7 Lisse krijgt extra begraafplaats katwijk kent geen censuur' f!!fe"Papier,!n.d,er!f0,"^ Vallen en opstaan \i Noordwijkse straten Duin Bollenstreek Raad omarmt CD A-motie voor uitbreiding Duinhof ïen college hoort te besturen en knopen door te hakken' Tijdens spacetour kijkje in keuken van ESTEC Twee jaar cel geëist tegen Noordwijker wegens afpersing VVD: OZB niet verhogen Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 38,95 Boulevardplan krijgt bijval gngDWüK» Het herinrichtingsplan dat de Noordwijkse Onder- lemings Vereniging (NOV) voor de Koningin Wilhelminaboule- rard heeft gemaakt kan rekenen op steun van de WD en [pf/GPV. Dat werd gisteren duidelijk tijdens de algemene be- chouwingen bij de begroting 2000. Ook het CDA, altijd al kri- jsch over het eerdere ambitieuze ontwerp van landschapsar- hjtect E. Santhagens, verwees dat plan definitief naar de prul- enbak. De partij stelt het raadsbesluit om de boulevard autol- iwte maken ter discussie. In haar beschouwingen zegt de DA-fractie een ruime rijbaan te willen, en parkeerfaciliteiten. Iet als de NOV denkt ook het CDA dat het bouwen van par- eerkelders financieel niet haalbaar is. t|B wil beelden beter in beeld )rdwuk Noordwijks Belang gunt beelden en kunstobjecten en prominentere plek. Volgens G. Duijndam van deze partij laan de prachtigste beelden vaak verscholen in verborgen loekjes van wijken. En dat is, naar zijn oordeel, zonde. Duijn- |ani stelde tijdens de algemene beschouwingen bij de begro- ng gisteren een 'beeldenstorm' voor. Nu Noordwijk steeds neer rotondes krijgt, lijkt het hem een goed plan om deze ver- eerspleinen op te sieren met kunstwerken, die dan meteen ook e aandacht krijgen die ze verdienen. „Maar de verkeersveilig- eidmag natuurlijk niet in het geding komen", zo haastte hij ich aan zijn voorstel toe te voegen. IXD wil prijsvraag over watertoren qordwuk De WD wil dat B en W van Noordwijk een prijs- raag uitschrijven om de pas aangekochte watertoren aan de an Hardenbroekweg een goede bestemming te geven. Volgens van der Jagt, fractievoorzitter van de liberalen in Noordwijk, het weliswaar de politiek die een beslissing moet nemen over toekomst van de toren, maar is het ook in de ogen van de be- olking een van de belangrijke monumenten van het dorp. Vellicht kijken de Noordwijkers er anders tegenaan dan wij. e ideeën die worden ingebracht kunnen we bij onze beraad- agingen betrekken", vond Van der Jagt. Ze benadrukte wel dat nieuwe bestemming moet passen in de toeristische visie van gemeente. [atwijk en Rijnsburg multicultureel itwuk/runsburg Stichting Steunpunt Medelanders houdt op ijdag 15 oktober en op zaterdag 16 oktober in Rijnsburg en atwijk een multicultureel festival. Dat gebeurt omdat het tien ar geleden is dat in de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Val- inburg werkgroepen voor vluchtelingen werden opgericht, entraal tijdens het festival staat de ontmoeting tussen verschil- nde culturen. Rijnsburg is op vrijdag aan de beurt op het Hof- linplein van 16.00 uur tot 21.00 uur. In Katwijk is het op zater- ig feest van 11.00 uur tot 17.00 uur op het Andreasplein. i0lg van voorpagina Verenigd Noordwijk ergert aan het gebrek aan daad- :ht bij het college van irdwijk. De partij vergeleek gemeentebestuur met een i die last had van vertragin- en misgelopen aansluitin- Ergernissen die, als het aan actie van VN ligt, komend definitief verleden tijd üen zijn. Het CDA zou ook een daadkrachtiger colle en; een college dat beslis- en durft te nemen, de nek eekt, met de ondernemers te praten, goed luistert en overleg met burgers niet fsAwt. ien college hoort te bestu- Vl en knopen door te hakken", is CDA-fractievoorzitter V. lan. Hij waarschuwde voor jj okering. Als wethouders fracties van Verenigd ordwijk, RPF/GPV en De IAirdwijker vroegen gisteren !ens de algemene beschou- igen aandacht voor de chte staat van onderhoud de bestrating in het dorp. 'rj Igens De Noordwijker is het vt derhand een kwestie van li llen en opstaan' op stoe- rijbanen en fietspaden, iel straten liggen er armza- bij", aldus de niet-college- tij- Ook Verenigd Noordwijk, wel in het college vertegen woordigd, constateerde dat op veel plekken in het dorp de bestrating te wensen overlaat. „Overal zijn kuilen en gaten", aldus W. Admiraal, die een waslijst aan voorbeelden aan haalde. Ze zei de indruk te hebben dat de gemeente de verkeerde prioriteiten volgt bij herstelwerkzaamheden. De partij signaleerde een toena me van klachten van bewo ners over slecht begaanbare stoepen en straten. chef rozavan der veer. 071-5356451, plv - chef n wanrooy. 071 - 5356452 Tussen de 3000 en 4000 graven erbij Lisse krijgt er binnen anderhalf jaar een begraafplaats bij. Dat heeft wethouder F. Prins van ruimtelijke orde ning gisteravond tijdens de raadsvergadering bekendge maakt. De nieuwe begraafplaats, die aan de Spekkelaan op steenworp afstand van begraafplaats Duinhof komt, biedt plaats aan drie- a vierduizend graven. Hij is hard nodig om aan de huidige, maar vooral toekomstige vraag te kunnen voldoen. De bestaande begraafplaatsen kam pen met een enorm ruimtegebrek. lisse peter blok Wethouder Prins (PvdA) sprak gisteravond van een 'door braak'. „De onderhandelingen met het bloembollenbedrijf De Wit (tot voor kort eigenaar van de grond waarop de nieuwe be graafplaats komt - PB) zijn de afgelopen weken in een stroomversnelling geraakt. Om die reden kunnen we u van avond dit goede nieuws mel den. De dreiging bestond im mers dat in Lisse door het enor me capaciteitstekort op korte termijn niemand meer begra ven zou kunnen worden. Die kans was, dat weten we alle maal, gewoon levensgroot aan wezig." De nieuwe 'algemene' be graafplaats, met eveneens ruimte voor rooms-katholieken en protestanten, gaat de ge meente Lisse volgens Prins 'en kele miljoenen' kosten. „Het is niet goedkoop", stelde de PvdA-wethouder eufemistisch. „Maar de nood is hoog. Op dit moment ziet het er naar uit dat een aantal Lissenaren ergens anders in de regio begraven moet worden." De nieuwe begraafplaats is een alternatief voor de al jaren gewenste uitbreiding van de bestaande begraafplaats Duin hof in het Keukenhofbos, die door de provincie net zo lang wordt tegengehouden. „Zuid- Holland kan het moeilijk of ei genlijk helemaal niet hebben dat Duinhof destijds op die plek is gesitueerd", vermoedt wet houder Prins. „De provincie had daar graag een woordje in mee gesproken. Dat is niet ge beurd. Daarna, toen de be graafplaats moeilijk weer afge broken kon worden, heeft de provincie steeds gezegd dat een uitbreiding op die locatie in principe niet mogelijk is. Alleen als we een uitgebreid behoefte en een ecologisch onderzoek aan hen presenteren, willen de provinciebestuurders hun visie heroverwegen." Als de provincie op korte ter mijn alsnog akkoord gaat met de voorgestelde uitbreiding van Duinhof, dan gaat de bouw van de nieuwe begraafplaats niet door. „Dan verkopen we de grond die we van De Wit heb ben gekocht, gewoon weer door", stelt Prins. „Maar die si tuatie is vrij utopisch. Ik ga er niet van uit dat de provincie van vandaag op morgen plotse ling haar jawoord geeft. In ieder geval wedden we op dit mo ment op twee paarden, tot voor kort op één 'onwillig paard' dat niet in de door ons gewenste richting loopt." lisse peter blok Alle negentien leden van de Lissese gemeenteraad heb ben zich gisteravond achter een motie van CDA-fractie voorzitter R. van Graven ge schaard om er bij de provin cie op aan te dringen om uit breiding van de bestaande begraafplaats Duinhof in het Keukenhofbos toe te staan. Bovendien moet het college van burgemeester en wet houders, zo vermeldt de mo tie, de teleurstelling van de gemeenteraad aan het pro vinciebestuur overbrengen. Volgens Van Graven en haar mede-ondertekenaars is 'het dringend noodzakelijk' dat de capaciteit van Duin hof 'aanzienlijk wordt ver groot'. Mogelijkheden daar toe zien ze in het Keukenhof bos, dat aansluit op de be staande begraafplaats en bo vendien grond is dat al in het bezit van de Hervormde ge meente is. De ecologische waarde van het Kèukenhofbos wordt door uitbreiding van de be graafplaats 'niet onverant woord nadelig beïnvloed', menen de raadsleden, die de bollengrond die voor een nieuwe begraafplaats moet worden opgeofferd het liefst willen bewaren. „Op dit mo ment is er geen andere keuze meer over dan de begraaf plaats uit te breiden op bol lengrond, waar, gelet op de waarde van deze gronden voor de streek, uitdrukkelijk niet onze voorkeur naar uit zich uitsluitend om het eigen winkeltje bekommeren, komt dat volgens hem de besluitvor ming niet ten goede. „De resul taten tot nu toe vereisen een positief-kritische houding. Ook van een loyale collegepartij als het CDA", zei Salman. De Noordwijker verweet het college besturen als sluitpost te hanteren. „De inwoners van Noordwijk mogen veel meer betrokkenheid en resultaten van' het college verwachten", waren woorden van P. van Bockhove. A. Houwaart, fractie voorzitter van RPF/GPV, vreest dat plannen juist verzanden omdat het college wel erg veel hooi op de vork heeft. „Pak een of twee plannen voortvarend aan om de vaart er in te krij gen", luidde zijn advies. „Staan die eenmaal goed op de rit, dan pas kan het volgende ter hand worden genomen." noordwuk ledereen kan vanaf morgen een week lang een kijkje nemen bij ESTEC, de Noordwijkse en tevens grootste vestiging van de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA. Op de foto is het uitgebreide complex te zien. Tussen het centrum en de zee zijn de Noordduinen, ter wijl Noordwijk rechtsboven op de foto eveneens duidelijk zichtbaar is. De bezoekers vertrekken meerdere malen per dag vanaf Space Expo, het gebouw op de voorgrond. Space Expo is de permanente ruimtevaarttentoonstelling in Noordwijk. Tijdens speciale spacetours geeft een deskundige uitleg bij één van de grootste ruimtesimulatiekamers van de wereld, de zogeheten Large Space Simulator. Ook wordt stilgestaan bij de nieuwe generatie Europese satellieten als Artemis. Deze satelliet wordt volgend jaar gelanceerd en zal onder meer dienen als verbindingsstation tussen aardeobservatiesatelliet ENVISAT en de grondstations op aarde. Naast een bezoekje aan deze satelliet is er ook gele genheid te kijken bij ESA's gebruikersinformatiecenturm. In deze voorlichtingsruimte kunnen vragen worden ge steld. Het Space Centrum is volgende week, tijdens de herfstvakantie van zaterdag 16 tot en met 24 oktober, ie dere dag geopend tussen 10.00 en 17.00 uur. foto pr 'We laten ons wiet in de ogen strooien' lisse peter blok Het CDA in Lisse vindt dat de door het college van bur gemeester en wethouders met politie en justitie ge maakte afspraken op het ge bied van handhaving van het lokale drugsbeleid niet of onvoldoende worden nage komen. „Wij hebben sterk de indruk dat we ons door poli tie en justitie wiet in de ogen laten strooien. Natuurlijk worden wel eens bekeurin gen uitgedeeld, maar hoe frequent gebeurt dat en welk effect heeft dat?", vroeg frac tievoorzitter R. van Graven zich gisteravond tijdens de raadsvergadering hardop af. De CDA-leider zei van jon gerenwerkers te hebben ver nomen dat het drugsgebruik onder de Lissese jongeren stijgt, dat in toenemende mate zwaardere middelen worden gebruikt en dat steeds jongere kinderen de verdovende middelen ge bruiken. „Deze feiten stro ken niet met de het perspec tief dat ons door politie en justitie is voorgeschilderd, toen wij anderhalf jaar gele den als raad onze goedkeu ring aan een gedoogbeleid gaven. Toen werd immers de harde toezegging gedaan dat politie en justitie de straat handel en de huisverkoop zouden aanpakken en terug dringen." Burgemeester C. van Zon van openbare orde vond de constateringen van de jonge renwerkers geen geschikt fei tenmateriaal om politie en justitie 'om de oren te slaan'. „Er wordt wel degelijk tegen overtredingen van de opiumwet opgetreden Van Graven reageerde dat er altijd meer overtreders zijn dan mensen die daad werkelijk kunnen worden aangepakt. ,,Als er een dag niet op snelheid wordt ge controleerd, betekent dat natuurlijk niet dat die dag niemand te hard rijdt." Voorwaarts wil clubhuis bij De Goerie De Katwijkse ijsclub Voor waarts wil een eigen clubhuis bouwen bij landijsbaan De Goerie aan de Groen van Prin- stererweg in Katwijk. De bouw tekeningen voor het vijf ton kostende gebouw zijn overhan digd aan wethouder sportzaken J. van Paridon. Bij Van Paridon wil de ijsclub ook aankloppen voor financiële steun. Voor waarts kan slechts de helft van het benodigde bedrag uit eigen zak betalen. Het bestuur van de ijsclub is er van overtuigd dat een permanent clubhuis geen overbodige luxe is. Tot nu toe moeten de leden het doen met houten keten. De nieuwbouw staat gepland bij de ingang van de ijsbaan, waar nu de entree wagen en koek en zopie staan. Volgens de bestuursleden is het nieuwe gebouw nodig om de clubactiviteiten professions Ier te kunnen aanpakken en om te zorgen voor meer sociale vei ligheid en goede opvang bij on gelukken. Het aantal leden van de vereniging is sinds de opi ning van de ijsbaan in 1991 sterk gestegen. Inmiddels heb ben 2800 gezinnen zich als abonnementhouder ingeschre ven. De trainingsgroep van de ijsclub bestaat uit meer dan 200 schaatsers. teraire ontmoeting die de Katwijkse stichting npunt Medelanders vorige week organiseer- 's raadslid N. Zwaan (Lijst 8) in het verkeerde |at geschoten. De discussie tussen de schrij- ijn K. Abdollah en R. Haasnoot had als thema te 'assen van religieus fanatisme'. De roman :li inzee' van Haasnoot handelt over gods- stwaanzin en is gebaseerd op een tragische furtenis op een Katwijkse vissersboot. Vol- Zwaan ligt dat onderwerp te gevoelig in Kat- Hij wil dat de burgemeester in het vervolg 1! nkomsten als deze van de stichting Mede- ers verbiedt. Maar Van Wouwe 'piekert er ie 0ver': „Wij kennen geen censuur." paan: „Dit is een gevaarlijk onderwerp, het 'eel gevoelig bij sommige Katwijkers en de kan makkelijk in de pan slaan. We moeten oort gebeurtenissen vermijden. Ik vind het ia de taak van de stichting om dit soort dingen rganiseren. Ze krijgen subsidie, kan de ge- ar ef niets aan doen?" lei n voorstel levert hem een stortvloed van kri- op van andere politici en niet in het minst Van Wouwe. „Ik vind dat een hele enge ge- zegt CDA-fractievoorzitter H. van Duijn. „En dat was nu precies waar die avond over ging: andersdenkenden niet je wil opleg gen." „Zowel de persoon als de burgemeester Van Wouwe piekert er niet over om actie te onderne men. Het staat u vrij om met de stichting contact op te nemen, want iedereen heeft recht op zijn eigen mening. Dat de stichting subsidie ont vangt, betekent niet dat wij daarmee bevoegdhe den kopen", aldus Van Wouwe. N. van Klaveren van het Steunpunt is blij met de reactie van de overige politici. „De sfeer van de avond was juist zo, dat er niemand gekwetst kon worden. De bijeenkomst ademde respect en tolerantie uit en daarom is het juist goed dat het steunpunt zoiets organiseert. Ik hoop dat men sen bij wie zo'n avond verkeerd valt, verder kij ken dan hun neus lang is. dit is maar een klein onderdeel van de dingen die wij doen. Ik vind het erg jammer dat mijnheer Zwaan dit in verband met subsidie brengt." Vandaag en morgen viert het Steunpunt Mede landers het tienjarig bestaan van vluchtelingen werk in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg met multiculturele straatfestivals in Rijnsburg en Kat wijk. „En we hebben mijnheer Zwaan uitgeno digd om te komen kijken", zegt Van Klaveren. De huidige bovengrondse glas- en papierbakken in Noordwijk worden vervangen door ondergrondse contai ners. Die worden momenteel ge plaatst. De reden voor deze vervanging is de ergernis van veel omwonenden over het rommelige straatbeeld. Daar naast wil de gemeente ge luidsoverlast terugdringen. Op een aantal locaties waar nu- wel bakken staan komen zij niet meer terug. Op onder an dere de Erasmusweg, het Jan Kroonsplein en bij de biblio theek aan de Weteringkade staan in de toekomst geen bakken meer. den haag/noordwuk lisse peter blok De Lissese WEj-fractie vindt het niet noodzakelijk dat het gemeentebestuur in 2000 de onroerende-zaakbelasting (OZB) met twee procent ver hoogt. Het college van burge meester en wethouders spreekt van een 'trendmatige verho ging'. De WD noemt het bij monde van fractievoorzitter W. Loos een 'lapmiddel'. „Hoe je het ook noemt, een verhoging blijft een verhoging. Het college grijpt naar ons idee wat al te ge- maickelijk naar deze lastenver zwaring voor de burger en het bedrijfsleven. Nu de algemene uitkering uit het gemeente fonds voor Lisse hoger blijkt te zijn dan verwacht, vinden wij het niet nodig om de verhoging van de OZB door te voeren." De liberalen stonden gister avond alleen in hun pleidooi voor het handhaven van de huidige OZB-tarieven. rob onderwater De Katwijkse advocaat E. de Milliano-Machielse eiste vrij spraak, maar de officier van justitie achtte een 33-jarige Noordwijker wel degelijk schul dig aan afpersing met geweld en drie pogingen tot inbraak in zijn woonplaats. Voor die ern stige vergrijpen hoorde de Noordwijker twee jaar cel tegen zich eisen. Voor de Haagse rechtbank ontrolde zich gisteren een wel- les-nietes spelletje. De verdach te, in bezit van een omvangrijk strafblad, ontkende in vier van de vijf gevallen in de buurt te zijn geweest, terwijl de bewij zen voor zijn aanwezigheid on omstotelijk aanwezig waren. De rechters irriteerden zich zicht baar aan de houding van de man, die volgens de officier 'om de hete brij heendraaide om aan zijn straf te ontkomen'. Volgens de lezing van de poli tie ging de Noordwijker op 4 mei 1997 op bezoek bij een 71- jarige plaatsgenoot, met wie hij vriendschappelijke banden had. De verdachte wilde geld hebben, maar zijn vriend wilde dat niet geven. Uiteindelijk be dreigde de Noordwijker de ou dere man urenlang. De ver dachte kreeg zijn geld, 485 gul den, en nam een taxi naar Den Haag, waar hij drugs ging ko pen. De Noordwijker werd later door de taxichauffeur herkend, maar voor de rechtbank ver klaarde hij op de bewuste avond nooit in een taxi te heb ben gezeten. De Noordwijker werd ook herkend door bewoners in omgeving van de Huis ter Duinstraat, toen de verdachte daar vorig jaar in een nacht op dievenpad was. Schoorvoetend gaf de verdachte toe daar wel in de buurt te zijn geweest, maar dat hij zich niet in de buurt van huizen heeft vertoond. Een spiegelconfrontatie leverde echter het bewijs dat de Noord wijker de pogingen tot inbraak heeft gedaan. Van de beschuldiging 500 gulden uit een kistje van een Oegstgeestenaar te hebben ge stolen werd de man vrijgespro ken. Hij was daar wel in huis geweest, maar het bewijs dat het geld door hem was wegge nomen, kon niet worden gele verd. De rechter doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19