidelijk van elkaar verschillen, maar voorlopig ziet de Wagon R+ er nog net zo uit als de Agila. Wellicht dat Suzuki in de komende weken nog wat veranderingen aan het koetswerk gaat aan brengen. De 3,50 meter lange Wagon R+ krijgt om te beginnen de 1.3 liter motor uit de Suzuki Baleno. foto epa De gaatjes in het hemd zorgen voor een isole rend laagje. foto brynje Het gaatjes- hemd uit de jaren zeventig is terug. Het raakt weer in de mode als een high tech kledingstuk in de wielren nerij. De gaatjes zijn wat kleiner dan toen, want er is ontdekt dat er zo een uitstekend isolerend effect ontstaat. Een onderhemd kan beter niet dicht geweven te zijn om transpiratie tijdens het fietsen op te vangen. De firma Brynje bewijst dit met het gaatjeshemd Su- per Thermo Mesh, dat er uit ziet als een maliënkol der. De polypropyleen ve zel Meraklon, waarvan het hemd is gemaakt, neemt in geringe mate vocht op. „Omdat de stof maar op relatief weinig punten met het lichaam in contact komt, vormt de lucht in de gaatjes een isole rend laagje tussen huid en bo venkleding," zegt Brynje, ,.Dat werkt als een thermostaat". Bij inspanning kunnen li chaamswarmte en transpiratie via dit hemd direct ontsnappen naar de bovenkleding. Het li chaam behoudt zo de juiste temperatuur. Bij dicht geweven onderkleding kunnen warmte en transpiratie minder snel weg, waardoor het lichaam te warm wordt en de onderkle ding nat. Volgens Brynje is de Super Thermo Mesh zeer ge schikt om te dragen bij harde wind en lage temperaturen, omdat het isolerende luchtlaag- je dan omgekeerd werkt en juist bescherming biedt. De sportonderkleding van Brynje is verkrijgbaar in wit en marineblauw. Het hemd met korte mouwen kost 59,95 gulden. Het is ook ver krijgbaar zonder mou wen, met lange mouwen en als poloshirt. De firma heeft ook diverse soorten broeken, mutsen en zweetbanden in de col lectie. Meer informatie viatel. 071 5420 606. Beurs "Bike Morion" In de Jaarbeurs te Utrecht wordt van vrijdag 22 tot en met maandag 25 oktober voor het vier de jaar de vakbeurs 'Bike Motion' gehouden. Het is een vakbeurs met zeven tig standhouders voor fietsen en fietsproducten met een sportief karakter. De eerste drie dagen is de beurs voor particulieren toegankelijk. Alle toonaange vende fabrikanten van moun tainbikes, racefietsen, accessoi res. kleding en voeding zijn aanwezig. Bezoekers kunnen nieuwe fietsen testen en er zijn veel demonstraties te zien. Openingstijden: op vrijdag van 14 tot 21 uur, zaterdag en zon dag van 10 tot 17 uur. Op maandag is de beurs uitslui tend toegankelijk voor de vak- handel. Toegang: 15 gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20